Page 1

CENTRALNIE

2017/2018 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu

e-magazyn

CENTRALNIE Nr 15 – Marzec 2018

1


CENTRALNIE

2017/2018

SPIS TREŚCI IMPREZY 5

WOŚP

6

Konkurs matematyczny

9

Konkurs ortograficzny „Trzy Pokolenia” SŁUCHACZE W TERENIE

21

Fotografia dzikiej przyrody

24

Malowanie piaskiem MIKSER

28

Dadaistyczna przygoda

30

O fotografii w Muzeum Górnośląskim

31

O kobietach REPORTER INFORMUJE

35

Górskie wypady Głównym Szlakiem Beskidzkim

38

Premiera w Teatrze Rozbark

41

Porozmawiajmy o Operze

43

„Honorowi obywatele miasta Bytomia” ŚLĄSKI AKCENT

46

Górnik

49

Gdzie to jest NA WESOŁO

51

Humor z zeszytów GALERIA

52

Biblioteczny Instagram 2


CENTRALNIE

2017/2018

Witamy serdecznie!

Oj działo się, działo u nas ostatnio! Dwa w

konkursy,

działania

na

CKU:

stałe

już

Matematyczny

wpisane oraz

-

zakrojony na szeroką skalę, bo ogólnopolski Konkurs

ortograficzny

„Trzy

Pokolenia”

to

dowód na to, że praca z sercem zawsze przynosi efekty. W

numerze

znajdziecie

Historię

kobiet

(z lekkim przymrużeniem oka), którą przedstawił nam Tomek Pyrkosz. Przeczytajcie koniecznie! Z przyjemnością polecamy również rozdział: Reporter informuje, gdzie w niezwykłe podróże zabiera

nas

niezastąpiona

Danuta

Sokal.

Prawdziwa uczta kulturalna! Zapraszamy do lektury! 3


CENTRALNIE

2017/2018

IMPREZY

4

AS


CENTRALNIE

2017/2018 TEŻ POMAGAMY

W niedzielę 14 stycznia 2018 odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnej aparatury dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. W Bytomiu sztab Orkiestry mieścił się w siedzibie Hufca Bytom - Związku Harcerstwa Polskiego, a miejski finał akcji zorganizowany został w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Gwiazdą wieczoru był zespół Oberschlesien. W tym roku Centrum Kształcenia Ustawicznego dołączyło do Orkiestry wolontariusz - słuchacz IX Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych - Robert Winiarek, zbierał do puszki datki od słuchaczy, wykładowców i pracowników Centrum oraz słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W imieniu najmłodszych pacjentów szpitali organizatorzy zbiórki na terenie CKU dziękują za każdy dar serca.

5


CENTRALNIE

2017/2018 KONKURS MATEMATYCZNY

Konkurs Matematyczny Ω odbył się w dniu 20 lutego 2018r. (wtorek) po raz osiemnasty. Wzięło w nim udział 10 słuchaczy Wydziału Wieczorowego, w tym troje słuchaczy z Gimnazjum Wieczorowego oraz jedna słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Aleksandra Gola, która podjęła się próby rozwiązania testu na poziomie licealnym. Na poziomie Gimnazjum Wieczorowego Konkurs Matematyczny Ω odbył się po raz szósty. Dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci kalkulatorów oraz książek za najlepsze prace konkursowe otrzymują następujące osoby:

POZIOM LICEUM Pierwsze miejsce exequo: Cyryl Śmiatacz - klasa 1LO/G Patryk Opłatkowski - klasa 1LO/G Aleksandra Gola - UTW POZIOM GIMNAZJUM 1. Adam Borkowski - 3G 2. Martin Kral - 3G 3. Klaudia Nockowska - 3G

