Page 1

IMUNITA DĚTÍ

Rozhovor s pediatrem o přínosech ovocných a zeleninových šťáv

Nabídka

DEJTE ZDRAVÍ POD STROMEČEK Tipy na dárky

JEN PRO VÁS

23

NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ NA ČERSTVÉ ŠŤÁVY na zahřátí na imunitu proti nemocem pro nejmenší REDAKCE DOPORUČUJE!

VITAMINOVÝ HOROSKOP Připravte si svou šťávu podle hvězd

…a zdraví chutná lépe! Návod

PORADÍME, JAK VYBRAT ten nejlepší odšťavňovač nebo mixér přesně pro vás PŘÍBĚH

JAN BRETT

Zamiloval se do Afriky a kousek z ní dováží k nám

Šťávy mi

zachránily život

Životní lekce s dobrým koncem aneb Cesta od fast foodu k bio šťávám

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 39

39

25/10/16 15:49


REVOLUCE V KOMERČNÍM ODŠŤAVŇOVÁNÍ

88 mm

PLNÍCÍ OTVOR

Sana Horeca EUJ-909

24 hodin o 40 %

2

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 2

www.sanaproducts.cz 25/10/16 15:39


EDITORIAL Čus džus!

Chcete vědět, jak chutná zdraví? My už to víme! Jako pomerančová šťáva. Nebo jablečná a mrkvová. Jak je komu libo… a určitě bude libo i vám, až se dozvíte, co všechno čerstvé šťávy dokážou. Jen listujte dál! Tenhle časopis je dílem týmu Eujuicers, společnosti s celoevropskou působností, která je tu skoro 25 let. Nadšeným šťávičkářům a smoothíčkářům nabízíme to nejlepší, co je na trhu k dispozici, a taky se podílíme na vývoji nových vymakaných přístrojů. Protože se špatnou mašinkou vám to zdraví může pěkně zhořknout. #tonechceš A kdybyste náhodou chtěli s tím zdravím zajít ještě dál, máme i fešné mlýnky na obilí, chytrou pekárnu a sušičky (žádný chatrný párátka, mimochodem). To všechno s bezkonkurenčním (i pozáručním) servisem.

Zdeněk

Zuzana

Aleš

Marek

Tomáš Ivona

#PrvníČíslo #NovýMagazín #Rawdokapsy #FreshMix #VysokýObsah #VýživnýchInformací #RawTémat #NaDřeň #VelkáPecka #HustáDužina #BezeSlupky #BezPřidanýchBlbostí #MáToŠťávu #JsmeFresh #VymáčknemeToNejlepší #ChytrawlíniJako #LiškaBistrawška #NevyšťavímeVás #TrefímeSeDoChuti #VitaMina #ExplozeChutí #ChránímeVašeZdraví #Bystrawzor #MějteRawzum #NaZdrawí

BISTRAW / Číslo 1 / Ročník 1 / Listopad 2016 Vydává Mipam bio, s. r. o., se sídlem České Budějovice, Rudolfovská 1994/11, PSČ 370 01, IČ: 25150286. Šéfredaktorka Ivona Loutocká. Vydavatelský a produkční servis zajišťuje Boomerang Communication, s. r. o., se sídlem Praha 7, Nad Kazankou 37, PSČ 171 00. Publisher Radoslav Kuba, art-director Jana Hášová. Tiskne H.R.G., spol. s r. o. Redakce se omlouvá za případné tiskové chyby. Změna cen vyhrazena. Své náměty nebo postřehy nám pište na redakce@eujuicers.com nebo volejte zdarma 800 110 990. EUJUICERS.CZ. Informace o produktech a e-shop www.eujuicers.com. Sledujte nás na

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 3

3

25/10/16 15:39


CO NAJDETE UVNITŘ

28

30

8 10

22

16

OBSAH 6  Anketa

7  Ovocný duel 8  Věděli jste, že... 9  Hitparáda šťáv 10  Afrika je můj život 14  Imunita pro děti 16  Recepty na zahřátí

18  Šťávy mi zachránily život 22  Třešňákovi – raw rodina 24  Příběhy našich zákazníků 26 Jak vybrat odšťavňovač 28  Katalog odšťavňovačů 30  Mixéry 32  Vánoční tipy 34  Horoskop 4

18

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 4

25/10/16 15:39


Vánoční kuchařka – jednoduchý a nápaditý manuál s celoročním použitím. Obsahuje 81 raw receptů na cukroví, slané i sladké dezerty a další.

bez cukru bez lepku bez živočišných produktů

snadné recepty z dostupnych surovin  ověřeno vlastní zkušeností

„Jako modelka se zajímám o zdravé stravování, takže kurz o raw food byl pro mě velmi přínosný. Překvapilo mne, jak je to všechno strašně dobrý.“ Kateřina Sokolová, miss ČR, zakladatelka fondu AutTalk pro pomoc dětem s autismem“

Recepty Vařit, či nevařit jsou rychlé, jednoduché a finančně nenákladné. Těm, co chtějí zařadit více ovoce a zeleniny do jídelníčku nebo vyzkoušet živou stravu, tak jednoznačně doporučuji tuto jednoduchou, srozumitelnou, krásně psanou a lidsky energickou kuchařku živé stravy.“

?

Milan Tripes, zdravaspizirna.cz

www.rybkapub.cz

Raw recepty nejen na vánoční stůl a silvestrovskou party

Ještě před Vánoci vyjde nová kuchařka Zdravé cukroví s podtitulem Raw recepty nejen na vánoční stůl a silvestrovskou party. Za jejím vydáním stojí rodinný tým Třešňákových, který si při tvoření receptů zakládá hlavně na atraktivní chuti, jednoduchosti přípravy a dostupnosti surovin. Proto s nimi může vařit (nebo spíš nevařit)súplně každý – i ten, kdo vařit (nevařit) neumí. V kuchařce najdete 81 raw receptů na cukroví, sladké a slané zimní dezerty nebo i štědrovečerní večeři.

raw food snadno a rychle

s

Zdravé cukroví

Raw recepty nejen na vánoční stůl a silvestrovskou party

s

Máte rádi tradiční svátky, ale chcete do nich vnést novou jiskru? Zkuste některý z receptů na raw vánoční cukroví, sladké zimní dezerty, štědrovečerní večeři či party slavnostní večeři i party (nejen silvestrovskou).

Zdravé cukroví

RAW VÁNOCE, RAW VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ…

Renata, Martin & Martin jr. Třešňákovi

Vidia na trhu!

S podzimem 2016 přichází na trh nová značka Vidia, jejímž hlavním záměrem je nabídnout zákazníkům kvalitu za dobrou cenu. Jako první vlaštovku uvádí mixér, který využívá zcela převratnou technologii mixování ve vakuu. Mixování bez přístupu vzduchu prodlužuje trvanlivost a zjemňuje chuť pokrmů, ve kterých se navíc uchová více vitaminů.Kromě mixéru se můžete těšit i na odšťavňovače a další spotřebiče pro zdravou kuchyni.

ČERSTVÉ ZPRÁVY Hnutí raw food se poprvé objevilo v roce 1897 ve Švýcarsku. Zavedl ho doktor Maxmilián Bircher-Benner, mimo jiné také vynálezce cereální snídaně müsli, ve svém sanatoriu Vital force v Curychu.

Citát měsíce

Střídmý v jídle – sám sobě lékařem.

Superfood ROSTLINA DLOUHOVĚKOSTI Ideální je konzumovat kustovnici v čerstvém stavu. Takovou je však problém sehnat, protože plody nevydrží čerstvé déle než pár dní. Řešení? Vypěstujte si rostlinku kustovnice čínské sami! Sazenice zakoupíte např. na www.nelenprozelen.cz.

STRANA 22 TŘEŠŇÁKOVI

Rozhovor s pohodovou rodinou, která se před pěti lety rozhodla nevařit a vydala se cestou raw food.

Doporučujeme máslo od Šufánka

Milovníci oříškových másel Marek a Matěj založili firmu Šufánek v roce 2014. Specializují se na ručně vyráběná oříšková másla, která jsou opravdu poctivá, bez konzervantů a zbytečných přísad. Při výrobě používají výhradně přírodní suroviny, které (pokud to jde) pocházejí z České republiky.

KURZY PEČENÍ KVÁSKOVÉHO CHLEBA Vyhněte se ve svých pekařských začátcích fázi pokus-omyl a naučte se správný postup pečení chleba ještě předtím, než zaděláte své první těsto. Ota a Petra Reissovi, specialisti na kváskové pečení, vás naučí všechno, co potřebujete vědět pro upečení famózního chleba hned na první dobrou. Kurzy probíhají celoročně a nejbližší termín najdete na www.sanapekarna.cz.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 5

5

25/10/16 15:39


ANKETA

3× s odbornicemi

na zdravou stravu Oslovili jsme tři významné a výrazné osobnosti, jejichž rady a recepty jsou denně sdíleny na sociálních sítích a silně rezonují ve společnosti. Bylo zajímavé a inspirativní dozvědět se od nich odpovědi na následující otázky.

Zeptali jsme se...

1. Jaký názor máte na odšťavňování? 2. Odšťavňujete? Pokud ano, co a jak často? 3. Myslíte si, že vitaminy v tabletách mohou být adekvátní dlouhodobou náhradou vitaminů z ovoce a zeleniny?

Jana Černá

NUTRIČNÍ GASTRONOMKA – ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

1

Řídím se heslem „všeho s mírou“. A to i tehdy, kdy jde na první pohled o nepochybně zdravou záležitost. Myslím, že symbol zdraví, za který se „zdravá strava“ obecně považuje, se v posledních letech příliš přeceňuje. Asi zvláštní, že to říká člověk, který má za sebou studium výživy, viďte? :) Konzumace zdravých surovin a zájem o výživu je v naprostém pořádku, jen je potřeba mít stejným způsobem na paměti, že jenom „zdravé jídlo“ vás nespasí. Vždy jde o kombinaci zdravé stravy, optimismu, eliminaci stresorů, vhodného sportu a celkové duševní pohody. Čerstvé šťávy a smoothies mohou být vhodným doplňkem zdravého životního stylu, ale vždy s ohledem na velmi individuální úroveň, která se nedá zobecňovat. Ano, občas odšťavňuju, ale bližší jsou mi mixované nápoje, které mě zasytí na delší dobu. I tak jde o rychlý cukr. Osobně takové nápoje vnímám jako kafeholik kávu (kávu nepiju, nechutná mi). Je to pro mne určitá energie, která mě nabudí v souvislosti se sportem a nějakým výjimečným stavem vytížení. Pokud se člověk stravuje zodpovědně a ve svém jídelníčku přijímá dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, oříšků, semínek, bylinek i koření, žádné speciální doplňky stravy nepotřebuje. Ale opět nerada mluvím obecně. Pokud někdo dodržuje specifický životní styl, může potřebovat specifickou podporu v podobě speciálních doplňků stravy.

Kateřina Kuranová

FOOD BLOGERKA WWW.SMOOTHCOOKING.CZ

1

Odšťavňování rozhodně podporuji. Je to nejlepší alternativa různých slazených limonád či sirupů. Ty já již vůbec nepiji, a když už mám chuť na ochucený nápoj, připravím si například čerstvý mošt, který naředím vodou. Přímo neodšťavňuji, jelikož nemám odšťavňovač. Maximálně si vymačkám pomeranč, grep, citron nebo limetku a naředím s vodou. Denně si ale připravuji a mixuji smoothie. Nejsem odborník ani specialista na doplňky stravy. Sama čerpám vitaminy přímo z čerstvého ovoce nebo zeleniny. Když už mi nějaký ten vitamin chybí, dohledám si, jaká potravina ho obsahuje, a zaměřím se na ni.

2

2

3

3

6

Celestýna Freimann Chaunová

HEALTHY LIFESTYLE COACH DETOX S CELESTÝNOU

1

Odšťavňování je bezpochyby báječná věc, bohužel ji málokdo dělá správně. Pokud odšťavňujete klasický konvenční „ovozel“, otravujete své tělo koktejlem plným pesticidů. Rostlinná vláknina nám pomáhá chránit se před pesticidy i těžkými kovy, proto je nesmysl se jí zbavovat. Anebo můžete samozřejmě používat organické (bio) plodiny, což si většina lidí ale dovolit nemůže. Dalším častým problémem bývá konzumace ovocných šťáv spolu s dalšími jídly. Ovoce má tendenci na většinu potravin reagovat kvašením, což je v zažívacím traktu nežádoucí. Jestli je odšťavňování cesta ke zdraví? Ano! Ale jen za určitých podmínek. Doporučuji studovat spíše zahraniční literaturu. Doma odšťavňovač nemáme. Ovoce do sebe dostáváme v každodenním smoothie, které si já i manžel děláme k snídani. To obsahuje kromě ovoce spoustu dalších superpotravin. Dále přes den jíme zeleninu syrovou nebo vařenou ke každému jídlu. Pokud bych ale onemocněla nějakou vážnou chorobou, neváhám ani minutu, kupuji kvalitní odšťavňovač, objednávám fresh bedýnky s bio „ovozelem“ a stává se ze mě vitarián! Myslím si, že čerstvý ovozel nenahradí nic na světě, ale... Pokud na mě něco leze, ráda si dám před spaním extra porci vitaminů navíc. Proti nárazovému užívání nic nemám, ale proti dlouhodobému ano. Přece jen jde o vitaminy vyrobené v laboratořích. A nápadům na naprosté nahrazení živin z ovoce a zeleniny tabletkami, těm se jen směji.

2

3

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 6

25/10/16 15:39


DUEL

Je vidět, že jsi v jádru dobrák.

Nebu taková ď p a uzne ecka j, ž máš šť e ávu.

JABLKO VS. MANDARINKA

V zimní sezoně platí oba za ovocné šampiony. V ringu ale může vyhrát jenom jeden. Schválně, kdo v tomhle duelu půjde víc na dřeň!

