Page 1

Tydzień Zakazanych Książek 2012 – podsumowanie

bibliosfera.net bibliosfera.org


Tydzień Zakazanych Książek 2012 – podsumowanie Opracowanie: Krzysztof Lityński (krzysztof@bibliosfera.net)

Teksty dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwaNa tych samych warunkach 3.0 Polska.

Teksty wolno kopiować, rozpowszechniać, tworzyć z nich utwory zależne, użytkować w sposób komercyjny pod warunkiem oznaczenia autorstwa jako bibliosfera.net, podlinkowania do http://bibliosfera.net/ oraz udostępnienia na tej samej licencji. Właścicielami praw do zdjęć są biblioteki lub ich pracownicy.

CC BY-SA bibliosfera.net


Wstęp Prezentujemy Wam podsumowanie Tygodnia Zakazanych Książek 2012 (30 IX – 6 XI). Tworząc je wykorzystaliśmy wypełnione przez formularz zgłoszenia, a także relacje i fotogra)e przesłane przez biblioteki. Dziękujemy bibliotekom, które przesłały łącznie ponad pół tysiąca zdjęć (a cały czas dosyłają! :)). Niestety nie byliśmy w stanie zaprezentować ich tu wszystkich, więc subiektywnie wybraliśmy około 60, które ilustrują akcję. Więcej materiałów znajdzie się wkrótce na naszej stronie w serwisie Facebook: http://facebook.com/bibliosfera.net Zespół serwisu bibliosfera.net


231

Tyle polskich bibliotek zgłosiło organizjację Tygodnia Zakazanych Książek 2012

Wśród organizatorów znalazły się instytucje z całej Polski. Najwięcej bibliotek (30) było z  województwa śląskiego. Niewiele mniej, bo 29 znalazło się w  województwie wielkopolskim, a  trzecie miejsce zajęło województwo dolnośląskie z 27 bibliotekami. Spośród miast najwięcej, bo osiem bibliotek włączyło się z Warszawy. Na  drugie miejsce wpłynęła Łódź z pięcioma. Cztery biblioteki z Wrocławia dały mu trzecie miejsce w tym zestawieniu.


Typy bibliotek Tydzień Zakazanych Książek w Polsce był organizowany w najróżniejszych bibliotekach – od wiejskich )lii po największe biblioteki uniwersyteckie jak BUW czy Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego. Zgłosiła się też jedna biblioteka cyfrowa i... oddolna biblioteka sąsiedzka.


Co się działo? Biblioteki najczęściej deklarowały przygotowanie wystawy (204!).

GBP w Trzydniku Dużym. Filia w Rzeczycy Księżej

GBP w Komorowie

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach

MBP w Gry'cach

MBP w Wągrowcu


MBP w Świeciu

GBP w Gostycynie MBP w Świeciu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu postawiła cenzora, który „kontrolował” wypożyczane książki, dokładając do nich zakładkę z napisem „OCENZUROWANO”. W akcję zaangażowała się też Straż Miejska.

MBP w Świeciu

MBP w Świeciu


Bardzo przypadła nam do gustu oryginalna wystawa Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie przedstawiła wystawę tematyczną składającą się z książek zakazanych ze względów politycznych przez władze komunistyczne.


Kraty i łańcuchy Podobnie jak w zeszłym roku powodzeniem cieszyły się kraty i łańcuchy. Na zdjęciach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach.


Pracownicy Biblioteki Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali wystawkę pt. „Opozycja systemowa” tematycznie odpowiadającą pro)lowi gromadzonych zbiorów. Pokazano wybrane publikacje, które poruszają zakazane tematy: Katyń, literatura niezależna, opozycja, totalitaryzm, wypędzenia, zemsta o)ar, zesłania. Do pisarzy opozycji systemowej, których książki znalazły się na wystawie, należą m.in. Uwe Johnson, Reiner Kunze, Józef Mackiewicz i Aleksander Solżenicyn.

Bib

liot eka

NE eka CS Bibliot

Biblioteka CSNE

CSN

E


Ciekaw y pomysł miała też Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży, która  zorganizowała ,,Palenie Zakazanych Książek''. Na drzwiach była lista 95 zakazanych, a przed nimi symboliczny stos, na którym płonęły zakazane książki. Oczyszczono też z zarzutów kobiety oskarżone o opętanie przez książki. Było trudno, bo czarownice ze Stróży czytają. ;-)


Największa biblioteka Z tego co wiemy, największą biblioteką biorącą udział w akcji była po raz kolejny Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, która stworzyła swego rodzaju ołtarz z zakazanych książek.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie


Gazetki ścienne i plakaty

MiPBP w Łęczycy

MiPBP w Łęczycy

BP w Aleksandrowie Łódzkim (Filia nr 2)

MBP w Czeladzi

Koszalińska Biblioteka Publiczna

Biblioteka Collegium Polonicum UAM w Słubicach


Co najmniej czternaście spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki w bibliotekach zostało poświęconych zakazanym książkom.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie

6 bibliotek zdecydowało się na pokaz ) l m ow y . W ś r ó d n i c h Pow i a tow a Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Biblioteka pod Atlantami (Filia  11) z  Wałbrzycha, Biblioteka przy ZSO im.  Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, Biblioteka Szkolna II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego i Biblioteka SP nr 14 z Lublina oraz Biblioteka Szkolna Liceum i  Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie.

