Page 1


Ahojte milí čitatelia! Počuli sme, že sa vám naše druhé číslo páčilo ešte viac ako prvé! Opäť vám ďakujeme za všetky pozitívne ohlasy a veríme, že aj toto tzv. plesové číslo sa vám bude páčiť ešte viac! Dozviete sa napríklad kompletné výsledky volieb kráľa a kráľovnej plesu, navštívite s nami miesto, kde voda zamŕza pri vyliatí do vzduchu, poradíme vám, čo robiť, keď je vonku mrazivo a určite neprehliadnete ani článok o vášnivom cestovateľovi, Andrejovi. Prajem príjemné čítanie. S pozdravom Šéfredaktorka Lucia Hoosová

OBSAH Tváre nášho redakčného tímu.........................2 Noc v škole......................................................3 Interview s cestovateľom Andrejom...............6 Bubble Ball......................................................8 Kráľ a kráľovná plesu.......................................9 Plesová móda................................................10 Geografické okienko - Ojmijakon...................11 Interview František Küffer.............................13 Slovan............................................................14 História mesiaca Február...............................17 Rady a nápady...............................................18 Báseň Prežívame...........................................19 Báseň Poďme zabudnúť.................................20 Tajnička.........................................................21 Súťaž o najkrajšiu fotku.................................22


REDAKČNÝ TÍM

Pre toto číslo sme vám odhalili aj tváre nášho tímu

Lucia Hoosová, 2.C, šéfredaktorka

Sabina Janikovičová, 2.C, šéfredaktorka

Sylvia Vlčková, 2.C, redaktorka

Veronika Svítková, 3.C, grafička

Tamara Balážová, IV, redaktorka

Ema Hartmannová, 2.C, grafička Lucia Rapánová, 3.C, grafička

Radovan Huba, V, fotograf 2


UDALOSTI

Noc v škole V piatok 27. 1. 2017 sa na našej škole uskutočnila špeciálna udalosť s názvom Noc v škole. Organizovaná bola po prvýkrát, ale myslím, že mala veľký úspech. Učitelia si pripravili rôzne aktivity v rámci svojich predmetov, ktoré s pomocou žiakov prezentovali. Pozrieť sa prišli nielen žiaci nášho gymnázia, ale napríklad aj deviataci, či žiaci iných stredných škôl. Rada by som vám predstavila aktivity každého predmetu jednotlivo, ale nestihla som si pozrieť všetky, keďže viaceré začínali v tú istú hodinu. Vybrala som však tie najzaujímavejšie. Ohňová show v novom labáku: Ak ste už boli nazrieť do nového školského laboratória, určite mi dáte za pravdu, že vyzerá naozaj super. Žiaci tu predvádzali rôzne pokusy pod dohľadom pani profesorky Kurbelovej a hoci malé lampióny nevzlietli ako mali, všetkých aj tak určite fascinoval napríklad horiaci dezinfekčný gél či lávové lampy. Mňa dokázala ohromiť aj dymiaca kola, aspoň som zistila, že suchý ľad sa nemá jesť...

Videokonferencia so Španielmi: Bol to v rámci jazykovej komunikácie asi najlepší nápad zo všetkých a myslím si, že takéto niečo sa mohlo zorganizovať aj v nemčine, angličtine či francúzštine. Túto videokonferenciu zorganizovala pani profesorka Kupková a na druhej strane (v Madride) sedelo sedem Španielov vrátane študentky Laury, ktorá bola v lete na Slovensku na výmennom pobyte. Podľa mňa sa všetci skvele zabavili a naučili sa aj niečo nové zo španielčiny. 3


UDALOSTI

Francúzska súťaž a palacinky: V tejto súťaži si žiaci kvinty pripravili rôzne stanovišťa s úlohami, ktoré ostatní žiaci museli splniť, aby dostali palacinku. Náš skvelý fotograf mal takisto svoje miestečko s kvízom a otázkami o Francúzsku. Všetkým zúčastneným to išlo naozaj super, až na mňa, a tak som sa musela ísť najesť do učebne dejepisu, kde boli koláčiky zadarmo ☺.

Informatická vražda: Toto vtipné pátranie po vrahovi organizovala naša grafička Ema Hartmannová a ako obeť použila pána Mikuláša, ktorý bol z toho celkom vydesený. Pátranie ale bolo veľmi ťažké, keďže Ema je veľmi nadaná na programovanie a každú indíciu dokonale zašifrovala. Vraždu sa podarilo odhaliť veľmi málo ľuďom, nakoniec sa zistilo, že vrahom bol sám pán Mikuláš a obeťou pani profesorka Galanská.

Escape room: Táto miestnosť všetkých veľmi uchvátila. Každého lákalo pozrieť sa dnu a zistiť, čo sa tam skrýva, avšak von už sa vyjsť nedalo. Žiaci museli najprv rozlúštiť kľúč, aby sa mohli dostať odtiaľ von. A to nebolo vôbec ľahké. Mnohí z nás tam zostali beznádejne uväznení ...

