BLACK CIRCLE PRODUKTOVÝ KATALOG CZ

Page 1

PRODUKTOVÝ KATALOGOBSAH PORTFOLIO

SPECIALIZACE & MATERIÁLY

TECHNOLOGIE

MODIFIKACE

BRAY S - SMART LINE

BRAY L - CORE LINE

BRAY L+ - CORE LINE

BRAY M - COMPACT LINE

BRAY T - DYNAMIC LINE

BRAY X - POWER LINE

ÚSPĚŠNĚ DODÁNO

NAŠE ZKUŠENOSTI

PROCES DODÁNÍ

KONTAKTY


OBJEVTE BRAY BRAY CNC Machining Centres® jsou moderní obráběcí centra vyvíjena a vyráběna společností BLACK CIRCLE. Bohatá historie sahá až do roku 1995, kdy jsme začínali jako výrobce primárně dřevozpracovatelských strojů. V posledních desetiletích se BLACK CIRCLE (v minulosti také jako SAHOS a TOOL TRADE) vyvinul v jednoho z předních evropských dodavatelů moderních obráběcích center. Důraz klademe na spokojenost našich zákazníků. Poskytujeme nejen špičkové stroje, ale i spolehlivý servis a rozsáhlou zákaznickou péči a zázemí pro naše zákazníky. Neustále se zlepšujeme. Kooperace s těmi nejlepšími dodavateli vybavení, nástrojů a softwarů, společně s interním vývojem v oblasti R&D nám umožňuje maximálně využít a aplikovat nejmodernější technologie. Úspěšně spolupracujeme s předními technickými univerzitami, oborovými odborníky a dodavateli vybavení. Nejdůležitější roli v našem rozvoji však hrají naši zákazníci, kteří nás neustále motivují k inovacím a zlepšování našich služeb.

4BRAY CNC Machining Centres® je zavedená a celosvětově velmi uznávaná značka obráběcích center. Naše stroje nabízí optimální ekonomické a technické řešení při vysokých úrovních přesnosti. Naše současné portfolio se skladá z obráběcích center BRAY S – Smart Line, BRAY L – Core Line, BRAY L+ - Core Line, BRAY M – Compact Line, BRAY T – Dynamic Line a BRAY X – Power Line. Obráběcích centra vyvíjíme s ohledem na všestrannou využitelnost a lze je využít pro výrobu drobných dílů i pro obrábění tvarově složitých dílů přesahujících desítky metrů v délce. Základní konfigurace strojů je možné upravovat a modifikovat tak, aby vyhovovaly specifickým požadavkům a potřebám každého zákazníka. BRAY CNC Machining Centres® nacházejí uplatnění při výrobě forem, modelů, prototypů a dalších výrobků v mnoha průmyslových odvětvích. A to především v automobilovém, leteckém, lodním a kolejovém průmyslu (lokomotivy, vagóny a další kolejová vozidla). Naše obráběcí centra jsou vhodná pro zpracování hliníkových slitin, kompozitních materiálů, plastů, voštin a dalších moderních materiálů.

6


2005

VÝVOJ A ZAHÁJENÍ VÝROBY NAŠEHO PRVNÍHO 5OSÉHO CNC OBRÁBĚCÍHO CENTRA.

2008

UVEDENÍ NA TRH STROJE SAHOS DYNAMIC LINE, 5OSÉHO PORTALOVÉHO OBRÁBĚCÍHO CENTRA.

2008

ROZŠÍŘENÍ NABÍDKY O HYBRIDNÍ TECHNOLOGIE K DALŠÍM TYPŮM OBRÁBĚNÍ PROGRESIVNÍCH MATERIÁLŮ – KLADECÍ HLAVA, OSCILAČNÍ NŮŽ, FRIKČNÍ SVAŘOVÁNÍ.

2015

UVEDENÍ SOUČASNÉ VERZE BRAY L (CORE LINE), UNIVERZÁLNÍ 5-TI OSÉ OBRÁBĚCÍ CENTRUM S DVĚMA ŘÍZENÝMI MOTORY NA OSE X.

2019

DOKONČENÍ VÝVOJE NEJNOVĚJŠÍHO OBRÁBĚCÍHO CENTRA BRAY CNC MACHINING CENTRE® - BRAY T (DYNAMIC LINE), VYSOCE EFEKTIVNÍ STROJ VYUŽÍVAJÍCÍ NEJNOVĚJŠÍ TECHNOLOGIE.

7


PŘEHLED PORTFOLIA

8


9


HISTORIE STROJÅ® BRAY

SH 1400 NC VULKAN

SH 2000 CNC PROGRESS

SH 1800 CNC GALAXY

FC 4000 CNC FASTER

FC 2800 CNC SPRINT

BRAY S

10


FC 3800 CNC MACH

FC 2500 SPRINT TURBO

FC 4000 DYNAMIC V.1

FC 1900 SPRINT

FC 4000 DYNAMIC V.2

FC 4000 DYNAMIC V.3

BRAY L

FC 3900 CNC POWER

BRAY M

BRAY X

BRAY T

11


SPECIALIZACE Díky automatizacím, odvodu třísek, ochraně proti nečistotám, nastavením stroje a minimálním prostojům splňují stroje BRAY CNC Machining Centres® nejnáročnějsí požadavky pro všechny náročné provozy, které vyžadující vysokou efektivitu, přesnost a bezpečnost výroby. Špičkové technologie zároveň umožňují strojům dosahovat vysokých úrovní přesnosti.

AUTOMOBILY

12

LETADLA

LODĚ


BRAY CNC Machining Centres® nabízejí univerzální a praktické řešení pro mnoho různých segmentů. Vysoká modularita a přizpůsobitelnost zajišťují vhodnost pro širokou škálu průmyslových odvětví a pro specifické potřeby každého zákazníka.

VLAKY

SLÉVÁRENSTVÍ

DALŠÍ

13


MATERIÁLY BRAY CNC Machining Centres® jsou vhodná k obrábění širokého spektra materiálů, od hliníkových slitin (menší, či větší profily, monobloky, formy, výrobní nástroje, přípravky, či rámy), uhlíková vlákna (prototypy i sériová výroba), po plasty, voštiny, extrudovaný polystyren i polypropylen (EPS, EPP), dřevo a dřevokompozity a mnoho dalšího.

HLINÍK

14

KOMPOZITY

PLASTY


Každé z našich BRAY CNC Machining Centres® lze využít pro obrábění vyobrazených materiálů. Pro zajištění nejvyšší efektivity však doporučujeme primární materiálovou vhodnost jednotlivých BRAY CNC Machining Centres® dle schématu níže.

JÍL

DŘEVO

POLYSTYREN

15


TECHNOLOGIE BLACK CIRCLE je společnost se zaměřením na budoucnost. Technologický vývoj je pro nás prioritou. Spolupráce s vybranými dodavateli vybavení, nástrojů a softwarů nám společně s naším vlastním vývojem a výzkumem umožňují maximálně těžit z nejnovějších technologií a aplikovat nová, progresivní řešení. Vazby s prestižními univerzitami, institucemi, odborníky a samozřejmě s vámi, s klienty zaručují neustálý rozvoj. Dlouholeté zkušenosti v oboru, know-how, dlouhodobé analyzování aktuálních průmyslových procesů a neustálý technologický vývoj nám umožňuje systematicky zvyšovat produktivitu a efektivitu provozu našich zákazníků. Odhodlání k technologickému pokroku je podporováno řadou významných zákazníků, kteří naše stroje využívají v nejmodernějších průmyslových odvětvích. BRAY CNC Machining Centres® jsou v současné chvíli využívané v diverzifikované škále oblastí a každá další nám dává inspiraci pro rozvoj. Zákazníkům poskytujeme nejen špičkový produkt, ale i kvalitní služby zajišťující bezstarostný provoz našich BRAY CNC Machining Centres® po celou dobu jejich životnosti. Naše obráběcí centra umožňují našim zakázníkům růst a dále se rozvíjet.

16


DVOUZÓNOVÉ OBRÁBĚNÍ Pracovní plocha může být na základě požadavků klienta rozdělena na dvě nezávislé obráběcí pracovní zóny, tak aby se eliminovaly výrobní prostoje a umožnila se navýšit výrobní kapacita. A to vše bez kompromisů na kvalitě a bezpečnosti.

17


MODIFIKACE Základní vlastností všech naších strojů je univerzálnost a přizpůsobitelnost nad rámec základních konfigurací. Prostřednictvím analýzy požadavků je možné stroje BRAY CNC Machining Centres® upravovat dle specifických potřeb každého zákazníka. Vždy se snažíme najít optimální technické a ekonomické řešení, bez kompromisů na kvalitě, efektivitě a bezpečnosti. Individuální přístup ke každému zákazníkovi je naší prioritou. Krok po kroku analyzujeme požadavky všech našich zákazníků. Dbáme na to, aby zákazníci měli představu o tom, jak modifikace a doplňková výbava ovlivní využitelnost a výkonost vybraného BRAY CNC Machining Centre®. Pro každého zákazníka se snažíme najít řešení, které zajistí nejoptimálnější výsledky při zadaných parametrech. Naše dlouholeté zkušenosti napříč rozsáhlou škálou průmyslových odvětví a zpětná vazba našich stávajících zákazníků nám umožňují odborně poradit a navrhnout nejlepší možnou konfiguraci obráběcího centra pro dané využití. Pro zakázníky s výjimečenými potřebami nabízíme vývoj řešení na míru. Od konceptu po hotové, plně funkční řešení, které lze použít s našimi BRAY CNC Machining Centres®.

18


ROBOTICKÝ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ Výměník může být upraven pro práci s jedním, či dvěma zařízeními a může obsahovat až 150 nástrojů. Pro minimalizování časového intervalu výměny je výměník vybaven dvojitým úchytem. Manuální výměna nástrojů je možná bez vypnutí systému. Součástí výměníků je podpora specifického uživatelského rozhraní pro jednoduchou obsluhu a může být taktéž vybaven čtečkou RFID.

19
Chytré, kompaktní 3osé obráběcí centrum určené pro povrchové obrábění frézováním a vrtáním. Hlavní využití BRAY S je všude tam, kde je nutné přesné a produktivní obrábění plastů, kompozitních materiálů, slitin hliníku a obdobných materiálů.

SMART LINE

#KOMPAKTNÍ #TUHÉ #EFEKTIVNÍ 22


Podívejte se na obráběcí centrum BRAY S. Navštivte naši galerii referenčních videí.