Ukrývá hvězdičku

ce Roste u každé silni er i calvados Vykouzlí mošt, cid Zažene malý hlad celé Slupnete ho klidně em Musíte na něj s nož Chutná i koňovi Přinese ho Mikuláš

1 : 1 1 : 0 1 : 0

íčků Ukrývá spoustu měs ch košících Roste jen v nákupní sh Stačí leda tak na fre

1 : 1

Zažene žízeň

1 : 0

Slupku neslupnete

0 : 1

Stačí vám tři prsty

1 : 0

Zvířátkům moc neje

1 : 1

Přinese ji Mikuláš

de

7:4

e být opravdový ý než jablko můž jin o Kd li. ka če ne je všude doma. e to tak trochu rů v zádech, zato et Neříkejte, že jst om kil íce tis á ná nem Champion. Mož

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 7

7

25/10/16 15:39


VITAMINY

10 FAKTŮ O OVOCI A ZELENINĚ, které musíte vědět! Víte, že...

1

…čím je ovoce nebo zelenina tmavší, tím je zdraví prospěšnější? Ač jsou ledový salát nebo žlutý meloun zdravé, tak na červenou řepu, černý rybíz nebo hlávkový salát svým obsahem živých látek prostě nemají. …máta má nejen ochlazující, ale i uklidňující účinky? Přijde tak vhod po celý rok. V letních parnech i v čase podzimních a zimních depresí. …hroznová šťáva je výborným prostředkem k vyloučení kyseliny močové z těla? Nadbytkem kyseliny močové obvykle trpí ti, kteří jedí hodně masa nebo holdují alkoholu. Hrozí jim dna, velmi bolestivé onemocnění kloubů. …ananas má vynikající čisticí schopnosti? Pokud máte pocit, že jste zralí na očistu, ale necítíte se na zelené šťávy, jděte klidně do ananasu a míchejte ho ideálně s mrkví. …když si k jakémukoli jídlu dáte zeleninu nebo zeleninovou šťávu, snížíte tím jeho celkový glykemický index, a tedy i riziko vzniku cukrovky? Zároveň vám déle vydrží pocit sytosti a omezí se vaše chutě na sladké.

2 3

6

…pokud se chcete ještě dlouho těšit plnému zdraví, je nutné postarat se o pravidelný přísun fytochemikálií? Jedná se o barevné pigmenty, je jich okolo 12 000 (tedy těch identifikovaných) a najdete je ve veškeré rostlinné stravě, zejména v ovoci a zelenině. Mají řadu příznivých a ochranných účinků. Abyste si byli jisti, že vám nebudou chybět, orientujte se podle základních barev ovoce a zeleniny – červené, žluté, zelené, bílé a fialové. Denně si dejte ovoce a zeleninu alespoň tří barev a žádnou barvu dlouhodobě nevynechávejte. …jablka a mrkev můžete při odšťavňování kombinovat s jakoukoli jinou plodinou? Vždycky to dopadne chuťově dobře. …kaki nebo šťáva z něj vám pomohou od zácpy? Navíc jsou bohaté na draslík a hořčík. …šťáva z mrkve je pravděpodobně nejhodnotnější šťávou vůbec? V posilujících a vitalizujících účincích je nedostižná. Pijte mrkvovou šťávu každý den a pokryjete tím zdaleka nejširší škálu svých existujících nebo potenciálních potíží. …šťáva z červené řepy vás zbaví nepříjemných příznaků klimakteria lépe než hormonální léky? Pro dosažení viditelných změn je ideální pít 60–100 ml 2× denně.

4

7 8 9

5

10

8

U n v e-shoáps u!

CO KTERÁ ŠŤÁVA UMÍ? Zjistěte to přímo z první ruky v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od Normana W. Walkera, amerického lékaře, který celých 70 let zkoumal účinky čerstvých šťáv na lidské zdraví. Sám se díky přirozené stravě dožil 116 let a přitom až do smrti psal knihy, zahradničil a jezdil na kole.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 8

25/10/16 15:39


HITPARÁDA

Nejvíc cool

PANENSKÁ BLOODY MARY

Nejzelenější

ZELENÝ ZELENÁČ Nebojte se listové zeleniny, která je vůbec nejsilnějším zdrojem energie. Když ji správně namícháte, bude vám chutnat. 3 cm silné kolečko ananasu, 1 jablko, 1/2 citronu, 3 stonky řapíkatého celeru, 2 hrsti špenátu, 1/2 okurky, 3 listy kapusty

Z ananasu a citronu ořežte kůru, zbytek surovin pouze omyjte. Jako první odšťavněte ananas a celer, pokračujte s kapustou a špenátem a zakončete jablkem, citronem a okurkou.

H

Nejočistnější

HOŘKOSLADKÝ SMETÁK Spolehlivě ničí bakterie, alkalizuje tělo a dokonale čistí krev. Čistá krev = základ zdraví. 50 g rukoly, 5 jablek, 3 pomeranče, 1 cm zázvoru

Velmi zdravá a zároveň překvapivě chutná varianta koktejlu, který měl v oblibě už Jan Werich (ovšem s vodkou). I bez vodky funguje jako generátor dobré nálady, a hlavně je to skvělý vyprošťovák. 20–25 cherry rajčat, trocha tabasca, trocha worchesteru, 1/2 citronu, 1 stonek celerové natě

Rajčata otrhejte ze stopek a omyjte je, citron oloupejte a nať operte. Suroviny střídavě vhazujte do odšťavňovače. Šťávu přelijte do sklenice, přidejte pár kapek worchesteru a tabasca a promíchejte.

Oloupejte pomeranče a omyjte jablka, zázvor a rukolu. Suroviny nakrájejte na menší kousky a společně odšťavněte.

v á ť š a d á r itpa

i milovníc k ja u o d řij a své si p avitelní mlsouni. N . 7 1 0 2 pr 16/ zimu 20 ítači nudy i nena o r p ů it h tekutých penci očisty, vym vůj hlas vy? h íc š t ě jv dáte s tak stou Šest ne ů , it ů c  h z in u b a ž Kterém zelených Nejoriginálnější KOKOSOVÉ MANGO S BRAMBORAMI

Pokud se snažíte vymyslet novou neokoukanou kombinaci, nemusí to vždycky dopadnout dobře. Tak jsme jednu vymysleli za vás (a dopadla dobře!). 1 mango, 2 batáty, 1 šálek kokosové vody (z mladého kokosu)

Nejsladší

BANÁN V ČOKOLÁDĚ Chuť na něco sladkého můžete vždycky zahnat zdravě, a dokonce bez pocitu odříkání. Hlavně pokud máte odšťavňovač. 2 banány, 2 pomeranče, nastrouhaná čokoláda

Oloupejte a vypeckujte mango, batáty pouze omyjte. Obě suroviny nakrájejte na menší kousky a střídavě vhazujte do odšťavňovače. Do hotové šťávy přidejte kokosovou vodu a zamíchejte.

Nejříznější

KŘENOVÝ ÚSMĚV Pikantní drink, který obsahuje jedny z nejzdravějších surovin. Červená řepa je královnou detoxikace a mrkev dokáže vyřešit zdaleka nejširší škálu zdravotních potíží. Křen zas vypálí všechny červy, ale taky je pro tělo dost agresivní, a tak ho odšťavňujte jen občas. 1 cm křenu, 1 červená řepa, 3 mrkve, 1 jablko

Suroviny dobře omyjte a nakrájejte na menší kousky. Jako první odšťavněte jablko společně s křenem a nakonec mrkev a řepu.

Oloupejte a odšťavněte pomeranče, pak šťávu přelijte do mixéru a umixujte společně se dvěma oloupanými banány. Na hladinu hotového drinku nasypte strouhanou čokoládu.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 9

9

25/10/16 15:39


PŘÍBĚH

Výhled na Dračí hory v místě, odkud se vyráží k jedněm z nejvyšších vodopádů světa Tugela Falls

Afrika je můj život Jan Brett se zamiloval do Afriky a rozhodl se, že kousek z ní přiveze do jižních Čech

10

Do kavárny Original Afrika Café, na kterou narazíte po cestě z Českých Budějovic do Českého Krumlova, se prý za dobrým šálkem kávy sjíždějí lidé z celého kraje. Její majitel Jan Brett přitom původně otevření podobného podniku vůbec neplánoval. Sortiment v jeho africkém centru tvořily nejdříve jen ručně vyráběný nábytek, dekorativní doplňky nebo kabelky a šperky. Vše v prvotřídní kvalitě a dovezené přímo z Afriky.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 10

25/10/16 15:39


1 Pštrosi na farmě Janových přátel z JAR 2 Ručně pletené fair trade misky ze Svazijska 3 Janův obchod a kavárna Original Afrika v Dolním Třeboníně 3

1 2

Tradiční ruční výroba fair trade polštářů ve Svazijsku

Kdo.. je. JAN BRETT

V

e svém africkém centru se od počátku snažím ukázat, že Afrika dokáže nabídnout velmi kvalitní a současné produkty se silným sociálním podtextem,“ objasňuje nám Jan filozofii centra. „Nás i naše zákazníky zajímá, kdo, kde a za jakých podmínek produkty z nabídky Original Afrika vyrobil. Pocházejí jak od drobných lokálních řemeslníků, tak od uznávaných afrických designérů. Vždy mají zcela jasný původ.“

Taška od brašnáře z buše? Máte ji na celý život Zboží a dodavatele pro svůj obchod vybírá Jan Brett osobně přímo v Africe, kam se vydává několikrát za rok. Zpět se vrací s úžasnými ručně vyráběnými šperky, módními doplňky, nábytkem a dalším vybavením do interiéru, jako jsou lampy,

obrazy nebo polštářky. Když si od Jana koupíte například koženou tašku či kufr, vydrží vám nejspíše celý život. „Svoje dodavatele a produkty si vybíráme opravdu pečlivě. Nechceme si ale z Afriky pouze brát, chceme být ekologicky a sociálně zodpovědnou značkou,“ pokračuje Jan a vysvětluje, že polovina z ceny nabízených produktů zůstává v Africe a navíc velké množství věcí vzniká recyklací nepotřebných materiálů. Podporuje se tak nejen ochrana životního prostředí, ale i šikovné ruce afrických řemeslníků, ať už věhlasných, či dosud neobjevených.

Na reklamu neměl peníze, tak nabídl lidem kávu Brzy po otevření afrického centra v roce 2013 si Jan uvědomil, že ani sebekvalitnější produkt a sebezajímavější příběh sám o sobě v dnešním informačním světě neobstojí. A protože na reklamu měl k dispozici jen velmi omezené prostředky, začal uvažovat, jak přilákat zákazníky jinak a pokud možno stejně účinně. „Nabízelo se spojení s něčím, co je univerzálně sdělitelné. Volba padla logicky na jeden z dalších produktů, který je v Africe doma, tedy na kávu,“ říká Jan, který si tehdy určitě nepředstavoval, že jeho nápad bude mít takový úspěch. „Obětoval jsem tehdy část našeho showroomu a dnes lákáme nejen

Majitel centra Original Afrika, ve kterém pořídíte to nejlepší, co černý kontinent nabízí, se narodil v roce 1982 v Jablonném v Podještědí. Vystudoval obory historie a filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Do Afriky se vydal poprvé v roce 2008, a to ve společnosti své ženy a jejích rodičů. Tihle Češi jak poleno si z čisté vášně pro Afriku koupili v Jihoafrické republice farmu, jejíž vedení svěřili jednomu ze svých tamních přátel. Jana tchánova vášeň i samotná Afrika nadchla, a tak se sem vracel stále častěji. Cesta k tomu, aby se z původního hobby stalo zaměstnání, byla otevřená.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 11

11

25/10/16 15:39


PŘÍBĚH 1

1 Kulatá prostírání ručně vyrábějí místní ženy, které se zapojily do neziskového projektu boMake. 2 Antilopa nyala nížinná, provincie Limpopo (JAR) 3 Stánek ve skanzenu Cultural Village poblíž Johannesburgu, v „designu“ tradiční vesnice kmene Ndebele. U něj žena v kroji kmene Zulu.

Kousky z dílny uznávaného návrháře nábytku Normana Meyera. Lampa Umthi je finalistou MBOISA 2016 (The Most Beautiful Object in South Africa 2016).

