Page 1


Téma Hoity-Toity Skate Cup 2012

|4

MONSTER SKATE JAM v Skalici.

|6 Nitra má nový skatepark

NewSpirit.sk SK8Camp Leszno 2012

| 10

Interview Michal Horečný

| 12

Juliou Brückler

| 16 podporujú ju značky ako DVS, Destructo a Volcom

Akcie Tha Cru

|2

| 18

|3


Kvalifikacia prebieha formou jamov. Traja jazdci a časomiera nastavená na tri minutky. Tento formát je idealny na rozlohu parku a aj jazdci sú spokojní. Už tu vidím, komu dneska ide karta aj to, že dnes to bude brutal. Banoveckí chlapci, Adam Tran, Filip Krchník a malý Kiko Nguyen, ktorý zabíja ako velký, sú vyjazdení vo veľkom štýle a hneď priťahujú moju pozornosť. Rovnako páni z Košic, Rišo, Ruman, Kentoš, ale aj ďalší ako Braňo Mrváň, Braňo Moravčik, ktorý je pre mňa po tom ako si ho pamätám z rána hrdina a veľa ďalších chalanov, ktorí robia kvalitný skateboarding.

Hoity-Toity Skate Cup 2012

Do semifinále postupuje 21 jazdcov, úroveň skateboardingu je veľmi pekná a ľudia v hľadisku to tiež pomaličky začinájú oceňovať, ale vidieť, že moc nevedia čo to tí chalani predvádzajú. A tu sú už postupujúci: Ivančík, Kentoš, Paňko, Simančík, Braniak, Nguyen, Molec, Toman, Krchník, Janoušek, Galaba, Moravčík, Tran, Tury, Vartík, Židek, Trojanowski, Bodiš, Mrváň, Tomášik a Mihalec. Takže davaj do semi. Prebiehajú ďalšie jamy, padajú náročnejšie triky a zaznamenali to aj ľudia okolo. Atmosféra začína konečne pripomínať zavody a nie pohreb. V semi dominuje Rišo Tury s trikmi, ktoré robí na bomby so zavretými očami. Vidím napríklad flip fs boardslide, flip bs lip, flip nogr na rovnom múriku a podobné technické záležitosti. Veľmi pekne sa predviedol Branči Mrváň so svojim krásnym ľahkým štýlom. Ďalej neprehliadnuteľný Peťo Molec, ktorý nepozná rozdiel v normal a swich stance, lebo zabija na obidve strany a asi top bol v jazde sw heel fs boro čo som nečakal a asi nik, kto ho pozná. Banovce zabíjajú ako vždy nekompromisne, taktiež prekvapuje Kubo Ivančik, reprezentant z Nitry. Pekne prevedené triky v čistom style sú pre neho vstupenkou do finále.

Sobota 6. 10. 2012, krásne slnečné ráno ma prebudilo na nitrianskom sidlisku Klokočina. Obliekam sa a vidím neprijaté hovory. Zistujem čo sa večer dialo. Vidím Braňa Moravčíka, spiaceho „na hodinára“ za stolom a ďalsích zničených ľudí. Zo smiechom odchadzam smer skatepark. Pri prvom pohľade naň ma napadá len jediné, konečne to v Nitre ožije! Po príchode ale zisťujem naprijémne správy. Hlavný organizator zaspal a nikto ho nevie zobudiť. Našťastie mám za sebou dosť veľa závodov na to, aby som vedel ako dostať veci na správnu mieru. Chytám sa preto celej veci a mám pred sebou jasnú misiu, všetko musí byť tip-top.

|4

1. Rišo Tury 2. Braňo Mrváň 3. Braňo Moravčík

Vo finále sa stretlo 10 jazdcov a kazdý má celý park len pre seba. Aj keď len minutku, ale chalani to majú už najazdené takže môžeme videť pekné lajny a série trikov. Po samostatných jazdách prichádzajú final jamy a tu už ide do tuhého. Chalani vyzyvajú aj rail s kinkom na konci čo je na slovenské pomery celkom nezvyčajná prekážka. Braňo Mrváň naň posiela nosegind čo je úplne psycho vec, Molec taktiež vie ako na rail a spoločne s Braňom Moravčikom vyslali sériu grindov. Jazdiť veľký múrik popri gape tiež nie je až také ľahké, ale chalanom nerobí problémy naložiť aj naň triky vo veľkom štýle. Vrcholom sa stáva flip fs grind od Riša Turyho na prvu ako nič, chlapec vie zabiť vždy.

|5


MONSTER SKATE JAM v Skalici.

