Page 1

Середа, 19 жовтня 2016 року № 79 (10137) Виходить з березня 1935 року

ÄΠ²ÄÎÌÀ ÆÈÒÅ˲ ÑÅËÀ ÒÐÈ˲Ñ!

ÆÈÒÅ˲ ʲÐÎÂÎÃÐÀÄÙÈÍÈ ÍÀÇÂÀËÈ ÃÎËÎÂͲ ÏÐÎÁËÅÌÈ ÎÁËÀÑÒ²

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів Триліського сільського голови (Триліська сільська рада)» від 22 вересня 2016 р. №1560 – VІІІ позачергові вибори до Триліської сільської ради призначено на 4 грудня 2016 року. Триліська ТВК.

17 жовтня під час апаратної наради в ОДА місцева соціологічна служба оприлюднила результати соцдослідження про головні проблеми жителів Кіровоградщини. Дослідження проводилось з 15 по 25 вересня та охопило 600 респондентів у 33 населених пунктах з 13 районів. Так, серед головних проблем для жителів області, згідно озвученої інформації, є високі ціни – 54,5%, низькі доходи – 41,7%, безробіття – 40%, війна – 33,8% і тарифи – 25,3%. Щодо першочергових дій, котрі мають бути здійснені владою для покращення життя в області, опитані відзначили: створення нових робочих місць – 13,4%, ремонт доріг – 8,5%, більше спілкуватись з людьми – 5,2%. Варто зазначити, що 64% опитаних не змогли визначитись з кроками влади, котрі зможуть змінити ситуацію на краще.

ÓÊÐÀ¯ÍÑÜÊÀ ÀÐÌ²ß Ç Ê²ÍÖß ÆÎÂÒÍß ÑÒÀÍÅ ÊÎÍÒÐÀÊÒÍÎÞ ² ÄÎÁÐβËÜÍÎÞ

ÔÐÀÇÀ ÍÎÌÅÐÀ Сильна людина не та, що не падає, а та, що знаходить в собі сили піднятися.

Збройні сили України (ЗСУ) стануть контрактними і добровільними з жовтня 2016 року. Про це заявив Президент України Петро Порошенко. Нагадаємо, за 2016 рік в Україні з’явилося 57 тисяч контрактників і 100 тисяч резервістів. Крім того, українська Національна гвардія переходить на контрактну службу.

Êóðñ âàëþò ÍÁÓ

ÓÐÎ×ÈÑÒÎÑÒ² Ç ÍÀÃÎÄÈ ÄÍß ÇÀÕÈÑÍÈÊÀ ÓÊÐÀ¯ÍÈ 13 жовтня у приміщенні районного будинку культури пройшли урочистості з нагоди Дня захисника України. Слова вдячності матерям за синів, усім воїнам-захисникам за те, що ми можемо сьогодні вільно жити і не втрачати надію на мирне майбутнє, висловили голова районної державної адміністрації Ольга Борота, голова районної ради Григорій Гончаренко та військовий комісар району Олексій Сєргєєв. Керівники району та військовій комісар також привітали захисників і відзнаками. Так, за особисту мужність і відвагу, проявлені у захисті державних інтересів, зміцнення обороноздатності й безпеки України та з нагоди Дня захисника України

грамотами районної державної адміністрації та районної ради нагороджено Загинайка Романа Дмитровича, Зілінського Романа Руслановича, Ситника Віталія Валентиновича. За особисту мужність, проявлену під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, та з нагоди Дня захисника України відзнакою Кіровоградської обласної ради «За мужність та відвагу» нагороджено майора Савченка Юрія Васильовича. Грамотами Олександрівського військового комісаріату нагороджено Мисевру Сергія Юрійовича, Черниш Світлану Степанівну, Кравченка Анатолія Петровича.

ÎËÅÊÑÀÍÄвÂÙÈÍÀ ÏÐȲÒÀËÀ ²ÉÑÜÊÎÂÈÕ ÏÎÄÀÐÓÍÊÀÌÈ Черговий гуманітарний вантаж для військових напередодні Дня захисника України відправлено з Олександрівщини на Схід України, зокрема, на передові позиції 128-ї бригади біля сіл Піски, Кирилівки, Авдіївки, селища Первомайська. Продукти харчування, теплі речі, медикаменти, малюнки та листи доставили волонтери Анатолій Кравченко та Сергій Гавриш. Нашим бійцям передано м’ясо, сало, картоплю, буряки, моркву, цибулю, капусту, часник, олію, спеції, консервацію, чай, каву, мед, цукор, макарони, крупи, свіжі помідори, лимони, яблука, банани, печиво, цукерки, мариновані гриби, оселедці домашні, пиріжки, салати, моркву та буряки по-корейськи, туалетний папір, миючі засоби, вологі серветки, шкарпетки, цигарки, медичні засоби, маскувальні сітки. Все це було зібрано завдяки громадам Олександрівської селищної ради, сільських рад Красносілки, Букварки, Розумівки, Івангорода, Бовтишки, Нової Осоти. Велика подяка також трудовим колективам відділу культури, відділу освіти, управління агропромислового розвитку, відділу Держгеокадастру, районної державної адміністрації, районної ради, районної лікарні, окремо – ТДВ „Фундукліївське ХПП”, особисто керівнику В.П. Зеленьку за придбання 1000 м електричного дроту, який замовили воїни. Цілого кабана подарував нашим захисникам директор ТДВ „Цибулівське ХПП” Володимир Савченко, Олександр Загинайко надав сала, Ігор Кропивницький – олію, Олена Ткаленко – миючі засоби, Світлана Семенченко – печиво. Продавці м’ясного павільйону на чолі з Катериною Чернегою зібрали ще кілька кілограмів сала, Анатолій Сидоренко, Олександр Вороненко дали меду, Станіслав Бакаляр

– тютюнових виробів. Завдяки коштам, які передали Ольга Мохур, Людмила Мороз, Тетяна Вершигора, Тетяна Писанюк, Станіслав Шпирко, Антоніна Оберчук, Андрій Третяк, Костянтин Бурківський, Олександр Мурашкін, Микола Чипіга, Юрій Кравченко, Олена Ткаленко, а також працівники управління агропромислового розвитку, райдержадміністрації та районної ради, були закуплені медикаменти, свіжі фрукти, чай, кава, вологі серветки, туалетний папір, тютюнові вироби. Долучились до збору теплих речей та продуктів харчування навчально-виховні заклади району, які провели акцію „Зігрій солдата”, а саме: опорні школи та філії Красносільського НВО, Красносілківського НВО, Михайлівського НВО, Олександрівського НВО №1, Олександрівського НВО №2 та вихованці РЦДЮТ – написали листи та підготували малюнки для захисників. Пальне для поїздки надали Дмитро Мамалат, Станіслав Бакаляр, Олександр Пісний, Сергій Гавриш. Пакували та готували до відправки гуманітарний вантаж Сергій Лаврусь, Олександр Балхановський, Зінаїда Котовська, Віра Бук, Світлана Куценова, Дмитро Байбутліді. А ще Світлана Куценова приготувала буряки і моркву по-корейськи. „Кулінарна сотня села Нової Осоти” на чолі з Тамарою Бевз – Катерина Лагно, Катерина Давидова, Валентина Краплина, Віра Андрусик, Валентина Шмарко – напекли пиріжків, булочок, пряників. Щиро дякую всім, хто долучився до відправки гуманітарного вантажу. Миру і злагоди у Ваші оселі! З вдячністю Валентина ГИРИЧ, керівник центру надання допомоги учасникам АТО.

ÑʲËÜÊÈ Â ÓÊÐÀ¯Í² ÂÆÅ ÂÈÐÎÁËÅÍÎ ÖÓÊÐÓ? Станом на 17-те жовтня в Україні вже вироблено 709,8 тисячі тонн цукру. У виробництві задіяно 40 цукрових заводів. За добу переробляється 150,7 тисячі тонн цукрових буряків та виробляється 22,6 тисячі тонн цукру. Із початку сезону прийнято 5,83 млн. тонн та перероблено 4,90 млн. тонн цукрових буряків. Що стосується Олександрівського цукрового заводу, то за два тижні роботи завезено 6,5 тисячі тонн буряків, але через несприятливі погодні умови сезон цукроваріння ще не розпочався.

