Biomarketi kliendiajakiri sügis 2014

Page 1

S Ü G I S 2 01 4

7

Võta &

loe! Kosutust kehale SÜGISEL Dr. Hauschka SÜDAMETAIM ROOS Ürgsed NISUSORDID Pokaalis punab PUNAVEIN Tervendust RAVISEENTEST Harivad ja praktilised ÕPITOADBIOMARKET / SÜGIS 2014

28

UUDISED Uut ja toimumas 4 Minu lemmikud Biomarketis 6 TOIT JA TERVIS Puhta tooraine usku Pagar Võtaks! 8 Raviseened tugevdavad organismi 10 Kookosvesi kogub populaarsust sportlaste seas 14 Sügisel hoia end soojas! 16 Kolm kosutavat teed sügisõhtuks 17 Demeter banaanid kasvavad isemajandavas farmis 18 Toitainerikkad ürgsed nisusordid 20 Aalomahl aitab alistada põletiku 22 Pokaalis punab punavein 23 ILU JA HOOLITSUS Ralf Kunert – mees planeedilt nimega Siirus 24 Dr. Hauschka – 10 aastat Eestis 27 Roosiaias ringi kuninganna käib... 28 Avasta naha tarkus ja sära, II osa 32 Puuderda nägu päikesekiirtega! 36 Eeterlikud õlid kosutavad sügisel keha ja hinge 38 Ilu algab seestpoolt! 40 KODU JA KONTOR Sonett lisab igasse tootesse midagi erilist 42 ÕPITOAD Kaie Mei õpetab kokkama loomulikumalt 45 Biomarket kutsub Loomuliku Isu Akadeemiasse 47 Lilleoru kursused 48 Dr. Hauschka Loomuliku Ilu Akadeemia 50

BIOMARKET

Sisukord

8

18

20

3

38

SISUKORD

14

42

10

Väljaandja: OÜ Biomarket. Toimetus: Agnes Männiste, Priit Mikelsaar, Ireen Reilandt, Marika Makarova. Kujundus: Katrin Kaev; fotod: Biomarket, tootjad, Stocksy, kaanefoto: Stocksy; trükk: Ecoprint. Kontakt: agnes.manniste@biomarket.ee, telefon 661 0695, Peetri 11, Tallinn 10415.


UUDISED

Ülemiste Biomarket on ajutiselt remonditöödeks suletud

BIOMARKET

Seoses Ülemiste keskuse remondi- ja laiendustöödega on Ülemiste Biomarket ajutiselt suletud. Uuenenud ja suurema kaupluse avame taas oktoobri keskel. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast ning remondi ajal ootame sind külla teistesse Biomarketi kauplustesse.

UUDISED

4

Kodused küpsetised koolilapsele vahepalaks Tartu Biomarket sai uuema ja värskema ilme Kui Tartu Biomarketisse külla tuled, võtame sind vastu uuema ja värskema ilme, mugavama paigutuse ja parema valgustusega. Värskeid puu- ja köögivilju saad nüüd võtta külmikust ning kaubagruppide sildid riiulite kohal juhatavad juba eemalt sind oma lemmikute juurde.

BIOMARKET SOOVITAB!

Koolilapse seljakotti passivad tervislikuks vahepalaks Pagar Võtaks! ökopagarikoja ehedad ja kodused küpsetised. Ökopagarid pistavad taina sisse vaid mahedalt kasvatatud toiduaineid, sest nad on veendunud, et just nii saab kõige tervislikuma ja maitsvama toidu. Paku koolilapsele hommikuks Pagar Võtaks! rukkileiba ning vahepalaks kakke või küpsiseid. Valik on rikkalik – kookos- ja kaeraküpsised, juustu- ja rukkikreekerid, riisi- või tatrakakud jne.

Mitu uut maitset La Muu jäätiste valikus La Muu jäätiste valiku kolm kõige uuemat maiustust on sidrunisorbett, piimašokolaadijäätis ja pistaatsiajäätis. Piimašokolaadijäätis on mõnusalt magus ja sametine ning maitseb eriti hästi lastele. Hapu sidrunisorbett valmib värskelt pressitud sidrunitest ning värskendab tõhusalt. Pistaatsiajäätises kasutatav pistaatsiapasta valmib Sitsiilia maakonna Bronte piirkonna pistaatsiatest ning peaks au tegema igale Itaalia gelateria'le. Hind 5.90 / 400 g, pistaatsiajäätisel 8.00 / 400 g


UUDISED

Energeetilise mõjuga joogiklaasid Nature`s Designi vee struktuuri muutvate kuldlõikeliste klaasnõude sarja lisandusid joogiklaasid „Müüt Chakra“ tšakrate sümbolite ja afirmatsioonidega. Klaaside disainis on ühendatud värvide, sümbolite ja afirmatsioonide energeetiline mõju, et lisada korrastatud struktuuriga veele ka tasakaalustav mõju tšakratele. Tšakrad on joogaõpetustest tuntud energiakeskused, mis vastutavad muuhulgas ka inimese füüsilise ja emotsionaalse tervise eest. Hind 8.90 / 0.25 l

Biomarket ja Heateo SA sõlmisid juulis kolmeaastase toetuslepingu, mille kaudu soovime aidata kaasa selle põneva ja Eesti ühiskonna arengusse panustava organisatsiooni edasisele toimimisele. Heateo SA-st räägime lähemalt meie järgmistes ajakirjades.

Kasuta poekotti korduvalt Septembri keskel jõuavad Biomarketi kauplustesse meie logoga riidekotid. Oleme ikka palunud, et kui meile külla tulete, võtke oma poekott kaasa, sest nii on keskkonnale ja ka rahakotile palju säästlikum. Eelkõige soovitame kasutada muidugi riidekotte, mis kestavad kõige kauem. Biomarketi logoga riidekoti saad soodsalt – ainult 70 sendi eest.

Värvilised vitamiinipommid Kaubamaja Biomarketist Kui on tunne, et aknast paistev ilm ei rõõmusta üldse ja energiat napib, siis meil on selle vastu rohtu. Tule võta Kaubamaja Biomarketist kaasa kohapeal valmistatud värske mahl või smuuti. Need annavad oma vitamiinisisaldusega kehale mõnusa sutsaka särtsu! Jookidesse suristatud puuviljad on mahedalt kasvatatud ehk täiesti puhtad ja eriti toitainerikkad. Tänu sellele maitsevad ka joogid imehästi! Valikus on õige mitu kosutavat ja virgutavat maitset.

BIOMARKET SOOVITAB!

5 UUDISED

Heateo SA käivitab ja kasvatab algatusi, mis lahendavad teravaid probleeme Eesti ühiskonnas. Heateo SA portfelli kuuluvad näiteks SA Kiusamise Vastu (Kiusamisvaba Kool), SA Noored Kooli, SA Terve Eesti, Uuskasutuskeskus, SOS Lasteküla ja MTÜ Abikäsi. Heateo SA roll on panustada oma portfelliorganisatsioonide juhtimisvõimekuse kasvu, kaasates selleks äri- ja avaliku sektori professionaalseid vabatahtlikke ja toetajaid.

BIOMARKET

Biomarket toetab Heateo Sihtasutust


MINU LEMMIKUD

Biomarket aitab enda eest mahedal moel hoolt kanda Liina Karron, Veinisõbra poe perenaine, kokaraamatute autor, toidublogi Aglio & Olio autor

MINU LEMMIKUD

6

Foto: Jaanus Lensment / Postimees /Scanpix.

BIOMARKET

B

„Maheda toorpiimaga ökokohvi maitse on lihtsalt nii sulnilt pehme ja Biomarketi tüdrukute kohvivalmistamise rituaalid nii rahustavad, et seda topsitäit ei vahetaks ma ühegi teise kohvikioski pakutava vastu.”

udismis on üks kena kõikehõlmav mõiste „virgumine”. Just see sõna tuleb esimesena mõttesse, kui üritan kirjeldada oma kasvavat kiindumust Biomarketisse. Millegipärast on ikka nii, et enamus meist kipub argirutus just oma kaevu täitmist kõige viimaseks jätma, kulutades end kohustustes hõredaks. Olen ikka läbi elu perutanud, justkui oleks see võidusõit neile, kes suudavad igast päevast kõige rohkem naudinguid välja pigistada. Midagi ei ole muutunud, kappan edasi, aga tänu Biomarketi avastamisele moodustavad mu naudingutest üha suurema osa kvaliteetsed, keskkonnasõbralikud ja süümevabad loodustooted. Suvel, kui kodumaised aia- ja metsaviljad täidavad kõik mu vajadused värske söögikraami järele, satun Biomarketisse hommikuti, kui mind tabab tööteel väljakannatamatu kohviisu. Maheda toorpiimaga ökokohvi maitse on lihtsalt nii sulnilt pehme ja Biomarketi tüdrukute kohvivalmistamise rituaalid nii rahustavad, et seda topsitäit ei vahetaks ma ühegi teise kohvikioski pakutava vastu. Niisamuti aitavad mind töö ja trenni vahelisel teel kerge kehakinnitusega Biomarketi smuutid, millest just mangovariant on saanud mu eriliseks lemmikuks. Sügisel toovad mind Biomarketisse tagasi Primavera eeterlikud õlid. Nendeni olen jõudnud tänu nende selgelt eristuvale kvaliteedile – seda kinnitab nii nende õlide naturaalne lõhn kui ka tõesti töötavad toimeained.

“Fantastiline leib, ilmselt parim Ees


, stis!”

MINU LEMMIKUD

Kosmeetika osas eelistan üha enam Dr. Hauschka tooteid, seda ennekõike nende naturaalsuse tõttu. Näonahk ja õrnad silmaalused annavad ise märku, kui tavakosmeetika liiga kurnavaks osutub ning siis on Dr. Hauschka justkui päästerõngas, mis naha uuesti tasakaalu viib. Kõik need mainitud väärtused seob minu jaoks aga suureks tervikuks Biomarketi teenindajate rahulik rõõmsameelsus ning abivalmis hoiak. Nii ongi Biomarket aidanud mul omamoodi virguda ja enda eest mahedal moel hoolt kanda.

Kaheksa aastat tagasi lükkasin esimest korda beebikäru Biomarketi uksest sisse. Sellest ajast saati olen ikka läbi hüpanud, et osta Soneti lavendlilõhnalist pesugeeli, siidi- ja villapesuainet või ilusas roosas purgis valgendit. Alati käin läbi ka kuivainete leti eest ning haaran kaasa pudruriisi, millest tuleb maailma parim hommikusöök või kinoa õhtuse salati jaoks. Kui hambapasta on otsas või kosmeetikariiul vajab täiendust, siis leian vajalikud asjad Dr. Hauschka riiulilt. Ja igal aastal detsembrikuus leiab mind valimas uut märkmikku Paperblanksi riiulite eest.

BIOMARKET

Omal ajal pidasin ökopoode vaid n-ö lisaväärtuse pakkujaiks, kust mõnd spetsiaalset kaupa hankida, nüüd aga olen üha enam hakanud Biomarketit peaaegu et kodupoeks pidama. Mõnikord värske pasta, teinekord pakk fetat salati jaoks või lihaveist pannile, pudel piima ja värske koduleib sinna juurde, õlid-jahud niikuinii. Chiaseemned on aga lihtsaim viis end mõnusa magustoiduga premeerida – piisab vaid, kui segada paar lusikatäit seemneid kookospiima ja Kreeka jogurtiga ning jätta need seejärel õhtust hommikuni külmkappi paisuma. Pagar Võtaks! küpsisevalik on samuti taskukohane ja meelepärane ahvatlus, mis saab otsa kiiremini kui meeldiks.

Karin Rask, näitleja

7 MINU LEMMIKUD

Talvel, kui värsket kraami napib, armastan igapäevastesse toormahladesse segada nisuorase- ja vetikapulbreid. Nisuorast ei maksa peljata, pulbrina värske mahla sisse segatuna on sel minu meelest omamoodi kakaomaitse. Vetikate puhul on maitsega veidi enam maadlemist, kuid mõeldes kasutegurile, libisevad ka need koos muu heaga klaasist kurku.

Kliendiks kaheksa aastat tagasi

Foto: Krõõt Tarkmeel.

Eeterlikke õlisid kasutan lõhnalampides terve päeva vältel nii virgutuseks, keskendumiseks kui õhtuseks lõõgastumiseks, niisamuti kui ise kokkusegatavas kehaõlis, kehakoorijas ja lõhnavannis.


TOIT JA TERVIS

Puhta tooraine usku Pagar Võtaks!

BIOMARKET

E

PAGAR VÕTAKS!

8

toodete säilivusaeg on lühem. simesed kolm ahjutäit rukkiKuid selgeks need nipid said ning leiba tuli ökopagarikoja Pagar esimesed küpsetised – piparkooVõtaks! pagaritel paraku loogid ja leib – jõudsid Biomarketi madele sööta, sest tavalisest sootuks kauplustesse müügile 2012. aasta teistmoodi käituva ökojahuga küpnovembris. Päris oma kaupluse setama õppimine võttis aega. Kaks avas Pagar Võtaks! 2013. aasta aastat hiljem on agarate pagarite veebruaris ning tänaseks on müüleib ja mitmed muudki küpsetised gikohti rohkemgi. Valikus on üle tuntud ja hinnatud kogu Tallinnas ja 30 toote ja pagarikojas töötab kaugemalgi veel. „Fantastiline leib, kuus inimest. ilmselt parim Eestis!” kiidab muusik Puhta tooraine usku pagarija saatejuht Mihkel Raud Pagar Võkojas käib küpsetamine ehedalt taksi Facebooki lehel. nagu kodus. Enamik koostisaineid 2012. aasta suvel tundis Pagar tuleb küpsetistesse, kookidesse, Võtaksi perenaine Reet, et on õige saiakestesse ja leibadesse Eesti aeg alustada oma ettevõtmisega. mahetaludest – teraviljad Anfang Toiduainete tehnoloogiks õppinud OÜ-lt ehk Koksvere veskist, munad ja pikalt Selveri Köögi juhataja Hoolitseme selle eest, et toit oleks puhas, Äntu mõisast, piimatooted Pajuametit pidanud naine alustas koos kinnitab ökopagarikoja Pagar Võtaks! juhataja mäe talust, köögiviljad, marjad ja kahe pagariga. Varem tavalist leiba Reet Rum. munad Kopra-Karjamõisa talust. küpsetanud pagaritel tuli õppida hakkama saama jahuparandajata, LÄHTUVAD KLIENTIDE SOOVIDEST sest selles pagarikojas ollakse puhta tooraine usku. Taina sisUued tooted sünnivad ökopagarikojas lähtuvalt toorse pistetakse ainult looduslikke ja mahepõllumajanduslikult ainest ja klientide soovidest. Näiteks algul ei olnud kasvatatud koostisaineid ning sünteetilistel värvi-, lõhnaPagar Võtaksi valikus gluteeni- ja/või piimavabasid ega säilitusainetel ei ole selles köögis kohta. küpsetisi, kuid täna leiab neid mitmeid – riisikakud sõstraga, tatraküpsised rosinatega jne. „Oleme klientide ÖKOJAHU NIPID SAID SELGEKS soovide suhtes väga paindlikud, lähtume palju nende Nagu öeldud, tuli selgeks õppida ökojahu omapärad, mis eelistustest,” kinnitab Reet. ei kerki nii hästi kui tavaline jahu ning millest valmistatud


TOIT JA TERVIS

• Olen teie talendi suur austaja. • Napoleoni koogi võite juba küsimata kaasa panna. • Tänahommikune Napoleoni kook oli imemaitsev ja lausa kahetsen, et ei ostnud kaks tükki. • Need teie tatrakakud šokolaadiga ... Need on kriminaalselt head! Suudan nendeta olla vaid päeva, edasi läheb juba väljakannatamatuks. Aitäh, et teete nii mõnusaid küpsetisi! Allikas: Pagar Võtaksi Facebooki leht

Perenaise enda lemmikud on Napoleoni kook, seemneleib, tatraküpsised rosinatega ja tatra-brownie šokolaadiga. Napoleoni kook on ökopagarikoja valikusse jõudnud Reeda lapsepõlvest ehk valmib tema ema õige pisut kohendatud retsepti järgi. Enne Pagar Võtaksi avamist küpsetas Reet ise kodus leiba, kuid nüüd selleks enam mahti ei jää, sest oma ettevõtte juhtimine tähendab tööd 24/7. „Tööd on rohkem ja hingerahu vähem, kuid siiski on hea olla ise enda peremees,” naerab Reet oma muutunud elu üle. Samuti valmistavad talle heameelt usinad kolleegid. „Töötajad on meil väga tublid ja kogu hingega asja juures,” kiidab Reet. „Koos nendega saavad unistused teoks!”