23


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

24 30

AUTOMOBILY

LODĚ

Mata Automotive, využití BRAY S (SMART LINE) pro výrobu premiových interiérových a extériérových automobilových dílů.

Kronstadt, využití BRAY S (SMART LINE) pro výrobu námořních a průmyslových zařízení.


MODELY

SLÉVÁRENSTVÍ

SODE LAB, využití BRAY S (SMART LINE) pro výrobu dílů na vybavení pro vodní sporty.

TSS, využití BRAY S (SMART LINE) pro obrábění modelů z plastu a umělého dřeva.

25 31


26


27


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

OZNAČENÍ STROJE BRAY S 19XX BRAY S 25XX

DÉLKA POJEZDU 1900 2500

OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY S XX00 BRAY S XX00 MAX

DÉLKA POJEZDU 1280 1500

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY S XXXX

DÉLKA POJEZDU 470*

*Délka pojezdu v ose Z se bude lišit v návaznosti na zvoleném typu stolu.

28


PRACOVNÍ STOLY KARTIT Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M8 závit* 50 x 50 rastr, M8 závit*

HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M8 závit* 50 x 50 rastr, M8 závit*

*U všech stolů se bude měnit pojezd v ose Z, z důvodu síly stolu.

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod

29ŘÍDÍCÍ SYSTÉM HEIDENHAIN TNC 620 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 620, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a rotačními enkodéry zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí.

31


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

32


NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

33


ODMĚŘOVÁNÍ

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní

34


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ AVN VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ PRO 6 POZIC - ZDVIH OSA X 1280MM AVN VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ PRO 8 POZIC - ZDVIH OSA Y 1500MM Pro optimální výsledky doporučujeme použítí vhodných nástrojů vyráběné našimi partnery MAPAL a HUFSCHMIED. S hlavním zaměřením na výrobu fréz a vrtáků pro polymery, materiály ze skleněných vláken a materiály z uhlíkových vláken (GFRP a CFRP) je HUFSCHMIED důležitým partnerem pro automobilový průmysl, výrobu letadel, zdravotnický průmysl, ale také pro výrobu nástrojů, forem a modelů. MAPAL nabízí komplexní portfolio produktů. Individuálně navržené nástroje na míru a vysoce výkonné standardní produkty jako takové optimálně splňují požadavky na spolehlivost, přesnost a nákladovou efektivitu procesu.

35


FRÉZOVACÍ VŘETENA ELEKTROVŘETENO ES951 Výkon 8/9,6 kW (S1/S6) Mk max. 6,4/7,6 Nm (S1/S6) 0-24000 ot/min Pneumatické uvolnění nástroje Chlazení vzduchem Kužel ISO 30 OPCE MQL agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzudchem, externí

36STANDARDNÍ VÝBAVA Každé obráběcí centrum BRAY S je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY S si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. HEIDENHAIN TCN 620 S RUČNÍM KOLEČKEM ELEKTROVŘETENO ES951 AUTOMATICKÝ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ AVN6 CENTRALNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM KARTITOVÝ PRACOVNÍ STŮL KRYTOVÁNÍ LINEÁRNÍHO VEDENÍ OCHRANNÝMI MĚCHY

38


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA CELKOVÉ ZAKRYTOVÁNÍ STROJE Box s posuvnými dveřmi, přístup z čel stroje. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE ATEX filtrační jednotka, ovládání přes M-funkce řídícího systému. PŘÍDAVNÁ ROTAČNÍ OSA BRAY S může být vybaven přídavnou CNC rotační osou B. SADA SPECIALIZOVANÝCH FRÉZOVACÍCH NÁSTROJŮ Pro obrábění slévárenských modelů.

39


NÁHRADNÍ DÍLY MECHANICKÉ DÍLY Cartridge vřetena Lineární ložisko - X,Y,Z Kulové matice X,U Kulové matice Y,Z Pás X,U Pás Y Pás Z Plastový držák nástrojů pro AVN

TYP Dle specifikace R165121220 R150249065 R150224085 HTD 525-5M-15 HTD 450-5M-15 HTD 450-5M-15 ISO 30

KS 1 12 2 2 2 1 1 6-8

DODÁNÍ (TÝDNY) 8 4 4 4 1 1 4 2

ELEKTRICKÉ DÍLY Relé Pojistka

TYP RXM4AB2BD 2A

KS 4 1

DODÁNÍ (TÝDNY) 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

40 28


41 29
Podívejte se na obráběcí centrum BRAY L. Navštivte naši galerii referenčních videí.

44


Klíčový produkt našeho portfolia. BRAY L je univerzální, vysoce adaptabilní 5osé obráběcí centrum se dvěma poháněnými portály v ose x. Stroj je určen pro povrchové obrábění frézováním a vrtáním. Modulární konstrukce, technické parametry, bohaté příslušenství a vybavení umožňují rychle přizpůsobitelný stroj s širokou škálou aplikací.

CORE LINE

#FLEXIBLE #PRECISE #MODULAR

45


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

46

LETADLA

AUTOMOBILY

GKN Aerospace, využití BRAY L (CORE LINE) pro řezání skla pro použití v kokpitech stíhaček F-35 Lightning II a F-22 Raptor.

C2i, využití BRAY L (CORE LINE) pro řezání kompozitních dílů pro použití v automobilové výrobě.


AUTOMOBILY

SLÉVÁRENSTVÍ

Benet Automotive, využití BRAY L (CORE LINE) pro výrobu forem pro lisování, vstřikování a výrobu prototypů.

Lavimont, využití BRAY L (CORE LINE) pro výrobu dřevených forem.

47


OSCILAČNÍ NŮŽ Pro letecký průmysl je často vyžadováno použití automatického oscilačního nože s možností prostorového řezání. Důraz je kladen na přesnost, kvalitu a rychlost obrábění voštinových materiálů za použití speciálních technologií obrábění. Jedná se o případy, kdy k opracování nelze použít jednoduchý držák oscilačního nože. U řídicího systému Sinumerik 840DL bylo 5osé řezání realizováno pomocí oscilačních nožů namontovaných v automaticky vyměnitelných hlavách (výrobce SONIMAT). Složitost tohoto řešení spočívá v kombinaci tří automaticky vyměnitelných oscilačních hlav s různými typy a délkami nožů s možností řezání v 5-ti osách. Konkrétně nože o délce 50 nebo 80 mm a řezací kotouč o průměru 63 mm. Jelikož se nejedná o běžný rotační nástroj, musí být úhel řezného břitu oscilačního nože během obrábění řízen tak, aby břit byl vždy kolmý na rovinu řezu. Z tohoto důvodu byl společně se společností Siemens vyvinut speciální cyklus. Tím je zajištěno, aby byl nůž správně orientován i při prostorovém obrábění. I v případě oscilačních nožů se nástroj postupně opotřebovává a je nože potřeba pravidelně měnit. Po této výměně je nutné změřit úhel ostří na laserové sondě BLUM pomocí speciálně vyvinutého cyklu. Pro toto celé řešení byl vyvinut speciální postprocesor pro program CAD / CAM / CME Siemens NX, který je nyní k dispozici pro BRAY CNC Machining Centres®.

48


49


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

50

OZNAČENÍ STROJE BRAY L 30XX BRAY L 40XX BRAY L 50XX BRAY L 60XX BRAY L 70XX BRAY L 80XX BRAY L 90XX BRAY L 100XX BRAY L 110XX BRAY L 120XX BRAY L 130XX BRAY L 140XX BRAY L 150XX BRAY L 160XX BRAY L 170XX BRAY L 180XX BRAY L 190XX BRAY L 200XX BRAY L 210XX BRAY L 220XX BRAY L 230XX

DÉLKA POJEZDU 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 11000 12000 13000 14000 15000 16000 17000 18000 19000 20000 21000 22000 23000


OSA X

OZNAČENÍ STROJE BRAY L 240XX BRAY L 250XX BRAY L 260XX BRAY L 270XX BRAY L 280XX BRAY L 290XX BRAY L 300XX

DÉLKA POJEZDU 24000 25000 26000 27000 28000 29000 30000

OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY L XX15 BRAY L XX22 BRAY L XX27

DÉLKA POJEZDU 1500* 2200* 2700**

*Délky pojezdu v ose Y se můžou lišit v návaznosti na zvoleném typu výměníku nástrojů a jeho zakrytování. **Nedoporučujeme na obrábění AL slitin.

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY L XXXX BRAY L XXXX HIGH BRAY L XXXX SUPER HIGH

DÉLKA POJEZDU 800* 1060* 1480**

*Délky pojezdu v ose Z se můžou lišit v návaznosti na zvolené frézovací hlavě a typu stolu. **Nedoporučujeme na obrábění AL slitin.

51OBRÁBĚCÍ HLAVY HB662 0-24000 ot/min Osa A = +/- 110° Osa C = +/- 400° Pneumatické uvolnění nástroje Keramická ložiska OPCE SKF MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Vm3 MQL agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzduchem Příprava pro odsávání od nástroje v 5X - odnímatelné provedení Deionizace vzduchu - externí ofuk nástroje (pro HB662) Redukce pro nástroje na polystyren HSKF63, příruba včetně odsávací hubice VŘETENA ES779, HSK 63F, 12kW, Mk max. 12,7/15,3 Nm (S1/S6) ES779, HSK 63A, 12kW, Mk max. 12,7/15,3 Nm (S1/S6) ES789, HSK 63F, 18kW, Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) ES789, HSK 63A, 18kW, Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) OPCE Encoder vřetena Přímé odměřování rotačních os A a C 53


PRACOVNÍ STOLY KARTIT Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl se závitovým rastrem HELICOIL Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl se závitovým rastrem HELICOIL Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

OCEL Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl s T-drážkami

100 x 100 rastr, M10 závit T-drážky 14H12

*U ocelového stolu s Tdrážkami se bude měnit pojezd v ose Z, z důvodu síly stolu..

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod Vývěva 250 m3 / hod Pneumaticky ovládané referenční dorazy (6 ks)

54


BEZPEČNOSTNÍ PRVKY Optické bariéry stroje monitorují vstup obsluhy do pracovního prostoru obráběcího centra BRAY L - CORE LINE. Jako součást bezpečnostních nástrojů brání optické bariéry kolizi pohybujícího se portálu s lidmi během obráběcího cyklu.

55


ŘÍDÍCÍ SYSTÉMY HEIDENHAIN TNC 640 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 640, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a měřením rotačního enkodéru zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí. Optimalizované uživatelské rozhraní TNC 640 vám poskytuje rychlý přehled s různými barevnými kódy. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem v kabelové nebo bezdrátové verzi.

