Page 1

CENTRALNIE

2017/2018 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu

e-magazyn

CENTRALNIE Nr 16 – Czerwiec 2018

1


CENTRALNIE

2017/2018

SPIS TREŚCI IMPREZY 4

Joanna Hawełek o konkursie „Trzy Pokolenia”

5

Zakończenie roku klas maturalnych

8

Wernisaż ŚLĄSKIE KLIMATY

13

CKU na bytomskim Rynku SŁUCHACZE W TERENIE

15

„Jej portret” w Klubie Garnizonowym

19

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” MIKSER

25

Liczby 30/2 ratują życie

29

Konkurs foto

30

Pasje naszych słuchaczy REPORTER INFORMUJE

35

W kwietniu w Operze Śląskiej

36

Wernisaż wystawy w Galerii BWA w Katowicach

39

Wernisaż wystawy „100x100. Nasze stulecie”

42

Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu

45

Jura Krakowsko-Częstochowska ŚLĄSKI AKCENT

50

Herb Bytomia – symbol miasta

53

Gdzie to jest? NA WESOŁO

55

Humor z zeszytów 2


CENTRALNIE

2017/2018

AS

IMPREZY

3


CENTRALNIE

2017/2018 Joanna Hawełek – BYTOMSKA MISTRZYNI

ORTOGRAFII 2018 o konkursie TRZY POKOLENIA

„Udział w piątej edycji konkursu ortograficznego TRZY POKOLENIA w Bytomiu był dla mnie przyjemnością i to nie tylko z racji wygranej :). Organizatorzy zadbali o to, by każdy z uczestników czuł się wyróżniony i miło spędził te kilka godzin w CKU. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątki, zostaliśmy poczęstowani tradycyjnymi śląskimi kołoczkami, zaproszeni na wystawę prac malarskich, prelekcję i koncert młodych muzyków. Do konkursu zostały dopuszczone osoby spoza Bytomia, a zatem progi CKU gościnnie przyjęły mieszkańców z innych zakątków Polski, promując jednocześnie region - Śląsk (wystawa i prelekcja związane były z tematyką naszego regionu, poczęstunek, czyli „gościna" to też nasza śląska tradycja, również w treści dyktanda konkursowego nie zabrakło wyrazów ze śląskiej gwary). Podziwiam i doceniam tak wielkie zaangażowanie organizatora i włodarzy miasta. Konkurs ortograficzny TRZY POKOLENIA w Bytomiu to NIE jest atmosfera zaciętej rywalizacji czy wielogodzinne oczekiwanie na wyniki w napięciu i w ciszy, ale dobra zabawa zarówno dla dzieci jak i seniorów, relaks dla ducha i uczta dla ciała. Do TAKIEGO Bytomia chce się wracać. Oby pani Lucynie Barańskiej, pomysłodawczyni i głównej organizatorce tego wspaniałego przedsięwzięcia, nie zabrakło motywacji i siły do realizacji kolejnych edycji TAKIEGO dyktanda. CKU to miejsce, gdzie można pożytecznie i przyjemnie spędzić czas. Serdecznie polecam.” Joanna Hawełek

AS

4


CENTRALNIE

2017/2018 GRATULACJE DLA ABSOLWENTÓW CKU

26 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy absolwentów IX Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, którzy ukończyli naukę na Wydziale Zaocznym i Wieczorowym.

Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali słuchacze, których świadectwa i frekwencja były „na piątkę z plusem”: Krystyna Bereš, Beata Walesa, Beata Zajączkowska z semestru VI LO1, Mariusz Cobala, Danuta Lewczuk, Renata Senderowska, Karol Senderowski, Elżbieta Sikora, Alicja Tomaszko z semestru VI LO2, Natalia Szczepańska, Grzegorz Walczok i Dominika Weiss z klasy 3 LO. Podczas uroczystości z udziałem słuchaczy Wydziału Wieczorowego mgr Danuta Kostek wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe dla zdobywców laurów w Konkursie Matematycznym Ω 2018.

5


CENTRALNIE

2017/2018

Gratulacje należą się oczywiście wszystkim absolwentom – mamy nadzieję, że uzyskanie średniego wykształcenia przyniosło im nie tylko satysfakcję, ale będzie milowym krokiem do planowania zawodowej kariery.