„Fantastiline leib, ilmselt parim Eestis!”

9 PAGAR VÕTAKS!

KLIENDID KIIDAVAD

• Kaeraküpsis • Rukkikuivik küüslauguga • Rukkileib • Seemneleib • Tatrakakud šokolaadiga • Tatraküpsised rosinatega • Kaneelisaiake speltajahust • Moonisaiake • Kookosküpsised ingveriga • Juustukreekerid

BIOMARKET

BIOMARKETI KLIENTIDE LEMMIKUD PAGAR VÕTAKSI VALIKUST:


TOIT JA TERVIS

Raviseened tugevdavad organismi

BIOMARKET

Raviseened on üks vanimaid looduslikke ravimeid maailmas. Üle 4000 aasta on Aasia ravitsejad kasutanud raviseeni edukalt paljude tervisehädade ennetamiseks ja raviks. Nüüd pakume ka Biomarketis hinnatud ja laialdaselt kasutatud raviseeni Saksa tootjalt Pilze Wohlrab.

RAVISEENED

10

R

aviseeni hinnatakse nende immuunsüsteemi tugevdavate, vererõhku ja veresuhkrut reguleerivate, maksa tugevdavate ja puhastavate, allergiaid leevendavate, kaalulangetamisel abistavate, elujõudu suurendavate ja mitmeid teisi haigusi tervendavate omaduste pärast. Raviseened on väga toitainerikkad. Need mõjutavad mitmeid eluliselt tähtsaid funktsioone kehas, aeglustavad vananemist ning toetavad tervenemist kõrvaltoimeteta. Seened sisaldavad ainulaadset vitamiinide, mineraalide, mikroelementide, kiudainete, asendamatute aminohapete ja muude kõrge bioloogilise aktiivsusega koostisainete kombinatsiooni. Raviseened tugevdavad organismi kui tervikut. Need reguleerivad tõhusalt homöostaasi ehk organismi normaalse

sisekeskkonna füsioloogilist tasakaalu, st mineraalide, ensüümide, hormoonide, vee, elektrolüütide ja immuunrakkude tasakaalu. Raviseened on andnud häid tulemusi ka vähiravis. Aasias ja Ameerika Ühendriikides on mitmed raviseentes leiduvad aktiivained ametlikult kasutusel vähiravi toetavate vahenditena. Vähivastane toime tuleneb raviseentes sisalduvatest teatud polüsahhariididest, millel on kasvajate arengut ja kasvu nõrgestav toime. Polüsahhariidid vallandavad kehas ained, mis annavad organismile infot tunda ära ja hävitada degenereeruvad rakud. Lisaks raviseente ekstraktidele ja pulbritele pakume toiduvamistamiseks šiitake suppi ja kuivatatud šiitaket, kuivatatud kivipuravikke ja kukeseeni ning risotot puravikega.


TOIT JA TERVIS

Leht-kobartorik

Lakkvaabik

• Hiina mardustõlvik, ld k Cordyceps/ Ophiocordiceps sinensis, ingl k kasutatakse nimetust cordyceps Seda Tiibetist pärit seent tuntakse peamiselt afrodisiakumina. Tänu oma suguorganeid stimuleerivale toimele tõstab seen seksuaalset aktiivsust ning aitab nii seksuaalsete talitlushäirete kui ebaregulaarse menstruatsiooni korral. Seen stimuleerib ka hormoonide vabanemist neerupealiste koores ning aitab vähendada stressi, unetust ja depressiooni. Hiina mardustõlvikut tarvitavad meeleldi sportlased, sest see parandab sooritust ja vastupidavust ning aitab kaasa lihaste taastumisele. See toime tuleneb seene võimest parandada vere hapnikuga rikastamist hingamisorganites ja kogu südame-veresoonkonnas. Loodusliku antibiootikumina on seen abiks ka bakteriaalsete infektsioonide korral. Hiina mardustõlvik tugevdab immuunsüsteemi ning seda soovitatakse kasutada AIDSi ja vähiravis. Seen leevendab märkimisväärselt kiiritus- ja kemoteraapia kõrvaltoimeid.

• Leht-kobartorik, ld k Grifola frondosa, ingl k kasutatakse nimetust maitake Jaapanist pärit leht-kobartorikut kasutatakse edukalt ülekaalu ja kõrge vererõhu, samuti II tüübi diabeedi korral. Seen kaitseb maksa ja alandab vere kolesteroolitaset. Eriti väärib esile toomist leht-kobartoriku kasvajavastane toime. Seene peamine koostisaine aktiveerib ja tugevdab immuunsüsteemi, tõstab vastupanuvõimet nakkustele ning vähendab kiiritusravi ja kemoteraapia kõrvaltoimeid. Tõestatud on ka leht-kobartoriku tõhusus AIDSi haigustekitaja vastases võitluses. HIV-viirus nakatab immuunsüsteemis t-abirakke ning seent tarvitades t-abirakkude arvu kahanemine väheneb. Seega on võimalik seene abil HIV-viiruse arengut AIDSini märkimisväärselt aeglustada või isegi ennetada.

• Lakkvaabik, ld k Ganoderma lucidum, ingl k kasutatakse nimetust reishi Algselt Aasiast pärit seen kasvab ka Euroopa metsades. Lakkvaabikul on raviseentest kõige laiem toimespekter, seda tänu väga tõhusatele polüsahhariididele ja triterpeenidele. Lakkvaabikut soovitatakse nõrga südame, südame-veresoonkonna haiguste ja südame rütmihäirete raviks, sest seen sisaldab toimeainet, mis aitab parandada vere hapnikusisaldust ja verevarustust. Mitmetel lakkvaabiku koostisainetel on kesknärvisüsteemi rahustav toime. Raviseen aitab vähendada migreene, unehäireid, rahutust ja ärevust. Lakkvaabikul on märkimisväärne võime aktiveerida immuunsüsteemi, seen aitab tõhusalt nakkuste ja autoimmuunhaiguste korral. Samuti soovitatakse seent mitmete maksahaiguste raviks.

ÖKOMÄRK KINNITAB PUHTUST Pilze Wohlrabi raviseente pulbrid ja ekstraktid kannavad ökomärki, mis hinnitab, et seened on kasvatatud mahepõllumajanduslikult ning puhtad pestitsiididest ja raskemetallidest. Ainult Hiina mardustõlvik ei kanna ökomärki, kuid toode on siiski valmistatud pestitsiidideta.

11 RAVISEENED

Hiina mardustõlvik

BIOMARKET

PILZE WOHLRABI RAVISEENED BIOMARKETI VALIKUS:


TOIT JA TERVIS

BIOMARKET

Šiitake

RAVISEENED

12

• Šiitake, ld k Lentinula edodes Šiitaket peetakse seente kuningaks ning see on maailmaks üks enim tarbitavaid seeni. Seent soovitatakse külmetuse, gripilaadsete nakkuste ja immuunpuudulikkuse korral, vererõhu reguleerimiseks, reuma ja artriidi, mitmete maksahaiguste, kasvajate, kroonilise väsimuse sündroomi, diabeedi, migreeni, allergiate ning mitmete muude tervisehädade korral. See seen on abiks ka südame-veresoonkonna haiguste ning eriti lipiidide ehk rasvade ainevahetuse häirete korral. Šiitake reguleerib kolesterooli taset veres, tugevdab arterite seinu ning aitab seetõttu ka ateroskleroosi ehk arterilubjastuse korral. Seenes sisalduv polüsahhariid lentinaan takistab kasvajate arengut. See leevendab ka kiiritusravi ja kemoteraapia kõrvaltoimeid.

Lõvilakk-korallnarmik

Must pässik

• Lõvilakk-korallnarmik, ld k Hericium erinaceus Traditsioonilise Hiina meditsiini järgi on see raviseen kasulik viiele organile – neerudele, maksale, põrnale, südamele ja maole. See soodustab märkimisväärselt mao, soolestiku ja söögitoru limaskesta uuenemist, leevendab seedetrakti mikrofloora häireid ning aitab mao ülihappesuse ja kõrvetiste korral. Seent võib kasutada maohaavade, söögitoru ja maovähi, haavandilise koliidi, Chroni tõve, käärsoole kartsinoomi ja kõhunäärme vähi korral. Seenes leidub ka antimikroobseid aineid, mis takistavad Helicobacter pylori kasvu. Lõvilakk-korallnarmikul on tasakaalustav ja rahustav toime. See võib leevendada ärevust, depressiooni, menopausi aegseid vaevusi ja eriti unetust.

• Must pässik, ld k Inonotus obliquus, ingl k kasutatakse nimetust chaga Must pässik on juba sajandeid olnud Vene rahvameditsiini üks põhilisi toimeaineid. See on suurepärane vahend seedimisega seotud haiguste ravimisel, sealhulgas mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid ja põletikud (gastriit). Seen tugevdab üldist vastupanuvõimet nakkustele ja elavdab ainevahetust. Tõestatud on seene viiruste ja põletike vastane ning valuvaigistav toime. Seen aitab maksa ja põrna põletike, samuti lümfisüsteemi haiguste korral. Põhiliselt leiab must pässik kasutust siiski vähiravis, selle vähivastast toimet on kinnitanud mitmed uuringud. Seen aitab parandada vähihaigete üldiset enesetunnet, näiteks pärast kasvaja operatsiooni ning leevendab kemoteraapia kõrvaltoimeid.

TOIDULISANDITE TARVITAMINE • Raviseened on saadaval pulbrina ja kapsli kujul ekstraktina. Pulber on jahvatatud kuivatatud seentest. Ekstrakt on valmistatud seenepulbrist lahuse abil. Ekstraktid on umbes 20 korda kontsentreeritumad kui pulbrid, seega on ka nende mõju immuunsüsteemile tugevam. Ekstrakte kasutatakse pigem raskemate haiguste korral. • Raviseente toidulisandeid tuleks võtta vahetult enne sööki klaasi veega.

• Annus oleneb haiguse tüübist ja raskusastmest. Üldiselt on tavaannus 0,25-1 g ekstrakti päevas, kõrge annus on umbes kahekordne tavaannus ning ennetav kogus umbes pool tavaannusest. Toime on tõhusam, kui võtta sama annust regulaarselt. • Üledoosi ei ole võimalik võtta. Seenepulbrit võib võtta päevas üsna suurtes kogustes – 15-20 g. Sama on seeneekstraktiga – suured kogused on ohutud, kuigi need ei ole ka tingimata tõhusamad. Seeneravi peaks keskmiselt kestma 3-6 kuud.


TOIT JA TERVIS

RAVISEENED ON KASULIKUD KA LEMMIKLOOMADELE Inimeste kõrval võib raviseente toidulisandeid kasutada ka lemmikloomade tervise heaks. Raviseened sisaldavad kõiki kaheksat asendamatut aminohapet, olulisi mineraale ja vajalikke mikrotoitaineid, kiudaineid ja eluliselt vajalikke B-vitamiine. Lisaks beetaglükaani, lahustuvat kiudainet, mis aitab keha loomulikel kaitsemehhanismidel võidelda nakkustega. Kõik need olulised ained tugevdavad lemmiklooma immuunsüsteemi ja südame-veresoonkonda, aitavad ennetada haigusi, võivad vähendada astmat ja bronhiaalseid probleeme ning neid võib kasutada ka kasvajate raviks. Tänu raviseentes sisalduvatele aktiivainetele paraneb looma isu, taastub energiatase, taanduvad sümptomid ja pikeneb eluiga. Wohlrabide peres tarvitab oma tervise toetuseks raviseeni isegi koer.

BIOMARKET

Saksamaal Baieris tegutseva pereettevõtte Pilze Wohlrab rajasid Helmut ja Sylvia Wohlrab 1985. aastal. Täna lööb ettevõttes kaasa ka nende tütar Katharina. See pere armastab seeni! Vabal ajal meeldib Helmutile koeraga metsas jalutada ja toiduvalmistamiseks erinevaid seeni korjata. Tema lemmikseened on puravikud ja austerservikud. Mõistagi tarvitab pere ka omavalmistatud raviseente tooteid – artroosi leevendamiseks võtab neid isegi pere koer.

„Raviseened ja kuivatatud seened, eriti mahedalt kasvatatud, on väga tervislikud ja mitmekülgselt kasutatavad nii toiduvalmistamiseks kui inimeste ja loomade tervise toetuseks,“ kinnitavad Helmut ja Sylvia. Nad rõhutavad, et teadmised seente tervistavate omaduste kohta on väga vanad ning tulevad traditsioonilisest Hiina alternatiivmeditsiinist. Ettevõte teeb koostööd nii arstide kui loodusravi terapeutidega, kes kinnitavad samuti, et raviseened tasakaalustavad organismi mitmete tervisehädade korral. Helmut, Sylvia ja Katharina saavad sageli tagasisidet ka klientidelt, kes on nende raviseentest abi saanud.

13 RAVISEENED

WOHLRABIDE PERE ARMASTAB SEENI


TOIT JA TERVIS

Kookosvesi kogub populaarsust sportlaste seas

BIOMARKET

Kookosvesi on looduslikult isotooniline madala kalorsusega värskendav jook, mis sisaldab mitmeid kehale väärtuslikke toitaineid. Kookosvees on vähe kaloreid ja rasva, üldse mitte kolesterooli, kuid rohkesti väärtuslikke mineraale, näiteks kaaliumit. Viimast sisaldab kookosvesi rohkem kui tavalised kaubanduslikud isotoonilised spordijoogid.

KOOKOSVESI

14

MIDA TÄHENDAB ISOTOONILINE JOOK? Meie kehas olevatel vedelikel on spetsiifiline kaal või mass ja meie rakud neelavad paremini neid vedelikke, mis on sama raskusega. Näiteks vesi on erineva raskusastmega kui vedelikud meie vereringes. Vesi on küll tervisele väga kasulik, kuid näiteks sportimise järel ei ole see siiski parim valik. Vesi taastab vedelikupuuduse, kuid ei aita taastada kehas olulisi aineid, nt magneesiumit ja kaaliumit. Tehes kõvasti sporti või olles lihtsalt väljas palava käes pikka aega, on vaja organismi taastamiseks midagi toitainerohkemat kui vesi. Isotoonilised joogid taastavad kiiresti vedelikud, mis on kaotatud higistamisega. Samuti annavad need süsivesikuid, mida keha kasutab energiaallikana. Seega omastab keha isotoonilisi jooke paremini ja need aitavad kiiremini taastada organismis oluliste ainete tasakaalu. Seepärast kogubki kookosvesi maailmas populaarsust tuntud sportlaste seas.