4


UDALOSTI

Fazuľová polievka od pani riaditeľky: Aj keď sa táto polievka podávala vonku na školskom dvore v hroznej zime, každého určite zahriala a bola naozaj výborná. Pani riaditeľka si od nás zaslúži veľkú pochvalu ☺.

Samozrejme zaujímavo zneli aj všetky ostatné aktivity, ako joga pri sviečkach či pitva naživo, aj keď sme ich nestihli zdokumentovať. Verím, že sa vám táto akcia páčila rovnako ako mne a prídete aj o rok ☺. Lucia Hoosová

5


INTERVIEW

Interview s cestovateľom Andrej Skok sa okrem učenia na našej škole stíha venovať mnohým veciam, ale hlavne cestovaniu. Preliezol už Honduras, Kostariku, Panamu, Nicaraguu, El Salvadór, potuloval sa po Floride a ďalších štátoch USA. Neušla mu ani Palestína, Izrael a samozrejme naša krásna Európa. Ako hovorí: „Netreba zabúdať, že veľa krásy máme aj tu okolo a nemusíme za kvalitným dobrodružstvom lietať na iné kontinenty.“ Tak sa teda naňho poďme pozrieť zblízka.... Pamätáš sa na prvotný impulz k cestovaniu? A: Pravdupovediac si na nejaký konkrétny prvotný impulz nespomínam, myslím si však, že ich bolo viac. Od mala som bol človekom neposedným a jediné, čo som pozeral v televízii, boli práve dobrodružné cestopisy. Navyše už ako malý som mal tú možnosť vyskúšať si život v zahraničí, keď som sa s mamčou odsťahoval do USA. To bol určite jeden z impulzov. Doteraz sa totiž presviedčam o tom, že každá jedna cesta prebúdza v človeku chuť na ďalšie spoznávanie, na ďalšie dobrodružstvá.

Malága Čím začali tvoje dobrodružstvá, koľko si mal vtedy rokov? A: Prvé a už také pravé dobrodružstvá začali, keď som mal 17 rokov. Rozhodol som sa priučiť sa španielčine a spoznať, doteraz turistami vôbec neobjavené, krajiny Strednej Ameriky. Aktívne sopky, zachovalá mayská kultúra, nedotknuté pralesy, krajiny kávovníkových plantáží, temperamentného latinskoamerického života a krajiny, kde sa v nedeľu neje slepačia, ale leguánia polievka. Kúsok zeme, kde si môžete ľahnúť na pláž a za celý deň vás okrem škriekajúcich papagájov nevyruší vôbec nič a nikto. Toto, ale aj veľa ďalších vecí boli dôvodom, prečo som sa sem vybral.

Z výstupu na jednu z najmladších sopiek na svete, Cerro Negro, Nicaragua Renata Dominiková

6


INTERVIEW

Čo na to tvoja rodina? A: Asi mám šťastie, ale žijem vo veľmi tolerantnej a otvorenej rodine. Samozrejme, rozkazom ako: „Dávaj si na seba pozor!“ alebo „Ak ťa unesú, alebo zabijú, tak ťa nakopem do riti!“ sa človek nevyhne, no to už k tomu patrí. Máš nejaké vysnívané miesto, ktoré si ešte nenavštívil? A: Fuh, tých vysnívaných miest je veľa a asi by bolo jednoduchšie spočítať tie, ktoré ma až tak nelákajú, ak teda také vôbec existujú. Tak skúsim aspoň pár, ktoré navštíviť jednoducho musím. Bangladéš, Stredoafrická republika, Bolívia, Kolumbia a Francúzska Guyana budú asi na mojom top liste.

Ostávaš v kontakte s ľuďmi, ktorých si stretol počas tvojich "výletíkov"? A: Samozrejme, ľudia sú aj jeden z dôvodov, pre ktoré cestujem. Niektorí zostanú len v spomienkach, keďže veľa ľudí, ktorých som spoznal, nemajú prístup k elektrine a nie to ešte k internetu. No napríklad v Guatemale som spoznal jednu akčnú Španielku, ktorá tam pracovala na svojom výskume a už som ju odvtedy stihol 2-krát navštíviť u nej doma v Andalúzii.

Chceš sa cestovaniu venovať aj naďalej, alebo toto hobby odložíš, kým pôjdeš na výšku? A: Cestovaniu sa stále venujem a určite nemienim prestávať. Po maturitách sa sťahujem do Španielska, do ktorého som tak trochu zamiloval. No a odtiaľ je to už len na skok do Maroka či Mauritánie, takže plánovanie letných a jesenných výletov už začalo.

