Page 1

CENTRALNIE

2019/2020 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu

e-magazyn

CENTRALNIE Nr 21 – Październik 2019 1


CENTRALNIE

2019/2020

W TYM NUMERZE… IMPREZY 4 7 11

Centrum też czyta Co jest grane? Zjawiska świetlne w Biurze Promocji Bytomia

SŁUCHACZE W TERENIE 22 23 24

Filmowa historia Marszałka Piłsudskiego Wszyscy jesteśmy Piłsudskimi Chodź, pomaluj mój Bytom

MIKSER 26 28

Foto-bibliotekarki Jesienna zbrodnia

REPORTER INFORMUJE 30 33 36 41 43 46 48

Bytomski Kwietnik XX Festiwal Sztuki Wysokiej Lipiec i sierpień pod znakiem wycieczek Wizyta w bytomskim Miniarboretum 11 Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów Wernisaż Lech Majewski Wernisaż „Legendarne Sutuhali”?

ŚLĄSKI AKCENT 52 53

Gdzie to jest? VI Bytomski Jarmark Średniowieczny

AS

2


CENTRALNIE

2019/2020

IMPREZY

3 AS


CENTRALNIE

2019/2020

CENTRUM TEŻ CZYTA – NARODOWE CZYTANIE 2019 Tekst: Lucyna Barańska Zdjęcia: Ryszard Kłak, Elżbieta Morgoń-Ochman

Pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej 7 września odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania. Tym razem Polacy czytali klasykę polskiej noweli – spośród stu nadesłanych propozycji wybrane zostały małe formy prozatorskie: „Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, „Dym" Marii Konopnickiej, „Katarynka" Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, „Orka" Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, „Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa" (z cyklu „Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

4


CENTRALNIE

2019/2020

Narodowe Czytanie 2019 odbyło się w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie – w tych trzech tysiącach znalazło się oczywiście nasze CKU, które do akcji wspólnego czytania klasyki polskiej nowelistyki zgłosiła bibliotekarka - mgr Aleksandra Swojnóg. W prawdziwie indiańskich klimatach (w stylowych pióropuszach i grożąc słuchaczom oskalpowaniem) nowelę Henryka Sienkiewicza „Sachem” czytały bibliotekarki CKU – mgr Aleksandra Swojnóg i mgr Lucyna Barańska. Ta mała forma prozatorska jest emocjonalną opowieścią o losach indiańskiej osady Chiavatta zniszczonej przez bezwzględnych białych, na jej miejscu której powstała miejscowość Antylopa. Pewnego dnia do Antylopy przyjechał z przedstawieniem cyrk, z popisowym numerem - występem Sachema – wodza plemienia Czarnych Węży żyjącego niegdyś w Chiavatcie. „Sachem” to uniwersalna opowieść o ludzkiej krzywdzie, zniewoleniu, upokorzeniu, utracie godności i tak bardzo współczesnym konformizmie. W planach mamy już udział CKU w dziewiątej edycji NARODOWEGO CZYTANIA – we wrześniu 2020r.odbędzie się wspólne czytanie dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Zbierajcie maliny!!!

5


CENTRALNIE

2019/2020

6


CENTRALNIE

2019/2020

CO JEST GRANE? Tekst: Anna Ciepłak Zdjęcia: Danuta Moczulska-Sądaj W sobotę 5 października na Wydziale Zaocznym zagrało wszystko, a właściwie wszyscy. Nasi słuchacze wzięli udział w grze szkolnej przygotowanej przez swoich nauczycieli. Gra szkolna to wspaniały sposób na naukę współpracy w grupie, utrwalenie wiedzy oraz integrację. Zadanie polegało na wyłonieniu liderów, utworzeniu zespołów i wykonaniu szeregu zadań z wielu dziedzin. Tego typu ćwiczenia doskonale rozwijają tak zwane kompetencje miękkie, które odgrywają kluczową rolę na rynku pracy. Dla tych, którzy przebrnęli przez krzyżowy ogień pytań czekało karaoke (podziękowania dla Oli, Zbyszka i Marcina z VLO2) oraz przekąski. Wisienką na torcie była makarena w wykonaniu słuchaczy z piątego semestru. Dziękujemy za wspólną zabawę!

