Page 1

YENİDEN TERMAL

9

LİMAK THERMAL BOUTIQUE HOTEL İLETİŞİM BÜLTENİDİR

Sayı 9 Mayıs 2012

Zaman Tüneli Bu sayıda: Zaman Tüneli “Kaynak” (Memba)

2

Otelimizden İlkbahar Manzaraları

2

Yalova Kaplıcaları Tarihçesi

3

Misafirlerimizin Yazdıkları

3

Güzel Yalova Şiiri

4

Çay Menülerimiz

4

Görsel ağırlıklı bir sayı ile karşınızdayız. Bu sayımızda, Termal Kaplıcaları içinde bulunan Kaynağa ait çeşitli zamanlarda çekilmiş olan ve bizim araştırmalarımız sonucu bulduğumuz fotoğrafları “Zaman Tüneli” başlığı altında sunduk. Bahar mevsiminin tüm güzelliklerini bir arada yaşadığımız bu aylarda Otelimizden ilkbahar görünümlerini vermeye çalıştık. Bu arada, oluşan fırtınada bahçemiz içinde bulunan asırlık ağaçların yıkılışlarını izlemek bizleri oldukça üzdü. Buna ait bir resmi de sayı içerisinde sizlerle sunuyoruz.

Otelimiz Gazino binasının ilk yıllarına ait bir resmi.

Yalova Kaplıcaları Tarihçesini de kısaca sunmaya çalıştığımız bu sayımız da Yalova ile ilgili yazılmış bir şiiri de sizlerle paylaşıyoruz. Keyifle okumanız dileğimiz ile.

İlkbahar mevsimi Termal ’de renklerin coştuğu bir mevsimdir (Otelimiz açık havuz başından bir manzara). Bunu biliyor muydunuz?

Otelimizin gece görüntüsüne ait bir fotoğrafı. 1

Termal ’de bulunan Atatürk Köşkünün 38 günde yapıldığını..


YENİDEN TERMAL

Sayfa 2

Osmanlı dönemi en eski

1930 öncesi

Fotoğrafı

ZAMAN TÜNELİ Bu sayımızda Termal ’de suyun çıktığı kaynağının (Memba) zaman içerisindeki geçirdiği evreleri fotoğraflarla vermeye çalıştık.

1937

1930

1962

1940’lı yıllar

Günümüzde

OTELİMİZDEN İLKBAHAR MANZARALARI

1

3

2 Termal doğal florası içinde yetişen endemik bir sarı papatya türü, otelimiz girişinde. 1.

2. Fırtınadan sonra diktiğimiz mevsimlik çiçeklerimiz. 3. Çınarlarımızın henüz yaprakları küçük. 4. Köşk Brasserie’de çay keyfi.

4

5. Nisan ayında fırtınaya yenik düşerek devrilen asırlık meşe ağaçlarımızdan biri. 2

5


Sayı 9

YENİDEN

TERMAL

“YALOVA KAPLICALARI TARİHÇESİ” Eski Yunanlılar tarafından Pitiya, Osmanlılar tarafından Yalokova, Türkler tarafından Dağ Hamamı, Zamanın Beyoğlu Muhitince Kuri le ben (Coury Les Bains), günümüzde Yalova kaplıcaları ya da Termal olarak bilinmektedir. Yalova merkez ilçeye 12 km mesafede ve denizden 120 metre yükseklikte Samanlı dağları arasındaki bir vadide yemyeşil ormanlar içinde Şifalı suları ile tanınmış, dünya çapında ünü olan bu sıcak su kaplıcalarının tarihi eskidir. MÖ 2000 sene önce bir yer sarsıntısı sonucu meydana geldiği değerlendirilen Yalova kaplıcaları sırası ile Yunan, Romalılar, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerini yaşamıştır. Şimdiki Yalova’ya altıncı asırda Pitiya, Pilepitia, Pition, ve Pitiyade kudret hamamları, Bizanslılar zamanında Epilepsis Pitia, Osmanlılar zamanında Yalokova, Yalakabat ve en nihayet Yalova ismi verilmiştir. MÖ. 300 yılarına kadar bölgede varlığını sürdürün Küçük Asya Kavmi (Bitinya) bu suların ve dumanları Garyonez adındaki bir ejdere ait olduğu inancı, daha sonra bölgeye nüfus eden Yunanlılarca, Kuvvet ve atletizm tanrısı memba suları arayıcısı Heraklis (Herkül), sıcak ve kükürtlü suların sahibi ve Tanrısı olarak bilinmiş, bizzat Herkül bu yer altı Ejderini öldürerek kendisi bu şifalı suları bahşeden olarak yer almıştır. Tarihin bu ve bundan sonraki dönemlerindeki medeniyetler için önemli bir sağlık ve dinlence merkezi olan Yalova kaplıcaları, Cumhuriyet döneminde de hakkettiği yeri alarak cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından özel bir önem verilmiş ve yeniden imar ettirilmiştir. Atatürk’ün Yalova’ya ayak bastığı 1929 yılından ölümüne dek 311 gününü burada geçirmesi ve adeta burayı Cumhuriyet’in Yazlık bir başkenti olarak kullanması oldukça manidardır.

