Page 1


03

Сергій Якутович

ГОГОЛЬ НАРОДИВСЯ… 200 років від дня народження Миколи Гоголя «Гоголь народився…» - це виставка справжнього художника, присвячена справжньому письменнику. Якщо хочете, це виставка про справжні почуття, які просто не можуть бути не явлені світові. Невідомо, що гіпнотизує сильніше: світ містичним чином матеріалізованих гоголівських персонажів, у який ми занурюємося ледь переступивши поріг? Чи відчуття того, що ми опиняємося віч-на-віч зі справжньою людською пристрастю, висловленою у чітких і лаконічних графічних лініях? Як то кажуть «мінімум засобів – максимум виразності». Цим, мабуть, все й сказано. «Гоголь народився…» – виставка без політики, без пафосу, без притягнутих за вуха концепцій. Справді, коли є любов – решта не має значення. «Гоголь безкінечний, Гоголь загадковий, як наша душа у кожного. Ми весь час думаємо, що він хотів сказати, український чи російський, а треба просто читати і віддаватися йому, тому що він заповнює світ енергетикою життя. Енергетикою еротичною, справжньою», – говорить Сергій Якутович.

«Простір Гоголя ІІ» папір, олівець, 2008

Гоголь жив у Сергії Якутовичі завжди. І не треба думати, що з’явився він там принагідно до святкування 200-річчя з дня н ародження письменника. Сергій Якутович – класик і автор, наділений сучасним, точніше зрозумілим навіть молодій людині підходом. Дослідник, який має канал історичного зв’язку. Мабуть вперше повноцінна виставка ескізів до «Тараса Бульби» була показана в кінотеатрі «Київ» на фестивалі «Молодість» (виставка називалася «Кінографіка», куратором був Павло Гудімов). Добре видно гумор, з яким намальовано образи відомих акторів від Богдана Ступки і до Тома Круза. Якщо говорити про кількість – то це тисячі розкадровок! Одне з питань, яке лунало найчастіше (як від глядачів, так і від журналістів) було: «Сергію, нащо Ви так промальовуєте?». Що особливо цікаво в цій історії.


04

Ілюстрація до повісті «Страшна помста» папір, олівець, 2008

Багато справжніх фахівців, істориків і дослідників костюму запитувало: «Сергію, де Ви брали інформацію?», на що Якутович відповідав «Я уявляв, як мало бути в ті часи». Звісно художник мав фактичний матеріал, але відтворював його абсолютно по-своєму. Це і є канал зв’язку з історичним минулим і майбутнім! Коли виникла ідея створити проект «Гоголь народився…» Сергій миттєво видав назву. «Ми почали працювати над концепцією. Її початковий вигляд можна назвати глобальним. Адже ми уявляли собі проект із такими масштабними складовими як «Дім Гоголя – Київ, земля Гоголя - Росія і простір Гоголя – Париж». Було вигадано навіть віртуальну інсталяцію, не позбавлену прихованого сенсу: «Кухня Гоголя». Але зрештою все скоротилося до, скажімо так, «транспортабельних» розмірів», – згадує Павло Гудімов. Світ побачили дві версії виставки. Одна поїхала до Парижу (у штаб-квартиру UNESCO) , друга – залишилася в Києві і була представлена в Українському домі. Всі експонати було пропущено крізь комп’ютер. Тільки одну стінку оригіналів було показано в Києві, в Париж нічого з оригіналів не від’їжджало. Так основою проекту стали фігури, силуети героїв, образів і самого Гоголя, невеликі ілюстрації було збільшено до велетенських розмірів. Таким чином проект набув монументальності. У Львові проект також зазнає змін, набуде більшої музейності: буде багато оригіналів, в експозиції з’являться малюнки олівцем до «Миргороду» і «Вечорів до хутору поблизу Диканьки». Усе це буде «зцементовано» концепцією, запропонованою директором Національного музею ім. Шептицького Ігорем Кожаном: фігури героїв гоголівських творів будуть розташовані у всіх музейному залах, починаючи від входу. Найбільша концентрація силуетів буде, звісно, в залі з малюнками олівцем і роздруківками робіт, костюмами. Себто, виставка буде органічно поєднана з «кінографікою». У Львові демонструватиметься відео «Фокусрозфокус» автора Віктора Бакіна. Відео побудоване на такому собі повільному, медитативному, перетікаючому з однієї сцени до іншої, дослідженні робіт Якутовича. Дослідженні, присвяченому не тільки роботам, а ще й процесу їх створення; спробам відтворити магічну атмосферу.