KUIDAS KOOKOSVETT VALMISTATAKSE? Kui kookospiima valmistatakse küpsete kookospähklite viljalihast pressides, siis kookosvesi on noorte roheliste kookospähklite sees olev vedelik. Noored pähklid korjatakse ära mitu kuud varem kui tavapärased pruunid kookospähklid, mida oleme harjunud nägema kauplustes. Noor pähkel on kõrgeima toitaineväärtusega. Pähkli osa, millest saab küpsedes valge viljaliha, on algul õhuke geelitaoline kiht, mida saab kergesti lusikaga välja kraapida. Noor roheline kookospähkel sisaldab kuni 800 ml kookosvett. Troopikas elavate inimeste jaoks on kookosvesi igapäevane jook, nagu Euroopas kohv. Seda peetakse tervislikuks joogiks ja isegi ravimiks paljude tervisehädade korral. Kulau kookosvesi valmib Tais Chanthaburis väikestes ökofarmides. Palmipuud kasvavad koos teiste taimedega just nagu looduslikus keskkonnas ning neid ei mürgitata ega väetata kunstlikult.


TOIT JA TERVIS

• Puhas kookosvesi – 100% looduslik isotooniline jook noortest kookospähklitest. Hind 2.49 / 330 ml ja 5.15 / 1 l • Kookosvesi Renew – värskendav kookosvesi antioksüdantide rohkete arooniate ja granaatõunaga. Magustamiseks on lisatud pisut agaavimahla. Hind 2.60 / 330 ml • Kookosvesi Relax – leedriekstraktidega ja laimimahlaga täiustatud kookosvesi. Suurepärane kooslus, mis aitab lõõgastuda pärast trenni. Magustamiseks on lisatud pisut agaavimahla. Hind 2.60 / 330 ml

< Troopikas on kookosvesi igapäevane jook, nagu Euroopas kohv.

Ainsa väetisena kasutatakse kookospalmi enda lehti. Kookospähklid küpsevad umbes seitse kuud. Kui need on piisavalt küpsed, eemaldatakse vesi pähklitest ettevaatlikult ning seda kuumutatakse vaid mõned sekundid 104 kraadi juures. Minimaalne töötlemine aitab säilitada vees kookose eheda maitse ja kõik väärtuslikud toitained. Kookosveed ei sisalda mingeid sünteetilisi lisaaineid ehk need on 100% looduslikud. Naudi kookosvett jahedalt, sest nii on see kõige värskendavam.

15 KOOKOSVESI

MILLISEST SAAB SINU LEMMIK?

Kulau külmpressi kookosõli sobib ideaalselt küpsetamiseks, praadimiseks ja muul viisil toiduvalmistamiseks, samuti kasutamiseks magustoitudes. Väärtuslik õli annab toitudele kookose maitse. Kookosõli talub kuumust paremini kui teised külmprotsessi meetodil valmistatud taimerasvad, nt päevalilleõli või neitsioliiviõli. Kookosõli kuumutades ei teki isegi kõrgetel temperatuuridel, nt pannil praadides kahjulikke aineid. Kookospähklid Kulau kookosõli valmistamiseks on kasvanud väikestes ökofarmides Filipiinidel. Töötlemata külmpressi kookosõli tsentrifuugitakse ettevaatlikult alla 40 kraadi juures värskelt korjatud kookospähklitest. Õli ekstraheeritakse märjast kookospähkli viljalihast, mitte kuivatatud viljalihast, nagu kookosõlide puhul tavaliselt. Kookosõli ei rafineerita ega töödelda muul moel, samuti ei lisata sellele sünteetilisi lisaaineid. Kookosõli tervisele kasulik toime tuleneb kõrgest looduslike keskmise ahelaga triglütseriidide ja lauriinhappe sisaldusest. Esimesed toetavad kaalualandamist ja tugevdavad immuunsüsteemi. Lauriinhapet leidub ka rinnapiimas ning see mängib peamist rolli beebide immuunsüsteemi ehitamisel ja arenemisel. Ka lauriinhape tugevdab immuunsüsteemi, lisaks on see antibakteriaalne ja viirustevastane ning elavdab rakkude ainevahetust. Hind 6.90 / 220 ml ja 13.55 / 450 ml

BIOMARKET

KOOKOSÕLI SOBIB HÄSTI KUUMUTAMISEKS


TOIT JA TERVIS

Sügisel hoia end soojas! Sügis on käes. See aastaaeg toob endaga kaasa pimedad õhtud ning niisked ja jahedad ilmad. Niiskes ja jahedas aeglustub vereringe ja väheneb seedetuli, mis mõjutab ka meie energiataset ja immuunsust. Külmal aastaajal aitavad tervist toetada kuumad ürdi- ja vürtsiteed. Ajurvedal põhinevate Yogi Tea teesegude valikust leiab mitu just külmaks aastaajaks mõeldud teed.

BIOMARKET

Marsi terviseks! Seisa sirgelt, käed kõrval. Sisse hingates tõsta vasak põlv üles, rinnale nii lähedale kui võimalik. Välja hingates lase põlv alla. Korda liigutust parema põlvega ja marsi niimoodi paigal 1-3 minutit. Naudi soojendavat energiat, mis tulvab kehasse seestpoolt.

SÜGISEL SOOJA!

16 Lõõrid puhtaks! Istu rätsepaistes või toolil, jalad maas ja selg sirge. Sule silmad ja aseta käed põlvedele. Läbi nina sisse hingates pööra pea vasakule ja vaata üle vasaku õla. Välja hingates pööra pea paremale ja jätka nii 1-3 minutit. Seejärel tee otse vaadates mõned sügavad hingetõmbed ja vaheta poolt. Tunned kurgus soojust ja kergust.

• Parim kaitse väliskeskkonna mõjutuste vastu on tugev immuunsüsteem. Yogi päevakübara tees on immuunsust tõstvale päevakübarale lisatud selliseid maitsvaid ja magusaid ürte ja vürtse nagu apteegitill, ingver, kardemon ja teised. • Kurguärritus on üks esimesi külmetuse korral tekkivaid sümptomeid. Yogi kurgutee on magus teesegu lagritsast, üheksavägisest, ingverist ning teistest ürtidest ja vürtsidest, mida kasutatakse ajurvedas traditsiooniliselt kurgu rahustamiseks. • Pikk, sügav ja rahulik hingamine on lihtsaim viis, mis aitab parandada energiataset ja rahuneda. Yogi hingamistee sidaldab ürte ja vürtse, mis soodustavad sügavamat ja teadlikumat hingamist – eukalüpt, basiilik, ingver, lagritsajuur ja teised. • Vahel tahaks lihtsalt veidi sooja. Yogi ingveri-sidruni tees sisalduv terav ingver soojendab, samal ajal kui hapu sidrun värskendab meelt ning loob kergustunde. Kõigi teede hind 3.90 / 17 pk

Rahu majja! Istu rätsepaistes või toolil, jalad maas. Sulge parem ninasõõre ning hinga aeglaselt ja sügavalt läbi vasaku ninasõõrme sisse. Seejärel sulge vasak ninasõõre ja hinga läbi parema aeglaselt välja. Siis hinga uuesti läbi parema sisse ja vasaku välja. Hinga nii 4-6 minutit. Rahulik ja ühtlane hingamine tagab rahuliku meele.


TOIT JA TERVIS

Kolm kosutavat teed sügisõhtuks

Värske ja aromaatne – roheline tee Sencha Sencha on populaarne Jaapani roheline tee, millele kevadel korjatud noored mahlakad teelehed annavad kerge ja puhta maitse ja aroomi. Sencha tee puru meenutab männiokkaid. Kirka kollakasrohelise värvusega värske tee soodustab keskendumist ja annab jõudu. Hind 3.05 / 20 pk, 4.99 / 75 g

ROHELISE TEE VALMISTAMINE Võta 1-2 tl teepuru või 1 teekotike tassi kohta ja vala peale kuum, kuid mitte keev vesi. Parim vee temperatuur rohelise tee valmistamiseks on 80 kraadi ringis. Peene aroomi ja maheda maitsega tee saamiseks lase tõmmata 1-2 minutit, tugevama maitse jaoks 2-4 minutit.

Kummelitee biodünaamilisest põllumajandusest Mahe seedimist soodustav tee, mis võiks olla kodus alati olemas. Võta 1 teepakike või 1 kuhjaga tl teepuru tassi kohta. Vala peale äsjakeenud vesi ja lase tõmmata 7-10 minutit. Hind 2.55 / 20 pk, 3.55 / 40 g

BIOMARKET

Vähem kofeiini – roheline tee Kukicha Kukicha teele on iseloomulikud värske ja rohune maitse ning õrn roheline värvus. Kukicha on jaapani sõna, milles „kuki” tähendab oksa ja „cha” teed. Kukicha tee koosnebki peamiselt teeokstest, mistõttu see sisaldab vähem kofeiini ja sobib suurepäraselt õhtuseks joogiks. Hind 5.75 / 75 g

17


TOIT JA TERVIS

Demeter banaanid kasvavad isemajandavas farmis Paljud Biomarketis müüdavad tooted kannavad lisaks tavapärasele ökomärgile ka Kreeka viljakusjumalanna Demeteri märki, näiteks Dominikaani Vabariigis kasvanud banaanid.

BIOMARKET

D

DEMETER BANAANID

18

emeteri märk tähendab, et toode on kasvatatud ja valmistatud biodünaamilise põllumajanduse põhimõtete kohaselt. See on vanim, puhtaim ja põnevaim mahepõllumajanduse suund, mis täidab kõiki tavapäraseid mahepõllumajanduse põhimõtteid, kuid mitmes aspektis on mindud samm edasi. Oluliseks peetakse just farmi kui terviku toimimise tasakaalustatust, et see oleks iseseisvalt elujõuline ja jätkusuutlik ning arvestaks ümbritseva keskkonnaga. Ollakse veendumusel, et farmi terviklikkus ja elujõulisus on eelduseks sellele, et

toodetud toit oleks tervislik ja kannaks endas täisväärtuslikku eluenergiat. FARM ON TERVIK JA OSA KESKKONNAST Demeter on ühtne süsteem ja selle tähenduses on farm tervik ning osa loomulikust keskkonnast ja loodusest, mille keskel see asub. Näiteks võib tavaline mahepõllumajanduslik farm osta taimede väetamiseks vajaliku komposti väljastpoolt. Isemajandavas biodünaamilises farmis kasvatatakse aga ka veiseid ning kompost toodetakse ise.

Biodünaamilisele tootmisele ei lähe üle just paljud talupidajad, sest see on keerulisem ning sellise farmi juhtimine palju ambitsioonikam. Mahetootmise tipu saavutamiseks on vaja farmile sobilikku keskkonda ning lisaks palju idealismi. Nagu öeldud, on Demeteri süsteemis farm ühtne tervik ehk ka inimestel ja nende heaolul on selles suur roll. Osa ühtsest süsteemist on kõik, mis puudutab farmi töötajate eluaset, haridust, tervishoidu, ohutust, töötingimusi, töötasu jne. Tähtis on kohaliku


TOIT JA TERVIS

Demeteri märgiga tooteid leiab Naturata (õlid, pastatooted jne), Lebensbaumi (tee ja kohv), Hampsteadi (teed), Meinklangi (veinid), Spielbergeri (kuivained) ja teiste tootjate valikust. Lisaks võib biodünaamilisest põllumajandusest pärit koostisaineid leida ka Dr. Hauschka

looduskosmeetika, Soneti puhastusvahendite ja Primavera eeterlike õlide toodetest. BIOMARKET

OLULINE SISSETULEKUALLIKAS PIIRKONNALE Dominikaani Vabariik on tuntud kui valgete liivarandade ja kookospalmidega turistide paradiisisaar Kariibi meres. Biomarketis müüdavad banaanid kasvavad Mao Valverdes, mis asub riigi kirdeosas. Mao Valverdes on turism vähem arenenud kui riigi lõunaosas ning banaanide kasvatamine on piirkonna arengu mõttes väga oluline. Puuviljade eksport annab olulise sissetuleku, kuna teisi kultuure kasvatatakse vaid kohalikuks tarbimiseks. Banaane eksporditakse peamiselt Saksamaale. Mao Valverde kliima on mahebanaanide kasvatamiseks ideaalne, kuna aastane sademete hulk on võrreldes teiste banaane kasvatavate riikidega väga madal. Bananaliciousi banaanikasvatus asub viljakal pinnasel jõe lähedal suurel rohealal. Nagu Demeteri süsteemile kohane, on ka see farm üks tervik – ligi 44 hektaril kasvatatakse banaane, palju suuremal alal aga veiseid. Banaanikasvatuse jaoks toodetakse kompost seega ise kohapeal.

DEMETERI MÄRGIGA TOOTED BIOMARKETIS

19 DEMETER BANAANID

tööjõu kasutamine, kogukonnas osalemine jne. Samuti on loomulik erivajadustega inimeste väärikas ja võrdväärne kaasamine farmi töösse ja ellu. Seega on Demeteri jaoks oluline olla kooskõlas ümbritseva keskkonnaga igas mõttes.


TOIT JA TERVIS

Toitainerikkad ürgsed nisusordid

BIOMARKET

E

ÜRGSED NISUSORDID

20

nim kasvatatud teravili nisu on olnud inimese toiduks juba üle 10 000 aasta. Tänapäeval kõige rohkem levinud kultuurnisu kõrval leiab Biomarketi valikust mitu ürgset nisusorti, mida viljeleti enne 20. sajandil lihtsamini kasvatatavatele ja tootlikumatele nisu kultuursortidele üleminekut. Nüüd tõusevad suurema toiteväärtusega ürgsed nisusordid taas ausse. Ürgsed nisusordid sisaldavad kultuurnisuga võrreldes rohkem valke, sh asendamatuid aminohappeid, mineraale, vitamiine ja kiudaineid. Need nisusordid on kergemini omastatavad ning neid saavad tarvitada isegi osad nisu suhtes allergilised inimesed. Kuna aga ka ürgnisu sisaldab gluteeni, siis otseselt gluteenitalumatuse ehk tsöliaakia korral need siiski ei sobi. Teraviljad, sealhulgas ka nisu on vajalik kiudainete ja vitamiinide allikas ning kui testid teraviljatalumatust ei näita, ei tasu neid toidulaualt niisama kergekäeliselt välja arvata. Tõsi küll, valge sai ja koogid-küpsised ei peaks olema põhiline ja igapäevane toit.

SPELTA- EHK OKASNISU Speltanisu on tavalisest nisust kuni kaks korda suurema toiteväärtusega. See sisaldab poole rohkem valke ja rasva, speltas on palju ka kiudaineid, B-grupi vitamiine, aminohappeid ja rasvhappeid ning rukkist ja tavalisest nisust rohkem tsinki ja fosforit. Spelta on kergesti omastatav ja seeditav. See sobib igakülgselt nisujahu asendamiseks, kuid kuna speltanisus on vähem kleepvalku, ei tule speltast valmistatud küpsetised nii ühtlased ega kerki nii hästi. KAMUT Kamuti terad on tavanisu omadest 2-3 korda suuremad, sisaldades 20-40% enam valke, sealhulgas kuni 65% rohkem aminohappeid. Kamutis on rohkesti rasvhappeid, mis muudab selle energiarikkaks teraviljaks. Rikkalikult on kamutis ka E-vitamiini, magneesiumi, tsinki, fosforit, vitamiini B1 jt. Kiudaineid on selles vähem kui tavalises nisus, kuid kamut on siiski kergesti seeditav. Kamuti maitse on hõrk ja pähklisem kui tavalisel nisul.


TOIT JA TERVIS

EELISTA TÄISTERATOOTEID!

Täisteratoodetes, nagu nimigi ütleb, kasutatakse söögiks tervet viljatera – idu, tuuma ehk tera sisu, aleuroonkihti ehk terakesta ning viljakestakihte. Bioväärtuselt on täisteratooted kõige tervislikumad, kuna neis on säilinud kiudained, vitamiinid ja mineraalid, mis on kogunenud just viljakesta alustesse kihtidesse.