7


CENTRALNIE

2019/2020

8


CENTRALNIE

2019/2020

9


CENTRALNIE

2019/2020

10


CENTRALNIE

2019/2020

ZJAWISKA ŚWIETLNE W BIURZE PROMOCJI BYTOMIA CZYLI FINAŁ KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM Tekst: Lucyna Barańska Zdjęcia: Piotr Barański

Światła we wszystkich odsłonach pokazali na fotografiach uczestnicy konkursu fotograficznego BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM zorganizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu, którego finał miał miejsce 15 października w BPB. Konkursy fotograficzne organizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego cieszą się dużą popularnością – przede wszystkim dlatego, że nie chodzi w nich jedynie o rywalizację, ale o promowanie pozytywnego wizerunku Bytomia i przeżycie fotograficznej przygody. I tym razem bytomianie i sympatycy naszego miasta okazali się niezawodni - na konkurs wpłynęło ponad 200 zdjęć, a w rywalizacji na pstryki i błyski wzięło udział blisko 70 osób.

11


CENTRALNIE

2019/2020

W świetle dziennym i nocnym, słonecznym i księżycowym, przydymionym i jaskrawym, zjawiskowy i codzienny, liryczny i epicki – tak przedstawili na swoich fotografiach Bytom uczestnicy konkursu poszukiwacze wyjątkowych zakątków miasta i wyjątkowego światła. Konkurs fotograficzny BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM odbył się pod patronatem Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i Towarzystwa Miłośników Bytomia. Patronat medialny objęli: TVP 3 Katowice, Radio Piekary, serwis dCamera.pl i „Życie Bytomskie”. Partnerami konkursu byli: Bytomskie Centrum Kultury, Drukarnia Matura, Muzeum Górnośląskie, Opera Śląska, Sklep Lokalny patriota, Studio Fotograficzne FOTORYS, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Tramwaje Śląskie S.A., Zakład Fotograficzny Foto – Hanka i Biuro Promocji Bytomia – organizator wystawy. Dzięki wsparciu partnerów i patronów konkursu najlepsi fotografowie biorący udział w konkursie otrzymali wspaniałe nagrody: Towarzystwo Miłośników Bytomia – ofiarowało wydawnictwa promujące Bytom Bytomskie Centrum Kultury – 5 podwójnych zaproszeń na seanse w Klubie filmowym BCKina i 5 podwójnych zaproszeń na maraton filmowy Halloween w BCKinie Drukarnia Matura – Marzena Matura – 6 bonów podarunkowych do realizacji na usługi kserograficzne i wydruki Muzeum Górnośląskie – 3 zaproszenia na spotkanie z cyklu Akademia fotografii, wydawnictwa: „Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia” i „Śląskie światy. Fotografie Paula Rothera” Opera Śląska – 3 podwójne zaproszenia na spektakle operowe 12


CENTRALNIE

2019/2020

Sklep Lokalny patriota - Andrzej Gralka – firmowe produkty promujące Bytom Studio Fotograficzne FOTORYS – Ryszard Janeczek zaproszenie na profesjonalną sesję fotograficzną Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK – 10 voucherów na wybrane spektakle Tramwaje Śląskie S.A. – firmowe gadżety Zakład Fotograficzny Foto – Hanka - Jan Gawdzik – zaproszenie na profesjonalną sesję fotograficzną. AS

AS AS

13AS


CENTRALNIE

2019/2020

AS

AS

14


CENTRALNIE

2019/2020

Przyznając nagrody i wyróżnienia jury konkursowe kierowało się przede oryginalnością ujęcia tematu, walorami estetycznymi fotografii i emocjami wpisanymi w ujęcie. Nagrodzone fotografie pokazały wielowymiarowy Bytom – surowy industrialny i urokliwy z oazami zieleni i miejscami magicznymi – a wszystko to w pięknym świetle. I MIEJSCE Krzysztof Kazanowski: Parka (Miechowice nad stawem Górnik) II MIEJSCE Henryk Puzio: Krystyna i Ewa w obłokach DWA RÓWNORZĘDNE TRZECIE MIEJSCA Łukasz Baran: Życie i zmierzch przemysłu (Koksownia Bobrek, EC Szombierki, Kopalnia Bobrek) Anna Miklaszewska: Wschód słońca (Osiedle Centrum)

W konkursie przyznano również 4 wyróżnienia: 1. 2. 3. 4.

