Page 1

PLĀNĀS PANKŪKAS KĀ SĀĻAIS UN SALDAIS Sastāvdaļas: Mīklai 200 g kviešu bīdeļmiltu – z/s „Kūdrāji” 4 olas – z/s „Jaunieviņas” rapšu eļļa cepšanai – z/s „Bormaņi” 0,5 l ūdens sāls, cukurs Sāļajam pildījumam 500 g spinātu – z/s „Eicēni” 100 g bio Krievijas siera – SIA „Trikātas siers” 3 ēd. k. sviesta – z/s „Purmalas” sāls, pipari, ¼ rīvēta muskatrieksta Saldajam pildījumam 100 ml saldā krējuma - z/s „Purmalas” 150 g biezpiena – AS „Tukuma piens” ogas – z/s „Dāmnieki” 1,5 ēd. k. cukura

Labu apetīti! www.bioinfo.lv

Pagatavošana: Mīkla Miltus samaisa ar sāli, cukuru un ūdeni. Pievieno olas. Masu kārtīgi sakuļ un atstāj uz 30 minūtēm. Uzkarsē pannu un ar salveti vai otiņu ieziež to ar eļļu. Tad ar zupas kausiņu lej uz pannas mīklas masu un izlīdzina to pa visu pannu. Ja panna nav pietiekami uzkarsēta, tad pirmā pankūkas piedeg. Sāļais pildījums Spinātus apcep sviestā uz pannas, pievieno bļodā sarīvētam sieram un rīvētam muskatriekstam, samaisa un uzklāj uz pankūkas, tad to sarullē. Sarullētās pankūkas apcep pirms pasniegšanas, lai siers izkūst. Saldais pildījums Biezpienu sablendē vai saspaida ar dakšiņu un pievieno saputotu putukrējumu ar cukuru. Masai pievieno ogas – svaigas vai saldētas. Pankūkas pasniedz salocītas, kopā ar saldo masu.


KATRS LATS, KO IZTĒRĒ, IR KĀ BALSOJUMS Agrāk nebiju aizdomājusies, ka, iepērkoties un tērējot savu naudu, es uzņemos atbildību par to, kādu pieprasījumu es veidoju, jo katrs lats, ko es iztērēju par neveselīgu vai importa pārtiku, ir kā signāls tās ražotājiem un tirgotājiem – ražojiet un tirgojiet vēl – man vajag! Ikdienas steigā un lielveikalu plašā sortimenta juceklī mēs neaizdomājamies par tādām likumsakarībām, ka, iegādājoties vietējo pārtiku no zināmām un pārbaudītām saimniecībām un pārstrādes uzņēmumiem, mēs: izvēlamies pārtiku, par kuras izcelsmi, kvalitāti un veselīgumu esam pārliecināti un varam to pārbaudīt, tādējādi saudzējot savu veselību; atbalstām vietējo ekonomiku, lauku saimniecības, nodrošinot lauksaimniekie iespēju dzīvot un strādāt laukos; veicinām nodarbinātību mūsu valstī, vietējās sabiedrības stiprināšanu, labklājības un demogrāfiskās situācijas uzlabošanos; sargājam savu kultūras un nacionālo mantojumu, kultūrainavu, lauku ainavu ar tās bioloģisko daudzveidību, kas nodrošina ilgtspējīgu saimniekošanu; stiprinām valsts pašnodrošinājumu ar pārtiku. Lai to paveiktu, nepieciešams iedziļināties informācijā un mainīt savus paradumus. Mums jākļūst par pārtikas meklētājiem un vērtētājiem – jāiepazīst savas apkārtnes pārtikas ražotāji, jādibina kontakti ar viņiem. Tā mēs varam veidot īsākas pārtikas ķēdes un iegūt zināmas izcelsmes, svaigu un veselīgu produktu no saimnieka rokām. Bet tas nav tik vienkārši, kā ieskriet veikalā un paķert košāko produktu, kas acu augstumā… Agnese Radžele-Šulce, www.bioinfo.lv projekta vadītāja


Pagatavošana:

BIEŠU ZUPA Sastāvdaļas: Daudzumi aptuveni 1 kg sarkanās, baltās vai oranžās bietes 0,7 kg burkāni, 0,7 kg kartupeļi 0,3 kg kāļi un rāceņi, 0,2 kg pastinaks 0,2 kg sīpoli, 2 ķiploka daiviņas 0,2 cm svaigs ingvers, ja ir un ja patīk cūku pupas, sviesta pupas, zaļie zirnīši, baltās lielās kāršu pupas – z/s „Atvases” ķimenes – z/s „Kaņepītes” timiāns, raudene, lupstāja sakne – z/s „Eicēni” oranžās lēcas vai diedzēti turku zirņi lauru lapa, melnie pipari, muskatrieksts eļļa vai kausēts sviests 2 ēd. k. kviešu milti – z/s „Kūdrāji” 3 ēd. k. jāņogu sula – z/s „Gaiķi” 1 tējk. sāls 2 ēd. k. cukurs Pasniegšanai: dilles, pētersīļi, lociņi pārkaisīšanai– z/s „Eicēni” skābais krējums – AS „Tukuma piens” rudzu maize – SIA „Svētes maize”