SPELTAHELBE KOTLETID 3/4 l köögiviljapuljongit, 200 g speltahelbeid, 150 g šampinjone, 40 g võid, peterselli, murulauku, 1 spl speltajahu, 1 sibul, 1 muna, meresoola, valget pipart. â Lase köögiviljapuljong keema, lisa speltahelbed ja keeda aeg-ajalt segades paksuks pudruks. Lisa sool ja pipar. Pese ja kuivata ürdid. Koori sibul ja puhasta šampinjonid. Haki kõik peeneks ning sega koos jahu ja munaga kokku. Lase jahtuda. Vormi niiskete kätega kotletid ja prae kuldpruuniks. Allikas: Spielberger Mühle

PROOVI! Biomarketi valikus on ka durum- ehk kõvanisust valmistatud kuskuss ja bulgur. Kõvanisu sisaldab rohkem kleepvalku ehk teraliimi moodustavaid valke kui harilik nisu. • Kuskuss – peenestatud (mannast veidi jämedam), kuuma auruga töödeldud ja kuivatatud koorimata durumnisu. Sobib kasutamiseks kerge lisandina riisi, kartuli või pasta asemel, salatitesse, suppidesse või vormiroogadesse. Valmib kiiresti – võta 1,5 klaasi vett ja 1 klaas kuskussi, vala peale keev vesi ja lase haududa kuni 5 minutit. • Bulgur – leotatud, aurutatud, kuivatatud ja purustatud (umbes tangu suurused) täistera durumnisu terad. Sobib kasutamiseks pearoa lisandina, salatites, suppides, pajatoitudes või vormiroogades. Keeda topeltkoguse veega tasasel kuumusel 10-12 minutit.

BIOMARKET

• Speltahelbed – helbed saadakse valtside vahel jahvatades ning võivad olla valmistatud nii täisterast kui kooritud teradest. Sobivad müslide, kuklite, magustoitude ja suppide valmistamiseks. • Speltakruubid – kruubid on mahalihvitud koorekihtidega terved viljaterad. Lihvimine kiirendab tervete terade pehmenemist. Sobivad pudru valmistamiseks. • Speltaterad – sobivad kasutamiseks toitudes riisi asemel. • Speltajahu – sobib kasutamiseks küpsetistes tavalise nisujahu asemel. • Speltakliid – terade jahvatamisel eraldunad kestad koos nende külge jäänud idu- ja toitekoeosakestega. Kiudainerohked ja ergutavad soolestiku tegevust. Sobivad müslidesse, küpsetiste, magustoitude, suppide ja kastmete valmistamiseks. • Speltamanna – mannat jahvatatakse nii kooritud terast kui täisterast. Kergesti seeditav ning sobib hästi väikelastele pudru valmistamiseks. • Hommikusöögiks valmistooted – röstitud speltamüsli, hommikupuder puuviljadega, krõbedad speltahelbed ja õhitud speltaterad kakaoga. • Kamutihelbed – sobivad müslide, kookide, küpsetiste ja pudru valmistamiseks. • Kamutinisumanna – sobib pudruks, pannkookidesse või mannakookidesse.

21 ÜRGSED NISUSORDID

BIOMARKETIST LEIAD:


TOIT JA TERVIS

Aalomahl aitab alistada põletiku Jahutav, niisutav ja rahustav aaloemahl on tõhus ravijook, mis leevendab põletikku seedetraktis, nahal ja kuseteedes, reguleerib vereringet ning toniseerib naiste sigimisorganeid.

BIOMARKET

A

AALOEMAHL

22

aloe sisaldab rohkesti viskoosset taimeliimi ja taaselustavaid polüsahhariide, mis aitavad taastada ja uuendada kahjustunud limaskesti kogu kehas, eriti seedetraktis, nahal, kuseteedes ja sigimisorganites. Niisutav aaloe toidab kuivi ja toitainete puuduses kudesid. Põletikulised ja ärritunud limaskestad tekitavad valu ja ebamugavustunnet ning nende ravita jätmine võib viia pikaajaliste krooniliste haigusteni. Jahutav aaloe leevendab kuumust ja põletikke kogu kehas. Aaloemahl tasakaalustab seedimist ning puhastab õrnalt maksa. Mahl sobib hästi mao ülihappesuse korral ning võib reguleerida ka veresuhkru taset. Aaloemahl on kergelt lahtistava toimega, kuna stimuleerib sapi tootmist maksas. Mahla maksa stimuleeriv ja puhastav toime aitab parandada vere kvaliteeti ning muuta naha klaarimaks ja soodustab selle uuenemist.

KASUTAMINE: • Täiskasvanud 3-6 spl (45-90 ml) mahla päevas ja 2-12-aastased lapsed 2 spl (30 ml) mahla päevas (enne sööki). • Mahl toimib paremini, kui juua seda iga päev. • Ei soovitata raseduse ajal.

Aaloemahlast saab abi näiteks haavandilise koliidi, Crohni tõve, ärritunud soole sündroomi, kõrvetiste, maohaavandite, akne, ekseemi, psoriaasi, rosaatsea, põiepõletiku, menstruaaltsükli tasakaalutuste ja menopausiaegsete kuumahoogude korral. Välispidiselt kasutatuna leevendab mahl silmapõletikku. Pukka aaloemahl on filtreerimata külmpressitud täismahl. Mahla valmistamiseks on kasutatud ainult taime lehtede sees olevat geeli, mitte kibedaid lehti. See annab mahlale puhta naturaalse maitse. Mahla valmistatakse mahedalt kasvatatud taimedest ning joogile ei ole lisatud sünteetilisi säilitusaineid. Mahlal aitab säilida 0,1% sidrunhapet, mis on valmistatud tapioki taime mugulatest (maniokitärklis).

PROOVI! • Valmistatud ainult geelist, mitte lehtedest. • Puhas naturaalne maitse. Ei ole kibe! • Küpsetest käsitsi korjatud taimedest. • Mahedalt kasvatatud, säilitusaineteta! Hind 33.75 / 1 l

HELISE


TOIT JA TERVIS

Pokaalis punab punavein Ireen Reilandt, veiniekspert punaveine naudi veidi jahutatuna 12 kraadi juures, täidlasemate veinide aroomi- ja maitsepalett avaldub kõige paremini toatemperatuuril 17-18 kraadi juures.

2012 Merlot, Terre di Chieti IGP (Abruzzo, Itaalia) Viimastel aastakümnetel Pinot Noir’ ja Cabernet Sauvignoni võidukäigu kõrval varju jäänud väärikas Merlot on oma iseloomult sametine ja mahlaselt marjane. See kerge punavein sobib eriti hästi algajale veininautijale, kes pole harjunud tugevate tammetanniinidega või igaühele, kes veedaksid vihmase pärastlõuna kõige parema meelega koos pokaali punaveiniga ja pleedi sisse mähituna. Mõnus seltskonnavein, sobib kergete Vahemere-päraste köögiviljaja pastaroogadega. Hind 7.90 / 0.75 l

2012 Castillo de Alicante, DO (Alicante, Hispaania) Hispaania veinimeistrite lemmikviinamarjad Cabernet Sauvignon, Monastrell ja Tempranillo kõlavad selles marjases ja täidlases kuivas veinis harmooniliselt kokku. Pole ime, et vein on võitnud mitmeid väärikaid auhindu. Ninna tõuseb küpsete metsamarjade aroom, keelel mänglevad must sõstar, maasikas ja põldmari. Meeldivalt pehmed tanniinid teevad sellest veinist eriti nauditava kaaslase eelroogade, aga ka riisi- ja köögiviljaroogade kõrvale. Proovi näiteks paella ja Vahemerepäraste köögiviljaroogadega. Hind 8.90 / 0.75 l

KAKS SOOVITUST SÜGISÕHTUTEKS

BIOMARKET

ärskete ja kergete valgete suveveinide asemel tõmbab pikkadel sügisõhtutel küpsete ja soojendavate punaste veinide poole. Valgete veinidega võrreldes küll kaloririkkamad, aga mõõdukas koguses see-eest tervisele kasulikumad punaveinisõõmud sisaldavad reservatrooli, võimast antioksüdanti, mis hoiab veresoonte lupjumise eest. Veini saab reservatrool viinamarja kestast. Lisaks saab punane vein viinamarjade kestadest oma värvi ja iseloomulikke maitseomadusi loovad parkained ehk tanniinid. Tanniinide pehmendamiseks laagerdatakse punaseid veine tavaliselt tammevaadis, mis ühtlasi lisab veinile magusaid, vürtsikaid ja täidlaseid nüansse. Vein on toidu hing. Valge veiniga võrreldes on punast toiduga sobitada ehk keerulisemgi. Kui valik tekitab peavalu, siis on nutikas mõelda veini päritolumaa köögile. Pane kergemad palad paari kergema veiniga, tummisem toit aga täidlasema rüüpega. Arvesta ka toidu valmistamise viisiga, näiteks grillitud-küpsetatud road sobivad vürtsikamate ja tugevamate tammevaadis laagerdunud veinidega, hautatud ja keedetud toit saab hakkama marjasema ja kergema veiniga. Täppi paned siis, kui sobitad veinis ja toidus sarnaseid maitse- ja aroomivarjundeid. Kergemaid

23 PUNAVEIN

V


ILU JA HOOLITSUS

Ralf Kunert – mees planeedilt nimega Siirus Tema siirus sulatab ka kõige nipsakama südame. Tema teadmised loodus- ja mahekosmeetika toorainetest võluvad keeletuks. See mees, kes räägib eeterlikust õlist sama kirglikult kui sommeljee veinist ning tunneb maailma erinevate rahvaste kultuure sama hästi kui antropoloog, on WALA tehase tooraine ostujuht Ralf Kunert.

BIOMARKET

L

SAA TUTTAVAKS

24

õuna-Saksamaalt pärit, Stuttgarti vanimas, Hohenheimi ülikoolis põllumajandusteadust tudeerinud Kunert, kes on õppinud lisaks ravimtaimetarkust, projektijuhtimist ja taastuvenergiate kasutamist, on töötanud WALA hankejuhina kümme aastat. Tema korraldada on Dr. Hauschka kosmeetika ja WALA antroposoofiliste ravimite tootmiseks tarviliku – värskete ravimtaimede ja ürtide, eeterlike ja taimeõlide, taimevahade ja mineraalide – hankimisega tegeleva osakonna töö ning maailma eri paigus taimede kasvatamiseks ja tooraine valmistamiseks vajalike koostööpartnerite leidmine-toetamine.

AAFRIKA... AASIA... EUROOPA... Kui hr Kunert oma tööreisidel kogetust jutustama hakkab, olgu see shea-võid valmistavate Burkina Faso naiste väekusest, Etioopia rooside uimastavast lõhnast, Iraani kombest ehitada majadele naiste ja meeste jaoks eraldi uksed, hakkavad ta silmad veelgi soojemalt särama ning tema ausus ja empaatiavõime kuulajaid veelgi jäägitumalt lummama. „WALA jaoks on oluline, et teadmised ja oskused tekiksid riigis endas, meie koostööpartnerite juures. Meie soov on aidata inimestel end ise aidata,” naeratab Kunert. „WALA esimene nn tooraineprojekt – arnika kasvatamine meie peakorterist mitte kaugel Schwarzwaldis sai alguse 1980. aastal. Esimese välismaise projektini – Damaskuse rooside kasvatamiseni Türgis jõuti kümme aastat hiljem. Nüüd on meil partnereid mitmel pool maailmas. Aafrikast Etioopiast saame roosi eeterlikku õli, Burkina Fasost shea-võid ja maapähkliõli, Lõuna-Aafrika Vabariigist kristall-lõunalille mahla. Indiast tulevad riitsinusõli ja mangovõi ning Afganistanist, Iraanist, Türgist ja Bulgaariast roosi eeterlik õli. Kõik mõistagi vaid mahe- või biodünaamilise kvaliteediga.”

Ta räägib eeterlikust õlist sama kirglikult kui sommeljee veinist.


MAAILMA ESIMENE MAHE RIITSINUSÕLI Mahekvaliteediga riitsinusõli ei pakkunud maailmas keegi. Vajadus nahka niisutava ja siluva, meigitoodetele pehmet tekstuuri andva ning Dr. Hauschka vanniõlide põhiliseks koostisaineks oleva õli järele aga oli. Sestap asusidki Ralf Kunerti juhitava osakonna töötajad avastusretkele. Selgus, et Põhja-Indias Kutchi piirkonnas mahekvaliteediga riitsinusõli küll pressiti, ent mahesertifikaati talupoegadel polnud. WALA kaasabil saadi see nii riitsinusetaimede

25

Damaskuse rooside kuivatamine Afganistanis.

kasvatamisele kui ka töötlemisele. Tänaseks on ökonõuetele vastavaks tunnistatud juba enam kui 140 pere põllumaa. Külmpressitud maheriitsinusõli müügist tuleva kasumiga toetatakse mahekasvatusele üle minevate talupoegade toimetulemist, aidatakse soetada biogaasiseadmeid. Tänu viimasele, muide, saab näiteks ühe lehmaga majapidamine piisavalt kütust kogu pere toiduvalmistamiseks. Peaaegu puudeta Kutchis on see tõeline kingitus. MAAILMA ESIMENE MAHE MANGOVÕI Ega mangovõidki, mis silub kortsukesi ja hooldab karedat nahka, jagab niiskust ja

elastsust, mahekvaliteedis polnud. Mahemangosid küll, ent kividest saadavat väärtuslikku toorainet mitte. Nüüd on. Tänu WALA algatatud koostööprojektile India firmaga, kellelt WALA ostab ka mahekvaliteediga riitsinusõli. Kuna tegu oli uudse asjaga, tuli leida vastus hulgale küsimustele: kuidas mangoseemned kivist kätte saada, kuidas seemnetest mahevõid teha, kuidas ilma kunstlike säilitusaineteta mangovõid rääsumast hoida? Uuriti, katsetati ja leiti lahendus: kivisid kuivatatakse esmalt mitu päeva päikese käes, siis purustatakse ja võetakse seemned edasikuivatamiseks käsitsi välja, kuivad seemned saadetakse laevaga Saksamaale, kus neist mangovõid

SAA TUTTAVAKS

WALA jaoks peab koostööprojektide puhul olema kasu mõlemapoolne. WALA saab parima kvaliteediga looduslikku toorainet ning aitab nõu ja finantsidega: annab seadmete ja muu vajaliku ostmiseks ettemaksu, saadab kohale oma spetse, annetab roosipistikuid, tasub ökosertifitseerimise eest. Kohalikele kogukondadele tähendab koostöö pikaajalisi lepinguid, kindlat sissetulekut ja inimväärsemat elu-olu – hooliv suhtumine inimesse käib iseenesestmõistetavalt käsikäes hooliva suhtumisega loodusesse. „Ent alguse saab iga projekt ikkagi sellest, et meil on vaja toorainet, mida maailmas mahe- või biodünaamilise kvaliteediga kas pole või tulevikku arvestades napib,“ kinnitab ka Eestis oma teadmisi jagamas käinud Kunert.

BIOMARKET

ILU JA HOOLITSUS


ILU JA HOOLITSUS

BIOMARKET

rafineerimistehastest – tundis huvi hoopis shea-või beurre de karité vastu. Selle 50% rasva sisaldava ning nahka rahustava, pehmendava, kuivuse ja päikesekiirte eest kaitsva looduse anni valmistamine on sealkandis traditsiooniliselt naiste töö. Võiseemnik – savannide püha puu, mille pähklitest sheavõid tehakse, kasvab maailmas vaid 300 km laiuses vöös, mis ulatub Malist läbi Burkina Faso Ghana, Togo ja Beninini. Diarabakoko naised teenivad nüüd shea-või müügiga endise pähklite müügi asemel 40% rohkem ning saavad tänu sellele saata kooli pere kõik lapsed senise paari asemel, osta toitu ja ravimeid ning soetada pähklite töötlemiseks tarvilikku.

