Page 13

Müziği, diyebilirim ki, bir tür belirteç olarak kullanıyoruz. Şöyle açıklayabilir: Mim ve müzik, Muu!'da kullanılan en

a

önemli iki öğe. Bir Doğa güreşi öykü­ sünü tek bir söz Dile kullanmadan, sadece beden ha­ reketlerimiz ve yüz ifadelerimizle anla­ tıyoruz. Müzik ise değişik karakterle­ ri, bu dört matado­ run davranışlarını ve karşılaştıkları değişik koşulları tanımlıyor, açıklı­ yor adeta. Kullan­ dığımız müzik parçalarının çoğu film ve TV dizileri mü­ ziklerinden alınma.

cy

tivali (Kanada); ayrıca 5 Mayıs'ta Cornellâ Uluslararası Komedi Festivali'nde (İspanya) yeni oyunumuz Glub Glub'ı sergileyeceğiz. Ara zamanlarda da değişik TV ka­ nallarına skeçler hazırlayacağız.

• Uluslararası festivallere ilişkin düşüncelerinizi öğ­ renebilir miyiz?

pe

Uluslararası festivaller, toplulukların çalışmalarını deği­ şik ülkelerdeki yeni seyircilere ulaştırmalarını sağlıyor. Değişik seyircilerin bu görsel komedimize değişen tep­ kilerini görmek bizim için çok ilginç. • Kısa vadeli projeleriniz nelerdir?

Değişik uluslararası festivallerde Muu!'yu sergileyece­ ğiz: Nisan ayında Toulouse Uluslararası Komedi Festi­ vali (Geçen sene bu festivalde en iyi yabancı ülke olarak Courge d'Dor ödülünü almıştık); Mayıs ayında, Kendal Mim Dans ve Görsel Tiyatro Festivali (Büyük Britanya); Haziran ayında Morges Komedi Festivali (isviçre) ve Temmuz ayında Montreal'deki Sadece Gülmek için Fes-

• Festivale katılmak üzere İstanbul yolculuğunun arifesindesiniz. Neler hissettiğinizi anlatabilir misiniz? Değişik kültürlerin buluştuğu Türkiye'de oyun sergile­ mek bizim için heyecan verici. Biz komedi yaptığımız için, her ülkede seyircinin "gag'larımıza tepkisi farklı oluyor, Türk seyircisinin tepkisini de merakla bekliyo­ ruz. Gösterimizi izleyeceğinizi, beğeneceğinizi ve tiyatrodan çıktıktan sonra bile hâlâ gülüyor olacağınızı umuyoruz. Yllana ve Muu!'nun ana amacı seyircinin gülmesini sağ­ lamak.

MUU! Yazan ve Yöneten: YLLANA Sahne Tasarımı: YLLANA Kostüm Tasarımı: Cristina CABELLO Işık: Fermin ACEVEDO Oynayanlar: Antonio de la FUENTE, Fidel FERNANDEZ, Juan Francisco RAMOS, Marceiino HERNANDEZ

1994_37_11273  
1994_37_11273  
Advertisement