Page 2

HELA DENNA BILAGA ÄR EN ANNONS FRÅN BORG&OWILLI THS Armada

Innehåll 8

Ingenjör – engagera dig ideellt! Välgörenhetsorganisationen Ingenjörer utan gränser vill leva i en värld där de som organisation inte behövs. Men för att lyckas krävs en faktabaserad världsbild. Det menar Axel Eriksson som arbetar med utbildningsfrågor i organisationen.

Redaktion

12

Redaktör Anna Bjur anna@borgowilli.se +46(0)72 078 32 74

Tre KTH:are: Det här är vår drömarbetsplats Inom några år lämnar de universitet för att ge sig ut i yrkeslivet. Vad är det de söker hos en framtida drömarbetsgivare? Och vad krävs för att en arbetsplats ska vara attraktiv? Det här rör sig i huvudet på tre blivande ingenjörer.

19

Produktionsledare Maja Nordlöf maja.nordlof@borgowilli.se Affärsansvarig Borg & Owilli Salar Roshandel salar.roshandel@borgowilli.se Projektledare Borg & Owilli Sharam Arazm sharam@borgowilli.se

Personporträtt – Claudia Olsson Claudia Olsson är en internationell talare, teknikexpert och obotlig entreprenör. Hon har arbetat för FN i New York, anlitats som rådgivare åt utrikesdepartementet och driver i dag techkonsultbolaget Exponential som hon själv grundat. Vi har träffat en av tekniksveriges mest tongivande röster.

34 Foto: Teenageengineering

Grafisk Designer Elin Nilsson Angelstedt elin.angelstedt@borgowilli.se

Ansvariga säljare Fredrik Broqvist fredrik.broqvist@borgowilli.se Felix Ehrlund felix.ehrlund@borgowilli.se Projektledare Armada Lovisa Westerlund lovisa.westerlund@armada.nu

Tryck Pressgrannar, Linköping, 2018 Armada medföljer som bilaga i Ny Teknik, november 2018.

Musik & Tech ABBA, Roxette och Max Martin har blivit omkörda; det svenska musikundret handlar inte längre enbart om musik. Företag som Spotify och Soundcloud har satt Sverige på musikens tech-karta – och vi har mer att se fram mot. Läs mer om när musiken möter teknikens möjligheter.

2

Borg & Owilli Stureplan 2, 114 35, Stockholm. Org nummer: 559016-5535 E-post: info@borgowilli.se Växel: +46(0)8 525 239 70 Foto omslag: Adrian Beck

Armada  

Den officiella tidningen för KTH:s studentmässa Armada. Tidningen går som bilaga i i Ny Teknik och når därmed hela ingenjörs-Sverige.

Armada  

Den officiella tidningen för KTH:s studentmässa Armada. Tidningen går som bilaga i i Ny Teknik och når därmed hela ingenjörs-Sverige.

Advertisement