Page 1


Ahojte milí čitatelia! Sme veľmi radi, že sa vám naše prvé číslo páčilo a dostali sme naň samé kladné ohlasy! V druhom čísle je pre vás opäť pripravených veľa zaujímavých článkov, anketa, súťaž o žolíka či o najkrajšiu fotku. Veríme, že sa vám bude páčiť ešte viac a očakávame, že nám znovu napíšete váš názor, čo vám v časopise chýba, o čom by ste chceli čítať, čo by ste sa chceli dozvedieť, či pokojne nápad na novú súťaž či anketu. Tak isto nezabúdajte, že šikovných rúk nikdy nie je dosť a ešte stále sa k nám môžete pridať.  Prajem príjemné čítanie. S pozdravom šéfredaktorka Lucia Hoosová Obsah časopisu: Redakčný tím. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Učiteľ mesiaca. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Okrúhly stôl. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 Interview s hercami. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 Vianočný bazár. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 Vianočný pochod. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7 Stužkové. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9 Geografické okienko. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 Ver si. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 Zimná móda. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14 Benefičný koncert . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16 Báseň 2017. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17 Báseň Keď. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18 Tajnička . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19 Súťaž o najkrajšiu fotku. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .20 Ako gympláci strávili Silvester? . . . . . . . . . . . . . . . . . .21

1


Redakčný tím šéfredaktorka šéfredaktorka redaktorka redaktorka redaktorka redaktorka fotograf grafička grafička grafička

Lucia Hoosová Sabina Janikovičová Renata Dominiková Sylvia Vlčková Natália Ottová Tamara Balážová Radovan Huba Ema Hartmannová Lucia Rapánová Veronika Svítková

Učiteľ mesiaca Počas celého decembra ste mali možnosť hlasovať opäť za učiteľa mesiaca, tentokrát v podkategórii „Najvtipnejší učiteľ mesiaca“. Ukázalo sa, že za úplne najvtipnejšieho väčšina z vás považuje profesora, ktorý na naše gymnázium prišiel len nedávno, zato si asi veľmi rýchlo získal vašu priazeň, pretože dostal 80 hlasov. Je to pán profesor Surový. Ako sme sľúbili, jeho karikatúru môžete vidieť na obálke nášho časopisu. Na druhom mieste s 30 hlasmi sa umiestnil pán profesor Marko a na treťom s 10 hlasmi pán profesor Klein. Znovu ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do hlasovania. A teraz k novej ankete... od 16. januára začína na našej škole niečo, čo tu ešte nebolo. Viacerí z vás už dobre vedia, že 17. februára sa uskutoční každoročne organizovaný ples, a preto sa naša redakcia rozhodla pre vás vytvoriť anketu na nomináciu a hlasovanie za kráľa a kráľovnú plesu. Nominácia bude prebiehať tak, že redaktori BenedyG budú chodiť po triedach 1. až 4. ročníka a vy môžete nominovať kohokoľvek, o kom viete, že na ples určite pôjde. Po nomináciách nastane hlasovanie, o ktorom vás ešte vopred informujeme. Víťazi tejto ankety budú vyhlásení priamo na plese a získajú aj príslušné ceny. Pokiaľ sa víťaz/víťazka prvého miesta na ples nedostaví, titul bude odovzdaný nasledujúcemu miestu. Dúfame, že budete s touto anketou spokojný, môže ju vyhrať ktokoľvek z vás!  S pozdravom redakcia BenedyG

2


UDALOSTI

OKRÚHLY STÔL Dňa 10.11. 2016 sa v klubovni našej školy uskutočnila akcia Okrúhly stôl. Organizátorkou tejto akcie bola žiačka septimy, Nikol Pupáková – projektová koordinátorka RMTNK s pomocou Alexandry Gaherovej – predsedníčky ŽŠR GVBN. Zúčastnili sa aj pani riaditeľka a pani zástupkyňa, členovia ŽŠR, no a samozrejme zástupcovia tried jednotlivých ročníkov. Počas týždňa žiaci vypĺňali anketu s otázkami, ktoré boli hlavnou témou tejto akcie. Na otázku, či žiakom na našej škole niečo chýba, odpovedali, že je to viac dobročinných akcií, vybavenie školy (teplá voda, lavice..), viac posedení a besied, športové dni, turnaje alebo súťaže. Veľa zaujímavých nápadov, ktoré sa určite v blízkej dobe zrealizujú. Diskusiu vyvolala najmä druhá otázka, či žiaci majú problémy so štúdiom. Viacerí odpovedali, že niektoré učebnice sú nevyužité, alebo je nutné veľa poznámok tlačiť na vlastné náklady. Pracuje sa na odstránení tohto problému. Treťou otázkou bolo, akú tému by uvítali na tohtoročnom plese, ktorý je u nás na gymnáziu obľúbený. Väčšine sa páčil návrh ŽŠR - Bubble ples, ale boli aj iné nápady, napríklad Lucky ples, Balloon ples, alebo jednoducho Študentský ples bez konkrétnej témy. Ďalej žiaci pomocou ankety poukázali na to, že by chceli viac školských akcií, ako napríklad zahraničné výlety, výlety po Slovensku, Vianočné trhy, divadlá. Všetky takéto akcie sa na škole už organizujú. Posledná otázka bola zameraná na FB stránku školy. Aké príspevky by uvítali na stránke ŽŠR? Väčšina žiakov ani netušila, že máme stránku, ale touto anketou sme ju aspoň propagovali, aby ju žiaci navštevovali, čo pomôže informovanosti o novinkách na škole a dôležitých informáciách. Na záver by sme vás chceli oboznámiť s akciami, ktoré pripravujeme, a to napríklad spoluprácu s detským domovom, študentský ples, Deň Zeme a mnoho iných. Ďakujeme všetkým zástupcom tried, že sa zúčastnili akcie Okrúhly stôl a veríme, že sa tieto akcie budú konať častejšie, aby sme vedeli, čo žiakom chýba. Žiacka školská rada je tu pre vás, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať.