SAA TUTTAVAKS

26

Shea-või (Butyrospermum Parkii) tegemine Burkina Fasos on traditsiooniliselt naiste töö.

tehakse. Tavalise mangovõiga võrreldes läheb mahemangovõi WALA-le maksma maailmaturuhinnast küll kümme korda enam ehk umbes 120–150 eurot kilo eest, ent kvaliteet on seda väärt. NAISTE KULD SHEA-VÕI Lääne-Aafrika Burkina Faso Diarabakoko külad olid veel hiljuti paik, kus tuli perele lisaraha hankimiseks vantsida maha 15 km, et müüa turul oma majapidamises valminud kraami. Kuni aastani 2001, mil WALA – erinevalt shea-pähklit võileivahinnaga kokku ostvatest

OOKEANILÕHNALINE KRISTALL-LÕUNALILLE MAHL Lõuna-Aafrika tipus Hea Lootuse neemel kasvav mahlakate lehtedega kristall-lõunalill, mille sügavalt niisutavat ja rahustavat mahla sisaldavad Dr. Hauschka Med-sarja nahatooted, suudab erakordsest kuumusest ja kuivusest hoolimata talletada endasse tohutul hulgal vett – lille murtud leht ei närtsi ka mitme nädala jooksul. Vett aga aitab koguda sool, mida taim ammutab ookeaniäärsest pinnasest ja õhust. WALA saab kristall-lõunalille värskelt pressitud mahla biodünaamilistelt Waterkloof-farmi põldudelt. Need kuuluvad firmale Parceval Ltd. Pharmaceuticals, mille juht Ulrich Feiter on ka Aafrika ravimtaimestandardite ühingu asutaja. Et hoogustada kohalike elanike hulgas ürtide tundmist ja kasutamist, anti hiljuti välja raamat enam kui viiekümne Aafrika ravimtaime kirjeldusega. On ju nii WALA kui selle koostööpartnerite jaoks tähtis ideede edasiandmine, sildade loomine ja kohalike kogukondade toetamine. Kristall-lõunalill (Mesembryanthemum Crystallinum).


ILU JA HOOLITSUS

Dr. Hauschka – 10 aastat Eestis

Kuidas Dr. Hauschka sinuni jõudis? Mõned kuud Soomes elanuna sain tutvuda mõnede Dr. Hauschka toodetega. Need lõhnasid kui loodus, ehkki välimuselt mind kohe kasutama ei kutsunud. Kindlasti oli see esialgne teadmatus. Mulle räägiti, mida need tooted kõik teevad ja et saan ka oma näonaha korda. Kuigi pean tõdema, et ega ma seda uskuda küll tahtnud. Proovisin järele puhastuskreemi, näotooniku ja šampooni ning sain aru, et kvaliteetsed ja ilma kemikaalideta tooted toimivad nii, et neid saab rahuliku südamega nautida. Kristi igasse hommikusse kuulub puhastuskreem.

Miks Dr. Hauschka, aga mitte mõni muu bränd? Olen proovinud erinevaid looduskosmeetikabrände, kuid jõuan alati tõdemuseni, et Dr. Hauschka tooteid ei asenda mitte miski. Kas see on usk? Ei tea, aga tooted toimivad nahal nii, nagu mina ootan ja loodan. Millised on sinu Dr. Hauschka lemmikud? Kevadel ja suvel on mu lemmikuks jätkuvalt sidruni-sidrunheina kehaõli, sest see teeb hommikud nii nauditavaks. Ja muidugi igahommikune rituaal puhastuskreemiga, ilma milleta ei alusta ma ühtki päeva. Kuna talvel muutus mu nahk väga kuivaks ja kehal tekkisid “külmakahjustused”, leidsin lõpuks toote, mis ka toimis – Dr. Hauschka Med-sarja kehapalsami. Muidugi on mul lemmikuid veel: rosmariini jalakreem, uuendav silmaümbruskreem, nii baklažaanililla kui ka antratsiithall tihendav ripsmetušš, neemipuu juuksevesi jne. Kuidas Dr. Hauschka sinu eluviisiga kokku sobib? Kuna Dr. Hauschka on looduskosmeetikabränd ning kõik puhtad tooted mulle meeldivad, siis järgin looduslikkust, taaskasutust ja õiglast kaubandust ka oma elustiilis. Seda olen püüdnud arusaadavaks ja omaseks rääkida ka oma lähedastele. Ja see on toiminud!

BIOMARKET

Kui kaua sa oled Dr. Hauschka looduskosmeetikat kasutanud? Alates 1998. aastast, kui esmakordselt Soomes selle brändiga tutvusin.

Kas ja mis Dr. Hauschka puhul üllatas? Paljud asjad, näiteks see, et näonahk ei kipita, sügele ega ole ka selline n-ö pindkuiv. Või et huulepulk suudab teha huuled mõnusalt pehmeks ning selle võib ka rahumeeli “ära süüa”.

27 10 AASTAT EESTIS

T

änapäeva ühtelugu uut ja huvitavat pakkuvas kosmeetikamaailmas on üsna tähelepanuväärne, kui palju on Dr. Hauschkal väga pikaajalisi austajannasid. Mis meie tootesarja puhul köidab, uurisime naiselt, kes põhitöö kõrval aeg-ajalt ka Kaubamaja Biomarketis Dr. Hauschka leti juures oma teadmisi ja kogemusi jagab. Saage tuttavaks Dr. Hauschka sõbra ja konsultandi Kristi Meltsiga.


ILU JA HOOLITSUS

Roosiaias ringi kuninganna käib... Habras ja tugev, sametine ja okkaline… nii vastandlikke omadusi suudab endas harmooniliselt ühendada vaid tõeline kuninganna.

BIOMARKET

R

DR. HAUSCHKA SÜDAMETAIM

28

oos on Dr. Hauschka südametaim. Mitte juhuslikult – just roosi abiga lõi WALA rajaja dr Rudolf Hauschka 1920ndate aastate lõpus maailmas ainulaadse ja senini vaid WALA-s kasutusel oleva tootmismeetodi, mis looduse vastandlikke rütme – soe-külm, valgus-pimedus, vaikus-liikumine – kasutades suudab tootes hoida alles elustaimede väe säilitusaineid kasutamata.

HARMOONIA KEHASTUS Täiuslikkuse, elurõõmu ja armastuse sümboliks peetavat roosi kohtab pea kõigis Dr. Hauschka kosmeetikumides. Mitte juhuslikult. „Roos sümboliseerib nii Dr. Hauschka looduskosmeetika kui meie toodete olemust ja mõju nahale. See tasakaalustab, rahustab ja annab jaksu,“ selgitab Dr. Hauschka valmistajatehase WALA tooraine ostujuht Ralf Kunert. Peter Schmich, eeterlike

• Sõna „roos” tuleb indogermaani sõnast „vrod” või „vrad”, mis sanskriti keeles tähendab „õrn”. • Oma päriskodust Idamaades rändas roos Pärsia ja Babüloonia kaudu Egiptusesse, kust jõudis Euroopasse. • Rooside menuaeg Euroopas algas 13. saj, mil Pariisi lähistel Provinsis hakati kasvatama Damaskusest toodud roosisorti. • 16. saj muutus Provins keskuseks, kust lähetati maailma erinevaid roosipreparaate: roosivett ja -pumatit daamide tualettlauale, roosiäädikat minestamise vastu, roositeed seedehäirete puhuks. • Egiptuse viimane valitsejanna Kleopatra laskis oma laeva purjesid piserdada roosiveega ning lubas külalistel põlvini roosiõites sahistada. • Keiser Napoleoni abikaasat Josephine'i kutsuti Roosiks – ta armastas lillede kuningannat sedavõrd, et laskis oma aias kasvatada enam kui 250 roosisorti. • Roosi eeterlik õli destilleeriti esmakordselt 9. saj Pärsias. • Roosi eeterliku õli aroom tasakaalustab, annab õnne- ja heaolutunde, vaigistab stressi, rahustab närve, aitab uinuda. • Roosi eeterliku õli antibakteriaalsed, põletiku- ja viirusevastased omadused leevendavad põletikke.


PÕNEVAD ROOSIPROJEKTID Roosisorte on maailmas vähemalt 20 000, iidset Damaskuse roosi Rosa damascena peetakse neist kõige kallihinnalisemaks. Nii sellepärast, et 1 kg selle eeterliku õli saamiseks läheb vaja 3–4 tonni roosiõisi, kui ka sellepärast, et see on oma enam kui 400 komponendiga seni uuritud aroomiõlidest kõige keerukama koostisega. Pealegi leidub selle õites eeterlikku õli kõikidest roosisortidest kõige enam ning Damaskuse roosi lõhn... sellelegi ei leidu maailmas võrdset. Etioopia, Iraan, Afganistan, Türgi, Bulgaaria – need on riigid, kust WALA ostab oma usaldusväärsetelt kohalikelt partnereilt Damaskuse roosi eeterlikku õli ja roosivett. Roose kasvatatakse veidi ka tehase ravimtaimeaias ja biodünaamilises farmis, lisab hr Kunert ning tutvustab lähemalt WALA kolme uuemat roosikasvatuse koostööprojekti.

Etioopia – roosid kõrgmäestikus. 2900 m kõrgusel Etioopia mägismaal kasvatab kohalik farmer Fekade Lakew Damaskuse roose, mille õied kaaluvad tavapärase 2–2,5 g asemel 4 g. Roosid armastavad kõrgust ja ekvaatori lähedust – seal õitsevad lilled hariliku nelja nädala asemel kaheksa. Kõik see tähendab aga külluslikumal hulgal ülikvaliteetset eeterlikku õli – esimest mahekvaliteediga roosiõli Aafrikas –, mille üks kilo maksab vähemalt 7000 eurot. WALA on kohustunud kümne aasta jooksul ostma ära kogu roosiõli, mida farmis toodetakse. Seejärel vähendatakse kogust 60–70% peale, sest WALA eesmärk ei ole muuta koostööpartnereid endast sõltuvaks, vaid aidata neil ise ennast aidata. Iraan – roosid kõrbes. Ka Iraanis kasvavad roosid taevale lähedal – 2200 m kõrgusel asuvas veevaeses Lalehzari orus. „Ära kunagi tunne hirmu ees hirmu,“ meenutab Homayoun Sanati oma vangla-aastaid. Roose kasvatava Zahra Rosewater Company ühe omaniku, Sanati Fondi asutaja järeltulija kupatas trellide taha Iraani revolutsioon kui CIA agendi. Mehe „süü” oli inglisekeelse ilukirjanduse ja õpikute tõlkimine farsi keelde. Sanati Fond on rajanud orbudekodusid, lasteaia puuetega lastele, kodu vaimupuudega ja seepärast sageli perevägivalla või väärkohtlemise ohvriteks langevatele tüdrukutele. Tänu nii Sanati Fondi kui Zahra Rosewateri hoolivusele on Lalehzaris peaaegu tundmatu Iraanis levinud komme kolida maalt linna, sest põllumajandus ei tasu ära. 1500 talupoega kasvatavad roose rõõmuga.

29 DR. HAUSCHKA SÜDAMETAIM

õlide ostujuht lisab: „Roos on meie jaoks omamoodi strateegiline tooraine. Võtame näiteks roosi eeterliku õli – see annab toodetele aroomi, ent on ka säilitusaine. Kuna me sünteetilisi säilitusaineid kunagi ei kasuta, aitavad eeterlikud õlid hoida tooteid riknemast. Kuni 95% ulatuses kasutame me Damaskuse roosi, ülejäänud on teeroos ja Prantsuse roos. Värsketest õitest valmistame veepõhiseid tõmmiseid, kuivatatud õitest õlitõmmiseid, kõige rohkem aga kasutame Damaskuse roosi eeterlikku õli, samuti selle kõrvalsaadust roosivett, nagu ka traditsiooniliselt parfüümitööstuses tarvitatavat roosi absoluuti ja selle kõrvalsaadust roosivaha.“

BIOMARKET

ILU JA HOOLITSUS


BIOMARKET

Igihaljas klassik roosi päevakreem tähistab peagi poolesajandat juubelit.

DR. HAUSCHKA SÜDAMETAIM

30 Afganistan – roosid oopiumi vastu. Afganistan ja oopium näivad lahutamatud – 80% maailmas ringlevast heroiinist tuleb sellest paljukannatanud riigist. WALA koostööst Saksamaa abiorganisatsiooniga Agro Action 2006. aastal sündinud koostööprojekti eesmärgiks on anda Ida-Afganistani Nangarhari provintsi elanikele elatuse hankimiseks oopiumimoonide kõrval ka teine valik – Damaskuse roosid. Nii tegelebki mitusada talupoega rooside kasvatamisega ning neist eeterliku õli valmistamisega – viimane on iidne kohalik traditsioon. Destilleerimisest järele jäänud kroonlehed aga kuivatatakse, lõigatakse plokkideks ja kasutatakse küttena. Ehkki ebavõrdses seisus – roose kasvatatakse Afganistanis 100 ha, oppiumimoone 80 000 ha, suudab lillede kuninganna aidata inimesi mõõtmatult erineval moel.

VEELGI TÄIUSLIKUM KOOSTIS Dr. Hauschka kõige populaarsem toode maailmas – mõne aasta pärast poolesajandat juubelit pidav igihaljas klassik roosi päevakreem on saanud koostise, milles roose varasemast luksusliku-

malt: nii uudse Damaskuse roosi kroonlehtede vee kui veelgi külluslikumas koguses oleva eeterliku õli näol. Täiesti uue koostisainena tervitab ka nahale kaitset pakkuv karnauubavaha – hindamatu omadus talvekülmas. Veel on kreemis Damaskuse roosi kroonlehtede tõmmist ja vaha, kibuvitsamarjade, altee- ja naistepunatõmmist, mesilasvaha, shea-võid, maapähkli- ja avokaadoõli. Staariseisuses kreem, mis on olnud Dr. Hauschka valikus sarja loomisest 1967. aastal, küllastab nahka niiskusega, tasakaalustab nahatalitlust, utsitab tegudele naha enda tervendava väe, jagab kaitset ja kosutust, harmooniat ja rahu, olgu nahk normaalne, kuiv, tundlik, väsinud, ilmast ja stressist räsitud, punetav või laienenud kapillaaridega. Ehkki WALA teadlaste suure hoolega välja töötatud retseptid on ajaproovile vapralt vastu pidanud, jälgib tootearendustiim sellest hoolimata huviga nii kosmeetikatoodete tooraineturul toimuvat, kui hoiab silma peal viimastel teadusuuringutel, et muuta parem paremaks. Justnimelt sellest lähtuvalt saigi roosi päevakreem varasemast veelgi täiuslikuma koostise.


Dr. Hauschka roosi päevakreem

Nüüd veelgi rikkalikumalt roose!

Roosi päevakreem on ilumaailma staar, mis on olnud Dr. Hauschka valikus alates sarja loomisest ehk juba ligi pool sajandit. Igihaljas klassik saab veelgi luksuslikuma koostise. Endisest veelgi külluslikumas koguses kallihinnaline Damaskuse roosi eeterlik õli jagab nahale harmooniat ja kreemile aroomi, Damaskuse roosi kroonlehtede vesi rahustab ja tasakaalustab.

Roosi päevakreem... • jagab kaitset ja kosutust, harmooniat ja rahu, poputust ja jaksu, olgu nahk normaalne, kuiv, tundlik, punetav või laienenud kapillaaridega. • küllastab nahka niiskusega, tasakaalustab nahatalitlust ja utsitab tegudele naha tervendava väe – jume saab taas tervisest pakatama lüüa ja pale end mugavalt tunda. • sobib imikutest vanaemadeni. Roosi päevakreemil on kuulsaid sõpru nii piiri taga kui Maarjamaal. Teiste hulgas on kreemi oma suureks lemmikuks nimetanud Jennifer Lopez, Cate Blanchett, Madonna, Jennifer Aniston, Marion Cotillard, Jerry Hall, Helena Christensen ja Jade Jagger, aga ka Eesti moedisainer Mari Martin ning Tallinna Linnateatri näitlejad. Küsi Biomarketist tasuta tootenäidis!


