Page 1

BİRGİ BELEDİYESİ 1898

T.C. BİRGİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Dünya Kültür Mirası Birgi

2004 YILI FAALİYET RAPORU M. CUMHUR ŞENER BİRGİ BELEDİYE BAŞKANI


Değerli Birgililer, 28 Mart 2004 tarihinde Birgi Halkının oylarıyla bu onurlu göreve seçildik. Sizlerle beraber 31 Mart 2004 tarihinde sade bir törenle bu göreve başladık. Belde halkının hak etmiş olduğu hizmetleri daha hızlı, daha kaliteli bir şekilde ulaştırabilmek için 2004 mali yılı kısıtlı bütçe imkanlarını da zorlayarak hizmet etmeye çalıştık. Bu çalışmalarımız tabiî ki tüm belediye çalışanlarının özverili çalışmaları ile halkımıza ulaşmıştır. Bu hizmetlerin halkımıza ulaşmasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza, sivil toplum örgütlerine, vatandaşlarımıza, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz. Kısıtlı bütçe imkanlarıyla, çağdaş ve şeffaf Belediyecilik anlayışımızla yapılan çalışmalarla, Birgi halkının yaşanabilir bir belde ve tarihi kent dokusunun korunarak çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz; demokratik, katılımcı, birleştirici, halka açık, bilimsel ve tarafsız olarak, çağdaş ve insan odaklı bir Birgi yaratmak için yola çıktık. Çalışmalarımız; sorumluluk bilinci ile tarih ve kültürün beşiği güzel Birgi’mizi gerçek kimliğine kavuşturmak ve yaşayan halkımızı refah ve huzur içinde yaşaması içindir. Tüm halkımıza kendim ve arkadaşlarım adına sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