Lucia Hoosová, Nikol Pupáková (RMTNK) 3


INTERVIEW

Natália Maľová a Robert Nagy sa už pár rokov venujú divadlu a zároveň zvládajú gympel ľavou zadnou. Ako to všetko zvládajú, zistila som pre vás pár otázkami.

Ako ste sa dostali do divadla? Autobusom. Ale ak to chceš vedieť presnejšie, tak 51-kou. R: Môj prvý kontakt s divadlom bol v roku 2014, kedy som prvýkrát hral na strašidlách. Dovtedy som bol divadelný panic. Tam ma to chytilo, zistil som, že nič iné neviem a divadlo by ma bavilo. Neskôr ma do Divadla Precedens naverbovala Zuzka Kráľová a vznikla tak inscenácia Úkryt. N: Ja som v roku 2014 začala chodiť do ZUŠ v Prievidzi na LDO, lebo som sa odjakživa rada predvádzala. Neskôr som sa cez Zuzku tiež dostala do Precedensu, hrala v Úkryte a odvtedy sa to so mnou nejako tiahne a hráme kade-tade.

Aký bol váš prvý úspech? R: Stretol som Natálku. N: Asi keď sme sa s Úkrytom dostali na Fedim, do Tisovca. Bola to celoslovenská súťaž ochotníckych divadiel. Bohužiaľ, neumiestnili sme sa. Ale Úkryt sme vymysleli za, ani nie, hodinku – bol to veľmi spontánny, i keď prvoplánový nápad – a dostali sme sa s ním tak ďaleko!

Ako sa zbavujete trémy? R: Obidvaja máme už odmalička skúsenosti s vystupovaním, lebo sme kedysi dávno tancovali. Takže teraz trému zväčša necítime. N: Ja mám väčšinou iba taký mierny adrenalín v krvi, že už chcem ísť na pódium a chcem dať tú energiu zo seba von (inak sa nám chce iba cikať. A to vždy!!! )

Chcete s hraním pokračovať ďalej? R: Samozrejme, mojím cieľom je VŠMU, ale ak mi to nevyjde, tak chcem s divadlom pokračovať na amatérskej úrovni. N: Chcem v tom pokračovať vo svojom voľnom čase, ale keďže mojím cieľom je VŠ pôrodná asistencia, tak to s tým veľmi nesúvisí. Možno, ak by som recitovala „Mor ho“ pri nejakom pôrode, tak by som herectvo aj využila.

Tak to našich čitateľov istotne povzbudí a rozosmeje. Ale prejdime už radšej k poslednej otázke: Čo na to vaši rodičia? R: Myslím, že sú radi, že nepijem toľko, čo môj brat... Ale, popravde, myslím, že ocino je hrdý a mamina radšej varí, ako by mala počúvať moje historky z divadla. N: Celá moja rodina ma veľmi podporuje. Často počujem maminu povzbudzovať ma na celé divadlo: „Naťaaaaa!!!“ I keď teda nie som žiaden futbalista ... A vždy po nejakom predstavení vidím fotky na FB, ako ma mamina fotila na každom jednom kroku, kým som bola na pódiu. Ale aj segra je strašne zlatá, kvôli mne začala s manželom chodiť do divadla a nevynechali ani jedno moje predstavenie.

Pripravuje vás divadlo o veľa z „normálneho“ života? R: Čo je to normálny život? N: Jedna moja otázka hovorí za všetko. Čo je to víkend?! Trávime tam dosť veľa času, občas fakt „normálne“ veci nestíham, ale toto som si vybrala. Aspoň viem, že efektívne využívam svoj voľný čas.

