Technologie i firma - trendy

Page 1

Trendy

technologiczne, DLA MIKRO I MAŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW


[ W NUMERZE ]

Czasami informacje mogą być tylko ciekawe, inne są przydatne, a najlepiej gdy stają się bodźcem lub inspiracją do zmian i rozwoju. Nowsze technologie mają potencjał, aby pomóc nam usprawnić nasz biznes, lub ułatwić jego prowadzenie. Niektóre przyniosą nam wymierne korzyści, w postaci oszczędności czasu, mniejszych kosztów lub lepszej produktywności. Inne sprawią, że praca będzie wygodniejsza, przyjemniejsza lub bezpieczniejsza. Oczywiście jak w każdej branży, również w tej trafiają się „nowe” technologie ubrane w puste slogany reklamowe, które w istocie wniosą niewiele nowego, a ich jedynym zadaniem jest opróżnienie naszych portfeli. Dobrze więc wiedzieć, które możemy pominąć, a które i dlaczego, warte są uwagi i inwestycji, co ciekawego mają nam do zaoferowania. Wspólnie z zespołem specjalistów i pasjonatów od nowych technologii, przygotowaliśmy przewodnik po aktualnych trendach i kierunkach w jakich zmierzają. Zebraliśmy najciekawsze informacje, w pigułce i przystępnie. Liczymy, że przynajmniej kilka z nich, może okazać się dla Ciebie ciekawą inspiracją w Twojej działalności lub firmie.

Spis treści [ BEZPIECZEŃSTWO ] Są obawy, nie ma czynów [ ODZYSKIWANIE DANYCH ] Prawdopodobieństwo rośnie, a szanse maleją

zespół Technologie i Firma Zapraszamy do kontaktu pod adresem tif@benchmark.pl

7

[ HOSTING ] Wizytówka, blog, strona, sklep

9

[ LAPTOPY ] Dokowanie bezprzewodowe

11  14

Lekkie, poręczne, dotykowe

17

Wytrzymały laptop i tablet w jednym

20

[ TABLETY ] Laptopa można zastąpić tabletem

23

[ AKCESORIA ] Przydatne akcesoria dla mobilnego eksperta

25

[ MONITORY ] Ultrapanoramiczny, zakrzywiony, nie męczący oczu

28

Aż chce się dotykać...

31

[ PROJEKTORY ] To jasne, że może być jaśniej

33

[ SMARTFONY ] „Smartfon do firmy” nie istnieje

37

Cała firma na smartfonie

39

Smartfony dla twardzieli

41

[ SMARTWATCH W FIRMIE ] Asystent zawsze pod ręką [ ROUTERY I SIECI WIFI ] Taka prędkość otwiera oczy niedowiarkom [ OUTSOURCING IT ] TO nieuniknione IT [ SERWERY PLIKÓW NAS ] W biurze zastaniesz tylko NAS [ SYSTEMY MONITOROWANIA IP ] Podejrzyjmy, co się będzie działo [ ZASILACZE AWARYJNE UPS ] 5 najważniejszych cech zasilacza UPS [ 2 ]

5

[ CHMURA ] Dane i aplikacje w chmurze [ DRUKARKI ] Sprzęt tanieje, a apetyt na nowości rośnie

Miłej lektury

3

45  47  49  51  53  55


[ BEZPIECZEŃSTWO ]

Są obawy, nie ma czynów

Zagrożenia ewoluują i stają się nieobliczalne. Pojawiają się mutacje kodu wirusów wykazujące zachowania autonomiczne, zmieniają się techniki i metody przenoszenia zagrożeń. Obrona jest jednak możliwa. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku „ransomware” będzie nadal największym zagrożeniem bezpieczeństwa informatycznego. „Ransomware” szyfruje pliki użytkownika, blokując dostęp do danych, aż do czasu zapłacenia okupu przez ofiarę. To nielegalny model biznesowy, nastawiony na wysokie zyski.

Antywirus? Tak, ale z wymaganiami... Oprogramowanie antywirusowe pracujące

w oparciu o bazy danych, zawierające cyfrowe wzory znanych zagrożeń, przestaje być skuteczne wobec nowych zagrożeń. Twórcy wirusów wiedzą jak działają programy antywirusowe i wprowadzają rutynowo niewielkie zmiany w kodach złośliwego oprogramowania. Konieczna okazuje się metoda obrony, polegająca na rozpoznawaniu efektów działania szkodliwego oprogramowania (analiza behawioralna). Jeżeli wykryta zostanie podejrzana [ 3 ]

nVision axence - to bogate w funkcje oprogramowanie oferuje między innymi ochronę pracowników przed wiadomościami phishingowymi i atakami APT, a także minimalizuje zjawisko cyberslackingu.


[ BEZPIECZEŃSTWO ] aktywność, przykładowo szyfrowanie plików, złośliwe oprogramowanie zostanie zatrzymane i usunięte. Udoskonalenie wykrywania zagrożeń przez systemy antywirusowe, wspiera dodatkowo metoda określana piaskownicą (ang. sandbox). Idea piaskownicy polega na uruchomieniu podejrzanych plików w izolowanym środowisku, co pozwala chronić system przed potencjalną infekcją.