Na Monster Skate Jam prišli aj známe mená ako Lukáš Mihalec, Aleš Bindr, Marek Janoušek, René Fišer, Michal Veselý, Július Petrík a ďalší. Monster drinky sa pili a contest sa začal s kvalifikačnými jazdami. Niektorým sa prvé jazdy ešte motali nohy, či už to bolo z víkendového, alebo celotýždenného hicu, alebo z nejakej sobotnej akcošky, no nakoniec všetko dopadlo skvelo. Druhú čistú jazdu si nasadil lokál René Fišer, ktorý zadiktoval, že je doma s grindami a flipmi na prvú. Z kvalifi postúpilo 8 najlepších jazdcov do finále. Tam sa jazdilo v 4 min. jamoch po celom skateparku vo dvojiciach: Marek Janoušek vs. Lukáš Mihalec, Adam Kristek vs. Matej Martiš, René Fišer vs. Roman Pavlík a Aleš Bindr vs. Michal Veselý. Aj keď na pohľad nízka účasť, ale aj napriek tomu prichádzajúce finále bolo zaujímavé u každej dvojice. Marek Janoušek ma skalický park dosť najazdený a bolo to vidno, Lukáš Mihalec nasadil svoje polety z radiusu do bangu, kedže sa minúčko nejazdilo. Najzaujimavejšia a veľmi kvalitná dvojica boli chlapci z Brna. Michal zadelil fs feeble na tyčke do kopcaa tiež fs nosgrind do kopca, Aleš zasa začal kopať triky ako ss fs flip 360 na bangu, nollie fs do ss crookedno bolo to vyhrotené. Ale ako všade inde, vždy víťazí jeden.

Minulý víkend bol nabitý skateboardovými akciami, o ktorých sme priniesli rýchle správy. V Sobotu sa konalo vo Zvolene 2.kolo SSP Chavala Cup a slnečný víkend nám pekne zakončil MONSTER

|6

Prvé miesto si nakoniec vyjazdil Aleš Bindr (Meatfly), druhé miesto obsadil Michal Veselý (Eina) a tretie miesto bral domov a tak aj najlepším Slovákom na Monster Jame bol René Fišer (NewSpirit.sk). Po finále sa šiel na centrále HoityToity skateboards Best Trick. Niektorým sa darilo niektorým nie, ako prvý zadiktoval Július Petrík Flip to Boardslide na tyčke dohora potom Aleš Bindr Fakie Tailslide 270 revert out na šikmej bedne, ale nakoniec sa našiel a vyhrotil tam Crooked to BS Lipslide na šikmom dlhom raily Július Petrík.

|7


NewSpirit.sk SK8Camp Leszno

|8

|9


NewSpirit.sk SK8Camp Leszno

Leto je už dávno za nami. S ním aj hlavné skateboardová sezóna a s ňou aj náš asi najsilnejší skateboardový zážitok tejto sezóny. NewSpirit.sk skate camp Leszno |10

|11


Páčia sa ti viac klasické čierne tetovania, alebo preferuješ viac farebné? Mišo: Začal som s farebnými, ale postupom času sa nejako dostávam k tomu oldschoolu a viacej preferujem klasické čiernoty.

Michal Horečný Tattoo interview Kedy si sa rozhodol pre svoju prvú kérku a čo ťa k tomu viedlo? Mišo: Ani presne neviem či už to je 3, alebo 4 roky dozadu, keď som si dával prvý krát potetovať ruku. Pýtať sa čo, ma k tomu viedlo je asi zlá otázka, je to niečo čo sa mi vždy páčilo, páči a baví. Je to umenie, žijeme tým – žijeme s tým. Kedy si si nechal vytetovať svoju prvú kérku, čo to bolo a kým to bolo? Mišo: Prvé tetovanie mi vybavil kamaráť z Dedicated production v Považskej Bystrici u nejakého týpka v štúdiu. Som si tam doniesol staré Santa Cruz triko s nápisom „Skateboarding is not a crime“ a rovno som si to nechal spraviť ruku. Popíš nám jednotlivé motívy čo máš a čo pre teba znamenajú, resp. vyjadrujú? Mišo: Je to mix new schoolov, old schoolov, nápisov, čiernych a farebných obrázkov, nie je to naraz robené. Všetky sú niečím jedinečné a znamenajú pre mňa veľa, sú to spomienky, ľudia, motta, vízie. Je v tom úkryty kus života. Máš dosť veľa „námorníckych“ motívov. Kotvy, loď, pirátsku babu, kompas. A takisto skate doska, nápis „Skateboarding is not a crime“. Prečo práve takéto témy? Mišo: Tie skejtové asi nebudem rozoberať to je jasné, že tam nebudem mať asi kolobežku na srdci vytetovanú , aj keď bol by to celkom hec :D Tie námorníčke sa viažu najviac k cestovaniu, spoznávaniu nových krajín, vecí a udaniu správneho smeru, aby sa človek nestratil.