«Тарас Бульба»

Ілюстрація до повісті папір, олівець, 2008

«Гоголь народився...»

фрагмент експозиції, Київ, Український Дім, 2009 фотограф: Марія Бикова

«Гоголь народився...»

фрагмент експозиції, Київ, Український Дім, 2009 фотограф: Марія Бикова (на стор. 08 _09)


10

«Андрій» Ілюстрація до повісті «Тарас Бульба» папір, туш, перо, 2003 Ескіз костюму Тараса для кінофільму «Тарас Бульба» папір, туш, акварель, 2006

Власне, можна сказати, що створення атмосфери – це і є головне завдання всіх версій проекту «Гоголь народився…» «Із Сергієм Якутовичем надзвичайно приємно працювати», – говорить Павло Гудімов, – «тому що він - людина, яка впускає інших до свого творчого поля». Робота з ілюстрацією, яка поступово перетворюється у флеш-анімацію. Образи, гармонійно поєднані з відеорядом та інсталяцією. І все це за участю ще однієї невід’ємної складової, чи то пак, обов’язкового учасника виставки – музики французького композитора Беранджер Максіман. Інше прочитання ілюстрацій, ескізів та кіноробіт Сергія Якутовича перетворилося на справжній музейний проект двадцять першого сторіччя.


12

Розкадровки до фільму «Тарас Бульба» папір, олівець, 2006

Ескізи до анімації для фільму «Загублений рай. Гоголь» папір, туш, акварель, 2008


14

Сергій Якутович Народився 21 листопада 1952 року в Києві у родині художників. Його батько, Георгій Якутович , видатний український графік середини 20 ст., відомий також роботою в кіно, зокрема над фільмом «Тіні забутих предків» С.Параджанова. У 1963-1970 навчався в Республіканській середній художній школі ім. Т. Г. Шевченка, 1970-1973 – на факультеті художнього оформлення в Московському поліграфічному інституті, 1973-1974 – на графічному факультеті Київського державного художнього інституту (тепер – Національна академія мистецтва та архітектури). З 1973 – постійний учасник художніх виставок в Україні та за кордоном. 1983 – гран-прі міжнародного конкурсу «За мир», Берлін. 1983-1988 – премії на міжнародних бієнале графіки в Братиславі, Любляні, Кракові. 2003 – Золота медаль Академії мистецтв України. 2004 – лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. 2004 – член-кореспондент Академії мистецтв України. 2008 – почесний приз фонду «Україна-3000» за внесок у розвиток українського кінематографу. 2008 – відзначений почесним званням «народний художник України». Вибрані виставки: «Гоголь народився...». Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького, Україна, 2009. «Гомін». Український Дім, Київ, Україна, 2009. «Гоголь народився…». ЮНЕСКО, Париж, Франція; Український Дім, Київ, Україна; Український Дім, Москва, Росія, 2009. «Кінографіка» Київ, Україна, 2008. «Незавершений проект». Вашингтон, Нью-Йорк, США , 2006. «Мазепіана». Париж, Франція, 2005. «Георгій та Сергій Якутовичі». Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Кам’янець-Подільський, Київ, 2004. «Україна – шість художників для світу». Іспанія, Португалія, Швейцарія, 1996-1999. «Вибране. Незавершений проект». Київ, 2003. «Якутович – Україна». Нью-Йорк, США 1995. Спільна виставка Ольги та Сергія Якутовичів «Теrrа іnсognita». Мюнхен, Німеччина 1993. «Якутович – гравюри». Тулуза, Франція 1992. «Трійця». Київ-Лейпциг, 1990. «Ольга і Я». Санкт-Петербург, Росія1988. Твори в колекціях: Національний художній музей України (Київ), Національний музей книги та друкарства (Київ), Музей літератури (Одеса, Україна), Державна Третьяковська галерея, Музей образотворчого мистецтва ім. О. О. Пушкіна (Москва), Державний Російський музей, Музей Ф. М. Достоєвського (Санкт-Петербург, Росія), Altes Museum (Берлін), Музей міста Катанья, Український дім в Америці (Нью-Йорк, США), Смітсонівський музей (Вашингтон), Білий Дім (Вашингтон). Анна Войтенко «Сергій Якутович у майстерні» фотографія, 2008


Gogol_buklet  
Gogol_buklet  

Gogol_buklet

Advertisement