Sagatavo visus dārzeņus – notīra, sagriež, cik nu lieli un kādas formas patīk. Pastinaku, sīpolus, ķiploku un ingveru sagriež pēc iespējas smalkāk. Sagatavo visus garšaugus un garšvielas, lai ir pa rokai. Uzkarsē ūdeni. Katlā liek taukvielu, uzkarsē, ieliek lauru lapu, pierīvē muskatriekstu, svaigi maltus melnos piparus, ķimenes. Pievieno sīpolus, maisot nedaudz apcep, ķiploku, ingveru, pastinaku, daļu burkānus, maisot apcep. Kad garšsaknes apcepušās, pievieno pārējos burkānus, bietes, kartupeļus, rāceņus vai kāļus, pievieno garšaugus un tad aplej ar vārošu ūdeni. Vārošo ūdeni sākumā var liet nedaudz un kādas 10-15 min „pasviedrēt”’, un vēlāk pievienot pārējo vārošo ūdeni. Pievieno arī pākšaugus. Nomizotas svaigas cūku pupas, sviesta pupas, oranžās lēcas var pievienot uzreiz, kopā ar kartupeļiem. Zaļos zirnīšus pievieno īsi pirms gatavi dārzeņi. Kāršu pupas, soju, turku zirņus (ja nav diedzēti) iepriekšējā vakarā iemērc un izvāra atsevišķā traukā. Ja vārīšanas šķidrums garšīgs, arī to pievieno zupai. Kad dārzeņi gatavi (dažiem cilvēkiem patīk pavisam mīksti, dažiem stingri, tas pēc vārītāja patikas), pievieno sāli, cukuru, jāņogu sulu un uztumē ar kviešu miltiem (tos izšķīdina ūdenī). Ļauj zupai 10 min ievilkties, vēlreiz pagaršo, ja vajag uzlabo. Sāls mēdz kartupeļos pazust. Uzvārot jāņogu sula mēdz palikt skābāka, tad pievieno vēl cukuru. Pasniedz ar zaļumiem, skābo krējumu un rupjmaizi.

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


MĒRĶIS - VISI ĒDIENU PAGATAVOTI NO BIOLOĢISKI AUDZĒTIEM PRODUKTIEM Mēs Ekovirtuvē nevēlamies tikt līdzi lielveikalu un reklāmu spozmei. Mēs apzināmies, ka esam cilvēki un tamdēļ pieņemam faktu, ka neesam perfekti. Tāpēc mēs ar iedvesmu darām lietas, kuras mums patīk, katru dienu mācāmies darīt arvien labāk un labāk. Esam godīgi, pirmām kārtām, pret sevi, viens pret otru un arī pret klientiem. Mēs cenšamies iet uz savu mērķi – lai Ekovirtuvē visi ēdienu būtu pagatavoti no bioloģiski audzētiem produktiem, bet kamēr mērķis vēl nav sasniegts, klientiem sakām, kurš ēdiens no kādām izejvielām gatavots. Tikai kopā ar klientiem mēs varam pilnveidoties un augt, tikai kopā ar klientiem varam pagatavot tieši tos ēdienus, pēc kādiem viņi kāro un sniegt tādu servisu un sarunas pēc kādām mūsu klienti ilgojas. “Ekovirtuve” atrodas Rīgā: Skolas ielā 28, darba laiks darba dienās un sestdienās no pl. 10.00 līdz 19.00, svētdienās – brīvs; Rūpniecības ielā 7, darba laiks darba dienās no pl. 11.00 līdz 17.00, sestdienās, svētdienās – brīvs; Bieķensalas ielā 2A, darba laiks darba dienās no pl. 10.00 līdz 15.00, sestdienās, svētdienās – brīvs. www.ekovirtuve.lv Sandra Stabinge, SIA “Ekovirtuve” saimniece


SPINĀTU PĪRĀGS Sastāvdaļas: Mīklai 200 g milti – z/s „Kūdrāji” 100 g sviests – z/s „Bļodiņas” 1 ola – z/s „Kalna pakalnieši” šķipsna zaļā sāls – z/s „Ragāres” Pildījumam 500 g biezpiens – z/s „Bļodiņas” spināti – z/s „Vizbuļi” 1 ola – z/s „Kalna pakalnieši” zaļā sāls – z/s „Ragāres”

Pagatavošana: Miltus samīca ar sakapātu aukstu sviestu, olu un sāli. Mīklu ieklāj apaļā kūkas formā un ieliek ledusskapī. Spinātus sablendē kopā ar biezpienu, olu un sāli, tad liek mīlas formā un pusstundu cep 200˚C grādos. Pa virsu var uzbērt sezama sēkliņas.

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


MAN IR SVARĪGI, KO ĒDU Man ir svarīgi, ko ēdu un ko ēd mana ģimene. Zemniekus no savas tiešās pirkšanas grupas pazīstu un tiem uzticos. Kad sāk ēst īstus bioloģiski audzētus un ražotus produktus, tad lielveikalā olas nopirkt ir neiespējami. Daudzi saka, ka labāk nezināt par tiem visiem E, jo vienalga nav iespējams izvairīties. Es tomēr iespēju robežās izvēlos izdarīt informētu izvēli un mēģinu savu ķermeni uzturēt kārtībā, pirmkārt, jau domājot par to, ar ko savas šūnas baroju! Linda Olte, Pārdaugavas tiešās pirkšanas grupas dibinātāja


TOMĀTU UN KAZAS SIERA SALĀTI PIECIEM LABĀKAJIEM DRAUGIEM Sastāvdaļas: 6 tomāti – z/s „Vējiņi” 120 g kazas siera – z/s „Meždruvas-1” valriekstu eļļa – SIA „Oil Tree” rukola (mājās podiņā uz palodzes audzēta) kompostējamas vienreiz lietojamas bļodiņas un dakšiņas (ar „GREEN MOOD” preču zīmi).