Sławomir Bielak: Oddolnie rzecz ujmując (IV LO – Pl. Sikorskiego) Przemysław Neumann: Magiczna fontanna (ul. Parkowa) Oliwia Płaczek: Zdjęcie malowniczego krajobrazu (Żabie Doły) Mateusz Skarłosz: Bytom malowany światłem (Agora)

15


CENTRALNIE

2019/2020

Na pokonkursowej wystawie, którą można podziwiać w Biurze Promocji Bytomia, zaprezentowane zostały również fotografie innych uczestników konkursu – wszystkie wyjątkowe i utrzymane w impresjonistycznych klimatach. Niezwykłe zdjęcia pokazali: Krzysztof Adamowski: Chrobry nocą i Zjawa, Grażyna Bialik: Bytom w kolorach, Anna Guzicka -Wróblewska: Rozświetlona opera, Krzysztof Kazanowski: Biegacz w słońcu, Natalia Kołodziejczyk: Bytom malowany światłem, Adrian Kula: Zimowy zachód słońca nad EC Szombierki, Marek Majeranowski: Wozem ku przeszłości, Martyna Majewicz: W stronę światła, Przemysław Neumann: Miechowice w blasku latarni, Oliwia Płaczek: Malowniczy wschód słońca, Henryk Puzio: Żabie Doły o świcie, Karolina Sielańczyk: Bytom malowany światłem, Danuta Sokal: Gdzie słońce mówi dobranoc, Mirosław Szostak: Gra świateł, Tomasz Zowada: Krajobraz poprzemysłowy.

16


CENTRALNIE

2019/2020

Wszyscy autorzy prac eksponowanych na pokonkursowej wystawie w Biurze Promocji Bytomia otrzymali dyplomy i firmowe odblaski z logo CKU – żeby wieczorami mogli bezpiecznie robić niezwykłe zdjęcia. Organizatorzy przyznali też nagrodę specjalną Danucie Sokal, która umiejętnie połączyła w nadesłanych fotografiach piękno obrazu i piękno słowa – w oryginalny sposób podpisując swoje zdjęcia. Pamiątkowe dyplomy i oczywiście odblaski otrzymali od organizatorów młodzi fotografowie z Technikum nr 4, którzy z pasją i zaangażowaniem biorą udział w kolejnych edycjach konkursu pod opieką Piotra Ziętka. I nie zapomnieliśmy o jedynym słuchaczu CKU, który wziął udział w konkursie BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM – Przemysław Sadowski uczeń klasy 3 LO na Wydziale Wieczorowym otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnika konkursu i …. jeszcze co nieco 

Wydarzeniem towarzyszącym ogłoszeniu wyników konkursu i wernisażowi wystawy fotografii BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM była ekspozycja prac malarskich tematycznie związanych z Bytomiem artystek z koła plastycznego działającego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pod kierunkiem Marty Hawlickiej. Swoje prace plastyczne, na których można podziwiać „świetlisty” Bytom prezentowały: Eliza Bezner, Katarzyna Bukowska – Korzus, Jadwiga Gola, Zofia Golder, Sława Grzywna, Teresa Holewa, Alina Kordzik – Kwand, Teresa Małecka, Barbara Marcinkowska – Psik, Maria Mzyk, Krystyna 17


CENTRALNIE

2019/2020

Oborska – Kominek, Halina Pniewska, Grażyna Rosołowska, Danuta Sikora, Małgorzata Wyrwich. Wszystkie artystki otrzymały od organizatora konkursu pamiątkowe dyplomy i firmowe odblaski. Organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników wernisażu słodki poczęstunek i pamiątkowy folder, w którym znalazły się nagrodzone, wyróżnione i ciekawe zdjęcia konkursowe. W planach jest opracowanie e-publikacji w formie katalogu najlepszych zdjęć konkursowych, który ukaże się na platformie Issuu.