Cloud backup - kopia danych w chmurze Rozwiązania do przechowywania kopii w postaci dysków sieciowych (NAS) są popularne, ale trudno oczekiwać tu innowacji. Docelowo producenci dysków NAS i tak namawiają do replikacji najważniejszych danych do dysków w chmurze. Dobrą praktyką jest przechowywanie kopii poza biurem. Kopia zapasowa w chmurze jako usługa, oferuje pełną automatyzację, określony harmonogram, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego danych. W chmurze kopia zostaje także bezpiecznie odseparowana od dostępu pracowników. Jest nieoceniona, gdy szybko zmieniają się małe ilości danych i trzeba działać inteligentnie. Usługi w chmurze umożliwiają wskazanie danych najbardziej istotnych z punktu widzenia użytkownika. Automatyczne wykrywanie zmian zachodzących w tworzonych kopiach bezpieczeństwa i tworzenie kolejnych kopii wyłącznie nadmiarowych danych, umożliwia oszczędności wykorzystanej powierzchni dyskowej. Usługa zapewnia kompresję, szyfrowanie, replikację kopii w różnych lokalizacjach geograficznych.

Co zrobić ze starym routerem Z punktu widzenia małej firmy, wymiana routera sprzed 2-3 lat na nowy, nie przyniesie efektu poprawy bezpieczeństwa. Innowacje na tym polu są widoczne, ale zbyt drogie dla niewielkiej firmy. Dzięki usługom bezpieczeństwa w chmurze, możemy w prosty sposób zmusić nasz stary router do zapewnienia dodatkowej ochrony. Przykładem takiej usługi są bezpieczne serwery nazw (DNS). Idea polega na filtrowaniu całego naszego ruchu z internetem przez te serwery. Usługi takie oferują np.: • OpenDNS • Cisco Umbrella • Norton ConnectSafe • Comodo Secure DNS Wykorzystując bezpieczny serwer nazw możemy blokować strony stanowiące źródła szkodliwego oprogramowania lub wyłudzające informacje (phishing), chronić się przed sieciami typu botnet

TOP 3 TRENDY

Ochrona przed zagrożeniami typu Ransomware

Antywirus jako usługa w chmurze

Bezpieczny internet przez usługi Secure DNS

(grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem). Aby korzystać z usługi wystarczy prosta modyfikacja konfiguracji rutera firmowego lub ustawień sieci w komputerach - wpisanie IP wybranych serwerów DNS. Usługi bezpieczeństwa na poziomie serwerów nazw są realizowane w chmurze, więc nie zachodzi konieczność wymiany routera. W podstawowej wersji usługi bezpiecznego serwera nazw są najczęściej darmowe, a zaawansowane funkcje dostępne po opłaceniu miesięcznego abonamentu.

Higiena pracy niezbędna Mechanizmy bezpieczeństwa stają się coraz łatwiejsze do wykorzystania, nawet dla laików. Ochrona danych przed nowymi zagrożeniami wykracza jednak daleko poza skanowanie antywirusowe. Podstawą jest kopia zapasowa plików (przechowywana offline lub online w zdalnej lokalizacji), szyfrowanie danych, a także nowy termin – higiena pracy z komputerem. Higiena to nic innego jest utrzymywanie systemu operacyjnego, programu antywirusowego, a także innych zainstalowanych programów, zawsze w najnowszych wersjach. Niezbędna jest edukacja użytkowników, która spowoduje dokładną analizę załączników e-mail pochodzących z niezaufanych źródeł, rozsądne podejście do stron internetowych nie budzących zaufania, czy rezygnacja z pobierania plików pochodzących z niepewnych miejsc. Jak mówi chińskie przysłowie… „Trzy razy pomyśl, zanim coś zrobisz, a nie będziesz żałował swoich czynów.” 

[ 4 ]

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Jakub Kralka,

Product Manager Axence Niepokojącym trendem ostatnich miesięcy jest gwałtowny wzrost liczby ataków ransomware. Złośliwe oprogramowanie tego typu szyfruje dyski, a następnie żąda zapłaty okupu za procedurę deszyfracji. Coraz więcej zagrożeń wykorzystuje także socjotechnikę, np. wysyłając maile w imieniu przełożonego (spear phishing). Nieświadomi pracownicy często łapią przynętę cyberprzestępców i mogą doprowadzić firmę do utraty zaufania klientów, olbrzymich strat, a nawet bankructwa. Dzięki narzędziom do monitorowania ich aktywności, takim jak Axence nVision, pracodawca jest w stanie szybciej zareagować na taką próbę ataku. Choć monitoring aktywności może być odbierany przez użytkowników sieci negatywnie, trzeba przełamywać stereotypy i edukować, że nie chodzi o inwigilację i śledzenie każdego ruchu, tylko o bezpieczeństwo oraz stabilność działania firmy.


[ ODZYSKIWANIE DANYCH ]

Usunięte dane, sformatowane pamięci

Microsoft Surface Laptop Pierwszy tradycyjny laptop w ofercie Microsoftu – Surface Laptop – otrzymał od iFixit notę 0/10 za brak jakichkolwiek możliwości naprawy.