6


CENTRALNIE

2017/2018

7


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: AS

8


CENTRALNIE

2017/2018 TRZY POKOLENIA

7 marca 2018r. był dniem wyjątkowym - piąte urodziny konkursu TRZY POKOLENIA i jubileusz 35 lecia Centrum Kształcenia Ustawicznego to wydarzenie (sami przyznacie!) niezwykłe. Stąd – równie wyjątkowy pomysł – na zorganizowanie święta języka polskiego połączonego ze śląskimi akcentami. Może wydawać się, że idea organizowania dyktanda jest nieco archaiczna – funkcjonujemy przecież w czasach, kiedy piszemy głównie na komputerowej klawiaturze, a korekta tekstu odbywa się niemal automatycznie. Jednak liczba zgłoszonych uczestników, którzy podjęli „walkę” o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018 temu zaprzecza – 103 osoby, w tym sympatycy konkursu spoza województwa śląskiego, pisali dyktando o „Górnoślązaku, który na co dzień uprawia trekking i fotografuje industrialne plenery”. Była to już 5 edycja konkursu, którego organizatorem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Korfantego w Bytomiu i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli. Patronat honorowy objęli: prof. dr hab. Ewa Jaskółowa – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Katowice i „Życie Bytomskie”. Gośćmi specjalnymi konkursu TRZY POKOLENIA byli: Prezydent Bytomia Damian Bartyla, Zastępca Prezydenta Bytomia Aneta Latacz, prof. dr hab. Ewa Jaskółowa i wieloletni dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu - Paweł Warczok.

9


CENTRALNIE

2017/2018

7 marca tego roku tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018 zdobyła JOANNA HAWEŁEK. Pierwszym Bytomskim Wicemistrzem Ortografii został ARKADIUSZ KLENIEWSKI, a tytuł Drugiego Bytomskiego Wicemistrza Ortografii 2018 wywalczył BARTŁOMIEJ KUD z Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich. Po tytuł mistrza i pierwszego wicemistrza sięgnęli „zawodnicy” występujący w grupie sympatyków CKU i Bytomia.

10


CENTRALNIE

2017/2018

Równorzędne wyróżnienia w konkursie otrzymali: Szymon Banaszczak z Technikum nr 4, Jakub Kamiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 (gimnazjum), Sergiusz Kujawiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 (liceum), Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Oliwia Radoła ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z oddziałami gimnazjum, Beata Stróżyczak – Kos – sympatyk CKU i Bytomia.

Zdj.: AS

Konkurs TRZY POKOLENIA ma już swoją historię - przypomnijmy: W pierwszej edycji konkursu Bytomskim Mistrzem Ortografii 2014 został Stanisław Gwarda – słuchacz Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 2015r. tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii uzyskała Katarzyna Skrzypczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. Bytomskim Mistrzem Ortografii 2016 został Mikołaj Patalong z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. W 2017r. po mistrzostwo sięgnął Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich. Do uczestników tegorocznej edycji dyktanda i organizatorów konkursu wyjątkowy list wystosował Marek Szołtysek . Czytamy w nim: Pozdrawiam Organizatorów, ale przede wszystkim Szanownych Uczestników, którzy zdecydowali się zmierzyć z konkursem ortograficznym, TRZY POKOLENIA o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018. Bądźcie żywymi przykładami, że na Śląsku ludzie nie tylko potrafią pracować i mówić po śląsku, ale też dobrze znają język polski i jego ortografię. Dobrej zabawy i powodzenia winszuje, czyli życzy – Marek Szołtysek, autor książek o Śląsku i po śląsku. 11


CENTRALNIE

2017/2018

Konkurs „TRZY POKOLENIA” jest jedyny w swoim rodzaju. Jego uczestnicy z roku na rok udowadniają, że język narodowy jest wspólną wartością trzech pokoleń. Autorem tekstu konkursowego dyktanda była po raz czwarty Barbara Michałek - Kierownik Wydziału Informacji Bibliograficznej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. Kodowanie prac konkursowych sprawia, że stres uczestników zostaje zminimalizowany – organizatorom konkursu TRZY POKOLENIA zależy na stworzeniu przyjaznej atmosfery zdrowej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy „językowej przygody” otrzymali pamiątkowe dyplomy, smycze promujące konkurs oraz magnesy z ciekawymi bytomskimi obiektami.