ÕËÎÏ×ÈÊÈ Ë²ÄÈÐÓÞÒÜ З початку нинішнього року у пологовому відділенні Олександрівської центральної районної лікарні з’явилося на світ 142 немовляти, з яких 79 хлопчиків та 63 дівчинки. Нагадаємо, що за дев’ять місяців 2015 року світу «посміхнулося» 169 немовлят, з них 95 хлопчиків і 74 дівчинки. Про цю статистику розповіла кореспонденту в.о. старшої акушерки акушерськогінекологічного відділення лікарні Ольга Шепель.

ÍÀÐÎÄÍÈÉ ÏÐÎÃÍÎÇ Цього дня вшановується пам’ять апостола Хоми. Починаються холодні вітри: «Одягай теплу сукню з дня Хоми». До цього дня виявлялись надлишки хлібних припасів: «Хома – велика крома (сума); тобто достаток хліба і запасів». Якщо на Хому випаде сухий перший сніг, літо хорошим буде, а якщо у цей день немає вітру, можна очікувати швидкого похолодання.

За високу професійну майстерність, відповідальність, витримку, вірність присязі та з нагоди Дня захисника України Подяки районної державної адміністрації та районної ради отримали особові склади військових частин А-0981, В-5788 та 34-й мотопіхотний батальйон. З нагоди свята відбувся концерт, який підготували працівники районного будинку культури та районний центр дитячо-юнацької творчості. Для всіх гостей районний краєзнавчий музей та школи району підготували фотовиставки, колажі, малюнки про своїх героїв, які охороняють їхній спокійний сон.

ØÀÍÎÂͲ ÆÈÒÅ˲ ÐÀÉÎÍÓ! Триває передплата на районну газету „Вперед” на 2017 рік. Залишайтесь з нами!

Â×ÈÒÅËßÌ ÎÁËÀÑÒ² ϲÄÂÈÙÀÒÜ ÇÀÐÏËÀÒÓ, ÀËÅ ÍÅ ÂÑ²Ì Це передбачає закон про освіту. Зарплати сертифікованих вчителів із наступного року можуть збільшити. «Нині педагоги отримують меншу зарплатню, ніж асистенти університетів. Працю вчителя вищої категорії оплачують за 11-м тарифним розрядом, а асистента викладача у вищому навчальному закладі — за 15-м. Різниця — близько 700 гривень. Уже з наступного року, відповідно до цього закону, буде просування вчителів за тарифною сіткою на 2 розряди вперед», – каже Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України. Зараз оклад учителя вищої категорії 2334 грн., асистента вузу — 3054. Натомість, 61 стаття цього закону регулює рівень зарплати вчителя. Там вказано, що його посадовий оклад дорівнює 3 мінімальним зарплатам. «Насамперед ми збільшимо зарплати вчителям, які підвищуватимуть свою фаховість. Педагогічний працівник, який пройде сертифікацію, отримуватиме щомісячну доплату в 20 відсотків від посадового окладу протягом часу дії сертифікату. Це – вагомий крок у підвищенні соціального статусу вчителя», – каже міністр.

ÎÁËÀÑÒÜ ÎÒÐÈÌÀª 9 ÌËÐÄ ÃÐÈÂÅÍÜ Ç ÄÅÐÆÀÂÍÎÃÎ ÔÎÍÄÓ ÐÅòÎÍÀËÜÍÎÃÎ ÐÎÇÂÈÒÊÓ У 2017 році Кіровоградщина отримає 9 млрд. гривень з державного фонду регіонального розвитку. Про це під час наради в ОДА повідомив очільник області Сергій Кузьменко. «Це значні кошти, це більше ніж було в 2016 році. І нам надзвичайно важливо бути ефективними у якісному використанні тих коштів, які сьогодні працюють в області. У нас чимало об’єктів, важливих об’єктів, тож ми повинні ефективно використати ці гроші і якісно зробити свою роботу, а також дати людям розуміння, що ті об’єкти, які будуються, надзвичайно важливі для них», – сказав С.Кузьменко. За словами голови облдержадміністрації, ще 1 млрд. гривень передбачається для створення інфраструктури для об’єднаних територіальних громад.


2 ÍÀÉÊÐÀÙ² ÑÏÎÐÒÑÌÅÍÈ – Ó ÍÀØÎÌÓ ÐÀÉÎͲ

19 жовтня 2016 року Âàøå çäîðîâ’ÿ

ÃÐÈÏ: ÙÎ ÐÀÄßÒÜ ÔÀÕ²ÂÖ²? Грип поширюється в глобальних масштабах: до 5-10% серед дорослого населення і 20-30% – серед дітей. Епідемії приводять до втрати працездатності та підвищеної смертності у людей з високим ризиком (діти раннього віку, вагітні жінки, хворі пенсійного віку, пацієнти з хронічними захворюваннями). Грип має більш тяжкий перебіг порівняно з іншими ГРВІ, та призводить до ускладнень, які в найбільш тяжких випадках можуть закінчитись летально. Він починається з підвищення температури тіла до 39-40О С, що тримається щонайменше три дні. Також характерна ломота в тілі, біль в очах, голові, світлобоязнь. Потім з’являється кашель, біль у грудях. За рекомендаціями ВООЗ, найкраще попередити грип, зробивши вакцинацію за 2-3 місяці до початку епідемії. Протигрипозна вакцина реалізується через аптечні мережі, зробити щеплення можна в Олександрівському районному центрі ПМСД, на ІІ поверсі у кабінеті щеплень, після попереднього огляду лікарем. Для лікування грипу необхідно використовувати тільки противірусні препарати, а не антибіотики і імуномодулятори. Також окремо існує група лікарських засобів, що направлені на полегшення симптомів. Тож радимо вам вчасно звертатись за кваліфікованою медичною допомогою та рекомендаціями з профілактики грипу та ГРВІ. Зичимо вам здоров’я! Тетяна КОРОТИЧ, завідувач Олександрівської амбулаторії ЗПСМ.

ÄÐÓÃÀ ÎÏÅÐÀÖ²ß Â ÓÊÐÀ¯Í²: ÆÈÒÅËÜÖ² ʲÐÎÂÎÃÐÀÄÙÈÍÈ ²ÌÏËÀÍÒÓÂÀËÈ ÌÅÕÀͲ×ÍÅ ÑÅÐÖÅ 15 жовтня на стадіоні ім. М.Шишки відбувся обласний етап сільських спортивних ігор серед найкращих спортсменів ВФСТ «Колос». Всього у змаганнях взяли участь 8 команд з Петрівського, Світловодсь-

кого, Онуфріївського, Знам’янського, Долинського, Кірвоградського, Маловисківського та нашого районів. Зі святом спорту учасників змагань привітали голова райдержадміністрації Ольга Борота

та голова обласної організації ВФСТ «Колос» Віктор Махно. Змагання проходили у п’яти видах спорту – перетягування канату, армспорт, «Спортивна сім’я», волейбол та легкоатлетична естафета.

Перемігши у трьох видах змагань із п’яти, наші спортсмени упевнено вибороли І місце у командному заліку. Другими стали представники Кіровоградського району, а третє місце за петрівчанами.

³äãîì³í ñâÿòà

×ÈÒÀײ Á²Á˲ÎÒÅÊÈ ÂØÀÍÎÂÓÂÀËÈ ÌÓÆÍ²Õ «Ми козацького роду нащадки» – під такою назвою проведено День захисника України в районній бібліотеці для дорослих, під час якого старшокласники Олександрівської загальноосвітньої школи №1 дізнались про витоки мужності нашого героїчного народу від сивої давнини і до наших днів. На святі до слова було запрошено учасника АТО, військового комісара Олександрівського району Сєргєєва Олексія Юрійовича. Він розповів, що за вікову історію української народності наша земля не один раз закликала своїх синів стати на її захист. І ніколи ці заклики до оборони рідного краю не залишилися не почутими. Адже ми з вами живемо в Україні, тому повинні знати і шанувати історію, традиції і культуру нашої держави, а також захищати її незалежність.