Renata Dominiková 4


UDALOSTI 1 [Názov dokumentu]

Vianočný bazár Dňa 22.12. 2016 sa na našej škole uskutočnil dlho očakávaný Vianočný bazár. Žiaci prišli naozaj v hojnom počte. Každá trieda si veru dala záležať na svojich výrobkoch, od maličkých prímanov až po tretiakov. Všade panovala vianočná atmosféra, avšak trochu nám chýbali ešte nejaké tie pesničky, ktoré by priniesli toho pravého ducha Vianoc. Všetci už od rána starostlivo strážili svoje stánky a ponúkali veci od výmyslu sveta. Veľkým lákadlom boli najmä domáce maškrty, po ktorých sa len tak zaprášilo. V ponuke boli palacinky, vianočný punč a pečivo či hotdogy.

Väčšina napiekla a doniesla vianočné pečivo, ktoré samozrejme vo všetkých stánkoch chutilo super. My sme len chodili, fotili a ochutnávali .

Zatiaľ čo niektorí sa usilovali čo najkrajšie ozdobiť svoje koláčiky, druhá D pripravila vynikajúci ovocný šalátik a ako jediní nám zapózovali na peknú spoločnú fotku .

555516 5


2

[Názov dokumentu]

Aby sme nepísali len o jedle, našli sa aj veľmi kreatívni žiaci, ktorí doniesli vlastnoručne vyrobené veci, či talentované dievčatá, ktoré maľovali na tvár.

BenedyG nikde nesmie chýbať, samozrejme aj my sme mali svoj vlastný stánok s jedlom, lebo hladošov bolo naozaj veľmi veľa .

Vianočnú atmosféru dopĺňal program v telocvični, kde žiaci zo 4.A predvádzali svoje vystúpenia. My sme sa tiež na chvíľu zastavili a stihli sme si pozrieť jedine Tri oriešky pre Popolušku v prevedení Kristíny Kulichovej.

Dúfame, že si užili túto akciu, poriadne sa najedli či dokonca pokúpili chýbajúce vianočné darčeky. Možno vás iní žiaci inšpirovali svojimi výrobkami a môžete pomaly rozmýšľať, ako ohúrite budúci rok práve vy!

Lucia Hoosová

555526 6


UDALOSTI

Vianočný pochod „Vieš, máme v škôlke takú sociálne slabšiu rodinu. Chcela by som im pomôcť na Vianoce. Nechceš aj ty niekomu zo školy pomôcť?“ opýtala sa Petra jeho mama. „Mama mi vnukla skvelý nápad! V škole spravíme dobročinnú akciu! Najprv gymplákov poprosíme, aby nám dali návrhy na rodiny s deťmi, o ktorých vedia, že by ocenili pomoc s Vianocami. Potom vyzbierame peniaze, kúpime darčeky a nakoniec spravíme pochod od gympla celou Prievidzou a budeme rozdávať punč, muffiny alebo iné koláče a rozdáme darčeky rodinám, pre ktoré sme ich kúpili. Čo na to hovoríš?“ volal mi nadšený Peter. A tak sa rozbehla celá akcia! Pani profesorka Belisová pozná dievča z Úsmev ako dar, Mišku. Tá nás nakopla, uviedla nás do „dobročinnej reality“, teda nám dala pár skvelých rád, ako a čo približne spraviť, hlavne nás upozornila, že treba upovedomiť mesto a pani riaditeľku. Vytlačili sme prvé plagáty, napísali prvú reč do rozhlasu a pripravili prvú urnu na zbieranie mien. Bolo treba vymyslieť dátum akcie a zháňať ľudí, ktorí by nám chceli pomôcť. Pod Miškiným vedením prešiel Vianočný pochod mnohými úpravami až dostal finálnu podobu, zbieranie mien sa skončilo a mohla začať zbierka. Pre nás to bola veľmi... zvláštna časť. Behať po triedach a pýtať peniaze od ľudí, ktorých nepoznáme, pričom na škole prebiehala aj ďalšia zbierka pre nášho spolužiaka Patrika. No nakoniec sme to s Miškinou pomocou zvládli s mikulášskymi čiapkami na hlave. Vyzbieralo sa neuveriteľných 230 eur aj nejaké centy. 30 eur sme sa rozhodli darovať Patrikovi, čiže nám ostalo 200 eur pre štyri rodiny, teda deviatim deťom. Úžasná suma a vám všetkým ešte raz veľká vďaka!