Organizatorzy konkursu w czasie trwania dyktanda zadbali też o opiekunów młodzieży, którzy zostali zaproszeni na warsztaty plastyczne „Śląski pejzaż”, które poprowadziła Marta Hawlicka - prowadząca zajęcia Kola Plastycznego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W trakcie kiedy w auli trwała walka na pióra i długopisy o mistrzowskie trofea, nauczyciele techniką wydzieranek tworzyli śląskie krajobrazy. Efekty okazały się zaskakujące i oryginalne.

12


CENTRALNIE

2017/2018

W czasie, kiedy jury sprawdzało, odkodowywało prace i ustaliło wyniki ortograficznych zmagań, uczestnicy konkursu degustowali śląskie kołoczki i kopalniaki. Artystyczną atrakcją konkursu stała się też ekspozycja zdjęć nagrodzonych w konkursach fotograficznych zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w latach 2014 – 2017: „Detale architektoniczne bytomskich kamienic”, „Ekspresja i harmonia – dwa różne oblicza Bytomia”, „Bytomskie klimaty” i „Bytom - reporterskim okiem”. Warto wspomnieć, że ten ostatni zyskał status konkursu ogólnopolskiego. Oprócz fotografii uczestnicy dyktanda i goście oglądali wystawę prac malarskich artystek z Koła Plastycznego działającego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Prace seniorek również tematycznie związane były ze Śląskiem.

13


CENTRALNIE

2017/2018

Po chwili wytchnienia, kiedy poziom adrenaliny nieco spadł, uczestnicy ortograficznych zmagań zostali zaproszeni na prelekcję i prezentację „Górnictwo w sztuce”, którą przygotował i przedstawił w oparciu o swoje zbiory Krystian Szczęsny – pracownik Sekcji Informacji Naukowej Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Prezes Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki. Po pasjonującym wykładzie i w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu TRZY POKOLENIA obecni na imprezie obejrzeli występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.

Jak zawsze występ podobał się wszystkim bez względu na pesel. W repertuarze znalazły się też śląskie akcenty.

14


CENTRALNIE

2017/2018

Bytomski Mistrz Ortografii 2018 i dwaj wicemistrzowie otrzymali nagrody główne - statuetki ufundowane przez Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę i Dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszarda Kłaka. Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali również nagrody fundowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, PKO BP, Księgarnię BOOKSZPAN, właścicieli restauracji „Klimat”, „Czapla” i „Sapori Divini” w Bytomiu, Biuro Promocji Bytomia i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczali: Prezydent Bytomia Damian Bartyla, Zastępca Prezydenta Aneta Latacz i dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszard Kłak. 15


CENTRALNIE

2017/2018

16


CENTRALNIE

2017/2018

I żeby nie złamać tradycji wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie TRZY POKOLENIA 2018 organizatorzy poprosili do wspólnej fotografii.

Na początku konkursu wręczona została nagroda specjalna dla najmłodszej uczestniczki konkursu Aleksandry Brody ze Szkoły Podstawowej nr 3. Nagrodę ufundował przy wsparciu rodziców Michał Skowronek najmłodszy bytomski poeta, karateka, zdobywca wielu laurów w konkursach poetyckich, plastycznych i wokalnych. Książkowy podarunek Oli wręczyła mama Michała – Jolanta Bujoczek – Skowronek – jedna z uczestniczek dyktanda, absolwentka Państwowych Szkół Budownictwa. W dyktandzie TRZY POKOLENIA wzięli udział uczniowie z 14 bytomskich placówek oświatowych. Reprezentacja CKU wystąpiła w składzie: AGNIESZKA GUDZ klasa 3 LO WW, KRZYSZTOF JON klasa 2 LO WW, DANUTA LEWCZUK semestr VI LO2 WZ, IGOR ROSTEK klasa 2 LO WW, WANESA RUTKA klasa 3 LO WW, ELŻBIETA SIKORA semestr VI LO2 WZ, NATALIA SZCZEPAŃSKA klasa 3 LO WW, MONIKA URBAŃCZYK semestr IV LO2 WZ, DOMINIKA WEISS klasa 3 LO WW, WERONIKA ZAWADZKA semestr II LO WZ, ELŻBIETA ŻELICHOWSKA semestr IV LO2 WZ. Reprezentacji CKU serdecznie dziękujemy za udział w tym prestiżowym dla szkoły wydarzeniu.