Po lewej: Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu (Filia 11)


Zakładki Zakładki Tygodnia Zakazanych Książek znalazły się m.in. w Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie Łódzkim, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi, Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach i Gminnej Bibliotece Publicznej w Ujsołach.

Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Łódzkim

Gminna Biblioteka Publiczna w Ujsołach

MBP w Czeladzi

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach

MBP w Czeladzi


TZK 2012 na zewnątrz Część bibliotek reklamowała Tydzień Zakazanych Książek także poza bibliotekami – nie tylko w mediach lokalnych, ale też tworząc plakaty, bannery i wystawy na zewnątrz.

Biblioteka Miejska w Ustce Biblioteka Miejska w Ustce

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Karczewie

Biblioteka Publiczna Powidz

MBP w Wągrowcu

PBP w Puławach

GBP w Komorowie


Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku postanowiła zorganizować happening w kilku wybranych punktach miasta.


Tydzień Zakazanych Książek w Słupsku otworzyli Czerwony Kapturek i Koszałek Opałek, czyli Katarzyna Odrowska z Działu Młodzieżowego oraz Przemysław Kowalczyk z Pracowni Digitalizacji MBP w Słupsku.

Fot. Sławomir Żabicki (lic. CC BY-SA)


TZK 2012 w Internecie

15 468

Tyle razy odwiedzono podstrony akcji w serwisie bibliosfera.net

5 200

Co najmniej tyle razy pobrano przygotowane przez nas materiały

389

Tyle osób zadeklarowało udział w głównym wydarzeniu TZK 2012 na Facebooku Wiele bibliotek tworzyło własne wydarzenia w tym serwisie

Zdjęcie laptopa: Nemed (remix: Krzysztof Lityński)


Biblioteka WSP w Łodzi prezentowała każdego dnia innego „zakazanego” naukowca, znaleźli się wśród nich m.in. Kartezjusz, Machiavelli, Diderot, Erazm z Rotterdamu czy David Hume.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie codziennie publikowała na swojej stronie facebokowej cytat z zakazanej książki, a zadaniem czytelników było odgadnięcie tytułu.


Biblioteki o akcji Ekspozycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych czytelników. Niektórzy sądzili, że to żart, inni chętnie wczytywali się w powody zakazów. Wszystkim podobał się przewrotny sposób reklamowania dzieł zabronionych. „Już szykuje się kolejka czytelników po książki, które podczas owego tygodnia wisiały u nas za kratami, a wcześniej stały na półkach zapomniane.”

BP w Brześciu Kujawskim

„Planujemy włączyć się w akcję za rok, poszerzając ją o nową w naszej szkole formułę, czyli organizację sympozjum poświęconego cenzurze i wolności słowa.

BP w Aleksandrowie Łódzkim Filia nr 2

„Kopernik” kocha Tydzień Zakazanych Książek! <3” Biblioteka ZSO im. M. Kopernika w Kołobrzegu „Okazało się, że taki „tydzień” to  świetna reklama dla literatury oraz biblioteki. Już myślimy o przyszłorocznej akcji i planujemy, czym nowym zaskoczyć czytelników.” MBP w Czeladzi


„Dzięki tej akcji w naszej bibliotece książki, które nie były wypożyczane od lat znów stały się atrakcyjne i ciekawe.” MiGBP w Niemczy

„Po odzewie z jakim spotkałyśmy się w naszej bibliotece z pewnością będziemy się do niej przyłączać co rok. :-) "Zakazane" obwoluty okazały się strzałem w dziesiątkę – krzykliwe kolory, odpowiednia czcionka i sukces murowany... miałyśmy problem z utrzymaniem ilości pozycji książek na specjalnie wydzielonym regale, co nie ukrywamy, bardzo nas cieszyło.” GBP w Komorowie

„Tego typu akcje są potrzebne i pożyteczne. Tydzień Zakazanych Książek został przedłużony o dodatkowe siedem dni.” PBP w Wągrowcu „Dzięki włączeniu się naszej biblioteki w "Tydzień Zakazanych Książek" "odkurzyliśmy" książki zapomniane przez czytelników i wielu z nich zachęciliśmy do ponownej lektury.” MiPBP w Łęczycy „Czytelnictwo wzrosło...” Biblioteka ZSE we Wrocławiu


Dziękujemy! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację akcji z okazji Tygodnia Zakazanych Książek promując biblioteki, czytanie i książki, które w przeszłości popadły w niełaskę. Cieszymy się szczególnie ze względu na różnorodność pomysłów oraz opisywane przez Was reakcje czytelników, którzy zaintrygowani wypożyczali zakazane tytuły. Mamy nadzieję, że następna edycja będzie cieszyła się jeszcze większym powodzeniem. Do zobaczenia za rok! :)


bibliosfera.net bibliosfera.org

Tydzień Zakazanych Książek 2012 - podsumowanie  

Podsumowanie akcji Tydzień Zakazanych Książek 2012