Teraz nejaké odporúčanie pre našich čitateľov; čo si rozhodne netreba brať na cesty okolo sveta? A: Rozhodne si netreba brať zbytočne veľa čohokoľvek, najmä ak preferujete stopovanie ako ja. Určite tiež treba zabudnúť na veľkú hotovosť. V krajinách, kde turizmus prakticky neexistuje, človek nikdy nevie, do akej situácie sa zapletie. Ja cestujem len s ruksakom, s tými najnevyhnutnejšími vecami, veď cestovanie je o tom, aby sme si niečo zobrali z krajín, ktoré navštívime a nie z domu. To niečo by mali byť v prvom rade zážitky.

Stopovanie v Nicarague

Ďakujem za tvoj čas ☺. Renata Dominiková

7


1

[Názov dokumentu] UDALOSTI

Bubble Ball 2017 Ples. Dlho očakávaná akcia našej školy, na ktorú sa ale vyplatilo počkať. Ples sa uskutočnil 17. 2. 2017 pár dní po Valentíne, takže nie je prekvapením, že sa na plese objavilo neskutočne veľa zamilovaných párikov.

Ples organizovala študentská rada, ktorá to s pomocou sponzorov, pani riaditeľky a pani primátorky zvládla skvelo. Celým večerom nás sprevádzali moderátori Klaudia Gerdenichová a Andreas Lukas, ktorí si zaslúžia náš obdiv. Ples s názvom Bubble Ball sa niesol v znamení bubliniek, modrej a ružovej, skvelej nálady, hudby a zábavy. A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na úžasné jedlo, po ktorom sa len tak zaprášilo.

Všetci sme si užívali skvelú hudbu v podaní hudobného zoskupenia: spev Aničky Bartovej, husle v podaní Pauly Michalcovej a gitarové tóny od Petra Decheta. Nakoniec nám zaspievala aj predsedníčka študentskej rady Alexandra Gaherová. Nielen hudba, ale aj tanec boli súčasťou plesu. Zatancovala nám tanečná skupina Mafia, ktorá všetkých očarila krásnymi tanečníčkami a ich pohybmi.

Sabina Janikovičová Sabina Janikovičová

8


UDALOSTI MESIACA

Kráľ a kráľovná plesu V tomto čísle vám prinášame kompletné výsledky volieb kráľa a kráľovnej plesu, ktoré boli uskutočnené v mesiacoch január a február. Nominovali ste naozaj nečakaný počet 26 ľudí, ktorí dokopy dostali 1440 hlasov (keďže hlasovať sa mohlo viackrát). Viem, že niektorí z vás sa na to sťažovali, ale neviem, ako by sme ustrážili, aby každý hlasoval len raz. Budúci rok možno vymyslíme iný spôsob volieb, ale verím, že ste aspoň trochu spokojní s výsledkami. Mnohí z vás už to asi vedia, ale pre tých, ktorí na plese neboli, kráľom tohtoročného plesu s neuveriteľným počtom 273 hlasov sa stal chalan z 2.B triedy Pavel Kotrík a jeho kráľovnou sa stala s počtom 166 hlasov Alexandra Gunišová z 2.C triedy! Voľby dopadli ale naozaj tesne. Len o 4 hlasy menej ako Alex získala Roberta Pietriková zo sexty, čo sa týka chalanov, na druhom mieste so 198 hlasmi bol Martin Beseda z 2.C, Diana Považanová zo sexty bola takisto úspešná a získala 146 hlasov, okolo 100 hlasov získali Lívia Krajčíková z 1.A, Ivana Mokrá a Marek Petriska zo sexty, cca 50 hlasov mali Ivana Hrivnáková z 2.C a Dominik Ondrčka zo 4.C, ostatní súťažiaci získali pod 20 hlasov. Ďakujeme ešte raz všetkým za hlasovanie.

Fotky našich víťazov (viem, že majú šerpy naopak...prepáčte, bola tam tma :D)

Lucia Hoosová

9


UDALOSTI MESIACA

Plesová móda Tieto páry sa zladili do ružovej a všetkým to naozaj veľmi pristalo.

Moderátorka večera vyzerala naozaj nádherne a bol to jednoznačne jeden z najzaujímavejších outfitov.

Musíte uznať , že to seklo aj chalanom, nielen dievčatám ☺.

Fotograf s trakmi, ktorého nikto nemohol prehliadnuť a dievča v krásnych šatách, ktoré dokonale zvýraznili jej vysokú štíhlu postavu.