17


CENTRALNIE

2017/2018

Dziękujemy wszystkim partnerom i przyjaciołom konkursu ortograficznego TRZY POKOLENIA, w szczególności Prezydentowi Bytomia Damianowi Bartyle, prof. dr hab. Ewie Jaskółowej – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach, Krystianowi Szczęsnemu pracownikowi naukowemu Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Prezesowi Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, Aleksandrze Szatkowskiej – Mejer – Kierownik Biura Promocji Bytomia, Ireneuszowi Heriszowi - dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, księgarni BOOKSZPAN w Bytomiu, właścicielom restauracji „Klimat”, „Czapla” i „Sapori Divini” w Bytomiu, Marzenie Czechowskiej z Zespołu Marketingu Lokalnego PKO BP i Damianowi Nowara z Bytomskiego Oddziału PKO BP, Edycie Olszówce z Działu Promocji Uniwersytetu Śląskiego za wsparcie i pomoc w organizacji konkursu, który w wyjątkowy sposób łączy seniorów, średnie pokolenie i młodzież. Podczas konkursu stoiska z materiałami promocyjnymi wystawili: PKO BP i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Relację z imprezy przygotowała TELEWIZJA SFERA. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest mgr Lucyna Barańska. Za przygotowanie materiałów graficznych i fotorelację z konkursu odpowiada mgr Aleksandra Swojnóg.

18


CENTRALNIE

2017/2018

SŁUCHACZE W TERENIE 19


CENTRALNIE

2017/2018 FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY

Dnia 28 stycznia 2018r. klasy: VI sem. LO i II sem. BHP odbyły wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego, na wystawę "Fotografia dzikiej przyrody". Wystawa składa się z 70 zdjęć wybranych z ekspozycji, powstałych w wyniku konkursu fotograficznego, organizowanego przez BBC Worldwide oraz Natural History Museum w Londynie. Zdjęcia przedstawiają środowisko przyrodnicze wybranych miejsc świata, jego potencjalne zagrożenia i możliwości ochrony. Przedstawiają naturalne piękno przyrody w fotografii. Tekst i zdjęcia: Sabina Krzisińska

20


CENTRALNIE

2017/2018

21


CENTRALNIE

2017/2018

22


CENTRALNIE

2017/2018 PIASKOWE OBRAZKI POŁĄCZYŁY POKOLENIA

W niezwykłej przygodzie ze sztuką wzięli udział słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 26 lutego w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu seniorzy i młodzież tworzyli piaskowe obrazy pod fachowym okiem Anny Rak. Malowanie piaskiem jest przykładem arteterapii. Tworzone przy dźwiękach muzyki na podświetlanym stole piaskowe dzieła zostają zapisane w pamięci komputera i przesłane ich twórcom. W tej przygodzie ze sztuką nieważny jest talent, liczy się zaangażowanie i wyobraźnia artysty. Mimo różnicy pokoleń „piaskowi artyści” świetnie się bawili. Trochę jak w teatrze antycznym na początku warsztatów ich uczestnicy przeżyli trwogę, ponieważ powątpiewali w swoje zdolności, ale kiedy nieco opanowali stres, przystąpili do radosnej twórczości. Usypane zostały w niemałym trudzie

kwiatki, ptaszki, motylki i krówki, a dla przeciwwagi śląskie pejzaże, damy retro i martwa natura. Nie zabrakło też gotyckich klimatów, tropikalnych i zimowych krajobrazów. Trudy pracy i ich efekty zostały uwiecznione w fotorelacji – i żeby nie było organizatorka wycieczki do muzeum na warsztaty malowania piaskiem mgr Lucyna Barańska – opiekun klasy 3 LO na Wydziale Wieczorowym i prowadząca zajęcia „Literatura i teksty kultury bez tajemnic” na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku – też wykazała się artystyczną weną i usypała … ślimaka.