Navštivte obchod

příznivce zajímavého designu Original Afrika, s. r. o. a luxusních přírodních materiálů, Dolní Třebonín 280 ale i milovníky výběrové kávy. 382 01 Dolní Třebonín Nabízíme standardní kávové e-mail: info@original-afrika.cz recepty i recepty typicky africké www.original-afrika.cz doplněné například tel.: +420 380 123 395 o jihoafrický ‚národní‘ likér Otevírací doba: po–ne 9:00–18:00 Amarula. Připravujeme i red espresso z jihoafrické endemické rostliny rooibos. Vaříme z tmavěji pražené směsi afrických arabik, ale pro milovníky jednodruhových výběrových arabik máme na druhém mlýnku vždy nějakou perličku,“ líčí Jan. „Mým tipem by byla například arabika bugisu z ugandského Sipi Falls v provincii Bwindi.“

Fair trade na všech stranách Vynikajících káv je dnes na trhu mnoho, ale právě tento jasný rodokmen a přístup

12

je velice podobný tomu, čeho chce Jan dosáhnout i ve svém obchodě s originálními africkými produkty. „Jsem přesvědčen, že ať už prodávám kávu, nábytek, nebo třeba kabelku, mohou být spokojené všechny strany tohoto obchodu. Zákazník, který dostane naprostý originál s jasným původem v jedinečné kvalitě, i výrobce nebo farmář, který za svou práci dostane odpovídající odměnu. A nakonec i já jako prostředník mezi těmito dvěma, jehož prací je do Afriky jezdit, zboží vybírat a následně ho zde propagovat a nabízet milovníkům kvality, což jsou mimochodem většinou velice zajímavé osobnosti.“

Z jižních Čech za žirafami Stejně živelně, jako se zrodil nápad na kavárnu, vznikl i cestovatelský program Original Afrika Safari. Prvotní myšlenku vnukli Janovi zákazníci a přátelé a on se i přes své pracovní vytížení rozhodl všem, kterým Afrika u Třebonína nestačí, nabídnout Afriku skutečnou. „Začali jsme organizovat privátní cesty a safari do nejúžasnějších míst na Zemi, kde je lidský druh doma. Využíváme svých dlouhodobých kontaktů a rodilých průvodců, jedná se o cesty doslova na míru. Kávou to prostě jen začíná,“ uzavírá naši návštěvu Jan, pro kterého se Afrika stala jeho životem.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 12

25/10/16 15:39


2

JE KÁVA ZDRAVÁ, NEBO NE? Zeptali jsme se PharmDr. Margit Slimákové, specialistky na zdravotní prevenci a výživu. www.margit.cz

K

áva naprosté většině lidí, ne-li úplně všem, prospívá. Obsahuje alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost mozku, zkracuje reakční dobu, zlepšuje paměť, i když všechny tyhle účinky jsou zpravidla jenom krátkodobé a s opakovaným užíváním kávy se snižují. Káva je také velký zdroj antioxidačních látek, v jejich množství může s přehledem konkurovat ovoci a zelenině. Otázkou je, jestli může káva vůbec někomu škodit. Káva mírně zvyšuje krevní tlak a lidé s hypertenzí by si měli dávat pozor, i když je to efekt jen krátkodobý a další konzumací se omezuje. Dále může káva narušovat spánek a usínání, v tomto případě bych doporučila ji omezit nebo vyloučit, minimálně v odpoledních a večerních hodinách. Káva se ještě pořád nedoporučuje ani těhotným ženám, protože nemáme dostatek studií, ze kterých by jasně vyplynulo, že jim neškodí. Nejnebezpečnější může být káva ve chvíli, kdy ji nekonzumujeme jako nápoj, ale jako dezert. Jestliže si ji dosladíme velikým množstvím cukru nebo sladidla, přidáme si spoustu smetany a dalších dochucovadel, stane se káva zdrojem obrovského množství kalorií. Pak už není něčím, co nás povzbudí nebo nám prospěje, je to jenom dezert. Co se týká nějakého doporučení, kolik kávy můžeme za den vypít, současné studie prokazují prospěch dokonce i v množství až pěti šálků denně. Není tedy nutné konzumaci kávy nějak striktně hlídat. Zásadní je sledovat reakce vlastního těla a dopřávat si kávu, dokud nám prospívá. 

3

Stůl, který stojí na noze z jednoho z nejtvrdších dřev na světě

Fair trade batikované polštáře ze Svazijska

Kožená taška z jediného kusu sedlářské kůže

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 13

13

25/10/16 15:39


ROZHOVOR

Posilte imunitu dětí Zima se neodvratně blíží a s ní i každoroční vlny chřipkových onemocnění. Zajímalo nás, co všechno můžeme v tomto období udělat pro naše nejmenší. Zastavili jsme se proto na pár slov s MUDr. Helenou Tichou, pediatričkou s 35letou praxí.

C

o byste doporučila rodičům, aby se jejich děti přes zimu vyhnuly rýmě, kašli nebo viróze? Jaká prevence je nejúčinnější? Jako prevenci nachlazení nebo viróz doporučuji především otužování a zdravý životní styl, jehož součástí je samozřejmě i zdravá strava, tedy i hodně ovoce a zeleniny... Pokud by dítě nechtělo jíst ovoce a zeleninu, je podle vás odšťavňování vhodným řešením?  Pokud děti odmítají čerstvé ovoce a zeleninu, tak je možnost doplnit vitaminy v tabletách. Čerstvé ovoce a zelenina jsou ale samozřejmě nejlepší – a to i ve formě čerstvých odšťavených džusů.

14

Řada rodičů dává svým dětem různé ochucené multivitaminové tablety z lékárny. Ty se dají považovat za plnohodnotnou náhradu za vitaminy z ovoce a zeleniny? Ono to není tak jednoduché a jednoznačné, protože nejsou tablety jako tablety. Existují tablety, kde je přesně stanovena koncentrace daného vitaminu, a ty se používají jako léčiva při nedostatku vitaminu v organizmu, například při jeho nedostatečné tvorbě, při poruchách vstřebávání, nebo při léčbě jinými léky, které mohou hladiny vitaminů snižovat. Tyto tablety se dají těžko nahradit jen stravou bohatou na vitaminy. Ale pokud se jedná o vámi zmíněné potravinové doplňky z lékárny a zdravého jedince, pak je jednoznačně lepší čerstvé ovoce a zelenina.

Generace našich rodičů uctívala názory pediatra Josefa Švejcara. Je podle vás jeho odkaz v péči o děti stále platný? V čem se s ním naopak názorově rozcházíte? Prof. Švejcar patří mezi zakladatele a ikony české pediatrie. Já jsem ho již na fakultě osobně nezažila, ale jeho kniha Péče o dítě byla dlouhá léta snad v každé knihovně mladých rodičů. V 50. letech minulého století byl velkým propagátorem umělé kojenecké výživy, ale svůj názor později změnil a doporučoval především kojení. To je i dnešní doporučovaný trend – pokud to lze, kojit celý první rok života s postupným zařazováním zeleniny, ovoce (nejlépe čerstvých), masa a cereálií od 4.–6. měsíce věku kojence.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 14

25/10/16 15:40


RECEPTY PRO DĚTI

ŠŤÁVY PRO DĚTI

Maskovaný pomeranč

Máte doma malého odpůrce ovoce a zeleniny? S odšťavňováním můžete tento problém vyřešit, protože děti šťávy milují! Je ale třeba vědět, jak na to, protože temnou kombinací salátu a červené řepy dítě neoslníte. Naopak vsaďte na něco barevného a sladkého a můžete svou vitaminovou misi označit za úspěšně zahájenou.

Jsou děti, které jsou zvyklé na sladké nápoje a odmítají se jich vzdát. Zkuste je tedy na čerstvé šťávy navyknout tak, že jim je přilijete přímo do té jejich žluté nebo kolové limonády. Poměr limonády postupem času pomalu snižujte. 1 pomeranč 100 ml kolového nápoje

Odšťavněte oloupaný pomeranč, šťávu nalijte do sklenice a dolijte kolovým nápojem. Příště můžete zkusit kiwi nebo přidat kousek limetky.

Zelená v utajení

Předvánoční oranžáda

Mandarinky se snadno loupají, snadno odšťavňují a je z nich vždycky spousta šťávy. Kromě toho obsahují unikátní protirakovinný mix živin, takže si s dětmi dejte i vy! 4 mandarinky 4 mrkve 1/2 oranžové papriky

Mandarinky oloupejte, pecičky můžete ponechat. Z papriky odstraňte stopku a semínka. Mrkve pouze omyjte. Odšťavněte v pořadí: mandarinky, paprika, mrkve.

S dětmi, které už jsou na pití šťáv zvyklé, můžete společně ochutnat něco zeleného. Pro začátek zaexperimentujte s chuťově nevýraznou zeleninou, jako je okurka (určitě zkuste kombinaci s hrozny), pár lístků polníčku nebo špenátu. V malých množstvích nejsou ve šťávě vůbec cítit. Nebo přihoďte kousek řapíkatého celeru, který dodá ovocným šťávám atraktivní říznou chuť. 1/3 ananasu 1/2 stonku řapíkatého celeru 1 zelené jablko (Granny Smith) 1/2 limetky

Z ananasu a limetky ořezejte kůru. Řapíkatý celer a jablko stačí jen omýt, případně nakrájet. Do odšťavňovače vhazujte střídavě.

RADA PRO RODIČE: OVOCE JE ZÁKLAD, SE ZELENINOU OPATRNĚ! Pokud nechcete dítě odradit, ovoce by mělo tvořit zásadní část koktejlů, které mu nabídnete. Nejdřív zkuste třeba jen samotný pomeranč či jablko a příště je zkombinujte, přidejte další druhy ovoce nebo trochu zeleniny. I když je ovoce zdraví prospěšné, hlavním důvodem, proč nevynechávat zeleninu, jsou její silné detoxikační a léčivé účinky. Nejvděčnější zeleninou je mrkev, která dětem po odšťavnění obvykle moc chutná, a to i když jim v pevném stavu nejede. Vyzkoušet můžete také okurku nebo kousek červené papriky.

Dětský sekt

Svátky přinášejí různé příležitosti k přípitku. Aby dětem nebylo líto, že si s vámi na Silvestra nemají čím ťuknout, připravte jim tohle šáňo. Mimochodem hroznové víno je po odšťavnění velmi sladké, a tak je pro dětské drinky vždy vděčnou surovinou. 150 g hroznového vína 1/2 citronu 2 pomeranče perlivá voda

Pomeranče a citron oloupejte, hrozny otrhejte ze stopek. Všechny suroviny odšťavněte a ve sklenicích dolijte vodou. Uvedené množství vystačí na 2 sklenice.

Tip

V rodině s dětmi se nejvíc uplatní horizontální šnekový odšťavňovač. Pokud dítě nenalákáte na šťávu, zkuste to nejdřív přes domácí mražený sorbet (jedinou surovinou je ovoce). Menším dětem zase snadno připravíte ovocný, ale i masozeleninový příkrm. Sana Juicer EUJ-707

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 15

15

25/10/16 15:40


RECEPTY NA ZAHŘÁTÍ

Zahřejte se! Sem tam je fajn proložit horký čaj nebo čokoládu čerstvou šťávou. Když si koktejl z ovoce a zeleniny správně namícháte, zahřeje vás také a navíc doplní vitaminy, které v zimě potřebujete jako sůl.

16

SKOŘICE

CHILLI

MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK

BAZALKA

PODZIMNÍ BOURÁK 5 mrkví, 1/2 malé dýně Hokaido, 1 jablko, 1/2 limetky, 1 lžička skořice Oloupejte dýni a limetku, omyjte jablko a mrkev a vše podle potřeby nakrájejte. Odšťavněte jablko, dýni a limetku, mrkve jako poslední. Do hotového drinku zamíchejte skořici.

PANÁK NA VYPÁLENÍ ČERVA 1 cm zázvoru, 1/2 citronu špetka chilli, 5 cm okurky Omyjte okurku a zázvor a oloupejte citron. Suroviny společně odšťavněte, šťávu přelijte do panáka a hladinu posypte špetkou chilli.

KREV DO TVÁŘÍ 1 kaki, 1 malá červená řepa, 2 jablka, 2 listy kapusty, trocha mletého muškátového oříšku Ovoce a zeleninu opláchněte a nakrájejte. Suroviny vhazujte střídavě do odšťavňovače, jako poslední řepu. Do hotového koktejlu přimíchejte mletý muškátový oříšek.

PARNO VE SKLENICI 1/2 grepu, 1 limetka, 1/4 ananasu, 2 listy kapusty, 2 stonky celeru, 1 hrst bazalky Grep oloupejte a důkladně odstraňte i bílou dužinu, aby nápoj nebyl příliš hořký. Oloupejte také limetku a z ananasu ořezejte kůru. Kapustu, celer a bazalku stačí omýt. Společně odšťavněte.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 16

25/10/16 15:40


Co musíte mít...

V

šichni sice máme nějaké povědomí o tom, že v zimě je prospěšné soustředit se na zahřívací potraviny a v létě na ochlazovací, ale málokdo to skutečně důsledně praktikuje. Ještě aby ano. Umíte si představit, že byste od října do února vůbec nejedli nebo neodšťavňovali pomeranče, citrony, mandarinky nebo banány? Navíc byste museli z jídelníčku vyřadit i zeleninu v syrovém stavu a jíst ji pouze po tepelné úpravě. Syrová zelenina a velká většina ovoce má totiž na tělo ochlazovací efekt. Jak si pomoci, aniž musíte na půl roku zapomenout na všechno, co vám chutná? Máme řešení, odšťavňujte se zahřívacím kořením! Tímto trikem se chladivost ovoce a zeleniny sníží. Mezi koření, které zahřívá a zároveň se hodí do šťáv, patří zázvor, chilli, kurkuma, pepř, skořice, bazalka nebo muškátový oříšek. Pokud nevíte, co k čemu přimíchat, máme pro vás inspiraci.

DO ČEHO DÁT ŠŤÁVU, KDYŽ SI JI CHCETE VZÍT DO PRÁCE? NEBO KDYŽ POTŘEBUJETE, ABY VYDRŽELA DO DRUHÉHO DNE? URČITĚ VOLTE NÁDOBY, KTERÉ LZE VZDUCHOTĚSNĚ UZAVŘÍT, A POKUD ZROVNA NÁDOBU NIKAM NEPŘENÁŠÍTE, DEJTE JI DO LEDNICE. SMOOTHIE LAHEV SANA Uzavíratelná plastová lahev bez obsahu bisfenolů. Ideální pro děti do školy! 546 Kč

Víte, že...

VAKUOVÝ DŽBÁN Nalijte šťávu do džbánu a pomocí pumpy z něj odsajte vzduch. Vzduchoprázdno a skladování v chladu prodlouží trvanlivost šťávy až o 24 hodin. Vakuový džbán (o objemu 1 l) doporučujeme těm, kteří chtějí odšťavňovat do zásoby. 360 Kč

...skořice pomáhá zabránit tomu, aby se na vás usadila zimní kila? Stačí si každé ráno dát půl lžičky do šťávy, jogurtu nebo ovesné kaše. Skořice snižuje hladinu cukru v krvi až o 30 %, podporuje metabolismus a po celý den umravňuje chutě na sladké.

