Renocar magazín 2020

Page 1

TRENDY BUDOUCNOSTI Kam směřuje individuální doprava?

NOVÉ BMW X6 Slavíme 30 let neskutečné jízdy

Provokativní a sebevědomé


Renocar magazĂ­n 2020


Vážení přátelé, milovníci radosti z jízdy, vydání našeho magazínu o měsíc zpozdila covidová opatření. Všichni s radostí vítáme návrat do normálu a jsme rádi, že se nenaplnily ani v nejmenším černé epidemiologické scénáře. Zdá se, že tento drastický covidový zásah do životů nás všech naštěstí nijak dramaticky neovlivnil ekonomický chod naší země. Svědčí o tom mimo jiné i to, že je v našich autosalonech opět plno… V letošním roce společně s vámi slavíme 30 let od doby, co Renocar spatřil světlo světa. Za těch 30 let se u nás mnohé změnilo. Dosud jste přicházeli do našich poboček pro radost v podobě BMW či MINI. Aktivity Renocaru i nás, Vránků, se během posledních pár let rozrostly. Vrátili jsme se do pražského Kongresového centra a otevřeli v něm první evropský BMW Urban Store. Více než autosalon to je eventový prostor k pořádání seminářů, konferencí i firemních akcí pro vás, naše obchodní partnery. V Brně jsme před třemi lety otevřeli muzeum značky BMW. Táta se vrátil ke svému koníčku – restaurátorství a společně se svým týmem těch nejzkušenějších automechaniků, klempířů a lakýrníka rozšiřuje sbírku předválečných i poválečných automobilů BMW. Brněnské muzeum poskytuje zázemí i bistru Hawranek, ve kterém bratr Pavel se svojí ženou Renatou

zhmotňují svoji kulinářskou vášeň a plní vaše žaludky nejrůznějšími dobrotami. A o vášni je i Wine passion… Produkt mé touhy objevovat Itálii a v ní nám dosud neznámá rodinná vinařství. Zatoužíte-li tedy po kvalitním italském vínu, máme tu pro vás nový „wine store“. Ve výročním Renocar magazínu se ale samozřejmě dočtete více než jen o našich koníčcích. Přátelé, děkujeme vám za těch 30 let strávených s vámi a těšíme se na nejméně další třicítku… Váš

Miloš Vránek jun.

Předseda představenstva Renocar, a.s.

OBSAH 24 28 42 50

30 LET RENOCARU pohledem Renocar family

NOVÉ BMW X6 výrazné a dominantní BUDOUCNOST DOPRAVY Power of Choice podle BMW

KEYBOX pro efektivní servis vozů Vydavatel:

Renocar, a. s. Podolí 445 664 03 Podolí u Brna www.renocar.cz Změny a tiskové chyby vyhrazeny.

MOTORRAD svoboda na dvou kolech

MARTIN TRNAVSKÝ svoboda v práci i za volantem

BMW LIFESTYLE 2020 atraktivní kolekce

NAMIBIE krásná a návyková exotika

Redakce: Miloš Vránek, Peter Bittó, Martina Rychtarová, Bronislav Jaroš

Renocar magazín 2020

12 16 20

04

Informace pro inzerenty a příjem inzerce: tel.: 548 141 123

Design: Arkadia, s. r. o., www.arkadia.cz

3


Renocar 30

1990–2020

19 70 Ostatní o tom zatím jenom sní, zatímco Miloš Vránek už RENOvuje své první veteCARy

19 86

Není na to sám, svým nadšením přitáhl další milovníky značky BMW

Rok 2020 pro nás běží ve znamení třicátého výročí vzniku značky Renocar. Za třicet let se mnohé změnilo, jedno ale zůstává pořád stejné – jdeme stále kupředu, rozrůstáme se, nabízíme nové služby, jsme tu pro naše zákazníky. Podařilo se nám vytvořit úžasnou Renocar family, do které patří nejen rodina Vránků, jež za značkou stojí, ale také věrní spolupracovníci, kteří to s námi „táhnou“ už spoustu let.

A jaké ty roky byly?

Renocar magazín 2020

19 89

4

19 88 Láska se stává prací – vzniká značka

Zakládáme společnost RENOCAR s.r.o.

1991

Renocar je prvním oficiálním dealerem BMW v České republice


Renocar 30

Miloš Vránek sen. Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu? Věřím, že je Renocar symbolem zdravé a dobře fungující rodinné firmy.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Uběhlých 30 let vnímám jako permanentní boj a soutěž o udržení se na špičce autosalonů prémiového segmentu.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života? Co mi přinesl a přináší Renocar? Je to především radost ze splnění mých vizí ze 70. a 80. let. V současnosti pak možnost realizovat nové výzvy, které mám stále ještě před sebou.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Do budoucna si přeji dostatek slušných a odborně zdatných spolupracovníků.

1993

Píle a nadšení se vyplácí. Otevíráme showroom RENOCAR na Drážní ulici v Brně

Miloš Vránek jun. Splněný sen jednoho „blázna“, našeho táty. Tým lidí, které BMW baví, tým kompetentních kolegů ochotných vždy pomoci.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Přidal jsem se do rodinné firmy asi po deseti letech úspěšného společného budování firmy táty a bratra. Opustil jsem svoji lékařskou

praxi a začal se „za pochodu“ učit novým věcem – obchodu, marketingu, vedení týmu lidí... Naším cílem vždy bylo být nejlepší a to je to, co nás hnalo pořád dopředu. Nebyla to vždy procházka růžovou zahradou a trvalo nějakou dobu, než jsme se s bráchou naučili pochopit jeden druhého.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života?

podnikatelských příběhů, poznat stovky zajímavých lidí.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Přeji si, aby mne Renocar přežil, aby byl firmou, ve které najdou svoje uplatnění naše děti, aby byl místem, kde se budou i za 30 let stále setkávat slušní lidé.

Renocar magazín 2020

Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu?

Práce v Renocaru mi umožnila poznat stovky inspirativních

5


Renocar 30

Pavel Vránek

1997

Budujeme nový servis BMW

2000

Prodáváme a servisujeme jako o závod

20 04

Otevíráme autosalon v Brně na Řípské ulici

Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu? Abych řekl pravdu, já jsem Renocar jako značku nikdy úplně nevnímal. Renocar byl celou dobu součástí mě samého, proto budou mé odpovědi osobnější. Symbolizuje pro mě rodinu. Nejen proto, že je to rodinná firma, ale jako k rodině jsme se snažili přistupovat i k našim zákazníkům. A i když jsem loni předal řízení firmy do rukou kamaráda Petera Bittó a týmu skvělých manažerů, tahle hodnota se nemění.

Renocar magazín 2020

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let?

6

Jako zhmotnění snu. Renocar, jak jej dnes známe, stvořila tátova neskonalá vůle překonávat překážky, což jsem se od něho snažil naučit a využít i ve své práci. Nikdy se nevzdávat, neustále na sobě pracovat, odvádět dobrou práci, kterou ostatní ocení, a investovat vždy nejprve do firmy, pak teprve do sebe. To byla hesla, která Renocar přivedla až sem.

2005

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života? Naučil mě, že o panství je třeba pečovat, a když se to dělá správně, vrátí se vám to. Dnes ale nechci být jen hollywoodsky pozitivní. Těch 30 let vnímám i jako bolest. Renocaru jsem se plně oddal a připravil se tak o dětství svých dětí. Řídit firmu rodinně mnohdy znamená napjaté vztahy, málem jsem ztratil tátu, bráchu. Teď k sobě nacházíme lepší cestu nezatíženou denním rozhodováním o chodu firmy, i když se o ni stále staráme jako představenstvo. Mám také konečně chvilku sám pro sebe a hlavně trávím více času s ženou a dětmi.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Ať to nevzdává, ať dovede porozumět svým zákazníkům a přináší radost nejen jim, ale i svým zaměstnancům. Nemám o to ale obavy, Renocar je v dobrých rukou. Peter se svým mančaftem se o něho dobře starají.

Věhlas naší značky se šíří i do Prahy, otevíráme pražskou pobočku (Praha-Vyšehrad)

2006 Naši rodinu prodávaných značek rozšiřujeme o Opel a Chevrolet

2006

MINI – nový autosalon v Brně

2010

Ke čtyřem přidáváme ještě dvě rychlá kola – v Brně otevíráme showroom Motorrad


Renocar 30

Petr Hanák Firma je nedílnou součástí mého života. Rostl jsem společně s ní. Stejně jako se firma učila a rozvíjela, rostl jsem profesně i já.

Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu? Podle mého názoru symbolizuje stabilitu a úspěch. Společnost, která se v průběhu 30 let rozrostla z malé rodinné firmy na firmu, které patří druhé místo mezi prodejci vozů BMW v České republice.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života? Vnímám to v konkurenčním prostředí prémiových vozů jako velký úspěch.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Těch 30 let uteklo jako mávnutím kouzelného proutku. Prací v této firmě jsem strávil celý svůj „dospělý“ život.

Poznal jsem zde většinu svých přátel, vytvořil si celoživotní vazby. Renocar mi umožňuje poznat pocit, který se často popisuje jako „radost z práce“. Renocar mi přináší práci, která mě i po těch letech stále baví a naplňuje.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Ať jeho úspěch i nadále roste, ať se co nejlépe popere s důsledky koronavirové krize, která zasáhla nás všechny. Oddané a zapálené zaměstnance, kteří pomáhají firmu rozvíjet, a spokojené klienty, kteří zůstanou firmě věrní a budou se rádi vracet.

Tereza Petrová Pro mě symbolizuje úspěšnou firmu, která se díky dřině majitelů a budování vypracovala tam, kde je nyní, a může se ctí a hrdostí oslavit úspěšných 30 let na trhu.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Abych byla upřímná, Renocar jsem začala vnímat až v roce 2002, kdy jsem jako čerstvá absolventka do firmy nastoupila, ale těch následujících 18 let v Renocaru nejde ani popsat slovy, snad jen, že to byla „neskutečná jízda“. Tolik se toho za ty roky událo dobrého, od stavby nového BMW salonu na

Řípské, autorizace značky MINI, Motorrad, otevření dealerství v Praze, budování stále lepšího zázemí pro klienty, otevření muzea, bistra... a takto bych mohla pokračovat a nestačila by mně A4. A když se nad tím zamyslím, je opravdu neuvěřitelné, co všechno Renocar dokázal, a já jsem vděčná a hrdá, že jsem mohla být u toho.

mě velice důležití a mám k nim mimořádný vztah. Renocar je moje škola, naučila jsem se zde vše, co ke své práci potřebuji, a učila jsem se od těch nejlepších. A v podstatě se učím s každým dalším pracovním dnem.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života?

Renocar je pro mne výzva být lepší, vzdělávat se a zdokonalovat.

Jelikož jsem ve společnosti Renocar zaměstnaná dlouhou dobu, je pro mě těžké shrnout to v pár bodech. Snad to nebude znít jako klišé, ale Renocar je pro mě opravdu rodina, majitelé a lidé, kteří tu delší dobu pracují, jsou pro

Renocar mi dal možnost vypracovat se a posunout se tam, kde jsem nyní. Když jsem před 18 lety nastupovala na pozici asistentky pana majitele, tak mě ani ve snu nenapadlo, že se vypracuji na

pozici vedoucí prodeje. Toho všeho si nesmírně vážím a těším se, co mi Renocar přinese a naučí mě v budoucnu.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Přeji mu, aby oslavil minimálně dalších 30 let, aby se mu i nadále tak dařilo. Aby stále rostl, budoval, rozvíjel se, ale aby uvnitř zůstal takový, jaký je, rodinný a přátelský, takový, kam se i nadále budou zaměstnanci těšit a klienti rádi vracet.

Renocar magazín 2020

Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu?