|12

Čo na to tvoji blízky? Boli proti tomu, či naopak ťa podporovali? Mišo: Tak ja som to celkom zahral, lebo pri prvom tetovaní som vravel, že to je len na jedno leto, že po dvoch mesiacoch to zíde, tak to bolo pomerne v poriadku, ale keď už som to tam mal tak pol roka, tak to už bolo trochu podozrivé :D No a potom prišli ďalšie a ďalšie a vždy to bolo asi tak, že ten prvý deň, to objavenie, že zase sa to hovado nechalo potetovať bolo celkom hardcore, ale potom už pohode. Navrhol si si ju sám, či si to nechal celé na tetovača? Mišo: Všetky tetovania sú moje návrhy akurát vizualizácia bola vždy v koordinácii s taterom, typu (malé, veľké, zmena tvaru, vyber farieb)

Miša Horečného, prezývaného Smrťák pozná väčšina ľudí motajúcich sa okolo slovenskej skate scény.

Mal si z prvého tetovania strach? Bolelo to? Mišo: Neviem či to bol zrovna strach, skôr som sa toho nevedel dočkať a zároveň bol z toho nervózny, ako to celé dopadne, ako to bude vyzerať čo to spraví na ruke. A či to bolelo, si fakt nepamätám už ale asi tak pol na pol. A čo piercing, máš niekde? Dal by si si prepichnúť menej tradičné miesta, ako napríklad bradavku, nosnú prepážku? Mišo: Piercingu ja neholdujem, nehovorím že sa mi nepáči , ale to nie je pre mňa ja si radšej pôjdem svojou jednou tattoo cestou. Prečo práve AC/DC? oni ta ovplyvnili najviac? Mišo: AC DC je proste true je to všetko, je to staré, je to nové. Na aký motív by si prehovoril otca, aby si dal tetovanie? Alebo aký motív by si dal otcovi na narodky vytetovať? Mišo: Asi nejaký oldschool nejakú morskú pannu, alebo jak mal Pepek námorník kotvu. Heheheh. A mame? Mišo: Mamča je už trochu nalomená bo už som ju náhodou aj raz do štúdia zaviedol a som si robil srandu, nech sa rovno objedná. Tak hádam raz tiež príde tak domov ako som ja chodieval :D Dík za tvoje slová. Mišo: Peace!

|13


|14

|15


Julia Brückler interview Táto 21 ročná Rakúšanka tam totiž ohúrila nie len mňa a vyjazdila si okrem jednoznažného prvenstva medzi babami aj celkové štvrté miesto. Julia pochádza z malého mestečka pri Viedni a podporujú ju značky ako DVS, Destructo a Volcom (flow). Ako však sama tvrdí, určite nie je PRO!

Čo plánuješ počas tejto sezóny, je niečo na čo sa špeciálne tešíš? Jasné, cez leto sa chystám na trip Nemecko – Holansko – Švédsko s mojím naozaj dobrým kamošom z Austrálie. Fakt sa na to strašne teším!

Ako je to so Skatearea23, aká je tvoja úloha v tomto projekte? Skatearea23 je jediná skateová hala vo Viedni. Pracujem tam a tiež dávam detskám hodiny skateboardingu. Je to dosť namáhavé, hlavne v zime keď je park narvaný a musím sa postarať o to, aby bolo všetko ok, ale na jar a v lete je to ten najlepší job aký si viem predstaviť.

Ahoj Julia, tak ako a kde si vlastne začala jazdiť na skate? So skateom som začala okolo roku 2001. V škole boli všetci cool chalani skateri a raz jeden, ten najobľúbenejší, nechal baby vyskúšať si jeho skate. Naviem ani ako, ale podarilo sa mi spravit malé ollie viac-menej na prvý krát, tak ma zavolal skateovať s ním. Náš „vzťah“ síce skončil po týždni, ako to už býva keď máš 10 rokov, ale moja vášeň pre jazdenie na skate mi zostala až dodnes!