Organizator konkursu – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu, a w szczególności odpowiedzialne za organizację konkursu bibliotekarki CKU – mgr Lucyna Barańska i mgr Aleksandra Swojnóg – dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w przygodzie z fotografią i przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego artystycznego i kulturalnego wydarzenia. Dziękujemy patronom honorowym, medialnym, partnerom konkursu, autorom zdjęć i prac plastycznych, gościom Biura Promocji Bytomia obecnym na wernisażu wystawy nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie zdjęć i wszystkim, dla których Bytom to ważne i wyjątkowe miejsce, a fotografia to pasja i przygoda.

18


CENTRALNIE

2019/2020

I jesteśmy dumni bo był to już szósty konkurs fotograficzny zorganizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego . Konkursy „Detale architektoniczne bytomskich kamienic”, „Ekspresja i harmonia – dwa oblicza Bytomia”, „Bytomskie klimaty”, „Bytom reporterskim okiem”, „Otwieramy Bytom” i „Bytom malowany światłem” przeszły do historii, ale już myślimy o szczęśliwej siódemce. Na siódme urodziny konkursu fotograficznego, który CKU zorganizuje w roku 2020 szykujemy niezwykły temat – BYTOMSKIE „3 X M” czyli MIASTO, MASA, MASZYNA w obiektywie.

19


CENTRALNIE

2019/2020

20


CENTRALNIE

2019/2020

SŁUCHACZE W TERENIE

21 LB


CENTRALNIE

2019/2020

FILMOWA HISTORIA MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO Tekst i zdjęcia: Lucyna Barańska Awanturniczy, dynamiczny i bez zbędnej gloryfikacji postaci Marszałka Piłsudskiego – taki film zobaczyli słuchacze Wydziału Zaocznego CKU w Bytomskim Centrum Kultury 22 września. Produkcja przedstawia losy przyszłego Marszałka w latach 1901 – 1914, kiedy realizował odważny plan odzyskania niepodległości przez Polskę. Odtwórca głównej roli – Borys Szyc mówił o „swoim” Piłsudskim jako o człowieku z krwi i kości. „Piłsudski" to ostatnia produkcja Studia Filmowego "Kadr", które decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaje zamknięte po 64 latach działalności. Na popołudniowy seans filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy namówiła słuchaczy mgr Lucyna Barańska, która bez kina żyć nie potrafi.

22


CENTRALNIE

2019/2020

WSZYSCY JESTEŚMY PIŁSUDSKIMI! Tekst i zdjęcia: Anna Ciepłak Klasa 2 i 3 LO Wydziału Wieczorowego wraz z panią Bożeną Miś i Anną Ciepłak ślą pozdrowienia z wyjścia na film „Piłsudski” do BCKu. Było fantastycznie: pogoda cudna na spacer do kina, a sam film zawierał wszystko to, czego wymaga rasowy film akcji: szmuglowanie bomb, brawurowe akcje zbrojne i napady, a także płomienny romans, dylematy moralne i tragiczne wybory. Oj działo się, szkoda gadać, lepiej zobaczyć samemu!

23


CENTRALNIE

2019/2020

CHODŹ, POMALUJ MÓJ BYTOM -REFLEKSJE Z WERNISAŻU 15 X 2019 Tekst i zdjęcia: Anna Ciepłak Tym razem chodziło o malowanie światłem, i to światłem z szerokiej palety barw i nastrojów. Było bowiem lirycznie i dramatycznie, pastelowo i wyraziście. W takim świetle nasze miasto malowało się naprawdę niecodziennie, mimo że część obiektów ujętych na fotografiach mijamy każdego dnia. Dlatego dziękujemy za ten Bytom, taki piękny i różnorodny, bogaty i inspirujący, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM oraz artystkom z koła plastycznego przy Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku tworzącym pod kierunkiem pani Marty Hawlickiej.