Виступ Олексія Юрійовича вразив своєю щирістю і від-

Валентина Бондар та Тамара Вовченко ознайомили присут-

вертістю. На згадку про зустріч він подарував бібліотеці книгу зі своєї колекції про невідомі факти і хроніки АТО. Працівники книгозбірні

ніх з книжковою виставкою «Вартові української незалежності» та продемонстрували презентацію, присвячену учасникам АТО. Хвилиною

мовчання присутні вшанували героїв, які загинули на Сході України. В цей нелегкий час, коли точаться бої на сході і півдні України, ми повинні бути справжніми патріотами, відстоювати єдність, суверенітет і незалежність України. Сьогодні в зоні антитерористичної операції разом з іншими військовослужбовцями воюють і наші земляки. Воїни-олександрівці захищають міста і села Донеччини та Луганщини. Ми підтримуємо наших військових і бажаємо, щоб скоріше прийшов мир на українську землю. Тож, молімося за життя і здоров’я наших земляків, щоб вони повернулися додому живі і неушкоджені, повернулися додому з перемогою. Ми бажаємо нам всім миру, спокою і світлого майбутнього! Марія ГРИБ.

В Україні друга імплантація механічного серця. Пацієнткою стала жителька Кіровоградщини Людмила Філяренко. Пристрій приєднується до серця недужого і забезпечує циркуляцію крові в організмі. Із механізмом замість серця можна прожити кілька років, свідчить світова практика. Потім – обов’язкова трансплантація донорського органу. Пройти відстань від палати до кабінету лікаря у кілька десятків метрів – наче здолати марафон. Порівнює тридцятирічна пацієнтка Інституту серця Людмила Філяренко. У неї дилатаційна кардіоміопатія – захворювання серцевого м’яза – міокарда. За останні півроку серце пацієнтки збільшилося учетверо. Це – наслідки ускладнення від грипу, констатували лікарі. Через слабкість недужа покинула роботу. Та навіть хатні справи для Людмили стали тягарем. «У мене є сестри, родичі, друзі, які мені допомагають. У кожного вже розподілено, хто що робить. Хтось в магазин ходить, хтось їсти готує, якщо геть мені не так», – говорить Людмила. Їй показана трансплантація серця. І негайна, резюмує лікар під час ультразвукового дослідження. «Тут вже нема часу. Серце величезних розмірів», – додає лікар функціональної діагностики Інституту серця МОЗ Наталія Панич. Дочекатися донорського серця пацієнтці допоможе механічне. Пристрій коштує майже 120 тисяч євро. На нього жінці збирає вся країна. Оскільки зволікати з операцією Людмилі не можна, а зібрали лише третину необхідної суми, німецькі виробники штучне серце надали у борг. Директор Інституту Борис Тодуров, який 15 років тому першим в Україні пересадив донорське серце, готує механічний імплантат. Вживлювати штучне серце українським кардіохірургам приїхали допомагати колеги з Німеччини. Першу в Україні спільну таку операцію вони провели три місяці тому. Операція пройшла успішно і механічне серце запустили. Тепер пацієнтка з ним може прожити щонайменше кілька років. Проте, подальша доля Людмили – у руках народних обранців, каже Борис Тодуров. Адже чинний закон про трансплантацію передбачає презумпцію незгоди. Тож, погодитися на забір органів можуть лише родичі померлого. Наразі в Інституті на пересадку серця чекають понад 60 пацієнтів. «Повинні прийняти найближчим часом закон про пересадку органів і тканин. Якщо цього не відбудеться, то у Людмили не буде шансів», – говорить Борис Тодуров. Після імплантації пацієнт живе з електричним дротом, який виходить назовні. Сумку з акумуляторами завжди слід носити з собою. Заряду одного вистачає на 5 годин. Якщо у Людмили не буде ускладнень, її відпустять додому, тільки вона навчиться користуватися пристроєм. Збором коштів для Людмили Філяренко займається фонд «Серце на долоні». Реквізити для допомоги: Благодійний фонд «Сердце на долоні». Юридична адреса: 02140, м. Київ, ул. Мішуги, 8/48. ЄДРПОУ 37432793, МФО банку: 320649. р/26001060714855 в ОАО КБ «ПРИВАТБАНК» м. Київ. Призначення: благодійна пожертва на проект «Боротися за майбутнє».

ÍÀ ÏÎÊÐÎÂÓ Ó Á²ÐÊÀÕ ÂÅÑÅËÎ ÃÓËßËÈ 14 жовтня бірківчани святкували День села і вітали своїх захисників-козаків. І не дивно, що такий захід проходив у день релігійного свята – Покрови Пресвятої Богородиці. Адже її завжди вважали заступницею і покровителькою козаків. Тож жителі Бірок та гості села розпочали потрійне свято богослужінням у Свято-Миколаївському храмі. А тим часом біля сільського будинку культури його працівники вже готували розважальну програму для бірківчан. Почали з виставки про село «Погляд крізь віки», де зібрали всі фото, документи та будь-які матеріали, що розповідали про багаторічну історію Бірок. Провела її жителька села Лариса Брайко. Запросили на свято і художників-земляків – В’ячеслава Малину та Неллі Кірман. Виставки їхніх картин жителі змогли оглянути у холі будинку культури. Найбільше всіх зацікавили картини приурочені Дню села Бірок. Згодом, під час концерту, митці отримали подарунки – ляльки-мотанки-берегині, які виготовила спеціально для них вчитель трудового навчання Галина Селезень. Похизуватися своїми роботами змогли і майстри декоративно-ужиткового мистецтва. На святі місцеві рукодільниці демонстрували і над-

звичайної краси вишиті рушники і ікони, картини, зроблені

чистостями. Вітали з Днем села всіх бірківчан сільський голова

ник-консультант депутата Катерина Бондаренко. Вони віта-

ти-героїня». Їх у селі двоє – Любов Котенко та Алєвтіна

з різних підручних матеріалів, і іграшки, квіти та прикраси зі стрічок (техніка канзаші) та багато іншого. За свою майстерність сільська рада їх нагородила подяками. Свої таланти змогли показати і дітлахи. Для них був проведений конкурс малюнків на тему «Моє рідне єдине село». Переможці отримали грамоти. Концерт розпочали уро-

Михайло Сергієнко та голова районної ради Григорій Гончаренко. Для того, щоб люди знали історію релігійного свята та його зміст, до слова запросили настоятеля Свято-Миколаївського храму отця Володимира. Приїхали в цей день до села і директор благодійного фонду народного депутата Олеся Довгого Алла Іщенко та поміч-

ли і подарунки вручали. Учасникам АТО, жителям Бірок, гості подарували ікони Покрови Божої Матері. Таких воїнів у селі дванадцять. Тим, хто не був присутнім на святі, дарунки відвезли додому. А за військових, які зараз на передовій, ікони приймали їхні мами. Вітали на урочистостях матерів, які нагороджені почесним званням України «Ма-

Вєтрова. У кожної по п’ять дітей. Вони отримали невеличкі подарунки та подяки від Бірківської сільської ради. Під час святкування нікого не залишили без уваги. Відзначили найменших жителів села – немовлят, які народилися у цьому році і зареєстровані у сільській раді. Чотири сімейні пари – батьки новонароджених – також отримали подарунки.