Prawdopodobieństwo rośnie, a szanse maleją

Co roku w tej dziedzinie następuje mały postęp i lepsze możliwości aplikacji. Widocznym trendem są też tańsze usługi profesjonalnego odzyskiwania danych. Przywracanie danych z dysku uszkodzonego fizycznie jest najbardziej skomplikowane. Jednak już w przypadku uszkodzeń logicznych dysku (nadpisanie, usunięcie), możemy spróbować samodzielnie odzyskać dane. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalizowanego oprogramowania. Aplikacje odzyskiwania usuniętych danych dostępne w Internecie sprawdzą się doskonale w mniej skomplikowanych sytuacjach. Nowe programy przygotowane na 2017 rok, potrafią odzyskiwać pliki różnego typu – pocztę e-mail, zdjęcia, muzykę, filmy, przywrócić pliki usunięte z kosza lub usunięte z pominięciem kosza – z każdego nośnika. Aplikacje do odzyskiwania danych rozwijają się i obecnie praktycznie każda darmowa wersja pozwala sprawdzić, które dane są gotowe do odzyskania. Dobrze jest zainwestować w aktualne wersje oprogramowania do odzyskiwania danych, które poradzą sobie z nowymi formatami plików.

Dysk uszkodzony

Nowe konstrukcje laptopów i laptopów hybrydowych, a nawet niektóre modele biurowych PC, z pamięciami SSD zamiast klasycznych dysków, stwarzają nowe problemy i wymagają nowych rozwiązań. Niektóre z nowych urządzeń wręcz nie są podatne na odzyskiwanie danych.

W przypadku fizycznego uszkodzenia nośnika, niezmiennie lepiej zdecydować się na specjalistyczne usługi firm, posiadających niezbędne do tego laboratorium.

[ 5 ]

Laboratoria odzyskiwania danych są coraz lepiej wyposażone, dysponują coraz większym doświadczeniem i w kolejnych latach możemy oczekiwać możliwości odzyskania danych nawet w najtrudniejszych przypadkach. Usługa w takiej firmie odbywa się w kilku etapach. Pierwszym jest analiza, która pozwala odpowiedzieć czy dane można odzyskać, ile potrwa ten proces oraz ile będzie kosztował. Kolejnym etapem jest ekspertyza oraz właściwe odzyskanie danych.

Nie każdy sprzęt sprzyja odzyskiwaniu Klasyczne nośniki danych, jak twarde dyski HDD i SSD, pendrive, karty pamięci flash, względnie łatwo poddać procesowi odzyskiwania danych, w przypadku utraty, modyfikacji, lub w wyniku

TOP 3 TRENDY

Sprawniejsze aplikacje do samodzielnego odzyskiwania

Testowanie kopii pod kątem odzyskiwania danych

Wybór odpowiedniego sprzętu do firmy


[ ODZYSKIWANIE DANYCH ] działania szkodliwego oprogramowania. (czy uda się odzyskać to już inna sprawa). Jednak coraz większy udział w nowoczesnym sprzęcie mają super lekkie hybrydy laptopa z tabletem, ze zintegrowanym dyskiem w postaci pamięci SSD. Już w przypadku awarii takiego sprzętu, skopiowanie danych nawet z nieuszkodzonego nośnika, może stanowić pewien problem, a niekiedy jest wręcz niemożliwe. Pod tym względem nowoczesne laptopy i niektóre małe biurowe PC (jak np.: PC Stick) bardziej przypominają smartfony i tablety. Warto o tym pamiętać wybierając sprzęt do swojej firmy, albo zadbać o regularne i pewne kopie zapasowe.

stwem na „znikające” dane jest kopia zapasowa. To przepis znany od dawna, chociaż jak wskazują trendy, stale rozwijany i udoskonalany. Posiadając kopię zlokalizowaną w bezpiecznym miejscu, żadna utrata danych nie będzie straszna. Znane powiedzenie informatyków brzmi: użytkownicy dzielą się na tych, którzy wykonują kopie oraz tych, którzy będą wykonywali kopie. Dziś większość profesjonalistów zdaje sobie sprawę, że to nadal za mało. Trzeba uzupełnić to powiedzenie o jeszcze jeden typ użytkowników: tych, którzy sprawdzają utworzoną kopię pod kątem możliwości odzyskania danych.