OPCE KinematicsOpt - set kalibrační kuličky KKH 250 Dynamic Collision Monitoring - DCM Pojízdný ovládací panel Master-Slave X - zdvojení pohonu na ose X

56


SIEMENS 840D SL SIEMENS Sinumerik 840D SL představuje pokročilý plně digitální řídicí systém prémiové třídy. Tento řídící systém je integrován do výkonného systému pohonu Sinamics S120 s robustní hardwarovou architekturou. Tato kombinace umožňuje provádět výpočty s přesností 80 bitů NANOFP, což eliminuje chyby zaokrouhlování a zajišťuje vysokou přesnost interních výpočtů celého systému. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem ve verzi kabelové nebo ve verzi bezdrátové.

OPTIONS Cycle 9960 - set kalibrační kuličky KKH 250 Collision avoidance Pojízdný ovládací panel Master-Slave X - zdvojení pohonu na ose X

57


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

58

NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW OMP 60


NÁSTROJOVÁ SONDA RENISHAW TS27R

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW RMP 60

NÁSTROJOVÁ LASEROVÁ SONDA BLUM MICROCOMPACT NT A3

59


ODMĚŘOVÁNÍ

PŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ Magnetické - nalepovací pásek a hlavička

60

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní, absolutní z motorů


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ ROTAČNÍ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ AVN12 PRO 12 KS, HSK A/F KUŽEL Maximálně 2 ks pro jeden stroj, s omezenou délkou. DODATEČNÝ LINEÁRNÍ VÝMĚNÍK Umístěný v krajní části pracovního stolu, pro 10 ks nástrojů. DODATEČNÝ CNC VÝMĚNÍK Pro automatickou výměnu pilového kotouče do průměru 540 mm. KRYTOVÁNÍ VÝMĚNÍKU NÁSTROJŮ Krytování výměníku nástrojů automatickou roletou. Omezení v ose Y asi 170 mm oproti vypočítanému pracovnímu zdvihu. Pro dosažení optimálních výsledků doporučujeme použít vhodné nástroje vyráběné našimi partnery MAPAL (individuálně navržené zakázkové nástroje a vysoce výkonné standardní výrobky) a HUFSCHMIED (výrobce fréz a vrtáků pro automobilový, letecký a zdravotnický průmysl).

61


STANDARDNÍ VYBAVA Každé obráběcí centrum BRAY L je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY L si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. HEIDENHAIN TNC 640 ŘÍDÍCÍ SYSTÉM AUTOMATICKÝ CENTRÁLNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM VZDÁLENÁ DIAGNOSTIKA ZAKRYTOVÁNÍ STROJE ZÁKLADNÍ SADA NÁSTROJŮ PRO ÚDRŽBU

62


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČASTI PRACOVNÍHO PROSTORU Ochranný měch proti prašným materiálům. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE Dodatečný HEPA filtr, ovládání přes M-funkce řídícího systému. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU ATEX provedení, volitelný HEPA filtr na výstupu s externím provedením. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění slévárenských modelů. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění kompozitů a plastů. PŘÍPRAVA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU Včetně příslušenství. KOMPLETNÍ ZAKRYTOVÁNÍ Obráběcí centrum může být dodáno v provedení s kompletním zakrytováním.

63


NÁHRADNÍ DÍLY MECHANICKÉ DÍLY Cartridge vřetena Ozubené kolo pro vyvážení Ložisko pro vyvážení Řetěz pro vyvážení osy Z Kulová matice pro osy Y,Z Ozubený pás, osy Y,Z Povoz BOSCH Plastový držák nástrojů AVN12 Mazací plstěné kolo, M=4 Ložiska os Y,Z

TYP Dle specifikace 110804-10-05 4202 RS 1/2“ x 5/16“-08B-1 R1512 470 14 HTD-500-5M-25 - Silver R165331420 H7501A9301 001.0006591418 7306B.TVP.UO

PNEUMATICKÉ DÍLY Filtrační cartridge MS6-LFR-1/2-D7-E-R-M-AS Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-D6-C-R-M-AS Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-B-R-M Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-A-R-M

MS6-LFP-E / 534500 MS4-LFP-C / 534501 MS4/D-MINI-LFM-B / 162677 MS4/D-MINI-LFM-A / 162674

64

KS 1 4 4 10m 2 2 14 12 2 4

DODÁNÍ (TÝDNY) 8 2 2 1 4 1 4 2 2 2

1

2

1

2

1

2

1

2


ELEKTRICKÉ DÍLY TYP Pomocný stykač CAD50BD LADN31 Pomocný vypínač Časové relé RE88865105 Relé RXM4AB2BD Bezpečnostní blokovací spínač Tlačítko XB4BA21 Spínač přiblížení SME-8-K-LED24 Stykač LC1D09BD Stykač LC1D25BD

KS Dle Dle Dle Dle 2 1 2 Dle Dle

specifikace specifikace specifikace specifikace

specifikace specifikace

DODÁNÍ (TÝDNY) 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

65


42 44


43 45


Nově vyvinutá, vylepšená verze našeho obráběcího centra BRAY L. Zásadní vylepšení lze vidět v geometrii a tuhosti stroje - zvýšená statická a dynamická tuhost o 40%, produktivita o 30% a snížené vibrace během procesu obrábění. Prodloužená varianta BRAY L+ umožňuje obrábění rozměrných profilů (až 30 metrů) ze slitin hliníku.

CORE LINE

#UNIKÁTNÍ #PRECIZNÍ #MODULÁRNÍ 68


Podívejte se na obráběcí centrum BRAY L+. Navštivte naši galerii referenčních videí.

69


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

70 30

STAVBY

AUTOMOBILY

Renishaw, využití BRAY L+ (CORE LINE) pro výrobu příčníků pro měřící stroje CMM.

Secar Technologies, využití BRAY L+ (CORE LINE) pro obrábění hliníkových forem.


VLAKY

Siemens Mobility, využití BRAY L+ (CORE LINE) pro obrábění velkoformátových hliníkových profilů.

VLAKY

ALSTOM, využití BRAY L+ (CORE LINE) pro výrobu hliníkových rámů předního okna vysokorychlostních osobních vlaků.

71 31


ZVÝŠENÁ TUHOST Propojení sloupů a příčníku bylo ve specifikaci obráběcího centra BRAY L prodlouženo o 330 mm ve variantě BRAY L +. Díky této výztuži se zvyšuje tuhost portálu stroje. Držák sloupů má nově vyztužené žebrování a je zkrácen přibližně o 100 mm, aby se snížilo namáhání dílů v ohybu. Zvýšení počtu lineárních vodicích povozů ze 3 na 5 zlepšuje geometrickou charakteristiku stroje. Nová konstrukce saní (tj. kříže) přispívá hlavně k celkovému zvýšení tuhosti v ose Z. Podle závěru testovací laboratoře Českého vysokého učení technického v Praze byla frekvence stroje zvýšena o 43% a amplituda dynamické shody byla snížena o 40% ve srovnání se standardním obráběcím centrem BRAY L. Obě tyto statistiky představují pozitivní zlepšení a přispívají k 30% zvýšení produktivity obráběcího centra.

72


73


74


75


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

76

OZNAČENÍ STROJE BRAY L 30XX BRAY L 40XX BRAY L 50XX BRAY L 60XX BRAY L 70XX BRAY L 80XX BRAY L 90XX BRAY L 100XX BRAY L 110XX BRAY L 120XX BRAY L 130XX BRAY L 140XX BRAY L 150XX BRAY L 160XX BRAY L 170XX BRAY L 180XX BRAY L 190XX BRAY L 200XX BRAY L 210XX BRAY L 220XX BRAY L 230XX

DÉLKA POJEZDU 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 11000 12000 13000 14000 15000 16000 17000 18000 19000 20000 21000 22000 23000


OSA X

OZNAČENÍ STROJE BRAY L 240XX BRAY L 250XX BRAY L 260XX BRAY L 270XX BRAY L 280XX BRAY L 290XX BRAY L 300XX

DÉLKA POJEZDU 24000 25000 26000 27000 28000 29000 30000

OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY L XX15 BRAY L XX22 BRAY L XX27 BRAY L XX33

DÉLKA POJEZDU 1500* 2200* 2700** 3300**

*Délky pojezdu v ose Y se můžou lišit v návaznosti na zvoleném typu výměníku nástrojů a jeho zakrytování. **Nedoporučujeme na hrubování AL slitin.

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY L XXXX BRAY L XXXX HIGH BRAY L XXXX SUPER HIGH

DÉLKA POJEZDU 800* 1060* 1480**

*Délky pojezdu v ose Z se můžou lišit v návaznosti na zvolené frézovací hlavě a typu stolu. **Nedoporučujeme na hrubování AL slitin.

77


PRACOVNÍ STOLY KARTIT Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl se závitovým rastrem HELICOIL Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl se závitovým rastrem HELICOIL Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

OCEL Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl s T-drážkami

100 x 100 rastr, M10 závit T-drážky 14H12

*U ocelového stolu s Tdrážkami se bude měnit pojezd v ose Z, z důvodu síly stolu.

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod Vývěva 250 m3 / hod Pneumaticky ovládané referenční dorazy (6 ks) PŘESUVNÉ TRÁMCE Mechanické přesuvné trámce s T-drážkami* Mechanické přesuvné trámce s T-drážkami s podtlakovým napojením* Automatické přesuvné trámce** *Délka pojezdu v ose Z se bude měnit z důvodu síly stolu. **Délky pojezdu v ose Y a Z se budou měnit z důvodu šířky a síly přesuvných trámců 78


BEZPEČNOSTNÍ PRVKY Optické bariéry stroje monitorují vstup obsluhy do pracovního prostoru obráběcího centra BRAY L+ - CORE LINE. Jako součást bezpečnostních nástrojů brání optické bariéry kolizi pohybujícího se portálu s lidmi během obráběcího cyklu.

79


ŘÍDÍCÍ SYSTÉMY HEIDENHAIN TNC 640 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 640, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a měřením rotačního enkodéru zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí. Optimalizované uživatelské rozhraní TNC 640 vám poskytuje rychlý přehled s různými barevnými kódy. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem v kabelové nebo bezdrátové verzi.