P.S.: Všetci boli krásni, ale viac ľudí sa nám sem nezmestilo i keď každý bol niečím výnimočný. Vidíme sa na ďalšom plese, už len rok :D

Sabina Janikovičová

10


GEOGRAFICKÉ OKIENKO

Ojmiakon Každý z nás bol nemilo prekvapený mínusovými teplotami, ktoré priniesla tohtoročná zima. No naozaj sa vám našich -19 °C zdalo až príliš? Určite ste už čosi počuli o obci Ojmiakon. Čo by ste teda povedali na tamojšiu dennú teplotu, ktorá v tých najchladnejších mesiacoch klesá pod -60 °C? A dokázali by ste prežiť na mieste, kde poháre primŕzajú k perám a voda sa vo vzduchu mení na sneh? Ojmiakon je obec v republike Jakutsko v Rusku. Nachádza sa na severovýchode Ruska na rieke Indigirka asi 5300 km od Moskvy. Žije tam asi 500 obyvateľov a od najbližšej civilizácie je táto obec vzdialená dva dni cesty autom. Je to najchladnejšie, permanentne obývané miesto na svete a takzvaný pól chladu severnej pologule. V roku 1924 tu oficiálne namerali -71,2 °C. Je to najnižšia teplota, ktorú sa kedy podarilo zaznamenať severne od rovníka. V noci z 5. na 6. januára 1916 teplota v Ojmjakone klesla dokonca ešte nižšie na -82 °C. To je len o 6 stupňov teplejšie, než absolútne minimum na svete, ktoré namerali v roku 1983 na sovietskej antarktickej stanici Vostok. Ale údaje

z Ojmiakonu v roku 1916 neboli oficiálne zdokumentované, takže sa s nimi nedá pracovať. Názov „Ojmiakon“ znamená v preklade „nemrznúca voda“. Paradox, však? Avšak vznikol z neďalekého horúceho prameňa. Táto dedinka bola v minulosti akousi zastávkou pre lovcov a pastierov sobov, ale v 30. rokoch minulého storočia sa sovietska vláda rozhodla usídliť miestne kočovné obyvateľstvo a Ojmjakon sa stal obcou. Dedina leží vo výške 750 m n. m. a aj napriek ľadovým zimám sa počas letných mesiacov dočká teplôt okolo 25 – 30 °C.

Takto to vyzerá v Ojmiakone , keď vodu vylejete vo vzduchu.

Sylvia Vlčková

11


GEOGRAFICKÉ OKIENKO

Ak by ste sa sem v budúcnosti rozhodli vycestovať, pripravte sa na extrémne zážitky, ktoré si stadiaľto vezmete domov. Kým sme sa my sťažovali na 17° C v našej triede, miestnu školu v Ojmiakone zatvoria až vtedy, keď teplota klesne pod - 52 °C. Drvivá väčšina domov dodnes kúri uhlím a drevom. Ústredné kúrenie tu v podstate nemá zmysel, pretože stačí jedna havária a voda v potrubí zmrzne za niekoľko hodín. A viete si predstaviť, koľko paliva musia miestni minúť? Pokiaľ svoje autá nemajú zaparkované vo vykurovaných garážach, nechávajú ich naštartované celý deň, pretože majú strach, že ak vypnú motor, už ho do leta nenaštartujú. Veľmi zaujímavý je aj pohreb miestnych obyvateľov. Kvôli zamrznutej pôde sa pohreb pripravuje aj tri

Sylvia Vlčková

dni. Počas nich musia domáci najskôr založiť oheň. Na danom mieste potom pár centimetrov vykopú jamu a do nej následne ukladajú horúce uhlíky. Tento proces sa opakuje desiatky ráz, až kým hrob nie je dostatočne hlboký. A čo obživa obyvateľov? Tu by ste si s jedlom moc nevyberali. Živia sa rybolovom a chovom sobov. Keďže na zamrznutej pôde nič nerastie, domáci jedia mäso z ulovených rýb a pijú mlieko, ktoré im dodáva potrebné vitamíny. Samozrejme, konzumujú aj zásoby, ktoré si spravia v lete, no tých nie je veľa. V dedine je jediný obchod, ktorý zásobuje potravinami celú dedinu. Tak čo? Zavítali by ste sem?

12


INTERVIEW

Osoba, ktorá túto školu pred rokmi oživila a osoba, ktorá je možno pre mnohých z vás známa. Rozhodla som sa spraviť rozhovor s Františkom Küfferom, „zakladateľom“ študentskej rady, ktorý našu školu opustil už pred deviatimi rokmi.

Čo pre teba znamenalo štúdium na našom gymnáziu?

vyberal vysokú školu, právo bolo asi to najlukratívnejšie na trhu, a tak som to zobral ako výzvu, ktorú sa mi podarilo naplniť a úspešne som školu dokončil. Už v študentskej rade som riešil mnoho právnych problémov, ktoré ma tiež inšpirovali k štúdiu práva.

Štúdium na gymnáziu bolo vlastne náhodné, keďže som chcel študovať IT, no otec mi prehovoril do duše a mne gymnázium nakoniec prirástlo tak k srdcu, že ho dodnes rád navštevujem. 

Založil si študentskú radu. Prečo? Aký bol záujem zo strany študentov?