Kopiuj i testuj

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie, które szyfruje dane użytkowników. „Odzyskanie” tak zaszyfrowanych danych jest niemożliwe bez wykorzystania klucza deszyfrującego. Klucz można otrzymać po opłaceniu okupu przestępcom – przynajmniej teoretycznie, ponieważ w praktyce wygląda to różnie. W 2017 roku należy spodziewać się nasilenia zjawiska, ale również zwiększenia skutecznych metod obrony. Szpital w Holywood, którego dane zostały zaszyfrowane blisko rok temu, zapłacił okup w wysokości 17 tys. USD. Szpital posiadał kopię bezpieczeństwa, ale odzyskanie danych trwałoby znacznie dłużej, niż odszyfrowanie z wykorzystaniem klucza deszyfrującego. Operacja odzyskania powiodła się. W maju ubiegłego roku inny szpital – Kansas Heart Hospital w Wichita – został zaatakowany

Odzyskiwanie danych to również przywracanie danych z kopii bezpieczeństwa. Dobre praktyki informatyczne wskazują, że najlepszym lekar-

WARTE UWAGI PROGRAMY DO ODZYSKIWANIA DANYCH

Ontrack EasyRecovery

Recuva

EaseUS Data Recovery

Ransomware jako szczególny przypadek

przez ransomware. Szpital zapłacił okup, ale odzyskał tylko część plików i żądanie przestępców dotyczące większej kwoty pieniędzy. Nie zapłacił. Procedura awaryjna nie funkcjonowała poprawnie. Dane zostały bezpowrotnie utracone. Powtarzając jak mantrę… kopia jest niezbędna w każdej wielkości firmie, ale trzeba również testować zdolność od odzyskania z niej utraconych danych. 

[ 6 ]

W przypadku awarii nowczesnego laptopa z dyskiem SSD wlutowanym na płycie głównej, skopiowanie danych może stanowić poważny problem.


[ CHMURA ]

Dane i aplikacje w chmurze

Zgodnie z raportami firmy Commvault z chmury korzysta 18% polskich firm. Trendy wskazują, że liczba ta w 2017 roku będzie rosła, szczególnie w zakresie usług przechowywania danych. Chmura to nie tylko oszczędności, ale również zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Wiele firm na różnym poziomie działalności staje przed koniecznością podjęcia decyzji - inwestować w wydajniejsze komputery i serwery, nowe lub nowocześniejsze aplikacje, czy po prostu wykupić odpowiednią usługę w chmurze. Trendy wskazują, że w obliczu takiego wyboru, przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają chmurę.

W tym roku częściej zadawanym pytaniem nie będzie „czy korzystać z chmury”, lecz „u jakiego operatora”.

Chmura będzie bezpieczna W ubiegłym roku duże obawy budziło bezpieczeństwo danych. Usługi spełniają coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, ale ostatecznie wiele i tak zależy od usługodawcy. Utrata danych w usłudze najczęściej następuje

w wyniku błędu użytkownika lub administratora, rzadziej na poziomie dostawcy chmury, choć jak wiemy i te się zdarzają nawet u największych usługodawców. Trendami zapewniającymi wyższe bezpieczeństwo są automatyczne kopie zapasowe, automatyczne aktualizacje oprogramowania, opcje automatycznego kopiowania danych do zapasowej lokalizacji. Maksymalne bezpieczeństwo takiej usługi gwarantują głównie duże firmy, posiadające całodobowy monitoring fizyczny oraz infrastruktury IT, zasilanie awaryjne, dojścia łącz do Internetu z różnych stron, możliwość przetwarzania w rozproszonych centrach danych, czy zapewniający

[ 7 ]

TOP 3 TRENDY

BaaS (Backup as a Service) usługa kopii w chmurze.

DRaaS (Disaster Recovery as a Service) synchronizacja i kopiowanie systemu operacyjnego do chmury

Opcje wyboru centrum danych i lokalizacji, np.: Europa, USA


[ CHMURA ]

W ubiegłym roku duże obawy budziło bezpieczeństwo danych. Usługi spełniają coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, ale ostatecznie wiele i tak zależy od usługodawcy. szyfrowane połączenie z chmurą, a także szyfrowanie danych umieszczonych w chmurze. W tej kategorii raczej nie ma co rozpatrywać tanich rozwiązań od małych, lokalnych dostawców.

Chmurowe nowości na 2017 rok Nowości w zakresie analizy kosztów użycia chmury, pozwalają na szczegółowe sprawdzenie jakie koszty generują wykorzystywane zasoby: ilość procesorów, pamięć RAM, twardy dysk HDD, prędkość łącza, transfer. Rozliczenie z dostawcą usługi może przebiegać w cyklach godzinowych, dziennych, tygodniowych lub miesięcznych. Dodatkowo możemy wybrać jeden z wielu darmowych systemów operacyjnych lub zapłacić za korzystanie z systemu komercyjnego. Nowością chmurową jest opcja wyboru centrum danych, w którym przechowywane będą nasze dane. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zdecydować przynajmniej czy chcemy, aby dane były przetrzymywane na terenie Europy, czy przykładowo w Stanach Zjednoczonych.

Warto wskazać dwie najpopularniejsze usługi chmurowe na rok 2017. Pierwszą jest BaaS (Backup as a Service), która realizuje usługę kopii w chmurze. Drugą nową usługą jest DRaaS (Disaster Recovery as a Service), która umożliwia synchronizację i kopiowanie systemu operacyjnego do chmury, w celu łatwego odzyskania systemu w momencie awarii.