Renata Dominiková a Peter Paulička 7


UDALOSTI

Predstavte si obdobie pred Vianocami. Učitelia chcú napísať všetky možné písomky ešte pred prázdninami, doma treba všetko naleštiť a nakúpiť darčeky, napiecť koláče a tiež spať. Okrem toho vám ale zrazu pribudne o jeden problém navyše. Organizovať dobročinnú akciu spojenú s veľkým nakupovaním v preplnených obchodoch v čase, ktorý by ste mali radšej stráviť nad chémiou či dejepisom. Bolo to naozaj náročné. No nakúpili sme a mali sme z toho naozaj radosť! Lego, auto na ovládanie, veľa veľa kníh, jedlo na vianočný stôl a peniaze do obálky pre rodinu so staršími deťmi, ktorým by sa Barbie asi nepáčila. Okrem toho sme od vás dostali ruksak, skateboard, oblečenie a chrániče, z ktorých sa tí krpci neskutočne tešili! Do balenia darčekov sme zapojili aj ostatné detská z gympla. Veľká prestávka à lá šikovné ruky s vami a darčeky boli pobalené a nachystané pre deti. Dvadsiaty tretí december sa blížil a my sme boli šťastní, pripravení a natešení. A mali sme byť teda z čoho! Pred školou nás pred 17:00 čakalo zopár kamošov, ktorí nám prišli pomôcť s rozdávaním darčekov. Mohli sme sa pohnúť. Veľký kartónový medovník prilepený na svietiacom meči Star Wars priťahoval pozornosť celého Námestia slobody a rodiny, ktorým sme prisľúbili pomoc nás ľahko našli. Žiariace detské očká a slzy v očiach rodičov, keď obdarované deti brali do rúk svoje darčeky, nám vynahradili všetok čas, energiu a predvianočný zhon navyše. Bolo to kúzelné!

Renata Dominiková a Peter Paulička

8


UDALOSTI

Stužkové slávnosti Mesiace november a december sa niesli v znamení stužkových slávností. Rozhodli sme sa trochu vám priblížiť prípravy, atmosféru, samotné prežívanie tejto významnej udalosti v živote každého študenta. Vyspovedali sme charizmatického a obľúbeného študenta Martina Tokára zo 4.E triedy a ten sa nám rozrozprával.

Ktorý moment zo stužkovej pre teba najviac znamenal a vryl sa ti do pamäte? Úprimne, pre mňa najkrajší moment bol, keď som pri nástupe uvidel v hľadisku môjho otca a brata, ako na mňa pyšne pozerajú. Ale ak to mám zhrnúť, tak celkovo každému sa podľa mňa vryl do pamäte celý večer, pretože pre viacerých to bola prvá udalosť na spoločensky vyššej úrovni a každý na to bude spomínať do konca života. Možno o pár rokov to budem ja osobne už rozprávať svojim deťom. (smiech)

Ako ste to celé prežívali? Boli ste uvoľnení, alebo skôr v strese? Musím povedať, že i keď stres k tomu patrí, pretože nie každý má talent od prírody vystupovať, ako trieda sme pôsobili pokojným dojmom a myslím si, že sme to zvládli na jednotku, aj keď neskôr sme sa posilnili v backstagei.

Ako ste sa pripravovali? S čím ste začínali a čo ste si nechali nakoniec? Začínali sme s natáčaním a prípravou, čo sa týka únosu triednej knihy, to nám trvalo asi najdlhšie, pretože dva dni po sebe sme zo školy chodili o siedmej večer domov. Scénky a program sme si nechali, myslím, že ako každý, na poslednú chvíľu.

S čim sa tvoja trieda najviac natrápila pri chystaní stužkovej? Fúha, toto je dobrá otázka, ale myslím, že asi s tým kradnutím triednej knihy, bolo s tým veľmi veľa roboty a čo sa týka scénok, to bola čistá improvizácia.

A čo vám darilo najviac? Musím povedať, že celý program vyšiel výborne, podarilo sa nám všetko, aj keď tam boli určité chybičky, ale zo strany učiteľov to bolo hodnotené veľmi pozitívne, mali sme to podľa nich originálne a boli sme proste sami sebou.

Sabina Janikovičová 9


UDALOSTI

Čo by si odporučil súčasným tretiakom, ktorých to všetko ešte len čaká? Milí tretiaci, nestresujte, buďte sami sebou, nie sme predsa žiadni herci, to znamená, že patrí k tomu improvizácia, patria k tomu trapasy a užite si to, je to raz za život a nerobte z toho večer Oscarov.

Myslíš si, že stužková vás ako triedu spojila, alebo práve pre nejaké rozpory pri chystaní rozdelila? Boli tak síce hádky, ako asi v každej triede, ale musím povedať, že nás to naozaj spojilo. Na stužkovej si človek uvedomí, že je to taká posledná udalosť, kedy je so všetkými a že všetko končí a začne niečo úplne nové.

Sabina Janikovičová 10


GEOGRAFICKÉ OKIENKO

Viem, že sa medzi nami nachádza mnoho cestovateľov, ktorí radi spoznávajú nové miesta a ich rozličné kultúry. Sama patrím medzi nich. Preto som prišla s myšlienkou priblížiť vám v každom čísle miesta, ktoré ma zaujali a rada by som ich navštívila.