Okrem toho, že som firemný právnik, robím si ešte doktorát na práve a som tiež v poslednom ročníku ekonomickej fakulty, teda celkom sa mi darí a okrem nedostatku voľného času si nemám na čo sťažovať. V minulom roku som so svojím spoločníkom založil investičnú akciovú spoločnosť, a tak do budúcna plánujem jej rozvoj a rast.

Študentskú radu som nezaložil, len som ju reorganizoval, keď som videl, ako fungovala. Napísal som štatút, navrhol logo a organizačnú štruktúru zástupcov z každej triedy. 

Ako sa ti darí teraz a čo plánuješ do budúcna?

Sleduješ ešte dianie na našej škole, čo sa týka študentskej rady?

Dianie aktívne sledujem, stretávam sa so zástupcami študentských/žiackych samospráv a som tiež štatutárom a poradcom Aliancie stredoškolákov. 

Ako myslíš, že sa darí „tvojmu dielu“? Čo by si odporučil ako možné zlepšenie?

Osobne som študentskú radu viedol skôr navonok a zastupoval som tak gymnázium na rôznych fórach, a preto sa nesmierne teším, že dnešná študentská rada pôsobí skôr dovnútra školy a robí skvelé akcie pre svojich študentov. Odporúčam pokračovať už v zavedených tradíciách a zlepšovať už i tak skvelé akcie. 

Si dobrý právnik. Ako si si vyberal vysokú školu? Malo pôsobenie v študentskej rade vplyv na výber?

Ďakujem za kompliment . Nech však iní posúdia moje právnické kvality. Keď som si

Sabina Janikovičová

Ďakujem ti za tento príjemný a pomerne inšpiratívny rozhovor.

13


Verní Slovanu Keď sa v našej triede pán profesor Steinhübl spýtal, kto by mal záujem ísť 2.2. na hokejový zápas Slovanu Bratislava, neváhala som. Slovan sa neodmieta. Navštívila som zápasy od futbalu cez basketbal, volejbal až po hádzanú, no v Bratislave som mala svoju hokejovú premiéru. A neľutovala som. Deň pred polročnými prázdninami nastúpil Slovan na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu proti Dynamu Moskva.

Na ceste do Bratislavy nám oznámil pán profesor Steinhübl, že máme pred zápasom vybavené osobné stretnutie s Marekom Viedenským. Veľmi nás to všetkých potešilo. Takúto možnosť nedostaneš každý deň. Pol hodinu pred zápasom sme zamierili do Hotelu Doubletree by Hilton, kde nás už Marek čakal. Neviem ako u ostatných, no u mňa teda poriadne úradovala nervozita. Napokon však na ňu nebol dôvod. Marek na nás nerobil dojem hviezdy. Práve naopak. Pôsobil skromne, vyrovnane a veľmi priateľsky. Ochotne sa s nami pofotil, venoval nám kartičky s podpisom a dokonca mi dovolil ho v krátkosti vyspovedať pre náš časopis. Rozhovor nájdete na druhej strane.

O 19:00 nastúpil aktuálne desiaty Slovan proti štvrtému Dynamu. V prvej tretine prekvapila Moskva hneď dvomi gólmi. V ôsmej minúte sa do brány trafil hráč hostí- Alexander Rybakov. Obkorčuľoval bránku domácich a tým otvoril skóre. Brankár domácich len ležal nehybne na ľade, nakoľko ho zradil nôž na korčuli a v podstate sa nemal čím zaprieť o ľad. Fair play si vyžadovala nejaký verdikt v prospech Slovanu, no nič také sa nedialo. Gól bol uznaný a hra pokračovala ďalej. Zhruba dve minúty neskôr Dynamo zvýšilo svoj náskok. Druhý gól pridal Podšenďalov v desiatej minúte. Mysleli sme si, že sú nádeje na výhru Bratislavy stratené, no od druhej tretiny nastúpil na ľad úplne iný Slovan. Dravejší a bojovnejší, čo sa prejavilo aj na výsledku. V 28. minúte sme sa radovali z gólu, ktorý dal Lušňák. Slovan si určite zaslúžil vyhrať, pretože počas zápasu ukázal veľkú bojovnosť a kvalitu ,no problémom bola aj nepresnosť ich striel na bránku. Aj napriek tomu, že Slovan prehral 1:2 , zápas sme si všetci užili. Hráči sa nám postarali o krásne a napínavé momenty a my sme spoločne vytvorili na štadióne úžasnú atmosféru, ktorá sa nevidí tak často.

14


Rýchly profil hráča:

Meno: Marek Viedenský Narodenie: 18. august 1990, Handlová Pozícia: Útočník, center Výška: 192 cm Aktuálny tím: HC Slovan Bratislava #25 Profesionálna kariéra: 2004- súčasnosť

Špeciálne pre náš časopis sa mi podarilo vyspovedať Mareka Viedenského. Keď som sa ho spýtala, či mi bude ochotný odpovedať na zopár otázok, spýtal sa: „Bude ti stačiť tá naša typická hokejová odpoveď ´Tak určitee´?“ S tým som samozrejme nesúhlasila, a preto sa môžete v nasledujúcom mini rozhovore dozvedieť o jeho začiatkoch s hokejom, jeho záľubách, či o jeho momentálnom zranení.

