Page 1

Nasze serca gorąco świecą na niebiesko dla tych, którzy są dotknięci autyzmem.

4 kwietnia 2018 r. „Zapal się na niebiesko

dla autyzmu” -*- relacja-*-


URZÄ„D MIEJSKI


OŚRODEK SPORTU I REKREACJI


BIBLIOTEKA MIEJSKA Biblioteka Miejska wraz z Filią po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. W oknach pojawiły się niebieskie ozdoby, a na zewnątrz powieszono niebieskie balony. Przygotowano również wystawę książek poświęconych tematyce autyzmu: Teitelbaum O.- Czy moje dziecko ma autyzm?, O’Regan F.J.- Jak pracować z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, Minczakiewicz E.M. - Jak krok po kroku wprowadzać dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w świat zabawy i nauki, Wielka encyklopedia zdrowia rodziny, Renz-Polster H.- Encyklopedia zdrowia dziecka, Seligman M.- Psychopatologia, Keudel H.- Choroby dziecięce, Kierunki rozwoju pedagogiki specjalnej.


MIEJSKI DOM KULTURY W Miejskim Domu Kultury wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych wyrażając w ten sposób solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Wykonano piękne, niebieskie prace z bibuły i kartonu – ptaki, wianki, motyle, rozety, piękne bibułowe tancerki oraz ogromne pompony. Pomysłom nie było końca, dlatego zajęcia trwały dłużej niż planowano.


Szkoła Podstawowa nr 1—klasy gimnazjalne Uczniowie klas gimnazjalnych po raz kolejny przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji rozświetlania świata na niebiesko zainicjowanej przez amerykańską organizację Autism Speaks. Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” zawsze odbywa się na początku kwietnia. To właśnie drugiego dnia tego miesiąca obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.Celem naszych działań jest zwiększanie świadomości dotyczącej autyzmu, bo jest ona bardzo niewielka. W tym celu w naszej szkole zorganizowano zajęcia, rozmowy oraz projekcje filmów z zakresu wiedzy na temat autyzmu.


Szkoła Podstawowa nr 1 4 kwietnia 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 1w Blachowni obchodziła Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Z tej okazji została zorganizowana akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. W tym dniu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na niebiesko. Szkoła również została udekorowana: w każdym oknie został powieszony niebieski balon. Ponadto każdy wychowawca przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat otwartości, szacunku i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem. Wcześniej uczniowie zostali poproszeni, aby 2 kwietnia o godzinie 20.00 zapalili w swoich domach lub przed nimi niebieskie światło.


Szkoła Podstawowa w Cisiu W dniu 4 kwietnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Cisiu włączyła się w obchody akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”, która ma na celu uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. W tym dniu wszyscy ubrani byli na niebiesko, a naszą placówkę udekorowaliśmy własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Były to niebieskie motyle,

serca, kwiaty i balony. Wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadanki, dzięki którym uczniowie mieli okazję zrozumieć jak zachowują się i funkcjonują osoby z autyzmem. W klasach młodszych dzieci słuchały fragmentów książki pt. „Kosmita”, czyli historii życia chłopca z autyzmem. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z niebieskimi balonami. Jesteśmy pewni, że ten dzień był dla naszych uczniów lekcją empatii i zrozumienia.


Szkoła Podstawowa w Łojkach Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Łojkach wzięli udział w obchodach Światowego Dnia

Wiedzy na Temat Autyzmu „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”. W szkole przygotowano ekspozycję zawierającą informacje o autyzmie, udekorowano budynek niebieskimi elementami. Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, starsi uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i wzięli udział w pogadankach na ten temat. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na niebiesko.


Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blachowni

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ i przypada na 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Blachowni obchodził go 4 kwietnia. Wsparcie dla osób z autyzmem pokazaliśmy ubierając się w tym dniu na niebiesko. Również budynek szkoły i przedszkola „zapalił się na niebiesko”. W ten sposób wyraziliśmy swoją solidarność z osobami z autyzmem.


Przedszkole w Łojkach W środę, 4 kwietnia Przedszkole w Łojkach czynnie przyłączyło się do akcji. Już dekoracja głównego wejścia i szatni informowała o tym ważnym przedsięwzięciu. W każdej Sali, na oknach i tablicach pojawiły się niebieskie ozdoby w postaci kwiatów i balonów. Jedno z okien przystrojono w niebieskie światełka, jako znak poparcia dla osób dotkniętych autyzmem. Wszyscy nauczyciele, pracownicy oraz większość dzieci odpowiedziała na wcześniejszy apel i ubrała się na niebiesko. W grupach nauczyciele przeprowadzili interesujące pogadanki przybliżające dzieciom ten trudny temat. Dzieci obejrzały filmy edukacyjne związane z autyzmem i poznały typowe zachowania autystyczne. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielami niosąc niebieskie wstążki, kwiaty, balony i okolicznościową tablicę wzięły udział w spacerze po najbliższej okolicy.


Przedszkole nr 2 W dniu 04.04.2018 nasze przedszkole wzięło udział w obchodach Dnia Autyzmu. Jak co roku włączyliśmy się do akcji „Zaświeć się na Niebiesko dla Autyzmu” na znak solidarności ze swoimi dotkniętymi autyzmem kolegami W całym przedszkolu od rana zrobiło się NIEBIESKO, każde dziecko miało w swojej garderobie element niebieski. Dzieci wykonały serca z literką A- Autyzm, łapki-znak wyciągniętej ręki do autystycznego kolegi, fruwajki w kolorze niebieskim, miały baloniki ,wachlarze… Symbolami tego święta są żarówka i związane z nią motto: „Cała Polska świeci na niebiesko!”. Starsze dzieci wyszły na przemarsz wokół przedszkola.


Przedszkole nr 2 - wizyta Pani Burmistrz Dnia 05.04. 2018 r do naszego przedszkola zagościła pani Burmistrz Sylwia Szymańska oraz pani Inspektor Olga Kacprzak. Pani Burmistrz rozmawiała z przedszkolakami na temat autyzmu w ramach akcji " Światowy Dzień Świadomości Autyzm" oraz przeczytała opowiadanie pt „Mój brat ma autyzm” . Dzieci żywo dyskutowały na temat opowiadania mówiąc, że każde dziecko ma prawo być sobą i być akceptowanym przez wszystkich. Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem.


Przedszkole Wesołe Sowy Temat tak trudny i złożony jakim jest Autyzm, stanowi nie lada wyzwanie dla nauczyciela. Przedstawienie go w sposób zrozumiały ,szczególnie najmłodszym, pobudza naszą kreatywność. W tym roku przeniosłyśmy temat do wioski smerfów, małych niebieskich sympatycznych stworzeń. NIECH ŻYJĄ NIEBIESCY


Aktywność społeczności Blachowni została wyróżniona, bo Nasze serca gorąco świecą na niebiesko dla tych, którzy są dotknięci autyzmem. Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie obchodzi 80-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 5 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Galerii Sztuki. Podczas spotkana wręczono statuetki ,,Przyjaciel Szkoły” oraz pamiątkowe odznaczenia… To wielki zaszczyt być wśród wyróżnionych i ogromna przyjemność wspierać działania na rzecz dzieci, którym w życiu jest troszkę trudniej. Dziękuję za zaproszenie, cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej pięknej uroczystości i spotkać tak wielu wspaniałych ludzi o wielkich sercach. Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska


Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu!  
Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu!  
Advertisement