Nachvíľu sa prenesieme z treskúcej zimy do mesta , ktoré je obklopené horami a prekrásnymi plážami - Rio de Janeiro. Je hlavným mestom spolkového štátu Rio de Janeiro v Brazílii. Mesto nesie prezývku „Cidade Maravilhosa“- Zázračné mesto a obyvatelia zasa „Carioca“ . Počet jeho obyvateľov je 6,32 mil. , a preto je druhým najväčším mestom v Brazílii. Rio de Janeiro leží na pobreží Brazílie s Atlantickým oceánom, neďaleko obratníka Kozorožca. Patrí medzi najnavštevovanejšie turistické miesta na južnej pologuli. Mesto sa môže pýšiť predovšetkým svetoznámymi karnevalmi, sambou, nádhernými plážami s bielym pieskom (najznámejšie sú Copacabana a Ipanema). K Riu neodmysliteľne patrí gigantická socha Ježiša Krista Vykupiteľa (Cristo Redentor), umiestnená na vrchu Corcovado, ktorá sa pozerá na celé mesto.

Socha je 30 m vysoká a podstavec pod ňou meria 8 m. Zobrazuje Krista s roztiahnutými rukami, čo vám môže pripadať, akoby objímal celé mesto. Toto gesto vyjadruje súcit a radosť z nezávislosti. Myšlienka vytvorenia sochy sa totiž zrodila v roku 1922, keď Brazília oslavovala sté výročie nezávislosti.

Sylvia Vlčková

11


História tohto festivalu sa začala písať v roku 1723. Každoročne ho navštívia stotisíce turistov z celého sveta, aby si vychutnali najfarebnejšie a najbláznivejšie predstavenie na svete. Brazílsky karneval oficiálne začína v sobotu a končí v utorok, štyridsať dní pred Veľkou Nocou. Zodpovedá vlastne našim slovenským fašiangom, ktoré sa končia Popolcovou stredou. Počas týchto troch dní sa celá krajina ponorí do sveta masiek, kde fantázia skutočne nepozná hranice. Počas karnevalu sa verejný život v meste zastaví. Nefunguje nič. Banky, inštitúcie aj obchody sú zatvorené. Sprievod škôl samby, vrchol karnevalu, je najväčšia show na svete. Na čele celého sprievodu sú carnavalescos, kategória profesionálov, tvorivých a veľmi dobre platených. Oni dávajú základnú podobu celému sprievodu, ktorý musí byť bezchybný. Tú pravú atmosféru karnevalu však vytvárajú passistas, tisícky tanečníkov zo škôl samby, muži aj ženy. Sporo odeté tanečníčky, hlasná hudba a úžasne vyzdobené vozy, vytvárajú neopakovateľnú atmosféru tradičného brazílskeho karnevalu.