V koľkých rokoch ste začali s hokejom? -Tak určiteee... ale nie. S hokejom som vlastne začal, keď som bol v druhej triede na základnej škole. Takže asi v 7 alebo 8 rokoch, neviem to presne. A kto vás k tomu priviedol? -Ono to bolo také zaujímavé. Ja som deň predtým ako som začal s hokejom chcel ísť na hudobnú a byť gitaristom, no dve hodiny som čakal na riaditeľa umeleckej školy. Lenže na druhý deň nás tatko s bráchom zobral o piatej do Prievidze na hokej. Takže ste s hokejom začínali v Prievidzi? -Áno Ako sa vám v Prievidzi páčilo? -Ja som chodil na základku vlastne od piateho ročníka na Sama Chalupku II, teraz je to asi trojka a neviem, či to už aj nezrušili...takže ja som tam chodil od päťky do deviny a páčilo sa mi tam. Do deviateho ročníka som hrával v Prievidzi a potom som už išiel ďalej. Momentálne to ako vyzerá s vaším zranením? - Tak som po druhej operácii, ktorú som mal pred mesiacom a najbližších päť mesiacov musím rehabilitovať, no a dovtedy nemôžem robiť skoro nič. Iba sa doma nudiť.

15


Čím si teda vypĺňate tento čas, keď ste doma? - Ležaním na gauči, ležaním v posteli, sedením na gauči a hraním počítačových hier a popri tom vybavujem ešte nejaké veci, ktoré by som nestíhal počas sezóny. Venujete sa vo svojom voľnom čase aj niečomu inému okrem hokeja? - Tak neviem, či počítačové hry môžeme brať ako koníček. Ale nie. Záleží od toho, či nie som zranený. Ak som zdravý a máme čas, tak beháme po nejakých pamiatkach a blbostiach tu naokolo, že nie sme stále doma, no teraz, keď som zranený a nemôžem toho veľa robiť, tak väčšinu času trávim doma, nech sa opäť zbytočne nezraním.

Sylvia Vlčková, II.C

16


VOĽNÁ TÉMA

Február trochu historicky Mesiac február tento rok prišiel, odišiel a mnohí z nás by si ani nevšimli, že je tu, nebyť jedného dňa. Áno, správne ste si domysleli (alebo aj nie). Hovorím o 14. februári, dni sv. Valentína. Napadlo vám niekedy, čo iné zaujímavé a dôležité sa vo februári stalo? Mňa áno, a preto som sa rozhodla trochu pátrať a našla som až prekvapivo veľa udalostí, narodení aj úmrtí. Dovoľte, aby som vás zobrala na cestu históriou najkratšieho mesiaca v roku.

Caraway, prvá žena zvolená do amerického senátu, Elizabeth Backwell, prvá americká fyzička alebo Susane Anthony, prvá žena vyobrazená na americkom dolári. Poslednou významnou osobnosťou je vedec a vynálezca žiarovky Thomas Edison, narodený 11. februára 1847. V ten istý deň, avšak o viac ako 100 rokov neskôr, bol v Južnej Afrike po odpykaní 27 rokov doživotného trestu prepustený z väzenia Nelson Mandela. Neskôr obdržal Nobelovu cenu za mier a bol prvým čiernym prezidentom v Južnej Afrike. 26. februára dvaja mladí socialisti Karl Marx a Friedrich Engels publikovali Komunistický manifest, ktorý je označovaný ako jeden z najvplyvnejších politických rukopisov. 6. februára 1952 zomrel anglický kráľ George VI., vtedy začala aj vláda kráľovnej Alžbety II. (znie to neskutočne, ale keby ste si neboli istí, ide o práve vládnucu kráľovnú), hoci korunovácia sa uskutočnila až o rok neskôr.