7


Renocar 30 Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu? Značka Renocar, to je pro mě firma, se kterou se pojí 24 roků mého života.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Renocar a já? Uvědomuji si, jak rychle plyne čas. Renocar pro mě znamenal jistotu práce, která je

náročná, někomu by se zdála stereotypní, ale mně přináší uspokojení. Pracuji v Renocaru dlouho, a tak i v mém soukromém životě se udály radostné události i bolestné ztráty. Právě v těchto chvílích mně pomohla práce, která mi dávala zapomenout i velkou sílu jít dál.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života?

Vaše přání Renocaru do dalších let?

Přinesl mi do života pevné přátelství. Za velký dar považuji možnost pracovat řadu let s kolegyní, na kterou se můžu vždy spolehnout. Zajímavá byla i krátká setkání s lidmi, kteří firmou prošli. Snad ode mě nebude velká troufalost prohlásit, že se cítím být součástí Renocar family.

Spoustu nadšených zákazníků, kteří budou věrni značce BMW, i spokojených zaměstnanců, hrdých na to, že pracují v této firmě.

Ilona Dvořáková

Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu?

Renocar magazín 2020

Značka Renocar je symbolem kvality, mezi konkurencí patří mezi špičku ve svém oboru.

8

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let? Za 23 let, co pracuji v Renocaru, se toho hodně změnilo. Z malé firmičky, která prodávala 100 aut za rok a sídlila v jedné budově se servisní halou, vyrostl kolos s moderními showroomy

odpovídajícími světovému trendu. Součástí všech těchto změn jsem byla i já. Práci v účtárně mám ráda a také mám štěstí na blízké kolegyně, na které se mohu vždy spolehnout.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života? Poznala jsem zde spoustu lidí. S některými byla spolupráce výborná, s jinými horší. Se svou prudší povahou jsem se naučila ke každému přistupovat individuálně,

Stanislava Boleslavová k někomu mírněji, k jiným zase rázněji. A také jsem se naučila odhadnout lidi a vědět, co od nich mohu očekávat, což se mi osvědčilo i v soukromém životě.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Přála bych spíše svým kolegům, aby je práce

v Renocaru naplňovala, aby ji dle možností odváděli co nejlépe a svým přístupem plnili požadavky zákazníků. Jen tak si Renocar udrží své přední místo.


Renocar 30

Tomáš Hájek Co podle Vás symbolizuje značka Renocar dnes, po třiceti letech na trhu? Pokud člověk ví, že je tu Renocar 30 let, tak pro něj může symbolizovat stabilitu.

Co Vám přinesl a přináší Renocar do života? Spoustu zážitků, radosti a občas i stresu.

Renocar a Vy – jak vnímáte oněch 30 let?

Mít možnost udělat druhým radost. Hlavně zjištění, že být nejlepší je velká zodpovědnost!

Já jsem ve firmě více jak polovinu tohoto času... a je to dost fičák.

Vaše přání Renocaru do dalších let? Být stále nejlepší, i když ne nejlevnější.

20 11

2013

Další generace Vránků přebírá vedení/velení

RENOCAR PRAHA-ČESTLICE

Expandujeme a stavíme ještě lepší pobočku v Praze

20 17

2019

Otevíráme BMW Muzeum Brno, druhé největší svého druhu v Evropě, reopening, nový M salon

Vracíme se ke kořenům

2020

Počítáme s vámi a zdaleka ještě nejsme v cíli! Přestavujeme a rozšiřujeme Motorrad, uvádíme inovativní řešení servisu – KeyBox

1990–2020

Renocar magazín 2020

Přímo v centru Prahy otevíráme BMW URBAN STORE

9


Peter Bittó

Renocar stojí na dobrých základech a vynikajícím týmu lidí

Renocar magazín 2020

Mým původním záměrem bylo popsat v tomto článku cestu Renocaru minulým rokem a jeho vstup do roku nového s krásným číslem 2020. Bohužel, než jsem se k psaní textu dostal, situaci změnilo koronavirové šílenství, které zastavilo svět a změnilo na chvíli všechno kolem nás.

Renocar udělal v roce 2019 další krok směrem k manažersky řízené firmě. Výměna na pozici generálního ředitele byla sice zásadní, ale firma na ni byla dobře připravena a díky tomu proběhlo vše hladce a bez problémů. Manažerský tým kontinuálně pokračoval v práci, změny byly na první pohled možná málo viditelné, ale systematické a postupně stále více měnily fungování a tvář firmy. Začali jsme se připravovat na změny v prodeji a v poskytování servisních služeb, změnila se marketingová komunikace, výkon celé firmy ke konci roku nabíral na obrátkách. Kromě toho se nám uvolnily ruce a mohli jsme se věnovat novým projektům směřujícím k dalšímu rozvoji firmy jak v prodeji, tak i v poskytování servisních služeb. Závěr roku tak byl výborný jak z hlediska naplňování ekonomických cílů, tak z hlediska střednědobé budoucnosti. Těšili jsme se na další měsíce a roky smysluplné práce. Podobný byl také start do roku 2020 – roku, který je pro Renocar výjimečný,

10

protože oslavuje 30 let od svého založení. Koronakrize nás ale podobně jako všechny zaskočila. Management dobře rozběhnuté firmy změnila ze dne na den na krizové řízení. Musím ale vyjádřit obrovský respekt ke všem kolegům, v prvních dnech jsme reagovali všichni velice pružně, rychle jsme přenastavili fungování celé firmy. Oceňuji přístup všech zaměstnanců a odvahu těch, kteří se postavili do prvních linií v době, kdy ještě nebylo nic jasné. Renocar ukázal, že má dobré základy a vynikající tým lidí. Potvrdilo se také, že firma je finančně v dobré kondici a má dostatečnou sílu, aby podobnou krizi přestála. Zvládli jsme první fázi, ale je nám jasné, že těžké časy ještě přijdou. Díváme se vpřed s respektem a věnujeme velké úsilí přenastavení firmy. Krize ale zároveň urychlila i potřebné změny – zjednodušili jsme některé procesy a zavedli novinky ve službách i v jejich komunikaci. Jako příklady mohu uvést pick-up service pro klienty v Brně nebo unikátní novinku, bezkontaktní KeyBox – servisní point pro příjem na servis kdykoliv 24 hodin denně, 365 dní v roce. V prodeji jsme atraktivně přecenili skladové vozy a umožnili tak dosáhnout na BMW i klientům, kteří na to předtím nemohli ani pomyslet.

Těm, kdo řeší rodinné měsíční rozpočty nebo rozpočty firmy, jsme nabídli zajímavé finanční produkty s extrémně nízkými splátkami. Výběr auta je teď kromě fyzického kontaktu možné uskutečnit také pomocí videoprezentace, kterou na požádání dostanou zákazníci od našich prodejců. Další projekty, které nám umožní komunikovat nebo obchodovat s našimi klienty na dálku bez fyzického kontaktu, připravujeme. Kromě perfektně fungujícího technického řešení je pro nás samozřejmým cílem také udržení prémiového přístupu odpovídajícího značce BMW. Je ještě brzy na hodnocení toho, jak a jestli koronakrize skončila a jak bude vypadat svět, až skutečně skončí. Jsem ale přesvědčený, že některé trendy tato nečekaná „černá labuť“ jenom urychlila. Musíme se tedy připravit na budoucnost, která bude víc digitální a bezpečná s omezeným osobním kontaktem. Nepochybuji ale, že Renocar vyjde z této těžké doby úspěšně a dostatečně zdravý a silný, aby mohl tyto trendy nejenom sledovat, ale také spoluvytvářet. Podobně nepochybuji, že tyto změny zvládne také značka BMW a ve vzájemné spolupráci budeme schopni našim klientů dále poskytovat RADOST Z JÍZDY.


BUĎTE NÁROČNÍ, CESTUJTE S NÁMI Privátní letadlo je symbolem naprosté svobody. Proč se přizpůsobovat ostatním, když můžete létat kdy chcete a kam chcete, bez přestupů a dlouhých kontrol? Díky private jetu si cestu vychutnáte naplno. Cestujte s námi.

www.exclusivetours.com | +420 777 533 603 | Exclusive Tours s.r.o. Revoluční 724/7, 110 00 Praha 1


Představujeme

Nové BMW

PROVOKATIVNÍ SEBEVĚDOMÍ

X6 X6

Premiéra podsvícené BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek

Velká, jednodílná BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek je nejvýraznějším rysem přední části vozu. U nového BMW X6 je poprvé k dispozici podsvícená maska, která výraznému vzhledu vozu dodává další lesk.

12

Orientováno na řidiče Interiér nového BMW X6 je zaměřen výhradně na poskytování exkluzivních a dynamických jízdních zážitků. Jasné struktury propůjčují palubní desce moderní a sportovní vzhled. Progresivní design kokpitu i ovládacích prvků představuje novou a ještě výraznější orientaci na řidiče, kterou se BMW proslavilo.

Díky dynamickým proporcím a expresivnímu designu je nové BMW X6 natolik vzhledově výrazné a dominantní, že se na první pohled zásadně liší od ostatních. Exkluzivní BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek Iconic Glow podtrhuje extravaganci vozu, impozantní 22palcová kola zvyšují tepovou frekvenci. Interiér nabízí díky exkluzivním materiálům a orientaci na řidiče zároveň vzrušení i relaxaci.


„Nové BMW X6 polarizuje a provokuje. Je první svého druhu a nyní z něj ještě více vyzařuje provokativnost a sebevědomí.“ /Domagoj Dukec, ředitel BMW Design/

Zdroj: www.bmw.cz, www.renocar.cz

13


Představujeme

Nové BMW 8 Gran Coupé

LUXUSNÍ PODOBA SPORTOVNOSTI

Renocar magazín 2020

Exkluzivní prvky

14

C-sloupky vytvářející dojem ploutviček a nová, moderní interpretace Hoffmeisterova záhybu zadního zalomení bočních oken významně přispívají k plynule tvarované siluetě vozidla. Provedení přechodu střechy do zadní části připomíná často používaná řešení ručně vyráběných klasických automobilů.

Maska chladiče Active Air Stream otevírá a zavírá lamely chladiče podle požadavků chlazení motoru, brzd a klimatizace. Zároveň s tím pohyblivé lamely v zavřené poloze zmenšují odpor vzduchu, což zlepšuje aerodynamiku.

Multifunkční sedadla řidiče a spolujezdce nabízejí široké možnosti nastavení, výjimečný komfort a bezpečnost. Díky tomu lze pozici optimálně nastavit dle osobních požadavků pomocí elektrického nastavení šířky a variabilní podpory stehen a pomocí manuálního ovládání nastavení hloubky sedadel.


BMW 8GC

„Je to nejlepší BMW, které jsem mohl kdy řídit. To auto vás obejme a nechcete z něho vystoupit.“ /Peter Bittó, generální ředitel Renocar, a.s./

Zatímco vnější vzhled BMW řady 8 Coupé určují jedinečné laky karoserie, sportovní interiér dokreslují exkluzivní materiály se stylovým kontrastním prošíváním a elegantní dekorativní elementy. Atletický a luxusní charakter tohoto sportovního vozu zaujme každým vláknem a v každé konfiguraci.

„BMW řady 8 Coupé znamená začátek nové kapitoly designového stylu BMW.“ /Adrian van Hooydonk, šéfdesignér BMW Group Design/

Renocar magazín 2020

Síla, dokonalá přesnost, výjimečná jízdní dynamika, komfort a kvalita – nové BMW řady 8 Gran Coupé zrychluje tep všem milovníkům sportovní jízdy. Exkluzivní prvky ze segmentu závodních vozů se dokonale snoubí s kvalitou a maximální výkonností.

Zdroj: www.bmw.cz, www.renocar.cz

15


Next future

Budoucnost individuální dopravy?