M. Cumhur ŞENER Belediye Başkanı

1


28 MART 2004 YEREL SEÇİMLERİNDE GÖREV ALAN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİMİZ

Mustafa ÇETİN

Mustafa ŞANAY

Salih KURAN

Sadık SANDIK

Hayati KOSTAK

Hüseyin KARAASLAN

Arif KONUŞ

Hikmet OZANLI

Mehmet BOZBAĞ

2


2004 YILINDA GÖREV ALAN BELEDİYE ENCÜMEN ÜYELERİMİZ

M. Cumhur ŞENER

Mustafa ÇETİN

Turan NAZİLLİ

Mustafa ŞANAY

Salih KURAN

Hatice YAKLAŞ

Selami AKGÜN

3


BELEDİYE PERSONELİMİZ

Turan NAZİLLİ

Hatice YAKLAŞ

Selami AKGÜN

Latif KARACA

İsmail UĞUR

Mehmet AHİ

Cumhur MIHÇI

Hüseyin OT

Nihat DOĞAN

Ahmet TAMDOĞAN

Seçil KUYUCU

Hüseyin BOZALAN

4


BELEDİYE PERSONELİMİZ

Mehmet SU

Ahmet ÖZKALAY

Mustafa ŞANLI

Mehmet EKİZ

Abdullah SARIKAYA

İbrahim ÖZBEY

İbrahim OKUR

Murat ZÜHRE

Serkan YAŞAR

Kadir KAÇAN

Ülkü ANILDOĞAN

Ali SARI

5


FAALİYET RAPORU Belediyemiz hizmetlerinin halka sunulmasında beldemizin zengin tarihi ve kültürel değerleri göz önünde tutularak 2004 mali yılı Bütçe imkanları ölçüsünde yatırımlara gereken önem verilmiş, bunların cari ve yatırım harcamalarına aşağıda maddeler halinde değinilmiştir. A- FEN İMAR İŞLERİ : İmamı Birgivi Çevre Düzenleme Projesi kapsamında asri kabristanlığın bakım işleri ve ziyaretçi girişinden İmamı Birgivi mezarına kadar olan ağaçlı yoldaki ağaçların köklerinin açığa çıkmasından kurumaya başlayan ağaçların altındaki yol kilit parke taşı ile kaplanarak güzel bir görünüm kazandırılmıştır. Kasabamız tarihinin eski olmasından bir çok tarihi çevre ve anıtlar ile bunları ayrı bir peyzaj güzelliği bulunması, bu ağaçların korunması, tescilli ağaçların Tescilli Koca Çeşme anıt çevrelerinin açılması için Şehit Gürol Madan Caddesi kenarlarındaki ağaç diplerindeki kaldırılarak beton kaplamalar kilit parke taşı ile kaplanmıştır. Tescilli Bıçakçı Esseyit Hacı Ali Ağa Çeşmesi ile Çarşı Çeşmesinin restorasyonları ve Çevre düzenlemeleri yapılmıştır.

Şehit Gürol Madan Caddesi üzerinde Beldemiz çocuklarının ruhsal ve bedensel gelişimini kazanmaları için Güney Deniz Saha Komutanlığının katkıları sağlanarak beldemizde yaşayan çocukların hem Gazi Umur Beyi tanımaları ve onun adını yaşatmak maksadı ile oyun parkının inşaatı tamamlanmış ve hizmete sunulmuştur. Belediyemize ait hizmet binalarının bakım ve restorasyon işlerine başlanılmış çalışmaları devam etmektedir. belediye hizmet binamızın çatı tamiratı ve düğün salonunun çatı onarımı yapılmıştır.

6


Kasabamızın değişik yerlerinde bulunan meydan ve yol kenarlarına oturma bankları monte edilerek kullanıma sunulmuştur.

Yeni imara açılan otuz evler yöresindeki 1300 metre atık su kanalı projelendirilmiş Bu yerleşim yerinde yaşayan vatandaşlarımızdan katkı sağlanarak yapımı kısa sürede tamamlanmıştır. Birgi' ye gelen ziyaretçiler için Camikebir ve Kurtgazi mahallelerinde otopark çalışmalarına başlanmış, bir kısmın da çalışmalar devam etmektedir.

Sasallı çeşmesi yeniden yapılarak kısa zamanda suyunun akması sağlanacak ve halkımızın hizmetine sunulacaktır. DSİ ile ortak çalışma yapılarak Birgi deresi yatağı düzenleme ve temizleme çalışmaları yapılmıştır. Taşpazar sokakta meydandan akmakta olan arazi suyu kapalı boru içine alınarak halkımızın mağduriyeti giderilmiştir

7


Beldemizdeki tescilli sivil mimarlık örneklerinin korunmaları ve restorasyonlarının yapılması için İzmir II Numaralı Koruma Kurulu ile çalışmalara hız verilmiş vatandaşlarımıza yardımcı olunarak kurul ile ilişkileri düzenlenmiş bu şekilde hem Birgi beldemizde uygulanan koruma İmar Planı uygulanmış, vatandaşlarımızın " çivi çakamıyoruz dediği" binalar için gerekli izinler alınmış ve tadilatları yapılmaya başlanmıştır. Bu güne kadar 65 adet Kurul gündeminde görüşülmek üzere havale edilmiş olup, bunlardan 21 adedi sonuçlanmış, 44 adedinin işlemleri halen devam etmektedir. Bunların haricinde belediyemizin yetkisinde olan 20 adet dosyaya basit onarım izni verilmiştir. Ülkemizin en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği İrimağzı yöresine bağlantı yolunun bakım ve rotmiks kaplamaları yapılmıştır.