ILU JA HOOLITSUS

Avasta naha tarkus ja sära, II osa

BIOMARKET

Nahk kaitseb sind keskonnamõjutuste ja välise stressi eest ning väljendab sisemist tervist ja heaolu. See õrn ja samas elutähtis organ, millel on täita sama oluline funktsioon nagu südamel või kopsudel, on väga elav. Naha rolli tervise juures nagu ka tervisliku nahahoolduse tähtsust ei maksa alahinnata. Eelmises numbris tegime tutvust naha loomulikku tarkust usaldava igapäevase näohoolduse põhimõtetega. Sel korral räägime nahaseisunditest ja igapäevase näohoolduse kolmandast sammust – kreemitamisest.

NAHA TARKUS JA SÄRA

32

I

lmselt oled pannud tähele, kuidas reaktsioonina meie elule ja tegevustele võivad nahal esineda mitmesugused tasakaalutuse reaktsioonid nagu kuivus, niiskuse vähesus, rasu ületootmine või enneaegne vananemine. Dr. Hauschka nahahoolduse põhimõtete ja toodete loojad jõudsid revolutsiooniliste tulemusteni, kui ühendasid kosmeetiku ja medõe Elisabeth Sigmundi kosmeetikas ja rahvameditsiinis tuntud taimede aastatepikkuse kasutamise kogemused WALA tehase kogemusega loodusravimite valmistamisel. Mõistes, et nahk on tark, on Dr. Hauschka tootjatehas jäänud läbi aastakümnete kindlaks lähenemisele tuua looduse tervendavad omadused igasse tootesse ja äratada nii nahas peituv võime leida tee tagasi tervise ja tasakaalu juurde. Sümptomite allasurumise asemel aktiveerib kosmeetika naha võimet ennast ise tervendada.

KREEMITAMINE – KAITSEB JA ÕPETAB Päeval nahk puhkab öisest tegusast toimetamisest. Meie aga, vastupidi, tegutseme ning liigutame naerdes, üllatudes või kulmu kortsutades ka oma näolihaseid. Kuna nahk on poolärkvel, vajab see, õigemini seda kattev hüdrolipiidkiht kaitset. Siis suudab nahk toime tulla nii meie miimika, kuiva toa- ja

niiske õueõhu, päikeseiirte ja pakase kui ka sigaretisuitsu ja heitgaasidega. Dr. Hauschka seitse toodet – roosi päevakreem, roosi päevakreem light, küdoonia päevakreem, melissi päevakreem, niisutav päevakreem, tooniv päevkreem ja normaliseeriv näoõli – jagavadki kaitset, sest viga saanud hüdrolipiidkihiga nahast haitub niiskus minema. Teiseks toetavad need naha enda võimet niiskust toota ja seda hoida. Kolmandaks aga õpetavad nendes olevad ravimtaimede tõmmised, taimeõlid ja vahad nahka tasakaalus ja terve püsima. Nii on kreemitamisel igahommikuse puhastamise ja toniseerimise kõrval naha tervise seisukohalt väga suur roll.

ARVESTA NAHASEISUNDIGA Päevakreemi valides on oluline mõista oma naha seisundit ja vajadusi. Nahk on nii elastne, tugev ja samas nii õrn. Erinevatel päevadel ja erinevates paikades, erinevatel aastaaegadel ja eluetappidel näitab see erinevat nägu ja vajab sobivat nahahooldust. Just seepärast räägib Dr. Hauschka nahaseisunditest, mis tulevad ja lähevad, mitte aga nahatüüpidest, mis ei muutu. Valides nahaseisundile sobiva hooldustoote, aitad nahal oma jõududega tasakaalu saavutada. Näiteks muudab kuiva


LEIA OMA NAHASEISUND • Normaalne nahk: värske, sametine, pingul, peente pooridega, ei ole tundlik • Vähese niisusesisaldusega nahk: peente pooridega, vähese rasu-/niiskusesisaldusega, enneagne kortsude tekkimine, pigem kahvatu • Väga kuiv, tundlik, kaitset vajav nahk: peente pooridega, õhuke, väga vähese rasu-/niiskusesisaldusega, enneaegne kortsude teke, nahk tundub olevat pingul, punetav, kalduvus põletike ja ekseemide tekkimiseks • Tundlik nahk: punetav, laiguline, õhuke, võib esineda pidev punetus põskedel/nina ümbruses, sügelus, ketendus • Tundlik seganahk: tundlik, punetav, T-tsoon rasune, suured poorid, põsed kuivad • Seganahk: T-tsoon ebapuhas, suured poorid, muutub kiiresti rasuseks, põsed kuivad • Ebapuhas rasune nahk: suured ja ummistunud poorid, nahk muutub kiiresti rasuseks • Küps nahk: naha elastsus on vähenenud, märgatavad kortsud, suurenev kuivus, võimalik pidev punetus põskedel/ ninal, õhuke nahk, pigmendilaigud

33 NAHA TARKUS JA SÄRA

naha hooldamine rasvaste kreemide ja õlidega päeval ja öösel naha sõltuvaks ja laisaks, pikendades nii probleemi kestvust. Dr. Hauschka päevakreem kuivale nahale stimuleerib nahka vajalikku rasu ja niiskust ise tootma ja säilitama. Sama põhimõte kehtib rasuse naha hooldamisel. Harjumuspäraselt kasutatakse selleks väga kergeid tooteid, mis kuivatavad ja eemaldavad rasu. Lähtudes homöopaatia põhimõtetest, hooldatakse Dr. Hauschka lähenemise järgi rasust nahka taimeekstrakte sisaldava kerge õliga. Nii talitades saadetakse nahale märguanne lõdvestuda, mille tagajärgjel rasu tootmine romaliseerub.

BIOMARKET

ILU JA HOOLITSUS


ILU JA HOOLITSUS

ÖÖKREEMIGA VÕI ÖÖKREEMITA?

BIOMARKET

Nahk elab organismiga sarnaselt uuenemise ja taastumise rütmilises tsüklis. Niisutavaid, toitvaid ja kaitsvaid kreeme vajab nahk päevasel ajal, mil see on välistele mõjutustele vastuvõtlik ega talitle ise nii aktiivselt. Uneajal nahk hingab ja puhastub jääkainetest ning aktiveeruvad uuenemisprotsessid. Et seda loomulikku protsessi mitte takistada, puudub

Dr. Hauschka sarjas öökreem. Kui nahka pidevalt rikkalike kreemidega toita, muutub see neist sõltuvaks ega suuda ise enam tasakaalus püsida. Elavdavaid ja taastavaid taimetõmmiseid sisaldav Dr. Hauschka õhtune veepõhine kosmeetika lubab nahal vabalt hingata, puhastuda ja taastada jõuvarud. Proovi Dr. Hauschka näotoonikuid ja uuendavat seerumit või intensiivhoolduskuure.

NAHA TARKUS JA SÄRA

34

Dr. Hauschka uuendav öine hoolduskuur toetab naha 28-päevast uuenemisrütmi ja korrastab nahatalitlust. Soodustab naha öist uuenemist ja parandab ainevahetust. Kuurina kasutatav intensiivhooldus sobib suuepäraselt öökreemist loobujatele üleminekuperioodiks. Hind 61.25 / 50 ampulli, 19.50 / 10 ampulli

Dr. Hauschka melissi päevakreem tundlikule seganahale niisutab, tasakaalustab ja matistab. Virgutavalt värske aroomiga kreem on nii naiste kui meeste lemmik. Hind 22.50 / 30 ml, 3.15 / 10 ml Normaliseeriv näoõli annab rasusele nahale märku toota vähem rasu, toetab põletike paranemist ja ahendab poore. Kerge õli imendub kiiresti ja seda kulub imevähe. Hind 23.95 / 30 ml, 3.50 / 10 mlILU JA HOOLITSUS

Puuderda nägu päikesekiirtega! Kas poleks vahva sügiselgi päikesejumekana ringi patseerida? Me ei loosi selleks lõunamaareisi, küll aga ahvatleme sind proovima meie päikesepuudrit, mis näeb nüüd eriti uhke välja.

BIOMARKET

I

lutooteid, mida ehib kunst, pole palju. Dr. Hauschka päikesepuuder on üks neist vähestest – alates augustist kaunistab seda nüüdisaegse Saksa kunstniku Tina Berningi akvarell kaunitarist suvetuules.

KUNST PUUDRITOOSIL

PUUDERDA PÄIKESEKIIRTEGA!

36

Päikesekiired vallatlevad su näol ja tantsivad ninaotsal. Tuuleõhk hellitab juukseid, kuldne sädelus kõditab meeli. Sa heidad maailmale vilksamisi sõbralikult enesekindla naeratuse. Õrn, naiselik, veetlev ja särav nii seest kui väljast – just sellise meeleolu Tina Berning meie puudritoosile joonistaski. “Dr. Hauschka, mida ma ise juba aastaid kasutan, ei tähenda minu jaoks üksnes looduslikkust ja jätkusuutlikkust, vaid ka sensuaalsust, taevalikku rahu ja erilist aroomidemaailma. Mu akvarell ühendab kõik need meeleolud... Sellel on tänapäeva naine, ei nukuke ega diiva, vaid endasse uskuv kaunitar, kelle olemusest kumab kütkestavat sisemist ilu ja kirkust. Kuldne sädelus ja soe puna-

ne kontrastiks türkiissinisele toovad meelde suvekuumuse, mis aga ei lämmata, vaid värskendab kui varahommikune tuuleõhk. Naine peatub viivuks, et heita üle õla põgus pilk,

ning astub siis rõõmsalt vastu uuele päevale,“ laseb Berliinis pesitsev kunstnik oma mõtteisse piiluda. Sellest ajast, kui Berning aastal 2000 otsustas plaadiümbriste ja

Ahh, milline komplekt! Ahh, milline kingitus!

Hind 27.00 / 9 g


ILU JA HOOLITSUS

BIOMARKET

bändiplakatite kujundamise asemel pühenduda täielikult oma joonistuste ja illustratsioonide loomisele, on teda saatnud edu nii siin- kui sealpool ookeani. Tema töid on avaldanud Itaalia, Jaapani ja Saksamaa Vogue, The New York Times ja Die Zeit ning paljud tunnustatud antoloogiad. Ta on löönud kaasa nii soolo- kui ühisnäitustel Saksamaal, USAs, Jaapanis, Hollandis. Nüüd ehib killuke tema loomingut ka Dr. Hauschka päikesepuudrit.

IMETOODE KOSMEETIKAKOTIS

37

KARIM SATTARI MEIGINIPID Dr. Hauschka rahvusvaheline jumestuskunstnik Karim Sattar armastab päikesepuudrit, mida ta kasutab nii näojoonte rõhutamiseks, “peitmiseks” kui näoovaali “väljajoonistamiseks”, nii põsepuna asemel kui laugudel ja huultelgi. • Päikesepuudri eesmärk on lisada jumele värskust, mitte päevitust. • Võta pintslile veidi päikesepuudrit, koputa üleliigne kergelt käeselja vastu ning puuderda julgelt kohti, mida päike armastab – laupa, nina, lõuga, põski. • Parim tehnika seejuures on liikuda pintsliga õrnalt ringjate liigutustega ülevalt alla ja keskelt külgede suunas. • Üledoseerimisest hoidumiseks sega – tõmba puudripintsliga esmalt üle päikesepuudri, siis kivi- või tolmpuudri ja kanna seda kombot ühtlaselt näole. • Näo modelleerimiseks ja põskede väljatoomiseks alusta pintseldamist veidi altpoolt põsesarna.

PUUDERDA PÄIKESEKIIRTEGA!

Imetoode on päikesepuuder ses mõttes, sellega saab võluda jumele päikeseõhetuse nii sumedal suvel, sombusel sügisel kui krõbekülmal talvelgi. Matt ja soe terrakota sobib iga nahatooniga ning koostisained – need on Dr. Hauschkale omaselt esmaklassilised: siidipuuder, mineraalsed värvipigmendid ning selliste ravimtaimede nagu porgandi, koldrohu, nõiapuu, salvei ja musta tee tõmmised mitte ainult ei kaunista, vaid ka hooldavad, niisutavad, pehmendavad, tasakaalustavad, taastavad, tugevdavad ja kaitsevad. Päikesepuudril on ka aroomteraapiline toime. Vaid piiratud koguses müügil olev peegliga puudritoos käib lukuga kotikesse, mille taskust leiab ka looduslikest karvadest puudripintsli.


ILU JA HOOLITSUS

Eeterlikud õlid kosutavad sügisel keha ja hinge

BIOMARKET

Tänu uuele teadusharule – psühhoimmunoloogiale – on nüüd teada seos keha emotsionaalse tasandi ja immuunsüsteemi vahel. Seepärast tasub jahedate, niiskete ja pimedate ilmade saabudes end hoida, lubades endale piisavalt puhkust ning kosutavaid tegevusi. Eeterlikud õlid on sügisel abiks meeldiva miljöö loomisel ja organismi tugevdamisel.

EETERLIKUD ÕLID

38

ANNUSTAMISE SPIKKER

ESMAABI NIPPE

Taimedest destilleeritud eeterlikud õlid on äärmiselt kontsentreeritud ning neid tuleb kasutada ainult lahjendatuna. Siinjuures on rusikareegel, et vähem on rohkem ehk liialdada ei tasu.

• Kui ümberringi möllab gripp, tilguta aroomilampi sooja ja kosutavat ning õhku puhastavat tüümiani eeterlikku õli. • Haiguste perioodi aroomiseguks sobib lõhnalampi ka 3 tilka eukalüpti, 2 tilka männi ja 3-5 tilka sidruni eeterliku õli. • Palaviku langetamiseks niisuta keha külma vette kastetud pesukäsnaga. Veele lisa tilk eukalüpti, piparmündi ja lavendli eeterlikku õli. • Peavalu korral lahjenda tilk piparmündi või lavendli eeterlikku õli teelusikatäies baasõlis ning hõõru kaela taha. • Külmetavatele jalgadele tee jalavanni. Lahusta 3 tilka sandlipuu ja 3 tilka roosgeraaniumi eeterlikku õli 2 tl piimas ja lisa jalavanni kaussi. • Lõõgastavasse kehaõlisse lisa 50 ml baasõli kohta 2 tilka bergamoti, 3 tilka roosgeraaniumi ja 2 tilka sidrunheina eeterlikku õli. • Hea une annavad kummeli, lavendli ja neroli eeterlikud õlid, tilguta 1-2 tilka padjale.

• Aroomilampi – 2-10 tilka eeterlikku õli • Massaaži- ja kehaõlisse – 10-25 tilka eeterlikku õli 100 ml baasõli kohta • Vanni – täiskasvanule 5-15 tilka, jalavanni 3-5 tilka eeterlikku õli segada 2 spl vanni baasõli, rõõsa koore või mee, vedelseebi või peotäie meresoola hulka • Auruvanni – 1-2 tilka eeterlikku õli 2 l vee kohta • Kompressiks – 2-4 tilka eeterlikku õli 2 l vee kohta • Saunas – 3-5 tilka eeterlikku õli kapatäie vee kohta, sega hoolikalt

PISTA KOTTI! Primavera eukalüpti külma aja rullik lööb pea selgeks. Kasuta seda, kui tunned, et kõike on saanud liiga palju ja vajad pisut värskendust. Antibakteriaalne eukalüpt toob tõhusat kergendust külmetuse sümptomitele. Tüümiani ja lavendli eeterlikud õlid leevendavad pinget, puhastavad ja lõõgastavad. Kanna kaelale, rinnale, meelekohtadele või nina alla. Hind 11.20 / 10 mlILU JA HOOLITSUS

Ilu algab seestpoolt!