Renocar magazín 2020

Jaký druh pohonu bude v budoucnosti dominantní? Na jaké palivo budeme jezdit? BMW Group zná odpovědi...

16

Je nasnadě, že se stále více bude postupně uplatňovat elektrifikace hnacích systémů v různých podobách a technických provedeních tak, aby v maximální možné míře bylo možné vyhovět různým skupinám zákazníků, a to nejen v Evropě, ale doslova po celém světě. Proto bude důležité, aby kupující měli na výběr a měli

k dispozici automobily, které dokonale vyjdou vstříc jejich potřebám nejen z hlediska praktičnosti, hospodárnosti nebo místních legislativních předpisů, ale samozřejmě i z hlediska radosti z jízdy. Základem budoucnosti je podle BMW Group diverzifikace, jinak řečeno široký výběr, který se ukrývá pod anglickým spojením „Power of Choice“. Ideální ukázkou tohoto přístupu je BMW X3, jež umožňuje v modelu, který je svojí

PODLE BMW GROUP SPOČÍVÁ V DIVERZIFIKACI

velikostí oblíbený po celém světě, nabídnout zážehové i vznětové motory (včetně vrcholných M modelů), plug-in hybridní provedení a ve verzi BMW iX3 od roku 2020 také čistě elektrický pohon. Každá z těchto variant má jiné silné stránky a je jen na zákazníkovi, aby si vybral. Tím se přirozeně dosáhne nejvyšší možné celkové efektivity. Podobný přístup zaměřený na maximální celkovou efektivitu bude BMW aplikovat také

v dalších tržních segmentech, protože věří, že diverzifikace je základem udržitelného rozvoje individuální dopravy odpovědné k životnímu prostředí. Současně tento přístup plně souzní s elektrifikační strategií BMW NUMBER ONE> NEXT, jelikož elektrifikace zdaleka neznamená pouze čistě elektrická vozidla, ale samozřejmě také plug-in hybridní modely a v dlouhodobějším horizontu i vozy využívající k pohonu vodíkové palivové články.


Next future

Široké možnosti volby / ELEKTRICKÝ POHON (BEV) Vozidlo je vybaveno baterií, která dodává energii hnacímu elektromotoru. Velikost baterie určuje společně se spotřebou elektřiny celkový dojezd. Omezení spočívá především v rychlosti nabíjení. Ideální použití: městský a příměstský provoz. Nevhodné použití: dálniční provoz, sportovní jízda. / PLUG-IN HYBRID (PHEV) Vozidlo pohání spalovací motor a elektromotor (společně, nebo každý zvlášť). Při zpomalování elektromotor rekuperuje kinetickou energii a umožňuje její použití pro další akceleraci. Plug-in hybridní (připojitelné do

zásuvky) vozy lze nabíjet, a tím vozu dodat energii na čistě elektrický pohon (například pro jízdu ve městě). Ideální použití: kratší cesty, mezi nimiž lze vůz dobíjet, uplatní se elektrický dojezd přesahující 50 km (obvykle dojíždění do zaměstnání) + víkendové cesty na dlouhé vzdálenosti (bez omezení dojezdu). Nevhodné použití: městský provoz bez pravidelného dobíjení.

/ SPALOVACÍ MOTOR Vozidlo pohání výhradně zážehový nebo vznětový motor. Ideální použití: dostupný pohon pro cenově senzitivní modely (zážehové motory); cesty na dlouhé vzdálenosti vysokými rychlostmi (vznětový motor); pohon vysokovýkonných modelů. Nevhodné použití: provoz ve městech.

Zdroj: www.press.bmwgroup.com

/ VODÍKOVÝ PALIVOVÝ

/ MILD HYBRID

ČLÁNEK Vozidlo pohání elektromotor, který dostává energii z palivového článku, v němž se vyrobila z vodíku za vzniku vodní páry. Přináší lokálně bezemisní pohon a schopnost rychlého doplnění paliva. Ideální použití: kombinovaný provoz. Nevhodné použití: zatím omezená infrastruktura, proto i omezená volnost pohybu.

Vozidlo se spalovacím motorem (zážehovým, nebo vznětovým) je doplněno malým elektromotorem, který je schopen rekuperovat část kinetické energie a následně ji využít k pohonu. Snižuje spotřebu přibližně o 10 % při nízkých počátečních nákladech. Ideální použití: každý vůz se spalovacím motorem. Nevhodné použití: vůz s jiným než spalovacím motorem.

OHLEDUPLNÝ ENERGY DRINK Ekologické používání Vhodné při práci, sportu i studiu Účinné přírodní extrakty Bez cukru K dostání i samostatná víčka v boxu. GUARANA

425 mg

LECITIN

100 mg

SCHIZANDRA

60 mg

ŽENŠEN

50 mg

GINKGO BILOBA

50 mg

MATCHA ZELENÝ ČAJ

50 mg

WWW.ESCALATE.CZ


Novinky

MINI ELECTRIC Nové MINI Cooper SE je vůbec první čistě elektricky poháněný model britského brandu MINI, který v prémiovém segmentu malých automobilů kombinuje městskou elektromobilitu s charakteristickými rysy značky. A svému stylu zůstává věrný do posledního šroubku – rozměry, design,

Renocar magazín 2020

UDRŽITELNÁ MOBILITA, KTERÁ MÁ STYL

18

prostor a prostředí v interiéru odpovídají konvenčně poháněným modelům. Spojuje trvale udržitelnou mobilitu a nulové lokální emise s potěšením z jízdy, výrazným designem a prémiovou kvalitou, která je pro značku MINI tak typická. Potěšením z jízdy rozumíme u MINI Cooper SE zejména výraznou dynamiku a zachovaný

„go kart“ neboli „motokárový“ efekt spojený s výborným ovládáním vozu a posílený snížením těžiště, kdy baterie je uložena v podlaze vozu. Cena MINI Cooper SE se navíc neliší od ceny obdobně vybaveného MINI s konvenčním motorem. Takže udržitelný zážitek z jízdy za rozumnou cenu.


MINI Cooper SE

První MINI a první malý vůz prémiového segmentu poháněný pouze elektřinou. Elektromotor s výkonem 135 kW/184 k a točivým momentem 270 Nm. Pro tento model specifická lithium-iontová baterie umožňuje dojezd 235 až 270 kilometrů, a to bez omezení objemu zavazadlového prostoru. Baterii lze rychle nabíjet z domácí zásuvky, nabíječkou Wallbox, na veřejných nabíjecích stanicích či stejnosměrným proudem až do výkonu 50 kW. Zrychlení z 0 na 60 km/h za 3,9 sekundy a z 0 na 100 km/h za 7,3 s.

SE Renocar magazín 2020

MINI

Charakteristický design 3dveřového MINI s ozdobnými prvky specifickými pro tento model.

Nové MINI Cooper SE

19


Novinky

Text: Milan Pulda Foto: Archiv společnosti Renocar

SAMOOBSLUŽNÉ ZAŘÍZENÍ

KEYBOX

Renocar magazín 2020

KeyBox je moderní zařízení pro efektivní servis vozů BMW a MINI. Navíc v čase, který si sami určíte. Pracuje samočinně v samoobslužném režimu, umožní předání vašeho vozu před servisním úkonem a vyzvednutí po jeho provedení. A to vše bez nutnosti fyzické účasti servisního poradce. Renocar nabízí jediné zařízení tohoto typu v republice mezi autorizovanými dealery vozů BMW a MINI.

20

Řada z nás dobře zná ten problém – čas! Ano, termín, kdy je třeba zajet do servisu, často během pracovní doby. Termín je mnohdy nevyhovující, máme přece své starosti, pracovní povinnosti, neodkladné záležitosti… A tak by se hodilo předat vůz k servisním úkonům třeba v sobotu nebo pozdě večer,

kdy není provoz a máme více času. Prostě mimo pracovní dobu. My máme chytré řešení! Zařízení KeyBox, které vyvinuli odborníci na základě instrukcí a požadavků profesionálů z řad pracovníků Renocaru. Český výrobek šitý na míru vozům BMW a MINI.

KeyBox najdete na adrese FAST LANE BMW a MINI autorizovaného městského servisu v Kongresovém centru v Praze. V současné době je to opravdu jediné zařízení svého druhu mezi všemi autorizovanými servisy prémiových vozů v celé republice. Běží v tzv. pilotním režimu. Pracovníci Renocaru však již nyní


EXKLUZIVNĚ V RENOCAR FAST LANE SERVISU V KONGRESOVÉM CENTRU PRAHA

vozu o nutnosti provést servisní úkon kontaktuje servisní poradce či zákaznické centrum. Jinými slovy, vy si volíte dobu, která vám osobně vyhovuje.

Na otázku, jak to celé funguje a jaké výhody ze zařízení KeyBox plynou zákazníkovi Renocaru, odpovídá Tomáš Volf, vedoucí servisu RENOCAR FAST LANE:

Po přistavení vozu na servis a vložení klíčů do schránky (popřípadě potřebné dokumentace k vozu) odešle KeyBox servisu automaticky informaci o přistavení vozu prostřednictvím SMS. Servisní poradce po příchodu na pracoviště nejprve vůz nafotí, poté vyzvedne klíče z trezorové schránky a sepíše zakázkový list, který vám pošle k potvrzení prostřednictvím e-mailu. Po potvrzení z vaší strany může dílna začít s prací na vozidle. Během opravy je s vámi servisní poradce ve standardním telefonickém nebo e-mailovém spojení.

„Jedná se o zařízení trezorového typu, které umožňuje vložení klíčů a servisních dokumentů do jednotlivých trezorových boxů a zároveň umožňuje bezhotovostní platbu prostřednictvím bankovního terminálu. Můžete tak svůj vůz přistavit do servisu v jakýkoli čas a následně si jej po telefonické dohodě kdykoli vyzvednout. Pro využití služby KeyBox stačí pouze kontaktovat servis a dohodnout si předběžný termín přistavení vozu, aby pracovníci servisu mohli naplánovat obsazení kapacity mechanické dílny do svého systému. Dále nahlásíte požadované úkony, které je zapotřebí na voze udělat. Tento postup samozřejmě platí i v obráceném gardu, kdy vás na základě automatického oznámení

Po dokončení servisních úkonů je možné předat vůz stejným způsobem. Servisní poradce vloží klíče a dokumenty do trezorové schránky a odešle vám informaci ohledně možnosti vyzvednutí vozu. Na svůj mobilní telefon obdržíte unikátní PIN kód, který slouží k potvrzení vaší identity pro otevření boxu. V případě, že se jedná o placený úkon, pro otevření boxu je nutný nejen PIN, ale i provedení bezhotovostní platby pomocí platebního

terminálu, který je součástí KeyBoxu. A to je vše. Pohodlně, bezkontaktně a rychle.“

Zařízení KeyBox je v provozu několik měsíců a reference jsou velice pozitivní. Provoz je spolehlivý, komunikace nevázne. Všem našim klientům můžeme využití této technologické vychytávky velmi doporučit.

Renocar magazín 2020

připravují instalaci a zprovoznění dalších dvou zařízení tohoto typu pro servisy v dealerstvích v Brně-Slatině a Praze-Čestlicích.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

21


Design

Text: Martina Rychtarová Foto: Archiv B. Maukše

Braňo Maukš

Renocar magazín 2020

Baví mě nové výzvy

22

Jeho kariéra úspěšného automobilového designéra je inspirativním příběhem o splněném snu. Po studiích začal pracovat pro Ford, po čase si ho všimnul italský Pininfarina a oslovil ho s nabídkou, která se neodmítá. Studio Pininfarina je snem každého designéra a Braňo Maukš byl první z bývalého Československa, komu se podařilo pro něj pracovat. Brzy přišla i první realizace v podobě Maserati Grancabrio a nakonec se stal součástí týmu, který pracoval pro značku Ferrari. Tam si splnil svůj chlapecký sen a podílel se na designu produkčních aut, ale i limitovaných řad. Bonusem bylo, že pracoval pro člověka, jenž se stal jeho profesním

idolem. Dnes je šéfem moderního automobilového designstudia Aufeer Design, které má ambici stát se jedním z předních světových designérských domů.