B- ESENLİK HİZMETLERİ : Kasabamız gençlerinin boş zamanlarını değerlendirmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için Belediyemiz mülkiyetindeki futbol sahası yeniden düzenlenerek spor derneği bünyesinde takım kurularak amatör kümede müsabakalara başlanılmıştır. Belediyemiz makine parkındaki yürümeyen iş makineleri (dozer, greyder, motosiklet, itfaiye vb.) araçların yedek parça takviyeleri yapılarak kullanılır hale getirilmiştir. Beldemizde itfaiye teşkilatı olmaması nedeniyle Beldemizdeki tarihi değeri olan sivil mimarlık örneklerinin çıkabilecek yangınlarda yok olmaması için Valilik Makamı İl Çevre ve Orman Vakfının katkılarıyla Beldemize 1 adet tam teşekküllü itfaiye aracı alınmış ve beldemizin dar sokakları ve araçlarla girmenin mümkün olmadı yerler yangın vanaları yerleştirilerek beldemizin esenliği için katkı sağlanmıştır. Beldemizde yaşayan fakir yardıma muhtaç insanların sosyal devletin gereği ayni ve nakdi yardımların yapılabilmesi için Sosyal Yardım Yönergesi hazırlanarak İmamı Birgivi' de kesilen adak ve kurbanların etleri ile 90 tona yakın odun, kömür dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza gıda ve ilaç yardımları yapılmıştır.

8


Kasabamızda üretilen küçük el sanatlarının teşhir edilmesi ve Beldemizde değişik dönemlerden kalan belli bir dönemi yansıtan eserlerin sergilenmeleri için mülkiyeti vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Sarı Berber medresesi ile İmamı Birgivi medresesi yapılan protokolle kiralanmıştır. Bu yerlerde sergi yerleri düzenlenerek Beldemizin tanıtımına katkı sağlanacaktır.

Beldemiz kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için Çekül Vakfı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tarihi Kentler Birliği vs. gibi kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılmıştır. Beldemizin tanıtımı için 22. Tarihi Türk Evleri Haftası Birgi onuruna kutlanması sağlanmış, yaz okulu çalışmalarına katkı sağlanarak halkımıza olan katkısının arttırılması yönünde destek olunmuştur.

9


Beldemizde bu yıl Belediyemiz, Çekül Vakfı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ nin ortak çalışmasıyla düzenlenen yaz okulu çalışmalarında öğretim üyeleri, öğrenciler ve halkımızın katılımıyla çeşitli sergiler, konferanslar, söyleşiler, ve bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir. Beldemizde kutlanılan resmi Bayramlarda halkımızın Bayram coşkusunu en yüksek seviyede algılaması için fener alayı ile müzikal eğlenceler düzenlenmiştir. Beldemizde yaşayan emekli ,dul ve yetim,işsiz ve ev hanımı olan vatandaşlarımızın bu güne kadar yapılmayan muafiyet hakları yardımcı olunarak yararlanmaları sağlanmıştır. Belediyemiz tarafından beldemizde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşları ile her ay düzenli olarak koordinasyon toplantısı yapılarak belde sorunlarına ortak çözüm arayışına ve çalışmasına gidilmiştir.

C- ÇEVRE VE SAĞLIK HİZMETLERİ :

Belediyemiz beldemizin daha yeşil görünmesi için Belediyemize ait arazilerin içlerinde ağaçlandırma çalışmalarına hız vererek 500 adedi fıstık çamı ,zeytin ve dış mekan bitkileri olmak üzere çeşitli peyzaj bitkisi Çevre Orman Vakfının katkıları ile temin edilerek dikilmiştir. Ayrıca beldemizde bulunan üreticilere Belediyemiz, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kaymakamlığımızın işbirliği ile yetiştirilmek üzere ücretsiz zeytin fidanı dağıtımı yapılmıştır. Kasabamız içindeki tescilli çam ağaçlarının bakım ve budamaları yapılmıştır.

10


Hasta ve yaşlı vatandaşlarımızın Temel sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmeleri için Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokol ile beldemize 1 adet ambulans kazandırılarak her gün önceden tespit edilen zamanda ve ilan edilen güzergah takip edilerek hastalar sağlık ocağına taşınmaktadır Beldemizin turizm potansiyeli göz önüne alınarak gelen misafirlerimizin daha temiz bir Birgi bulmaları için bir adet mekanik yol süpürme ve ulv ilaçlama makinesi alınmış cadde ve sokaklarımızın daha temiz olması sağlanmıştır.