Labu apetīti! www.bioinfo.lv

Pagatavošana: Sagaidām saulainu svēttdienu. Atrodam skaistu meža pļaviņu. Uzaicinām pievienoties labākos draugus. Lūdzam draugiem sagriezt tomātus elegantos kubiņos. Paši sagriežam kazas sieru mazos gabaliņos. Visu viegli sajaucam bioloģiski kompostējamā šķīvī. Uzrasinām valriekstu eļļu, dekorējam ar mājās podiņā uz palodzes audzētu rukolu. Izdalām draugiem no cietes–celulozes un kaļķakmens iežu maisījuma gatavotas kompostējamas dakšiņas. Novēlam cits citam labu ēstgribu un baudām nesteidzoties! Pēc maltītes pateicamies pļaviņai par viesmīlību un aprokam bioloģiskās bļodiņas mežmalītē, zinot, ka tās 100% sadalīsies viena mēneša līdz pusotra gada laikā.


VESELĀ DABĀ VESELS CILVĒKS Kur paliek vienreizlietojamie plastmasas šķīvji, bļodas, krūzītes, dakšas un naži, kad pēc labi pavadīta svētdienas piknika dabā dodamies mājup pilsētas virzienā? Ugunskurā? Netālajā atkritumu tvertnē? Un kur pēc tam? Baudot labu ēdienu piknikā, ir patīkami apzināties, ka pēc gardās maltītes aiz sevis atstājam ne tikai tukšu šķīvi, bet arī tīru vidi. Neskriesim uz lielveikalu pēdējā brīdī, sapērkoties dabai tik kaitīgos plastmasas šķīvjus un galda piederumus. Tiem ir alternatīva – vienreiz lietojami 100% kompostējami cukurniedru šķiedru šķīvji un bļodas, un no cietes–celulozes un kaļķakmens iežu maisījuma izgatavoti galda piederumi. Atkarībā no preces veida šie izstrādājumi sadalās bez atlikuma mēneša līdz pusotra gada laikā. SIA „Baltic BioPlastics” izplatītās preces ar preču zīmolu „GREEN MOOD” var iegādāties lielveikalos „SKY”, „DEPO”, kā arī pie paša uzņēmuma. Aicinu būt saudzīgiem ne tikai pret savu veselību, ēdot bioloģiskus produktus, bet arī pret dabu, kurā mēs visi dzīvojam un kurā būs jādzīvo vēl nākamajām paaudzēm! Gunita Bauere, projektu asistente sabiedriskā labuma biedrībā „homo ecos:”


BIEZPIENA SACEPUMS AR AUGĻIEM UN ROZĪNĒM Sastāvdaļas: 400 g biezpiens (pēc iespējas mitrāks) – AS „Talsu piensaimnieks” 5 ēd.k. manna – z/s „Paukulnieki” 1 ēd.k. kausēts sviests – z/s „Bļodiņas” ābols un bumbieris (ja ir pieejams) 5 tējk. cukurniedru cukurs (nerafinēts) – (nopērkams eko veikalos) 100 g rozīnes („Rapunzel”) 1 tējk. kanēlis („Santa Maria” bio)

Pagatavošana: Rozīnes izmērcē karstā ūdenī (vismaz 2 h pirms). Augļus sagriež gabaliņos vai sarīvē. Bļodā samaisa visas sastāvdaļas. Masu liek formā vai uz paplātes un cep 200˚C 25-30 min (līdz virskārta paliek zeltaini brūna).

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


BIOLOĢISKĀ PĀRTIKA 100% BRĪVA NO ĢMO Esmu pārliecināta, ka bioloģiskā saimniekošana spētu nodrošināt ar pārtiku gan visu Latviju, gan arī visu pasauli. Turklāt, kas svarīgākais, cilvēku veselībai un videi draudzīgā veidā. Pretstatā, ģenētiski modificētu (ĢM) kultūraugu audzēšana ir strupceļš, turklāt par ļoti bargu cenu – tie nāk komplektā ar graujošu ietekmi uz apkārtējo vidi, cilvēku un dzīvnieku veselības apdraudējumu, pārtikas monopolizāciju, patentiem, vēl intensīvāku lauksaimniecību un ilgtspējīgas pārtikas apgādes apdraudējumu. Tādēļ lielākā daļa cilvēku Latvijā, Eiropā un visā pasaulē ir pret ĢM kultūraugu audzēšanu un izmantošanu pārtikā. Bioloģiskie produkti ir visdrošākā iespēja izvairīties no ĢMO. Turklāt, bioloģiskais piens, olas, gaļa ir gandrīz vienīgie no ĢMO brīvie dzīvnieku izcelsmes produkti Latvijā, jo dzīvnieku barošanā netiek izmantota ĢM soja un kukurūza, kā tas ir lielākajā daļā konvencionālo dzīvnieku fermu. ĢM kultūraugu audzēšana un bioloģiskā lauksaimniecība nevar pastāvēt līdzās viena otrai, tādēļ mums ir ļoti skaidri jāizdara izvēle. Izvēloties bioloģiski audzētu pārtiku un atbalstot vietējos bioloģiskos zemniekus, mēs ar to vislabāk un visskaidrāk paužam savu noraidījumu ĢMO lauksaimniecībai. Latvijā ir aizsākta kustība „Brīvs no ĢMO”, kas apvieno zemniekus, pārtikas ražotājus, tirgotājus, ēdinātājus, kā arī patērētājus (t.sk. izglītības un citas publiskās iestādes un organizācijas), kuri neaudzē, neizmanto vai nepatērē ĢM pārtiku. To iniciēja biedrība „Zemes draugi” kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju. Inese Romanova, biedrība „Zemes draugi”, kustības „Brīvs no ĢMO” koordinatore, www.brivsnogmo.lv