Jak jste se stal automobilovým designérem? Je to už nějakou dobu, co pracuji jako autodesignér, a musím říct, že mě tato práce fascinuje. De facto dělám své hobby, což je obrovská výhoda a štěstí. Mám rád nové výzvy, a proto jsem se nebál už během studia odejít do zahraničí a vyzkoušet si život mimo Slovensko. Mou první zastávkou bylo Německo, kde jsem absolvoval stáž

Určitě rychlost a hlavně ve Fordu a studium na FH emoce, dynamika. Pforzheim, která je v rámci Sportovní auto by mělo Německa ideální pro začátek být hlavně lehké, menší, v automotive designu. Tam za snadno ovladatelné. Tomu námi chodili designéři např. musí odpovídat i jeho z VW, Porsche, Mercedesu nebo Renaultu a dávali „DE FACTO DĚLÁM nám rady, jak se co nejrychleji přiblížit SVÉ HOBBY, COŽ JE k našemu cíli – stát se OBROVSKÁ VÝHODA autodesignérem. Po ukončení magisterského A ŠTĚSTÍ.“ studia v Německu jsem design – musí být funkční, zůstal ve Fordu, kde jsem psal aerodynamický a musí i diplomovou práci, a přestože v lidech vyvolávat nadšení, jsem dostal další nabídky, emoci, jednoduše řečeno rozhodl jsem se zůstat radost. v prostředí, které mi pootevřelo dveře k vysněné práci.

Co Vás tak fascinuje na sportovních autech?

Pracoval jste dlouho v zahraničí, v centru (nejen) automobilového designu – jak byste


Design zhodnotil své zkušenosti? Jsou velké rozdíly mezi tím, jak to funguje za hranicemi a jak v ČR? Je velmi náročné srovnávat jednotlivá prostředí, ale pro mě bylo zajímavé pozorovat přístup k tvorbě aut německé a italské školy. V Německu převládal velmi racionální přístup k řešením s důrazem na dokonalost. V Itálii je to hlavně o emoci a kráse. Mě láká jakýsi mix těchto přístupů, tam někde hledám odpovědi na dokonalé „tvarosloví“, na atraktivní, ale zároveň funkční design. V ČR se snažím zúročit svoje znalosti stejně jako moji kolegové, kteří sem také přišli

Dostal jsem šanci vybudovat v našem regionu jedinečné studio. Dnes máme v Aufeer Design k dispozici moderní studio se vším, co je potřeba k práci designéra. V roce 2018 jsme otevřeli nové

jsem měl možnost vybudovat něco od základů. Mám tu dnes výborný mezinárodní tým s velkým množstvím talentů.

Jaký je Váš vztah ke značce BMW?

že jsem ji vyměnil. BMW je značka, která vždy dokáže přijít s něčím novým, něčím překvapit. Líbí se mi, že si zachovává svoji identitu, vždy rozvíjí svoji DNA zajímavými a častokrát neočekávanými

směry a snaží se být pár kroků napřed. Myslím tím hlavně technologie a různá řešení např. v interiéru, jako byl kdysi iDrive a nebo vůbec současný Infotainment. Měl jsem tu čest setkat se a podebatovat s jejími bývalými, ale i současnými designéry, jako jsou Ch. Bangle, B. Jacob, N. Huet nebo V. Bar, který byl mým spolužákem v Německu a dnes má na starosti design divize M.

Proč jste se rozhodl vrátit do ČR? Nelitoval jste toho někdy? Určitě to pro mě byla velká změna, ale to jsem i očekával. Samozřejmě se jednalo o novou, velkou výzvu. To je to, co mě baví.

Inovační centrum, kde se snažíme „odchytit“ naše mladé lidi a předávat jim naše zkušenosti. Dnes tedy mladí designéři nejsou nuceni za každou cenu odcházet do zahraničí. Dále se tu snažíme inovovat procesy v tvorbě designu, více se věnujeme digitalizaci nebo virtuální realitě. Svého rozhodnutí jsem určitě nikdy nelitoval, jelikož

Je to značka s bohatou historií a je jednou z těch, které vyvolávají v člověku emoci, vzrušení. Měl jsem několik vozidel značky BMW. Nejvíce vzrušující byla X6 M, nejvíce zábavy jsem si užil se Z4 a stále nejzajímavější je pro mě i8, kterou jezdím dodnes. Ale bezesporu nejhezčí byla 6 Gran Coupé. Dodnes lituji,

Bez váhání bych si vzal Ferrari 488 nebo F8 Tributo.

Renocar magazín 2020

z předcházejícího působení v zahraničí.

Jakým autem a kam byste nejraději vyrazil, aby to byla „pořádná“ jízda?

23


Motorrad

Dvě kola

Text: Honza Křivka, vedoucí oddělení BMW Motorrad, jan.krivka@renocar.cz Foto: BMW

Vsadím se s vámi, o co chcete, že po krkolomném začátku letošní sezóny máme všichni do jednoho, kdo vlastníme motorku, chuť vyrazit a zažít menší či větší dobrodružství, adrenalin a trochu svobody na dvou kolech. Na Netflixu a HBO je nabídka produktů suplujících zážitky bezedná, ale výjimečnosti vlastního příběhu se zkrátka nic nevyrovná. Tak vyrazte ven a zastavte se i u nás nejen na dobré kafe.

Ať už vyrazíte na dvou, nebo čtyřech kolech, přeji vám vždy šťastný návrat z vašich cest. A pokud budete chtít tip na radost, sledujte náš MOTOKALENDÁŘ. Je fajn vědět, že se máme na co těšit!

Renocar magazín 2020

www.renocar.cz/motokalendar

24

A vy, kteří jste zatím radost z jízdy na dvou kolech nepoznali, nebo na ni jen vzpomínáte v myšlenkách na divoké mládí, vězte, že udělat si ze života jízdu můžete snadno s motorkami a městskými skútry BMW. Berte to jako recept na přiměřenou dávku emocí pro každý

den. Odměnou vám pak kromě nové radosti budiž i stará pravda, která říká, že člověk vynalezl auto, aby pohodlně seděl v zácpách.

nebo třeba víkend s partou přátel na motorkách. Využijte služeb naší MOTOPŮJČOVNY a vyrazte za zážitky. www.renocar.cz/motopujcovna

Svobodu na dvou kolech si v Renocaru Brno můžete i půjčit a užít si den

Udělejte ze života jízdu – Make life a ride!


Motorrad sekce 1. dubna jsme otevřeli nový showroom motorek v Brně, a to na ploše 400 m2! Motorky u nás mají nový velkorysý prostor nejmodernějšího střihu, kde našel své místo prodej, servis i butik s novou kolekcí vybavení jezdce a lifestylu pro rok 2020. www.renocar.cz/doplnky-lifestyle Sledujte nás na sociálních sítích, ať víte, co se děje. Nebo prostě přijeďte do Brna. Osobní návštěva je osobní návštěva… Facebook: BMW Motorrad Renocar Instagram: bmwmotorradrenocar YouTube: BMW Motorrad Renocar

Už typů motorek Kategorie sport, tour, roadster, heritage, adventure a urban mobility se pro rok 2020 rozrostly o nové kousky, které určitě stojí za pozornost. BMW Motorrad tak nabízí výběr ze 30 typů motorek a většinu z nich máme v Brně k vyzkoušení.

Renocar magazín 2020

www.renocar.cz/vyzkousejte-nove-modely

25


Motorrad

Novinky roku 2020 R18

ikonický styl s moderní technikou a autentickými materiály. Od druhé poloviny roku u nás.

S novým modelem R 18 vstupuje BMW Motorrad do segmentu opravdu velkých motocyklů cruiser v duchu tradice

historických motorek BMW a soustředí pozornost zpátky na základní prapodstatu motocyklu: puristickou techniku bez zbytečných kudrlinek a motor boxer – v pojetí R 18 se jedná o big boxer s objemem 1800 ccm (vážně největší boxer na světě!). Jeho působivý vzhled i technologie jsou odrazem pokračování tradičních vzduchem chlazených motorů boxer, jež nabízejí inspirativní zážitek z jízdy od chvíle, kdy BMW Motorrad v roce 1923 zahájilo jejich výrobu.

Maximální výkon činí 67 kW (91 k) při 4750 1/min. Mezi 2000 až 4000 1/min je vždy k dispozici točivý moment přesahující 150 Nm. Živelná tažná síla je kombinována s hutným rezonujícím zvukem. BMW R 18 mistrovským způsobem přenáší kultovní styl let dávno minulých do současnosti. Není náhodou, že funkční a stylistické prvky, jako je dvojitý trubkový rám, palivová nádrž svým tvarem připomínající kapku, viditelný spojovací hřídel a lakování s malovanými linkami (výbava na přání), připomínají legendární boxer z roku 1936.

Renocar magazín 2020

Nové S 1000 XR

26

Nové BMW S 1000 XR je ukázkou kombinace řešení ze segmentu cestovních motocyklů a řady GS, které jsou kombinovány se sportovními prvky. Ty dávají novému S 1000 XR výrazný charakter a odráží široké možnosti jeho využití. Právě vylepšená každodenní použitelnost a vysoký výkon čtyřválce 121 kW (165 k) při 11 000 1/min s maximálním točivým momentem 114 Nm při 9250 1/min je posunem, kterým nový model překonává několikanásobného vítěze testů, jakým byla minulá generace S 1000 XR. Nové vydání nejlépe prodávaného motocyklu kategorie Adventure Sport je radikálně lehčí a obratnější a také nabízí bezkonkurenční kombinaci cestovních vlastností a sportovních schopností.

ještě lehčí, ještě rychlejší a praktičtější 165 divokých koní


Motorrad

Střední kategorie má dvě nové hvězdy Nové F 900 XR: autentické „XR“

„XR“ znamená nekompromisní směs sportovních a cestovních schopností. BMW Motorrad tuto rodinu založilo modelem BMW S 1000 XR a nyní rozšiřuje nabídku novým strojem patřícím do střední třídy. Styl designu a koncept motocyklu výrazně odkazuje na příbuznost s „větší sestrou“. Klíčové kvality segmentu Adventure Sport: sportovní jízdní dynamika spojená se vzpřímenou pozicí jezdce.

Nové F 900 R:

Obě nové devítistovky nastavují technologické měřítko v segmentu střední třídy a zároveň nabízejí celou řadu volitelných prvků, které byly dosud

vyhrazeny nejvyšší třídě motocyklů BMW. Spojuje je pohon nově vyvinutým řadovým 2válcem s objemem 900 ccm a výkonem 77 kW (105 k), který má

optimální křivku točivého momentu s vrcholem na 92 Nm a spolu s novým tlumičem výfuku vytváří výjimečně emocionální zvuk.

Renocar magazín 2020

dynamický naháč pro ryzí radost z jízdy

27


Divadlo

Text: Bronislav Jaroš Foto: A rchiv Martina Trnavského a Divadelního spolku Frída

Ať to nás

Renocar magazín 2020

MARTIN TRNAVSKÝ

28

Tak trochu životní sólohráč a samorost, prohlásil o sobě populární brněnský herec a dramatik Martin Trnavský před časem. Rád spoléhá sám na sebe a pocit svobody vyhledává v práci i za volantem. Tyto vlastnosti jako by lemovaly jeho životní cestu. Na vrcholové úrovni se věnoval jachtingu, po studiích na brněnské JAMU byl členem několika souborů, v roce 1999 ale založil vlastní autorskou divadelní společnost Frída, jejíž domovskou scénou je brněnské divadlo Reduta. Kromě toho působí v Nadaci Munzarových, již založil herec Luděk Munzar. Oba umělce mimochodem kromě rodinných pout spojovala také záliba v autech.

i diváky baví


Divadlo

V divadelním spolku Frída jste principálem, hercem i spoluautorem. Která z činností, jež s tím vším souvisí, Vás naplňuje nejvíc?