23


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: LB

24


CENTRALNIE

2017/2018

25


CENTRALNIE

2017/2018

MIKSER

26 LB


CENTRALNIE

2017/2018 DADAISTYCZNA PRZYGODA

A kto powiedział, że trzeba być poetą, żeby napisać wiersz? Przekonali się o tym słuchacze semestru VI LO2 na Wydziale Zaocznym. Zgodnie z „przepisem” Tristana Tzary na poemat dadaistyczny na zajęciach języka polskiego powstał niezwykły wiersz. Najpierw po burzy mózgów wybrany został temat wiersza – szkoła. Potem na karteczkach słuchacze (i ciało pedagogiczne) kierując się wyobraźnią i poczuciem humoru napisali kilka skojarzeń związanych z tematem. Następnie zebrane kartki trafiły do woreczka - niestety tylko śniadaniowego, chociaż Tzara proponował worek. Lekko wstrząśnięte (ale nie zmieszane) kartki zostały przypadkowo wylosowane, a ich treść starannie przepisana na tablicy. I jak myślicie, co wyszło? Okazało się , że w pozornym chaosie było dużo sensu i jeszcze więcej świetnej zabawy. Dzieło zostało sfotografowane i trafiło do rodzinnych archiwów X. Zajęcia prowadziła mgr Lucyna Barańska.

27


CENTRALNIE

2017/2018

Zdj.: LB

28


CENTRALNIE

2017/2018 O fotografii w Centrum Edukacji w Muzeum Górnośląskim

Zawodowi fotografowie i amatorzy pstryków od października mogą uczestniczyć w comiesięcznym cyklu spotkań „Akademia Fotografii”. Spotkania prowadzi Agnieszka Rayss - współzałożycielka i prezeska międzynarodowego Kolektywu Fotografów Sputnik Photos oraz historyczka sztuki. Tematem listopadowego spotkania była fotografia dokumentalna, w styczniu dyskutowano o etyce w fotografii.

LB

29


CENTRALNIE

2017/2018 O KOBIETACH, NIE TYLKO DLA KOBIET

Zastanawiałem się, co by tu napisać z okazji Dnia Kobiet i od czego zacząć. Może od pierwszej kobiety, czyli biblijnej Ewy? „Nie płacz Ewka bo tu miejsca brak ...” Miejsca co prawda nie brak, ale to chyba już jednak ktoś kiedyś napisał i nawet zaśpiewał, a poza tym to chyba nie o tę Ewkę chodziło;-) Bardziej na miejscu jest tu „Jolka, Jolka pamiętasz ...” bo w końcu o pamiętanie tu chodzi, czyli o historię. No to zacznijmy historycznie. Otóż w czasach starożytnych kobiety nie posiadały praw, a jedyne, na co mogły liczyć, to szacunek (i to tylko te z rodzin królewskich czy też zamożnych). Były oczywiście kobiety ambitne, którym udało się osiągnąć więcej, niż bycie tylko ozdobą mężczyzny. Do takich kobiet z pewnością możemy zaliczyć królową egipską Nefertiti czy grecką poetkę Safonę. Jednak były to wyjątki, które oczywiście potwierdzały regułę, że to mężczyźni rządzili i zajmowali się gospodarką, kulturą oraz innymi publicznymi dziedzinami. W epoce średniowiecza niewiele się pod tym względem zmieniło. Oczywiście mądre kobiety rządziły swoimi niezbyt mądrymi mężami, ale niewiele z nich zajmowało eksponowane stanowiska, a biedniejsza większość nadal nie miała żadnych praw, zaś sytuacja mężatek była uwarunkowana naturalnym cyklem płodności.