GRŪBAS AR ĶIPLOKIEM UN ĶIRBJU SĒKLĀM

Sastāvdaļas: ½ kg grūbu – z/s „Kūdrāji” 4 ķiploka daiviņas un zaļumi (pēc garšas) z/s „Avotiņi” 100 g ķirbju sēklu 100 g sviesta – z/s „Bļodiņas” sāls (pēc garšas)

Pagatavošana: Putraimus skalo aukstā ūdenī, līdz tas kļūst dzidrs, tad pārlej ar ūdeni un atstāj uzbriest 1 stundu. Tad uzvāra un uzliek vāku, lai uzbriest. Putraimus sajauc ar sakapātiem ķiplokiem, sāli un apcep sviestā, tad pievieno apceptas ķirbju sēklas. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar zaļumiem. Pasniedz kā pamatēdienu vai piedevu pie gaļas vai zivs ēdieniem! Bioloģiskie produkti ir pats labākais cilvēkam un videi!

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


BIOLOĢISKIE PRODUKTI IR PATS LABĀKAIS CILVĒKAM UN VIDEI! Kur mūsu senči smēlās spēku un veselību, kad nevarēja nopirkt uztura bagātinātājus un vitamīnus? Nepiesārņotā, dabiskā vidē, piena krūzē, rudzu maizē, nestimulējot augu un dzīvnieku augšanu. Mūsdienās pilsētnieki ir atradinājušies ēst dabisku un vienkāršu pārtiku, tāpēc mūsu uzdevums ir informēt un mudināt sabiedrību lietot bioloģiski ražotus produktus ikdienā un rūpēties par savu un vides ilgdzīvošanu. Bioloģisko produktu veikals „Latvijas ekoprodukts”, Kr. Barona ielā 45/47 (ieeja no Stabu ielas). Darba laiks: darba dienās no pl. 9.00 līdz 19.00, sestdienās no pl. 11.00 līdz 17.00, svētdienās – brīvs. Irēna Danga, „Latvijas ekoprodukts” vadītāja


JOGURTA DZĒRIENS

Sastāvdaļas: 1 l jogurta – z/s „Kalna pakalnieši” saujiņa melleņu no vietējā meža saujiņa smiltsērkšķu ogu – z/s „Klāvāni” 2 ēd. k. kafijas dzirnaviņās samaltu kaņepju sēklu – z/s „Sidrabi” pēc garšas: medus – z/s „Rozītes” vai sarkanā āboliņa nektārs – z/s „Indrāni” šķipsniņa kanēļa un kardamona pēc patikšanas jebkuras citas ogas (var būt arī saldētas) un sēkliņas, kas samaltas pulverī

Pagatavošana: Sablendē jogurtu, ogas un pievieno medu vai sīrupu pēc garšas (aukstā jogurtā medus metīsies kunkuļos, tādēļ vislabāk izmantot šķidro medu vai to pašu ilgi blendēt). Jo ilgāk blendē, jo šķidrāks dzēriens. Pēdējos pievieno sēkliņu maisījumus. Lieto brokastīs kā labu uzmundrinošo dzērienu. Var arī lietot kā vieglas vakariņas, pieblendējot svaigas piparmētru lapas vai pielejot mazliet stipras piparmētru tējas nomierinošam efektam.

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


PAŠCIEŅAS KALKULATORS Pēdējā laikā mūsu ģeogrāfijas zināšanas tiek atsvaidzinātas arī iepērkoties. Piemēram, dārzeņu nodaļā uzzinām par lielveikalu tīklu plašajām loģistikas iespējam, taču pašu produktu „stāsti” ir miglā tīti. Vai Holandes gurķis veikala plauktā atrodas tur savas garšas, uzturvērtības vai lieliskās kvalitātes dēļ? Vai arī tāpēc, ka pārdevējam bija izdevīgāk un lētāk to iegadāties no Holandes? Iepērkoties mums jārēķina ne tikai produkta izmaksas kilogramā un kaloriju indikatori, bet arī mūsu pašcieņas koeficents. Vai vēlamies piedalīties darījumā, kas ir vienpusēji izdevīgs? Holandes gurķis ir tur ne tādēļ, ka Latvijā ir iestājies ledus laikmets un neko nevar izaudzēt, un arī ne tādēļ, ka te audzē tikai kukurūzu biodegvielai. Vēl mums ir palikusi zeme arī pārtikai. Izej no lielveikala un ieraugi to, kamēr tā vēl te ir, citu valstu iedzīvotājiem gandrīz vairs nav šo privilēģiju... un uzzini pārtikas stāstu savā valodā. Zane Ruģēna-Bojāre, tiešās pirkšanas aktīviste