Вітали і немолоді подружжя, які живуть у шлюбі вже багато років. Назвали також найкращі подвір’я. Сільський голова теж подякував всім небайдужим, хто дбає про добробут села, висаджує тут квіти та прибирає вулиці. Були також музичні вітання. Їх дарували фольклорний колектив «Зелений бір», народний самодіяльний фольклорний колектив «Бірківчани», зразковий дитячий фольклорний колектив «Співаночки» та окремі солісти сільського будинку культури. На найменших артистів очікував приємний солодкий сюрприз – величезний торт із зображенням гербу села. Всі артисти також отримали грамоти і подарунки від сільської ради. А після концерту – козацькі забави та частування. Тут гості змогли позмагатися і у перетягування канату, і дістати подарунки з високого стовпа. Окремі розваги для дітей – конкурси, батут, солодка вата. Пригощали на святі козацьким кулішем, капусняком, узваром. Смакували і танцювали до темна. Таке гарне свято вдалось завдяки фінансовій підтримці небайдужих жителів села, надійній підтримці сільського голови та депутатів. За що працівники місцевого будинку культури щиро всім дякують.


3

19 жовтня 2016 року Дорогу, турботливу дружину, маму, ласкаву бабусю, жительку села Соснівки КЛИГІНУ Наталію Михайлівну з 50-річчям від дня народження щиро, з любов’ю вітають чоловік Сергій, син Руслан, донька Людмила та онучок Владислав. Світ для нас починається з тебе, із турботи, любові, тепла. Нам, повір, більш нічого не треба, хай Господь лиш здоров’я тобі посила. І нехай сонце сходить у хаті з твоїх добрих, привітних очей, хай в ній радості буде багато – ти зернину душі нам у серце кладеш. Напуваєш любов’ю росточки – це єднає родину і дім. Ми щасливі – чоловік твій і діти – нам миліший з тобою цей світ!

Хорошого сусіда, добру, щиру, доброзичливу людину, жителя села Голикового СТЕБЛИНУ Станіслава Івановича з 55-річчям від дня народження, яке він відзначив 17 жовтня, щиро вітають сусідки Михайлова Валентина Григорівна та Бульбак Галина Лаврентіївна. Ювілей – це не просто свято, це здобутки всіх років в житті, тож хай у Вас їх буде багато, щоб здійснилися задуми всі! Щастя хай щомиті сприяє мати успіх, достаток й добро, серце радість й любов зігріває, друзі й рідні дарують тепло! №2933.

№2898.

ËÓÏÓ-ÕÌÅËÜÍÈÖÜÊÀ: ÊÎÕÀÍÍß Ç ÏÐÈÌÓÑÓ ÍÀÉÃÀÐͲØÀ IJÂ×ÈÍÀ ÊÍßDzÂÑÒÂÀ Розанда була донькою молдавського господаря Василя ЛУПУ, уродженця Албанії. На позичках венеційським купцям ЛУПУ розбагатів і купив у Туреччині, як тоді водилося, посаду молдавського господаря (князя). Від першого шлюбу господар мав доньок Марію і Розанду. Друга дружина Катерина народила йому сина Штефана. Розанді не було й 15-ти, коли придворні проголосили її найгарнішою дівчиною князівства: - Навіть на сонце можна дивитися, на неї - ні! Молдавські князівни в усі часи вважалися найбагатшими і найбажанішими нареченими в Європі. Марію ЛУПУ засватав Великий гетьман Литовський Янош РАДЗИВІЛЛ, випередивши, за чутками, московського царя. На весілля Марії і Януша до столиці з’їхалося велике молдавське панство; поряд з батьками красувалися молоденькі дівчата на виданні. Розанда між ними - як троянда серед польових квітів. Молдавське прислів’я гласить, що дівчина здатна до шлюбних обов’язків, коли не впаде від кинутої в неї баранячої шапки. Від знатних магнатів Молдови, Польщі, Литви до ЛУПУ почали надходити шлюбні пропозиції. Одними з перших посваталися шляхетний Петро ПОТОЦЬКИЙ із Кам’янця-Подільського та уславлений лицар Дмитро ВИШНЕВЕЦЬКИЙ. ЛУПУ відмовив їм, вибачаючись молодими роками князівни. Між тим Туреччина, в підпорядкуванні якої перебувала Молдова, була не задоволеною родичанням господаря з впливовим і сильним Янушем РАДЗИВІЛЛОМ. Султан забажав, щоб для доказу вірності в Стамбул був відправлений заручник княжого роду. Оскільки Марія була одруженою, Штефан - малою дитиною, то до Стамбула вирядили Розанду.

Ó ÑÒÀÌÁÓ˲

Оселилася вона в Богдан-палаці, розкішній резиденції молдавських князів. Запрошені вчителі навчали її турецькій і французькій мовам. Освічену князівну приязно приймали в покоях Валіде-ханум, матері султана. Прегарною заручницею зацікавився великий візир Ахмед КЮПРЮЛЮ, та й вона була до нього не байдужою. Ахмед КЮПРЮЛЮ, як і його батько Мехмед, відігравали визначну роль у політиці Османської імперії, намагаючись зосередити у своїх руках всю повноту влади. Тонкий знавець людських душ Ахмед легко звабив самотню дівчину, пообіцявши допомогу в поверненні додому. Влітку 1648 року в Туреччині стався заколот яничар, в результаті чого султан Ібрагім позбувся престолу і був задушений шовковою мотузкою. Новим султаном став малолітній Магомет ІV, а державою від його імені управляв великий візир Ахмед КЮПРЮЛЮ. Звільнена від попередніх домовленостей, Розанда повернулася в Молдову. На прощання Ахмед подарував їй коштовне намисто. Дівчина вважала його оберегом і, як натільний хрестик, ніколи з себе не скидала.

ÏÐÅÒÅÍÄÅÍÒÈ ÍÀ ÐÓÊÓ

А при молдавськім дворі в Яссах нічого не змінилося. До колишніх претендентів на руку князівни долучився багатий і войовничий польний гетьман Мартин КАЛИНОВСЬКИЙ, який їй в батьки годився. На честь повернення доньки господар влаштовував пишні бали, різні забави. Під час святкувань Дмитро ВИШНЕВЕЦЬКИЙ, який не змирився з відмовою князівни, переодягнувся в купецький одяг і проник у кімнати Розанди. Піднявся страшний шум і галас. А батько мріяв про королівську корону для молодшої доньки. Зупинився на кандидатурі Георгія, сина князя Сигізмунда РАКОЦІ, якого лагодили в польські королі. Але не судилося молдавській князівні стати польською королевою. Відбулася подія, яка перекраяла карту Європи: козаки під керівництвом гетьмана Богдана-Зіновія ХМЕЛЬНИЦЬКОГО виступили проти Речі Посполитої. Спочатку ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ воював проти Польщі у міцному союзі з Кримським ханством, потім його союзниками стала Молдова. Проти цього виступили Мултянія (Румунія), Трансільванія. Поступово союзники перетворювалися на ворогів і навпаки… Всі воювали проти всіх.

