Page 1

www.bisikletrotalari.com

Bisikletle Aladaglar 13-17 EKIM 2013

5GĂœN

g lar Rin AladagURU T


Bisikletle Aladağlar

K

ayseri Adana, ve Niğde illeri sınırları içerisinde, geniş bir alana yayılmış olan ve bünyesinde yayla, kanyon, zirve, şelale ve daha pek çok farklı türlerde doğal coğrafi oluşumları barındıran Aladağlar da bisiklet turu yapmanın farklı bir tecrübe olacağı düşüncesiyle tur planları yapmak üzere kolları sıvadık. Tur parkuru toplamda en fazla 6 gün olmalıydı. Ancak bölge oldukça geniş bir alanı kapsadığı gibi, pek çok sayıda da gezilmeye ve görülmeye değer coğrafi oluşumlar vardı. Planlama aşamasında işimiz oldukça zordu. Öncelikle bölgede detaylı bir inceleme ve araştırma yaparak kritik noktaları tespit ettik ve bu noktalar üzerinden rota planlamasına başladık.

Kesinlikle rotaya dahil edilmesi gereken bölgeler sunlardı;

1 2

3 4

KAPUZBAŞI ŞELALELERİ KAPIKAYA KANYONU

5

VARDA (ALMAN) KÖPRÜSÜ ÇAKIT VADİSİ (TAŞDURMAZ)

DEMİRKAZIK ZİRVESİ

K

ritik noktalar belirlendikten sonra, bu noktalardan geçebilecek yolları tespit etmeye başladık. Daha önceden gidilmiş olan rotaları inceledik, yol yapıları ve zorlukları hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Bölge de tur yapmış olan ve ulaşabildiğimiz arkadaşlarla iletişime geçerek parkur hakkında ön bilgi edinmeye çalıştık. Tur yapacağımız tarihlerde ki geçmiş yılların hava durumu istatistiklerini araştırdık ve olası hava durumu hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Peki neden bu rota üzerinde bu kadar hassas ve özenle duruyorduk, bu rotayı diğer rotalardan farklı kılan ne idi? Birinci ve en önemli etken, rotayı yapmayı planladığımız tarihin ( 13-18 EKİM 2013 ) mevsimsel geçiş dönemine denk gelmesi idi. Yağış ve olumsuz hava koşullarının oluşabilmesi ile birlikte bisiklet binmek imkansız duruma gelebilirdi. İkincisi Bölgenin coğrafi konumu itibariyle engebeli bir yapıya sahip olması ve sürekli rakım değişikliği sebebiyle, tırmanış ve inişlerin bozuk yol yapısı sebebiyle zorlayıcı olacağı idi. Bu noktada günlük yapılabilecek km mesafesi büyük önem taşımakta idi. Yükseklik eğrisine göre bir günde 60 km gidilebileceği gibi, diğer bir günde 100 km gidilebilecek yapıda idi. Bir başka önemli nokta ise sınırlı gün sebebiyle en fazla 6 gün sürmeli idi. olabilecek tüm olumsuzluklar ve en iyi ihtimallerle birlikte planlama ona göre yapılmalı idi. Tüm bu araştırma ve incelemeler sonucunda rota ortaya çıkarıldı. Yahyalı ilçesinden başlayarak, yine Yahyalı ilçesinde biten Aladağlar çevresinde ring yapılabilecek 360 km. uzunluğunda bir rota çizildi ve aşağıdaki şekilde gün gün planlandı.

1


Bisikletle Aladağlar

P

lanlanan tarihin 1 hafta öncesinde ülkenin yağışlı havaların etkisi altına girmesi ve bölgede ki yüksek rakımlara yılın ilk karının düştüğü haberlerinin gelmesi turun iptal olabileceği sinyallerini vermeye başladı. Ancak ilerleyen günlerde hava dönmüş ve tarih yaklaştıkça yağışlar bölgeyi terk etmiş havalar ısınmaya başlamıştı. Gözümüz kulağımız bölgede ki hava durumunun ne durumda olduğuna dair alabileceğimiz iyi haberlerde idi. Gelen haberler pek de iç açıcı değildi. Hava sıcaklıkları belirli bölgelerde gündüzleri 5 ile 10 derecelerde değişirken geceleri ise eksi 1-2 derecelere kadar düşmekte idi. Ancak bu sıcaklıklarda dahi turu yapabileceğimizi ve parkuru tamamlayabileceğimizi düşüncesiyle, o şartlara uygun kıyafetler hazırlamaya başladık.