ZÁZVOR

PEPŘ

HŘEJIVÁ ZELEŇ 4 stonky řapíkatého celeru, 1 limetka, 1 jablko, 1 větší hlavička brokolice, 2 cm zázvoru Limetku oloupejte, zbytek surovin stačí opláchnout, případně nakrájet. Vše odšťavněte.

ITALSKÉ SLUNCE 2 šálky cherry rajčat, 2 stonky řapíkatého celeru, stonek bazalky, sůl a pepř Suroviny omyjte a společně odšťavněte. Do hotového drinku přidejte trochu soli a pepře.

SKLENĚNÁ TERMOLAHEV Vzduchotěsná lahev z borosilikátového skla, která snese teploty od –20 do +120 °C. Můžete ji tak použít nejen na šťávy, ale i na horké nápoje. Teplotu obsahu udrží snímatelný termo obleček z neoprenu – v zimě i v létě. 460 Kč (500 ml) 290 Kč (350 ml)

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 17

17

25/10/16 15:40


PŘÍBĚH Ve svém obchodě nabízí Milan bio ovoce a zeleninu té nejvyšší kvality. Denně je shání v tuzemsku i po celé Evropě.

Šťávy mi

ZACHRÁNILY ŽIVOT

Ještě před třemi lety byl chodící ukázkou toho nejdestruktivnějšího životního stylu. Jídlo z fast foodu, 6× denně káva, neustálý stres a špatná nálada. K tomu málo odpočinku, ponocování a žádný pohyb. Dobře se bavil jen tehdy, když byl po ruce alkohol. Není divu, že utrápené tělo začalo skládat účty. Milan Tripes ve svých 25 letech málem zemřel na totální selhání imunity. Co si ale natropil, už ani lékaři nedokázali napravit. Vydal se proto jinou cestou. 18

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 18

25/10/16 15:40


PŘÍBĚH

Milane, vzpomínáte si na den, kdy jste po kolapsu skončil na JIP? Pamatuji si to naprosto přesně. Přišel ke mně lékař a řekl mi, že mám neuvěřitelné štěstí, že s ním ještě můžu mluvit, a že pokud se něco nezmění, mám před sebou několik dní života. Jak je možné, že to zašlo tak daleko? Potíže jste musel mít delší dobu. To jste nešel k lékaři? Prvotní náznaky, že něco není v pořádku, se objevily asi v polovině roku 2013, půl roku před kolapsem. Nepřikládal jsem tomu tehdy velký význam, uklidňoval jsem se tím, že ve 25 letech se vše vyřeší samo. Jenže tomu tak nebylo. K doktorovi jsem nakonec šel, dotlačila mě tam rodina, které bylo divné, že hodně hubnu. Taky jsem měl čím dál menší chuť k jídlu a přibývaly problémy s trávením. Nepřehlédnutelná byla i celková ztráta energie, které jsem měl do té doby na rozdávání. A co vám lékař řekl? Diagnózu jsem se od lékařů nikdy nedozvěděl. Jediné, na co za celý půlrok přišli, byla kandidóza, tedy kvasinková infekce. Taky mi zjistili extrémně nízkou hladinu bílých krvinek. Měli podezření na leukémii, což se naštěstí nepotvrdilo. Jinak bylo vše, dle lékařských výsledků, negativní. Relevantní informace o svém stavu jsem obdržel až po vyšetření na biorezonančním přístroji Bicom Optima, na které jsem se z vlastní vůle vypravil, jakmile mě po kolapsu propustili z nemocnice. Výsledky ukázaly na totální kolaps imunity, zasažení těla elektrosmogem, špatnou funkci slinivky, jater a ledvin. Pokud bych se nerozhodl ukončit spolupráci s lékaři, nejspíš bych dodnes nevěděl, co mi je. Tedy pokud bych tu ještě byl. Takže jste úplně přestal chodit k lékaři? To jste se nebál, že to špatně dopadne? Rozhodujícím momentem pro změnu byl právě ten kolaps. Tehdy jsem si uvědomil, že tudy cesta nevede. S lékaři jsem tou dobou spolupracoval už půl roku, a přesto moje tělo čím dál více strádalo. Ztratil jsem 29 kg váhy a nakonec jsem vážil jen 44 kg. Zkrátka mi nedokázali pomoci. Dali mi spoustu léků na odstranění kandidózy a zakázali mi veškerý cukr, a to i ve formě ovoce. Právě kvůli tomu jsem tolik ztrácel na váze. Co následovalo po tom, co jste se dozvěděl tu diagnózu? Po vyšetření na již zmíněném přístroji mi terapeutka doporučila jíst a odšťavňovat bio

ovoce a zeleninu v té nejvyšší kvalitě, protože tělu dle vyšetření chyběly enzymy, makroživiny, mikroživiny a fytochemikálie. Takže jsem neváhal a svůj životní styl jsem ze dne na den naprosto změnil. Tento krok muselo vaše okolí vnímat jako velmi riskantní. Zrazoval vás někdo? Změna ve stravování byla opravdu netypická, ale věřil jsem, že mi to pomůže. Podporovalo mě jen pár lidí v mém okolí, zejména rodiče. Ostatní si o tom mysleli své, o to více byli překvapeni, když viděli postupné výsledky. A kdy jste je začal pozorovat? První týdny jsem odšťavňoval konvenční suroviny a bylo mi ještě hůře. Nejdřív jsem to přikládal detoxikaci, která v tu chvíli v mém těle probíhala. O pár dní později se však na biorezonančním přístroji zjistilo, že mám tělo těžce zanesené od pesticidů, herbicidů a fungicidů. Takže jsem poslušně přešel na odšťavňování bio surovin a asi po dvou týdnech se konečně začaly objevovat první pozitivní a měřitelné výsledky. To je zajímavé. Máme totiž k dispozici výsledky jednoho odborného testu, který ukázal, že při odšťavňování ovoce a zeleniny se chemických látek zbavíme, protože zůstanou v odpadní drti. Tak tento názor nesdílím. Při prvním měření na biorezonančním přístroji v mém těle žádné pesticidy, herbicidy a fungicidy nebyly, kdežto po třech týdnech odšťavňování byla jejich hladina pěkně vysoká. Z toho usuzuji, že některé testy mohou být skutečně mylné. Navíc poznatky o nezávadnosti šťávy z chemicky ošetřovaného ovoce a zeleniny se v současnosti snaží v zahraničí přezkoumat a vyvrátit. Jsou tedy podobného názoru jako já. Zastáváte tedy názor, že je lepší šťávy vůbec nepít, pokud by nebyly z bio surovin? Ano, osobně určitě nedoporučuji pít šťávy z chemicky ošetřovaných plodů – a nejde tu jen o zdravotní riziko, ale i o finanční výhodnost. Konvenční ovoce a zelenina má výrazně nižší podíl vitaminů a minerálů, což ve výsledku znamená, že konvence je dražší než bio. Museli byste jí sníst daleko víc, abyste dostali stejné množství živin jako z bio plodů. V ekologicky pěstovaném ovoci a zelenině je skutečně několikanásobně vyšší podíl výživných látek, což je potvrzené několika studiemi v zahraničí, nemluvě o výrazném chuťovém rozdílu.

Kdo.. je. MILAN TRIPES Majitel obchodu Zdravá spižírna, ve kterém nabízí bio ovoce a zeleninu a další kvalitní potraviny. Narodil se v Českém Krumlově v roce 1988. Do 17 let hrál hokej v mládežnických kategoriích HC České Budějovice, v 18 začal podnikat. Dostudoval gymnázium, z vysoké školy v posledním ročníku zběhl. Ve volném čase běhá, jezdí na kole, hraje hokej a tenis. Dovolené si šetří pro cestování po neobjevených místech.

Zdravá spižírna

Prodejna s nejširším sortimentem bio ovoce a zeleniny v jižních Čechách. V nabídce mají také sušené potraviny, mléčné produkty, cereálie, vegetariánské a veganské produkty, kváskové pečivo, nápoje a čaje. Najdete ji na adrese: Suchomelská 534/4 370 04 České Budějovice, telefon: 737 834 178, e-mail: info@zdravaspizirna.cz Otevírací doba: po–pá 8:30–18:00 so 8:00–12:00

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 19

19

25/10/16 15:48


PŘÍBĚH

S ČÍM MILAN TRIPES ODŠŤAVŇUJE?

SANA JUICER EUJ-707 Nejuniverzálnější přístroj, který schroustá skoro všechno. Ideální, pokud nevíte, co budete chtít odšťavňovat, nebo pokud plánujete odšťavňovat tak nějak všechno. Příslušenství pro homogenizaci (zmrzlina, sorbet, ořechová másla, dětské příkrmy, těstoviny) a lisování oleje (více informací na str. 27).

20

SANA JUICER EUJ-808 Vertikální 808 je synonymem pro pohodlí, protože se až na výjimky zcela obejdete bez pěchování. Kousky ovoce a zeleniny jen bezstarostně naházejte do plnicí trubice a na konci máte umíchaný drink. Přístroj je vhodný pro ty, kdo budou převážně odšťavňovat ovoce a další měkké suroviny, zatímco kořenovou a listovou zeleninu zahrnou jen občas.

ANGEL JUICER 5500 Odšťavňovač pro ty, kteří se nespokojí s ničím menším, než je mimořádná výtěžnost z kořenové a listové zeleniny a dokonale čistá kvalitní šťáva. Ne všem se ale bude líbit, že zrovna při odšťavňování kořenové zeleniny se docela nadřou a při odšťavňování ovoce zas budou muset být trpěliví.

Ovoci a zelenině totiž dodávají chuť především minerály a ty v konvenčních produktech výrazně chybí. Je tedy lepší dát si denně skleničku čerstvé bio šťávy než třeba dva litry šťávy z konvenčních surovin? Ano. Určitě to vašemu zdraví prospěje víc. Mezi lidmi koluje takový názor, o kterém jistě víte i vy – tedy že když se ovoce a zelenina chemicky neošetřují, bují v nich zárodky plísní a bakterií. Zdá se mi, že se všichni neustále snaží bio ovoce a zeleninu nějak obejít, aby ušetřili. Myšlenka bio potravin je v České republice absolutně nepochopená. Je třeba se dívat na bio potraviny přirozeně, tedy naprosto stejně, jako zde byly kdysi. Nyní se bohužel musí označovat bio, vzhledem k tomu, co se nabízí všude jinde. Pokud jsou bio ovoce a zelenina čerstvé, zárodky plísní v nich nejsou. Po jaké době jste měl pocit, že už jste úplně zdravý? Pocit toho, že je tělo vyčištěné, jsem měl asi po roce a půl. Byla to dlouhá cesta. Tělo jsem měl zanesené všemi možnými chemickými látkami, které přijímáme v běžné stravě. Co říkají lékaři na to, že jste se takhle sám dokázal vyléčit? S lékaři v kontaktu vůbec nejsem a nebýt nedávné zlomeniny loketní kosti, tak bych s nimi ani v kontaktu nebyl. Mimochodem, lékaři byli velmi překvapeni, jak rychle se zlomenina hojí, zvláště poté, co jsem jim prozradil svůj způsob stravování. Jak vypadá váš jídelníček dnes? Stále pijete velké množství šťáv? Již přes dva roky se stravuji převážně bio ovocem, které pro sebe a své milé zákazníky Zdravé spižírny denně vybírám v tuzemsku i v celé Evropě. Dnes již nepiji tři litry šťávy denně jako v době, kdy jsem měl zdravotní problémy, ale pokud mohu odstartovat den čerstvou šťávou, tak se mi za to tělo vždy odmění vyšší energií, lepší náladou a trávením. Čerstvé bio šťávy doporučuji úplně všem. Jinými slovy – bez čerstvých šťáv si již nedokážu život představit a odšťavňovače se mnou cestují i do zahraničí. Jaké odšťavňovače používáte? První dva roky jsem střídal dva šnekové odšťavňovače a později jsem si pořídil ještě Angel Juicer. Používám dodnes všechny. A co vás vedlo k otevření Zdravé spižírny? Důvod byl jednoznačný: nedostatečná nabídka čerstvých, kvalitních a chutných bio potravin na místním trhu. V době, kdy jsem dostal doporučení jíst ty nejkvalitnější potraviny, jsem začal hledat, kde bych je pro sebe mohl nakupovat. Ve svém okolí jsem žádnou takovou prodejnu nenašel. Jezdil jsem po celé republice, později i do zahraničí, hlavně do Rakouska. Když jsem si našel přístup přímo k producentům, farmářům a velkoobchodům, již bylo celkem nasnadě nabídnout to i ostatním. Co byste vzkázal těm, kdo jsou třeba v podobně zoufalé situaci, v jaké jste byl vy? Pokud chcete svůj život nastartovat do lepších zítřků, moje cesta může být pro vás inspirací, jak se přes stravu propracovat k celkově lepšímu životnímu stylu. Od nemoci až po 100% zdraví. V mém případě od hamburgerů až po přirozenou stravu a bio ovoce. Takový skok! Ale ten skok byl a je stále úžasný. Kvalitní strava vám přinese chuť do života, čistou mysl, chuť sportovat, lásku k sobě samému, lásku k přírodě, chuť do nového dne i dalšího životního poznání. Všechno pro vás najednou bude možné.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 20

25/10/16 15:48


RECEPTY

šťávami proti

NEMOCEM Když se Milan Tripes začal léčit pomocí čerstvých bio šťáv, pustil se zároveň do zkoumání účinků jednotlivých druhů ovoce a zeleniny. „Měl jsem v ruce knihy Normana Walkera a dalších a doslova jsem hltal informace, které v nich byly uvedené. Posléze jsem hltal i ty šťávy,“ říká. Ze samostudia postupně vzešel seznam účinných mixů, jejichž sílu teď můžete okusit i vy.