Vidieť dievča jazdiť na skateboarde je na Slovensku skôr raritou, ako je to u vás v Rakúsku? Podarilo sa ti nájsť nejaké baby, s ktorými by si mohla jazdiť? Bolo zložité presadiť sa medzi chalanmi? Zvyčajne jazdím s chalanmi, pretože v Rakúsku je iba pár dievčat, čo jazdia. Samozrejme, že bolo ťažké sa medzi chalanmi presadiť. Vo Viedni som bola prvá baba, čo brala skateboarding vážne a nie všetci tým boli nadšení. Narozdiel od toho v Nemecku je bežné, že dievčatá jazdia a aj ľudia to viac berú. V Rakúsku bolo ťažké získať si rešpekt.

Čo máš na skateboardingu najradšej, čo ťa motivuje k jazdeniu? Páči sa mi ten pocit, keď dopadnem nejaký dobrý trik, rovnako rada posúvam svoje hranice a… neviem… proste milujem jazdenie!

Boli Majstrovstvá Bratislavy tvojím prvým tripom na Slovensko? Ako sa ti tu páčilo? Hej, toto bola moja prvá návšteva Slovenska. Park v Bratislave bol super a aj ľudia boli zlatí. Jediný problémom bol pre mňa povrch, stále som padala…

Venuješ sa aj nejakým iným športom, napríklad snowboardingu alebo surfu? Nie som veľký fanúšik snowboardingu, ale raz by som sa určite rada naučila surfovať. Okrem skateboardingu občas hrávam tenis alebo si idem zabehať, ale najradšej fakt jazdím na skate.

Počula som, že sa táto sezóna pre teba začala celkom úspešne, povieš nám o tom viac?

Poznáš alebo jazdíš aj s nejakými Slovákmi? Áno, jeden môj kamarát, čo tiež pomáha so Skatearea23 je polovičný Slovák OK Julia, ďakujem veľmi pekne za rozhovor a dúfam, že sa opäť niekde na Slovensku uvidíme.

Po celkom dlhej dobe som začala minulý rok znova chodiť na súťaže. V Barcelone som skončila druhá, a tak som získala motiváciu pokračovať. Teraz v apríli som bola v Berlíne na ďalšom veľkom dievčenskom conteste a znova som skončila druhá… no… možno raz aj vyhrám J

|16

|17


|18

|19


NuSpirit, na prekvapenie, do určitej hodiny zíval prázdnotou. Bratislava sa pod rúškom tmy a alkoholu chystala na nočnú párty, ktorú majú na západe tak radi. Zhruba okolo 22:00 sa priestory pred barom začali plniť. Na 15m2 ste mohli stretnúť celé Slovensko aj pár celebrít z Čiech. Video odpálilo funy intro. Medzi partami, pri ktorých ľudia (Erik Cvopa) najviac revali bol part Braňa Mrváňa a Braňa Moravčíka, Kuba Žideka, ktorý mal „hororové“ intro a pri ktorom, „zomrel“ Peter Mercell, ďalej účinkovali Erik Cvopa, Lupo, Nanuk, Rišo Tury, Lukáš Mihalec, Janko Mihala a v neposlednom rade Matúš Gajdoš.

a Th

u r C

rite uSpi ie N ich om lavsk ju mal R Tha s i t a í r v B svedom názvom a s s a úna rina. N oj počin j . e 10 sv zv šná oval tok Štvr ala stra premier r odoh k), ktorý e (Vaš . Cru

|20

Vo videu sa v dobrom svetle ukázali aj napríklad, Robo Rudlovský, Stano Benak, Peter Borisik, Marek Kikinder, Jožo Vančo, Kubo Ivovčík, Roman Kentoš, Samo Maco, Rišo Dabozci, Julo Vartík, Juro Krško . . .

Video sa skončilo zabitým partom Matúša Gajdoša. Pozor, video nie však večer. Po tombole v ktorej sa dali vyhrat skvelé ceny napríklad od Love skateboards alebo Hoity-Toity sa večer preniesol do poslednej fázy a to pártychillu. Z dôveryhodných zdrojov viem, že vyprázdnenie baru prebehlo okolo 4-5 ráno.

Na záver chcem vzdať hold dievčatám a atmosfére aká vznikla v Bratislave. Však nakoniec si aj Michal Horečný prišiel na svoje a museli sme ho doslova ťahať od páru rozvášnených fanyniek.

|21


| martinodstrbou@gmail.com |

zdroje: www.highfive.sk, www.boardlife.sk

skate  

skateboars