OPTIONS KinematicsOpt - set kalibrační kuličky KKH 250 Dynamic Collision Monitoring - DCM Pojízdný ovládací panel Master-Slave X - zdvojení pohonu na ose X

80


SIEMENS 840D SL SIEMENS Sinumerik 840D SL představuje pokročilý plně digitální řídicí systém prémiové třídy. Tento řídící systém je integrován do výkonného systému pohonu Sinamics S120 s robustní hardwarovou architekturou. Tato kombinace umožňuje provádět výpočty s přesností 80 bitů NANOFP, což eliminuje chyby zaokrouhlování a zajišťuje vysokou přesnost interních výpočtů celého systému. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem ve verzi kabelové nebo ve verzi bezdrátové.

OPTIONS Cycle 9960 - set kalibrační kuličky KKH 250 Collision avoidance Pojízdný ovládací panel Master-Slave X - zdvojení pohonu na ose X

81


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

82

NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW OMP 60


NÁSTROJOVÁ SONDA RENISHAW TS27R

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW RMP 60

NÁSTROJOVÁ LASEROVÁ SONDA BLUM MICROCOMPACT NT A3

83


ODMĚŘOVÁNÍ

PŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ Magnetické - integrace v kolejnici

84

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní, absolutní z motorů


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ ROTAČNÍ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ AVN12 PRO 12 KS, HSK A/F KUŽEL Maximálně 2 ks pro jeden stroj, s omezenou délkou. DODATEČNÝ LINEÁRNÍ VÝMĚNÍK Umístěný v krajní části pracovního stolu, pro 10 ks nástrojů. DODATEČNÝ CNC VÝMĚNÍK Pro automatickou výměnu pilového kotouče do průměru 540 mm. KRYTOVÁNÍ VÝMĚNÍKU NÁSTROJŮ Krytování výměníku nástrojů automatickou roletou. Omezení v ose Y asi 170 mm oproti vypočítanému pracovnímu zdvihu. Pro dosažení optimálních výsledků doporučujeme použít vhodné nástroje vyráběné našimi partnery MAPAL (individuálně navržené zakázkové nástroje a vysoce výkonné standardní výrobky) a HUFSCHMIED (výrobce fréz a vrtáků pro automobilový, letecký a zdravotnický průmysl)..

85


OBRÁBĚCÍ HLAVY HB675 + VŘETENO ES789 Výkon 15/18 kW (S1/S6) Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) 0-24000 ot/min Osa A = +/- 120° Osa C = +/- 245° Kužel HSK F/A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů HB678 + VŘETENO ES798 Výkon 22/25 kW (S1/S6) Mk max. 28/32 Nm (S1/S6) 0-20000 ot/min Osa A = +/- 120° Osa C = +/- 245° Kužel HSK A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů 86


OPCE SKF MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Vm3 MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzduchem Příprava pro odsávání od nástroje v 5X - odnímatelné provedení Deionizace vzduchu - externí ofuk nástroje Redukce pro nástroje na polystyren HSKF63, příruba včetně odsávací hubice

87


STANDARDNÍ VÝBAVA Každé obráběcí centrum BRAY L+ je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY L+ si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. HEIDENHAIN TNC 640 ŘÍDÍCÍ SYSTÉM ŘÍZENÝ POHON NA OSE X AUTOMATICKÝ CENTRÁLNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM VZDÁLENÁ DIAGNOSTIKA BEZPEČNOSTNÍ OPLOCENÍ ZÁKLADNÍ SADA NÁSTROJŮ PRO ÚDRŽBU

88


89


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČASTI PRACOVNÍHO PROSTORU Ochranný měch proti prašným materiálům. ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČASTI PRACOVNÍHO PROSTORU Ochranná roleta vhodná pro obrábění AL slitin. PŘÍPRAVA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU Včetně příslušenství. KOMPLETNÍ ZAKRYTOVÁNÍ Obráběcí centrum může být dodáno v provedení s kompletním zakrytováním. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE Dodatečný HEPA filtr, ovládání přes M-funkce řídícího systému. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU ATEX provedení, volitelný HEPA filtr na výstupu s externím provedením. ODSÁVAČ MLHOVÉ EMULZE Odsávací agregát, včetně příslušenství a rozvodu.

90


DOPRAVNÍK TŘÍSEK Pásový dopravník třísek umístěný podél stolu. PŘÍDAVNÁ OSA Přídavná CNC řízená rotační osa B. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění hliníku. PÁSOVÝ DOPRAVNÍK TŘÍSEK Hrablové provedení, umístění v základové desce pod strojem.

91


NÁHRADNÍ DÍLY MECHANICKÉ DÍLY Cartridge vřetena Ozubené kolo pro vyvážení Ložisko pro vyvážení Řetěz pro vyvážení osy Z Kulové matice osy Y,Z Ozubený pás, osy Y,Z Povoz BOSCH Plastový držák nástrojů pro AVN12 Mazací plstěné kolo, M=4 Ložiska os Y,Z

TYP Dle specifikace 110804-10-05 4202 RS 1/2‘‘ x 5/16‘‘-08B-1 R1512 470 14 HTD-500-5M-25 - Silver R165331420 H7501A9301 001.0006591418 7306B.TVP.UO

PNEUMATICKÉ DÍLY Filtrační cartridge MS6-LFR-1/2-D7-E-R-M-AS Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-D6-C-R-M-AS Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-B-R-M Filtrační cartridge MS4-LFR-1/4-A-R-M

MS6-LFP-E / 534500 MS4-LFP-C / 534501 MS4/D-MINI-LFM-B / 162677 MS4/D-MINI-LFM-A / 162674

92

KS 1 4 4 10m 2 2 18 12 2 4

DODÁNÍ (TÝDNY) 8 2 2 1 4 1 4 2 2 2

1

2

1

2

1

2

1

2


ELEKTRICKÉ DÍLY Pomocný stykač Pomocný vypínač Časové relé Relé Bezpečnostní spínač Tlačítko Spínač přiblížení Stykač Stykač

TYP CAD50BD LADN31 RE88865105 RXM4AB2BD Dle specifikace XB4BA21 SME-8-K-LED24 LC1D09BD LC1D25BD

KS Dle Dle Dle Dle 2 1 2 1 1

DODÁNÍ (TÝDNY) specifikace specifikace specifikace specifikace

1 1 1 1 1 1 1 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

93
Podívejte se na obráběcí centrum BRAY M. Navštivte naši galerii referenčních videí.

96


BRAY M nabízí vysokou produktivitu a přesné obrábění zaručené zvýšenou tuhostí, vysokým zrychlením ve všech osách a celkovou dynamikou obráběcího centra. BRAY M je navržen pro práci s abrazivními materiály lehkými slitinami. Pro řezání a obrábění prašných materiálů můžete zvolit úplné zakrytování stropu roletovým systémem.

COMPACT LINE

#TUHÉ #RYCHLÉ #AGILNÍ

97


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

98 30

LETADLA

AUTOMOBILY

WZL, využití BRAY M (COMPACT LINE) pro obrábění hliníkových dílů pro letecký průmysl.

Indikar, využití BRAY M (COMPACT LINE) pro výrobu hliníkových modelů a pro řezání automobilových dílů.


AUTOMOBILY

T-Design, využití BRAY M (COMPACT LINE) pro obrábění forem.

MODELY

C2i, využití BRAY M (COMPACT LINE) pro použití při obrábění interiérových a extériérových dílů pro automobily a letadla.

99 31


KOMPAKTNÍ DESIGN Díky své kompaktnosti není pro instalaci obráběcího centra BRAY M potřeba počítat s žádnými dalšími instalačními plochami. Všechny komponenty jsou důmyslně integrovány do vnitřních částí stroje. Kompletní zakrytování zaručuje dobrou bezpečnost a ochranu obsluhy. Ovládací panel stroje s řídicím systémem je elegantně integrován do krytu stroje s optimálním výhledem na pracovní prostor jak při obrábění, tak při údržbě a seřizování. Komfort ovládání doplňuje standardně (v případě řídicího systému Heidenhain) dodávané ruční bezdrátové ruční kolečko, které díky absenci napájecího kabelu neomezuje pohyby obsluhy, a výklopný ovládací panel nastavitelný dle aktuálních potřeb. Hodnocení a výpočtové modely rámu byly jednou z hlavních priorit pro optimální návrh velmi tuhé svářené konstrukce, která je základem tohoto dynamického CNC obráběcího centra nové generace. Rám byl optimalizován pro stejnou tuhost ve všech směrech pomocí MKP analýzy.

100


101


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

OZNAČENÍ STROJE BRAY M 30XX BRAY M 40XX

DÉLKA POJEZDU 3000* 4000*

OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY M XX15 BRAY M XX22

DÉLKA POJEZDU 1500* 2200*

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY M XXXX BRAY M XXXX HIGH BRAY M XXXX SHIGH

DÉLKA POJEZDU 800* 1200* 1600*

*Délky pojezdu se budou lišit v návaznosti na zvolené frézovací hlavě a typu stolu.

102


PRACOVNÍ STOLY HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit* 50 x 50 rastr, M8 závit*

OPCE Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl s T-drážkami

100 x 100 rastr, M10 závit* T-drážky 14H12, rozteč 125mm*

*U všech stolů se bude měnit pojezd v ose Z, z důvodu síly stolu.

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod Vývěva 250 m3 / hod

103


ŘÍDÍCÍ SYSTÉMY HEIDENHAIN TNC 640 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 640, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a měřením rotačního enkodéru zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí. Optimalizované uživatelské rozhraní TNC 640 vám poskytuje rychlý přehled s různými barevnými kódy. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem v kabelové nebo bezdrátové verzi.

OPTIONS KinematicsOpt - set kalibrační kuličky KKH 250 Dynamic Collision Monitoring - DCM Master-Slave - zdvojení pohonu na ose X, Y, Z

104


SIEMENS 840D SL SIEMENS Sinumerik 840D SL představuje pokročilý plně digitální řídicí systém prémiové třídy. Tento řídící systém je integrován do výkonného systému pohonu Sinamics S120 s robustní hardwarovou architekturou. Tato kombinace umožňuje provádět výpočty s přesností 80 bitů NANOFP, což eliminuje chyby zaokrouhlování a zajišťuje vysokou přesnost interních výpočtů celého systému. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem ve verzi kabelové nebo ve verzi bezdrátové.