Artık geri sayım başlamıştı ve yolculuk başlamak üzereydi. Her şey yolunda gidiyordu. Tur heyecanı kat kat artıyor ve hazırlıklar sürüyordu. Tüm yurtta havalar ısınmaya başlamış ve önümüzde ki 1 hafta boyunca hava durumunun iyi olacağı, gün gün sıcaklıkların artacağı medya haberlerinde verilmeye başlanmıştı. Son gün geldi çattı ve bisikletlerimizi araçlarımıza yükleyerek Antalya’dan Yahyalı’ya ulaşmak üzere hareket ettik. Aramıza Konya’dan katılacak olan arkadaşımızı da alarak 4 kişi ile tura başlamış olduk. Gün boyu süren yolculuğun ardından, bisikletlerimizi ve çantalarımızı sabahın ilk ışıkları ile hareket edecek şekilde hazırlayarak, büyük bir heyecanla, yol yorgunluğunun üzerine geceyi dinlenerek geçirdik.

2


I S A T O R R TU

www.bisikletrotalari.com velespit@bisikletrotalari.com

Yahyalı, Dikme, Delialiuşağı, Yeşilköy, Çavdaruşağı, Büyükçakır ve Kapuzbaşı Şelalarinde kamp.

1.Gün 2.Gün 2.Gün 3.Gün

Kapuzbaşı Şelalarinden Aladağ İlçesine ulaşarak kamp. Meydan Yaylası, Karaköse, Madenli, Ustalar, Abdilli, Fakılar, Hacılı, Beydemir, Karaisalı, Kapıkaya, Kapıkaya Kanyonu ve Kıralan(Hacıkırı)’nda kamp. Kuşçular, Çakıt Vadisi, Belemedik, Pozantı, Alpu, Fındıklı, Kamışlı, Yelatan, Çamardı ve Çukurbağda Kamp.

4.Gün

Bademdere, Orhaniye, Sulucaova, Dündarlı, Çadırkaya, Senirköy, Yuları ve Yahyalı’da son.

5.Gün

1.Gün : Yahyalı - Kapuzbaşı 62 Km 7.30 Saat 18 Km/h Zor 1475 m %90 Asfalt, %10 Toprak yol

Su kaynakları mevcut. Yerlesim yerleri dısında alıs veris alanı yoktur. Kıs mevsimi ve yagıslı havalar haricinde her zaman yapılabilir Kapuzbası selaleleri cevresinde cok sayida pansiyon mevcut.

3


Bisikletle Aladağlar

13

EKİM 2013 pazar günü güneşin ilk ışıklarıyla horoz sesleri eşliğinde uyanarak güne başladık. Köy usulu odun sobasında peynirli bazlama ve yöresel gıdalarla kahvaltımızı yaparak ilk pedallarımız dönmeye başladı.

Hava biraz serin ama rahatsız edici değildi. Gölgeler üşütüyor ama güneş gören bölgeler ısıtıyordu. Yahyalı ilçesinin hemen çıkışında, 5 km uzaklıktaki Derebağ Şelalesi’ne yol ayrılmakta idi. Ancak planlanana rotamız içerisinde olmadığı için direk geçerek yola devam ettik ve tırmanışa başlamış olduk.

G

üneş yükseldikçe hava ısınmış ve üzerimizde ki kıyafetler fazla gelmeye başlamıştı. Hepimiz termal ve oldukça kalın kıyafetler giyinerek başlamıştık. Hem hava beklediğimiz sıcaklıkların üzerinde hemde rampa beklediğimiz dik eğimin altında idi. Neredeyse hiç zorlamadan asfalt yolda tırmandığımız 10 km rampadan sonra Zamantı ırmağına doğru inişe geçtik.