Jste samozřejmě také filmovým a seriálovým hercem. Co pro Vás takové odskoky z divadelních prken před kameru znamenají?

Frída letos v lednu slavila dvacet let od svého vzniku. Za tu dobu načerpáte ve všech činnostech hodně zkušeností. Není to tak, že by mi některá z nich seděla méně a jiná více. Shrnul bych to asi takhle, hlavně, ať to nás i diváky ještě pár let baví.

Je to určitě zpestření. Musí to ale být také zajímavé a důstojné. Být na obrazovce jen proto, že vás to zpopularizuje, je málo.

Prý jste si docela oblíbil žánr divadelní one man show. Jaké výhody a úskalí má pro herce taková hra? Jste hodinu a půl sám na jevišti a musíte udržet pozornost a pobavit. Je to svým způsobem adrenalin. A když se vám to podaří, je to skvělý pocit. Navíc mám rád krátké příběhy. Po nich má divák čas si večer ještě někam zajít.

Je mi jasné, že jste musel v poslední době řešit hlavně koronavirovou krizi a problémy s tím spojené, které jsou u divadla určitě nemalé. Bylo na tom i něco pozitivního? Utvrdili jsme se v tom, jak je hezké, když je rodina pospolu a má na sebe víc času.

Vymýšlel jste nějaké nové projekty? Mým současným projektem je rekonstrukce našeho

domu, takže trávím celé dny na stavbě s profesanty. Po večerech ale pracujeme s Jakubem Nvotou na novém projektu našeho divadla pod názvem Producent, který by měl mít premiéru na konci října.

Je známo, že rád a často cestujete. Jaký způsob preferujete? Na cestování máme obytný vůz. Každou chvíli jsme někde. Je to svobodné cestování. Před pár dny jsme zastavili v Českém Krumlově na parkovišti u otáčivého hlediště. Nikde nikdo. Odtamtud jsme vyráželi na výlety. A když vám to čas dovolí, prostě se rozhodnete, že pojedete jinam. Nic vás neomezuje.

Jste jedním z našich dlouholetých zákazníků. Čím si Vás Renocar získal?

Renocar mě zaujal největší skladovou nabídkou vozů. Nikde jinde jsem neviděl tak rozsáhlý vozový park, kde si můžete auta „fyzicky ohmatat“. Snad každý kluk touží v určitém věku po krásném a rychlém autě. A před zhruba sedmi lety jsem si chtěl dovolit malý dárek. Kabriolet. Zkoušel jsem, hledal, než jsem si sednul do BMW Z4 a bylo jasno. Opatruji ho jako šperk. Potom při hledání rodinného auta jsem šel rovnou „za kluky Vránkovými“ a volba padla na X5. Měl jsem v životě pár pěkných aut, ale také jsem s nimi trávil hodně času v servisech. To u BMW odpadlo. Mimochodem, také pan Luděk Munzar byl zákazníkem Renocaru. Ve svých osmdesáti letech se nechal okouzlit Mini Cooperem a trávil v něm po přípražských cestách hodně času.

Renocar magazín 2020

MARTIN TRNAVSKÝ

29


Novinky

Text: Martin Kovalčík Foto: BMW Group

M Centrum Renocar

největší v Evropě

M8 X6M

Renocar magazín 2020

X5M

30

Jedinečností našeho M centra je pořádání nezapomenutelných akcí pro majitele vozů BMW M, díky kterým mohou zažít se svým autem to, co na běžné silnici není možné, otestovat schopnosti svého vozu a naučit se ho ovládat na hranici limitů. Můžete s námi vyrazit na jízdy po závodních okruzích (Brno, Slovakiaring, Most, Nordschleife), na výlet alpskými serpentinami, případně vyzkoušet zimní snowdriving v Rakousku nebo driftování na sněhu na profi dráze. Načerpáte tak cenné zkušenosti a naplno využijete potenciál svého BMW M. Pořádáme i kurzy bezpečné jízdy a profesionální koučink na okruhu. A každoroční největší BMW M sraz na Moravě už je jenom pomyslnou třešničkou na dortu…

Na ploše 400 m² jsme vytvořili výjimečný showroom, kde prezentujeme kompletní nabídku modelů BMW M. Největší výběr skladových vozů, možnosti testovacích jízd, specializované poradenství, aktuality ze světa BMW M a nevšední zážitkové akce – to vše čeká na příznivce eMkových vozů.


M2

Novinky 2020

M2 X5M X6M

M3

M2 CS M8

M3 M4

Možnost testovací jízdy s vozem M2 CS

Zcela nové BMW X5M/X6M – nejschopnější a nejrychlejší SUV na trhu / 625 koní ve verzi Competition

Vrcholná verze M2, a to M2 CS – 450 koní / karbonové komponenty / lehčená kola / keramické brzdy

Limitovaná edice BMW M8 Gran Coupé Competition First Edition v barvě Diamond Green Individual – představujeme jeden z pouhých čtyř set kusů

Dlouho očekávaná M3/M4, díky které bude portfolio BMW M modelů kompletní (konec roku 2020)

Aktuality sledujte na webu

Chcete mít vlastní vodu v ECO lahvi a již od 100 kusů? Napište nám: marketing@isoline.cz I www.reklamnivody.cz

m.renocar.cz


reklama komunikace eventy

Čerstvý vítr do vaší komunikace

Situace na reklamním a eventovém trhu se mění jako počasí. Arkadia na něm působí už od roku 1994. Jsme agentura do každého počasí a vytvoříme vaší firemní komunikaci dlouhodobě stabilní klima. Jediné, co u nás prší, jsou nápady. Do vaší komunikace vneseme čerstvý vítr. Umíme pracovat pod tlakem, biozátěž klienta u nás zůstává vždy na jedničce. Využijte našich služeb k tomu, abyste chytli ten správný vítr! Věříme, že vás příjemně překvapíme. Strategie

Kreativa

Logotypy

Branding

Kampaně

HR Support

Eventy

www.arkadia.cz www.arkadiaevents.cz www.wallmarketing.cz


Renocar live

RENOCAR

BMW MUZEUM Druhé největší muzeum vozů BMW v Evropě je živým a inspirativním místem plným tvůrčí energie. Zároveň je i skvělým místem pro pořádání eventů ve výjimečných industriálních prostorech vedle unikátní sbírky BMW veteránů.

POHODLNÉ PARKOVÁNÍ

UNIKÁTNÍ MÍSTO

VÝJIMEČNÉ PROSTORY

BEZPROSTŘEDNÍ BLÍZKOST

pro profesní i rodinná setkání, snídaně, workshopy, konference, koncerty i divadelní představení

až pro 130 hostů

zastávky autobusu i obchvatu Brna

SKVĚLÁ DOMÁCÍ KUCHYNĚ

VYNIKAJÍCÍ DOSTUPNOST

bistra Hawranek

z centra Brna

Renocar magazín 2020

přímo u muzea

33


Renocar live

BMW URBAN STORE UNIKÁTNÍ MÍSTO pro profesní setkání, snídaně, workshopy a eventy

LUXUSNÍ PROSTORY až pro 120 hostů

PROFESIONÁLNÍ CATERING na špičkové úrovni

POHODLNÉ PARKOVÁNÍ

Renocar magazín 2020

na dosah od Urban Store

BEZPROSTŘEDNÍ BLÍZKOST centra Prahy i severojižní magistrály

VYNIKAJÍCÍ DOSTUPNOST městskou dopravou – zastávka metra Vyšehrad

34

Výjimečný prostor avantgardního městského showroomu v centru Prahy je jako stvořený pro společenská setkání na vysoké úrovni. Vytříbený design moderního showroomu a prezentace špičkových vozů BMW a MINI podpoří výborný dojem z vaší akce. Velké prosklené výlohy navíc nabízí návštěvníkům nádherný výhled až na Hradčany…


Jsme přímý výrobce, umíme naplnit roli generálního dodavatele i subdodavatele.

Vyrobeno s radostí Showroomy Naplňujeme vize náročných klientů a jejich špičkových architektů. Realizujeme doslova od podlahy po strop.

Privátní interiéry Vybavíme nové nemovitosti na klíč, uděláme rekonstrukci nebo dodáme nábytek. Se stejnou chutí a nasazením pracujeme pro majitele bytu i pro developerskou firmu.

Kanceláře a firemní interiéry Jsme partnerem a spolehlivým dodavatelem pro přímé zadavatele, architekty i fit out studia. Disponujeme vlastními výrobními kapacitami i vlastním montážním týmem.

Interiéry realizujeme dle návrhů významných architektů USSPA – Vrtiška & Žák, Sapeli & Grand Beds – Novague, Cyrrus & Golf Dobrouč – Kyzlink Architects atd. Těšíme se na společné realizace | Roman & Antonín Kuchyňkovi | +420 725 814 173 | estetico@estetico.cz

www.estetico.cz


Osobnost

Text: Martina Rychtarová Foto: Archiv společnosti Crestyl

OMAR KOLEILAT

I z nejhorší situace mohou vzejít ty nejlepší věci

Renocar magazín 2020

Zakladatel developerské společnosti Crestyl Omar Koleilat je českolibanonského původu a sám sebe vnímá jako Čecha i Libanonce. Za svými kořeny do České republiky se původně vrátil díky možnosti hrát profesionálně

36

basketbal. Nakonec dal ale přednost trhu s realitami – v oblasti developmentu ve střední Evropě se pohybuje od roku 1998. Crestyl je dnes jednou z největších developerských společností, která stojí za mnoha vysoce oceňovanými projekty.

Co považujete za svůj největší životní i pracovní úspěch?

Jakými zásadami se řídíte v podnikání i v osobním životě?

Vnímám svět jako souhrn různých částí, které spolu musí harmonicky žít. A úspěchem je právě tuto harmonii udržovat. Ty jednotlivé části představují rodinu, práci a samotného člověka. Právě tato harmonie pomůže člověku i v různých těžkých obdobích. Mám skvělou rodinu a děti, které považuji za své nejlepší kamarády. Z pohledu práce je to také jednoznačné – vybudování skupiny Crestyl. Začínali jsme ve dvou, vstávali ve čtyři ráno a absolvovali dlouhé cesty po celé republice, ale podařilo se nám vše úspěšně nastartovat a nyní Crestyl patří k silným developerům a investorům, kteří mají dlouhodobou vizi.

Všeobecně si myslím, že férovost, korektnost a vize jsou klíčem nejen k řízení podniku.

Který projekt Vám nejvíce přirostl k srdci? Jednoznačně čtvrť DOCK, kterou jsme vybudovali v pražské Libni kolem dvou slepých ramen Vltavy na místě bývalých loděnic. S tímto projektem jsme začali před patnácti lety, byla to naše největší investice a skoro nikdo nechápal, proč jsme se rozhodli vytvářet něco na takto zanedbaném území. A letos to celé finišujeme, své kanceláře tu mají

největší firmy, prakticky všechny byty jsou prodané. To místo je totiž magické. Projekt je obklopen vodní plochou, jsou tu parky, cyklostezky, a přitom je to všude blízko. DOCK vnesl do okolního prostředí život a zároveň se stal jeho přirozenou součástí. Ale jdeme dál, teď chceme něco podobného vybudovat v sousedství stanice metra Želivského. Projekt s názvem Hagibor opět nabídne spojení celé řady využití a bude pro celou oblast obrovským přínosem.