12


ČLÁNKY REDAKTOROV

Mal si niekedy pocit, že si sám? Že ti nikto nerozumie? Že to, čo robíš, je zbytočné a že aj ty si zbytočný na tomto svete? Tiež si to niekedy myslím, ale nie je to tak. Je to akoby včera, čo som bola dieťaťom chodiacim do prvého ročníka na základnej škole. Všetko nové, zaujímavé. Noví priatelia a znalosti. Pár z nich zostalo aj doteraz, tak ako priateľov, tak aj znalostí. Ale keď som bola staršia, pocítila som smútok. Mala som asi 9 rokov, kedy som začala riadne priberať. Nepatrila som medzi tie deti, čo sú rozkošne bacuľaté, ale tie, ktoré sú tlsté. A poznámky ostatných neskutočne boleli. Keď ste dieťa, nerozmýšľate nad tým, čo bude. Seknutie s tancom i s karate v mojom živote znamenalo, že k zmene sa nedostanem. Čím som bola staršia, tým viac som priberala. Až som sa s vekom 15 rokov a pri výške 158cm dostala na váhu 69,9 kg, teda poriadna nadváha. Uvedomila som si, že to tak nejde ďalej. Možno poznáte ten pocit, keď sa nezvládate pozrieť do zrkadla a keď tam nazriete, tak vám v hlave prebehne len nenávisť k samému sebe. Ja som sa nechcela viac nenávidieť a hanbiť. Bola som síce riadne šialené dievča, ale moja hanblivosť za samu seba mi bránila byť ako ostatné krásne kamarátky. Ani neviem ako, ale kamarátky mi navrhli, aby som s nimi začala chodiť na kruhové tréningy a taibo. Kto neskúsil, nevie, ako sa pri tom umiera, haha. A to bol začiatok. Nikdy som ale nebola na skupinové aktivity, pri ktorých ma niekto komanduje, a preto, keď u nás v meste otvorili ženské fitness centrum, musela som to skúsiť. Je to miesto, v ktorom som si našla záľubu. Väčšina ľudí, ktorí ma poznajú, ani nevedia, že to tam vnímam ako druhý domov. Je to miesto na plnenie snov. No po príchode na gymnázium mi na naň moc času nezostávalo, a preto som sa tam dostala tak raz za mesiac, keďže nepatrím k veľmi vzorným študentom a musím dobiehať učivo. Pri tomto spôsobe života som si uvedomila, že ísť tam raz za mesiac mi nestačí a zmenila som stravu. Niektorí si myslia, že je ťažké ísť cvičiť. Blbosť. Ťažké je jesť zdravo. A preto mi trvalo veľmi dlho, kým som sa dostala do stavu, v ktorom si úplne uvedomujem, že pokiaľ nebudem dodržiavať to, čo mám, nedosiahnem to, po čom túžim. Vlastne mi to trvalo donedávna. Samozrejme zhrešiť sem-tam je dovolené, ale ja hrešiť nechcem. Týmto spôsobom som sa dostala na váhu 56,5, kg ktorá ma pomerne napĺňa trochou hrdosti. Cvičiť už chodím pravidelne, snažím sa jesť čo najzdravšie a každý deň sa motivujem tým, že už nikdy nechcem pociťovať to, čo pred rokmi. Som toho názoru, že nezáleží na tom, ako vyzeráte a nemali by sme ľudí súdiť bez spoznania. Každý máme určitý príbeh, ktorý nás drví zvnútra a s ktorým každý deň bojujeme. Ja sa motivujem sama sebou a tým, že si vravím: „ Sabča, nechaj ich myslieť si čokoľvek, len ty vieš, kde je pravda.“ Myslím, že veľa z nás by si to malo povedať. Ja som odhodlaná makať aj naďalej a dotiahnuť to ešte ďaleko, aby ľuďom, ktorí sa mi kedy smiali, padla dole sánka. Žijeme len jeden život, a preto by sme si ho mali spraviť taký, aký chceme my. Zdokonaľuj sa v tom, čo ťa napĺňa a ži svoj život! Netreba myslieť na to, čo ti vravia iní a ani na to, ako veľmi ti ublížili. Raz dosiahneš to, po čom túžiš. Ver si. Ver mne. Ja verím v teba.

Sabína Janikovičová 13


Móda zima 2016/2017 Tentokrát vám prinášame trochu iný článok o Vianociach. Nepôjde o vianočnú atmosféru pokoja a lásky, kapra ani obľúbené rozprávky. Je to niečo oveľa, oveľa dôležitejšie. Móda. Zima prišla, a tak by možno nebolo na škodu trošku sa zorientovať, aby sme opäť neskončili iba pri tom, čo si obliekame každý rok. Urobte si radosť (keď už sú tie sviatky, nech je to na niečo dobré) a zájdite si na nákupy alebo oprášte kúsky, ktoré sa vám už dlho povaľujú v šatníku. Vrhnime sa priamo na to. Toto sú módne trendy na zimu 2016/2017.

Tenké šatky Maxi šály sú úžasné, čo si budeme klamať, zahrejú, vyzerajú super, ale zmena je život. A my milujeme zmeny. Jemná, hodvábna šatka uviazaná tesne okolo krku à la letuška je zaujímavý prvok a perfektné spestrenie tejto zimy.

80-te roky Obdobie vzostupu céčok a vypchávok na ramenách, ktorými inšpirovala Cyndi Lauper,. Práve posledné menované sa k nám spolu s ďalšími nezabudnuteľnými kúskami vracia. Žeby sme konečne využili to staré sako, ktoré naša mama uchováva už od pádu totality v skrini?

Military štýl So železnou pravidelnosťou sa do módy vracia aj military štýl alebo inak vojenčina. Je to mix uniformných prvkov, móda opierajúca sa o vojenský štýl. Táto zima sa bude niesť vo vojensky zelenej.

Kvetinové potlače Dostaneme jedinečnú príležitosť prežiariť si studené dni. Vďaka tohtoročnému, pre nás veľmi potešujúcemu trendu sa budeme cítiť ako kvetinové víly aj v zime. A úprimne, ktorá víla už môže mať zimné depresi

Topánky Nesmieme zabudnúť pravdaže ani na topánky, ktoré vám udržia nohy pekne v teple, ale potešia aj oči (určite nie sme jediné, ktoré pohľad na ne priam až zahreje pri srdci). V zime sa stále rovnako ako na jeseň medzi najtrendovejšími topánkami držia tie s platformou či štvorcovým opätkom. Pribudli drsné topánky s veľkou, výraznou podrážkou, ktoré sa dajú vynikajúco kombinovať s rôznymi štýlmi a dokážu zaujímavo

Tamara Balážová, Natália Ottová IV 14


podčiarknuť aj jemný, ženský outfit. Najväčším hitom sezóny sú vysoké čižmy nad kolená bez opätkov, ozdobené nitmi, aplikáciami alebo šnurovaním.