Zdj.: Wikipedia 30


CENTRALNIE

2017/2018

W Rzeczypospolitej szlacheckiej żona była niejednokrotnie wspólniczką męża w prowadzeniu folwarku. Wynikało to z systemu politycznego, który wymagał od mężczyzn uczestniczenia w życiu politycznym (sejmiki, sejmy, rokosze, elekcje, itp.) albo udziału w wojnach. Rola kobiet w polityce wzrosła w czasach nowożytnych, nadal jednak dotyczyła tylko jednostek takich jak: Bona Sforza w Rzeczypospolitej, Elżbieta I w Anglii czy Katarzyna Medycejska we Francji. Pomimo, tego, że do kobiet wzdychano, wybierano na damy serca, wielbiono, wysławiano, opiewano uważano, że zamążpójście i prowadzenie domu powinno być ich największym marzeniem i szczęściem. Warto tu przytoczyć kilka słów z poradnika dla małżonków opublikowanego w 1817 r. Cóż tam znajdujemy, otóż: „żona winna wystrzegać się, aby nie dawać mężowi żadnej okazji do sprzeczki i zmarszczenia czoła”, „tylko o mężu ma myśleć”, „w interesy męża nie wtrącać się”, „winna być skromna i niekłopotliwa”. Słowem: powinna wyrzec się osobistych aspiracji i marzeń, a żyć dla upiększania świata i radości mężczyzn. Ponadto z poradnika wynikało, że mąż miał prawo oczekiwać od żony umiejętności przebaczania, wytworności obejścia, skromności, seksualnej bierności, oszczędności i pobożności. Dotyczyło to oczywiście rodzin ziemiańskich. Wśród ludności chłopskiej sytuacja wyglądała nieco inaczej. Z jednej strony pracę kobiet doceniano, z drugiej jednak pisano, iż „włościanie nasi baczniejsi są częstokroć na wygodę lichej krowy niż własnej żony”. Powiadano także, że dla chłopa „koń, rola i żona, to wszystko na jednej liście”. Na szczęście takie postrzeganie kobiet odeszło do lamusa. Jednak zrównanie kobiet w prawach z mężczyznami to dopiero wiek XX, a i to nie wszędzie. Dziś w XXI wieku kobiety w wielu społecznościach nadal nie są traktowane na równi z mężczyznami. Postęp jednak został zrobiony i z tego należy się cieszyć. 31


CENTRALNIE

2017/2018

To ekspresowe przejście przez historię pod rękę z kobietami chciałbym zakończyć wymieniając kilka kobiet urodzonych lub związanych z Bytomiem, które dzięki swojemu talentowi potrafiły zaistnieć w świadomości potomnych. I tak: - Anna Nehrebecka-Byczewska - aktorka teatralna i filmowa, - Dorota Pomykała - aktorka teatralna i filmowa, - Agnieszka Fatyga - aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, pianistka, - Joanna Orleańska - aktorka teatralna i filmowa, - Anna Popek - dziennikarka i prezenterka telewizyjna, - Karin Stanek - piosenkarka, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni, - Ewa Uryga - wokalistka jazzowa, soulowa i gospelowa. Jak widać mamy się kim pochwalić. To oczywiście tylko kilka kobiet. Te które przez niepamięć swą pominąłem serdecznie przepraszam. Jednak czy na kobiety musimy patrzeć przez pryzmat ich osiągnięć? A co z tymi, które wychowują, karmią, ubierają, piorą, sprzątają i pracują zawodowo? Toteż uważam, że wszystkim kobietom należy się szacunek za ich trud oraz zwyczajnie za to, że są! Bo jak powszechnie wiadomo „tęgi chłop, co lekko w ręku łamie sztaby, względem baby jest tak, jak dziecko, całkiem słaby. Baby, ach te baby! Czym by bez nich był ten świat?” Pytanie jest oczywiście retoryczne więc nie wymaga odpowiedzi. Zamiast tego w imieniu wszystkich mężczyzn z CKU składam wszystkim Paniom najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Tomasz Pyrkosz