W części artystycznej uroczystości wręczenia świadectw ukończenia szkoły wystąpił Zespół CKU BAND w składzie: Jerzy Pałys – akordeon, Anna Sobiesiak – śpiew i Danuta Kostek – gitara i śpiew. Danuta Kostek i Anna Sobiesiak wykonały trzy utwory w oryginalnych aranżacjach – „Dzieweczko ze Śląska”, „Tańcz mnie po miłości kres” Leonarda Coena i „Nikaj niy znojdziesz takiego gryfnego Ślązoka jak my”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

6


CENTRALNIE

2017/2018

A potem było już tylko dużo radości, trochę wzruszenia i wiele ciepłych słów skierowanych do dyrekcji CKU, wychowawców (mgr Lucyna Barańska i mgr Sabina Krzisińska) i nauczycieli. Jak podkreślali absolwenci - w CKU zawarli nowe przyjaźnie, zdobyli nowe doświadczenia, mogli udowodnić sobie i światu, że wszystko jest możliwe. Po raz kolejny okazało się, że szkoła nie musi być przykrym doświadczeniem, ale ciekawą przygodą.

Zdj. LB

7


CENTRALNIE

2017/2018 WERNISAŻ ŚLĄSKIE KLIMATY

Kto nie był, niech żałuje. 17 kwietnia w Biurze Promocji Bytomia z udziałem gościa specjalnego – Zastępcy Prezydenta Bytomia Anety Latacz odbył się wernisaż wystawy fotografii Lucyny Barańskiej i Aleksandry Swojnóg. Bibliotekarki CKU i fotografki amatorki zaprosiły do obejrzenia uchwyconych w kadrach śląskich klimatów. Nie była to pierwsza wystawa zdjęć „moli książkowych”, które nie tylko czytają, ale realizują też fotograficzne hobby. Bytomianie oglądali już studyjne i plenerowe zdjęcia książek – „Mole książkowe fotografują” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, a w Biurze Promocji Bytomia ekspozycję „Literatura w obiektywie”. Tym razem temat wystawy nie dotyczył książek, ale Śląska w całej jego złożoności. Goście wernisażu bardzo ciepło przyjęli wystawę, co z pewnością zmotywuje autorki zdjęć do doskonalenia warsztatu i dokumentowania zmieniającej się z dnia na dzień śląskiej przestrzeni - industrialnej i nowoczesnej, pięknej i surowej, barwnej i w kolorze węgla.

8


CENTRALNIE

2017/2018

Autorki zdjęć przygotowały dla uczestników wernisażu pamiątkowy folder i magnesy. Zadbały też o śląskie akcenty – można było „posmakować” tradycyjnych kopalniaków, skomentować fotografie w śląskiej gwarze, a nawet dotknąć prawdziwego węgla. Wernisaż był śpiewający i to dosłownie – w jego części artystycznej wystąpił absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu Jarosław Fiącek, który na akordeonie wykonał kilka znanych śląskich piosenek, a goście spontanicznie zaśpiewali kultową Karolinkę („Poszła Karolinka”) i nieco już zapomnianą historię bytomskiego górnika („Ja śląski górnik”). Na otwarciu wystawy obecni byli słuchacze klas 1 i 2 LO na Wydziale Wieczorowym pod opieką mgr Anny Ciepłak i mgr Sabiny Krzisińskiej. Na co dzień zdjęcia Śląska wykonane przez Lucynę Barańską i Aleksandrę Swojnóg można oglądać na Instagramie https://www.instagram.com/slaskie_klimaty/

9


CENTRALNIE

2017/2018

10


CENTRALNIE

2017/2018

11


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: LB, AS, Piotr Barański, Roman Stolarek