BIOMARKET

Teame kõik, et meie nahale on tähtis ph-tasakaal. Enamik meist ei tule aga selle peale, et tasakaal on oluline ka selle osa jaoks nahast, mida ei ole väljaspoolt näha ehk keha kõige intiimsemale piirkonnale – tupele. Seetõttu jäetakse see keha kõige tundlikum ja sensuaalsem osa tihti hoolitsuseta.

LOODUSLIKUD LIBESTID

40

„Ilu algab seestpoolt!“ rõhutab Susi Lennox, maailmas ainulaadsete looduslike intiimlibestite tootja The Yes Yes Company Ltd üks rajajatest. „Seksuaalne heaolu mängib väga suurt rolli. Kui naine tunneb ennast selles osas ebamugavalt, on see pinge näha ka tema näol. Samuti vastupidi – kui naine elab rahuldavat seksuaalelu, annab see talle erilise sära.“ Tupekuivus võib tekkida igas eas Nii nagu nahakuivusel, on ka intiimpiirkonna kuivusel mitmeid põhjuseid – igapäevaelu stress, ravimite, näiteks diureetikumide, allergiaravimite, rasestumisvastaste pillide ja antidepressantide kõrvaltoimed, rinnaga toitmine ja isegi eelmänguta vahekord. Tupekuivus ei ole Susi sõnul kindlasti ainult menopausiaegne probleem, vaid võib kimbutada igas vanuses naisi. Probleemi tagajärjed võivad ulatuda kergest ebamugavustundest tugeva valuni vahekorra ajal, mis võib aga mõjuda negatiivselt paari armuelule. Susi kinnitusel on Yesi looduslikest libestitest saanud taoliste probleemide korral abi tuhanded naised üle maailma. See mahedalt toodetud libestite sari kannab esimesena Suurbritannia mahepõllumajanduse edendamisega tegeleva organisatsiooni Soil Association sertifikaati. Neid libesteid kasutades ei pea tundma muret sünteetiliste koostisainete, parabeenide, hormonaalsete lisandite ega muude taoliste nahaärritajate pärast. Yesi libestid on valmistatud taimeekstraktidest, mis pakuvad võimalikult loomulikku niisutust.

Kemikaalid jõuavad nahalt verre Meie nahk imab endasse paljud kosmeetikatoodetes sisalduvad kemikaalid. Umbes 60% sellest, mis satub nahale, võib jõuda ka vereringesse. Limaskestad on taoliste ainete suhtes eriti tundlikud, kuna neil ei ole kaitsvat kihti. See tähendab, et kahjulikud ained võivad limaskestade kaudu veelgi lihtsamini vereringesse imenduda. Seega on eriti oluline, et intiimpiirkonnas kasutatavad tooted oleksid naturaalsed ja nii puhtad kui võimalik. Yesi libestid kaitsevad tuppe ning tasakaalustavad selle ph-d, mis aitab kaitsta infektsioonide, näiteks tupeseene eest. Tavalised intiimpiirkonna hooldustooted sisaldavad tihti sünteetilisi koostisaineid. Yesi libestid on neile looduslik ja kemikaalivaba alternatiiv.


ÕLIPÕHINE LIBESTI

Sobib kasutamiseks nii igapäevase niisutaja ja pehmendajana tupekuivuse korral kui libestina seksuaalvahekorra ajal.

Sobib kasutamiseks nii libestina seksuaalvahekorra ajal kui massaažiõlina kogu kehal.

Valmistatud veerohketest taimedest – aaloe, linaekstrakt jne.

Sisaldab rikkalikult toitvaid ja niisutavaid taimeõlisid ja -võisid – magusmandliõli, võiseemnikuõli ja kakaovõi.

Tasakaalustatud ph aitab säilitada tupes tavapärase keskkonna ning võidelda tupeseene ja ärritusega.

Tõhus ja kauakestev niisutus pakub tupe kuivadele ja tundlikele kudedele lisakaitset.

Sobib kasutamiseks koos kondoomiga.

Ei sobi kasutamiseks koos kondoomiga.

25 ml ja 75 ml pakend, ka aplikaatorites (6 x 5 ml). Hinnad vastavalt 6.50, 13.65 ja 15.65

25 ml ja 75 ml pakend, vanilli lõhnaga 75 ml pakendis. Hinnad vastavalt 6.50, 13.05 ja 13.70

Saadaval on ka vee- ja õlipõhiste intiimlibestite valikpakend. Hind 13.05

41 LOODUSLIKUD LIBESTID

VEEPÕHINE LIBESTI

Kaks sõbrannat soovisid muuta maailma Idee, millest said alguse Yesi libestid, sündis kahel pikaaegsel sõbrannal – Susi Lennoxil ja Sarah Brooksil – 2003. aastal. Mõlemad on töötanud suurtes ravimifirmades ning vägagi teadlikud terviseriskidest, mis võivad kaasneda sünteetiliste koostisainetega. „Töötasin Pfizeris, kui turule tuli Viagra. Nii teadsime, kui olulised on tõhusad tooted intiimpiirkonna toetuseks, kuid looduslike libestite koha pealt avastasime turul suure tühimiku,“ räägib Susi. Naised analüüsisid konkurentide toodete koostisaineid ning see kohutas neid. „Avastasime, et peaaegu kõikide intiimhooldustoodete koostis oli sünteetiline, põhinedes glütseriinil või silikoonil. Samuti sisaldasid tooted parabeene ja propüleenglükooli, millel on kehale kahjulik toime, eriti veel tundlikele intiimkudedele. See andis meile kindlust pakkuda puhtaid alternatiive,” meenutab Susi. Naised seadsid endale eesmärgiks muuta maailma n-ö seestpoolt ning luua kehasõbralikud, täielikult kõrvaltoimete ja nahaärritajateta, kuid tõhusad tooted. Nad veetsid uurimistööd tehes ja tooteid välja arendades kolm ja pool aastat.

BIOMARKET

ILU JA HOOLITSUS


KODU JA KONTOR

Sonett lisab igasse tootesse midagi erilist Pesu- ja puhastusvahendite tootja Sonett laborites koheldakse vett väga eriliselt.

BIOMARKET

P

TEISTMOODI TOOTJA

42

astoraalses Deggenhauseni külas Bodeni järve lähedal Saksamaal asub roheliste aasade ja metsaga kaetud küngaste vahel ilus vana punase korstnaga telliskivihoone. See on 1977. aastal loodud, antroposoofilise suunitlusega ettevõte Sonett. Selles firmas on kõik natuke teisiti. „Tunneme sügavat vastutust looduse ja eriti vee suhtes, millega me ju töötame. Vesi on kogu elava kandja. Meie jaoks on just vesi tegelik pesu- ja puhastusaine. Seepärast toetame vee puhastusjõudu sellega, et kasutame ainult kergesti ja täielikult lagunevaid tooraineid nagu taimsed seebid, suhkrutensiidid ning mineraale nagu sooda ja silikaadid,“ lausub diplomeeritud toiduainete keemik ja ettevõtte tegevjuht Beate Oberdorfer. MUUDAVAD VEE UUESTI ELAVAKS „Kuna kasutame vett oma eesmärkide jaoks, on meile väga tähtis veele ka midagi tagasi anda ning vett uuesti elavaks muuta,” ütleb firma teine tegevjuht Gerhard Heid. Vett energiseeritakse nn veekeerutaja abil. Selleks juhitakse kogu tootmiseks kasutatav vesi keerleva joana

Soneti tegevjuht Beate Oberdorfer segab toodete jaoks palsamlikke lisandeid rütmiliselt liikuvas oloidsegajas.

läbi kaheteistkümne üksteise kohal asetseva munakujulise klaasanuma. Igasse klaasanumasse on paigutatud vääriskivi, millega vesi anumast läbi keereldes kokku puutub.

„Sealjuures moodustab vesi imeilusaid vooluvorme ning laeb ennast uuesti energiat täis. See annab veele allikavee kvaliteedi,” selgitab Heid. „See protsess on meile väga tähtis, sest pöörlevate segamismasinate tsentrifugaalne liikumine kahjustab vee elujõudu.” Päevas kasutab Sonett kuni 7000 liitrit vett, mis kõik läbib veekeerutaja. Ettevõtte 44 töötajat kasututavad sama vett joogiveeks. Kõikidele Soneti pesu- ja puhastusvahenditele lisatakse ka rütmilisel meetodil valmistatud palsamlikke lisandeid. Selleks kasutab Sonett loorberit, oliiviõli, roosituhka, viirukit, kulda ja mürri. Need rütmiseeritakse kaheksakujulises oloidsegajas ning lisatakse valmistoodetesse väikestes kogustes. „Ka sellega soovime elujõudu toetavat liikumisimpulssi tugevdada,” selgitab Heid. Rütmiseerimise tseremoonia toimub kolm korda aastas, erilistel tähtpäevadel nagu jõulud ja lihavõtted. Kõik töötajad saavad selles osaleda. PESUAINED SAADAKSE LOODUSEST 1960ndate aastate lõpus avastati, et puhastusained tensiidid reostavad


KODU JA KONTOR

„Vesi on kogu elava kandja.”

BIOMARKET

Läbi 12 vääriskividega klaasnõu keereldes laeb vesi ennast energiat täis ja saavutab allikavee kvaliteedi, selgitab Soneti tegevjuht Gerhard Heid.

43 MITTETULUNDUSLIK ETTEVÕTE Lisaks vee kohtlemisele on Sonetis veel midagi erilist. Ettevõte teeb koostööd Lehenhofi Camphilli külaga, mille 17 erivajadustega hoolealust kleebivad Soneti toodetele iga päev silte ja teevad palju muudki. Nad teevad seda rõõmu ja pühendumisega. Eriline on seegi, et ettevõte ei ole eraomand, vaid mittetulunduslik. Ettevõtet ei saa ei müüa ega pärandada. Kasum liigub alati tagasi ettevõttesse ja sihtasutusse. Sihtasutus toetab ühiskasulikke projekte, näiteks veeuuringud või loomkatseid asendavate alternatiivsete testimismeetodite väljatöötamine. Sonett toetab palju ka oma töötajate heaolu, pakkudes neile muuhulgas näiteks tasuta eurütmia- ja laulukursuseid.

mahetoodetud oliiviõli, kookosõli, rapsiõli ja palmirasv. Meeldiva lõhna annavad toodetele mahetoodetud eeterlikud õlid. „Eeterlikud õlid ergutavad meie hinge, nii saab puhastamisest meeleli-

ne kogemus,” teab Oberdorfer. Soneti tooted sobivad ka allergikutele. Neile, kes eelistavad siiski täiesti lõhnatuid tooteid, töötati välja neutraalne sari, millesse lõhnaained ei lisata.

TEISTMOODI TOOTJA

joogivett. Need pärinesid eelkõige pesu- ja puhastusainete jääkidest. See äratundmine andiski impulsi Soneti asutamiseks, kus töötati välja keskkonnasõbralik mitmeosaline pesemisviis. Selle põhimõte on, et pesemisvahendit, pehmendajat ja pleegitajat saab doseerida eraldi ning vastavalt vee karedusele ja määrdumisastmele optimaalselt kasutada. Sünteetilisi tensiide Sonetis ei kasutata. Kõik pesuaktiivsed ained on taimsest toorainest ja seega täielikult biolagunevad. Põhikomponendid, millest pesuaktiivseid aineid valmistatakse, onÕPITOAD

Kaie Mei õpetab kokkama loomulikumalt

TOIT PEAB OLEMA ILUS! Ülikooli lõppedes sai Kaiest Tallinna Ülikooli toidueriala õpetaja. Mõne aja pärast avati Rocca al Mare kool, kuhu otsiti õpetajaid. Kaie läks kooli ja

K

aie jõudis toiduteemade juurde läbi usalduse – ta lihtsalt lubas asjadel juhtuda. Kuigi tegelikult oli tema unistus saada hoopis teatrikunstnikuks. „Käisin kunstikoolis ja mulle meeldis joonistada, kuid teadsin, et minust saab pigem keskpärane kunstnik, sest ma ei olnud piisavalt pöörane. Olin liiga ratsionaalne,” meenutab ta. Nii valiski Kaie ülikoolis praktilisema eriala – käsitöö. See sisaldas aga ka toiduteemasid ja ühtäkki avastas Kaie, et käsitöö ei huvitagi teda enam niivõrd kui toit. Pealegi oli temas säilinud kodust kaasa saadud austus toidu vastu ning alateadlik jälg tädilt, kes näitas ja andis

teatas, et tema meelest on kodundus oluline õppeaine nii poistele kui tüdrukutele. Nüüdseks on ta seda õpetanud Rocca al Mare koolis juba 14 aastat. Koolis koostas Kaie oma toitumisõpetuse eriala, mida sellises mahus Eestis mujal ei õpetata. Algul tüüpilisest kodunduse erialast kasvas välja iseavastatud toitumis- ja tarbimisõpetus. Loomulikult sisaldab see ka esteetika osa.

45 TOIDUKOOLITAJA

Foto: Artur Sadovski.

eeskuju, kuidas toit võib inimesi liita ja rõõmustada ning kuidas selle nimel tasub pingutada. Aina kasvava huviga ahmis Kaie endasse toidumaailma teadmisi ning täiendas ennast ka Helsingis.

BIOMARKET

Novembrist alustab Biomarketi Loomuliku Isu Akadeemia – hariv ja praktiline toidukoolituste sari, mida juhendab pikajalise kogemusega toidukoolitaja Kaie Mei.


BIOMARKET

ÕPITOAD

TOIDUKOOLITAJA

46

„Toit peab olema ilus ja avaldama muljet!” rõhutab Kaie. Kuigi nüüd mõistab ta toidu esteetika tähendust palju laiahaardelisemalt, näiteks inimese füsioloogia tegurina. Sedavõrd, et kunagised toidukunstniku püüdlused ja koostöö stilistika vallas polegi enam nii põnevad, kui inimestega toidu olemuse lahkamine. Koolis näeb Kaie iga päev, kuidas toit aitab inimese arengule nii palju kaasa ning kui palju lapsed õpivad toidu kaudu. „Kordan endale, et Kaie, püüa teha nii palju tarku otsuseid, et sa ei rikuks laste huvi toidu vastu. Ma ei ole veel märganud, et lapsed ei tahaks tundi tulla,” rõõmustab ta. Tema sõnul on oluline mitte külvata lastesse põhjendamatut hirmu toidu suhtes, näiteks hetkel tuure üles kiskuva gluteeni kahjulikkuse teemadel. Õpetaja maailmapilt peab olema avaram. Toidukoolitusteni jõudis Kaie tänu kolleegidele, kes nõudsid, et nemadki soovivad toitu valmistama õppida. Nii alustati algul kolleegidele ja hiljem lapsevanematele mõeldud koolitustega. Info levis ja koolitusi kutsus korraldama juba Tallinna Rahvaülikool.

„Toit peab olema ilus ja avaldama muljet!”