Určitě jste se potýkal i s neúspěchy, co Vám pomohlo se přes ně přenést? Hrozící neúspěch je můj životní strašák a zároveň motor. Všechno, co dělám, dělám s mottem, že to musím


Osobnost

Co byste z pozice úspěšného podnikatele poradil mladým, kteří chtějí rozjet své podnikání? Tvrdá práce je klíč. Ve světě je spousta chytrých lidí a právě pracovitost a oddanost jednotlivce odlišuje. Dále je třeba si vážit všech získaných zkušeností, protože jedině tak se mohou něco naučit. A i když je jasné, že je k úspěchu potřeba i určitá dávka štěstí, je potřeba jít mu naproti a být připraven na všechny varianty dalšího vývoje, které mohou nastat. A štěstí se dá získat opět jen tvrdou prací. Čas polevit bude až po dosaženém úspěchu…

A jak se celkově díváte na dnešní mladou generaci, jaký má potenciál? Každá generace má potenciál. Prostředí, ve kterém žijeme, se mění stále rychleji a z toho vyplývá obrovská výhoda právě pro tu mladou generaci, protože v tom vyrostla a je na to tak lépe připravena. Mladá generace má k dispozici daleko

víc nástrojů, než jsme měli my. A právě proto může být připravena lépe, než jsme kdy byli my.

Vzhledem k tomu, co se teď děje, jak by se podle Vás měli lidé starat o své peníze, především v době krize? Obecně v obdobích nejistoty je vhodné vždy být obezřetný a volit konzervativnější investiční nástroje, a to i za cenu toho, že dlouhodobě přinášejí nižší výnos. I ten je lepší, než přijít o vložené peníze. Proto se domnívám, že nyní je vhodné držet hotovost nebo nemovitosti, všechny další investiční nástroje jsou momentálně s otazníkem. Navíc úrokové sazby by teď měly být hodně dlouho nízké, což znamená i stabilitu cen nemovitostí.

Jste údajně výborný sportovec, co Vám sport přináší do života? Jak moc je pro Vás důležitý? Sport je právě ta „moje“ část, kterou jsem zmínil v úvodu. Sport je mou největší vášní, ale „výborný sportovec“ považuji za nadsázku. Hrával jsem profesionálně basketbal, ostatně právě ten mě přivedl do České republiky. Později třetí ligu a poté pražský přebor, hodně mě to bavilo, ale bohužel kvůli práci nemám čas. Mou současnou

sportovní vášní je slalom na vodních lyžích. Jezdí na nich už celá rodina.

Jakou roli hraje ve Vašem životě auto a co vše od dobrého vozu očekáváte? Auto byl ten klíčový pracovní nástroj, který jsem v začátcích svého podnikání potřeboval k neustálému ježdění pro republice. Klíčem je pohodlí, pro mě je dnes auto jako druhá kancelář, potřebuji bezpečí, pohodu a spolehlivost. A protože to mám v krvi, tak to musí mít styl.

Renocar slaví tento rok 30 let, co byste mu popřál do let dalších? Aby se dále rozvíjel a přinášel svým i našim zákazníkům i nadále radost z jízdy autem, a to minimálně dalších tři sta let. Věřím, že vzájemná spolupráce mezi naší společností a Renocarem bude fungovat i nadále, a těším se, že mé další auto bude opět od Renocaru.

Renocar magazín 2020

udělat dobře. A to, co mě pohání i v těžký okamžik, je, že člověk by neměl nesnášet ani tu nejhorší situaci, co se mu může stát. I z ní mohou vzejít ty nejlepší věci.

37


Naši lidé

Jak jsme překonali krizi

MAGDALÉNA DRAŠNAROVÁ

Renocar magazín 2020

Marketingový specialista

38

„V Renocaru pracuji od listopadu 2018, kdy jsem se přestěhovala z Prahy do Brna. Jsem ráda, že jsem zde mohla navázat na práci, kterou jsem dříve vykonávala v konkurenčním pražském dealerství. Je to práce, která mě baví a naplňuje, jednoduše chodím do práce ráda, a to je podle mě důležité. Nejvíce si na práci v marketingu cením toho, že je velice různorodá, stále se něco děje… Něco je třeba řešit operativně, něco zase dlouhodobě, ale vše stále dle pravidel značky BMW. Já už mám tato pravidla tak zažitá, že jsou pro mě zcela přirozená, což mi samozřejmě práci hodně zjednodušuje. Navíc mám ráda pocit, kdy se něco povede a vidím za tím svůj díl práce. Umím mít radost z maličkostí, a tak mě dokáže potěšit každá drobnost, která se povede… a nám se víceméně vše daří.“

Jak ovlivnila koronavirová krize vaši práci, co se pro Vás změnilo?

si, že nás to nějak omezovalo. Naopak mám pocit, že jsme se naučili pracovat efektivněji.

Začátek krize byl trochu náročnější, a to hlavně proto, že já i moji kolegové z marketingu jsme se museli ze dne na den naučit pracovat z domova. Ale myslím, že jsme se s tím rychle vyrovnali a dokázali jsme plnohodnotně pracovat i z našich domovů. Změnil se pro nás tedy zcela zásadně způsob práce, ale nemyslím

Co bylo nejsložitější? Mně celá situace vlastně moc složitá nepřišla :). Poměrně rychle jsme v novém režimu začali fungovat a připravovat vše potřebné. Myslím, že vše fungovalo velice dobře. Museli jste se naučit jinak přemýšlet, komunikovat,

používat jiné komunikační nástroje? Určitě jsme se naučili více spolu komunikovat přes maily a telefon. Největší přínos vidím v lepší komunikaci mezi pobočkami v Brně a Praze. Naučili jsme se používat nové aplikace k online komunikaci, v tom vidím veliké plus. Jak vidíte Renocar a svou práci po krizi?

Snažili jsme se udělat maximum a myslím, že se nám to povedlo. Ani po dobu krize jsme neupustili od komunikace našich kampaní, měli jsme více času je úplně doladit a věřím, že jsou všechny kampaně nyní připraveny tak, aby přinesly co nejvíce úspěchů v samotném prodeji. Určitě jsme se po dobu krize naučili všechny kampaně lépe vyhodnocovat a sledovat a to je pro nás i do budoucna hodně důležité.


Naši lidé

NIKOLAS Fleetový prodej

Jak ovlivnila koronavirová krize vaši práci, co se pro Vás změnilo? Největší změnou byl přístup samotných zákazníků. Sami mají tendenci řešit veškeré záležitosti přes telefon nebo e-mail. Radikálně vzrostla ochota vůz koupit bez toho, aniž by jej viděli. Celkově se tedy změnil model prodeje, na který jsme byli v posledních letech zvyklí, a bylo potřeba se tomuto

„V Renocaru pracuji půl druhého roku. Odjakživa mě baví a naplňují dvě věci – obchod a auta. Dá se říct, že tato dvě odvětví se stala mou celoživotní vášní. Skutečnost, že přitom mohu pracovat se značkou BMW, je pro mě pomyslnou třešničkou na dortu.“

trendu přizpůsobit. Společně se zákazníky jsem tedy konfiguroval auta online, o všem jsme diskutovali nejen telefonicky, ale i přes FaceTime, Skype aj. Co bylo nejsložitější? Pro mě samotného bylo nejtěžší zkoordinovat práci a děti, pobíhající kolem mě :). Musel jste se naučit jinak přemýšlet, komunikovat,

používat jiné komunikační nástroje?

Jak vidíte Renocar a svou práci po krizi?

Určitě jsem se naučil být ve všech komunikacích s klientem detailnější, kladl jsem důraz na výrazně větší informovanost skrz e-mail, přikládal jsem všechny potřebné katalogy a odkazy, například na konfigurátor kol, příslušenství apod.

Vidím pro Renocar novou výzvu – stát se jedničkou v online prodeji v ČR, určitě bude třeba proškolit personál na použití nových sofistikovaných online nástrojů, už jsme začali například s aplikací Citnow. V budoucnosti bude potřeba klást ještě větší důraz na přípravu a kvalitu online prodeje.

Renocar magazín 2020

SLAVIČ

39


Osobnost

Text: Bronislav Jaroš Foto: Archiv Miroslava Vymazala

Vdechnout stavbám nový život

MIROSLAV VYMAZAL

Takové je heslo, které už více než patnáct let charakterizuje práci Miroslava Vymazala. Po sametové revoluci úspěšně podnikal v elektronice, oboru, který i vystudoval a dobře mu rozuměl. V roce 2000 zaměstnával už čtyři a půl tisíce lidí a tehdy se rozhodl pro změnu. Začal se zabývat investicemi zejména do realit, ale ne ledajakých. Jeho společnost Magnum je podepsána mimo jiné pod ceněnými rekonstrukcemi brněnských historických domů, třeba paláce Chlumeckých. V rozhovoru však nebude řeč jen o tom, dojde samozřejmě i na rychlá kola a vůni benzínu.

Renocar magazín 2020

Jak se stane, že se něčí obor podnikání z elektroniky vyvine v developerskou činnost?

40

My dělali v elektronice už před revolucí jako družstvo, počítače a jinou spotřební elektroniku. Po devětaosmdesátém přišel nový začátek a vybudovali jsme velkou síť elekter. Přes vestavěné spotřebiče jsem se dostal i k nábytku a k podlahám, ale těch aktivit bylo až příliš. Je to potom obrovská zodpovědnost za tolik zaměstnanců. I zákazníků, za kterými jsem jezdil osobně po Evropě a hlavně po celém Německu. Moc jsem toho v té době nenaspal, o půlnoci jsem přijel domů, vyluxoval ledničku a ráno v půl šesté byl na fabrice. Bylo jasné, že to takhle dál nepůjde, a tak jsem se rozhodl

všechno prodat a věnovat se investicím.

Projekty, kterým se věnujete, i řešení, která volíte, bývají často z těch náročnějších. Tak jak si vybíráte, do čeho a jak se pustit? Mě hlavně baví vymýšlet, jak místům vdechnout nový život. Postavit někde nějakou výrobní halu, to může udělat kdekdo. Krásné ale je, když koupíte sto padesát let starý zdevastovaný barák s popraskanými nosnými zdmi a dokážete jej oživit a ještě pod ním vybudovat parkovací místa. Tak to bylo i u paláce Chlumeckých na ulici Česká, jednoho z posledních projektů. Nejdřív jsem byl u statika za šílence, dnes tam máme pod budovou třicet šest míst k parkování,

kam se dostáváme autovýtahem, nosné zdi nahradilo železo a v horním patře, na střeše atria, je nádherná okrasná zahrada.

Na jaký projekt se těšíte teď? Krásný projekt bude v Brně na Jezuitské ulici. Palác Typos, bývalé sídlo České televize. Je tam kolem deseti tisíc čtverečních metrů podlažních ploch. Když máte k dispozici nějakých čtyři sta metrů, moc toho nevymyslíte, ale takhle? Bude to perla.

Před chvílí jste vzpomínal na své jízdy za německými zákazníky. To musela být fůra najetých kilometrů.


Osobnost

tehdy sháněly těžko. Snad i kilo banánů jste sehnal snáze než kulové čepy na škodovku. Kdybychom tu ale měli můj výpis vlastnictví z dopravního inspektorátu, tak by byl hodně dlouhý. Já jsem prostě autař tělem i duší. Už jako děcko jsem, jak se lidově říká, smrděl olejem a benzínem. Ono to nebylo levné, musíte na ten benzín nějak vydělat, tak jsem chodíval na brigády. Na brambory, na nádraží, na poštu, při vysoké škole jsem si přivydělával jako řidič šaliny. Ani motorky mi ale nebyly cizí, jednu dobu jsem i závodil.

Vážně? Jaká auta renovujete?