12


CENTRALNIE

2017/2018 CKU na bytomskim Rynku

W piątek 25 maja na bytomskim Rynku miała miejsce impreza pod hasłem „Uwolnij swoje pasje”, promująca kluby sportowe i szkoły ponadgimnazjalne z terenu Bytomia. Tradycyjnie nie mogło na niej zabraknąć naszej szkoły, która jako jedyna publiczna placówka w Bytomiu od 35 lat kształci dorosłych. Nasi absolwenci, dzięki uzyskaniu nowych kwalifikacji oraz poprzez tryb nauki dostosowany do potrzeb osób dorosłych, mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz odkrywać nowe pasje i ścieżki rozwoju. Team, w składzie: Pani dyrektor Jolanta Dembińska, Agnieszka Ożóg, Marta Cieślik oraz Anna Ciepłak reprezentował CKU na tej imprezie. Rozmawiałyśmy z mieszkańcami Bytomia, przedstawiając ofertę Centrum. Spotkałyśmy wielu absolwentów CKU, którzy z sympatią wspominali lata spędzone w murach naszej szkoły, a dla najmłodszych miałyśmy słodki upominek oraz kolorowe balony z logo naszej szkoły. Do zobaczenia w przyszłym roku!

opracowała: Anna Ciepłak

13


CENTRALNIE

2017/2018

SŁUCHACZE W TERENIE 14


CENTRALNIE

2017/2018 Jej portret w Klubie Garnizonowym

6 marca 2018r. uczniowie klasy 3 LO na Wydziale Wieczorowym pod opieką mgr Lucyny Barańskiej i mgr Aleksandry Swojnóg wzięli udział w wernisażu wystawy prac malarskich słuchaczek Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z grupy plastycznej działającej pod opieką Pani Marty Hawlickiej. Wernisaż odbył się w Klubie Garnizonowym Sił Powietrznych. Gościem specjalnym wernisażu był Prezydent Bytomia Damian Bartyla.

15


CENTRALNIE

2017/2018

Tytuł wystawy - „Jej portret” nawiązywał do popularnej od lat siedemdziesiątych piosenki, której pierwszym wykonawcą był Bogusław Mec. Autorem niezapomnianych i ciągle uniwersalnych słów o niedokończonym kobiecym portrecie jest Jonasz Kofta. Wystawa prac malarskich seniorek tematycznie nawiązywała do Dnia Kobiet. Organizatorka ekspozycji – Pani Marta Hawlicka jest niezawodnym przyjacielem Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wystawy prac artystek z Koła Plastycznego prowadzonego przez Panią Martę Hawlicką towarzyszą wystawom fotografii nagradzanych i wyróżnianych w konkursach fotograficznych organizowanych przez CKU. Wystawę obrazów artystek z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogli też oglądać uczestnicy i goście piątej edycji konkursu ortograficznego TRZY POKOLENIA.

16


CENTRALNIE

2017/2018

17


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: AS

18


CENTRALNIE

2017/2018 Dla odważnych i ciekawych poziom 320

10 marca słuchacze semestru VO LO2 na Wydziale Zaocznym przeżyli wyjątkową górniczą przygodę w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Po zwiedzeniu części muzealnej na poziomie 170 uczestnicy wycieczki trafili do iście górniczego świata na poziomie 320 – pyłu, wąskich chodników, huku maszyn. Zjazd w prawdziwej szoli to dopiero początek niezwykłych wrażeń. 19


CENTRALNIE

2017/2018

Podziemne trasy turystyczne odkrywają przed turystami dawne stajnie końskie, kaplicę św. Barbary i pokazy maszyn górniczych np. kombajnu chodnikowego i ścianowego. Atrakcją zwiedzania jest przejażdżka podwieszaną kolejką, skąd już tylko „kilka kroków” do podziemnego pubu, w którym można posilić się po trudach ponad trzyipółgodzinnej wędrówki podziemnymi korytarzami. W Guido można poznać wiele aspektów górniczej pracy i naprawdę „dotknąć” węgla. Kopalnia najodważniejszym turystom proponuje też wyprawy „Mroki kopalni” i „Górniczą szychtę”. Wycieczkę zorganizowała wicedyrektor CKU Jolanta Dembińska.

20


CENTRALNIE

2017/2018

21


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: LB

22


CENTRALNIE

2017/2018

23


CENTRALNIE

2017/2018 AS

MIKSER

24


CENTRALNIE

2017/2018 Liczby 30/2 ratują życie

8 kwietnia na Wydziale Zaocznym odbyło się szkolenie słuchaczy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Termin "pierwsza pomoc" obejmuje zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, które może prowadzić do poważnego zakłócenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia. Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i powiadomienia służb ratowniczych. Dlatego warto znać podstawowe zasady zachowania w sytuacji wypadku, katastrofy czy zamachu. Wiedza na temat udzielania pomocy poszkodowanemu może komuś uratować życie. Słuchacze poznali ogólne zasady udzielania pomocy w nagłych wypadkach, warunki zapewnienia bezpieczeństwa ratownikowi i ofierze zdarzenia, mogli też przećwiczyć na fantomach zasady resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO). Szkolenie profesjonalnie przeprowadził Adam Moskwa - Kierownik Sekcji Obiektów Sportowych w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bytomiu oraz ratownik medyczny.