4


Bisikletle Aladağlar

Y

ol, asfalt, yer yer 3 şeritli geniş bir yol idi. Ancak bölgede bulunan Çinko ve Demir maden ocağı sebebiyle yolun büyük bir kısmı kamyon ve tırlar tarafından işgal ediliyordu. Bu bölge geçişinde çok dikkatli olmakta fayda vardır. İnişin bir kaç km sonrasında karşı tepelerde kurulmuş olan rüzgar tribünleri görülmektedir. inişin bittiği noktada ise Zamantı nehri üzerine kurulmuş olan köprüden geçilerek Dikme Köyüne kadar 3,5 km lik başka bir tırmanış başlamaktadır. Hafif eğimle başlayan rampa sonlara doğru yaklaştıkça dikleşmekte ve yüklü bisikletle çıkma neredeyse imkansızlaşmaktadır.

Rampanın çıkışında ise Dikme Köyüne ulaşılmaktadır. Köyün konumlandırılmış olduğu tepe bölgesi çok iyi rüzgar aldığından dolayı neredeyse her yere rüzgar tribünleri konumlandırılmış durumda idi.

D

oğal kaynaklarla enerji elde edilmiş ancak karşılaştığımız yöre halkı ile ayaküstü muhabbetimizde, köylünün mera alanları, açılan yollarla ve dikilen tribünlerle işgal edilerek yörede ki hayvancılık ve tarım arazisinin zarar gördüğü konusunda dert yandıklarını gördük. Belki daha iyi bir planlama ile daha doğru enerji edilebil-

ir ve yöre halkının zarar görmesi engellenebilirdi.

5


Bisikletle Aladağlar

D

ikme Köyünden sonra yolu sarmalayan rüzgar

tribünleri arasında, sağ tarafımızda aladağların zirvelerinin manzarası ve karşımızda ise uzanan vadi boyunca biraz dik bir eğimle inişe geçiliyor. Delialiuşağı, Yeşilköy ve Çavdaruşağı köyleri boyunca iniş devam etmektedir.

Ç

avdaruşağı Köyünden bir kaç

kilometre gittikten sonra bir ses sizi karşılar. Eğer durmadan devam etmeye meyil etmişseniz arkanızdan koşarak seslenecektir size “Hello, wel-

come” , “drink tea” nidalarıyla sayın Cuma AKÇAKOCA Cuma AKÇAKOCA, yol kenarına kurduğu çay ocağını işleten, hoşsohbet ve sıcakkanlı yöre insanıdır. İlginç bir hikayesi de vardır. Yörede ve bölgeden geçen yerli ve yabancı turistler tarafından da bilinen bir kişilik olmuştur. Gönlünü kaptırdığı Rus uyruklu turist kızı 2000 yılından bu tarafa, tanıyan olup olmadığını bıkmadan, usanmadan her geçen yolcuya sormaktadır ve adına yazdığı türkü ile hikayesini kendisinden dinleyelim.

http://www.youtube.com/watch?v=eSi72FFF98Q

Cuma amcanın çayını içtikten ve hikayesine ortak olduktan sonra tekrar yola devam ediyoruz.

6


Bisikletle Aladağlar

Yol bundan sonra kanyon içerisinde doğal kaya ve dağ manzaraları eşliğinde devam etmektedir. Bir kaç kilometre sonra hafif tırmanışla devam eden yol, boğazı geçer geçmez dünyanın eşsiz güzellikleri arasına girmeyi başarmış olan ve üç koldan akan Kapuzbaşı Şelaleleri ile karşılaşılmaktadır. Yanınızda ki arkadaşınızın

konuşmasını dahi duyamayacağınız şiddette ki gürültüsü ile Aladağların kayaları arasından fışkırarak akmaktadır. Doğal ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ancak günden güne çevrede ki doğal yapı bozulmakta ve deforme olmaktadır. Halen doğal güzelliğini kaybetmemiş iken kesinlikle görülmesi gereken yerler arasına eklenmelidir.

7


Bisikletle Aladağlar 2.Gün : Kapuzbaşı - Aladag 44 Km 9.30 Saat 10 Km/h Çok Zor 1249 m %90 Toprak, %10 Asfalt yol

Su kaynakları mevcut. Yerlesim yerleri dısında alıs veris alanı yoktur. Kıs mevsimi ve yagıslı havalar haricinde her zaman yapılabilir Aladag Ögretmenevi, Orman Müdürlügünün misafirhanesi ile Adana yolu çıkısında Dag Otel mevcuttur.