32


CENTRALNIE

2017/2018

REPORTER INFORMUJE

33


CENTRALNIE

2017/2018

Tekst i zdjęcia - Danuta Sokal

GÓRSKIE WYPADY GLÓWNYM SZLAKIEM BESKIDZKIM W Chorzowie, mieście sąsiadującym bezpośrednio z Bytomiem, jest prężnie działający oddział Polskiego Towarzystwa TurystycznoKrajoznawczego. Zarząd tego oddziału PTTK podjął się realizacji bardzo ambitnego planu, mianowicie organizowania wycieczek górskich Głównym Szlakiem Beskidzkim. Szlak ten został wytyczony w okresie międzywojennym i jest najdłuższym szlakiem górskim w Polsce. Oznaczony został czerwonym kolorem i mierzy ok. 519 km. GSB wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Miłośników górskich wędrówek zachęcam do uczestniczenia w tych wyprawach, bo pomijając przyświecający cel (każdy ma inne powody do podjęcia wyzwania), można po prostu spędzić wspaniały czas na łonie natury w towarzystwie innych pozytywnie zakręconych turystów.

34


CENTRALNIE

2017/2018

35


CENTRALNIE

2017/2018

36


CENTRALNIE

2017/2018

37


CENTRALNIE

2017/2018 PREMIERA W TEATRZE ROZBARK

9 lutego 2018 roku w Teatrze Rozbark odbyła się premiera spektaklu dyplomowego opartego na poemacie Juliana Tuwima "Bal w operze" w reżyserii prof. Jerzego Stuhra. Pełna widownia, wspaniały spektakl i jego satyryczny wydźwięk, który zaczyna być ponownie aktualny, z pewnością przełożył się na dyskusję o obecnej sytuacji politycznej naszego kraju. Zaznaczę, że premiera została zaszczycona obecnością przedstawicieli władz naszego miasta, w osobie zastępcy prezydenta Pani Anety Latacz oraz pracowników Wydziału Kultury i Sportu. Zatem kto nie był na tym spektaklu, ma czego żałować, a jeśli będzie miał okazję uczestniczyć w powtórce, to z całą odpowiedzialnością polecam!

38


CENTRALNIE

2017/2018

39


CENTRALNIE

2017/2018

40


CENTRALNIE

2017/2018 POROZMAWIAJMY O OPERZE

W Operze Śląskiej odbywają się cykliczne spotkania pt. Porozmawiajmy o Operze... Gospodynią tych spotkań jest Violetta Rotter-Kozera, która w nietuzinkowy sposób prowadzi rozmowy ze swoimi ciekawymi i wspaniałymi gośćmi. Zapraszane osoby mniej lub bardziej związani są z Operą Śląską. Tym razem gościem spotkania był Robert Talarczyk - reżyser, aktor, autor tekstów, laureat wielu prestiżowych nagród, dyrektor Teatru Śląskiego, a nade wszystko miły, skromny i ciepły człowiek… Pan Robert wyreżyserował dla Opery Śląskiej musical pt. „My Fair Lady” oraz widowisko „Wujek.81 (czarna ballada)” z udziałem artystów z Opery Śląskiej. Polecam ten ciekawy cykl, który odbywa się raz w miesiącu w Sali Koncertowej Opery Śląskiej.

41


CENTRALNIE

2017/2018

42


CENTRALNIE

2017/2018 KSIĄŻKA PROF. PIOTRA OBRĄCZKI „HONOROWI OBYWATELE MIASTA BYTOMIA”