Farby Táto sezóna sa okrem už spomínanej zelenej ponesie aj v rôznych odtieňoch modrej, ako je kráľovsky modrá alebo modro-zelená. Medzi ďalšie obľúbené farby patrí staroružová, maroon alebo šedo-modrá, ale aj metalické farby, ktoré si našli svoje miesto predovšetkým v obuvi.

Čapice Chladné zimné počasie sa nemôže zaobísť túto zimu bez pletených čapíc. Nemusíte sa báť aj výraznejších, krikľavých farieb alebo veľkých brmbolcov. Výber pokrievok hlavy je túto zimu veľmi pestrý - klobúky z teplej kožušiny, barety, klapky na uši, možností je nekonečne veľa.

Toto sú prekvapivé a pestré trendy na zimu 2016/2017. Prajeme vám veľa zábavy a kreativity pri tvorení zaujímavých outfitov (veríme, že naozaj je z čoho vyberať).

Tamara Balážová, Natália Ottová IV 15


UDALOSTI

Benefičný koncert pre Patrika Všetci sme sa dopočuli o tej hroznej správe, o tej odpornej pliage a o tom, ako ničí ďalší mladý život. Tentoraz na našej škole. Pár deciek sa ale rozhodlo, že finančne zabojujú a pomôžu Patrikovi. A tak vymysleli benefičný koncert. Niektorí z maturitných ročníkov, relatívne čerstvo po stužkovej, pozliepali zo svojich programov tie najlepšie scénky. Vavrinec sa pridal tiež a tí, ktorí sa okrem učenia stíhajú duchovne rozvíjať, predviedli svoje talenty. Vraj to bolo také jednoduché, rýchle, bezprostredné. Pondelok začali, stredu skúška, piatok ráno generálka a o pár minút už šli naostro! Na úvod programu sa nám prihovorila naša pani riaditeľka. Patrika sme povzbudili úprimnými myšlienkami na neho (snáď nás pri sebe cítil ). A potom to začalo! Spev, či už krásny, dievčenský, vavrinecký alebo... od „Drei tenore“.

aj ten vznešený, labutí.

Samozrejme, tóny gitary nesmeli chýbať. Scénky na zamyslenie so štúrovskými a duchovnými myšlienkami o čistote rozosmiali celú telocvičňu!

Tanec, zábavný a bezchybný v podaní Xoany,

A Patrikovi sa polepšilo. Naozaj.

Renata Dominiková 16


BÁSEŇ

2017 Prázdny dotyk bez citu, Bozk bez kúsku záblesku, Cudzinci milujúci sa, Známi navzájom zatracujúci sa.

Myšlienky na ľudí, ktorých naše srdcia milovali, I keď cesty sa už dávno spálili. Zahľadieť sa do budúcna a na nič nemyslieť, Kráčať vpred a už sa neobzrieť.

Sme mladí, plní života, I keď nás držia, nás to ťahá do sveta. Zabudnúť na problémy, vždy boli aj budú, Bez nich by sme mali zo života nudu.

Nový rok, tak treba sa rozbehnúť, Nehľadieť čo bolo, nič nevravieť. Začať to krásne, A na to nezanevrieť.

Sabína Janikovičová 17


BÁSEŇ

Keď... Keď začula som ten hlas, srdce sa zastavilo. Keď zbadala som ten pohľad, srdce poskočilo. Keď dotkol si sa ma, srdce sa rozbúšilo. A keď išiel si s ňou, srdce sa zlomilo.

Keď povedal si moje meno, uši to potešilo. Keď povedal si, aká krásna som, uši mysleli, že zle počujú. Keď povedal si, že ma miluješ, uši ti neverili. Keď povedal si, že láske nerozumiem, uši počuť viac nechceli.

Keď usmial si sa na mňa, ústa sa tiež usmiali. Keď pobozkal si ma, ústa sa poddali. Keď priveľa si rozprával, ústa moje museli ťa umlčať. Keď vynadal si mi, ústa moje umlčal si ty.

Keď kráčal si naproti mne prvýkrát, oči nechápali. Keď chytil si ma za ruku, oči sa len nechápavo prizerali. Keď v ringu si sa bil, oči sa dívať nevládali. Aj keď sme sa ľúbili, viac sme spolu byť nevládali.