RUDZU MILTU PANKŪKAS

Sastāvdaļas: Pankūkām 250-300 g rupja maluma rudzu miltu – z/s „Kūdrāji” 500 ml kefīra – AS „Talsu piens” 1 ola – z/s „Jaunieviņas” 1 tējk. cukura ½ tējk. sāls 1 tējk. cepamā pulvera (pēc izvēles) Pasniegšanai rīvēts bio Krievijas siers – SIA „Trikātas siers” bio krējums – AS „Tukuma piens” pašgatavots brūkleņu ievārījums

Pagatavošana: Miltus izsijā un samaisa ar cukuru, sāli un cepamo pulveri, tad miltiem pievieno kefīru un olu. Mīklai ļauj apmēram 10–15 minūtes uzbriest istabas temperatūrā. Tad cep mazas un apaļas pankūciņas. Pankūciņas var pasniegt ar krējumu un brūkleņu ievārījumu vai arī pannā, vēl karstas apbērt ar rīvētu sieru un pasniegt ar krējumu.

Labu apetīti! www.bioinfo.lv


MAZIE, VIETĒJO PRODUKTU VEIKALIŅI PRETSTATĀ LIELVEIKALIEM Ar jēdzienu „mazie, vietējo produktu veikaliņi” apzīmēju veikaliņus ar nelielu apgrozījumu un darbinieku skaitu, taču tas nebūt nenozīmē, ka tie būtu maznozīmīgi vai mazsvarīgi. Manuprāt, mazo, vietējo produktu veikaliņu nozīme ir būtiska. Lai konkurētu ar lielveikalu piedāvāto plašo sortimentu, cenām un akcijām, mazo veikaliņu saimniekiem ir jābūt gudriem, jāatrod pareizā pieejam klientiem, lai tie izvēlētos tieši viņu veikaliņu. Mazajiem veikaliņiem svarīgi ir specializēties un piedāvāt pārdomātu sortimentu, definēt savas vērtības. Personiskā attieksme un lieliska apkalpošanai ir mazo veikaliņu trumpis – iespēja aprunāties ar laipnu pārdevēju un pārliecināties, ka tajā tiek tirgoti uzticami produkti, jo visi piegādātāji tiek rūpīgi izvēlēti. Taču tieši interesanta un daudzveidīga sortimenta nodrošināšana ir viens no grūtāk paveicamajiem uzdevumiem, jo maza apgrozījuma gadījumā visu nosaka ražotāji, nevis tirgotāji, un mazajiem veikaliņiem ražotāji atlaides nepiedāvā. Reizēm ir jālūdzas, lai ražotājs piedāvātu veikaliņam savu produktu. Protams, svarīgs aspekts ir arī ērta un viegla piekļūšana veikaliņam. “Es esmu nepiedienīgi jauns, bet ambīciju pilns. Esmu tāds īsteni latvisks, praktisks un dabisks. Cilvēcisks, tā teikt. Manī mājo tūkstošiem svaigu lietu un ideju. Veselīgs dzīves veids un radoša domāšana - tā ir mana būtība! Es smeļos enerģiju no savas dzimtās zemes, lai dotu to Tev! Tāds nu es esmu - veikals “dbdaba”. Nāc ciemos, ja esi tuvumā! “ Tā par sevi teiktu veikals “dbdaba”, ja spētu runāt. Lai pavadītais laiks veikalā “dbdaba” šķistu patīkams un lietderīgs, tajā vienmēr mājo patīkama atmosfēra, tējas smarža un jaukas lietas gan svētkiem, gan ikdienas priekam. Veikaliņš sastāv no divām pusēm - vienā ir iespējams iegādāties dažādus Latvijā ražotus labumus, kurus sarūpējuši mūsu pašu zemnieki un uzņēmumi, bet otrā pusē - latviešu amatnieku un talantīgu radošo cilvēku darināti darbi. Starp citu, ja kaut ko veikalā nevar atrast, tad “dbdaba” amatnieki ar lielāko prieku šo ideju pārvērtīs taustāmā lietā! Veikals „dbdaba” atrodas Jelgavā, Raiņa ielā 17 (pagrabiņā), www.dbdaba.lv Darba laiks: darba dienās no pl. 9.00 līdz 19.00, sestdienās no pl. 10.00 līdz 18.00, svētdienās no pl. 10.00 līdz 16.00. Baiba Giniborga-Asere, veikala „dbdaba” saimniece


SIERA KŪCIŅAS AR PĒTERSĪĻIEM

Sastāvdaļas: Pētersīļu vietā var izmantot arī rozmarīnu. No zemāk redzamajām sastāvdaļām ir iespējams pagatavot…. ļoti daudz smalkmaizīšu. 2 olas – z/s „Laukgaļi” 150 ml piena – AS „Talsu piens” 100 ml rapšu eļļa – z/s „Bormaņi” 200 ml rīvēta bio Krievijas siera – SIA „Trikātas siers” 300 ml miltu – z/s „Eicēni” vai z/s „Paukulnieki” 2 ķiploku daiviņas un 1 ēd. k. sasmalcinātu pētersīļu – KS „Zaļais grozs” 1 ēd. k. cukura („Mauricija”) 2 tējk. cepamā pulvera („Biothek gmbh”) 0,75 tējk. sāls („Broste”) ½ tējk. melno piparu („Ullrich walter”)

Pagatavošana: Sajauc kopā olas, pienu un eļļu. Sakapā ķiploku daiviņas un pētersīļus. Sajauc kopā miltus, cukuru, sāli, cepamo pulveri, piparus un pievieno rīvētu sieru. Visu samaisa kopā (iejauc mīklu). Mīklu iepilda kēksu formās un cep 180 ˚C temperatūrā apmēram 20 min.