Wspaniałym wydawnictwem dotyczącym naszego miasta jest książka profesora Piotra Obrączki, której promocja miała miejsce dn. 15-02-2018r. Profesor uwiecznia w swojej publikacji sylwetki najważniejszych osób dla Bytomia od XIX wieku do obecnych czasów. W historii Bytomia tytuł Honorowego Obywatela Miasta, który jest przyznawany od drugiej połowy XIX wieku, otrzymało 19 osób. Przed II wojną światową tego zaszczytu doczekało się 11 osób . Po wojnie, dopiero z okazji 750-lecia miasta, wznowiono przyznawanie tego zaszczytnego i honorowego tytułu. Po wieloletniej przerwie, jego pierwszym laureatem, został słynny tenor Wiesław Ochman, związany z Operą Śląską od 1960 roku, gdzie występował przez trzy sezony. Książka, w sposób przystępny i obrazowy pozwala na zapoznanie się z sylwetkami wszystkich dziewiętnastu Honorowych Obywateli Miasta. Polecam tę lekturę, która została wydana ze środków gminy Bytom i jest do nabycia w Biurze Promocji Bytomia.

43


CENTRALNIE

2017/2018

44


CENTRALNIE

2017/2018

LB

ŚLĄSKI AKCENT

45


CENTRALNIE

2017/2018 Górnik Waltera Tuckermanna przywędrował na Rozbark

Kultowa rzeźba górnika, która przez wiele lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu, znalazła nowe lokum. Teraz można ją oglądać na terenie bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark – obok dawnej Cechowni Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”. Rzeźba wykonana z brązu powstała w 1935r. i przez wiele lat była „maskotką” górników KWK „Centrum” – na Barbórkę górnik „paradował” w galowym mundurze, a przy okazji innych uroczystości zakładano mu górniczy hełm. Walter Tuckermann jest nie tylko autorem rzeźby górnika – bytomianie i sympatycy naszego miasta mogą odbyć wycieczkę śladami tego magdeburskiego artysty i obejrzeć jego prace na ulicy Wallisa, Woźniaka, Tarnogórskiej, Konopnickiej i Kraszewskiego.

Zdj.: LB

46


CENTRALNIE

2017/2018

ul. Tarnogรณrska

ul. Wallisa 47


CENTRALNIE

2017/2018 ul. Wallisa

ul. Kraszewskiego

48


CENTRALNIE

2017/2018 GDZIE TO JEST?

1. AS

LB

2.

LB

Odpowiedzi na końcu

49


CENTRALNIE

2017/2018

NA WESOŁO

50 AS


CENTRALNIE

2017/2018 HUMOR Z ZESZYTÓW

Pieniądze jednak grają jakąś rolę w życiu bo w snach powracają i przypominają o sobie.

Łęcka potrzebuje pieniędzy na ochronę ciotki.

Sen jest bardzo ważnym elementem przebiegu dnia.

Miłość nawet potrafi pokonać centaury.

Wokulski pracuje w serwisie.

Umysł tych młodych ludzi jest strawiony przez pragnienia innych.

Mickiewicz w „Odzie” pragnie odświeżyć zakurzony pozytywizm i płynnie przejść w romantyzm.

51


CENTRALNIE

2017/2018

GALERIA

52 AS


CENTRALNIE

2017/2018

LB

LB

Chciałam się dzisiaj rano mocno przytulić do czyjegoś współczucia. Ale nikogo nie było w domu. 53


CENTRALNIE

AS

2017/2018

Pasowaliśmy do siebie jak dwie połówki zgniłego jabłka, albo jeden twardy i nieczuły kamień przecięty na pół i na chwilę złożony dla zmyłki.

Znam takie wrzosowiska w Kwiecie (…) robią wrażenie czegoś bardzo subtelnego, a silnego.

54

LB


CENTRALNIE

2017/2018

LB

LB

www.instagram.com/bibliotekackubytom

55


CENTRALNIE

2017/2018

Foto na okładce: Aleksandra Swojnóg

REDAKCJA: Lucyna Barańska (LB) Danuta Sokal (DS) Aleksandra Swojnóg (AS)

KONTAKT mail: biblioteka@cku.bytom.pl tel.: 281-60-76 wew. 41 Odp. 1. Ul. Olejniczaka, 2. Zamłynie

56

Emagazyn15  
Emagazyn15  
Advertisement