Bugün Termal otel içinde sergilenen Herkül Kabartma sitili. Küçük Asya Kavmi İnancını Simgeleyen Ejderi öldürürken, eski Yunanlılar kendisini sıcak suların bağışlayıcısı olarak görmüşlerdir.

MİSAFİRLERİMİZİN YAZDIKLARI  İlk kez geliyoruz ve son derece memnun kaldık. Özellikle de personelin iyi niyetli, yardımsever, ilgili ve güler yüzlü halinden, otelin güzelliğinden çok etkilendik. Teşekkürler. HELİN ERTEM 1922 10/04/2012 Genel anlamda bütün personelin güler yüzlü olması beni çok etkiledi. Misafiriniz olmaktan çok memnun kaldık. Kendi evimizde gibi rahattık. Çok teşekkürler. SUZAN ZADE 1914 19/04/2012 Herkes mutlaka gelmeli. Güler yüzü ve sevgiyi bir arada hissediyorsunuz. SEZAİ ÜLKÜ 1898 23/04/2012

3


GÜZEL YALOVA Gezdik Yalakabadın o mahmur seherinde Yaran ile Termal’deki gül bahçelerinde Bir sahne ki envai çiçeklerle bezenmiş İş etiketi satırınız burada yer alacak.

Renk mahşeri titrerdi güneş hüzmelerinde Biz bulduk ışıklarla akan abıhayatı Sıhhat sunulan, hastaya germabelerinde

GÖKÇEDERE MAH. ADNAN KAHVECİ CAD. SAĞLIK OCAĞI YOLU ÜZERİ TERMAL / YALOVA Tlf : +90 226 675 78 00 (Pbx) Fax : +90 226 675 78 20 http://www.limakhotels.com

LÜTFEN ! elinizde bulunan bu bültenin başkalarınca da okunabilmesi için atmayınız ! BÜLTENİ ALABİLİRSİNİZ.

Akşam yeşil ormanları beklerken ilahlar Tenhada periler yıkanır çeşmelerinde İstanbul’a dünya güzeli dense sezadır Yeşil Yalova Zümrüdüdür tacıserinde Olmaz hele bir kuşesinin misli menendi Büldanı cihanın dahi en muteberinde

Y AYIN: LİMAK THERMAL BOUTIQUE HOTEL EDİTÖR: BEYTULLAH AYDIN

Hubanı, İstanbul’daki arayışı hüsnün Pek başkacadır cilvesi nahit nazarında

UNUTMAYINIZ !

Şair Nahit Sirri

OTEL YANGINLARININ % 70’İ SİGARADAN KAYNAKLANMAKTADIR. LÜTFEN! ODALARDA SİGARA İÇMEYİNİZ.

ÇAY MENÜLERİMİZ Limak Thermal Boutique Hotel’de çay içmek bir başka keyiftir.. Çay sohbetinize kuşların cıvıltısı eşlik ederken, temiz bir havayı da yudumlarsınız.. Otelimizden ayrılmadan önce özel sunumu ve fiyatı ile günün her anında bulabileceğiniz çay saati menümüzü mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

4

9. Yeniden Termal Mayıs 2012 9.sayı  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you