IEGŪSTI GARŠĪGU, VESELĪGU UN VIDEI DRAUDZĪGU IEPIRKŠANĀS PIEREDZI Zaļais veikaliņš ir neliels eko pārtikas un kosmētikas veikals Rīgas centrā, kas piedāvā veselīgu izvēli par pieņemamām cenām, kā arī ir pilna servisa dabisko produktu mazumtirgotājs. Veikalā var iegādāties visu, sākot no svaigiem, bioloģiski audzētiem augļiem un dārzeņiem, gaļas produktiem tieši no Latvijas eko saimniecībām līdz veselības dzērieniem un pārtikai iepakojumos. Šajā uzņēmējdarbības jomā darbojamies kopš 2009. gada, un šo trīs gadu laikā mēs esam iepazinuši savus klientus, kā arī izzinājuši, kādi produkti mūsu klientiem visvairāk patīk un ir nepieciešami. Pastāvīgi papildinām mūsu sortimentu, lai varētu piedāvāt labākos eko produktus, kas konkrētajā laikā ir pieejami. Aptuveni puse no mūsu sortimentā esošajiem produktiem nāk no Latvijas zemnieku saimniecībām, pārējie produkti tiek piegādāti no uzticamiem Vācijas un Apvienotās Karalistes bioloģisko produktu ražotājiem. Iegriezieties jebkurā laikā, lai iegūtu garšīgu, veselīgu un videi draudzīgu iepirkšanās pieredzi! „Zaļais veikaliņš” atrodas pašā Rīgas centrā, uz Dzirnavu un Baznīcas ielas stūra – Baznīcas ielā 9/11. Darba laiks: darba dienās no pl. 9.00 līdz 19.00, sestdienās no pl. 10.00 līdz 15.00, svētdienās – brīvs. Elora Kask, „Zaļais veikaliņš” īpašniece


TRUSIS GARŠVIELĀS

Sastāvdaļas: trusis – z/s „Kūdrāji” svaigas seleriju un pētersīļu saknes – z/s „Vizbuļi” burkāni un kāļi – z/s „Klāvani” sīpoli – z/s „Plumpaiņi” ķiploki – z/s „Niedras” pastinaki – z/s „Kalna pakalnieši” tomāti un saldā paprika – z/s „Ataugas”

Labu apetīti! www.bioinfo.lv

Pagatavošana: Atrod katlu, kurā iet iekšā viss trusis, salocīts tādā kā gredzentiņā. Truša sadalīšana prasa iemaņas, bet arī vārītam trusim nav nekādas vainas, ja to izvāra garšvielās. Trusi liek katlā, lej virsū aukstu ūdeni līdz katla malām, lai sanāk daudz buljona. Sāk vārīt. Jāatceras nosmelt putas un piebērt sāli! Kamēr vēl ūdens nevārās, nomizo saknes un tīra dārzeņus, kurus pievieno vārīšanas procesā. Svaigas seleriju un pētersīļu saknes, burkānus, kāļus, sīpolus, ķiplokus, pastinakus, tomātus un saldo papriku. To visu nesmalcina, bet liek iekšā veselu. Saknes un dārzeņi dod labu garšu gluži kā garšvielas. Pēc vārīšanas dārzeņus var sablendēt un dot bērniem kā biezeņus, vai arī ar dakšiņu sadalīt gabaliņos un pagatavot zupu vai sautējumu, tad jāpievieno tikai kartupeļi. Steidzīgākām dienām var izmantot kaltētus garšaugus un saknes, piemēram, no z/s „Indrāni” lapu selerijas un pētersīļus, estragonu, dilles, sakņu pētersīļus, sīpolu čipšus no z/s „Lušēni”, žāvētus burkānus šķēlītēs vai skaidiņās un žāvētas bietes, taču jārēķinās, ka bietes iekrāsos arī trusi. Parasti trusis jāvāra 1-1.5 stundas no vārīšanās sākuma (atkarīgs no truša lieluma), pēc tam to atstāj katlā uz 2-3 stundām. Rezultātā iegūst daudz vārītas gaļas, ļoti garšīgu buljonu un vārītas saknes. No tā var pagatavot gan zupu ar gaļu, gan sakņu sautējumu. Var arī notīrīt visu gaļu, satīt pārtikas plēvē un nopresēt tādā kā desā.