Słuchacze klas 2 LO i 3 LO WW wraz z panią Bożeną Miś i Anną Ciepłak

24


CENTRALNIE

2019/2020

MIKSER

25 AS


CENTRALNIE

2019/2020

Foto-bibliotekarki ŚLĄSKIE KLIMATY w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BYTOMIU Tekst: Lucyna Barańska Lucyna Barańska i Aleksandra Swojnóg to bibliotekarki, które kochają nie tylko książki, ale fotografują również Śląsk. Nie są zawodowymi fotografkami, ale do swojej przygody z fotografią podchodzą profesjonalnie. Po raz drugi ich zdjęcia były prezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. W kwietniu br. na wystawie „Książka zaklęta w obrazie” pokazały plenerowe i studyjne zdjęcia książek w nowatorski sposób promujące czytelnictwo. Tym razem foto-bibliotekarki CKU zaprosiły do obejrzenia wystawy ŚLĄSKIE KLIMATY. Od 23 października do 18 listopada można było w MBP obejrzeć ich zdjęcia, które pokazują Śląsk w wielu wymiarach i wielu kolorach. Dokumentalne, ale też pełne emocji fotografie naszej małej ojczyzny – Śląska – Lucyna Barańska i Aleksandra Swojnóg prezentują na co dzień na Instagramie - „Śląskie klimaty”: https://www.instagram.com/slaskie_klimaty/

26


CENTRALNIE

2019/2020

Zdj.: Lucyna Barańska

27


CENTRALNIE

2019/2020

JESIENNA ZBRODNIA Tekst: Lucyna Barańska

Popełniły jesienną zbrodnię i …. …nie dość że nie zostały ukarane, to jeszcze zyskały uznanie. I kto by pomyślał, że plenerowe zdjęcie powieści „Jesienna zbrodnia” opublikowane na Instagramie biblioteki CKU doceni sam autor – światowej sławy szwedzki pisarz Anders de la Motte, którego książka „Ultimatum” została uznana przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej za najlepszy kryminał 2015 roku. Anders de la Motte jest uznawany za najbardziej ekscytującego pisarza kryminalnego nowego pokolenia w Szwecji.

28


CENTRALNIE

2019/2020

REPORTER INFORMUJE

29


CENTRALNIE

2019/2020

Tekst i zdjęcia - Danuta Sokal

Bytomski Kwietnik

Lato już minęło, ale dla przypomnienia o tym pięknym czasie, kilka informacji o wydarzeniu plenerowym, zorganizowanym przez stowarzyszenie Piękna Strona Miasta we współpracy z Zielenią Miejską . Miejscem wydarzenia z 9 czerwca, była polana piknikowa w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu pt. „Bytomski Kwietnik”. W ramach imprezy była wymiana roślin, wykłady o pszczołach i ich pozytywnym znaczeniu w ekosystemie, o roślinach oleistych i ich znaczeniu dla zdrowia. Odbywały się też ciekawe warsztaty np. tworzenie domków dla owadów miododajnych czy nauka plecenia wianków. Była możliwość uczestniczenia w jodze na świeżym powietrzu, a dla zaspokojenia innych potrzeb - ciekawa strefa targowa, wszystko naturalne i ekologiczne… W ramach tego wydarzenia odbywały się spacery botaniczne po Parku Miejskim, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przewodnikiem po parku był pracownik Zieleni Miejskiej, pan Łukasz Fuglewicz.

30


CENTRALNIE

2019/2020

31


CENTRALNIE

2019/2020

32


CENTRALNIE

2019/2020 XX Festiwal Sztuki Wysokiej

Tegoroczny czerwiec obfitował w wiele kulturalnych wydarzeń. Kolejnym, godnym zauważenia, który wpisał się w historię, był wspaniały Festiwal Sztuki Wysokiej, który niezmiennie od dwudziestu lat, organizowany jest przez Galerię Stalowe Anioły. Tytuł tegorocznej edycji brzmiał „Nieustannie”. To jubileuszowe wydarzenie pokazało, że można połączyć wystawy, koncerty, spektakl taneczny, a także konkurs dla dzieci w jedną całość dla tzw. codziennego odbiorcy. Ulica Jainty zamieniła się tego wieczora w estradę, galerię sztuki i teatr. To było święto kultury, sztuki i muzyki, miejsce spotkań z artystami i znajomymi. Zwieńczeniem wydarzenia było wypuszczenie do nieba kolorowych balonów z marzeniami . Było pięknie, wzruszająco, ciepło i z wysoką kulturą.