8


T

Bisikletle Aladağlar

amamen Asfalt yolda tamamladığımız ilk günün ardından Kapuz başı Şelalelerini geride bırakarak Adana’nın Aladağ ilçesine doğru orman yollarından gitmek üzere sabahın ilk ışıklarıyla uyanıyoruz. Arka jant tellerinden, ses gelen bisikletlerimizin bir tanesinin tellerini sıkmak isterken kırılması ve sonrasında ki değişim ve akort 1 saat kadar oyaladıktan sonra yola koyuluyoruz. Artık heyecanla ve dört gözle beklediğimiz orman ve dağ yollarını içeren parkurların başlangıcındayız.

R

otanın bundan sonraki bölümü Aladağ ilçesine kadar tamamen orman yollarından ve engebeli araziden devam edecek. Turun hemen başlangıcında tırmanışa başlayarak tekrar yükselmeye devam ediyoruz. Yükseldikçe ortaya çıkan manzaranın güzelliği ve temiz orman havası hepimizi sarhoş edercesine büyülüyor. Bu bölümde tırmanışlar bir türlü bitmek bilmiyor. Her döndüğümüz virajdan, her aştığımız tepeden sonra hep yenileri karşılıyor bizi. Yaklaşık olarak 13 km tırmandıktan sonra yol uzunca bir müddet inişe geçiyor ve diyorsunuz ki, artık tırmanış bitti galiba ve bundan sonra hep iniş var. Ama öyle olmuyor yine ve tekrar tırmanış başlıyor.

9


Bisikletle Aladağlar

G

ps verilerinde de görüldüğü gibi 2. Günün parkurunun ilk 20 Km si tırmanışla geçmektedir. Fakat doğanın ve manzaranın güzelliği tırmanışları keyifli anlara çevirmektedir. Tırmanışlar bittiği noktada aşılan tepenin ardından iklimde değişmektedir. Karasal iklimden Akdeniz iklime geçilmekte ve hava sıcaklığının yükselmesi ve nem oranın artmasıyla bu durum hemen fark edilmektedir. Sonrasında ise Aladağ ilçesine kadar iniş devam etmektedir.

10


Ş

Bisikletle Aladağlar

irin, sakin ve güzel bir ilçe. Pek çok ihtiyaçların karşılanabileceği irili ufaklı pek çok market bulunmakta. İnsanı sıcakkanlı ve ilgili alakalı davranmaktadır. Aladağ ilçesinin Adana tarafında ki çıkışında uygun bir yerde kampımızı kurarak bir günü daha geride bırakıyoruz.

11


Bisikletle Aladağlar 3.Gün : Aladag - Hacıkırı 75 Km 13. Saat 13 Km/h Çok Zor 1249 m %30 Toprak, %70 Asfalt yol

Su kaynakları mevcut. Yerlesim yerleri dısında alıs veris alanı yoktur. Kıs mevsimi ve yagıslı havalar haricinde her zaman yapılabilir Hacikiri köyünde Alman Köprüsünün oldugu bölümde uygun kamp alanı bulunmaktadır.

12


Bisikletle Aladağlar

A

ladağ ilçesinde sabahın ilk ışıklarıyla, Aladağların manzarasında açıyoruz gözlerimizi. Bol tırmanışlarla geçen bir günün ardından, dinlenmiş ve zinde kalkıyor ve

güzel bir kahvaltı ile turumuzun 3. gününe başlıyoruz.Bu günde öncelikle bir müddet tırmanacak ve uzun bir inişten sonra Kapıkaya Kanyonu bölgesine ulaşacağız.

K

Doğa da olmak ve kısıtlı imkanlar yaratıcı güçleri ortaya çıkartıyor. Çadır kazıklarını şiş olarak kullanarak sucuklarımızı pişiriyor ve sıcacık çorbalarımızla birlikte yudumluyoruz.

ampımızı Aladağ ilçesinin Adana çıkışı yönünde bir benzin istasyonun arkasında bulunan çim sahanın kenarında uygun bir yere atmıştık.

A

ladağ ilçesini çıktıktan sonra tepe noktada sağa Meydan Yaylası istikametine yol ayrılarak bu yöne devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 6 km lik bir tırmanış bizi oldukça zorluyor. Belki tüm parkurun en zorlu tırmanışı burasıdır. 6 km olmasına rağmen çok dik bir eğime sahiptir. Taa ki Meydan Yaylasına kadar devam etmektedir. Meydan Yaylasından sonra inişe başlayarak manzara eşliğinde güzel havanın tadını çıkarmaya başlıyoruz.