MANS EKO RĪTS Agrā rīta stundā... dzeru 1 ēdamkaroti veselīgo „Eļļas koka” melno ķimeņu eļļu. Uzvāru ūdeni z/s „Ozoliņi” uzmundrinošajai Lauku tējai, kura ir tik jauki sarkani- oranžā krāsā. Sablenderēju 150 g sausas z/s „Paukulnieki” auzu pārslas, lai vārot veidotos tumīgums, kas tik ļoti patīk maniem bērniem. Tad apleju auziņas ar aukstu ūdeni un nosmeļu pa virsu peldošos asos auzu apvalciņus. Pēc brītiņa katliņu pieleju līdz malām (400 ml) ar aukstu lauku pienu no z/s „Purmalas”. Uz lēnas uguns apmaisot, vāru putriņu saviem mīļajiem, tā ir gatava, kad uzmet burbuli, brītiņu atstāj mierā ar uzliktu vāciņu, lai sabriest un uztumējas. Pasniedzu trīs vienādos šķīvīšos (obligāti) pārkaisītu ar bio cukuru. Karotes bērni var izvēlēties paši. Pirms iztīrīt bērniem zobiņus, jāatceras iedot veselīgās “Eļļas koka” eļļas: Rozei - 1 tējk. melno ķimeni + 1 tējk. valriekstu, Namejam – 1 tējk. melno ķimeni + 1 tējk. ciedru (jo valrieksts viņam kož) un Mētrai - 1 tējk. melno ķimeni + 1 tējk. valriekstu. Tā kā melnā ķimene ir drusku kodīga, jādara sekojoši – ielej karotē melno ķimeni, paņem valriekstu vai ciedru eļļas pudeli rokās un iet pie bērna sakot: “Divas karotītes saldo eļļu, ja?” Riekstu eļļas ir saldas un garšīgas, un tā izdodas iemānīt arī superveselīgo melno ķimeni. “Kodīgo, nē?” bērni prasa. “Protams, nē, mani eņģelīši, tā ir mammai!” Veikals „Uzkodu namiņš” atrodas Rīgā, Rūjienas ielā 7 (ieeja no Pērnavas ielas pretī 5. trolejbusa galapunktam), www.vertibumaina lv Darba laiks: darba dienās no pl. 10.00 līdz 19.00 ar pusdienas pārtraukumu no 13:00 līdz 14:00, sestdienās no pl. 10.00 līdz 14.00, svētdienās – brīvs. Inese Ozere, sertificēta bioproduktu veikala „Uzkodu namiņš” vadītāja


ZAĻAIS KOKTEILIS Sastāvdaļas: 100 g spināti – z/s „Kūdrāji” sauja zemenes – z/s „Kūdrāji” sauja avenes – z/s „Kūdrāji” viena ēdamkarote linsēklas – SIA „JoLive” glāze avota ūdens – SIA „Lielbātas avots”

Labu apetīti! www.bioinfo.lv

Pagatavošana: Sajauc visas sastāvdaļas kopā un sablendē. Ja garša apmierina, tad ir gatavs lietošanai, ja ne, tad var pievienot vairāk ogas vai, piemēram, medu, rozīnes, ja kārojas saldāku. Ieteicams pievienot arī vienu bio banānu, kas kokteili padarīs krēmīgāku, kā arī dos saldumu. Zaļie kokteiļi ir ļoti vērtīgi, jo rūpējas par organisma tīrību un veselību, dod enerģiju un pasargā no dažādām slimībām, kā arī ārstē, ja ir kas ārstējams. Tie palīdz atbrīvoties no kāres pēc neveselīgiem našķiem un kaitīgiem ieradumiem, uzlabo garastāvokli, ādu un palīdz atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Vissvarīgākā kokteiļa sastāvdaļa ir zaļumi. Tur nu var izpausties un likt klāt visu ko (nātres, balandas, gārsu, gurķus, kāpostus, burkānu lakstus, pieneņu lapas utt.).


KATRU RĪTU SĀKT AR SVAIGU, ZAĻU VAI KRĀSAINU KOKTEILI Liepājas Zāļu ielas eko veikals noteikti nebūtu tik jauks bez brīnišķīgās pārdevējas Lauras, tāpēc gribu iepazīstināt ar jaunas meitenes domām, pārdomām, izmēģinātām receptēm. Laura katru rītu sāk ar svaigu, zaļu vai krāsainu kokteili. Vairāk par Lauru varat uzzināt un iedvesmai mmaiss.wordpress.com “Mani sauc Laura. Esmu it visā latviete. Varbūt līdz galam manī nav latvieša smagums un atbildība, bet šī zeme noteikti ir mana lielākā mūža mīlestība, jo saknes jau vējš neizplēš. Līdz 22,5 gadu vecumam dzīvoju kā mācēju, taču nepārtraukti esmu taustījusies uz pasauli, ko visi cilvēki nesaprot un daudzi nemaz nevēlas saprast. Neapzināti esmu vienmēr sekojusi savai sirdij un pasaules labākajai gribai. Būt pie dabas, būt ar to kopā un sadzīvot. Nekad nav vilinājušas betona, asfalta, stikla un piesārņota gaisa pļavas jeb pilsētas. Tāpat ilgu laiku ticēju, ka vienīgais no kā man patiesi ir bail, ir cilvēks. Jo patiesībā… mēs varētu dzīvot pavisam citādi. Bet nu jau vairs neko. Kādu to pasauli cilvēks ir izveidojis, tāda tā ir. Ir labi, ja pietiek spēka to nepieņemt un radīt iespējas, kā dzīvot savādāk. Tikai problēma ir tā, ka esam daļa no visas šīs lielās sistēmas un visticamāk, ka ir jāpaiet vēl daudzām paaudzēm, lai šī sistēma sagrūtu un rastos jauna – daudz ilgtspējīgāka.” „Zāļu ielas ekoveikals” atrodas Liepājā, Zāļu ielā 31, www.zaluielaseko.lv Darba laiks: darba dienās no pl. 10.00 līdz 18.00, sestdienās no pl. 10.00 līdz 14.00, svētdienās – brīvs. Laura Maisiņa, „Zāļu ielas ekoveikals” pārdevēja