Warto iść z trendem Usługi przechowywania danych w chmurze oraz korzystania z aplikacji udostępnianych zdalnie posiadają wady i zalety. W przyszłości większość danych i aplikacji będzie utrzymywana w chmurach, co widać na przykładzie największych dostawców rozwiązań w świecie IT. Serwery w chmurze pozwalają na skalowalność usługi, a ta może zostać dopasowana do naszych potrzeb. Co więcej, nie musimy kupować oprogramowania, ponieważ w chmurze najczęściej oferowane jest w modelu abonamentowym. Z drugiej strony, chmura wymaga dobrego dostępu do Internetu. Jeżeli dostęp do Internetu nie działa, wówczas nie dostaniemy się do naszych danych. Z punktu widzenia firm dostarczających oprogramowanie i klientów korzystających z takiego modelu, chmura jest coraz bardziej efektywna kosztowo i łatwiejsza w skalowaniu. Auto-skalowanie, licznie dostępne kopie rozproszone geograficznie, analityka wykorzystania zasobów, nieograniczona pamięć na dane, pozwala przekonać praktycznie każdej wielkości firmę do korzystania z chmury w 2017 roku.  [ 8 ]

3

NAJPOPULARNIEJSZE

DYSKI W CHMURZE

DLA MIKRO

I MAŁEJ FIRMY

• Google Drive • OneDrive • DropBox


[ HOSTING ]

Wizytówka, blog,

strona, sklep

Hosting jako usługa pozwalająca udostępniać strony w Internecie nie ulega rewolucji w 2017 roku. Rewolucja dokonuje się w aplikacjach i mechanizmach, udostępnianych na platformach hostingowych. Przykładem mogą być nowoczesne sklepy internetowe.

Kreatory, hostingi i serwery Klasycznym modelem i najtańszą opcją miejsca na stronę internetową firmy, jest niezmiennie hosting w postaci serwera współdzielonego. To przede wszystkim bardzo tania opcja w przypadku prostej strony o niewielkiej liczbie odwiedzin, np.: na wizytówkę firmy. Rozwijającą się konkurencją w tym obszarze są firmy oferujące nowoczesne kreatory stron internetowych, sprzedające w cenie również hosting pod tę stronę. Mamy tu więc do czynienia z profesjonalną usługą, polegającą na udostępnieniu prostego w użyciu narzędzia on-line do szybkiego stworzenia nowoczesnej, responsywnej strony www, z dodatkową usługą hostingu. Takie nowoczesne kreatory mają swoje zalety, ale w takim modelu rzeczą wtórną może być jakość i szybkość hostingu. Dla bardziej rozbudowanych stron i firm z większymi potrzebami, wirtualne serwery prywatne

(VPS) są generalnie najbardziej przyjazną opcją. Kształtuje się cenowo pomiędzy serwerami współdzielonymi a dedykowanymi. Zaletą wirtualnego serwera jest możliwość dostosowania wydajności w zależności od ruchu generowanego przez stronę. Mamy pewność, że strona obsłuży każdą ilość użytkowników, ale usługa będzie tańsza niż serwer dedykowany. Trendem na 2017 rok w usługach hostingowych jest wykorzystanie chmury obliczeniowej (IaaS – Infrastruktura jako usługa). W tym rozwiązaniu, płacimy tylko za moc obliczeniową (procesor, pamięć, zasoby dyskowe) oraz czas wykorzystania usługi. Usługa hostingowa w chmurze zapewni obsługę nawet najbardziej rozbudowanej i odwiedzanej strony.

Niezbędne funkcje Kiedy wybierzemy formę hostingu, trzeba zastanowić się jakie wymagania i funkcje chcieli-

[ 9 ]

byśmy realizować. Aktualnie standardem jest już nielimitowany miesięczny transfer danych (www, e-mail). Ważniejszym parametrem będzie szybkość łącza i szybkość serwera. Dla sklepu internetowego niezbędne będzie

TOP 3 TRENDY

Certyfikaty SSL w cenie usługi

Ochrona przed atakami hakerskimi DDoS

Sklepy internetowe w chmurze w modelu SaaS


[ HOSTING ] zabezpieczenie strony szyfrowaniem SSL (Secure Socket Layer), które umożliwi szyfrowanie danych przesyłanych przez użytkownika. W 2017 roku podstawowe certyfikaty zabezpieczające stronę, powinny być tańsze lub darmowe. Poczta e-mail powinna charakteryzować się dobrą ochroną antyspamową i antywirusową oraz przyjaznym interfejsem, obsługiwanym przez przeglądarkę www. Jeżeli do przechowywania informacji będziemy potrzebowali bazy danych, warto zapytać dostawcę usługi o nierelacyjne bazy danych, które są szybsze i pojemniejsze od stosowanych powszechnie baz relacyjnych. W 2017 roku trendem będą usługi zapewniające ochronę przed atakami hakerskimi DDoS oraz oferujące kopie bezpieczeństwa w standardzie. W przypadku hostingu, tradycyjnie nie warto ufać usługom które są bardzo niewiele. Innowacyjne usługi hostingowe pozwalają automatycznie instalować skrypty i aplikacje, które chcielibyśmy udostępniać przez nasz hosting. Wiele firm oferuje preinstalowane systemy zarządzania treścią (WordPress, Joomla, itp.) w ra-

TECHNOLOGIE NA KTÓRE CZEKAMY Panele zarządzania dostosowane do smartfonów i tabletów. Inteligentniejsze i bardziej przyjazne systemy do rozpoznawania błędów lub usterek.