OPTIONS Cycle 9960 - set kalibrační kuličky KKH 250 Collision avoidance Master-Slave - zdvojení pohonu na ose X, Y, Z

105


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

106

NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW OMP 60


NÁSTROJOVÁ SONDA RENISHAW TS27R

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW RMP 60

NÁSTROJOVÁ LASEROVÁ SONDA BLUM MICROCOMPACT NT A3

107


ODMĚŘOVÁNÍ

PŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ Magnetické - integrace v kolejnici

108

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní, absolutní z motorů


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ LINEÁRNÍ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ PRO 9 KS, HSK A/F KUŽEL ŘETEZOVÝ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ PRO 14 KS Nástroje jsou při provozu stroje plně chráněny proti znečištění. Pro optimální výsledky doporučujeme použítí vhodných nástrojů vyráběné našimi partnery MAPAL a HUFSCHMIED. S hlavním zaměřením na výrobu fréz a vrtáků pro polymery, materiály ze skleněných vláken a materiály z uhlíkových vláken (GFRP a CFRP) je HUFSCHMIED důležitým partnerem pro automobilový průmysl, výrobu letadel, zdravotnický průmysl, ale také pro výrobu nástrojů, forem a modelů. MAPAL nabízí komplexní portfolio produktů. Individuálně navržené nástroje na míru a vysoce výkonné standardní produkty jako takové optimálně splňují požadavky na spolehlivost, přesnost a nákladovou efektivitu procesu.

109


OBRÁBĚCÍ HLAVY HB678 + VŘETENO ES798 Výkon 22/25 kW (S1/S6) Mk max. 28/32 Nm (S1/S6) 0-20000 ot/min Osa A = +/- 120° Osa C = +/- 245° Kužel HSK A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů HB678 + VŘETENO ES510 Výkon 24/29 kW (S1/S6) Mk max. 38/46 Nm (S1/S6) 0-18000 ot/min Osa A = +/- 100° Osa C = +/- 245° Kužel HSK A63 Hydraulické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů 110


HB778 + VŘETENO ES510 Výkon 42/55 kW (S1/S6) Mk max. 67/88 Nm (S1/S6) 0-18000 ot/min Osa A = +/- 100° Osa C = +/- 262° Kužel HSK A63 Hydraulické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Hydraulické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů HB610 + VŘETENO ES505HT S DIRECT DRIVE Výkon 40/48 kW (S1/S6) Mk max. 48/57,5 Nm (S1/S6) 0-20000 ot/min Osa A = +/- 110° Osa C = +/- 270° Kužel HSK A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Hydraulické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů 111


OBRÁBĚCÍ HLAVY OPCE SKF MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzduchem OPCE PRO OBRÁBĚCÍ HLAVU HB678 Příprava pro odsávání od nástroje v 5X OPCE PRO OBRÁBĚCÍ HLAVY HB678, HB778, HB610 Chlazení vzduchem/mlhou/kapalinou středem nástroje Externí chlazení nástroje kapalinou

112


37


STANDARDNÍ VYBAVA Každé obráběcí centrum BRAY M je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY M si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. ŘÍZENÝ POHON OSY Y KRYTOVÁNÍ LINEÁRNÍHO VEDENÍ OCHRANNÝMI MĚCHY AUTOMATICKÝ CENTRÁLNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM KRYTOVÁNÍ STROJE S INTEGROVANÝMI BEZPEČNOSTNÍMI PRVKY VZDÁLENÁ DIAGNOSTIKA SADA ZÁKLADNÍCH NÁSTROJŮ PRO ÚDRŽBU

114


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČÁSTI PRACOVNÍHO PROSTORU Motorizované roletový pojízdný strop, ovládání pomocí M-funkcí. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE Dodatečný HEPA filtr, ovládání přes M-funkce řídícího systému. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU ATEX provedení, volitelný HEPA filtr na výstupu s externím provedením. ODSÁVAČ MLHOVÉ EMULZE Odsávací agregát, včetně příslušenství a rozvodu, ovládání pomocí M-funkcí. PÁSOVÝ DOPRAVNÍK TŘÍSEK Hrablové provedení, umístěn před pracovním stolem a zakryt pochozím roštem. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění hliníku, kompozitních materiálů, nebo plastů. PŘÍPRAVA NA ODSÁVÁNÍ PRACHU Z PRACOVNÍHO PROSTORU Včetně příslušentsví. SADA PRO CHLAZENÍ NÁSTROJE KAPALINOU Dopravník třísek, filtrační jednotka, motorzivoané zakrytování stropu. 115


NÁHRADNÍ DÍLY MECHANICKÉ DÍLY

DODÁNÍ (TÝDNY)

Cartridge Převodovka osy A Převodovka osy C Převodovka os XYZ Ozubený pás, osa C Ozubený pás, osa A Povoz BOSCH 55 Povoz BOSCH 45 Povoz BOSCH 35

TYP Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace PGPLFN140 - 8/OP2 Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace

Držák nástrojů AVN

HSK F63

Mazací plstěné kolo, M=4 Pastorek YXUZ

6591429 Atlanta m=4, z=12, d=54, 93 mm

4 4

2 2

PNEUMATICKÉ DÍLY Pneumatický ventil Pneumatický ventil Vzduchový filtr Vzduchový filtr

GRLA-1/4-QS-8-D CPE18-M1H-3GL-1/4 MS4-LFM-1/4-ARM MS4-LFM-1/4-BRM

4 3 1 1

3 3 2 2

116

KS 1 1 1 4 1 1 4 3 3 Dle specifikace

8 2 2 1 4 1 4 2 2 2


ELEKTRICKÉ DÍLY Pomocný stykač Pomocný vypínač Časové relé Relé Bezpečnostní vypínač Tlačítko Spínač přiblížení Stykač Stykač Spínací jednotka Tlačítko total stop

TYP CAD50BD LADN31 RE88865105 RXM4AB2BD Dle specifikace XB4BA21 SME-8-K-LED24 LC1D09BD LC1D25BD ZB 101 Dle specifikace

KS Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace 1 Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace 1 Dle specifikace

DODÁNÍ (TÝDNY) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

117
Vysokorychlostní 5osé portálové obráběcí centrum založené na nejnovějším výzkumu a vývoji progresivních technologií. BRAY T k obrábění voštinových dílů ultrasonickým oscilačním nožem, který umožňuje prostorové řezání. BRAY T je ideální pro použití v letectví. Výjimečná dynamika pohybu a přesnost zajišťují vhodnost i pro ty nejnáročnější provozní potřeby.

DYNAMIC LINE

#VARIABILNÍ #DYNAMICKÉ #PROGRESIVNÍ

120


Podívejte se na obráběcí centrum BRAY T. Navštivte naši galerii referenčních videí.

121


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

122 30

LETADLA

LETADLA

Roemheld-Moelle, využití BRAY T (DYNAMIC LINE) pro řezání polystyrénových modelů.

Progress Arsenyev, využití BRAY T (DYNAMIC LINE) pro obrábění voštin za použití ultrasonického oscilačního nože.


PROTOTYPY

AUTOMOBILY

Bregenzer Festspiele, využití BRAY T (DYNAMIC LINE) pro výrobu divadelních kulis.

Lucid Motors, využití BRAY T (DYNAMIC LINE) pro výrobu moderních elektromobilů.

123 31


MODERNÍ A INOVATIVNÍ Rám stroje stroje BRAY T byl navržen v úzké spolupráci s ČVUT. Tuhost rámu umožňuje vynikající pohyb stroje nejen při rychlém pojezdu v osách X, Y a Z (80 m/min), ale také při zrychlení (5 m/s). Vysoká rychlost posuvů, automatická výměna nástrojů a výjimečné zrychlení umožňuje zkrátit cyklus frézování a zvyšovat tak produktivitu stroje. Vysoká úroveň spolehlivosti a vysoce kvalitní komponenty podstatně snižují náklady na údržbu stroje. Vysoká spolehlivost procesu je zajištěna lineárními vedeními v ose X, Y, Z s účinnými stěrači, které jsou navíc chráněny proti prachu zakrytováním měchy. Celý pracovní prostor je zvýrazněn moderními LED žárovkami s certifikací IP65. Široká škála moderních, inovativních a zároveň jednoduchých technických řešení umožňuje omezit neplánované činnosti údržby na minimum.

124


125


126


127


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

128

OZNAČENÍ STROJE BRAY T 15XX BRAY T 20XX BRAY T 25XX BRAY T 30XX BRAY T 40XX BRAY T 50XX BRAY T 60XX BRAY T 70XX BRAY T 80XX BRAY T 90XX BRAY T 100XX BRAY T 110XX BRAY T 120XX BRAY T 130XX BRAY T 140XX BRAY T 150XX BRAY T 160XX BRAY T 170XX BRAY T 180XX BRAY T 190XX BRAY T 200XX

DÉLKA POJEZDU 1500 2000 2500 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 11000 12000 13000 14000 15000 16000 17000 18000 19000 20000


OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY T XX30 BRAY T XX40 BRAY T XX50

DÉLKA POJEZDU 3000 4000 5000**

**Rychloposuv osy X snížen na 60 m/min, zrychlení sníženo na 3m/s2.

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY T XXXX H08 BRAY T XXXX H12 BRAY T XXXX H16 BRAY T XXXX H21 BRAY T XXXX H23

DÉLKA POJEZDU 800* 1200* 1600** 2100** 2300**

*Délky pojezdu v ose Z se můžou lišit v návaznosti na zvolené frézovací hlavě a typu stolu. **Rychloposuv snížen na 60/60/40 m/min, zrychlení sníženo na 3m/s2.

129


PRACOVNÍ STOLY KARTIT Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

OCEL Hladký stůl se závitovým rastrem Hladký stůl s T-drážkami

100 x 100 rastr T-drážky 14H12, rozteč 125mm

*U všech stolu se bude měnit pojezd v ose Z, z důvodu síly stolu.

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod Vývěva 250 m3 / hod OPCE Samostatné výstupy (4) pro připojení podtlakových přípravků, přípoje přes rychlospojky STAUBLI

130


131


ŘÍDÍCÍ SYSTÉMY HEIDENHAIN TNC 640 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 640, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a měřením rotačního enkodéru zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí. Optimalizované uživatelské rozhraní TNC 640 vám poskytuje rychlý přehled s různými barevnými kódy. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem v kabelové nebo bezdrátové verzi.