Beldemizdeki çöp toplama işlerinin ilkel yöntemlerle toplanmasından vazgeçmek ve katı Atıkların Kontrolü yönetmeliği hükümlerine göre çöplerin toplanması, ayrıştırılarak geri kazanılması için çalışmalara başlanılmış, çalışmalar devam etmektedir Belediyemiz mülkiyetinde bulunan çeşitli guruplardaki zeytin ağaçlarının yıllık bakımları yapılarak budamaları yapılmıştır Beldemizde yaz aylarında oluşan karasinek ve sivrisineklerle mücadele edilerek muntazam ilaçlamalar yapılmıştır. Beldemizdeki ilkel toplanan çöp sisteminin değiştirilerek sıkıştırmalı çöp konteynır sistemine geçilmesi için Çevre Koruma Vakfı tarafından 20 adet sıkıştırmalı çöp konteynırı hibe alınmıştır.

Belediyemiz mülkiyetindeki İmamı Birgivi Uzun bahçe ve su deposu yanındaki alanlarda düzenlemeler yapılarak ağaçlandırılmıştır

D- PERSONEL İŞLERİ : Faaliyet döneminde stratejik plan ve performans planları yapılmış 5272 sayılı kanun gereğince Belediyemiz personel giderlerinin gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanununda belirlenen yeniden değerleme katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın Nüfusu 10.000 in altındaki Belediyelerin %40'ı aşamaz dendiğinden Belediyemiz personel giderlerimizin yukarıda belirtilen miktarın çok üzerine çıkmış olmasından Belediyemiz hizmetlerinin yerine getirilmesi için marjinal 11


maliyet hesapları sonucu hizmet alım ihalesi yapılarak 2005 mali yılında uygulamaya geçilmiştir. Böylece Belediye hizmetlerindeki işlerin çeşitliliği kısıtlı elamanlarla yapılıyor olmaktan , hizmet satın alınarak iş uzmanı tarafından daha az maliyetle yapılmış olacaktır. Belediyemiz hizmetlerinin halka sunulmasında etki ve verimliliğin arttırılması için 5272 sayılı Kanuna göre norm Kadro uygulamasına geçilinceye kadar personel performans ölçütleri yapılarak Genel Kadro iptal ihdas teklif çizelgeleri hazırlanarak ilgili mercilere gönderilmiştir. E- BİLGİ İŞLEM : Belediyemiz hizmetlerinin halkımıza sunulması sırasında mağduriyetlerin en aza indirilmesi için Belediyemiz bünyesinde ücretsiz ALO 153 hizmet hattı kurularak hizmete sokulmuştur. 4982 sayılı Bilgi Edinme kanunu gereğince Belediyemiz adına e-mail adresi alınmış internet ortamında web sitesi kurularak (www.birgi.bel.tr) kullanıma sunulmuştur. Tüm halkımızın her türlü bilgileri kamu kurum ve kuruluşlarından yararlanılarak veri tabanı oluşturulmuş bu bilgiler güncelleşme aşamasındadır. Daha sonra belde halkına sunulacak hizmetlerde her zaman yararlanılabilecekleri kaynak haline dönüştürülerek ve internet ortamına aktarılarak halkımızın daha sağlıklı bilgi alması sağlanacaktır. F- MALİ HİZMETLER : Halkımızın ödeme güçlüğü içinde bulunması nedeniyle 26.04.2004 tarihli meclis oturumunda taksitlendirme kararı alarak eski borçları tahsil edilmesine de katkı sağlanmıştır. Belediye meclisimizce kasabada yaşayan yaşlı ve kimsesiz vatandaşlarımızın sosyal hizmetler yönergesi kapsamında daha önce kaldırılan aylık 3 ton kullanılan su muafiyeti meclisimizce kabul edilmiştir. 1. GELİR:

247.552.033.335 224.099.133.201

250.000.000.000 200.000.000.000 150.000.000.000 100.000.000.000 13.567.681.530

50.000.000.000 0

Vergi Gelirleri Vergi Dışı Gelirler Yardımlar ve Fonlar

12


Vergi gelirleri Vergi Dışı Gelirler Yardım ve Fonlar TOPLAM

: : : :

247.552.033.335.-TL. 224.099.133.201.-TL. 13.567.681.530.-TL. 485.218.848.066.-TL.