26 ÒÈÑß× «ÂÅѲËÜÍÈÕ ÁÎßл

1650 року кримський хан, союзник Богдана ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, запросив козаків до участі в каральному рейді проти Молдови. В похід відправився татарський загін Тугай-бея і козаки, очолювані Данилом НЕЧАЄМ і Тимофієм ХМЕЛЬНИЦЬКИМ. Тиміш ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ, незважаючи на молоді роки, був досвідченим воякою. Сучасники повідомляли, що ніхто не міг перемогти його у битві: він стріляв із лука, спочатку правою рукою, потім лівою рубав і колов шаблею, стріляв із рушниці, словом, перепробував усю зброю, якою був обвішаний, поки не вирубував ворога. Був вправним вершником: крутився, мов блискавка, стріляючи з усякого положення. Мав успіх у жінок, хоча і був рябим і малим на зріст. В ту пору Тимофій почув про Розанду і закохався в неї. Козаки зайняли столицю князівства Ясси. А для закріплення військово-політичного союзу Богдан ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ запропонував одружити Тимофія і Розанду. Василь ЛУПУ був у гніві: для нього Тиміш був мужиком і бидлом. Однак він понад 20 років утримувався на княжому престолі, тому дипломатично відповів Богданові ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ, що є васалом турецького султана і без його згоди не одружить дочку. Два роки тягнулися весільні переговори. ЛУПУ інтригував, змовляючись із поляками за спиною Богдана ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. Гетьман настоював на своєму: по-перше, цим шлюбом він зміцнював слабку лінію південних флангів України. По-друге (і головне), утворював династію ЛУПУ-ХМЕЛЬНИЦЬКИХ, як княжу та панівну. Обидва намагалися схилити на свій бік султана, надсилаючи щедрі дари в Стамбул. Лише коли гетьман пообіцяв віддати Туреччині містофортецю Кам’янець, султан дав дозвіл на весілля. - А не піде добром, - зауважував він, - нехай дівчину одружать силою! У травні 1652 року Тимофій з козаками відправився до кордону з Молдовою. ЛУПУ надіслав листа польському гетьману Мартину КАЛИНОВСЬКОМУ з проханням про допомогу, обіцяючи за це руку Розанди. - Тиміш стає на тому, щоб побратися з моєю донькою, - жалівся господар. - Він вважає її за свою суджену, але ту обіцянку він взяв силою... ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ попередив КАЛИНОВСЬКОГО, щоб «той не займав Тимоша і відступився з дороги, позаяк Тиміш іде женитися і не має ніяких неприязних намірів проти поляків. А з ним іде 26 тисяч козаків, або «весільних бояр». І не треба їм перешкоджати, бо він не може ручиться, що не буде бучі». КАЛИНОВСЬКИЙ отаборився біля гори Батіг. Він першим напав на Тимоша, намагаючись знищити суперника. Гетьман ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ поспішив на допомогу синові. Виявивши військову хоробрість і хитрість, козаки розгромили польські війська. В битві поліг і Мартин КАЛИНОВСЬКИЙ. Після цього Богдан і Тимофій ХМЕЛЬНИЦЬКІ підійшли до Кам’янця-Подільського та осадили місто, аби завоювати його, зробивши подарунок султану. Тиміш посварився з батьком. «Закоханий хлопець тішився більше

думкою про наречену, ніж про взяття фортеці», - відзначали сучасники. Він був так близько від Молдови, де перебувала його кохана, він дихав із нею одним повітрям і обмінювався частими зітханнями. Козаки відступили.

ÂÅѲËËß Â ßÑÑÀÕ

Василь ЛУПУ визнав свій програш і повідомив, що має за честь поріднитися з Богданом ХМЕЛЬНИЦЬКИМ і запрошує Тимофія на весілля, але з умовою, щоб той не вів за собою татарів. 20 липня 1652 року ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ відправив сина женитися до Молдови. Тимоша ХМЕЛЬНИЦЬКОГО супроводжували 6 тисяч козаків, члени військової старшини та родичі. За козаками тягнулися вози з подарунками і товарами для продажу. Біля головної столичної брами в Яссах Тимоша чекав господар Василь ЛУПУ з боярами. Тиміш зіскочив з коня і, припавши до ніг тестя, обняв його коліна. А господар підняв його і поцілував у голову. На весілля зібралося багато гостей, які танцювали, співали українських і молдавських пісень. Тиміш був напруженим і мовчазним, курив люльку біля вікна. Був одягнений в атласний жупан і оксамитову ферезію. Він не довіряв ЛУПУ, чекаючи від нього обману, адже після битви під Батогом, яку спровокував підступний господар, не минуло і 40 днів. Після вінчання вже посміхався, обіймав за плечі молоду дружину. А Розанда навпаки - заливалася слізьми, а до того виглядала щасливою. Банкет закінчився і молоді усамітнилися в покоях, звідки не виходили два дні. У вересні Тимофій і Розанда залишили Молдову. Князь із дружиною проводили молодих до самого кордону. Окрім багатого посагу, Василь ЛУПУ подарував зятеві дві тисячі талярів і чотирьох коней, а Розанді - 200 червінців і карету. Оселилися молоді в Суботові, добре укріпленому батьковому хуторі.

ÇÀÊÎËÎÒ

Відірвана від батьків і подруг, вирвана з розкошів, Розанда серед козаків почувала себе розгубленою і слабкою. В кореспонденції з Варшави, вміщеній у паризькій газеті, повідомлялося, що Тиміш ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ двічі бив молоду жінку, князівну Розанду, за милості, які дарувала вона колись турецькому візиру Ахмету… Старий гетьман намагався вгамувати сина. Одного разу він наказав прив’язати норовистого Тимоша до гармати і пригрозив вистрілити, коли той не заспокоїться. Під час нападу шалу Тиміш наказав повісити на дереві свою мачуху з коханцем, звинувативши їх у крадіжці барила із золотими монетами. У Розанди, яка чекала дитину, погіршилося здоров’я. Їй не зуміли допомогти ані вірменка-лікарка, ані бабка-повитуха, тому Тиміш вирішив відвезти Розанду на лікування в Молдову. Розанда взяла з собою коштовності, свій посаг, який боялася залишити без нагляду. Тиміш ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ дав кошти на будівництво церкви в Яссах. На честь дружини церкву назвали Фрумас - прекрасна. З тестем Тиміш домовився про військові дії проти господаря Матвія БЕССАРАБА, який загрожував Молдові. Незабаром гетьманич відправився в Україну вербувати військо, залишивши Розанду під наглядом лікарів та охороною жовнірів, яких найняв за свої гроші. Наприкінці березня 1653 року канцлер Молдови Стефан ГЕОРГІЦЕ розпочав державний заколот проти ЛУПУ.

ÂÒÅ×À  ÊÀÌ’ßÍÅÖÜ

Василь ЛУПУ, захопивши державну скарбницю, разом із сім’єю поспішно втік до Хотина, а потім - до Кам’янця-Подільського. Влаштувавши Розанду в Кам’янці, господар кинувся до Богдана ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. Кам’янецьким старостою на той час був Петро ПОТОЦЬКИЙ, який по-лицарському поставився до Розанди, хоча і була вона дружиною його заклятого ворога. Надав їй притулок у будинку кам’янецьких старост навпроти Домініканського костелу. У Кам’янці Розанді було затишно і спокійно. Вона відвідувала соборну церкву на Вірменському ринку, яку облюбували знатні молдавські втікачі. Церква стала популярною і серед простих молдован, котрі на свято Іоанна Предтечі стікалися сюди з усієї Молдови. Але, отримавши таємне послання від чоловіка, Розанда повернулася в Україну. Богдан ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ поставив сина на чолі Брацлавського й Уманського полків, що налічували 8 тисяч козаків, з наказом, щоб «той побив БЕССАРАБУ, посівши його престол».

ÇÀÃÈÁÅËÜ ÒÈÌÎØÀ

Силою зброї Тиміш ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ відновив на престолі Василя ЛУПУ один раз, другий... Незабаром його військо було розбито Стефаном ГЕОРГІЦУ, а сам Тиміш зачинився із залишками козаків за брамою в Сочаві. Об’єднані польсько-молдавсько-румунські війська облягли місто. Серед них був і Дмитро ВИШНЕВЕЦЬКИЙ, польський лицар, закоханий у Розанду, який поклявся відомстити своєму супернику. Становище козаків дедалі погіршувалося. Відчувалася нестача їжі, питної води. Тимофій нервував, конфліктував зі старшиною, що породжувало напружену атмосферу. Одного разу Тиміш ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ходив по замкових мурах поміж гармат, коли в нього випадково вдарив шмат гарматного колеса, відірваного ворожим ядром. Від того поранення він і помер. Тіло гетьманича з почестями привезли до Чигирина. Поховали в Суботові, в місцевій церкві, якою він опікувався, 27 грудня 1653 (за іншими даними — 30 грудня).