ÕPPIDES NÄPPUPIDI SEES Kaie koolitused on kantud põhimõttest, et õppimine peab toimuma läbi avastuse. „Kõige paremini õpid ikka nii, kui oled ise näppupidi sees. Nii kinnistub õpitu tunduvalt tõhusamalt,” teab Kaie. Üldlevinud toidukoolituste formaat on selline, et tullakse head elamust saama ning toidud valmistab kokk. „Minu soov on seada eesmärgiks maitsevälja avardamine ja õppimine. Loodan, et Biomarketi Loomuliku Isu Akadeemiasse tulevad avatud ja uudishimulikud inimesed, kes on valmis jagama ka oma kogemusi,” loodab ta. Kaie koolituste puhul on eriline seegi, et apteekri täpsusega mõõdetavaid koguseid see toidukoolitaja ei armasta. Tema lemmikväljend on „meelepärane kogus”. Ta soovib õpetada retseptiorjusest vabanema ning kokkama vabamalt ja loomulikumalt. Kaie ei propageeri ühtegi toitumiskoolkonda ega usu lihtsatesse lahendustesse, vaid seda, et toit peab olema mitmekesine ja mõõdukas koguses. Siiski leiab ta, et äärmuslikud toitumise koolkonnad on olulised, sest seeläbi sünnib uus teave ja areneb teadus. Kaie jaoks on oluline kohalik ja värske toit. Oma koolitustel soovib ta näidata ja rõhutada, et hea toit ei pea olema üldse keeruline, sest tegelikult armastab keha lihtsust.

KAIE ARVAB • Paljud valmistavad toitu mehaaniliselt ja apteekri täpsusega. Tee endale väike test ja vaata, kas sõltud kellegi ettekirjutustest või usaldad iseennast ka sedavõrd igapäevases asjas nagu toidutegemine. Nälg pole ainus põhjus söömiseks! • Kõige vähem soovin, et inimesed tunneksid toidu suhtes hirmu. Hirm on suurem vaenlane kui üks väike vale otsus. Muidugi kui pidevalt valesti toituda, võivad tagajärjed olla tõesti kehvad. Kuid kui süües pidevalt toidu kahjulikkuse pärast hirmu tunda, võib see palju tõenäolisemalt kehvasti mõjuda. • Mulle meeldib, kui toit on aus – valmistatud tarkuse ja pühendumusega. Õnnelik ja ennast hästi tundev kokk on ime, selliseid inimesi on vähe. • On kurb, kui hea toiduaine rikutakse oskamatusest ära. Sellepärast peakski toiduõpetus kuuluma juba põhikooli programmi. Ära saada last köögist ära, isegi kui ta tundub seal tüütu. See arendab teda nii palju. • Mulle meeldib toidu juures, et kunagi pole igav. Ütlen koolis ka lastele, et te olete nii õnnelikud, kui oskate süüa teha, sest kindlasti on õnnelikel ja oma tööd hästi tegevatel inimestel ka palju sõpru.


Biomarket kutsub Loomuliku Isu Akadeemiasse Tahaksid teada, kuidas saada toidu ja toitumise abil tervemaks ja rõõmsamaks? Kui nii, siis tule Biomarketi toidukoolitustele!

A

lates novembrist alustame Tallinnas harivate ja praktiliste toidukoolitustega, mis õpetavad igapäevast toidulauda rikastama tervislike valikutega. Koolitusi juhendab ja maitsvaid roogasid õpetab valmistama pikajalise kogemusega toidukoolitaja Kaie Mei. Loomuliku Isu Akadeemias saab omandada rohkesti kulinaarset tarkust ise kaasa lüües. Koolitustel tutvume

VALI ENDALE SOBIV KUUPÄEV! • TOIDUÕLID – 4. november, 5. november, 10. detsember ja 11. detsember kell 18-21 Toidurasvad on äärmiselt oluline osa meie igapäevases menüüs. Koolitusel avame Biomarketi rikkaliku õlivaliku – räägime toiduõlide olemusest ja erinevustest ning mõjust tervisele. Maitseme erinevaid õlisid ning valmistame toidud sobival viisil toiduõlide kvaliteeti hoides.

toiduainetega, räägime nende omadustest ning valmistame üheskoos kaks rooga – midagi tuttavat ja midagi teistmoodi. Maitseme valminud roogasid ning nuputame, kuidas kuuldut ja nähtut igapäevaelus kasutama hakata. Osalejad saavad kaasa ka retseptid. 2014. aastal keskendume toiduõlide ja kaunviljade kireva valiku tundmaõppimisele.

• KAUNVILJAD – 12. november, 13. november, 2. detsember ja 3. detsember kell 18-21 Tutvume kaunviljade kireva valikuga – läätsed, oad ja herned. Räägime nende ettevalmistusest ja valmistusviisidest. Maitseme erinevaid kaunvilju ning kogume inspiratsiooni koduse toiduvaliku rikastamiseks. Koolituse tasu on 35 eurot. Koha koolitusel tagab ettemaks. Osalejate arv on piiratud. Koolitused toimuvad Biomarketi koolitusruumis Tallinnas aadressil Peetri 11 Noblessneri kvartalis.

Lisainfo ja registreerimine: isu@biomarket.ee


ÕPITOAD

INGVAR VILLIDO TEADLIKU MUUTUSE KUNST I-V kursused I: Mina, minu sisemaailm ja viis keha Kes ma olen? Mis toimub minu sisemaailmas? Mille abil saan neid protsesse tuvastada, ära tunda, neist aru saada, neid muuta? Mis on minu tegelikud võimed ja vägi? Kuidas neid kasutada?

II: Elu häirivate emotsioonide vabastamine Mida teha ebameeldivate emotsioonidega, mis kipuvad korduma ja elu juhtimist üle võtma? On neid võimalik lõplikult ära lahendada? Kuidas? Praktilised kogemused kohapeal ja tehnikad koju kaasa.

III: Elu häirivate kontseptsioonide tühistamine Miks on korduvad mõtted nii häirivad? Kuidas sellest ringist vabaneda? Mida teha sund- ja ringmõtetega? Kas mentaalsust on võimalik ise ohjes hoida? Kuidas? Tehnikad koju kaasa, praktika kohapeal.

KURSUSTE SEERIA UUS ALGUS: • Tallinnas 27.-28. septembril ja 18. oktoobril Bliss Seminarikeskuses Mustamäe tee 17 „Teadliku muutuse kunst“ I-II kursused: „Mina, minu sisemaailm ja viis keha” ning „Elu häirivate emotsioonide vabastamine” • Tartus 25.-26. oktoobril ja 21. novembril Loodusmajas Lille 10 „Teadliku muutuse kunst“ I-II kursused: „Mina, minu sisemaailm ja viis keha” ning „Elu häirivate emotsioonide vabastamine” Lisainfo: http://lilleoru.ee/et/teadlikmuutus-kalender

IV: Teadlikkuse, intuitsiooni ja inspiratsiooni valdamine Kes ma olen, kui minu elu ei juhi enam ebameeldivad mõtted ja automaatsed emotsioonid? Mida teha vabanenud energia ning ajaga? Kuidas kasutada inimeseks olemise kõrgemaid omadusi nii, et need oleksid alati „käepärast“?

V: Elu teadlik juhtimine. Info, analüüs, tegutsemine Kuidas tegutseda täiesti uuenenud inimesena? Mida teeb teadveloleku kasutuse oskus inimese argieluga? On siin kasutusel inimese täiendatud versioon? Kuidas see täiendatud versioon läbi elu läheb, mida teeb ja kuidas?

Muuda ennast ja maailm muutub!

Ingvar Villido loenguid erinevail teemadel: http://lilleoru.ee/et/ ingvar-villidoloengute-salvestised Ingvar Villido praktiliste loengute põhjal 1999-2014 on peatselt ilmumas ka raamat teadlikkuse ja viie keha süsteemi teemadel.


ÕPITOAD

Kujuta ette, et on olemas imerohi, mis ravib kõik meie haigused, nii need, mida teame, kui ka need, Eesti Arengufondi nõukogu esimees, ettevõtja Ville Jehe „Teadliku muutuse kunsti kursused aitasid mõtete ja reaktsioonide rägastiku tagant ilmneda teadlikkusel, mille kasutamisega hakkasin paremini märkama oma füüsilise keha tegelikke vajadusi, mis omakorda aitas parandada tervist ja heaolu. Nii panin paremini tähele, kuidas mõjub kehale erinev toit või liikumine, mis on sobilik, mis mitte. Pean sellist teadlikku lähenemist oluliseks, kuna meie organismid on väga erinevad ja vajavad standardite asemel individuaalset vaadet.” Maailma rõivatööstuse tavasid uuendav moelooja Reet Aus, Ph.D. „Ingvar Villido kursuste mõju on laialdane – kasvav teadlikkus laieneb samuti su kehale ja võimalus oma tervise eest hoolitseda muutub kordades paremaks. Sa märkad rohkem ja oled võimeline ennetama haigusi. See omakorda muudab sind rahulikumaks ja õnnelikumaks, kuna saad suuremal määral oma heaolu ise juhtida.”

mida veel ei tea. Veelgi enam – kujuta ette, et sellel rohul on ka palju kõrvalmõjusid, mis kõik on läbinisti positiivsed: parem keskendumisvõime, suurem taiplikkus ja arukus, parem kontakt ümbritsevaga. Ja see rohi on täiesti looduslik ja naturaalne ning pärast retsepti omandamist on piiramatus koguses ja tasuta ise valmistatav. Kas tahaksid seda rohtu? Selline rohi on olemas. See on teadvelolek. Kõigil on see võime olemas. Kuidas aga õppida seda teadlikult ja püsivalt kasutama?

Upgrade yourself: Ingvar Villido sissejuhatav tasuta loeng teadliku muutuse kunsti kursustesse, 17. septembril Tallinnas kohvikus Bliss, Mustamäe tee 17.


ÕPITOAD

Dr. Hauschka Loomuliku Ilu Akadeemia

BIOMARKET

Mis on loomulik ilu ja kuidas seda hoida? Millest loomulik ilu oleneb? Mis on looduskosmeetika? Milline on tervislik nahahooldus? Mida pakub looduslik meigisari? Kuidas on võimalik nägu trimmi võimelda? Kui need teemad pakuvad sulle huvi, siis oled oodatud meie töötubadesse.

LOOMULIKU ILU AKADEEMIA

50

LOOMULIKU ILU AKADEEMIA – AVASTA NAHA LOOMULIK TARKUS JA SÄRA Praktiline looduskosmeetika ja nahahoolduse töötuba selgitab, kuidas nahk töötab ja mida see tasakaalus püsimiseks tegelikult vajab. Töötoa käigus võtame aega iseenda jaoks ja teeme läbi igapäevase nahahooldusrituaali kolm sammu, et mõtestada lahti ja tunnetada õigete hooldusvõtete mõju. Kiires igapäevasaginas kipume iseenda eest hoolitsema nii „möödaminnes”, et ei märkagi, mida ja kuidas me tegelikult teeme. Samuti jagame nõuandeid ilu eest hoolitsemiseks kosmeetika, toitumise ja eluviisi abil. JUHENDAJAD: Dr. Hauschka holistilise looduskosmeetikasarja rahvusvaheline koolitaja Ave Oit või Dr. Hauschka looduskosmeetik Margit Järva. TOIMUMISKOHT: Tallinnas Biomarketi koolitusruumis (Peetri 11 Noblessneri kvartalis), Tartus Zaalis (Raekoja plats 10). SÜGISHOOAJA KOOLITUSKALENDER: 29.09 kl 18–20 Margit Järva, Tartu 01.10 kl 18–20 Margit Järva, Tallinn 21.10 kl 18–20 Ave Oit, Tallinn 11.11 kl 18–20 Ave Oit, Tallinn REGISTREERUMINE: ilu@drhauschka.ee OSALEMISTASU: 18 eurot. Osalejad saavad kingituseks näohoolduskomplekti.

LOOMULIKU ILU AKADEEMIA – NÄGU TRIMMI! Tõhus ja lõbus trenn, särav ja nooruslik nägu hoolimata vanusest – liiga hea, et olla tõsi? Heas toonuses, jumekas ja tervisest särav nägu on kõikidele kättesaadav. Nii nagu füüsiline treening kehale toob parema vormi, turgutab ainevahetust, parandab verevarustust ja loob hea enesetunde, kehtib sama ka näo kohta. Regulaarne näolihaste treening parandab näolihaste toonust ja nahatalitlust. 4-osalises töötoas räägime näo lihaskonna funktsioonidest ja nahatalitlusest, treenime näolihaseid, teeme läbi igapäevase näohooldusrituaali ja hellitame nägu toitva maskiga. Samuti jagame nõuandeid ilu eest hoolitsemiseks kosmeetika, toitumise ja eluviisi abil. JUHENDAJA: Dr. Hauschka looduskosmeetik ja näolihaste võimlemise treener Margit Järva. TOIMUMISKOHT: Biomarketi koolitusruum (Peetri 11 Noblessneri kvartalis). 4-OSALISE TÖÖTOA AJAKAVA: 09.10 kl 18–20 16.10 kl 18–20 23.10 kl 18–20 30.10 kl 18–20 REGISTREERUMINE: ilu@drhauschka.ee Osalemistasu: 60 eurot. Osalejad saavad kingituseks näohoolduskomplekti.


La Muu kohvikus on parim valik La Muu jäätist!

SALAKOOBAS, mis peidab maitseid, mida ükski pood ei julge müüa... Meresoolakaramellijäätis ja palju muid veidraid SORTE...


BIOMARKET

BIOMARKETI ÖKOPOED: Kaubamaja BIOMARKET

Rocca al Mare Viimsi BIOMARKET BIOMARKET

Ülemiste BIOMARKET

Solarise BIOMARKET

Tartu BIOMARKET

Tallinna Kaubamaja B-hoone I korrus, Gonsiori 2

Rocca al Mare Kaubanduskeskus, Paldiski mnt 102

Viimsi Kaubanduskeskus, Randvere tee 6

Ülemiste Kaubanduskeskus, Suur-Sõjamäe tee 4

Solarise Keskus, Estonia pst 9

Kesklinna Keskus, Küüni 7

Avatud E-P 9-21 Tel 669 1312

Avatud E-P 10-21 Tel 665 9043

Avatud E-R 10-20, L 10-18, P 10-16 Tel 600 0408

Avatud E-P 10-21 Tel 603 4650

Avatud E-P 10-21 Tel 660 7847

Avatud E-R 10-20, L 10-18, P 10-16 Tel 735 2650

• www.biomarket.ee

• Facebookis: Biomarket – Nii terve ja rõõmus

52 MEIE KONTAKTID

DR.HAUSCHKA LOODUSKOSMEETIKA MÜÜGIKOHAD: TALLINNAS ja HARJUMAAL: Kaubamaja Biomarket, Solarise Biomarket, Rocca al Mare Biomarket, Viimsi Biomarket, Ülemiste Biomarket, Tallinna Kaubamaja, Stockmanni kaubamaja, I.L.U. Rocca al Mare Kaubanduskeskuses ja Kristiine Kaubanduskeskuses, Ülikooli Apteegid Tallinna Kaubamaja Galeriis, Kristiine Kaubanduskeskuses ja Rocca al Mare Kaubanduskeskuses, Mimesis, stuudio Tasapisitasakaal, Juusteakadeemia, Dr. Hauschka looduskosmeetikud Tallinnas ja Viimsis VEEBIPOES www.looduskosmeetika.ee

TARTUS: Biomarket, Tartu Kaubamaja, I.L.U. Lõunakeskuses ja Tasku keskuses, Ülikooli Apteek, Jakobi Terapeutikum, Juusteravikeskus Lõunakeskuses ja Tasku keskuses, Ülikooli Apteek, Jakobi Terapeutikum, Juusteravikeskus PÄRNUS: I.L.U. Pärnu, Ülikooli Apteek NARVAS: Ülikooli Apteek VILJANDIS: Ülikooli Apteek RAKVERES: Biore Tervisestuudio KURESSAARES: Ülikooli Apteek JÕHVIS: Ülikooli Apteek VÕRUS: Võlu tänav

DR.HAUSCHKA LOODUSKOSMEETIKUD: Terje Saarmann

Signe Raudne

Ilutuba Maakri 28a, Tallinn Tel 641 0700, 564 4660 www.ilutuba.eu

Brigitte Heki tee 6–1, Viimsi Tel 5669 3611, 602 1122

• www.drhauschka.ee

• Facebookis: Dr.Hauschka Estonia


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.