Vo februári sa narodili až štyria americkí prezidenti, počnúc Georgom Washingtonom, ktorý prišiel na svet 22. 2. 1732 a stal sa prvým prezidentom USA. Nasledoval ho menej známy William Henry Harrison, kanceláriu prezidenta prevzal v marci 1841. O 32 dní neskôr počas jeho inauguračných ceremónií umrel na pneumóniu. 12. februára 1809 prvýkrát uzrel svetlo sveta, podľa mnohých najlepší americký prezident, Abraham Lincoln, ktorý viedol krajinu počas občianskej vojny a významne prispel k zrušeniu otroctva. V ten istý deň ako Lincoln začal svoj život aj britský prírodovedec Charles Darwin, pôvodca teórie evolúcie a autor knihy O pôvode druhov. Posledný zo štvorice prezidentov je Ronald Reagan, zvolený v roku 1980 a potom opäť v roku 1984, v obidvoch prípadoch s výrazným náskokom nad svojimi protikandidátmi. V ten istý deň, 7. februára s odstupom viac ako 300 rokov, sa narodili dvaja významní anglickí spisovatelia Thomas More a Charles Dickens. Thomas More bol okrem spisovateľa aj politik, sudca a kancelár. Zo svojho úradu neskôr odstúpil, keďže nesúhlasil so zákonom, ktorý vydal kráľ Heinrich VIII., aby mohol anulovať manželstvo so svojou ženou, za čo bol v roku 1534 popravený. Charles Dickens je autor známych diel ako Oliver Twist alebo Vianočná koleda, ktoré sú veľmi populárne aj v dnešných časoch. Dvaja významní astronómovia, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei, ktorí patrili k prvým, čo presadzovali teóriu, že Slnko je stred slnečnej sústavy, sa taktiež narodili vo februári. Medzi významné ženy narodené v tomto mesiaci patrí Hattie

Z množstva zaujímavých a v mnohých prípadoch aj prekvapivých udalostí, ktoré sa odohrali vo februári, (hádam) každý nájde niečo, čo je preňho osobne dôležité a čo by mohol oslavovať. Ale pravdaže to neznamená, že máte zabudnúť na Valentína, akurát si môžete popri nakupovaní obrovských plyšových medveďov a červených ruží pripomenúť aj iné (rovnako) podstatné veci.

Tamara Balážová, IV

17


VOĽNÁ TÉMA

Ako to už býva vo februári, počasie je premenlivé a nespoľahlivé. Len čo vykuknú prvé slnečné lúče, ľudia si zvyknú schovať zimné kabáty a vyberajú prechodné bundy. Čižmy nahradia teniskami v nádeji, že sa už oteplí. Tento rok nám zima dopriala aj sneh a mráz. Nízke teploty zabezpečili, že nám sneh vydržal dlhšie, než za posledné roky. V meste sme mali aj klzisko, ktoré bolo otvorené do 25. januára. Väčšina mladých ľudí si tam prišla spríjemniť voľný čas s priateľmi alebo rodinou. Keď je vonku sneh, máme veľa možností, čo môžeme robiť. Napríklad, ak je ho dosť môžeme postaviť snehuliaka, iglu alebo sa len tak guľovať. Deti nadchne najviac poriadna sánkovačka, niektorých teenagerov tiež. Rodiny s deťmi môžu ísť cez víkend na dobrú lyžovačku.

    

    

Ak ste milovníkmi kníh, určite vám padne v hod chvíľa na čítanie so šálkou teplého čaju, zabalení v príjemnej deke. Pravé naopak, ak ste fanúšik filmov, pozrite si vaše obľúbené alebo nové. Neuškodí ani prechádzka po okolí. V našom okrese máme veľmi peknú prírodu a je tu toho dosť na preskúmanie. Skúste poskladať origami. Je to síce náročné, ale za skúšku nič nedáte  Určite ste už počuli o joge, na internete nájdete návod ako na to. Uvoľnite si telo, ale aj myseľ. Pustite si hudbu ktorú mate v obľube. (poriadne nahlas) Začnite písať blog alebo knihu. Vyfarbujete si relaxačné omaľovánky. Zahrajte si na hudobnom nástroji. Skúste niečo nakresliť.

Prajem vám peknú zábavu a hlavne robte to, čo vás baví a môžete skúsiť aj niečo nové.

Natália Ottová IV

18


BÁSEŇ

Prežívame Proste čakáš a minúty plynú, Túžbou ničíš sa a kvety hynú. Chyby stále dookola rovnaké, A príbehy silné v nich ukryté.

Láska, bože, láska, prečo nás tak bolíš? Prečo si vždy nesprávnu cestu ku nám zvolíš? Si tak stará a zničená, I tak krásna a nekonečná.

V našich mladých srdciach veľká diera je, No zašiť ju či vyplniť, tak to nie. Tie oči ničiace náš svet, A nakoniec už ničoho iného v ňom niet.

Noci prázdne a bezduché, Hodiny večné, neprespaté. Zvládať lásku ťažké zdá sa, no byť milovaný, nie je krása. Nač´ v tom zamotať sa zasa.

Sabina Janikovičová

19


BÁSEŇ

Poďme zabudnúť Zabudnúť, nachvíľu uniknúť, Realitu stratiť a nenechať sa zatknúť. Neväzniť svoje duše, od všetkého upustiť, Nebyť už ten veľký človek ale len duša stratená.

Zabudnúť, začať znova, Napiť sa vína a pretancovať noc až do rána. Slobodu cítiť, tak trochu snívať, Vyzuť sa a len tak sa rozbehnúť.