OPTIONS KinematicsOpt - set kalibrační kuličky KKH 250 Dynamic Collision Monitoring - DCM Pojízdný ovládací panel Druhý ovládací panel

132


SIEMENS 840D SL SIEMENS Sinumerik 840D SL představuje pokročilý plně digitální řídicí systém prémiové třídy. Tento řídící systém je integrován do výkonného systému pohonu Sinamics S120 s robustní hardwarovou architekturou. Tato kombinace umožňuje provádět výpočty s přesností 80 bitů NANOFP, což eliminuje chyby zaokrouhlování a zajišťuje vysokou přesnost interních výpočtů celého systému. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem ve verzi kabelové nebo ve verzi bezdrátové.

OPTIONS Cycle 9960 - set kalibrační kuličky KKH 250 Collision avoidance Pojízdný ovládací panel Druhý ovládací panel

133


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

134

NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW OMP 60


NÁSTROJOVÁ SONDA RENISHAW TS27R

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW RMP 60

NÁSTROJOVÁ LASEROVÁ SONDA BLUM MICROCOMPACT NT A3

135


ODMĚŘOVÁNÍ

PŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ Magnetické - nalepovací pásek

136

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní, absolutní z motorů


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ LINEARNÍ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ PRO 12 KS, HSK A/F KUŽEL VÝMĚNÍK PRO ULTRASONICKÝ ŘEZACÍ SYSTÉM Maximálně 3 pozice, plně zakrytovaný. Pro optimální výsledky doporučujeme použítí vhodných nástrojů vyráběné našimi partnery MAPAL a HUFSCHMIED. S hlavním zaměřením na výrobu fréz a vrtáků pro polymery, materiály ze skleněných vláken a materiály z uhlíkových vláken (GFRP a CFRP) je HUFSCHMIED důležitým partnerem pro automobilový průmysl, výrobu letadel, zdravotnický průmysl, ale také pro výrobu nástrojů, forem a modelů. MAPAL nabízí komplexní portfolio produktů. Individuálně navržené nástroje na míru a vysoce výkonné standardní produkty jako takové optimálně splňují požadavky na spolehlivost, přesnost a nákladovou efektivitu procesu.

137


OBRÁBĚCÍ HLAVY HB675 + VŘETENO ES789 Výkon 15/18 kW (S1/S6) Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) 0-24000 ot/min Osa A = +/- 120° Osa C = +/- 245° Kužel HSK F/A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů HB678 + VŘETENO ES798 Výkon 22/25 kW (S1/S6) Mk max. 28/32 Nm (S1/S6) 0-20000 ot/min Osa A = +/- 120° Osa C = +/- 245° Kužel HSK A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (Osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů 138


HB662 0-24000 ot/min Osa A = +/- 110° Osa C = +/- 400° Pneumatické uvolnění nástroje Keramická ložiska

OPCE SKF MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzduchem Deionizace vzduchu - externí Ultrasonický řezací systém - automatická výměna nástroje (SINUMERIK systém a BLUM sonda) PŘÍPRAVA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE V 5X Odnímatelná odsávací hubice určena pro hlavu HB662 Teleskopický design vhodný pro obráběcí hlavy HB675 a HB678 Redukce HSK F63 a příprava pro odsávání od nástroje pro polystyren v 5X 139


VŘETENA VŘETENA PRO OBRÁBĚCÍ HLAVU HB662 ES779, HSK 63F, 12kW, Mk max. 12,7/15,3 Nm (S1/S6) ES779, HSK 63A, 12kW, Mk max. 12,7/15,3 Nm (S1/S6) ES779, HSK 63F, 18kW, Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) ES779, HSK 63A, 18kW, Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6)

OPCE Encoder vřetena Přímé odměřování v ose A a C

VŘETENO ES779 (3X VARIANTA) Výkon 10/12 kW (S1/S6) Mk max. 12,7/15,3 Nm (S1/S6 0-24000 ot/min Pneumatické uvolnění nástroje Keramická ložiska

OPCE Kužel HSK F63 Kužel HSK A63 Encoder vřetena

VŘETENO ES779 (3X VARIANTA) Výkon 15/18 kW (S1/S6) Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6 0-24000 ot/min Kužel HSK F63 Pneumatické uvolnění nástroje Keramická ložiska

OPCE Kužel HSK F63 Kužel HSK A63 Encoder vřetena

VŘETENO PRO OBRÁBĚNÍ POLYSTYRENU (POUZE PRO 3X VARIANTU) 6000 ot/min Výkon 4,0 kW 140


141


STANDARDNÍ VYBAVA Každé obráběcí centrum BRAY T je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY T si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. HEIDENHAIN TNC 640 ŘÍDÍCÍ SYSTÉM VZDÁLENÁ DIAGNOSTIKA KRYTOVÁNÍ LINEÁRNÍHO VEDENÍ OCHRANNÝMI MĚCHY AUTOMATICKÝ CENTRÁLNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM SADA ZÁKLADNÍCH NÁSTROJŮ NA ÚDRŽBU

142


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČÁSTI PRACOVNÍHO PROSTORU Motorizovaný roletový pojízdný strop, ovládání pomocí M-funkcí. DRUHÝ VSTUP DO STROJE Posuvné dveře s elektromagnetickým zámkem, shodné s hlavním vstupem. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE ATEX filtrační jednotka, ovládání přes M-funkce. FILTRAČNÍ JEDNOTKA NA POLYSTYREN Umístěna vedle obráběcího centra. STŘÍDAVÝ PROVOZ Obrábění ve dvou pracovních zónách. PLNĚ AUTOMATICKÝ UNIVERZÁLNÍ SYSTÉM PRO UPÍNÁNÍ Řízené vakuové upínky zajišťují extrémně přesné automatické polohování výšky. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění kompozitních materiálů, nebo plastů.

143


NÁHRADNÍ DÍLY TYP Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace (KWD-045-FLS-C1-N-1) (KWD-045-FLS-C1-N-1) (KWD-035-FLS-C1-N-1)

Plastová vidlice

HSK F63

Mazací plstěné kolo, M=4 Pastorek

6591418 7843912

4 4

1 1

PNEUMATICKÉ DÍLY Filtr / vzduchové ošetření Filtr / vzduchové ošetření Filtr / vzduchové ošetření

N171BFB N171BFA N171BDA

1 1 1

2 2 2

144

KS 1 1 1 3 1 1 4 4 4 Dle specifikace

DODÁNÍ (TÝDNY)

MECHANICKÉ DÍLY Sada hřídele Převodovka, osa A Převodovka, osa C Převodovka, osa XY Ozubený pás, osa C Ozubený pás, osa A Povoz BOSCH X Povoz BOSCH Y Povoz BOSCH Z

8 8 8 4 2 2 4 4 4 2


ELEKTRICKÉ DÍLY Pomocný stykač Pomocný vypínač Časové relé Relé Bezpečnostní vypínač Tlačítko Spínač přiblížení Stykač Stykač Spínací jednotka Tlačítko total stop

TYP CAD50BD LADN31 RE88865105 RXM4AB2BD Dle specifikace XB4BA21 SME-8-K-LED24 LC1D09BD LC1D25BD ZB 101 Dle specifikace

KS Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace 1 Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace 1 Dle specifikace

DODÁNÍ (TÝDNY) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

145
Podívejte se na obráběcí centrum BRAY X. Navštivte naši galerii referenčních videí.

148


Výkonné portálové obráběcí centrum s tuhou konstrukcí v horním portálu, která zajišťuje vysokou dynamiku a přesnost obrábění. Díky své velikosti a modularitě, která umožňuje přizpůsobení pro nejrůznější typy provozů, je BRAY X zvláště dobře zavedený stroj v leteckém průmyslu, při konstrukci kolejových vozidel a výrobě velkoformátových modelů a forem.

POWER LINE

#UNIKÁTNÍ #PŘESNÉ #VÝKONNÉ

149


PŘÍKLADY VYUŽITÍ

PROTOTYPY

Sklopan, využití BRAY X (POWER LINE) pro výrobu hliníkových modelů pro testování skleněných dílů.

150 30

VLAKY

MV Engineering, využití BRAY X (POWER LINE) pro výrobu hliníkových profilů pro využití při výrobě vlaků.


SLÉVÁRENSTVÍ

Moravská modelárna, využití BRAY X (POWER LINE) pro obrábění dřevěných slévárenských forem.

LETADLA

HPH Sailplanes, využití BRAY X (POWER LINE) pro obrábění dřevěných modelů bezmotorových letadel.

151 31


TUHÁ KONSTRUKCE Pro pokrytí potřeb průmyslových odvětví, která využívají velké množství hliníkových slitin a kompozitů jsme vyvinuli velkorozměrové vysoce výkonné portálové obráběcí centrum. Pevná konstrukce portálu umožňuje vysokou dynamiku a přesnost obrábění, které jsou vyžadované v dopravním průmyslu, a to především v automobilovém a leteckém. Rám stroje je svařen k ocelovým nosníkům. Pracovní prostor je zcela uzavřen a obsluha do něj vstupuje pouze přes dveře vybavené bezpečnostním zámkem. V případě zájmu zákazníka může být obráběcí centrum vybaveno hybridními technologiemi, jako je např. ultrazvukové řezání. Se zrychlením dosahujícím až 5 m/s2, s tuhostí, přesností a spolehlivostí je obráběcí centrum BRAY X optimálním řešením pro mnoho různých typů provozů.

152


153


ROZMĚROVÉ VARIANTY OSA X

154

OZNAČENÍ STROJE BRAY X 30XX BRAY X 40XX BRAY X 50XX BRAY X 60XX BRAY X 70XX BRAY X 80XX BRAY X 90XX BRAY X 100XX BRAY X 120XX BRAY X 140XX BRAY X 160XX BRAY X 180XX BRAY X 200XX BRAY X 220XX BRAY X 240XX BRAY X 260XX BRAY X 280XX BRAY X 300XX BRAY X 320XX BRAY X 340XX BRAY X 360XX

DÉLKA POJEZDU 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 12000 14000 16000 18000 20000 22000 24000 26000 28000 30000 32000 34000 36000


OSA X

OZNAČENÍ STROJE BRAY X 380XX BRAY X 400XX BRAY X 420XX BRAY X 440XX BRAY X 460XX BRAY X 480XX BRAY X 500XX

DÉLKA POJEZDU 38000 40000 42000 44000 46000 48000 50000

OSA Y

OZNAČENÍ STROJE BRAY X XX20 BRAY X XX30 BRAY X XX40 BRAY X XX50

DÉLKA POJEZDU 2000 3000 4000 5000**

**Rychloposuv osy X snížen na 50 m/min.

OSA Z

OZNAČENÍ STROJE BRAY X XXXX H10 BRAY X XXXX H15 BRAY X XXXX H20 BRAY X XXXX H25

DÉLKA POJEZDU 1000* 1500* 2000** 2500**

*Délky pojezdu v ose Z se můžou lišit v návaznosti na zvolené frézovací hlavě a typu stolu. **Rychloposuv os snížen na 50/50/25 m/min.