Pro lepší trávení

Koktejl dokonale štěpí bílkoviny a tuky a silně tak napomáhá lepšímu trávení a procesu ve střevech. Šťáva pro ty, kteří mají už delší dobu jakékoli potíže s trávením. 1/2 ananasu, 4 mandarinky, 3 listy mangoldu (nebo špenátu)

Na nadýmání a zácpu

Zprvu bude čistit střeva, takže zažívací potíže budou ještě chvíli přetrvávat, nakonec ale po plynatosti nebo zácpě nezbude ani památka. 3 hrušky, 2 jablka, 3 stonky řapíkatého celeru, 1/2 okurky

Proti zahlenění

Jak poznat, že jste zahlenění? Mezi příznaky celkového zahlenění těla patří pocení při jídle, vyrážky, alergie, tvorba cyst. Zahlenění dutin se zas projeví trvalým pocitem knedlíku v krku, opakujícími se infekcemi (nachlazení, kašel), mohou být zalehlé uši a potažený jazyk. 3 grapefruity, 3 pomeranče, 3 mandarinky

Proti rakovině

Brokolice je považována za jednu z nejúčinnějších potravin v prevenci rakoviny. Tato šťáva navíc doplní vápník a bude příznivě působit na ledviny. 1 brokolice, 1 okurka, 3 hrušky

Na vysoký tlak a cholesterol

Ideální směs pro ty, kteří mají dlouhodobě špatný životní styl (nevhodná strava, málo pohybu) a u nichž se začínají ozývat první civilizační choroby v podobě vysokého krevního tlaku a špatného cholesterolu. Tato šťáva vaše tělo vyčistí, zlikviduje bakterie a viry a sníží tlak i cholesterol. Zároveň posílí zmoženou imunitu. 6–8 jablek, 1 okurka, 1 svazek hladkolisté petržele, 1 cm zázvoru

Na chudokrevnost

Pokud trpíte nedostatkem železa nebo už máte přímo diagnostikovanou anémii, připravujte si tuto šťávu. Doplní železo a kyselinu listovou a tím pomůže s tvorbou nových červených krvinek. Kromě toho zatočí s únavou. 6 mrkví, 4 jablka, 1 červená řepa, 4 stonky řapíkatého celeru

Proti ledvinovým kamenům

Chřest je na ledvinové kameny a další nemoci ledvin obzvlášť účinný. Pomůže taky při revmatismu. Nepijte ale chřestovou šťávu samotnou, její účinek by byl příliš silný. 6 jablek, 3 stonky chřestu, 3 stonky řapíkatého celeru 1/4 okurky

Pozor!

Jakékoli šťávy popíjejte pomalu a ideálně nalačno nebo aspoň 2 hodiny po jídle. Vyhnete se tak možným zažívacím potížím a hlavně napomůžete vstřebání většího množství vitaminů. A kolik šťávy denně pít? Žádná univerzální doporučení neexistují, prostě se řiďte svými pocity. Pokud jste šťávy dosud nepili, začněte raději s malým množstvím, a pokud se budete cítit dobře, postupně přidávejte.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 21

21

25/10/16 15:48


ROZHOVOR

Vařit, či nevařit? Seznamte se s pohodovou českou rodinou, která se před pár lety dala na syrovou stravu. Jen tak, prostě to vyzkoušíme, řekli si. Živá strava jim dala víc, než si dokázali představit, a tak se z pokusu stal životní styl, který dosud neopustili. Martin, Renata (alias Rádha) a Martin ml. se s námi podělili o své zkušenosti.

V

e své knize říkáte, že s raw food jste začali zcela spontánně před 5 lety. Opravdu to bylo ze dne na den a nepředcházelo tomu žádné delší uvažování? Martin: Ano, opravdu to bylo neplánované. Drželi jsme s Rádhou asi desetidenní půst, a když jsme ho končili, tak jsme měli silnou potřebu začít s něčím opravdu čerstvým a svěžím. A tak jsme si začali mixovat samotný banán. Když jsme si pak po pár dnech uvařili dýňovou polévku, bylo nám po ní překvapivě těžko. Rozdíl mezi svěžím banánovým smoothie a vařenou polévkou byl propastný. Rádha: Nebylo to teoretické uvažování, ale jakýsi přirozený vývoj. Po letech vege-

tariánství a snahy o zdravé stravování si to samo řeklo o nějaký nový krok. Martin ml.: Když s tím rodiče přišli, zdálo se mi to zajímavý, takže asi po týdnu pohrávání si s onou ideou jsem to taky začal zkoušet. Nebáli jste se, že by vám mohly chybět nějaké živiny? Když jste začali ze dne na den, potřebné informace jste asi nastudované neměli. Martin ml.: Věděl jsem, že vitaminy mi neublíží a že určitě lze jíst zdravěji, než jak jsem jedl. To bylo vše, co jsem potřeboval vědět. Rádha: Obavy vůbec. Jen něco jako zvědavost z něčeho nového, co neznáme. Martin: Maso jsme nejedli už předtím a pečivo, které se prodává v supermarketech, skoro žádné živiny neobsahuje, tak co by nám mohlo ještě chybět? Taky jsem si říkal, že kdykoli můžeme zase začít vařit, vždyť přece o nic nejde. Jak syrová strava zapůsobila na vaše zdraví? Kdy jste pocítili první pozitivní změny? A byly i nějaké negativní?

Kdo... jsou TŘEŠŇÁKOVI MARTIN: Pracuje jako knižní typograf, v projektu Vařit, či nevařit? převzal roli produkčního. RENATA (RÁDHA): Živí se jako instruktorka jógy, ve společném projektu působí jako vývojářka receptů. MARTIN ML.: Syn Martina a Renaty, student DAMU. V rámci projektu založil YouTube kanál, pro který natáčí krátká videa s recepty. Můžete je vidět na www.youtube.cz/ varitcinevarit

22

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 22

25/10/16 17:32


Tip

Rádha: Lehkost, přísun energie, očištění. Zpočátku bylo ale těžké vytvářet nové recepty. Martin ml.: První dny jsem měl obří hlad. Poté začala detoxikační fáze, motala se mi hlava a byl jsem unavený. To trvalo několik týdnů, ale po dvou a půl měsících jsem si všiml, že mi padají kalhoty. Zhubl jsem 15 kilo. Nevyléčitelné ekzémy zmizely. Přišly obří návaly energie. Začal jsem sportovat, dokonce jsem se zapsal na akrobacii. A hlavně jsem začal pociťovat radost, když jsem jedl. Martin: Pro mě to byla po zdravotní stránce největší změna za celý můj život! V padesáti začínáte silně pociťovat, že to už není ono. Tělo přibírá, leniví, ztrácí zvolna hybnost, i když cvičíte, a to se promítá do myšlení a celkového ladění. Máte pocit, že to bude už jen horší. A náhle dostanete injekci, která vás omladí o 20 let, nepřeháním, takhle jsem to prožíval. Zhubl jsem 15 kilo během měsíce, ani jsem nevěděl jak. Začal jsem opět cvičit, celkově se uvolnil a pocity, že to už lepší nebude, byly pryč. S detoxikací jsem problémy neměl, asi i proto, že jsem předtím 10 dní nejedl. Měl jsem ale často chuť na vařené, zvláště při velkém pracovním vytížení. Jak jste s tím hladem a chutí na vařené bojovali? A kdy obojí ustalo? Martin: Prostě jsem nevařil. Změna byla tak intenzivní, že jsem se nechtěl vracet ke starým návykům. A kdy to ustalo? Neustalo, vařené s hromadou syrového si rád někdy dám. Martin ml.: Nejhorší byl první měsíc. Pořád jsem jedl slunečnicová semínka, abych měl pocit, že něco jím. Sušený ananas doslova po kilech. Ale po dvou měsících jsme objevili, jaké recepty nám fungují, a obrátilo se to k lepšímu. A uvaříte si někdy? Nedali byste si třeba vývar nebo guláš se šesti? Martin ml.: Já jsem nikdy nebyl příznivcem guláše nebo vývaru, nevyhledával jsem ho ani předtím. Na vařené stravě ale není nic špatného. Špatné jsou spíš poměry vařené a syrové stravy a pak také, co se vaří. Uvařené domácí brambory jsou v pohodě, pokud si k nim dáte hodně čerstvé zeleniny. Přesto ale musíte počítat s tím, že jsou náročné na trávení. Brambory, rýži, čočku nebo i mírně povařenou pohanku občas jíme, ale kdybychom to jedli každý den, tak polovinu energie, kterou z jídla získáme, zase ztratíme trávením. Čerstvé ovoce a zelenina mají

Kuchařka od Třešňákových obsahuje 108 jednoduchých receptů na lisované šťávy, polévky, pomazánky, sladká jídla, hlavní chody, placky a pizzy, dezerty a dorty, saláty, čokolády, marmelády, pasty a zmrzliny. Najdete tu recept i na raw kečup nebo majonézu. Recepty nevyžadují žádné velké (ne)vaření a nejsou náročné na čas ani kuchařskou zdatnost.

kvalitu, kterou vařené jídlo nemá. Když ji po čase objevíte, už nebudete mít chuť a potřebu jíst vařené každý den. Tělo vám to prostě nedovolí, protože ví, po čem se cítí dobře a po čem ne. Chutě se vám změní samy. Martin: Ano, není třeba nevařit na 100 % a není to ani cesta pro každého. Stačí se vyhnout polotovarům, vařit co nejméně, jíst hodně ovoce a zeleniny, odšťavňovat a minimálně polovina zdravotních potíží zmizí sama od sebe, včetně nadváhy. Rádha: Někdy si dám misku kvalitní vařené rýže, pohanky nebo brambor od sousedů, ale s naší raw omáčkou a spoustou syrové zeleniny. Byli jsme na vašem kuchařském demu na Raw Festu 2016 a působili jste tak optimisticky, bavili jste diváky… Myslíte si, že změna stravy ovlivnila i váš celkový přístup k životu, nebo jste byli pohodoví vždycky? Rádha: S živou stravou určitě přišla nová vlna tvořivosti, ale možná to souvisí i s mou současnou etapou života – dospělé děti a více času na vše. Martin ml.: Nikdy jsem nebyl zastáncem pesimismu, ale samozřejmě že život je radostnější, když víte, že děláte pro své tělo něco dobrého. Martin: Vstřícné naladění k nám určitě patří. Vždy nějaké problémy budou, ale vždy je tu i způsob, jak jimi projít. Živá strava nám pomohla znovu se nastartovat. Když se lépe cítíte ve svém těle, pak i lépe myslíte, snáz se umíte radovat a nepodléháte tolik chmurám. Společně pořádáte kurzy, kde učíte lidi, jak na raw „rychle a jednoduše“. Co vás k tomu vedlo? Rádha: Každý máme své zaměstnání a tohle přišlo úplně nečekaně. Náš kamarád na

Doporučená cena 268 Kč

nás sledoval změny, které s živou stravou přicházely, a poprosil nás, abychom pro jeho zaměstnance udělali seminář. A to byl náš první kurz. Martin: Fascinovalo nás, že lidé, kteří přicházeli na naše kurzy, byli úžasní, každý se svým jedinečným příběhem. V našich kurzech tak nešlo jen o vaření, ale i o vzájemné sdílení a inspiraci. A nakonec jste nedávno vydali i kuchařku a před Vánoci vydáte ještě jednu o zdravém vánočním cukroví… Rádha: Na kurzech se nás lidé často ptali, kdy vydáme tištěnou verzi našich manuálů ke kurzům. A i když je Martin knižní typograf, chvíli trvalo ho přemluvit, abychom do toho šli. Inu, kovářova kobyla… Martin: Odolával jsem dlouho, protože vím, jaká je práce udělat dobrou knihu. Ale povedlo se to a výsledek stojí za to! Jaký recept z vaší kuchařky by čtenáři určitě měli vyzkoušet? Rádha: Suši – skvěle zasytí a je vynikající. Martin ml.: Nugátové košíčky jsou recept, který trhá rekordy u všech mých kamarádů, i těch největších zastánců cukru a mouky. Martin: Jednoznačně raw svíčkovou. ➜ více na www.varitcinevarit.cz

NUGÁTOVÉ „PRALINKY“

Určit zkusteě!

5 PL ztuhlého kokosového oleje, 1 hrnek předem namočených datlí, 3 PL kakaového prášku, 1/2 ČL vanilkového prášku a pár lískových oříšků Kokosový tuk rozpustíme, přidáme datle a kakao, promícháme a dáme do mixéru. Během chvilky vznikne hustý čokoládový krém. Do malých papírových košíčků vložíme oříšek a pomocí zdobítka na něm vytvoříme kopeček nugátového krému. Hotové pralinky necháme ztuhnout v lednici.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 23

23

25/10/16 15:48


VAŠE ZKUŠENOSTI

Proč jsem si odšťavňovač nekoupila už dříve?

Napište nám...