2004 Mali yılı Gelir Bütçesi 610.000.000.000.-TL. olarak Belediye Meclisince kabul edilmiş, 2003 yılından devreden tahakkuk artığı 65.183.255.818.-TL., 2004 yılı tahakkuku 516.847.931.148.-TL. olmak üzere toplam 582.031.186.966.-TL. tahakkuk gerçekleşmiştir. Bunun 485.218.848.066.-TL. tahsil edilmiştir. 2005 Mali yılına 96.812.338.900.-TL. tahakkuk artığı devretmiştir. Tahmini bütçenin gerçekleşme oranı % 80’ dir. 2. GİDER : 2004 Mali yılı Gider Bütçesi 610.000.000.000.-TL. olarak Belediye Meclisince kabul edilmiş, gider tahmin bütçesinin üzerine 2003 yılından programlı ödenek olarak 14.083.000.000.-TL. devrettirilmiş, toplam 624.083.000.000.-TL. gider ödeneği belirlenmiştir. Yıl sonu itibariyle 517.141.000.000.-TL. harcanmış, yine Belediye Encümenince programlı olarak 2005 yılına 19.704.000.000.-TL. devrettirilmiş, kalan 87.238.000.000.-TL. yine Encümen kararı ile ödenek imhasına gidilmiştir. 101 111 112 113 114 116 117 119 910 940 950 960

Genel Yönetim Destek Hizmetleri : Esenlik Hizmetleri : Temizlik ve Çevre Koruma Hizmetleri : Sağlık ve Sosyal Yardım Hizmetleri : Bayındırlık Hizmetleri : Tarım Hizmetleri : Eğitim Kültür Spor Turizm Hizmetleri : Su ve Kanalizasyon Hizmetleri : : Kamulaştırma ve Taş.Mal.Alımı Mali Transferler : Sosyal Transferler : Borç Ödemeleri : TOPLAM :

332.688.000.000.-TL. 5.858.000.000.-TL. 21.980.000.000.-TL. 1.803.000.000.-TL. 69.040.000.000.-TL. 14.522.000.000.-TL. 6.302.000.000.-TL. 37.022.000.000.-TL. 150.000.000.-TL. 13.639.000.000.-TL. 13.457.000.000.-TL. 680.000.000.-TL. 517.141.000.000.-TL.

402.922.000.000

450.000.000.000 400.000.000.000 350.000.000.000 300.000.000.000 250.000.000.000 200.000.000.000 150.000.000.000 100.000.000.000 50.000.000.000 0

86.293.000.000 27.171.000.000

Cari Harcamaları Yatırım Harcamaları Transfer Harcamaları

13


CARİ HARCAMALAR YATIRIM HARCAMALARI TRANSFER HARCAMALARI TOPLAM

: : : :

402.922.000.000.-TL. 86.293.000.000.-TL. 27.926.000.000.-TL. 517.141.000.000.-TL.

2004 Mali yılından 2005 Mali yılına devreden banka bakiyesi 54.448.-YTL.’ dir. 2004 yılı bütçe imkanları dahilinde yapılan işler Beldede yaşayan halkımızın ve Belediye çalışanlarımın üstün gayretleri, yaşanabilir bir çevre ve kimlikli eski kent dokusunun korunmasında gösterdikleri bilinçli katılımın sayesinde başarılmıştır. Destek olan belde halkıma ve çalışanlarıma teşekkür ederim.

M. Cumhur ŞENER Belediye Başkanı

14


15

Birgi Belediyesi 2004 Yılı Faaliyet Raporu  

Birgi Belediyesi 2004 Yılı Faaliyet Raporu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you