Pokud vím, tak jste i se syny propadl autokrosu.

Renovoval, kdysi, ještě než jsem začal s podnikáním. A byly to škodovky. V té době nebyl model, který bych nevlastnil, od Škody 100 po Rapida. Díly se

Autokros mně učaroval. Kromě toho jsem samozřejmě z těch motocyklů měl pár lišejů, nic hrozného, ale pustit syny

na motorky jsem nechtěl. Tak volba padla na autokros. Staršímu synovi bylo 13 let, když jsem nechal postavit juniorskou kopii Super Buggy. Ten jezdil pak i mistrovství Evropy, ten mladší zase dvakrát vyhrál mistrovství republiky. Dnes se věnuje autokrosu jako činovník, pořádá podnik mistrovství Evropy v Přerově. Ten starší zase organizuje autotripy na Balkán a závodí na jetsurfu. A rádi si občas vyjedeme na okruhy, ty motory nás prostě stále provází.

Renocar magazín 2020

Taky že byla, ročně jsem najezdil až devadesát tisíc. Proto se u nás auta hodně točila. První BMW jsem koupil v roce 1993 a od té doby jsme „bavoráci“. V rodině i ve firmě, kde management také využíval BMW. Začali jsme na trojkové řadě a posunuli se k páté, což trvá dodnes. Já nové auto vždy tak půl roku ojezdil, pak jsem jej posunul bráchovi, který jezdil méně, a pak došlo na prodej. Tak jsem se spřátelil s Milošem Vránkem seniorem. Dá se říct, že jsem v Renocaru objednával jedno auto za druhým a navíc to nebylo tak, že bych přišel, koupil, odešel. Sestavovali jsme ta auta třeba s díly od AC Schnitzer, rád využívám možností individualizace. A spojovala nás také záliba v renovacích.

Postavit někde nějakou výrobní halu, to může udělat kdekdo. Krásné ale je, když koupíte sto padesát let starý zdevastovaný barák s popraskanými nosnými zdmi a dokážete jej oživit a ještě pod ním vybudovat parkovací místa.

41


Lifestyle

BMW Lifestyle 2 2 Atraktivní design, dlouhá životnost a prvotřídní kvalita – každé jaro se v kolekcích BMW Lifestyle prezentují nové, inovativní produkty pro BMW životní styl.

Renocar magazín 2020

BMW COLLECTION

42

Jednoduchost a nápaditost Moderní a funkční produkty zaměřené na městský život, které vždy respektují známé designové prvky vozů BMW. Součástí kolekce jsou i modely, které vznikají ve spolupráci se špičkovými prémiovými značkami (například MONTBLANC FOR BMW).


Lifestyle

BMW M COLLECTION Výkon a pokrok Výrazné barvy, moderní a vysoce kvalitní materiály a látky jsou odrazem vysokovýkonných produktů a pokrokových výrobních metod typických pro M modely BMW. Sportovní charakter kolekce podtrhuje typická

červená barva Toronto Red používaná i na automobilech. Dynamický vzhled a punc vysoké kvality vytváří kombinace zlaté barvy používané na BMW M brzdových třmenech a klasické černé barvy.

BMW M MOTORSPORT COLLECTION Moderní a avantgardní Charakteristická BMW M trikolóra ve spojení s černou a bílou barvou, sebevědomé nápisy a označení, barevné členění a specifické grafické elementy vytvářejí moderní identitu této kolekce.

BMW BIKES Špičkový design a inovativní technika Jízdní kola BMW BIKES jsou vyvíjena ve spolupráci se společností Designworks. Novinkou je aerodynamicky navržené kolo 3T FOR BMW GRAVELBIKES, které

je produktem kooperace s italskou značkou 3T. Mimořádnost kola podtrhuje prvotřídní technické řešení a nejmodernější závodní komponenty.

BMW KIDS COLLECTION

Kolekce BMW Lifestyle 2020 jsou k dispozici v showroomech Renocar i na webových stránkách

Originální zvuky motorů BMW a světelné efekty mění dětské pokoje a zahrady v závodní trati. Populární BMW BABYRACER III dostal elektrický pohon. Nové BMW M8 GTE RIDEON a BMW i8 RIDEON vytvářejí už od malička potěšení z jízdy. A s integrovaným rozhraním MP3 pro přehrávání hudebních a zvukových souborů se do nich ti nejmenší jednoduše zamilují.

Renocar magazín 2020

Radost pro nejmenší fanoušky

www.renocar.cz/doplnky-lifestyle.

43


Renocar live

Text a foto: Bronislav Jaroš

Bistro Hawranek

Renocar magazín 2020

Pro požitek, pro relaxaci, pro zdraví. Tak zní tři hesla Bistra Hawranek, za nímž stojí Renáta Havelková s Pavlem Vránkem a tým skvělých lidí okolo nich. „Vaříme tak, jako bychom jídlo připravovali pro sebe a své nejbližší, s nejlepšími surovinami, které lze vůbec na trhu pořídit,“ říká Pavel Vránek

44

s nadšením sobě vlastním, když se, stejně jako každý všední den ráno, pouští do pečení čerstvých kváskových chlebů či housek. Nejen pro svačinku v bistru, každý si tu také může dobré pečivo objednat, koupit a odnést domů. Je libo pšenično-žitný chléb se solí a kmínem nebo žitno-špaldový se semínky?


Renocar live

To vše je zabaleno do výjimečného prostředí muzea veteránů BMW, jež zahrnuje unikátní vozy z početné sbírky rodiny Vránků, a takzvané Staré haly. Architekti Michal a Jan Řiční dbali na komfort, opravdovost i na autenticitu původního průmyslového prostoru. Taková kulisa zve v neposlední řadě k pracovním schůzkám nebo firemním akcím. V bistru zajistí organizaci a catering pro eventy od těch menších pro dvacet až třicet lidí až po ty velké do sto

padesáti účastníků. Interiér je navíc možné přizpůsobit pro nejrůznější program. Kuchyňský ostrůvek, jenž mají hosté bistra přímo na očích, vybízí k uspořádání live cooking show či školy vaření. Prostor Staré haly ale umožňuje i konání koncertů, divadelních představení, přednášek či workshopů. A ještě jednu důležitou vlastnost nelze opomenout. Dostupnost. Z Brna i z dálnice D1. Sjedete-li exitem 201, po pouhém kilometru jízdy jste u nás. Zaparkovat navíc můžete pohodlně přímo u bistra z ulice Šmahova a díky velkým proskleným plochám budete mít svůj vůz neustále na dohled.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Renocar magazín 2020

Bistro nabízí bohaté snídaně i obědová menu, která se neomrzí. Vydáte se na cestu světem, každý den do jiné země, do Španělska, Itálie, asijských zemí. Jiné dny zase patří domácí české kuchyni z časů našich babiček. Hodně oblíbené jsou také domácí cheescaky a dorty, na kterých si jistě nejlépe pochutnáte se šálkem výborné kávy.

45


Sport

Text: Bronislav Jaroš Foto: Archiv Marka Polana

Koňské pólo je úžasná a strategická hra MAREK POLAN

Renocar magazín 2020

Setkáváme se u šálku kávy na vaší farmě, která se snad jako jediná v Česku specializuje přímo na koňské pólo. Jak jste se k této hře dostal? Na koni jsem začal jezdit poměrně pozdě, tak před deseti lety, když jsem vozil ke koním dcery. Nebavilo mě jen tak čekat u ohrady. Koňské pólo nás pak oslovilo v Argentině, kde je tahle hra obrovsky populární. Od té doby jsme jej hráli čím dál víc. Poté jsme objevili tohle nádherné místo v Moravském krasu a postavili tady farmu, která byla už od začátku zaměřená na pólo. Máme tu veškeré zázemí, sedmnáct pólo koní, spolupracujeme s argentinskými kluby a trenéry a vychováváme si už i vlastní hříbata.

Koňské pólo se ale v Česku

46

nemůže chlubit zrovna bohatou tradicí. A přitom je to prastarý sport, starší než dostihy nebo parkur. První zmínky o něm se objevují už tři sta let před Kristem v tehdejší Persii. Před druhou světovou válkou se hodně hrálo třeba i v Polsku, Maďarsku nebo Německu. Do Česka ale dorazilo až po sametové revoluci a za těch třicet let si nevydobylo pozornost, kterou zasluhuje. Kdyby lidé, kteří mají rádi jiné koňské sporty, věděli, jak úžasná a strategická hra to je, jistě bychom měli víc hráčů.

V jednom rozhovoru jste zmínil, že názor Čechů na tuto hru trochu zkresluje oblíbený film Pretty Woman. Proč? Lidé mají pocit, že pólo hraje jen „horních

deset tisíc”. Tak to ale není. Není to v ničem náročnější než jakýkoliv jiný koňský sport. Prostě jezdíme na koni a u toho hrajeme.

Pak je tu další vaše vášeň pro mořeplavectví. Můžete se chlubit i závodními úspěchy. V roce 2004 jsme koupili v Nizozemsku plachetnici a jako rodina jsme tehdy s roční dcerkou pluli na Kanárské ostrovy. Odtamtud pak startoval závod přes Atlantik do Karibiku. Zúčastnil jsem se se třemi kamarády. Znám je díky surfování, kterému se také věnuji. Bylo tam tak dvě stě lodí a my ten závod vyhráli.

Vzpomenete si na nějakou dobrodružnou příhodu z mořeplaveckého života?


Sport Ráno nasedne do traktoru, vyveze ze stájí hnůj, doplní koním seno. A pak traktor vymění za BMW M4 a vyrazí třeba na závodní okruh. Tak popisuje některé své dny ekonom, investor, farmář, mořeplavec, prezident České asociace hráčů koňského póla a také šťastný otec tří dcer Marek Polan. Kdysi založil největší finanční portál českého internetu finance.cz a před osmnácti lety úspěšnou značku prodal. Pak zavítal nejen do vod realitního podnikání, ale i do těch mořských a oceánských. Dnes největší díl svého času věnuje farmě Noe, již s rodinou vybudoval v Březině nedaleko Brna. Nelze pak nezmínit ani tábory, které organizuje pro děti z dětských domovů.

hektary. Čím dál více se také zajímám o téma komunikace se zvířaty. Jasně, mohl bych se víc věnovat jinému byznysu a na práce tady si někoho najmout. To by mě ale nebavilo. Dělám všechno, někdy na to nadávám, ale dělám to rád.

A nakonec ve výčtu vašich zájmů nesmíme zapomenout na auta a motocykly. Byl jsem vždy fanoušek anglických aut a v tomto odvětví i chvilku podnikal. Jenže další takový můj koníček je ježdění na okruhu, a pro ten účel jsem si oblíbil BMW M4, výborné a velmi spolehlivé auto, s kterým se dá navíc jezdit i normálně. Manželka zase využívá MINI JCW. A motorky mě provází už od puberty. Od Pionýra a Simsona přes Kawasaki a Harleye jsem se dostal k BMW 1200 GS,

což je tak dobrý stroj, že bych jej už neprodal. Je hlavně pohodlný na dlouhé cesty, ta nejdelší vedla do Ruska k Ladožskému jezeru.

Čímž se dostáváme k Vám a Renocaru. Jste jedním z těch zákazníků, kteří nás provází snad téměř od začátku. I můj otec a bratr mají vozy nebo motorky od Renocaru. S Pavlem Vránkem se znám už od 90. let, kdy ještě v rámci společnosti prodával kola a další díly. Jsem rád, že se Renocar takhle rozrostl, protože jsou tam lidé, na které je spoleh a mají tu značku opravdu rádi. A s veterány, které renovují, jezdí i na naše turnaje.