Ze względu na ilość rozwiązań i nowości, sposobem na dotrzymanie kroku konkurencji jest korzystanie gotowych usług w modelu SaaS. mach usług hostingowych za darmo. Trzeba jednak uważać, bo czasami dodatki pozwalające budować stronę przez kreatora po pierwszym roku użytkowania będą kosztowały kilkaset procent pierwotnej opłaty.

Sklep internetowy jako usługa Aplikacje do prowadzenia niewielkich sklepów internetowych czeka w 2017 roku rewolucja. W starszym modelu, własne sklepy internetowe utrzymywane były na własnym serwerze lub na serwerze dostawcy. Obecnie coraz częściej w chmurze, w modelu SaaS (Software as a Service) oprogramowanie jako usługa. Ze względu na ilość rozwiązań i nowości, jedynym sposobem na dotrzymanie kroku konkurencji jest wykorzystanie jednego z gotowych sklepów oferowanych w formie usługi. Dla małej firmy zajmowanie się mechanizmami sklepu jest zbyt czasochłonne, a najczęściej brakuje wiedzy IT do realizacji tego procesu. Trendy na 2017 rok wskazują, że dobrym pomysłem jest wybór rozwiązania SaaS, które pozwala na prowadzenie sklepu i zarządzanie przez przeglądarkę internetową. Dostawca usługi zajmuje się

utrzymaniem i aktualizacjami oprogramowania, realizacją kopii zapasowej. Każda nowa funkcja wprowadzona przez dostawcę rozwiązania, automatycznie pojawi się w naszym sklepie. W przypadku sklepu hostowanego na własnym lub dedykowanym serwerze o aktualizacje musimy zadbać samodzielnie. Sklep jako usługa w chmurze może mieć jeszcze jedną zaletę. Niezależnie od ilości ruchu, który wygenerują klienci, sklep zawsze może pracować z maksymalną wydajnością. Poza standardowymi funkcjami sprzedażowymi, dobry sklep internetowy powinien posiadać możliwość integracji z portalami aukcyjnymi, systemami płatności, porównywarkami cenowymi, a także Google Analytics. Ważnym elementem jest możliwość rozbudowanych konfiguracji SEO (pozycjonowania), czy import/eksport listy produktów, także w standardach popularnych portali aukcyjnych. Istotne są rozbudowane statystyki, a także moduły analizy sprzedaży i zamówień.

Zmiany możliwe, ale niekonieczne Hosting to usługa dojrzała, która nie ewoluuje w szybkim tempie. Pod tym względem nie zmieni się nic także w 2017 roku. Większość firm hostingowych korzysta z podobnych rozwiązań technologicznych. Różnice są widoczne głównie w podejściu do rozliczeń za usługę i jakości obsługi klienta. Sklep internetowy stanowi obecnie zaawansowaną usługę, która dostosowuje się do wymagań rynku i warto zainteresować się najnowszymi ofertami z tego segmentu. 

[ 10 ]


[ DRUKARKI ]

Sprzęt tanieje,

a apetyt na nowości rośnie Ceny materiałów eksploatacyjnych spadają, a zapłata za drukowanie na stojącym w biurze sprzęcie może być uzależniona od ilości wydruków, w modelu print as a service. Generalnie sprzęt tanieje, podczas gdy apetyt kupujących rośnie i polski rynek drukarek upodabnia się do rynków rozwiniętych.

Znacznie więcej niż drukarka Drukarka biurowa to obecnie częściej urządzenie wielofunkcyjne, skomunikowane bezprzewodowo z lokalną siecią komputerową, dostępne dla urządzeń mobilnych poprzez internet.

Wykorzystuje możliwość drukowania w chmurze poprzez sieć Google Cloud Print, Apple AirPrint lub też narzędzia producenta drukarki (np. EpsonConnect, Epson Email Print for Enterprise). Obsługiwana za pomocą kolorowego, dużego

i wygodnego ekranu dotykowego. Jest skanerem, faksem, kopiarką, ale i komputerem – ma własną pamięć, przenośną kartę flash lub dysk twardy, a drukowanie może odbywać się poprzez wysłanie mejla na adres drukarki. Drukowanie jest szybsze, także w trybie dwustronnym, szybciej otrzymamy pierwszą stronę po wyjściu ze stanu uśpienia. Urządzenia oparte na technologii atramentowej mają coraz niższe zużycie energii elektrycznej, są wydajne i ciche.

[ 11 ]

TOP 3 TRENDY

Drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania w tusz

Systemy do zarządzania kosztami wydruku

Druk jako usługa


[ DRUKARKI ] Atramentówki dla biznesu są też coraz prostsze konstrukcyjnie niż tradycyjne kombajny laserowe, co zwiększa ich niezawodność i czas niezbędny na zabiegi konserwacyjne. To sprawia, że zajmują też niewiele miejsca. Funkcje zarezerwowane nie tak dawno wyłącznie dla dużych firm, w bardziej rozbudowanych urządzeniach, dziś są dostępne praktycznie dla każdego przedsiębiorstwa. Systemy do zarządzania kosztami wydruku i wykorzystaniem wszystkich urządzeń drukujących znajdujących się w sieci firmowej, oraz zarządzania uprawnieniami użytkowników, są coraz bardziej popularne.