13


Ö

Bisikletle Aladağlar

ğle yemeğini yemek için uygun bir yer aramakta iken Beydemir Köyün’de yol kenarındaki bir evden gelen daveti geri çevirmiyor ve misafirleri oluyoruz. Misafirperverlikleri, sıcakkanlılıkları, güleryüzleri ve hoş sohbetleri için teşekkür ediyoruz. Odun közünde yapılan tavşan kanı çayın ve sohbetin tadına doyamıyoruz. Ancak yolumuz uzun ve onümüzde bilinmeyenlerle dolu bir geçit var.

Karaisalı ilçesini çıktıktan 5-6 km sonra Kapıkaya Kanyonu görülmeye başlamaktadır. Uzakta ki görüntüsüyle dahi insanı büyülemektedir.

14


K

Bisikletle Aladağlar

apıkaya Kanyonu girişinde ki Köprü geçilerek devam edildiğinde Pozantı-Adana Karayolu varılmaktadır. Yine aynı yönde devam ederek Demirçit Köyü yoluna dönülerek devam edildiğinde de Hacıkırı Köyüne ulaşılmaktadır. Yaptığımız araştırma ve bölgeden fikir sahibi olan kişiler ve Kanyon içerisinden gelen insanlardan aldığımız bilgiler Kanyon içerisinden bisikletle geçişin mümkün olamayacağı yönünde idi. Olumsuzluklar karşısında bir müddet ikilemde kaldık, ne yapacağımız konusunda karar veremedik. Sonra tüm macera heyecanımızla çıktığımız maceralı yolcuğun hakkını vermek istercesine bisikletlerimizi sürüyoruz Kapıkaya Kanyonu içerisine.

Kanyona girer girmez yol çok bozuk ve biraz dik eğimle devam ediyor. Bu noktada bisiklet binmek imkansızdır. Yaklaşık olarak 300-400 metre kadar yol, bisiklet binilemeyecek kadar bozuk ve dar olarak devam etmektedir.

15


Bisikletle Aladağlar

4

00-500 metre sonra ise 50-55 basamaklı bir tahta merdiven karşılıyor bizi. Bisikletlerimiz yüklü ve merdivenleri çıkartmak neredeyse imkansız. Merdivenlerin sağ tarafında bulunan tek tekerin ancak sığabileceği düzlükte iki kişi ile ittirerek bisikletlerimizi çıkartmayı ve bu zorlu bölümü de geçebilmeyi başarıyoruz…

Merdivenli bölüm geçildikten sonra çok güzel bir yol devam ediyor. Kayalıkların arasında, dar geçitte, sadece kafamızı yukarıya diktiğimizde gökyüzünü görebildiğimiz bir kanyonda ilerliyoruz. Yol yürüyüş yol ve ancak tek bisiklet sığabilmektedir.

16


Bisikletle Aladağlar

B

u muhteşem güzellikte ki yol Kanyon içerisinde bulunan nehrin kıyısından devam ederek bir kaç km. daha devam etmektedir.

17


Bisikletle Aladağlar

Kanyon kayalıkları bittikten sonra orman içerisinde devam eden yol, oldukça bozuk ve engebelidir. Ağaç kırıkları, iri taşlar ve küçük kanallar oluşmuştur. Dikkatli devam edilmesinde fayda vardır. Sonrasında yol Yerköprü istikametinden gelen bir kanal duvarı ile kesilmektedir. Kanalın diğer tarafında yolun devam ettiği görülmekte ise de diğer tarafa geçmek neredeyse imkansız bir durumdadır. Bir şekilde geçmenin çarelerini aramaktayız. Farklı fikirler ve yollar deniyoruz. Yukarıda ki fotoğrafta görülen merdivenden geçmeyi denemek istesek de, ağaç zayıf kalmış ve çok esnemekte olduğundan riske giremedik.

Saatler ilerlemekte ve hava kararmak üzereydi. Bir yandan uygun kamp yeri bakarken bir yandan da etrafı keşfetmeye çalışırken, kanal kenarından devam ederek karşı yola geçilebileceği fikrine vardık. Kaygan zemine sahip bu geçiş, zorlu riskli ama imkansız değildi. Dikkatli bir şekilde bu bölümü de gerek yolumuza devam edebiliyoruz. Yol bu noktadan sonra düzelerek devam etmektedir.