Sabina Janikovičová 18


Milí gympláci, znovu máte možnosť vyhrať žolíka, ktorý vás oslobodí od odpovede. V tomto čísle treba vylúštiť pokračovanie citátu: „Ak hodnotíme pravdovravnosť mladých ako drzosť, ______ ______ .“ 1

8

4 6

2 3

7 1

11

9

10

5

3 3

1. Špeciálne upravená miestnosť / skriňa na uchovávanie cenných predmetov/ peňazí 2. Ozdobná nádoba na stopke používaná pri bohoslužbách 3.Predná časť hlavy nad očami 4. Majetok, ktorý dostáva žena do manželstva 5. Pravidelný poplatok platený za požičanie peňazí ( napr. v banke) 6. Súvislý kamenný masív, bralo 7. V starovekom Grécku mestský štát ako základná ekonomická a politická jednotka 8. Štát v Karibskom mori (hl. mesto Havana) 9. Diaľkový nákladný automobil 10.Biblické meno prvého človeka 11. Jednoduché ploché plavidlo zo zviazaných kmeňov Svoje odpovede posielajte na e-mail: gvbn.casopis@gmail.com alebo do správ na FB stránku BenedyG . NEZABUDNITE PRIPÍSAŤ AJ VAŠU TRIEDU! Prajeme veľa šťastia ! 

Prišla svokra na návštevu a zať sa jej pýta: „Mama, a dokedy tu budete?“ „No, kým Vás nezunujem...“ A zať na to: „Joj, mama, a to ani kávu nevypijete?“

Príde webmaster k farárovi na spoveď. Ten sa ho pýta: - Tak, koľko máš hriechov synu? - No, vošlo sa to na dve diskety.

Rozprávajú sa dvaja chlapi: - Vieš ako udržať hlupáka 24 hodín v neistote ? - Neviem. - Tak zajtra ti to poviem.

Po prehratom zápase kričí tréner na hráčov: „Ja som vám povedal, aby ste hrali ako nikdy predtým, nie akoby ste nikdy predtým nehrali!“ Prechádza sa dedko po kostole, pristaví sa pri soche Ježiša a pýta sa ho: „Ježiš, keď zomriem, čím budem v druhom živote?“ „Budeš hrať futbal!“ Ježiš na to. „Ale ja som v živote futbal nehral!“ oponuje dedko. „To nič,“ hovorí Ježiš, „trénuj, o týždeň máš zápas.“

19


Súťaž MAREC 2017 Zapojte sa do novej špeciálnej súťaže a vyhrajte rôzne vecné ceny a poukážky v hodnote až 10 eur! Neváhajte a prihláste sa do tejto fotosúťaže! Je to jednoduché. Stačí zaslať súťažnú fotografiu spolu s menom a priezviskom, názvom fotografie, triedou a miestom, kde bola fotografia odfotená na e-mailovú adresu radovan.huba@gmail.com alebo vyplňte formulár na http://www.rhfp6.webnode.sk . Súťažná téma je voľná, no fotografia by mala pochádzať z prostredia nášho gymnázia. Udelené bude 1., 2. a 3. miesto. POZOR! Nemusia byť vyhodnotené všetky miesta a miesta sa môžu opakovať! Viac informácií u Radovana Hubu v triede kvinta. Zapojiť sa do súťaže je možné do 29.3.2017 a vyhodnotená bude 30.3.2017! 1. miesto - POWER BANK 2600mAh, poukážka 10 eur 2. miesto - FOTOALBUM 10x15, poukážka 7 eur 3. miesto - VAŠA FOTOGRAFIA formát 20x30, poukážka 5 eur

20


Dúfam, že rok 2016 bol pre mnohých z vás úspešným rokom, že ste dosiahli všetko, čo ste chceli a splnili si všetky svoje predsavzatia. Preto vám chcem za celú redakčnú radu popriať ešte vydarenejší rok 2017, aby ste úspešne dokončili ročník, v ktorom ste v týchto dňoch opäť mučení polročnými testami, či zmaturovali, ak ste už na konci vašej gympláckej cesty. Mnohí z vás sa s nami podelili o svoje zážitky zo silvestrovskej noci, niektorí ste ju strávili v kluboch, iní doma s rodinou či priateľmi. Ešte raz šťastný nový rok 2017 vám praje BenedyG!

21 21


ĎAKUJEME Opäť by sme vám chceli poďakovať za prečítanie nášho druhého čísla. Ďakujeme za všetky vaše príspevky aj fotky, za všetku spoluprácu  Tešíme sa na vás v treťom čísle, snáď vám prinesieme opäť niečo nové a zábavné.

Kontaktujte nás: Email: gvbn.casopis@gmail.com Facebook page: BenedyG (nezabudnite nám hodiť LIKE)

 A tak isto sa nezabudnite zapojiť do voľby kráľa a kráľovnej plesu, vyhrať môže ktokoľvek a záleží to len na vás  Jazyková korektorka: Mgr. Bohušová Petra Grafická úprava časopisu: Veronika Svítková a Lucia Rapánová Karikatúry: Ema Hartmannová

BenedyG 2  

Január 2017

BenedyG 2  

Január 2017

Advertisement