33


CENTRALNIE

2019/2020

34


CENTRALNIE

2019/2020

35


CENTRALNIE

2019/2020 Lipiec i sierpień pod znakiem wycieczek z przewodnikiem

W tym roku Biuro Promocji we współpracy z PTTK w Bytomiu zorganizowało wycieczki z przewodnikiem. W każdą sobotę lipca i sierpnia mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z ciekawych, tematycznych wycieczek. Spacery dawały możliwość zajrzenia w miejsca, do których nie ma na co dzień wejścia, pozwoliły na spojrzenie innym okiem na te już dobrze znane zakątki i obiekty, a także wzbogaciły wiadomości o naszym pięknym mieście. Na swoje sobotnie wędrówki z przewodnikiem wybrałam następujące tematy: 1) Historia sądownictwa. Na trasie spaceru znalazły się bytomskie obiekty, związane z wymiarem sprawiedliwości, do których należy Sąd Rejonowy i Areszt Śledczy w Bytomiu. Była to niepowtarzalna okazja zwiedzenia tych obiektów. 2) Śladami bytomskich Żydów. Ta wycieczka pozwoliła na zapoznanie się z ciekawymi judaikami w Muzeum Górnośląskim, przejściem zakątkami związanymi z historią bytomskich Żydów, a zakończyła się zwiedzaniem zabytkowego cmentarza żydowskiego założonego w 1866 roku. 3) Bytom śladami wojny. Cel tej wycieczki obejmował część historii bytomskiego nazizmu przed II wojną światową oraz pokazanie obiektów, które były siedzibą nazistowskich formacji. Na zakończenie spaceru odbyło się zwiedzanie wnętrz schronów usytuowanych na Placu Akademickim. 4) Park Fazaniec i dolina Bytomki. Trasa tego spaceru wiodła od niedawno rewitalizowanego zabytkowego Parku Fazaniec przez Dolinę Bytomki, która wiedzie obrzeżami Bytomia, zahaczając miejscami o Rudę Śląską, wzdłuż Kolonii Zgorzelec aż do Parku Mickiewicza. Piękna wycieczka zielonymi zakątkami, pozwalająca na bezpośredni kontakt z uporządkowaną i dziką przyrodą. 5) Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów. Ta wycieczka była opowieścią o rodzinie, która wsławiła się ciężką pracą, dążeniem do jak najlepszego wykształcenia, determinacją, umiejętnością zarządzania, chęcią pomocy innym … Ciekawe historie rodziny von Thiele-Wincklerów połączone były ze zwiedzaniem obiektów związanych z tą rodziną.

36


CENTRALNIE

2019/2020

37


CENTRALNIE

2019/2020

38


CENTRALNIE

2019/2020

39


CENTRALNIE

2019/2020

40


CENTRALNIE

2019/2020 Wizyta w bytomskim Miniarboretum

Wraz z końcem lata w parkach i zieleńcach jest coraz mniej kolorowych kwiatów. Przeciwieństwem takiej sytuacji jest mało znane miejsce utworzone w obrębie zabytkowego Parku Miejskiego. Miejscem tym jest Miniarboretum otwarte 29 października 2015 roku. Tutaj, pod koniec lata można było cieszyć się całą gamą kolorów różnych pięknych roślin – rodzimych i egzotycznych, znajdujących się w niewielkiej oranżerii. Wspaniałe miejsce na wypoczynek i wyciszenie się. Wejście pod strony ul. Tarnogórskiej 1A, polecam.