155


PRACOVNÍ STOLY HLINÍK Hladký stůl se závitovým rastrem Podtlakový stůl

100 x 100 rastr, M10 závit 50 x 50 rastr, M8 závit

OCEL Hladký stůl se závitovým rastrem LITINA Hladký stůl s T-drážkami *U všech stolů se bude měnit pojezd v ose Z (z důvodu rozdílné tloušťky).

OPCE K PODTLAKOVÝM STOLŮM Vývěva 100 m3 / hod Vývěva 250 m3 / hod

156

100 x 100 rastr, M10 závit

T-drážky 22H8, 250mm


157


ŘÍDÍCÍ SYSTÉMY HEIDENHAIN TNC 640 Stroj je standardně dodáván s řídicím systémem Heidenhain TNC 640, který je specializován na řízení obráběcích center a poskytuje vynikající řešení pro ovládání stroje, pohodlí a jednoduchost používání. Digitální pohony s rozhraním EnDAT a měřením rotačního enkodéru zajišťují velmi přesné polohování s minimální chybovostí. Optimalizované uživatelské rozhraní TNC 640 vám poskytuje rychlý přehled s různými barevnými kódy. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem v kabelové nebo bezdrátové verzi.

OPTIONS KinematicsOpt - set kalibrační kuličky KKH 250

Dynamic Collision Monitoring - DCM Pojízdný ovládací pohon Master-Slave - zdvojený pohon os X, Y

158


SIEMENS 840D SL SIEMENS Sinumerik 840D SL představuje pokročilý plně digitální řídicí systém prémiové třídy. Tento řídící systém je integrován do výkonného systému pohonu Sinamics S120 s robustní hardwarovou architekturou. Tato kombinace umožňuje provádět výpočty s přesností 80 bitů NANOFP, což eliminuje chyby zaokrouhlování a zajišťuje vysokou přesnost interních výpočtů celého systému. Dodává se s elektronickým ručním kolečkem ve verzi kabelové nebo ve verzi bezdrátové.

OPTIONS Cycle 9960 - set kalibrační kuličky KKH 250 Collision avoidance Pojízdný kontrolní panel panel Master-Slave - zdvojený pohon os X, Y

159


SONDY

OBROBKOVÁ SONDA HEIDENHAIN TS460 CP

160

NÁSTROJOVÁ SONDA HEIDENHAIN TT160

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW OMP 60


NÁSTROJOVÁ SONDA RENISHAW TS27R

OBROBKOVÁ SONDA RENISHAW RMP 60

NÁSTROJOVÁ LASEROVÁ SONDA BLUM MICROCOMPACT NT A3

161


ODMĚŘOVÁNÍ

PŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ Magnetické - integrace v kolejnici

162

NEPŘÍMÉ ODMĚŘOVÁNÍ EnDat rozhraní - absolutní z motorů


VÝMĚNÍKY NÁSTROJŮ ROTAČNÍ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ AVN12 PRO 12 KS, HSK A/F KUŽEL STATICKÝ VÝMĚNÍK NÁSTROJŮ AVN44 PRO 44 KS, HSK A/F KUŽEL Pro optimální výsledky doporučujeme použítí vhodných nástrojů vyráběné našimi partnery MAPAL a HUFSCHMIED. S hlavním zaměřením na výrobu fréz a vrtáků pro polymery, materiály ze skleněných vláken a materiály z uhlíkových vláken (GFRP a CFRP) je HUFSCHMIED důležitým partnerem pro automobilový průmysl, výrobu letadel, zdravotnický průmysl, ale také pro výrobu nástrojů, forem a modelů. MAPAL nabízí komplexní portfolio produktů. Individuálně navržené nástroje na míru a vysoce výkonné standardní produkty jako takové optimálně splňují požadavky na spolehlivost, přesnost a nákladovou efektivitu procesu.

163


OBRÁBĚCÍ HLAVY HB710 + VŘETENO ES789 Výkon 15/18 kW (S1/S6) Mk max. 19,1/20,9 Nm (S1/S6) 0-24000 ot/min Osa A = +/- 110° Osa C = +/- 400° Kužel HSK F/A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (osa A a C) Encoder vřetena pro řezání závitů

HB678 + VŘETENO ES510 Výkon 22/25 kW (S1/S6) Mk max. 28/32 Nm (S1/S6) 0-18000 ot/min Osa A = +/- 100° Osa C = +/- 245° Kužel HSK A63 Hydraulické uvolnění nástroje Přímé odměřování (osa A a C) Pneumatické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů 164


HB778 + VŘETENO ES510 Výkon 42/55 kW (S1/S6) Mk max. 67/88 Nm (S1/S6) 0-18000 ot/min Osa A = +/- 100° Osa C = +/- 262° Kužel HSK A63 Hydraulické uvolnění nástroje Přímé odměřování (osa A a C) Hydraulické brzdy Encoder vřetena pro řezání závitů HB610 + VŘETENO ES505HT S DIRECT DRIVE Výkon 40/48 kW (S1/S6) Mk max. 48/57,5 Nm (S1/S6) 0-20000 ot/min Osa A = +/- 110° Osa C = +/- 270° Kužel HSK A63 Pneumatické uvolnění nástroje Přímé odměřování (osa A a C) Hydraulické brzy Encoder vřetena pro řezání závitů 165OBRÁBĚCÍ HLAVY OPCE SKF MQL Vario agregát pro ofuk nástroje olejovou mlhou, externí Ofuk nástroje vzduchem OPCE PRO OBRÁBĚCÍ HLAVY HB678, HB778, HB610 Chlazení vzduchem/mlhou/kapalinou středem nástroje Externí chlazení nástroje kapalinou OPCE PRO OBRÁBĚCÍ HLAVU HB710 Příprava stroje na externí odsávání

167


STANDARDNÍ VYBAVA Každé obráběcí centrum BRAY X je dodáváno s množstvím velmi užitečných nástrojů a standardního vybavení, které zajišťují správnou funkčnost a spolehlivost při jakémkoliv druhu provozu. Pro další vylepšení použitelnosti a výkonu obráběcího centra BRAY X si naši zákazníci mohou vybrat ze široké škály doplňkového vybavení, kterým lze stroj vybavit. HEIDENHAIN TNC 640 ŘÍDÍCÍ SYSTÉM VZDÁLENÁ DIAGNOSTIKA POJÍZDNÝ OVLÁDACÍ PANEL KRYTOVÁNÍ LINEÁRNÍHO VEDENÍ OCHRANNÝMI MĚCHY AUTOMATICKÝ CENTRÁLNÍ LUBRIKAČNÍ SYSTÉM SADA ZÁKLADNÍCH NÁSTROJŮ NA ÚDRŽBU

168


DOPLŇKOVÁ VÝBAVA ZAKRYTOVÁNÍ HORNÍ ČÁSTI PRACOVNÍHO PROSTORU MotorizovanÝ roletový pojízdný strop, ovládání pomocí M-funkcí. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ OD NÁSTROJE ATEX filtration jednotka, ovládání pomocí M-funkcí. FILTRAČNÍ JEDNOTKA PRO ODSÁVÁNÍ Z PRACOVNÍHO PROSTORU ATEX provedení, volitelný HEPA filtr na výstupu s externím provedením. ODSÁVAČ MLHOVÉ EMULZE Odsávací agregát, včetně příslušenství a rozvodu, ovládání pomocí M-funkcí. PÁSOVÝ DOPRAVNÍK TŘÍSEK Hrablové provedení, umístěn před pracovním stolem a zakryt pochozím roštem. SADA PRO CHLAZENÍ NÁSTROJE KAPALINOU Dopravník třísek, filtrační jednotka, motorizvoané zakrytování stropu. SADA SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ Pro obrábění hliníku.

169


NÁHRADNÍ DÍLY MECHANICKÉ DÍLY

DODÁNÍ (TÝDNY)

Sada hřídele Převodovka, osa A Převodovka, osa C Kulová matice pro osu Z Ozubený pás, osa Z Ozubený pás, osa C Ozubený pás, osa A Převodovka, osa X,Y Povoz BOSCH X Povoz BOSCH Y Povoz BOSCH Z Mazací plstěné kolo, M=4 Ložiska osy Z

TYP Dle specifikace Dle specifikace Dle specifikace R1512 590 13 HTD-1040-8M-30 Dle specifikace Dle specifikace PLFN 140-10/OP2 R185352310 R185352310 R185352310 6591529 7306B.TVP.UO

KS 1 1 1 1 1 1 1 3 4 8 4 3 8

Plastová vidlice

HSK F63

Dle specifikace

Pastorek

07843912

3

1

PNEUMATICKÉ DÍLY Filtr / vzduchové ošetření Filtr / vzduch. oš. / vřeteno Filtrační jednotka Regulátor

MS4-LFM-1/4-ARM MS4-LFM-1/4-BRM MS4-LFR-1/4-D6-CRM-AS MS4-LFR-1/4-D6-CRM-AS

1 1 1 1

2 2 2 2

170

8 8 8 4 2 2 2 4 4 4 4 1 2


ELEKTRICKÉ DÍLY Pomocný stykač Pomocný vypínač Časové relé Relé Bezpečnostní vypínač Tlačítko Spínač přiblížení Stykač Stykač Spínací jednotka Tlačítko total stop

TYP CAD50BD LADN31 RE88865105 RXM4AB2BD Dle specifikace XB4BA21 SME-8-K-LED24 LC1D09BD LC1D25BD ZB 101 Dle specifikace

KS Dle Dle Dle Dle Dle 1 Dle Dle Dle 1 Dle

DODÁNÍ (TÝDNY) specifikace specifikace specifikace specifikace specifikace specifikace specifikace specifikace specifikace

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Informace týkající se aktuálního stavu skladových zásob náhradních dílů pro naše BRAY CNC Machining Centres® je k dispozici na vyžádání.

171
ÚSPĚŠNĚ DODANÉ

174


175


KDE NÁS NAJDETE Naše BRAY CNC Machining Centres® stroje přispívají k rozvoji naších zákazníků po celém světě. V současné chvíli se stroje naší výroby nachází ve výce než 30 zemích. Pro usnadnějí komunikace a zajištění celosvětové dostupnosti, spolupracujeme s ověřenými lokálními prodejními a servisními partnery. Aktualizovaný seznam naších partnerů najdete na naších webových stránkách.