ZIEDKĀPOSTI AR SPINĀTIEM UN SIERU Sastāvdaļas: 2 vidējas vai 1 liela galviņa ziedkāpostu – z/s „Eicēni” 500 g spinātu – z/s „Vizbuļi”, z/s „Ataugas” ēd. k. sviesta - z/s „Bļodiņas” 100 ml saldā krējuma – z/s „Bļodiņas” 2 – 4 daiviņas ķiploka – z/s „Avotiņi” 100 g bio Krievijas siera – SIA „Trikātas siers” buntīte zaļumu: dilles, pētersīļi, kinza – z/s „Pakalni”, KS „Zaļais grozs”

Labu apetīti! www.bioinfo.lv

Pagatavošana: Pirms gatavošanas ziedkāpostus apmēram stundu mērcē sālsūdenī. Tad sadala rozetēs, taču ne pārāk sīkās, un novāra sālsūdenī, kamēr gandrīz mīksti, taču vēl stingri. Sakarsētā pannā izkausē sviestu, tajā dažas minūtes maigi apsautē sasmalcinātus ķiplokus. Liek klāt noskalotus, nosusinātus spinātus un, veikli apgrozot, ātri apcep – tikai tik daudz, lai tie kļūst mīksti. Pielej saldo krējumu (var arī vairāk kā norādīts, ja ir kāre uz sātīgāku ēdienu) un uzvāra. Tad spinātus ar saldo krējumu sablendē un izveidojušos mērci lej atpakaļ pannā. Pannā liek klāt novārītos ziedkāpostus un uzrīvē sieru. Apmaisa un izkarsē, kamēr siers izkusis. Pasniedz ar sasmalcinātiem zaļumiem, kādi labāk iet pie sirds. Šis ēdiens ir ļoti praktisks mammām, jo ietver arī mazam bēbītim piemērotu ēdienu – novārītos ziedkāpostus.


DABAS DOBĒ TIKAI LABĀKAIS NO LABĀKĀ Bioloģiskā pārtika ir vislabākais, ko cilvēks var izaudzēt – tā ir mana personīgā un mana ekoproduktu uzņēmuma „Dabas Dobe” stingra pārliecība. Tāpēc arī mēs – ne pārdevēji un tirgotāji pēc izglītības, bet zaļi domājoši cilvēki, kuri mīl ekoproduktus, jau piekto gadu darbojamies, lai šie labumi tiktu pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. Mēs zinām, cik spēcīgs un aromātisks ir „Avotiņos” audzētais ķiploks, cik pilngaršīgs un sulīgs ir mākslīgi nesteidzinot audzēts bioloģisks burkāns, lai gan tas pēc skata ne vienmēr var sacensties ar lielveikalu piedāvātajiem. Jā, svaigas zemenes mēs ēdam tikai pāris nedēļas gadā – tieši vietējo bioloģisko zemeņu sezonā, bet tad tā kārtīgi, jo tieši šajā laikā no tām varam iegūt visvairāk vērtīgu vielu un vitamīnu. Mums ir svarīgi zināt, kur un kā audzis tas, ko liekam uz šķīvja, ēdam paši un dodam saviem bērniem. Tas, ka bioloģiska pārtika ir tīra, īsta un dabīga, ir skaidrs, bet svarīgi arī tas, ka, bioloģiski saimniekojot, tiek saudzēta un pasargāta vide, samazināts piesārņojums un nodrošināta līdzsvarota un ilgtspējīga attīstība. Mēs zinām arī to, ka Latvijas bioloģiskajiem zemniekiem ir jāstrādā ļoti smagi un jāpārvar daudz grūtību, lai uz mūsu galdiem nonāktu vērtīgā produkcija – mūsu ekoproduktu tirgus vēl ir pavisam neliels un atrodas attīstības sākumā. Tāpēc katru reizi, kad pērkam ekoproduktus, mēs ne tikai iegūstam „labāko no labākā”, bet arī savu naudu atdodam savējiem – zemniekiem un ražotājiem. Jo vairāk cilvēku izvēlēsies ekoproduktus, jo labāk šī joma varēs attīstīties – paplašināt piedāvājumu, samazināt cenas. Man pašai iepazīšanās ar bioloģisko saimniekošanu un produktiem un darbs šajā jomā ir kā brīnišķīgs izzinošs ceļojums, kas ļauj apzinātāk rīkoties tādā būtiskā dzīves jomā kā ēdiena izvēle. Aicinu arī jūs doties šajā lieliskajā ceļojumā! Veikals „Dabas Dobe” atrodas Rīgā, Brīvības gatvē 352, www.dabasdobe.lv Darba laiks: darba dienās no pl. 9.00 līdz 20.00, sestdienās no pl. 10.00 līdz 17.00, svētdienās – brīvs. Liene Brizga-Kalniņa, SIA „Dabas Dobe” valdes priekšsēdētāja un īpašniece

Receptes no Latvijā audzētiem bioloģiskajiem produktiem  

Receptes ēdienu gatavošanai no Latvijā audzētiem bioloģiskajiem produktiem

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you