Raport z diagnozy czytelniczej

Page 1

A W BI SZ TY NK U BI BL IO TE KA PU BL IC ZN

DIAGNOZA POTRZEB KULTURALNYCH I CZYTELNICZYCH

alicja h programu Ko c a m a r w a n a w realizo O ry B.L.I.S.K. u t l u k z c e z r na

Ra po rt

z

di ag no zy


Raport stanowi podsumowanie pierwszej, diagnostycznej, części działania Biblioteki Publicznej w Bisztynku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury B.L.I.S.K.O

Biblioteka Publiczna w Bisztynku ul. Ogrodowa 2 11-230 Bisztynek NIP 743-199-30-67

Diagnoza została przygotowana przez Zespół Projektowy składających się z pracowników Biblioteki Publicznej w Bisztynku


Podsumowanie diagnozy wśród mieszkańców gminy Bisztynek

Młodzież szkolna gminy Bisztynek Wraz z grupą młodzieży szkolnej liczącej 62 osoby przeprowadziliśmy ankietę, która dotyczyła czytelnictwa. Byli to uczniowie następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Bisztynku; Szkoła Podstawowa w Sątopach oraz Szkoła Podstawowa w Grzędzie. Do ankiet także ochoczo przystąpiła młodzież obecna na odbywających się Dniach Bisztynka. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, np. jak często młodzi ludzie wypożyczają książki oraz jaki rodzaj literatury preferują. W sondażach zawarte także było pytanie dotyczące atrakcji, których ich zdaniem brakuje w bibliotece, książek, które chcieliby czytać, form czytelnictwa, częstotliwości wypożyczania oraz znajomości lokalizacji biblioteki. Młodzież wybrała następujące atrakcje: -plac zabaw -słodki kącik -wygodne kanapy -spotkania dyskusyjne -klub książki -noc bibliotek -wieczory autorskie -koła zainteresowań -zajęcia komputerowe -gry planszowe


Niestety czytanie wśród młodzieży nie jest zbyt często praktykowane. W większości książkami, które czytają są lektury. Najczęściej wynika to z braku czasu, ponieważ w wolnych chwilach wolą przebywać z rodziną, przyjaciółmi, uprawiając sport lub relaksując się. Jeżeli już mieliby sięgać po literaturę to woleliby czytać baśnie, literaturę historyczną lub młodzieżową, kryminały, science-fiction i komiksy.


Na podstawie wykresu możemy wywnioskować, że młodzież woli książki w wydaniu papierowym, chociaż e-booki też cieszą się zainteresowaniem w tym kręgu.

Jak wynika z powyższego wykresu, większość młodzieży wie, gdzie szukać książek.


Według sondażu młodzież najczęściej czyta tylko streszczenia. Popularną opcją jest również czytanie on-line. Niestety najmniejsza liczba osób opowiedziała się za wypożyczaniem książek z biblioteki. Niezmiernie cieszymy się tym, że biblioteka przywołuje u większości dobre myśli i nie kojarzy się z czymś złym i negatywnym.


Koło Gospodyń Wiejskich Na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, dowiedzieliśmy się, że kupują książki na własny użytek, rzadziej w formie prezentu. Najczęstszym źródłem, z którego zdobywają książki jest księgarnia stacjonarna lub internetowa. Okazało się, że najbardziej istotnym powodem przy podejmowaniu decyzji o wypożyczeniu książki z biblioteki, jest szeroki wybór tytułów oraz długi termin zwrotu książek. Jednym z czynników, które kierują do sięgnięcia po książkę w wolnym czasie jest chęć odprężenia i relaksu. Głównie jest to książka w wydaniu tradycyjnym, choć też zdarza się w wersji elektronicznej.

Według powyższego wykresu najwięcej osób czyta od 4 do 10 książek rocznie. Z badań wynika, że członkowie KGW czytają więcej książek niż statystyczny Polak.


Ankietowani najczęściej sięgają po kryminały, książki przygodowe i romanse. Uznaniem cieszy się też literatura historyczna, biograficzna i psychologiczna. Swoich sympatyków mają również książki podróżnicze, hobbystyczne, młodzieżowe i poezja.


Dorośli i emeryci Podczas tegorocznych dni Bisztynka do ankiety przystąpiło 23 osoby dorosłe. Na podstawie ich wyborów i preferencji stworzyliśmy wykresy, które pomogły nam wyciągnąć wnioski na temat czytelnictwa mieszkańców gminy Bisztynek. Wśród osób ankietowanych znaleźli się również członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak się okazało chętnie zaangażowaliby się w organizację zbiorowych spotkań lub wydarzeń mających na celu promowanie czytelnictwa.

Całe szczęście nawyk czytania ciągle egzystuje wśród dorosłych i ma się całkiem dobrze, ponieważ większość zadeklarowała, że dość często odwiedza naszą bibliotekę. Czytelnicy preferują książkę jako formę rozrywki, najlepiej w wydaniu papierowym. Literaturę, po którą najczęściej sięgają jest romans oraz kryminał. Rzadziej jest to literatura obyczajowa i przygodowa.


Pytając osoby dorosłe jakich atrakcji brakuje w bibliotece, stwierdzili, że mogłyby się pojawić noce bibliotek, różne zabawy, a także spotkania. Kolejnym plusem w bibliotece byłyby wygodne kanapy w czytelni, na których można usiąść by przeczytać lub wybrać książkę. Ankietowani na pytanie dotyczące spędzania wolnego czasu wymienili: -szydełkowanie -robótki na drutach -pieczenie ciast -origami -pisanie wierszy -wycieczki -imprezy taneczne w okresie letnim -kino sezonowe -tworzenie ozdób choinkowych -lepienie z gliny.

Niezmiernie miłe jest to, że mieszkańcy gminy Bisztynek nie mają żadnych złych skojarzeń z biblioteką. Cenią sobie bardzo ciszę i spokój, która panuje w naszej placówce. Doceniają także sympatyczną obsługę, która stara się zawsze pomóc lub w czymś doradzić.


fotorelacja ze spotkań w ramach diagnozy potrzeb czytelniczych
Raport stanowi podsumowanie pierwszej, diagnostycznej, części działania Biblioteki Publicznej w Bisztynku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury B.L.I.S.K.O