176


NAŠE ZKUŠENOSTI SMART LINE INGETECH | OKBISOMONOVA | ORPE TECHNOLOGIYA | TECHNODINAMIKA | COMPOSITECH | CZ PLAST | MATA AUTOMOTIVE | UNIVERSAL LIT | GUSAR | CALLIDUS TRADING | SODE LAB | SAKVOJAŽ | ARGUSA | ELPRO | BEŽITSKAJA STAL | INDUSTRIA SERVIS

CORE LINE EXPRESS COMPOSITE SOLUTIONS | VALUE4INDUSRTY | STRING TECHNOLOGIES | DATUM PATTERNS | BENET AUTOMOTIVE | MODELLBAU HIRT | STANKOFLOT | C2I | DJ ENGINEERING | COMPOSITE COMPONENTS | GKN AEROSPACE | RAWAG | BOSMAL | ALBUCO | ERDENET MINING CORPORATION | WÜLLHORST | FUTURA COMPOSITES | BETECH | SACHSEN GUSS

CORE LINE SIEMENS MOBILITY | SECAR TECHNOLOGIE | NORDTOLE | G PARKER AERO TOOLING SOLUTIONS | TECHNISCHE KUNSTOFF TEILE | QINETIQ | ELKINGTON BROTHERS | FUTURA COMPOSITES | PINNACLE DESIGN | GEBR BODE | RENISHAW | MV ENGINEERING

CALTY | C2I | INDIKAR | T-DESIGN | SATURN | NPP ZPK | ULAN UDE

COMPACT LINE DYNAMIC LINE

ROEMHELD-MOELLE | BREGENZER FESTSPIELE | PROGRESS ARSENYEV | LUCID MOTORS

POWER LINE HPH | TL ULTRALIGHT | AUTONEUM | SKLOPAN | MORAVSKÁ MODELÁRNA | MV ENGINEERING 177


PROCES DODÁNÍ Pro bezproblémové dodání nových strojů BRAY CNC Machining Centres® uplatňujeme standardizované postupy a výrobní procesy, tak abychom zajistili patřičnou kvalitu každého vyrobeného stroje. Každý náš stroj maximálně odpovídá konkrétním požadavkům a představám našich zákazníků. Během celého výrobního procesu dodržujeme striktní interní předpisy pro sledování kvality vstupů, výstupů a výsledného produktu. Celý proces výroby stroje pro každého zákazníka dokumentujeme.

178180

FÁZE 1

ZÁKAZNICKÁ POPTÁVKA A POŽADAVKY

FÁZE 2

SPECIFIKACE VHODNÉHO OBRÁBĚCÍHO CENTRA DLE POTŘEB ZÁKAZNÍKA

FÁZE 3

CENOVÁ NABÍDKA NA BRAY CNC MACHINING CENTRES®

FÁZE 4

MOŽNOST REFERENČNÍHO OBRÁBĚNÍ

FÁZE 5

POTVRZENÍ OBJEDNÁVKY A UZAVŘENÍ KUPNÍ SMLOUVY

FÁZE 6

INTERNÍ OBJEDNÁVKA DOKUMENTACE

A

PŘÍPRAVA

TECHNICKÉ


FÁZE 1-2 Standardizovaný komerční proces koupě stroje začíná poptávkou od zákazníka. Prostřednictvím analýzy požadavků a společné diskuze navrhneme optimální ekonomické a technologické řešení pro vybraný obor výroby. Náš tým připraví ideální konfiguraci vybraného obráběcího centra. FÁZE 3 Cenová nabídka na vybrané BRAY CNC Machining Centre®. FÁZE 4-5 V této fázi je možné zajistit referenční obrábění. Po potvrzení objednávky je uzavřena kupní smlouva. Tímto započne výrobní proces, na jehož konci stojí spokojený zákazník s novým obráběcím centrem dle jeho představ a požadavků. FÁZE 6 Po obdržení závazné objednávky na výrobu nového BRAY CNC Machining Centre®, je vydána interní objednávka. V této fází naše konstrukční oddělení připraví veškerou potřebnou technickou dokumentaci, technické výkresy a vyhotoví výrobní kusovník potřebných materiálů dle dané konfigurace stroje, která je pro každého zákazníka vytvořena na míru. Na základě těchto podkladů výrobní oddělení připraví podrobné časové naplánovaní celé zakázky.

181


FÁZE 7

MONTÁŽ STROJE A ELEKTROINSTALACE

FÁZE 8

OŽIVENÍ STROJE, NASTAVENÍ OPERAČNÍHO SYSTÉMU A PROVEDENÍ SÉRIE TESTŮ KONTROLY KVALITY

FÁZE 9

PŘED PŘEJÍMKA STROJE ZE STRANY ZÁKAZNÍKA

FÁZE 10

DEMONTÁŽ, PŘÍPRAVA TRANSPORT A DODÁNÍ

FÁZE 11

INSTALACE STROJE V MÍSTĚ PROVOZU, ZPROVOZNĚNÍ STROJE

FÁZE 12

ŠKOLENÍ PERSONÁLU A DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ

182

STROJE

NA

PŘEPRAVU,


FÁZE 7-8 V této fázi se vyrábějí a montují všechny potřebné součásti nového BRAY Machining Center®, počínaje rámem obráběcího centra. Vedle mechanické instalace všech nezbytných součástí je provedena i veškerá elektroinstalace. Následuje aktivace a nastavení všech funkcí řídícího systému. V této fázi provádíme řadu testů, abychom zajistili kvalitu, spolehlivost a přesnost, včetně demonstračního obrábění zkušebního obrobku. FÁZE 9-10 Před přejímka a finální zkušební obrábění. Hotové obráběcí centrum je demontováno, připraveno na transport a přepraveno do místa provozu zákazníka. FÁZE 11 V této fázi náš tým pracuje v místě provozu, kde dojde k zprovoznění obráběcího centra. Celý výrobní proces je zakončen oficiálním dodáním hotového, plně funkčního BRAY CNC Machining Centre®. FÁZE 12 Pro zajištění korektního užívání BRAY CNC Machining Centres® našimi zákazníky, školíme zaměstnance v rámci obsluhy a nezbytného servisu stroje.

183


SERVIS Servisní a technologický tým BLACK CIRCLE je vyváženou kombinací techniků a konstruktérů s mnohaletými zkušenostmi v oboru. Náš tým je neustále školen a je kvalifikován poskytovat kompetentní a spolehlivé služby zákazníkům po celém světě. Používáme vysoce účinný integrovaný diagnostický systém, který umožňuje našim zákazníkům okamžitě komunikovat a řešit jakékoli problémy - na dálku a online. Výhodou naší 24/7 servisní podpory je rychlost a efektivita poskytovaných řešení. Abychom zajistili globální dosah, rychlé řešení potřeb našich zákazníků a snadné použití našich BRAY CNC Machining Centres®, poskytujeme také služby prostřednictvím sítě vyškolených globálních partnerů. Vedle toho také organizujeme pravidelné školení obsluhy strojů, technologů a servisních techniků ke zvýšení efektivity, produktivity a hladkého chodu vašich BRAY CNC Machining Centres®.

184


PÉČE PO DODÁNÍ STROJE Nejdůležitější součástí naší práce jsou vztahy, které navazujeme s našimi zákazníky. Snažíme se budovat důvěru a získávat vaši podporu poskytováním komplexní péče o zákazníky po celou dobu životnosti vašeho nového BRAY CNC Machining Center® i mimo ní. Náš vysoce osobní přístup zaručuje hluboké pochopení individuálních potřeb a požadavků našich zákazníků. Tímto způsobem můžeme poskytnout ideální, a hlavně, funkční řešení. Naším cílem je rozvíjet dlouhodobá partnerství. Naši zákazníci jsou klíčovou součástí našeho růstu a rozvoje. Úzkou spoluprací s těmi, kteří již některé z BRAY CNC Machining Centres® použivají, dokážeme vyvíjet naše obráběcí centra způsobem, který odpovídá potřebám a řeší problémy, kterým naši zákazníci čelí v každodenním provozu.

185


KONTAKTY OBCHOD

SERVIS

Obchodní oddělení +420 730 518 050 sales@blackcircle.cz

Servisní oddělení +420 777 525 235 service@blackcircle.cz

@black-circle-cnc

@blackcirclecnc

@blackcirclecnc

WWW.BLACKCIRCLE.CZ #BLACKCIRCLECNC #BRAYCNCMACHININGCENTRES BLACK CIRCLE s.r.o. je společnost zapsaná v OR, vedeným Městským soudem v Praze, sekce C, vložka 220195 pod identifikačním číslem 024 09 100, se sídlem na adrese Voroněžská 172/24, 101 00 Praha 10, Česká republika. © 2020 BLACK CIRCLE s.r.o. Všechna práva vyhrazena

186Všechny produkty, specifikace produktů a veškerá uvedená data se mohou změnit bez předchozího upozornění. BLACK CIRCLE s.r.o., její přidružené společnosti, agenti, zaměstnanci nebo jiné osoby jednající jejím jménem nenesou odpovědnost za jakékoli chyby, nepřesnosti nebo neúplnosti obsažené v jakémkoli datovém listu nebo v jakémkoli jiném zveřejněném dokumentu se jakéhokoli produktu. Prohlášení o vhodnosti produktů pro určité typy aplikací vycházejí z typických požadavků. Taková prohlášení nejsou závaznými prohlášeními o vhodnosti produktů pro konkrétní aplikaci. Je odpovědností zákazníka ověřit, zda je konkrétní produkt s vlastnostmi popsanými ve specifikaci produktu vhodný pro použití v konkrétní aplikaci. Parametry uvedené v datových listech nebo specifikacích se mohou v různých aplikacích lišit a výkon se může časem měnit. Všechny obrázky, výkresy a další vizualizace slouží pouze pro ilustraci a nepředstavují přesnou reprezentaci produktů. Tento produktový katalog nemusí představovat celé naše produktové portfolio z důvodu uvedení dalších produktů na trh nebo jejich ukončení. Mohou platit územní omezení dostupnosti některých produktů, dalšího vybavení nebo doplňků. Některé možnosti a vybavení nejsou vhodné pro společné použití a nelze je vybavit dohromady. Tento produktový katalog je nezávazný a nepředstavuje nabídku k prodeji. Všechny informace poskytnuté v tomto dokumentu jsou platné k 01/09/2020.

188