Atramentówki gonią laser Drukarki atramentowe są najbardziej innowacyjną częścią rynku. Trwająca od lat modernizacja doprowadziła już kilka lat temu do redukcji cen oraz wyposażenia ich w funkcje typowe dla urządzeń laserowych. Jednak ciągle drukowały dużo wolniej i przy dużo wyższych kosztach materiałów eksploatacyjnych. Powoli jednak przybywa atramentówek - np. klasy Epson WorkFor-

TECHNOLOGIE NA KTÓRE CZEKAMY

Oszacowanie kosztu przed wydrukowaniem Drukarki z białymi i neonowymi tonerami Drukarki LEDowe drukujące w wysokiej rozdzielczości i w kolorze

DRUKARKA

Epson L655 Wykorzystuje zarówno druk pigmentowy, jak i barwnikowy, tak by pogodzić wysoką trwałość dokumentów z doskonałą jakością grafik i zdjęć. Koszt jednej strony mono wynosi w systemie ITS mniej niż 1 grosz, a kolorowej – poniżej 2 gr! Startowy zestaw atramentów pozwala na druk nawet 11 tys. stron. Dodatkowe atuty to wbudowane WiFi, podajnik ADF, funkcja druku dwustronnego, skanowanie, kopiowanie oraz fax. Drukuje z szybkością do 13,7 str./min. Rejestrując sprzęt na stronie: www.epson.pl/gwarancjanadrukarki uzyskujemy aż 3 lata gwarancji.

ce Pro - które drukują równie szybko i równie tanio jak drukarki laserowe. Przełomem było wprowadzenie systemu stałego zasilania w atrament oraz nowe rozwiązania konstrukcyjne w głowicy drukującej. Szybkość wydruku w drukarkach atramentowych zwiększono dzięki zastosowaniu nowatorskiej stałej głowicy. Takie urządzenia mają już w ofercie HP oraz Brother. Ich zastosowanie pozwoliło zwiększyć prędkość drukowania

mniej więcej z 55 do 75 stron na minutę.

Jakość wydruków Rośnie jakość wydruków i w zasadzie nowe modele oferują rozdzielczość przynajmniej 1200 dpi. Poprawia się też jakość atramentu, który może przetrwać nawet 200 lat i jest odporny na wodę. Jednak drukarki atramentowe są wciąż nieco wolniejsze niż laserówki, w trybie druku bardzo wysokiej jakości. Co prawda najnowsze modele

[ 12 ]

Technologia Micro Piezo pozwala na druk „na zimno”, bez podgrzewania atramentu. Dzięki temu można na atramentówce drukować coraz taniej bez straty jakości.


[ DRUKARKI ]

Z raportu firmy IDC wynika, że systemu do zarządzania kosztami wydruku używa już co piąta firma z sektora MSP. Co czwarta ma zamiar zastosować go jeszcze w tym roku. WorkForce Enterprise drukują kolorowe obrazy A3 z prędkością 100 kopii na minutę, jednak jest to urządzenie bardzo kosztowne i nie dedykowane do małych firm. Małe firmy docenią przede wszystkim oferowany przez atramentówki błyskawiczny czas wydruku pierwszej strony, bez potrzeby oczekiwania na rozgrzanie podzespołów. Co ciekawe, tak dużą wydajność udaje się producentom osiągnąć przy dużo mniejszym zapotrzebowaniu na prąd - aż o 82% energii mniej, w porównaniu do drukarki laserowej drukującej z podobną prędkością.

Drukowanie z internetu Drukarki są coraz częściej wyposażone w moduły do druku z internetu bez pośrednictwa komputera. Podobny trend da się zauważyć w zakresie łączności bezprzewodowej, możliwością integracji z systemem monitoringu, bądź też w zakresie funkcji bezpieczeństwa.

Tańsze i oryginalne Rynek odnotował wyraźny spadek popytu na kartridże atramentowe oraz wzrost zainteresowania atramentem i tonerem do ponownego napełniania. A ponieważ są one tańsze, korzystanie z nieoryginalnych zamienników nie jest już tak opłacalne. Ostatecznie wiele zależy od konkretnego modelu i marki. Zmniejszyła się różnica w cenie pomiędzy oryginalnym kartridżem a zamiennikiem pochodzącym od właściciela marki alternatywnej. Stało się to z powodu wymogu stosowania w refabrykowanych wkładach oryginalnych wsadów. Jak widać kilka czynników – także rosnąca liczba modeli drukarek, z wprowadzonym przez firmę Epson syste-

mem dolewania atramentu – może doprowadzić do mniejszego zainteresowania zamiennikami.