Napište nám svůj příběh i vy V roce 1993 mne postihlo a vyhrajte poukaz v hodnotě nádorové onemocnění. 3333 Kč, který můžete uplatnit Nebylo mi ani 39 let. Ale při nákupu nového odšťavňovače! vyléčila jsem se a to bylo to Pokud už od nás odšťavňovač nejdůležitější. V r. 2011 se mi máte, nevadí. Vrátíme vám však nemoc opět vrátila 3333 Kč z vaší platby. Každý měsíc a doposud jsem v léčení na odměňujeme jeden příběh – ten, onkologii. Je to náročné, y který získá nejvíc hlasů střídám různé léky, výsledk . od ostatních čtenářů. zatím nejsou moc příznivé Více na www.eujuicers.cz/ Onkomarkery – krevní vase-pribehy hodnoty, kterými se sleduje vývoj nemoci – jsou stále vysoké. Častokrát jsem pití slyšela o léčivých účincích u šťáv, ale pořád jsem se tom í zář cem kon os bránila. Let jsem se konečně doslova Ovocné a zeleninové šťávy dokopala k rozhodnutí jsou pro tělo velkým a odšťavňovač jsem si přínosem a hlavně skvělým objednala. Vybrala jsem si lékem. O tom jsem se šnekový, dvoufázový – nejprve dozvěděla z knih a dokumentů o výživě. Od zn. Omega 8004. Zatím jsem nepřišla na nic, co by se teorie jsem přešla k praxi od a vyzkoušela jsem si je neodšťavnilo, zpracuje vše i sama na sobě a začala je kořenové zeleniny, natí až po bobuloviny, se kterými jsou doporučovat i dalším aznámým, rodině, přátelům, prý u některých odšťavňov ve škole. Odšťavňuji vše – čů problémy. Od 4. října, kdy ovoce, zeleninu i jedlý plevel mi byl doručen, piji každý den o jako kopřivy, pampelišky, ráno nalačno zeleninové neb ovocné šťávy. Koncem lopuch. Šťávy jsou výborné se jako snídaně, ale mnohdy listopadu na kontrole krve arjsem je pila i celý den. Po mi poprvé hodnoty onkom kerů snížily a upravily se několika týdnech poctivého i hodnoty bílých krvinek, se odšťavňování i po postupné kterými také stále bojuji. změně jídelníčku jsem se Udělalo mi to velkou radost rozhodla pro vysazení léků a doufám, že tyto na hypofunkci štítné žlázy. tím Cítila jsem se totiž lépe výsledky budu mít i při příš vyšetření. Cítím se i lépe, a tyto umělé léky jsem již u nehodlala dál konzumovat. a dokonce jsem snížila váh že í, mrz jen e mn o 4 kg. Teď Je to 2 roky, co jsem se jsem si tento výrobek k nim vrátit nemusela a už nekoupila již dříve, možná ani nevrátím (přičemž je bych na tom byla tvrzeno, že je pacient musí zdravotně lépe. brát do konce života). MARKÉTA Nevyléčila jsem se však jen z hypofunkce ŠŽ, ale zlepšilo se mi i trávení, zhoustly mi vlasy, zlepšila se mi výrazně pleť, detoxikoval se organismus a zvýšila se Po pravidelném pití ovocných a zeleninových šťáv jsem si všiml, že mě již tolik netrápí únava, nebolívá mi celková energie. Do šťáv mě hlava, nemívám rýmu, mám zdravější pokožku, lepší trávení, vymizelo mi pálení žáhy. Velmi jsem jsem se zamilovala. Všem ocenil i to, že jsem zhubl několik kilogramů a také se mi snížil vysoký krevní tlak. Cítil jsem na sobě přeji pevné zdraví a vyléčení někdy i nepříjemné projevy detoxikace, ale výsledky nakonec stojí za to. Na našem výkonném se z chorob nejen akutních, odšťavňovači z EUJUICERS odšťavňujeme s přítelkyní skoro všechny druhy ovoce, zeleniny ale i chronických. i divokých rostlin, já však chutí preferuji hlavně šťávy ovocné s trochou zeleného salátu nebo kopřiv. ILONA Nyní jsem se rozhodl, že se zase posunu o kousek dále a zařadím do svého jídelníčku i smoothie neboli mixované směsi z čerstvého ovoce, zeleniny a vody. Moc mi chutnají, jsou pro tělo velmi výživné a zasytí mě na celé dopoledne. RADIM

Šťávami ke zdraví

Příběhy

našich zákazníků

Nechceme prostě jen prodávat odšťavňovače. Zajímá nás také, jak čerstvé šťávy působí na zdraví, a tyto často ohromující informace rádi předáváme dál. Našimi zdroji jsou nejen persony z řad odborníků, chytré knížky a výsledky studií a testů, ale hlavně ti, kteří doma pravidelně odšťavňují a pak se s námi dělí o své osobní zkušenosti.

Jak mi čerstvé šťávy pomohly

24

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 24

25/10/16 15:48


KATALOG

VYBERTE SI SVŮJ

odšťavňovač Neexistuje odšťavňovač, který by vyhovoval všem. Ale určitě existuje ten nejlepší právě pro vás. Podívejte se na naši nabídku, ve které najdete jen přístroje, které prošly naším osobním testováním, a poraďte se s námi! Lepší servis nikde nenajdete. Například můžete odšťavňovač 14 dní po nákupu testovat, a pokud nesplní vaše očekávání, prostě ho vyměníte, nebo vrátíte.

OTOČTE A VYBÍREJTE ➜

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 25

25

25/10/16 17:33


KATALOG

Jak vybrat odšťavňovač

Výběr odšťavňovače není radno podceňovat – jinak se může stát, že vám za měsíc skončí na dně skříně nebo za dva roky v popelnici. Než se tedy vesele vypravíte do elektra a odnesete si k pokladně první lákavě vyhlížející mašinku nebo bezhlavě pořídíte tu nejdražší, projeďte si naše tipy pro správný výběr.

1

Co budete odšťavňovat? Protože neexistuje odšťavňovač, který by zvládl zpracovat všechny druhy ovoce a zeleniny s excelentními výsledky, je potřeba definovat si, co chcete odšťavňovat nejčastěji. Mrkev, řepu, jablka a citrusy zvládá každý přístroj dobře, ovšem u listové zeleniny, tropického ovoce, bobulovin a peckovic budou výsledky odlišné.

Co je na co nejlepší?

Citrusy, jablka a kořenová zelenina: JAKÝKOLI ODŠŤAVŇOVAČ

3

Tropické ovoce, peckovice a bobuloviny:→ VERTIKÁLNÍ ŠNEKOVÝ Listová zelenina a bylinky: DVOUHŘÍDELOVÝ Nejuniverzálnější využití: HORIZONTÁLNÍ ŠNEKOVÝ

2

delně, zvyšují se nároky na snadnost obsluhy a čištění. Komplikované rozebírání a mytí bývá nejčastějším důvodem, proč to člověka brzo přestane bavit. Nejpohodlnější obsluhu i údržbu nabízejí šnekové modely, o něco hůře se rozebírají a čistí dvouhřídelové přístroje a největší práci budete mít s odstředivými. Levnější přístroje jsou obecně na manipulaci složitější, proto varujeme před unáhlenými nákupy akčního zboží.

Budete odšťavňovat pravidelně, nebo jen občas? Pokud chcete odšťavňovat pravi-

A co kvalita šťávy? Pamatujte: čím více otáček, tím méně kvalitní šťávu získáte. Vysokootáčkové modely (odstředivé) produkují šťávu vodové konzistence i chuti, šťáva má na hladině vysokou vrstvu pěny a je méně trvanlivá. Naopak šťáva z nízkootáčkových lisů (šne-

kových a dvouhřídelových) má krémovější konzistenci, je výrazné chuti a obsahuje minimum pěny. Lze ji skladovat delší dobu v lednici (až 24 hodin).

4

Vyplatí se připlatit si? Je to jednoduché: pokud budete odšťavňovat pravidelně a chcete u toho vydržet (a navíc chcete, aby to vydržel i odšťavňovač), určitě příliš nešetřete a vsaďte na přístroj prémiové kvality. Získáte nejen kvalitu, ale obvykle i jistotu servisu a dostupnosti náhradních dílů – dost možná vám takový odšťavňovač vydrží už napořád. Navíc s ním ušetříte peníze za suroviny, protože má vyšší výtěžnost.

Více informací k výběru odšťavňovače na www.eujuicers.com nebo na bezplatné lince 800 110 990

JAKÉ TYPY ODŠŤAVŇOVAČŮ EXISTUJÍ?

ŠNEKOVÉ

+ odšťavní nejširší škálu surovin + nejpohodlnější používání + dobrá výtěžnost + krémová šťáva bez pěny + nejsnadnější čištění + tichý chod + možnosti navíc (výroba zmrzliny, příkrmů, koktejlů atd.) – vyšší cena

26

DVOUHŘÍDELOVÉ

+ ideální na listovou zeleninu a bylinky

+ nejvyšší výtěžnost + nejkvalitnější šťáva

– u kořenové zeleniny je nutné hodně tlačit na pěchovadlo – zdlouhavější odšťavňování měkkých surovin – složitější čištění – vyšší cena

ODSTŘEDIVÉ

+ rychlá práce + velký plnicí otvor + nižší cena

– odšťavní omezenou škálu

MECHANICKÉ

+ vysoká kvalita šťávy + tichý provoz + nízká cena + ideální na cesty

surovin

– pracnější obsluha (nutnost

plodů – vodová šťáva s pěnou – pracnější čištění – hlučný provoz

– jen pro menší množství plodů – nevhodné pro pravidelné

– nižší výtěžnost z měkkých

točit klikou)

odšťavňování

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 26

25/10/16 15:48


PŘÍSLUŠENSTVÍ

Trend: DOMÁCÍ LISOVÁNÍ OLEJE Vylisujte si svépomocí olej špičkové kvality, kterému se ten z obchodu nemůže rovnat.

D

omácí lis na olej je nejlepším prostředkem k tomu, jak mít neustále po ruce přesně tolik čerstvého oleje, kolik právě potřebujete a stihnete včas zkonzumovat. Za studena lisované oleje mají totiž tendence se brzy kazit, zejména olej lněný. Tím ale výčet jejich nevýhod končí. Důvod, proč jim dát přednost před oleji li-

sovanými za tepla, je vysoký obsah výživových látek a lahodnější chuť. Nerezový lis na olej Sana je doplňkovým příslušenstvím pro odšťavňovače Sana Juicer by Omega EUJ-707 a EUJ-606 a s podzimem 2016 přichází na trh jeho očekávaná inovovaná verze. Oproti původnímu modelu se zjednodušila obsluha a významně se rozšířily možnosti využití.

3 největší výhody,

KTERÉ NOVÁ VERZE LISU PŘINÁŠÍ

1

Už si nemusíte dělat starosti s předehříváním lisu. Semena nebo dopředu nasekané ořechy vhazujete rovnou. Můžete lisovat olej z daleko více druhů semen a nově i z ořechů, máku nebo kokosu. Částečně nahradí vločkovač: z ovesných zrn dokáže připravit čerstvé ovesné vločky.

2 3

Víte, že...

…lněný olej obsahuje 6× více omega-3 mastných kyselin než rybí tuk? Dejte si obden polévkovou lžíci a bohatě tím pokryjete doporučenou dávku.

CENOVĚ ZVÝHODNĚNÉ SETY S KOMPATIBILNÍMI ODŠŤAVŇOVAČI

SANA JUICER EUJ-606 PLUS 17 380 Kč

Výhodný n

ákup!

SANA JUICER EUJ-707 PLUS 17 490 Kč

Lis na olej Sana je k dostání samostatně za cenu 6975 Kč nebo v cenově zvýhodněném setu s kompatibilními odšťavňovači.

Co všechno lis zpracuje? sezamová semínka slunečnicová semínka dýňová semínka semínka řepky olejné semínka prvosenky konopná semínka černý kmín mák strouhaný kokos mandle vlašské ořechy lískové ořechy arašídy piniové ořechy kešu ořechy para ořechy pistácie makadamiové ořechy

POZOR: Dýňová semínka a všechny druhy ořechů je nutné předem nasekat nožem na menší kousky. Dobrý výsledek lisování závisí na kvalitě surovin a obsahu oleje v nich.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 27

27

25/10/16 17:34


KATALOG

To nejlepší NA TRHU ODŠŤAVŇOVAČŮ

SK

listová zelenina / bylinky

tvrdé plody / kořenová zelenina

snadnost čištění

měkké plody / citrusy / bobuloviny

kvalita šťávy

čistota šťávy

č 5290 K

BARVA ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ

Odolný litinový ruční lis je zkonstruován obdobně jako elektrické odšťavňovače, a tak s ním vylisujete nejen listovou zeleninu a obilné trávy, ale i běžné ovoce a kořenovou zeleninu. Sice budete muset zapojit vlastní svaly, ale lisování měkkých i tvrdých surovin vám usnadní dlouhé rameno kliky speciálně navržené pro co nejjednodušší práci. Šťáva je stejně kvalitní jako ze standardních šnekových odšťavňovačů. Záruka: 2 roky.

3/5

Ý V ÝR O B

Náš tip

4/5

3/5

4/5

4/5

4/5

„Líbí se mi univerzálnost. Vedle odšťavňování ovoce, zeleniny a bylin mám možnost vyrábět rostlinná mléka, pyré, těstoviny, sorbet a díky přídavnému lisu i vlastní olej. Překvapila mě jednoduchost umývání, malá hlučnost.“

č 11 760 K

SANA JUICER BY OMEGA EUJ-707 BARVA červená, bílá, chrom ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍhorizontální šnekový POČET OTÁČEK 70 ot./min. PŘÍKON MOTORU 200 W

Univerzální Sana 707 se pohodlně používá a odšťavní téměř vše, na co si vzpomenete: kořenovou a listovou zeleninu, bylinky, trávy, a stejně tak měkčí plody, jako jsou jablka, hrušky, citrusy, jahody, hrozny, rajčata, řapíkatý celer a okurky. Tropické plody (ananas, kiwi) zpracuje za předpokladu, že jsou ještě tvrdé. V menším množství zvládne i rybíz. Šťáva je vysoké kvality, neobsahuje téměř žádnou pěnu a má výraznou chuť. Homogenizační funkce umožňuje připravovat zmrzlinu, dětské příkrmy, těstoviny, ořechová másla a rostlinná mléka. Lze dokoupit nástavec pro lisování oleje (str. 27). Čištění je snadné – lisovací ústrojí se skládá z pouhých 4 dílů, které často stačí jen opláchnout. Dlouhá záruka: 10 let na motor a 5 let na díly + doživotní servis zdarma.

28

šedá ruční šnekový

CE

ČE

Chcete si zkrátit cestu ke svému ideálnímu odšťavňovači? Ty nejlepší domácí i komerční přístroje, které můžete nalézt na současném trhu, vám představíme rovnou a bez okecávání.