18


K

Bisikletle Aladağlar

anyondan Yerköprü yoluna ulaşabilmek maceralı ve zorlu olsa da tüm gayretimiz ve azmimizle başarıyoruz. Hava kararmış ve saatler ilerlemişti. Kamp için 2 alternatifimiz vardı. 1 km geri giderek Yerköprü’ ye ulaşmak yada 3-4 km tırmanarak Hacıkırı Köyüne ulaşmak. Bu kadar maceradan sonra yine maceraya devam ederek 1 saat daha karanlıkta ki tırmanışımızın ardından Hacıkırı(Kıralan) Köyüne ulaşıyor ve tren istasyonunda bulunan çamlık alana kampımızı kuruyoruz.

Bu kadar maceradan sonra yine maceraya devam ederek 1 saat daha karanlıkta ki tırmanışımızın ardından Hacıkırı(Kıralan) Köyüne ulaşıyor ve tren istasyonunda bulunan çamlık alana kampımızı kuruyoruz.

19


Bisikletle Aladağlar 4.Gün : Hacıkırı - Kamışlı 48 Km 10.30 Saat 15 Km/h Çok Zor 1220 m %60 Toprak, %40 Asfalt yol

Su kaynakları mevcut. Yerlesim yerleri dısında alıs veris alanı yoktur. Kıs mevsimi ve yagıslı havalar haricinde her zaman yapılabilir Kamisli Köyünde Sezer Otel bulunmaktadır.

20


Bisikletle Aladağlar

B

isikletle Aladağlar çevresinde ring turumuzun 4. gününde sabahın ilk ışıkları ile uyanıyoruz. Bugün parkurun en heyecanlı ve en keyifli bölümlerinden bir tanesini daha geçeceğiz. Öncelikle Alman Köprüsü olarak adlandırılan ve başka bir adla Varda yada Vardaha Köprüsü olarak da bilinen harika bir Tarihi Demiryolu Köprüsü Manzarasından sonra Çakıt Vadisine doğru devam edeceğiz. Yazımızın başında özellikle belirtelim ki, turun bu yönde ki başlangıcında dik ve zorlu bir tırmanış bölümü olsa da, Çakıt Vadisi geçişi için en uygun geçiş yönü bu şekildedir. Vadi içerisinde yol, Pozantı yönüne doğru inişle devam etmekte, oldukça dik ve çarşaklı yol yapısı dolayısıyla tehlike ve riskleri bulunmaktadır. Bazı bölümlerde bisiklet üstünde gidebilmek oldukça güçtür. Aksi yönde gidilecek olduğunda, yolun bozuk ve çarşaklı yapısı sebebiyle uzun mesafelerde bisikleti elde taşımak zorunda kalınabilecektir.

Hacıkırı(Kıralan) köyü İstasyonunda ki kamp alanımızı terk ediyor ve Alman Köprüsüne yöneliyoruz. Oldukça sağlam ve mühendislik harikası olan köprü, ihtişamı ve görüntüsü ile büyüleyici güzelliktedir. Yolumuz uzun ve zorlu olduğu için çok fazla vakit kaybetmeden geri dönüyor ve Hacıkırı Köyü içerisinden toprak yolda ki tırmanışla Kuşçular Köyüne doğru yol alıyoruz.

21


Bisikletle Aladağlar

Y

ükselmeye başladıkça geride kalan Kapıkaya Kanyonu manzarası arkamızdan bizi takip ediyor. Yaklaşık olarak 5 km tırmandıktan sonra biraz düz bir yol ile devam edilerek Kuşçular Köyüne ulaşıyoruz.

Günümüzü daha vakitli değerlendirebilmek adına sabah kahvaltımızı yapmadan hareket etmiştik ve tüm iştahımızı Kuşçular köyüne saklamıştık. Güzel bir demli çay ve kahvaltıdan sonra Çakıt(Belemedik) Vadisine doğru hareket ediyoruz.

Köyün çıkışında yol bir kaç noktada 2′ye, 3′e ayrılarak devam etmektedir. Buralarda şaşırmamak için, ya GPS cihazınızla hareket etmeli yada yol tarifini çok dikkatli almalısınız. Köyden hemen sonra yol inişle devam etmekte olup yol yapısı oldukça bozulmaktadır.