ÄÎËß ÐÎÇÀÍÄÈ

Після смерті Тимоша Розанда впала у відчай. Передчасні пологи в неї закінчилися народженням двох мертвих хлопчиків. Старий гетьман залишив їй двір, а для облаштування подарував місто Рашків - добре укріплене велике поселення на Дністрі із сімома церквами та замком, з верхніх вікон якого проглядався молдавський берег. Жила Розанда самітницею, не знімала чорного одягу, допомагала бідним. Про її багатство ходили легенди, адже зберігся її посаг. Та і спадок від чоловіка був немалий. У неї нікого не залишилося з рідних. 1657 року помер Богдан ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ, не стало і сестри - княгині РАДЗИВІЛЛ. Мачуха і брат були взяті у полон, а батька заточили до страшної Чорної башти в Стамбулі, звідки ніхто не повертався. 1664 року загін найманців на чолі з козаком ДРОЗДОМ налетів на маєток Розанди, вимагаючи гроші. Вона віддала нападникам 19 тисяч дукатів, але і цього було замало. ДРОЗД зажадав у неї коштовностей, зокрема намисто. Мужня жінка відмовилася, заявивши, що намисто завжди було з нею і так залишиться назавжди. Тоді Розанду кинули на поріг і гострою сокирою відрубали голову. - Ось якою страшною смертю загинула князівна Розанда, красуня з красунь, найосвіченіша з-поміж усіх князівен того часу. Прожила, звідавши тільки горе і страждання! - писала румунська дослідниця і письменниця Ельвіра БОГДАН у романі «Князівна Руксандра». Їй було тоді 56 років. На зворотному шляху ДРОЗД був убитий. Гроші та коштовності опинилися в руках іншого повстанця - Семена ПАЛІЯ. Намисто Розанди він передав в Ільїнську церкву в Суботові, де воно зберігалося до 1917 року. Валентина ВІНЮКОВА-ВОЛКОВА

Дорогу маму, бабусю, тещу, свекруху ЗГАРСЬКУ Надію Андріївну з 80-річним ювілеєм від дня народження, який вона відсвяткувала 17 жовтня, щиро та сердечно вітають дочки Наталя і Валентина, син Олександр, зять В’ячеслав, невістка Надія, онуки Світлана, Андрій, Олександр та Артем. 80-не привід для печалі, 80 – це зрілість золота. Нехай до ста, а може іще далі летять, не озираючись, літа! Здоров’я Вам від води ключової, багатства від землі святої! Щоб доля завжди усміхалась і старості не піддавалась. №2932.

Активного дописувача до газети „Вперед”, шановного ОПАНАСЕНКА Петра Тимофійовича з 93-річчям від дня народження щиро вітає колектив працівників РВО „Олександрівщина”. Бажаємо Вам міцного здоров’я, довголіття, добра і радості. Нехай у Вашій домівці завжди панують мир, спокій та достаток. Нехай дарують радість Вам літа, душа сто літ хай буде молодою, хай Вам рясні колосяться жита, джерела б’ють цілющою водою. Довгих Вам літ щасливого та мирного життя. Шановного ОПАНАСЕНКА Петра Тимофійовича з 93-річчям від дня народження щиро вітає Кузик Борис Миколайович. Зичу Вам здоров’я і добра багато, хай щаслива доля не минає хату. Хай Вас люблять рідні, хай шанують люди, хай на сонце щедрим кожний ранок буде. Хай Бог береже Вас ще років багато на щастя, на долю, на радість крилату. Нехай Ваше серце не знає скорботи, а старість ніколи не зможе збороти. №2919.

Шановного ветерана ОПАНАСЕНКА Петра Тимофійовича з 93-річчям від дня народження щиро вітають Олександрівська районна та селищна ветеранські організації. Бажаємо імениннику міцного здоров’я, бадьорості духу, мирного неба, тепла і затишку в оселі, уваги від рідних і близьких. Рідненького, дорогого, турботливого брата, доброго, люблячого дядю, хрещеного, дідуся ТЕРЕЩЕНКА Дмитра Івановича з днем народження, яке він відзначив 18 жовтня, щиро вітають сестра з чоловіком, племінник з дружиною та донькою, племінниці-хрещениці з своїми сім’ями. Від усього серця бажаємо міцного здоров’я, сімейного затишку, довгих років щасливого життя та особливих Божих благословінь. Хай сонечко світить у Ваше віконце і радісно лине сміх онучат, хай донечка любить, шанує дружина, з повагою ставиться зять. Хай все оце збудеться і не забудеться, а ти воздаси їм в стократ. З любов’ю і повагою вся сім’я Мулявків. №2923.

Дорогу, ніжну, найкращу у світі онучку, племінничку, сестричку МОШУРЕНКО Анжелу Іванівну з 18-річчям від дня народження, яке вона відзначила 14 жовтня, щиро, з любов’ю вітають дідусь Володя, бабуся Оля, дядя Коля, тьотя Люба, брат Олег. З днем народження вітаємо і бажаємо тобі: будь щаслива ти безкрайно, ти найкраща на землі! Ще ми хочемо побажати, щоб в нелегкому житті всі ті труднощі долати, що у тебе будуть на путі. Молодість твоя хай не проходе, а разом з нею радість, доброта, хай вічним гостем в твоїм домі буде і затишок, і мир, і теплота. Також бажаємо щастя і здоров’я, і усмішок, бадьорості та сил, щоб ти завжди була найкраща в світі, щоб ти була щасливою завжди! №2906.

Любого сина, дорогого, найкращого у світі онука ЛИСЕНКА Олега Миколайовича з 25-річчям від дня народження, яке він відзначив 17 жовтня, щиро, з любов’ю вітають тато, мама, дідусь Володя, бабуся Оля. Щиро всі тебе вітаємо з гарним віком молодим, нехай Господь обласкає своїм світлом осяйним. Нехай осінь наворожить долі гарної в житті. Хай добра тобі намножить на майбутньому путі. Творчих злетіввисокостей, гарних друзів на всяк день, хай прийде фортуна в гості і наспівує пісень. Хай доля подарує зорепад здоров’я, миру, успіхів, надії, усмішок щирих, глибоких, як дно океану, й міцного кохання – без меж і обману. №2927.

Дорогого, турботливого, щирого племінника та брата ЛИСЕНКА Олега Миколайовича з 25-річчям від дня народження, яке він відзначив 17 жовтня, щиро вітають дядя Ваня, тьотя Маша, брат Рома, сестричка Анжела. Хай щастя сьогодні зорею світить, 25- найкраща пора. Для тебе усі найчарівніші квіти, ласкаві, ніжні й добрі слова. Хай юність й краса твої процвітають, а доля хай успіх безцінний несе, теплом і любов’ю завжди очі хай сяють й задумане здійсниться все. Ми дякуємо Богу, що ти у нас є, хай щастя й здоров’я Господь тобі дає. №2908.

Дорогу дочку, маму, бабусю та прабабусю ВІЗІРЕНКО Галину Іванівну з 70-річчям від дня народження, яке вона відсвяткувала 14 жовтня, щиро вітають мама, сини Юра та Толя, дочки Валя та Люда з сім’ями, онуки та правнуки. Нехай вода дасть сили, а роса – здоров’я, усе, що треба, хай Господь дає, а літ щасливих хай зозуля накує. №2909.


4

19 жовтня 2016 року ³äãîì³í ñâÿò

ÏÐȲÒÀËÈ ÇÀÕÈÑÍÈʲ 14 жовтня православні християни відзначили свято Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року на це свято в Україні стали відзначати і День українського козацтва. І саме цього дня, вже третій рік, ми відзначаємо День захисника України, вшановуючи мужність і героїзм сильної половини нашої держави. Цього святкового дня у Веселівському сільському клубі вітали учасників АТО. Учасники художньої самодіяльності сільського клубу підготували святковий концерт, а після закінчення свята на всіх чекав святковий стіл та вечір танців. Ірина НОСОВА, завідуюча Веселівським сільським клубом.

