Page 3

Sayı:5

NĠSAN 2011

“ANTİK ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE KÜTÜPHANELER”

Özlem Çaltı – Bilgi-sizsiniz! Editörü

Bu yıl 47.’si gerçekleşen “Kütüphane Haftası” kutlama heyecanını yaşarken, bir başka heyecan da hafta etkinliklerimizde bir ilkin gerçekleşmesiydi. Açılışın her yılki adresi olan Ankara bu yılki görevini İzmir’e devretti. Kütüphane Haftası’nın temasıyla da örtüşen İzmir, Kütüphane Haftası’nın açılış törenine ev sahipliği yaptı.

Kütüphane Haftası’nın bu yılki teması ise “Antik Çağdan Günümüze Kütüphaneler” oldu. Anadolu’nun zengin bir kültür mirasına sahip olması, dünyadaki ilk kütüphane örneklerini de bu zenginlikler sayesinde yaşadığımız topraklarda görme imkanı tanıyor bizlere. 47. Kütüphane Haftası, Açılış Konferansı’nda Arkeolog Nezih BAŞGELEN’inin belirttiği gibi Dünyanın halka açılan ilk kütüphane örneğini Karadeniz Ereğli’sinde görüyoruz. Antik Yunan’da Platon'un öğrencisi “Klearchos” ilk kütüphaneyi bu coğrafyada kurmuştur.

Dünyada kütüphanecilik alanında temellerin atıldığı bu coğrafyada, kütüphanelerin ve kütüphanecilerin gereken değeri görmesini ve bireylerin bu değerli “Bilgi Mabedlerinden” bilgi gereksinimlerini karşılayarak insanlık adına güzel işler ortaya koymalarını diliyorum.

Hepimizin “Kütüphane Haftası” kutlu olsun.

2

Bilgi-sizsiniz 5. sayı  

DTCF Bilgi Topluluğu Bülteni

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you