Vzpomínám na setkání s piráty. Jednou, když jsme spali, nám ukradli člun a surf. Podruhé, a to už jsem měl fakt strach, nás v noci honili na rybářském člunu. Tehdy jsem také plul s rodinou. Abychom jim ujeli, nezbylo mi než vplout do zakázané zóny u jednoho z vládních venezuelských ostrovů. Za porušení zákazu vás tam můžou i ostřelovat, ale my neměli na výběr a piráti nás naštěstí za tu hranici už nepronásledovali.

Teď velmi rád jachtařím a závodím na brněnské přehradě. Naši Blue Thunder stále máme a čeká, až děti povyrostou a opět vyrazíme. Zatím se starám s rodinou o farmu, u toho vyřizuju telefony, pak ubytuju hosty – máme tady osm pokojů. Dvakrát týdně organizujeme hru v rámci klubu a dvakrát ročně velký turnaj. Do toho dělám údržbáře, lítám tu s vrtačkou, sekám pólo hřiště. To máte tři

Renocar magazín 2020

Když teď farmaříte, staráte se o koně a další zvířata, zbývá vám ještě čas na plachetnici a na jiné podnikání?

47


Cestování

Text a foto: Miloš Vránek jun.

Itálie, země zaslíbená milovníkům vína

Renocar magazín 2020

Když jsem psal minulý rok na jaře do Renocar magazínu článek „Osmičkou za italskými víny“, netušil jsem, že do Itálie ještě v témže roce zavítám v X7, abych se vrátil se čtyřiceti kartony úžasného toskánského Chianti a dalšími dvaceti bednami křupavého Sauvignonu z Friuli. (Ano, přátelé, až takovou kapacitu má X7). Také jsem nečekal, že zájem mých kamarádů o italská vína bude takový, že ještě v témže roce osobně dovezu

48

několik dalších palet a založím společnost Wine passion. Společnost zaslíbenou milovníkům italských vín. Oprášil jsem tedy pár známostí s několika italskými vinaři a rozjel se k nim pro víno. Ve skupince asi desíti kamarádů, amatérských vinařů a nadšených milovníků vína, podrobujeme pečlivému hodnocení každý nový vzorek, který k nám z Itálie doputuje. Vína, která nás přesvědčí svojí kvalitou a současně příznivou cenou, můžete s námi ochutnat.

ANEB JAK ZAČALA V RENOCARU VLÁT ITALSKÁ VLAJKA

Prostory našeho původního autosalonu na Drážní ulici sloužily posledních několik let už jen jako depozitář části veteránské sbírky. A mně přišlo příhodné letos, při příležitosti třicetiletého výročí Renocaru, vrátit do těchto prostor život. Autosalon jsme tedy přetvořili na salon degustační, ve kterém se chceme společně s vámi setkávat a poznávat „neobjevené skvosty“ italských vinařů. Wine passion chce být vinotékou butikového formátu, která přináší svým partnerům vína rodinných vinařství. Ve svém poznávání „vinné Itálie“ se chci inspirovat názory a zkušenostmi vás, našich zákazníků a přátel, a pomalu tak rozšiřovat sortiment vín, která na našem trhu chybí. Momentálně zastupujeme desítku vinařství napříč Itálií od Friuli a Veneta přes Toskánsko po Sicílii.


Cestování A na co bych milovníky vína nalákal? Rozhodně bych doporučil méně známý severoitalský region Friuli, rodinné vinařství Tunella a jejich angreštový Sauvignon 2018 nebo skvělé červené extraktivní Schiopettino. V Toskánsku jsme se stali partnerem rodinného vinařství Folonari. Ambrogio Folonari vlastní hned několik vinařství od Montalcina přes Chianti a Montepulciano po Bolgheri. Dovážíme takřka celý jejich sortiment – kulaté a višňové Chianti classico riserva 2015, živočišnější Nobile di Montepulciano riserva 2013 nebo Brunello Due Sorelle. Těm, kteří mají v oblibě spíše plná, méně tříslovitá vína, pak doporučuji ochutnat Primitiva z Puglie. Pravidelně organizujeme řízené degustace jednotlivých vinařů a s radostí připravíme ochutnávku i pro uzavřenou skupinu. Stačí se ozvat. www.winepassion.cz

Renocar magazín 2020

Miloš Vránek (vpravo) s majitelem vinařství Tunella

49


Cestování

NA

Text a foto: Peter Bittó

Nezapomenutelná, krásná a návyková exotika O NAMIBII SE ŘÍKÁ, ŽE JEJÍ NÁVŠTĚVA JE RIZIKOVÁ – JAKMILE SEM JEDNOU ZAVÍTÁTE, HROZÍ VELKÉ RIZIKO, ŽE SE BUDETE CHTÍT ČASTO VRACET. NENÍ DIVU, DO TÉTO KRÁSNÉ ZEMĚ PLNÉ KONTRASTŮ SE ZAMILUJE SNAD KAŽDÝ. OKOUZLÍ

VÁS OCEÁN I POUŠŤ, MĚSTA I DIVOČINA… A K TOMU DECHBEROUCÍ ZÁPADY SLUNCE.

Z NAMIB DESERT AŽ PO KALAHARI

Renocar magazín 2020

Po šestnáctihodinovém letu přes Frankfurt a Johannesburg přilétáme do hlavního města Namibie Windhoeku (cca 330 tisíc obyvatel). Hned na letišti si přebíráme velkou Toyotu 4×4 a veškeré podklady k cestě – mapy, SIM kartu, vouchery, vstupy do rezervací atd. A také důležité instrukce – čemu se vyhnout, co dělat v případě komplikací, kde a jak tankovat apod.

50

Naší první destinací je Namib Desert, nekonečná poušť s ikonickými červenými dunami, a Dead Valley s černými zbytky stromů. Poté míříme na pobřeží do Swakopmundu, do místa, kde se poušť setkává s mořem, a kocháme se nádherným pohledem na duny, které se „vlévají“ přímo do mořských vln. Po dramatické jízdě na dunách navštěvujeme kolonii tuleňů a pochutnáváme si na vynikajících ústřicích.

Přes fantastické divoké pobřeží s vraky lodí Skeleton Coast (Pobřeží koster), domorodci označované jako „Místo, které Bůh stvořil v hněvu“, pokračujeme k pohoří Brandberg – kamennému masivu uprostřed pouště s nádhernými kresbami na skalách z prehistorických dob v hlubokém údolí (White Lady) – a dále míříme do historické lokality Twyfelfontein s množstvím pravěkých kreseb a rytin na pískovcových skalních útvarech, které obdivujeme během výletů s domorodým průvodcem. Dalším cílem je Etosha National Park, jeden z nejznámějších národních parků v Africe. Cesta parkem ve vlastním autě bez průvodce je pro nás obrovským zážitkem – vidíme z blízka slony, žirafy, antilopy, zebry, nosorožce, pořizujeme tisíce nádherných fotek…

Z Etoshi se vydáváme na skok ještě do severozápadního cípu pouště Kalahari, do skrytého údolí, které je jako vystřižené z Jurského parku a slouží jako startovní destinace pro objevitele této ikonické pouště. Vracíme se do Windhoeku a domů plni neuvěřitelných obrazů a zážitků.


AMIBIE

Cestování

NAMIBIE – CO MOŽNÁ NEVÍTE

V letech 1884 až 1915 ovládalo Namibii císařské Německo. Tehdy se tomuto území říkalo Německá jihozápadní Afrika. Následně byla součástí Jihoafrické republiky až do roku 1990, kdy se jako jedna z posledních afrických zemí osamostatnila.

Je jednou ze čtyř zemí světa, kde lze jít z jednoho bodu do tří jiných zemí (Botswany, Zambie a Zimbabwe). Má druhou nejmenší hustotu zalidnění na světě (po Mongolsku) – pouze 2,6 obyvatele na km2.

AFRIKA PRO ZAČÁTEČNÍKY

Naše denní trasa čítala kolem 250–350 km liduprázdnou pustinou, jen občas jsme viděli chatrče domorodců. Všude bylo bezpečno, tankování jsme museli plánovat dopředu, základní potraviny bylo možné koupit v obchůdcích při benzínových pumpách a malých městečkách při cestě.

Ubytováni jsme byli na neuvěřitelných místech – v úplné divočině‚ v osamocených Desert Lounges s fantastickou péčí, výborným jídlem, často i s bazénem, v čistých a poměrně luxusních pokojích nebo chatkách. Personál byl milý a vstřícný, ceny snesitelné – na úrovni ČR. Odvážnější cestovatelé mají možnost pronajmout si auta s plnou campingovou výbavou včetně stanu na střeše. Kempy jsou zde čisté a bezpečné. Prostě ideální dovolená…

Podle zkušených cestovatelů je Namibie jakousi Afrikou pro začátečníky nebo také vstupní bránou do Afriky. Zamilovali jsme se a chceme se určitě někdy vrátit. A náš příští cíl? Jižní Afrika nebo Botswana.

Renocar magazín 2020

Během cestování Namibií (celkem 2 500 km) jsme mnohokrát nepotkali několik hodin žádné auto ani člověka. Cesty byly vesměs prašné nebo kamenité, asfaltky najdete jenom kolem hlavního města a pár kilometrů u Swakopmundu.

51


Kontakt Brno

Renocar Brno

Autorizovaný prodejce BMW, BMW M, BMW Individual, BMW Motorrad a MINI

BRNO-SLATINA

Renocar magazín 2020

Řípská 5c 627 00 Brno-Slatina Tel.: 548 141 548 info@renocar.cz www.renocar-bmw.cz

52


Kontakt Praha

Renocar Praha

Autorizovaný prodejce BMW, BMW M, BMW Individual a MINI

PRAHA-ČESTLICE Lipová 280 251 01 Praha-Čestlice Tel.: 261 393 600 info@renocar.cz www.renocar-bmw.cz

URBAN STORE

Renocar magazín 2020

Praha – Kongresové centrum BMW URBAN STORE 5. května 1640/65 140 00 Praha 4 Tel.: 261 393 696 bmwpraha@renocar.cz www.renocar.cz

53


Akce

I když nám koronavirová krize změnila všem plány na první polovinu roku 2020 a zejména pak na jarní začátek automoto sezony, nezapomněli jsme na naše věrné klienty a příznivce a s malým časovým posunem jsme se rozhodli uskutečnit všechny naše tradiční akce.

Léto

s Renocarem

20. června 2020 – sraz příznivců, milovníků a majitelů vozů ikonické britské značky MINI. Společná snídaně, představení nového atraktivního modelu MINI Electric a spanilá jízda po krásách jižní Moravy ukončená v Kyjově na Bukovanském mlýně. V každém ročníku se spanilé jízdy účastní více než 50 aut a je potřeba říct, že vždy je to opravdová „jízda“.

KONEC PRÁZDNIN

Renocar magazín 2020

Akce pro fanoušky „nejsilnějšího písmene M“. Řada zajímavých „atrakcí“ pro majitele, jezdce/piloty a spolujezdce supervýkonných BMW M včetně aktivit na Polygonu brněnského okruhu.

54

5. září 2020 – setkání milovníků historie na čtyřech kolech na Veteránfestu ve Slavkově. Renocar je dlouhodobým partnerem této akce. Kromě vybraných veteránů a youngtimerů ze sbírky Miloše Vránka seniora zde prezentujeme pro vytvoření kontrastu také několik úplně nových modelů, aby bylo vidět, kam se posunul vývoj a výroba automobilů za poslední desetiletí. Akce je atraktivní nejen pro řidiče, ale i pro celé rodiny, o čemž svědčí vysoká návštěvnost ve všech ročnících.


Tradice od roku 1905

2

prodejny v Brně

Rašínova 2 Masarykova 8

Autorizovaný prodejce švýcarských renomovaných značek a šperků.

š

e ná štivt Nav

op

e-sh

www.hanak-brno.cz


1990–2020

www.renocar.cz