25


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj. LB

26


CENTRALNIE

2017/2018

27


CENTRALNIE

2017/2018

28


CENTRALNIE

2017/2018 Szykujcie aparaty fotograficzne i … OTWIERAMY BYTOM

Wiemy, wiemy … do października mamy dużo czasu, ale już teraz ogłaszamy wielki konkurs fotograficzny OTWIERAMY BYTOM. Tematem piątego już konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego tym razem są klamki, bramy i klatki schodowe. No cóż, z każdym rokiem podnosimy poprzeczkę, ale wierzymy w talenty i pomysłowość uczestników konkursu. Trzeba trochę pochodzić, poszukać, pstryknąć genialną fotkę i przesłać organizatorom. Konkurs jest okazją do realizacji swoich pasji i lepszego poznania Bytomia, w którym jest wiele do odkrycia. Więcej informacji na stronie www.cku.bytom.pl

LB

29


CENTRALNIE

2017/2018 PASJE NASZYCH SŁUCHACZY

Sandra Klimecka klasy 1 LO na Wydziale Wieczorowym podzieliła się z czytelnikami e-magazynu swoją pasją. Nasza słuchaczka jest hokeistką. W tym roku po raz siódmy w historii, a trzeci z rzędu, Bytom stał się miastem mistrzyń Polski w hokeju na lodzie Drużyna powstała w 2006 r. i zdobyła siedmiokrotnie tytuł Mistrza Polski, dwukrotnie tytuł Wicemistrza Polski i dwukrotnie została Brązowym Medalistą.

W skład drużyny wchodzą: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Michalina Burzyńska – bramkarka Karolina Siemicka – bramkarka Patrycja Sfora – obrońca Sandra Klimecka – obrońca Klaudia Chrapek – obrońca Aneta Cygan – obrońca Alicja Wcisło – napastnik Karolina Późniewska – napastnik Magdalena Czaplik – napastnik 30


CENTRALNIE

2017/2018

10.Wiktoria Dziwok – napastnik 11.Klaudia Kaleja – napastnik 12.Katarzyna Wybiral - napastnik 13.Natalia Suchanek – napastnik 14.Małgorzata Synowiec – napastnik 15.Anna Klama – napastnik 16.Monika Suchanek – napastnik

Sztab szkoleniowy: 1. 2. 3. 4.

Andrzej Secemski – trener główny drużyny TMH Polonii Bytom Ladies Paweł Głaz – drugi trener drużyny TMH Polonii Bytom Ladies Marcin Kłosiński – kierownik drużyny TMH Polonii Bytom Ladies Patrycja Secemska – kierownik drużyny TMH Polonii Bytom Ladies

W sezonie 2016/17 oraz 2017/18 w rundzie zasadniczej Polonia była niezwyciężona i dzięki temu wywalczyła pierwsze miejsce w tabeli. W Play Off w tych dwóch sezonach Polonia wyszła z pierwszej pozycji pokonując wszystkich. W sezonie 2016/17 hokeistki grały w Play Off z następującymi drużynami:

31


CENTRALNIE 1. 2. 3. 4.

2017/2018 25.02.2017r. SKKH Atomówki GKS Tychy 1-11 TMH Polonia Bytom 04.03.2017r. TMH Polonia Bytom 7-0 SKKH Atomówki GKS Tychy 11.03.2017r. GKS Stoczniowiec Gdańsk 2-5 TMH Polonia Bytom 18.03.2017r. THM Polonia Bytom 9-0 GKS Stoczniowiec Gdańsk

I tak właśnie dziewczyny zdobyły swój szósty medal złoty. W sezonie 2017/18 zmierzyły się w Play Off z drużynami: 1. 24.02.2018r. MUKS Naprzód Janów 1-9 TMH Polonia Bytom 2. 03.03.2018r. TMH Polonia Bytom 5-2 MUKS Naprzód Janów 3. 10.03.2018r. GKS Stoczniowiec Gdańsk 3-4 TMH Polonia Bytom mecz się skończył po dogrywce (w dogrywce się gra to pierwszej strzelonej bramki) 4. 17.03.2018r. TMH Polonia Bytom 3-1 GKS Stoczniowiec Gdańsk I tak właśnie dziewczyny zdobyły swój siódmy złoty medal i drugi sezon są niepokonane.