Köy meydanında bulunan çay ocağını Mustafa adında bir köylü işletmektedir.

22


Bisikletle Aladağlar

Ç

arşaklı bozuk yol yapısı Vadi inişinde başlamaktadır. Sert iniş bir süre sonra biterek Vadinin uzun görüntüsü ve büyüleyici yol manzarası karşımıza çıkmaktadır. Doğanın ve manzaranın tadını çıkarmak adına her fırsatı değerlendiriyoruz.

23


Bisikletle Aladağlar

Bazı bölümlerde hem bisiklet gitmek hemde yürümek dahi zorlaşıyor.

24


Bisikletle Aladağlar

Yolda karşılaştığımız 2 turist arkadaşla ayaküstü selamlaşıyor ve sohbet ediyoruz. Rusya’dan yola çıkarak, Kaçkarları ve Nemrutu aşarak bu bölgeye ulaşmışlar. Rotalari Mersin...

25


Bisikletle Aladağlar

Pozantı’da öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket ediyoruz. Alpu ve Fındıklı Köylerine kadar yaklaşık olarak 8 km daha tırmandıktan sonra yol düzleşerek devam etmektedir. Kamışlı Köyü’nden sonraki Sezer Otel’in futbol sahasında çadırımızı kurarak Aladağların manzarasında kamp atıyoruz.

26


Bisikletle Aladağlar 5.Gün : Kamışlı -Yahyalı 105 Km 10.30 Saat 14 Km/h Çok Zor 1813 m %20 Toprak, %80 Asfalt yol

Su kaynakları mevcut. Yerlesim yerleri dısında alıs veris alanı yoktur. Kıs mevsimi ve yagıslı havalar haricinde her zaman yapılabilir Çukurbag Köyünde pansiyon ve kamp alankarı bulunmaktadır.

27


A

Bisikletle Aladağlar

rtık Bisikletle Aladağlar çevresinde ki ring turumuzun sonuna yaklaşıyoruz. Kazasız belasız geldiğimiz bu ana kadar, turu planlarken hesaba kattığımız yağış son günde geleceği sinyallerini vermeye başlamıştı. Akşama Yahyalı’ya yetişebilmek umuduyla tüm gücümüzle yükleniyoruz pedallara. Şans yine bizi bırakmıyor ve turun başından beri olduğu gibi yaklaşan fırtınaya inat rüzgar bizi önüne alıyor ve adeta bizi uçururcasına itekliyor. Öyle şiddetli esiyor ki rampalarda dahi pedal çevirmeden gider durumdaydık. Bu rüzgar önümüzden ya da yandan esiyor olsaydı hem ilerleyemez hemde kesinlikle dengeyi kaybederek düşebilirdik. Çamardı ilçesine girmiyor çevre yoldan Çukurbağ Köyüne doğru ilerliyoruz.

Çukurbağ Köyu ve Demirkazık Zirvesi

Tüm ihtişamıyla Demirkazık zirvesi karşımızda adeta büyülüyor bizleri. Malesef yaklaşan fırtına ve yağış nedeniyle Çukurbağ Köyünde de oyalanmadan yolumuza devam ediyoruz. Çukurbağ Köyü’nde kamping alanları mevcuttur. Burada kalınarak doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışları yapılabilir.

28


Bisikletle Aladağlar

Geride Demirkazik, karşımızda Erciyes

Dündarlı Köyü

Çadırkaya Köyü

29


Bisikletle Aladağlar

B

isikletle Aladağlar turumuzun sonunda Yahyalı ulaşıyoruz. Turu kazasız belasız bitirmenin ve Aladağların bize gösterdiği güzelliklerin damağımızda kalan tadıyla ertesi sabah Antalya doğru yola çıkmak üzere dinlenmeye çekiliyoruz. Şunu da belirtelimki Aladağ ve çevresini gezmek için 5 gün kesinlikle yeterli bir zaman değil.

S

evgiyle

P

edalla...

30


BISIKLETROTALARI

www.bisikletrotalari.com antalyabisikletrotalari.blogspot.com www.facebook.com/groups/bisikletrotalari

B端lent Basgan

Bisikletle Aladağlar  

5 gün Aladağlar ring turu

Advertisement