ÑÅËÎ ÌΪ, ÄÓز ÊÐÈÍÈÖß! Село – це місце, де пройшло босоноге дитинство, незабутня юність, де народжувались мрії, досягались успіхи, звідки брав старт кожен. 8 жовтня свій 344-й рік народження відзначала наша Соснівка. Попри те, що на вулиці вирувала негода і навіть погасло світло у всьому селі, сільський клуб ледве вмістив усіх бажаючих відвідати свято. Вітали зі святом жителів та гостей Соснівський сільський голова Лариса Лебідь, заступник голови Олександрівської РДА Анатолій Каражбей, помічник-консультант народного депутата України Олеся Довгого Катерина Бондаренко. Гарний святковий настрій усім присутнім дарували вокальний ансамбль «Лісова пісня» Соснівського сільського клубу та Нижчеверещаківського клубу-бібліотеки під керівництвом художнього керівника Миколи Сироти та артисти Олександрівського РБК. По закінченні свята усіх присутніх частували смачнючою козацькою кашею, яку вміло приготувала жителька села Валентина Бабич, а ще несподіванкою для присутніх стала святкова лотерея. Свято вдалося завдяки матеріальній підтримці орендарів земельних паїв Валерія Дєдова та Володимира Савченка, зусиль заступника голови Олександрівської РДА Анатолія Каражбея та рятувальників Олександрівського районного відділу ДПРЧ-29 України в Кіровоградській області, які надали генератора. Велике вам спасибі ! Хай щастя людське повага й шана завжди супроводжують вас у житті. І хоч на вулиці лив дощ, соснівчани поверталися додому в хорошому настрої, відчували себе частиною великої родини.

Öå ö³êàâî!

ÇÀÕÎÏËÞÞײ ÔÀÊÒÈ ÏÐÎ ÒÂÀÐÈÍ

ÄÎ ÓÂÀÃÈ ÆÈÒÅ˲ ÐÀÉÎÍÓ! Побутова хімія, канцелярські приладдя, бланки, солодощі – все це вам пропонує кіоск «Абзац». Запрошуємо відвідати кіоск, що знаходиться за адресою: смт Олександрівка, вул. Вишнева, 1д (редакція газети «Вперед»).

Íàø³ ö³íè âàñ ïðèºìíî çäèâóþòü!

ПОМИНАЄМО 21 жовтня виповнюється рік, як невблаганна смерть забрала в потойбічний світ нашого дорого КОРОЛЯ Василя Назаровича. Він був для нас турботливим чоловіком, батьком, дідусем, прадідусем. Залишились ми без щирого, мудрого порадника, вмілого господаря, доброї душі людини. Тебе немає, серце плаче, душа згорьована болить, навколо пустота без тебе. Весь час ми тебе чекаємо і виглядаємо, але ніхто з того світу не повертається. І ніколи ми не забудемо тебе, наш рідний. Не заросте ніколи та стежина, що провела тебе в останню путь, похилиться зажурена калина, і добрим словом люди пом’януть. Скільки не мине часу, ти завжди будеш поряд з нами. Хай над твоєю могилою завжди світить сонце, земля тобі хай буде лебединим пухом і Царство Небесне. Хто знав Василя Назаровича, пом’яніть його добрим словом і щирою молитвою. Вічно сумуючі дружина, діти, онуки, правнуки. №2911.

районна газета * * * Свідоцтво про реєстрацію КГ № 0216У. 7 квітня 1999 року. * * * В.о. редактора

Галина ШЕВЧЕНКО

Òåë.097-983-83-12.

ЗАКУПОВУЄМО ВІД НАСЕЛЕННЯ ВРХ за найкращими цінами. Доріз, оплата відразу. Тел.066-550-26-14, 096-645-17-17. №2905.

Ïðîäàì – терміново однокімнатну квартиру на другому поверсі, площею 38 м2, за адресою: смт Олександрівка, вул. Гагаріна,44. Тел. 066-72-80-847, 3-20-34. №2795.

* * * – корову. Тел. 096-98-49-503. с. Стара Осота. №2916.

* * * – кобилу, віком 12 років, з упряжем і возом на легкому ходу. Тел. 098-00-67-141. №2915.

* * * – газифікований будинок в смт Олександрівці по вул. Щорса,3. Біля будинку є господарські будівлі. Городу 8 соток. Тел. 097-920-29-88, 096613-64-19. Телефонувати з 9ої до 21-ої години. №2917.

* * * – недорого двокімнатну квартиру в смт Олександрівці по вул. Незалежності України (вул. Леніна). Біля квартири є сарай, гараж, підвал та невелика ділянка землі. Тел.097-508-42-60, 095-88615-40. №2895.

Ви думаєте, що світ тварин простіший, ніж світ людей? Цікаві факти про тварин зруйнують цей стереотип! 1. Щоб зробити кілограм меду, бджілка повинна облетіти 2 млн. квіток. 2. Голуби можуть пролітати тисячі кілометрів і при цьому потрапляти саме туди, куди вони прямували, до того ж, запам’ятовують прикметні особливості на землі і орієнтуються за ними. 3. Мозок жирафа знаходиться приблизно на 5 метрів вище його тіла. 4. Очі ящірок забезпечені помаранчевими окулярами, оскільки в сітківці дуже багато крапель жиру, пофарбованих в помаранчевий колір. Ось де, виявляється, світлофільтри у цих тварин. Значить, ящірки бачать світ не так, як ми. І не тільки ящірки. Багатьом птахам здається зеленим те, що ми бачимо в червоному кольорі. 5. Вага страусиного яйця може досягати 1,5 кг. 6. Дельфіни сплять з одним відкритим оком. 7. Тварина з найбільшим мозком по відношенню до тіла — мураха. 8. Слон — єдина тварина з 4 колінами. 9. Коли жирафа народжує, її дитинча падає з висоти півтора метрів. 10. Незважаючи на горб, хребет у верблюда прямий. 11. Бегемоти народжуються під водою. 12. Кріт може за одну ніч прорити тунель довжиною 76 метрів. 13. У равлика близько 25 000 зубів. 14. У метелика немає шлунка. 15. У кози зіниця ока квадратна, а у деяких копитних вона схожа на серце. 16. Серце кита б’ється тільки 9 разів за хвилину. 17. За добу синиця годує своїх пташенят тисячу разів. 18. Блоха може стрибати на 33 см за один стрибок.

Âïåðåä

ÑÏÈËÞÞ ÍÅÁÅÇÏÅ×Ͳ ÄÅÐÅÂÀ.

* * * – терміново в с. Бірках по вул Калініна, 173 цегляний будинок, площею 63м2, з газовим та пічним опаленням. Біля будинку є господарські будівлі (сарай, погріб, баня, колодязь, літній гараж). Садиби 29 соток, земля приватизована. Тел. 097-457-31-69, 096848-71-00, 067-75-89-203.

* * * – бочку на 2 куби до трактора, автокрісло (дитяче), дитячу коляску „Кобра”. Тел.063-151-33-18. №2924.

* * * – корову. Ціна договірна. Тел. 097-614-21-33. №2922.

* * * – будинок в смт Олександрівці по вул. Достоєвського. Біля будинку є всі господарські споруди. Земельна ділянка 0,7 га. Тел. 067-957-22-07. №2928.

* * * – терміново корову з першим телям, породи „симентальська” тільна другим телям, а також телицю, віком один рік і теличку, віком 4 місяці. Ціна договірна. Тел. 096-839-11-97, 099-725-75-55. №2931.

* * * – пластини алюмінієві, неіржавіючі розміром 492х650 мм, які знадобляться для різних господарських потреб в кожній домівці. Особливою популярністю користуються такі пластини в бджолярів. Ціна однієї пластини – 25 грн. Бажаючих їх придбати звертатись до редакційно-видавничого об’єднання за адресою: вул. Вишнева, 1д, в будні з 8-ої до 17-ої години. Довідки за тел. 3-24-21.

гçíå – в магазин „Салтівський м’ясокомбінат”, який знаходиться в смт Олександрівці по вул. Незалежності України (Леніна), на постійну роботу потрібен продавець. Тел. 097-956-15-90.

№2648.

Тел. 3-20-02, 067-920-97-73. №2934.

101 ïîïåðåäæàº!