32


CENTRALNIE

2017/2018

Bytomskie hokeistki (w tym słuchaczka CKU) grają też w Kadrze Polski: 1. Karolina Siemicka 2. Patrycja Sfora 3. Sandra Klimecka 4. Klaudia Chrapek 5. Aneta Cygan 6. Alicja Wcisło 7. Kasia Wybiral 8. Małgorzata Synowiec 9. Wiktoria Dziwok 10.Magdalena Czaplik 11.Karolina Późniewska 12.Klaudia Kaleja PS od redakcji Życzymy Sandrze wielu sportowych sukcesów i dziękujemy za przygotowanie artykułu do magazynu Centralnie.

Zdj.: http://planetofhockey.com/pl/bytomianki-mistrzyniami-polski-foto/ 33


CENTRALNIE

2017/2018

REPORTER INFORMUJE 34


CENTRALNIE

2017/2018

Tekst i zdjęcia - Danuta Sokal

W KWIETNIU W OPERZE ŚLĄSKIEJ

W kwietniu w Operze Śląskiej, odbył się wspaniały i niepowtarzalny koncert z okazji Gali Bytomianki i Bytomianina roku 2017. Zatem minęło już trochę czasu, ale ja mam wciąż żywe wspomnienia tego wydarzenia. Laureatami uhonorowanymi statuetkami zostali: Bytomianka Roku - Anna Lenkiewicz policjantka pracująca na co dzień w Komendzie Miejskiej oraz Bytomianin Roku - Adrian Lipiński dyrektor Teatru ROZBARK. Koncert, który ciągle pobrzmiewa mi w uszach, wykonany był przez pięć wspaniałych Bytomianek, w przeszłości również uhonorowanych statuetką Bytomianka Pory Roku. A były nimi tak różne, a jednak bardzo do siebie pasujące piękne kobiety: Mariola Konieczna, Kasia Grzesiek, Marta Król, Ewa Uryga i Kasia Moś. Całość poprowadziła kolejna wspaniała Bytomianka, a również od tego dnia, honorowa członkini LKN - Anna Popek.

35


CENTRALNIE

2017/2018 WERNISAŻ WYSTAWY W GALERII BWA W KATOWICACH

Wernisaż wystawy w Galerii BWA w Katowicach pt. "Jerzy Wroński i przyjaciele" był nie lada wydarzeniem, przy okazji którego zebrało się wielu artystów, którzy byli przyjaciółmi, współpracownikami lub znajomymi tego wspaniałego malarza, profesora, wykładowcy (m.in. na Uniwersytecie Śląskim). Wśród wystawionych dzieł, była rzeźba współpracownika Jerzego Wrońskiego na UŚ w Cieszynie, artysty mieszkającego w Bytomiu, Jerzego Ziombera. Wystawa w BWA była czynna do 10 czerwca 2018 roku w godzinach otwarcia galerii.

36


CENTRALNIE

2017/2018

37


CENTRALNIE

2017/2018

38


CENTRALNIE

2017/2018 Wernisaż wystawy „100 x 100. Nasze stulecie”

W Muzeum Górnośląskim jest bardzo ciekawa i wzruszająca wystawa o stuleciu niepodległości naszej Ojczyzny. 100 bardzo różnych przedmiotów przedstawia wiekową, subiektywnie pokazaną historię Polski. Eksponaty o różnym charakterze - przypominają przeszłość: są wzniosłe, historyczne, humorystyczne i całkiem powszechne, przeznaczone dla zwyczajnych ludzi…. Ponadto został wydany wspaniały katalog upamiętniający wystawę, w którym w sposób niesamowity zostały opisane poszczególne eksponaty – do nabycia w Muzeum Górnośląskim. Bardzo gorąco zachęcam do zgłębienia tematyki tej wystawy, która będzie czynna do 9 września 2018 r.