Z-STAR Z-710

RENATA TŠPONOVÁ, mistr plavčík a instruktorka aqua aerobiku

4/5

3/5

4/5

4/5

5/5

4/5

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 28

25/10/16 15:48


VIDIA CJ-001

SANA JUICER BY OMEGA EUJ-808

KUVINGS C9500 Kč 12 990

Kč 12 990

SK

Ý V ÝR O B

CE

ČE

č 3990 K

BARVA chrom ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ odstředivý POČET OTÁČEK 10 000 ot./min. VÝKON MOTORU 1500 W

BARVA červená, bílá, oranžová ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ vertikální šnekový POČET OTÁČEK 43 ot./min. PŘÍKON MOTORU 150 W

BARVA červená, bílá, stříbrná ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍvertikální šnekový POČET OTÁČEK 60 ot./min. PŘÍKON MOTORU 240 W

Cenově dostupná odstředivka, která odšťavní běžné druhy ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, citrusy a kořenová zelenina. Není vhodná na listovou zeleninu a bobuloviny. Měkké a tropické ovoce lisuje s nižší výtěžností, z kořenové zeleniny je výtěžnost dobrá. Produkuje čirou šťávu s menším obsahem pěny. Záruka: 2 roky.

Ideální na ovoce a bobuloviny (rybíz, rakytník), listovou zeleninu a v případě krájení surovin na menší kusy i kořenovou zeleninu. Obsluha bez pěchování (s výjimkou listové zeleniny). Skvělá výtěžnost a nebývale kvalitní šťáva. Míchání nápojů přímo v přístroji, výroba ořechového mléka. Velmi snadno se čistí. Záruka: 10 let na motor a 5 let na díly + doživotní servis zdarma.

Pro všechny druhy ovoce a zeleniny. Velký plnicí otvor vám ulehčí práci, ale  je vhodné krájet kořenovou zeleninu  na menší kusy, aby se přístroj nezahltil. Výtěžnost je velmi dobrá, šťáva kvalitní. K dispozici v setu s homogenizačním pouzdrem a speciálním sítem na smoothies, zmrzliny a jiné mražené dezerty. Záruka: 10 let na motor + 3 roky na díly.

1/5

4/5

4/5

2/5

4/5

2/5

2/5

5/5

ANGEL JUICER 5500

5/5

4/5

4/5

5/5

SANA HORECA EUJ-909

Kč 28 390

5/5

4/5

4/5

4/5

4/5

ANGEL JUICER MINI

ČE

Kč 39 990

nerez dvouhřídelový 86 ot./min. 150 W

BARVA ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ POČET OTÁČEK PŘÍKON MOTORU

SK

Kč 333 560

Ý V ÝR O B

CE

BARVA ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ POČET OTÁČEK PŘÍKON MOTORU

4/5

tmavě šedá šnekový 60 ot./min. 200 W

BARVA ZPŮSOB ODŠŤAVŇOVÁNÍ POČET OTÁČEK PŘÍKON MOTORU

nerez dvouhřídelový 85 ot./min. 400 W

Největší předností je vysoká výtěžnost (hlavně z kořenové a listové zeleniny, bylinek, trav a jehličí) a dokonale čistá kvalitní šťáva. Nevýhodou je nutnost vyvinout více síly při pěchování kořenové zeleniny. Pro lisování ovoce doporučujeme dokoupit hrubé síto, pro výrobu past a ořechových másel homogenizační pouzdro.  Záruka: 2 roky.

Komerční odšťavňovač, horká novinka roku 2016, přináší do juice barů, restaurací a fitness center výhody šnekového odšťavňování. Na rozdíl od odstředivek odšťavní všechny druhy ovoce a zeleniny a umí míchat koktejly. Šťáva je čistá a chuťově skvělá. Velký plnicí otvor a nepřetržitý chod až 24 hodin. Záruka: 1 rok + doživotní servis zdarma.

Komerční odšťavňovač s ohromující výtěžností a nepřetržitým provozem. Za hodinu zpracujete až 20 kg mrkve! Součástí balení je hrubé a jemné  síto – pro pohodlné zpracování měkkých i tvrdých surovin. Šťáva je dokonale čistá a lahodná. Na zakázku je k dostání homogenizační pouzdro pro přípravu ořechového másla.  Záruka: 1 rok.

5/5

4/5

5/5

3/5

5/5

5/5

3/5

5/5

5/5

4/5

5/5

5/5

5/5

3/5

5/5

5/5

3/5

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 29

5/5

29

25/10/16 15:48


KATALOG

Jak vybrat MIXÉR

Je nějaký rozdíl mezi levným a drahým mixérem? Levný mixér vám jistě dobře poslouží, ale pokud se chystáte mixovat denně, ještě si to promyslete! Co je při výběru důležité a jaké nejlepší mixéry jsou v současnosti k dostání?

P

ři výběru vždy záleží na tom, co od mixéru očekáváte. Pokud budete mixovat jen občas, jistě vám postačí levnější přístroj, který bez problémů splní svůj účel při běžné přípravě surovin. Ušetříte peníze, usnadníte si práci v kuchyni a za pár let, až se mixér rozbije, si koupíte další. Ale pokud plánujete připravovat všechny možné pokrmy ze všech možných druhů surovin či používat mixér denně, doporučujeme dát si na výběru záležet. Prémiové mixéry mají lepší výsledky, více možností přípravy pokrmů a mnohem

náš tip

více vydrží. Mají výkonné motory, které snesou každodenní zátěž, a také jsou vybaveny noži, které se netupí. Samozřejmostí jsou nádoby a příslušenství ze zdravotně nezávadných materiálů. Dokonalé rozmixování a výrazná chuť Testovali jsme mixéry různých kategorií a připravovali na nich stejné recepty. A výsledek? Rozdíl jsme zaznamenali jak v pohodlnosti obsluhy, materiálech, hlučnosti, čištění, tak i v konzistenci a chuti mixovaných směsí. Levný mixér z běžné prodejní sítě nepřipraví zdaleka tak hladké a chutné smoothie jako prémiový mixér. V koktejlech, ale i jiných směsích jsou patrné nerozmixované částečky, chuť je méně výrazná až mdlá, a tak můžete mít potřebu dohánět ji přidáním dalších dochucovadel. Dalším důvodem, proč se suroviny v levném mixéru neroz-

VIDIA BLENDER BL-001 BARVA OBJEM NÁDOBY POČET OTÁČEK VÝKON MOTORU

č 9680 K

červená, stříbrná 2l 20 000 ot./min. 960 W

mixují dokonale, je nižší počet otáček, ale také špatný tvar nádoby, tupé mixovací nože a omezená doba provozu. Levné mixéry často mohou běžet maximálně 1 minutu, což je hlavně při přípravě ořechových másel, pomazánek, zmrzliny a dalších hustých směsí naprosto nedostačující limit. Prémiové mixéry mají dobu provozu delší, a pokud byste to přece jen přehnali, jsou vybaveny tepelnou pojistkou, která motor v případě přehřátí zastaví. Pozor na Čínu! Mějte se na pozoru také před výrobky z Číny, na které narazíte pomalu na každém rohu. Cena se často blíží částce, jakou byste vydali za pořádný mixér, kvalita tomu ale neodpovídá a rozdíl je opravdu markantní. Důvodem je, že čínští výrobci až na výjimky nemají s technologií mixérů odpovídající zkušenosti a soustřeďují se hlavně na kopie kvalitních značek, což u výrobků, jako jsou mixéry, nestačí. Výrobci z Korey a USA jsou mnohem dále a vkládají energii do vlastního vývoje.

Vakuové mixování, tedy mixování bez přístupu vzduchu, je horkou novinkou roku 2016. Hlavní předností je zamezení oxidace zpracovávaných surovin. Nápoj či pokrm připravený ve vakuu má jemnější chuť, delší trvanlivost a uchová se v něm více živin. Výrobce na základě provedených testů uvádí, že vakuový mixér Vidia zanechává v pokrmu 4× více vitaminu A ve srovnání s běžným mixérem. I my provedli rychlý test oxidace, kdy jsme současně mixovali stejné smoothie v nádobě s vakuem a bez vakua. Smoothie z nádoby bez vakua začalo ihned po umixování tmavnout. Patrný rozdíl jsme zaznamenali i v chuti. A protože tmavnutí obsahu i mdlejší chuť svědčí o probíhající oxidaci, můžeme potvrdit, že informace výrobce o uchování vyššího množství živin není pouze marketingovým tahem. Tento cenově dostupný mixér se ovládá pomocí voliče rychlosti a pulsního tlačítka a je dostatečně výkonný pro každodenní používání. BPA free nádoba. Záruka: 2 roky.

Jablečné smoothie 15 minut po mixování. Tmavnutí obsahu svědčí o probíhající oxidaci, která ničí živiny, snižuje trvanlivost a částečně ovlivňuje chuť. 30

BEZ VAKUA S VAKUEM

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 30

25/10/16 15:49


PERSONAL BLENDER PB350

VITAMIX S30

VITAMIX PRO 750

č 4299 K

Kč 24 990

Kč 14 290

TOP BARVA OBJEM NÁDOBY POČET OTÁČEK VÝKON MOTORU

bílá 6× 150–300 ml 10 000 ot./min. 200 W

BARVAčervená, černá, zelená, nerez, krémová OBJEM NÁDOBY 1,2 + 0,6 l POČET OTÁČEK výrobce neuvádí VÝKON MOTORU 800–950 W

BARVA OBJEM NÁDOBY POČET OTÁČEK VÝKON MOTORU

Jednoduchý mixér ideální pro přípravu rychlých smoothies, dětských příkrmů, zmrzliny, omáček nebo polévek. Rozdrtí led, naseká ořechy, obiloviny i semínka. Hotový koktejl je možné podávat rovnou v mixovací nádobě nebo nasadit víčko a vzít si umixovanou směs s sebou do práce.  Záruka: 2 roky.

Mixéry Vitamix se svou kvalitou řadí mezi nejlepší na světě. Kompaktní S30 je vhodný do menší kuchyně. Zpracuje veškeré suroviny od měkkého ovoce až po mražené potraviny, dále ořechy, obiloviny a kávu. Součástí balení je termonádoba Mix&Go 0,6 l, ve které připravíte koktejl, zavíčkujete a vezmete s sebou. Záruka: 7 let.

Pro 750 je výkonný domácí mixér s vlastnostmi profesionálního přístroje. Dokonale rozmixuje každou částečku vložených surovin a v okamžiku promění kostky ledu v tříšť. Má 5 přednastavených programů: smoothies, mražené dezerty, polévky, pyré a samočištění. Umele i kávu, ořechy nebo obiloviny.  Záruka: 7 let.

BLENDTEC DESIGNER SERIES 625

BLENDTEC CHEF 775W

nerez 2l 37 000 ot./min. 1200–1400 W

BLENDTEC STEALTH 875

č 17 872 K Kč 46 948

Kč 23 716

BARVA bílá, červená, šedá, fialová OBJEM NÁDOBY 2,83 l VÝKON MOTORU 1560 W

BARVA OBJEM NÁDOBY VÝKON MOTORU

Blendtec je další špičkovou značkou mixérů. Designer Series má výkonný motor, který vydrží i velké zatížení. Dokonale zpracuje veškeré suroviny od měkkého ovoce až po mražené potraviny, mele i suché suroviny (obiloviny, káva). 4 přednastavené cykly: smoothie, zmrzlina, šťáva z celého ovoce a zeleniny, horká polévka. Lze dokoupit nádoby na přípravu ořechových másel. Záruka: 8 let.

Komerční mixér pro menší i větší provozy. Přestože je menší než jiné komerční modely, je plně vybaven prvky, které odvedou stejnou práci. Připraví až 100 koktejlů denně. Lze mixovat veškeré suroviny od měkkého ovoce až po mražené potraviny. Zpracuje i ořechy, kávu a obiloviny. Má 5 tlačítek rychlé předvolby, pod které uložíte nejčastěji používané cykly.  Záruka: 20 000 cyklů nebo 2 roky.

černá 2,89 l 1560 W

BARVA OBJEM NÁDOBY VÝKON MOTORU

černá 1,89 + 2,83 l 1800 W

Nejtišší komerční mixér na světě! Pracuje v hladině hluku odpovídající běžné konverzaci! Je konstruován na vysokou zátěž a jeho kapacita je až 200 drinků denně. Zpracuje veškeré suroviny od měkkého ovoce až po mražené potraviny, lze mlít i ořechy nebo kávu. 6 tlačítek předvolby pro uložení oblíbených programů (na výběr ze 42). Záruka: 3 roky na motor + 1 rok na díly.

TIPY OD NÁS Pro přípravu smoothies a dalších tekutých směsí vám bude stačit mixér s vhodným tvarem nádoby a kvalitními noži, jako je Vidia nebo Personal Blender. Pokud se chystáte vedle klasických smoothies využívat mixér i pro přípravu složitějších pokrmů a polévek, pak doporučujeme mixér s přednastavenými programy, například Blendtec. V případě, že by měl váš mixér pokrýt veškeré možnosti využití a stát se nepostradatelným pomocníkem vaší kuchyně také pro pravidelnou přípravu zmrzliny, semínkových a luštěninových past, ořechových másel nebo raw dezertů, bude ideální volbou mixér Vitamix. Součástí jeho příslušenství je pěchovací zátka, která je při mixování podobně hustých směsí téměř nezbytnou pomůckou, protože vám značně ulehčí práci. WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 31

31

25/10/16 15:49


VÁNOČNÍ TIPY

Co k Vánocům?