ÙÎÁ ÍÅ ÑÒÀËÎÑß ËÈÕÀ Як відомо, в осінньо-зимовий перiод, коли в розпалі опалювальний сезон, збільшується небезпека виникнення пожеж. Щоб запобігти лиховi, потрiбно постiйно дотримуватись правил пожежної безпеки. Потрібно слідкувати за справністю печей, димарів, своєчасно проводити ремонт i не допускати експлуатації несправних приладів опалення. Слід пам’ятати, що невеликі тріщини в печах i димарях можуть призвести до великого лиха. Про виникнення тріщин свідчить погана тяга, запах диму, кіптява. При виявленні їх необхідно негайно провести ремонт. Не забувайте, що перед дверцятами печі до підлоги слід прибити лист металу розміром 50х70 сантиметрів. Не залишайте розпалені печі, плити з відкритими дверцятами без нагляду, не сушіть бiля них білизну. Забороняється розпалювати печі, плити горючою рідиною та не залучайте до цього дітей. Слідкуйте за тим, щоб на горищі, особливо бiля димаря, не було легкозаймистих предметів, своєчасно вичищайте димарі вiд сажі. Перегріта піч, плита теж можуть призвести до пожежi, тож краще опалювати їх двічі на добу. Пам’ятайте, що попіл повинен бути повнiстю погашеним, висипати його слід якнайдалі вiд примiщень. Пожежа – явище не випадкове. Тільки суворе дотримання правил пожежної безпеки - запорука того, що ваше житло i будинки сусідів не постраждають вiд пожеж.

ÇÀÕÈÑÒÈ ÑÂΪ ÌÀÉÍÎ Â²Ä ÏÎÆÅÆ

Статистика пожеж по району свідчить, що 95% пожеж виникають у житлових приміщеннях, які належать громадянам на правах приватної власності. Відсоток травматизму, а іноді й загибелі людей від полум’я та диму складає 9 випадків з 10. Основними причинами виникнення пожеж є використання несертифікованих електропобутових та газових приладів, теле-, відео- та аудіотехніки, які не відповідають встановленим вимогам пожежної безпеки, дитячі пустощі, необережне поводження з вогнем під час паління та приготування їжі, несправність пічного опалення. Олександрівський РВ У ДСНС України у Кіровоградській області.

У справах реклами та оголошень телефонуйте 3-24-21, 3-24-26. * * * Позиція газети не завжди може збігатися з думками авторів. * * * Газета залишає за собою право редагувати і скорочувати тексти. * * * За зміст і достовірність реклами та оголошень відповідальність несе рекламодавець.

²ÄÊÐÈËÎÑß ÊÀÔÅ «Ó ÌÀÒÐÎÑÀ» Приймаємо замовлення на весілля, ювілеї, похорони, поминальні обіди. В день похорон надаємо безкоштовно автобус по Олександрівці. Повар Галина Михайлівна, її тел. 098-00-56-727. № 2929.

ЗАКУПОВУЄМО ВІД НАСЕЛЕННЯ ВРХ: бичків, корів, телиць, коней. Доріз цілодобово. За найкращими цінами. Тел.095-548-50-55, 097-238-92-42. №2755.

ЗАКУПОВУЄМО М’ЯСОПРОДУКТИ ВРХ, дорого. Дорізи. Тел.067-101-92-57. №2760.

ПП «ЕККО КОНТИНЕНТ» ЗДІЙСНЮЄ ЗАКУПІВЛЮ НАСІННЯ СОНЯШНИКА НА ВИГІДНИХ УМОВАХ. Запрошуємо до співпраці: м.Кіровоград, вул.Ельворті, 2, кім. 613. Тел.: 0968505828, 0661448375. № 2585.

ЄВРООГОРОЖІ, ТРОТУАРНА ПЛИТКА, ВИНОГРАДНІ СТОВПЧИКИ, БОРДЮР, УСІ ВИРОБИ З БЕТОНУ. Відмінна якість,низькі ціни, можливість придбати вироби в кредит, а також бартером (пшениця, кукурудза, насіння соняшника). Доставка, встановлення, пакування плитки. Адреса: смт Олександрівка, вул. Островського, 4 (колишній бар «Діана»). Тел. 096-996-99-06, 068-302-94-64. № 2925.

КОЛИШНІЙ БАР «ДІАНА» ОРГАНІЗОВУЄ ПОМИНАЛЬНІ ОБІДИ, ДНІ НАРОДЖЕННЯ, ВЕСІЛЛЯ ЗА НАЙНИЖЧИМИ ЦІНАМИ. Надається безкоштовно автобус. Адреса: вул. Островського, 4 (колишній бар «Діана»). Тел. 066-535-86-14, 068-812-25-44 – до ваших послуг професійні кухарі. № 2926.

ÄÎ ÓÂÀÃÈ ÃÐÎÌÀÄßÍ! В смт Олександрівці, в магазині „Колосок” по вул. Шевченка,11 продається побутова техніка з Німеччини. В асортименті: – морозильні камери; – холодильники; – телевізори; – мікрохвильові печі; – пральні машини та інше. Чекаємо на вас. №2910.

№2921.

²ÄÄÀÌ ÊÎØÅÍßÒ-ÌÈØÎËÎÂ²Â Ó ÄÎÁв ÐÓÊÈ.

№2918.

Äî óâàãè àá³òóð³ºíò³â! 29 державна пожежно-рятувальна частина У ДСНС України у Кіровоградській області поводить набір абітурієнтів на навчання до навчальних закладів ДСНС України, а саме: – Національний Університет цивільного захисту України (м. Харків); – Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля (м. Черкаси); – Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (м. Львів); – Ліцей Вінницького вищого професійного училища ЛДУБЖ (м. Вінниця). Звертатися за адресою смт. Олександрівка вул. Гагаріна, 49. Тел. 3-35-02. ДПРЧ-29 У ДСНС України у Кіровоградській області Сім’ї кумів, сусідів з вулиці Горького Тютюнник Т.Я., Нагірної Н.Й., Ратушної Н.Я., Клюшників Т.С. та І.Л., Дорошко Н.Д., Дорошко О.Є., Фуркалів П.І. та М.І., Низол О.В. та М.П., Вербівської В.С. висловлюють щире співчуття Махну Павлу Степановичу, дочкам Людмилі, Світлані, їх сім’ям та всім рідним і близьким з приводу передчасної смерті хорошої, щирої куми, сусідки, турботливої дружини, мами, бабусі МАХНО Тетяни Василівни. Світла і вічна їй пам’ять, а рідним – віка, здоров’я, мужності. №2930.

Сім’ї кумів і друзів Кірмана Ю.І., Згарської Л.А., Винника О.П., Вікторенка В.В., Корячко Л.О., Грушового І.А., Попова М.В. висловлюють щире співчуття Неживому В’ячеславу Івановичу, його дітям Олексію і Аліні з приводу тяжкої втрати – смерті дорогої, турботливої дружини, мами НЕЖИВОЇ Валентини Іванівни. Світла і вічна пам’ять покійній, Царство Небесне її душі, а рідним – віка, здоров’я, витримки пережити біль втрати. №2913.

Сім’ї Кравченка І.В., Пересунько Г.О., Забродньої В.В., Куценко П.М., Куценка В.В., Семенова Ф.О., Федоренко Л.І., Федоренка В.С., Мірошник Л.В., Федоренко Т.В. висловлюють щире співчуття Неживому В’ячеславу Івановичу та його дітям Олексію і Аліні з приводу непоправної втрати – передчасної смерті дружини і мами НЕЖИВОЇ Валентини Іванівни. Хай Бог упокоїть її добру душу, пошле Царство Небесне, а рідним – здоров’я та мужності пережити велике горе.

При передруку чи використанні матеріалів посилання на районну газету «Вперед» ОБОВ’ЯЗКОВЕ. * * * Газета видається українською мовою, виходить двічі на тиждень: у середу та суботу. Ціна договірна. Індекс 61739. Друк — офсетний. Обсяг 1 друк. арк. Тижневий наклад 7105. Зам. № 633.

№2914.

Газету набрано, зверстано і віддруковано у комп’ютерному центрі РВО «Олександрівщина». НАША АДРЕСА: 27300, Кіровоградська область, смт Олександрівка, вул. Вишнева, 1д. E-mail: r_vpered@ukr.net Site: gazeta-vpered.com.ua * * * НАШІ ТЕЛЕФОНИ: 3-24-20, 3-24-21, 3-24-26, 3-30-61.

79-2016  
79-2016  
Advertisement