41


CENTRALNIE

2019/2020

42


CENTRALNIE

2019/2020 11. Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów

Po dwóch latach nieobecności w Bytomiu, Festiwal Dziwnie Fajne wrócił do macierzy. W sobotę 21 września znów ulicami Bytomia, spod szybu Krystyna do Rynku, przeszedł pochód Superbohaterów. W przemarszu wzięły udział setki osób, z Bytomianinem Mariuszem Kałamagą na czele. Kolorowy przemarsz pozytywnie nastawionych superbohaterów był bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców, którzy się dobrze bawili. W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w różnych warsztatach recyklingowych, zakupić piękne wyroby rękodzielnicze, a na koniec wziąć udział w energetycznych koncertach trwających do wieczora. Już niecierpliwie czekamy na Zlot w następnym roku….

43


CENTRALNIE

2019/2020

44


CENTRALNIE

2019/2020

45


CENTRALNIE

2019/2020 Wernisaż Lech Majewski/Płynne serce/ Video Art

W ramach wrześniowego Bytomskiego Festiwalu Filmowego , z lekkim opóźnieniem, w Galerii SqArt Gallery odbył się wernisaż wystawy videoartów "Lech Majewski. Płynne serce" . Wydarzenie uświetnił swoją obecnością sam artysta Lech Majewski - reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Dzieła Lecha Majewskiego są znane na całym świecie i gościły w prestiżowych instytucjach i muzeach . Obrazy tworzone przez artystę są wielowymiarowe, ukazują ludzkie fobie, obsesje i lęki. Artysta odpowiadał na wiele pytań obecnych na wernisażu oraz podpisywał plakaty.

46


CENTRALNIE

2019/2020

47


CENTRALNIE

2019/2020 Wernisaż „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”

Od 17 października 2019 w Muzeum Górnośląskim można podziwiać część wykopalisk ze Wzgórza św. Małgorzaty. Prezentowane eksponaty pochodzą z wcześniejszych i ubiegłorocznych wykopalisk. Dowodzą one jednoznacznie, że to właśnie tam znajdują się początki Bytomia. Na wzgórzu św. Małgorzaty znajdował się gród kasztelański, otoczony wałami. Na wystawie zaprezentowano najciekawsze zabytki oraz dobrze zachowany szkielet chłopca . Zachęcam do pogłębienia wiadomości historycznych związanych z naszym pięknym miastem odwiedzając wystawę w Filii Muzeum Górnośląskiego, która będzie trwała do 16 lutego 2020r.

48


CENTRALNIE

2019/2020

49


CENTRALNIE

2019/2020

50


CENTRALNIE

2019/2020

ŚLĄSKI AKCENT

51 LB


CENTRALNIE

2019/2020

GDZIE TO JEST? Zdjęcia: Lucyna Barańska

52


CENTRALNIE

2019/2020

VI BYTOMSKI JARMARK ŚREDNIOWIECZNY Tekst i zdjęcia: Lucyna Barańska To nie był co prawda Grunwald, ale bytomski Park Miejski, jednak średniowiecznych klimatów nie zabrakło podczas VI Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego. W ostatni weekend wakacji Park im. F. Kachla zamienił się w średniowieczną osadę pełną wyjątkowych atrakcji – wielbiciele epoki mogli oglądać m.in. turniej konny, pokaz sokolniczy, walki rycerzy, inscenizację bitwy z husytami. Publiczność kibicowała uczestniczkom biegu dam i turnieju maczania łba w balii. Przy średniowiecznych kramach można było posilić się podpłomykami, obejrzeć warsztat menniczy a nawet wydoić krowę! (bez obaw krowa przeżyła bo była sztuczna). Imprezę zorganizowali: Bytomskie Centrum Kultury i Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE.

53


CENTRALNIE

2019/2020

54


CENTRALNIE

2019/2020

55


CENTRALNIE

2019/2020

Foto na okładce: Lucyna Barańska

LB

REDAKCJA: Lucyna Barańska (LB) Danuta Sokal (DS) Aleksandra Swojnóg (AS)

KONTAKT mail: biblioteka@cku.bytom.pl tel.: 281-60-76 wew. 41

Odp. 1. Tramwaj 38. 2. Żabie Doły

56

Profile for Biblioteka CKU

Emagazyn21  

Emagazyn21  

Advertisement