Zabudnúť, kým máme byť, A prežiť to kým zatiaľ sme, Veď nie je žiadna správna odpoveď , Na to čo správne pre nás je.

Zabudnúť, nič nevnímať, Vyhodiť šaty čo nás tak dusia, Otvoriť sa svetu nech o nás všetci vedia. Stratiť kľudne všetko len nie samých seba.

Zabudnúť, utekať a nezastaviť, Nech sa deje čokoľvek vychutnať si každú chvíľu, Veď každí pochopí prečo mal sa zrodiť A prežiť to čomu sa hovorí žiť.

Sabina Janikovičová

20


Tajnička V tomto čísle sa rozlúštením tajničky dozviete pokračovanie výroku, ktorého autorom je Antoine de Saint-Exupéry : „Dobré vidíme iba srdcom. To, čo je podstatné, je pre ____ ___________.“

1) Základná jazyková jednotka s ustálenou formou i výrazom 2) Mesto na severovýchode Slovenska, ležiace v Prešovskom kraji, zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO 3) Súhrn spisov židovského a kresťanského náboženstva 4) Skvapalňovanie 5) Základná jednotka dĺžky v SI sústave 6) Priestor pod strechou domu 7) Súbor troch hlasov alebo nástrojov 8) Pokolenie 9) Ženské meno (20.2.) 10) Vlastenec 11) Horčík latinsky Prídu manželia s autom na pumpu. 12) Ozdobná poľná rastlina s voňavými bielymi kvetmi, Pumpár hovorí: symbol čistoty a nevinnosti - Vidím, že máte nové auto. 13) Slávnostné kreslo panovníka Manželka sa spýta manžela: 14) Epocha, obdobie Znovu máte možnosť vyhrať žolíka na oslobodenie od odpovede. Ak máte záujem, svoje odpovede pošlite na email: gvbn.casopis@gmail.com alebo do správ na FB stránku BenedyG. NEZABUDNITE PRIPÍSAŤ AJ VAŠU TRIEDU! Prajeme Moja žena mi veľa šťastia! Pýta sa na Slovensku turista baču: - Bača, kde sa tu páli slivovica? - Vidíte ten kostol? - Vidím. - Tak okrem neho všade!

naznačovala, čo chce k nadchádzajúcemu výročiu. Povedala: „Chcem niečo, čo ide z nuly na 150 za 3 sekundy.“ Tak som jej kúpil osobnú váhu. A hádka začala.....

21

- Čo hovorí? Manžel odpovie: - Hovorí, že máme nové auto. Potom pumpár povie: - Podľa ŠPZ vidím, že ste z Košíc. Manželka sa spýta: - Čo hovorí? Manžel odpovie: - Hovorí, že sme z Košíc. Pumpár povie: - Viete, ja som poznal jednu ženu z Košíc, bola blbá, nevedela variť. Manželka sa spýta: - Čo hovorí? Manžel odpovie: - Hovorí, že ťa pozná.


Ešte stále ste sa neprihlásili do tejto novej fotosúťaže? Nevadí, pretože táto súťaž končí až 29.3.2017. Pre víťaza máme novú Power Bank 2600 mAh, fotoalbum a poukážku v hodnote 10€! Máte nejakú fotku, ktorá sa vám páči a myslíte si, že by obstála aj na súťaži? Áno? Tak neváhajte a prihláste sa na www.rhfp6.webnode.sk/sutaze jednoduchým vyplnením formuláru. Súťažná téma je voľná, takže fotografia môže pochádzať z akéhokoľvek prostredia. Udelené budú 1., 2. a 3. miesto. Viac informácii u Radovana Hubu v triede Kvinta.

1. miesto - POWER BANK 2600mAh, FOTOALBUM 10x15 cm a poukážka 10 eur! 2. miesto - FOTOALBUM 10x15, VAŠA FOTOGRAFIA formát 20x30 , poukážka 7 eur 3. miesto - FOTOALBUM 10x15, poukážka 5 eur Inšpirujte sa u víťazných fotografii z predchádzajúceho kola:

2. miesto Roman Janoušek Me, myself & ball Gymnázium V. B. Nedožerského

3. miesto Sofia Príbelszká Pražský hrad Praha


Ďakujeme Opäť vám ďakujeme za prečítanie nášho tretieho čísla. Tiež za ochotu pri poskytovaní odpovedí a fotiek . Môžete nám posielať nápady do ďalšieho čísla, alebo sa veľmi ľahko pridať k nám do tímu. Stačí napísať 

Kontaktujte nás: Email: gvbn.casopis@gmail.com Facebook page: BenedyG (nezabudnite nám hodiť LIKE)

Jazyková korektorka: Mgr. Bohušová Petra Grafická úprava časopisu: Veronika Svítková a Lucia Rapánová

BenedyG 3  
BenedyG 3  
Advertisement