Tvrzení, že zdraví se nedá koupit, není vždycky tak úplně definitivní. Pokud máte doma odšťavňovač, pořádný mixér, sušičku nebo další kuchyňské spotřebiče, se kterými můžete den za dnem připravovat zdravé nápoje a pokrmy, vlastně jste si to zdraví tak trochu předplatili. Ještě žádného takového pomocníka nemáte? Nadělte si zdraví pod stromeček. Vše přístrojechny strany ve z této setu za 2zvýhodněném 8 275 Kč www.eu juicers .cz/set1

ODŠŤAVŇOVAČ SANA JUICER BY OMEGA EUJ-707 Pokud chcete někoho obdarovat odšťavňovačem, ale nevíte, který přístroj by mu vyhovoval nejlépe, vsaďte na horizontálního šneka. Sana 707 se pohodlně používá a díky své univerzalitě sedne skoro každému. Odšťavní všechny druhy ovoce a zeleniny včetně kořenové a listové. Součástí balení je homogenizační pouzdro, se kterým lze vyrobit zmrzlinu, těstoviny nebo třeba dětský příkrm. Výhodou odšťavňovače je snadné čištění, které zaručuje, že obdarovaný svůj dárek do skříně jen tak neodloží. www.eujuicers.com

SUŠIČKA EXCALIBUR 4548CDFB Sušička potravin je nepostradatelným spotřebičem všech raw nadšenců, ale skvěle ji využijí i ti, kteří se prostě jen rozhodli zařadit více živé stravy. Se sušičkou se významně rozšíří možnosti jejich jídelníčku! Značka Excalibur patří v tomto oboru mezi špičky – suroviny se usuší vždy bezpečně a dokonale v celém svém objemu. Během sušení přitom není nutné prohazovat tácy nebo jednotlivé kousky surovin (jako je tomu u kruhových sušiček), teplo je rozváděno rovnoměrně. Digitální pětitácový model 4548CDFB s časovačem je ideální pro používání v rodině. www.susicka-potravin.cz

MIXÉR VIDIA BLENDER BL-001 Mixér Vidia přichází na trh na podzim 2016. Výrobce jej uvádí s vizí nabídnout zákazníkům kvalitu za dobrou cenu. Pokud tedy není váš rozpočet na dárky neomezený, Vidia je skvělou alternativou, kterou rozhodně neurazíte. Výkonná Vidia využívá technologii vakuového mixování, což tu také ještě nebylo. Mixování bez přístupu vzduchu zamezuje oxidaci zpracovávaných surovin. Jakýkoli takto připravený nápoj či pokrm má jemnější chuť, uchová se v něm více živin a má delší trvanlivost. Součástí balení je také vakuová skladovací nádoba.

Cena: 11 760 Kč

Cena: 10 690 Kč

Cena: 9680 Kč

NAKUPUJTE BEZ OBAV!

Pokud se vánoční dárek nebude líbit, u Eujuicers.com ho můžete do 10. 1. 2017 vyměnit, nebo vrátit. I použitý! DÁRK OVÉ P

OUKA

40 32

ZY N

A NA ŠEM

E-SH O

PU!

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 40

25/10/16 15:49


DOTAZNÍK

Vyplňte dotazník a vyhrajte ODŠŤAVŇOVAČ!

Milí čtenáři a milovníci zdravého životního stylu! Ať vyvíjíme nový produkt, nebo připravujeme tento časopis, vždy při tom myslíme na vás. Proto jsou pro nás váš názor, hodnocení i nápad velmi důležité a cenné. Budeme poctění když se zapojíte a svým názorem ovlivníte naši práci. Zajímá nás, jak můžeme vylepšit náš časopis i nabídku produktů nebo služeb. Každý, kdo nám zašle své odpovědi (poštou nebo pomocí online formuláře), bude zařazen do slosování o náš nejprodávanější odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 a další pěkné ceny.

D

TA O

ZN

ÍK

O časopise

O vás

nnnnnnnnnnnnnnn Vlastníte odšťavňovač? nnnnnnnnnnn nnnn Jaký? nnnnnnnnnnnnnnn Jak se vám líbí obsah časopisu? (1 – ani trochu, 5 – super)  nnnn Jak často ho používáte? nnnnnnnnnn Jaký je váš věk? nnnnnnnnnnnn Máte po přečtení časopisu větší zájem o zdravé šťávy? nnnnnnn Máte po přečtení časopisu zájem o naše produkty?  nnnnnnnnn Který článek vás nejvíce zaujal a proč? nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Který článek byste vypustili a proč? nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Zkusili jste některý z našich receptů? Který? nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Kde jste získali časopis Bistraw? 

Jak se vám líbí design časopisu? (1 – ani trochu, 5 – super). 

O značce Eujuicers

nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Pokud byste o našem produktu uvažovali, jaký by to byl? nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Znáte společnost Eujuicers? Odkud?

Koupili jste někdy náš produkt? Jaký?

1. místo 2.–4. místo 5.–7. místo 8.–11. místo 12.–15. místo 16.–20. místo 

Šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 Skleněná termolahev 500 ml Vakuový džbán na šťávu 1 l Skleněná termolahev 350 ml Kniha Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy Plyšový maskot + odznak Eujuicers

Kontakt

nnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnn Telefon: nnnnnnnnnnnnnnnnn Adresa: nnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn Jméno a příjmení: E-mail:

Vyplněný dotazník vystřihněte nebo okopírujte a nejpozději 15. 12. 2016 odešlete na adresu: Mipam Bio, s. r. o., Rudolfovská 11, 370 01 České Budějovice. Obálku viditelně označte heslem SOUTĚŽ. Pokud se vám nechce na poštu, klikněte na adresu www.eujuicers.cz/bistraw a nejpozději do 19. 12. 2016 vyplňte dotazník online. Losovat budeme 20. 12. 2016 a o případné výhře vám dáme vědět telefonicky nebo e-mailem. Vážíme si vašeho názoru a děkujeme vám za něj!

PODMÍNKY SOUTĚŽE: Soutěž probíhá od 1. 11. 2016 do 19. 12. 2016. Slosování proběhne v úterý 20. 12. 2016 za dozoru notáře. O případné výhře bude výherce vyrozuměn 20. 12. 2016 e-mailem nebo telefonicky. V případě, že výherce nebude reagovat na naše výzvy k převzetí výhry do 30 dnů od vyhlášení, výhra propadá. Za výherce mladší 15 let přebírá výhru jeho zákonný zástupce. Cena bude předána osobně nebo námi zvoleným přepravcem. Cenu nelze vymáhat soudní cestou a nelze ji vyměnit za jinou ani vyplatit peněžně. Každý účastník může vyplnit pro slosování pouze jeden dotazník. Dotazník musí být kompletně vyplněný včetně kontaktů, jinak bude ze soutěže vyřazen. Za nedoručení dotazníku poštou v daném termínu nenese organizátor soutěže žádnou odpovědnost. Soutěže se může zúčastnit každý s výjimkou zaměstnanců Eujuicers.com a jejich příbuzných. Vyplněním a odesláním dotazníku vyjadřujete souhlas s odebíráním e-mailových newsletterů rozesílaných společností Eujuicers.com, s podmínkami soutěže a se zpracováním osobních údajů, který můžete kdykoli odvolat. Organizátoři si vyhrazují právo měnit podmínky kdykoliv během soutěže.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 33

33

25/10/16 15:49


HOROSKOP

Připravte si šťávu

podle hvězd

Zvídavý Beran

Kreativní Lev

(od 22. 5. do 21. 6.) Touží po všem, co je zrovna in, i po domácím odšťavňování. Je netrpělivý, proto potřebuje spolehlivý přístroj, jednoduchý na údržbu. V přípravě šťáv a freshů rád experimentuje. Překvapí vás například rafinovanou kombinací ananasu, avokáda, špenátu a mrkve – potravin, které zároveň udělají dobře jeho zdraví.

(od 23. 7. do 22. 8.) Nejkreativnější ze všech znamení, zdravá strava je pro něj prioritou. Každý den překvapí novou neotřelou kombinací zeleninovo-ovocných šťáv, třeba brokolicí s kapustou a pomerančem. Citrusové plody mu dělají obzvláště dobře, stejně jako hrozny, jablka nebo broskve. Úklid ale pravděpodobně zůstane na ostatních členech rodiny.

Gurmánský Býk

Pečující Rak

Spolehlivá Panna

(od 21. 4. do 21. 5.) Miluje dobré jídlo a pití, zajisté si proto oblíbí i šťávy všeho druhu. Rád investuje do luxusu, proto zvolí nejkvalitnější odšťavňovač, na cenu nehledě. Býci snadno přibývají na váze, měli by proto volit spíše zeleninové šťávy. Ideální a osvěžující kombinací bude například špenát s okurkou a mátou. Z ovoce mohou přidat jablka, hrušky a bobuloviny.

34

Vynalézavý Blíženec

(od 21. 3. do 20. 4.) Rád zkoumá a objevuje, snadno se nadchne pro vše nové a moderní. Pravděpodobně vám v euforii donese domů nejlepší odšťavňovač. Je to ale znamení netrpělivé, přípravu šťáv proto raději přenechá někomu jinému. Dobře mu udělají zeleninové šťávy ozvláštněné například mátou nebo troškou chilli. Berani to rádi ostré!

(od 22. 6. do 22. 7.) Péče o rodinu a děti je středobodem jeho života. Pro své blízké udělá vše a s láskou jim bude připravovat čerstvé šťávy. Zapomínat by Raci neměli ani na své vlastní zdraví. Jejich citlivému zažívání Raků prospějí šťávy z kapusty a zelí, zeleninové šťávy ozvláštněné snítkou estragonu. Z ovoce můžou sáhnout po malinách, borůvkách nebo jahodách.

(od 23. 8. do 22. 9.) Praktická a pečující Panna má smysl pro zdravý způsob života. Bude den za dnem svědomitě připravovat šťávy nejen pro sebe, ale pro celou rodinu. Ve výběru přístroje zvítězí spolehlivost a praktičnost. Budou jí chutnat šťávy z listové zeleniny a celeru. Zázvor a máta udělají dobře jejímu zažívání. Z ovoce volí banán a granátové jablko.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 34

25/10/16 15:49


Datum narození na vás dokáže prozradit i to, jak budete vycházet se svým odšťavňovačem. Budete poctivě připravovat zdravé a čerstvé šťávy pro svou rodinu, nebo se brzy necháte zlákat něčím jiným? Nevíte si rady, po kterém ovoci a zelenině sáhnout? Zeptali jsme se hvězd za vás! Připravila: Věra Ciková, Ilustrace: Bedirhan Akcan

Vyrovnaná Váha

Vrtkavý Střelec

Racionální Vodnář

(od 23. 9. do 23. 10.) Ve svém životě vyhledává pravidelnost a rituály. Pokud si pořídí odšťavňovač, stane se příprava šťáv součástí jejích zvyklostí. Nehrozí, že by přístroj po měsíci odstavila do kouta. Nejcitlivějším orgánem jsou ledviny. Pitný režim vhodně doplní šťávy z bobulovin, rebarbory nebo špenátu. Pochutná si i na rajčatovém džusu s troškou kajenského pepře.

(od 23. 11. do 21. 12.) Zaslechl, že domácí odšťavňování je zázračný všelék. Se sobě vlastním optimismem se pro něj nadchne. Jeho obsluhu a úklid ale ponechá druhým. Připravte mu šťávu z rybízu, borůvek a grapefruitů. Ze zeleniny sáhněte po celeru a kapustě. Elán mu doplní nezvyklá kombinace granátového a běžného jablka se špetkou černé soli.

(od 21. 1. do 20. 2.) Volnomyšlenkářská povaha rychle vyhodnotí, že na přípravu šťáv není čas, a odstaví přístroj do kouta. Vždyť život nabízí tolik lákadel! Pokud mu ale šťávu připraví někdo jiný, rád si dá cokoli s jablky a citrusovými plody. Má rád neobvyklé příchutě, jakákoli exotika v odšťavňovači ho zaručeně nadchne.

Mystický Štír

Zádumčivý Kozoroh

Zdrženlivá Ryba

(od 24. 10. do 22. 11.) Bude dlouho vybírat správný odšťavňovač. Je důsledný a dívá se pod povrch. Vyhledává exotické a svůdné kombinace. Nabídne vám třeba dýňový džus s citronem a mátou. Oblíbeným receptem, který navíc posílí imunitu, je kombinace grapefruitů, mandarinek a limetek se zázvorem, špetkou kurkumy a kajenského pepře.

(od 22. 12. do 20. 1.) Praktický a prozíravý člen rodiny, který bude chtít výkonný přístroj za dobrou cenu. Každodenní příprava nápojů se pro něj stane léčivým rituálem. Pomůže mu od chmurných nálad, ke kterým má sklony. Proč to komplikovat. Sází na klasiku, jakou je červená řepa s jablkem, jablka s mrkví nebo jednodruhový ovocný fresh.

(od 21. 2. do 20. 3.) Slabší vůle tohoto znamení věští odšťavňovači nejistou budoucnost. Pokud se ovšem Ryba překoná, bude připravovat nové a zajímavé receptury s láskou a fantazií pro sebe i celou rodinu. Atraktivní a jejímu zdraví prospěšné suroviny jsou okurka, dýně, limetka nebo neodolatelný vodní meloun.

WWW.EUJUICERS.COM

Bistrraw_01_16.indd 35

35

25/10/16 15:49


+2

xv

+p

lož

ka luš pro s en stv ušen í te íp ro př kutý ípr ch av u j smě s og urt í u

řís

Excalibur ECB52B První stohovatelná sušička Excalibur. Prémiová kvalita za bezkonkurenční cenu.

www.susicka-potravin.cz

Bistrraw_01_16.indd 36

3.990 Kč 25/10/16 15:49

Profile for BISTRAW

Bistraw 01 winter 2016  

Tenhle časopis je dílem týmu Eujuicers, společnosti s celoevropskou působností, která je tu skoro 25 let. Chcete vědět, jak chutná zdraví? M...

Bistraw 01 winter 2016  

Tenhle časopis je dílem týmu Eujuicers, společnosti s celoevropskou působností, která je tu skoro 25 let. Chcete vědět, jak chutná zdraví? M...

Profile for bistraw
Advertisement