39


CENTRALNIE

2017/2018

40


CENTRALNIE

2017/2018

41


CENTRALNIE

2017/2018 Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu - Power of Diversity – Siła różnorodności.

The Crossing Lines Project - Projekt Przekraczania Linii W Bytomiu nie ma już Teatromanii, ale w tym roku 19 maja o godz. 21:30 odbyło się wspaniałe widowisko plenerowe, przypominające nam widzom minione przeglądy teatralne. Międzynarodowy projekt „Power of Diversity - the Crossing Lines Project” (Siła Różnorodności - Projekt Przekraczania Linii) obejmował udział 10 instytucji i festiwali teatralnych z siedmiu krajów: Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Danii. W tym przedsięwzięciu wzięło udział troje młodych ludzi z Bytomia : Anna Orkisz, Bartek Gawęcki i Karolina Grzegorzewicz. Wieczór był dość chłodny, ale warto było zmarznąć, żeby zobaczyć to świetne, kolorowe widowisko.

42


CENTRALNIE

2017/2018

43


CENTRALNIE

2017/2018

44


CENTRALNIE

2017/2018 JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się w Polsce południowej częściowo w województwie śląskim, częściowo w województwie małopolskim. Jura to piękna kraina ze wspaniałymi ostańcami, zabytkami o wspaniałej architekturze oraz cenną przyrodą w postaci pomników przyrody. Jednym z nich jest np. wywierzysko skalne, czyli źródło bijące u podstawy masywów wapiennych, w postaci źródła pulsującego. Na Jurze znajduje się Czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 163 km. Szlak ten pełen jest wspaniałych jurajskich budowli warownych, które zostały wkomponowane w ostańce wapienne. Polecam Jurę na wypady weekendowe, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

45


CENTRALNIE

2017/2018

46


CENTRALNIE

2017/2018

47


CENTRALNIE

2017/2018

48


CENTRALNIE

2017/2018 AS

ŚLĄSKI AKCENT

49


CENTRALNIE

2017/2018 HERB BYTOMIA – SYMBOL MIASTA

Pole bytomskiego herbu podzielone jest na dwie części. Po prawej stronie znajduje się sylwetka gwarka w czarnym stroju z kilofem, który kruszy skałę. Jest to oczywiście nawiązanie do górniczego charakteru miasta. Po stronie lewej znajduje się połowa złotego piastowskiego orła z herbu Piastów górnośląskich. W przeszłości herb Bytomia był wzbogacony koroną muralis czyli zwieńczeniem tarczy herbu i postaciami gryfów jako trzymaczy. Podczas spacerów po mieście warto zwracać uwagę na architektoniczne bytomskiej zabudowy – w tym bytomskie herby.

detale

50


CENTRALNIE

2017/2018

51


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj. LB

52


CENTRALNIE

2017/2018 GDZIE TO JEST?

1. AS

LB

2.

53 Odpowiedzi na końcu


CENTRALNIE

2017/2018

54


CENTRALNIE

2017/2018 HUMOR Z ZESZYTÓW

Symbole w „Weselu” S. Wyspiańskiego to kapelusz i miotła.

Chrust – opad z drzewa.

Pilot był niczym piłkarz po meczu, który wygrał strzelając gola w ostatniej minucie.

Autor dokonuje analizy persony i osiągnięć Sienkiewicza.

Nawet się nie obejrzymy, jak obudzimy się w starszym ciele.

Pustelnik po swoich ciężkich przebytych drogach w kierunku miłości i po przerzuceniu książkami wywnioskował, że w życiu nie ma miłości.

Nikt nie jest daremny.

Taniec to motyw w literaturze o bardzo długim stażu.

Stosunek ludzi w średniowieczu do śmierci był dwa razy większy, a nawet trzy.

55


CENTRALNIE

2017/2018

Foto na okładce: Aleksandra Swojnóg

REDAKCJA: Lucyna Barańska (LB) Danuta Sokal (DS) Aleksandra Swojnóg (AS)

KONTAKT mail: biblioteka@cku.bytom.pl 56 tel.: 281-60-76 wew. 41 Odp. 1 . MDK nr 1 w Bytomiu 2. ul . Józefczaka

Emagazyn16  
Emagazyn16  
Advertisement