Druk jako usługa Wiele firm z sektora MSP kupuje urządzenia drukujące od partnera, który zajmuje się później konserwacją i dostawą materiałów eksploatacyjnych, a także oferuje wszelką pomoc techniczną. Oprócz popularnego leasingu na rynek wchodzi właśnie nowy model rozliczeń, w którym miesięczna opłata zależy od liczby sporządzonych wydruków. Pozwala to dostosować koszty druku do aktywności biznesowej w danym okresie. Koncepcja druku jako usługi nazywana bywa w ofertach „prostym MPS” lub „MPS w podstawowym zakresie”, gdzie MPS oznacza Managed Print Services. Do niedawna model ten można było spotkać w rozliczeniach dużych przedsiębiorstw korzystających z wielofunkcyjnych urządzeń A3. Okazało się jednak, że taką formą rozliczeń są zainteresowane także firmy, które korzystają wyłącznie z drukarek A4. I właśnie dla nich dedykowana jest uproszczona forma MPS. 

Jak obliczyć koszt

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Robert Reszkowski,

Business Sales Manager, Epson BV Ekologia w nowych technologiach przekłada się nie tylko na przyjazność względem środowiska lecz także obniżenie TCO, dzięki niższym kosztom eksploatacji. W świecie druku doskonale realizuje to technologia atramentowa. Mniejsze zużycie energii, szczególnie w przypadku utrzymywania większej floty urządzeń, to wydatna oszczędność pieniędzy, a w połączeniu z brakiem ukrytych kosztów (drogie tonery, wymiana bębnów i innych elementów układu drukującego, etc.) daje to redukcję kosztów druku nawet o 50%.

eksploatacji drukarki laserowej? 1. Koszt wydruku jednej strony (w groszach): oryginalny toner lub toner zamiennik. 2. Wydajność tonera: ilość stron wydrukowanych z jednego tonera. 3. Czy drukarka wymaga wymiany bębna, a jeśli tak co ile stron? [ 13 ]


[ LAPTOPY ]

Dokowanie bezprzewodowe Laptop to z założenia sprzęt mobilny, dlatego najlepsze są modele najsmuklejsze i najlżejsze. Ale trendy zmniejszania rozmiarów laptopów powodują, że na niektóre złącza nie ma już miejsca. Coraz częściej w bardzo smukłych laptopach producenci decydują się umieścić jedynie jeden lub dwa porty USB, a złącza wideo HDMI czy DisplayPort dostępne są jako porty w wersjach micro. Podłączenie niektórych urządzeń może wymagać przejściówek lub dedykowanych przewodów, a podłączenie wielu urządzeń jednocześnie, np.: drukarki, myszki, monitora, może być nieco kłopotliwe. W tej sytuacji coraz większą popularnością mogą cieszyć się stacje dokujące i porty replikujące. Zwłaszcza gdy często pracujemy z laptopem przy biurku, a po skończonej pracy zabieramy go ze sobą. Korzystanie ze stacji dokującej ma jeszcze jeden plus. Częste podpinanie i odłączanie wtyczek z gniazd, zwłaszcza HDMI i zasilania, może

powodować uszkodzenia mechaniczne tego złącza. Stacje oraz porty eliminują ten problem i wydłużą sprawność komputera.

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Uniwersalne na USB 3.0 Klasyczne stacje dokujące i porty replikujące zapewne kojarzysz jako podstawkę pod laptopa ze specjalnym złączem, którym łączy się z laptopem. Takie rozwiązanie nadal jest bardzo wygodne i gwarantuje wysoką prędkość transferu danych. Inne rozwiązanie to uniwersalna stacja replikująca, którą podłączymy przez port USB, a najlepiej wyłącznie ten szybki USB 3.0. W tym roku możemy się spodziewać zastosowania jeszcze szybszego, USB 3.1 drugiej generacji, o prędkości do 10 Gbit/s. Ale trzeba pamiętać, że to wymaga także takiego samego złącza w laptopie.

O ile stacje i porty dedykowane są dość kosztowne, te na USB oferują bardziej przystępne ceny. Jeśli chcesz używać nowoczesnego, lekkiego laptopa, a na co dzień pracujesz z projektorem lub urządzeniem, które wymaga starszego typu portu, jak VGA, DVI, LPT lub COM, możesz zastosować stację, która oferuje takie złącza.

[ 14 ]

WiGig to nazwa technologii bezprzewodowej, która korzysta ze specjalnych, trójpasmowych, bardzo szybkich kart WiFi w standardzie 802.11ad. Szybkość transmisji danych w obydwu kierunkach wynosi do 4.7 Gbps. Obecnie w laptopach, które mogą korzystać z takich bezprzewodowych stacji, wykorzystuje się między innymi karty Intel TriWireless-AC 17265.


[ LAPTOPY ] [ LAPTOPY ]

Mobilne porty replikujące Tendencja do miniaturyzacji obejmuje wszystkie urządzenia i nie inaczej jest z portami replikującymi. Takie urządzenie możesz zapakować do torby z laptopem, zastępując nim kilka przejściówek lub przewodów.

tym bardziej w rozdzielczości 4K. Fakt faktem, przesyłanie danych z nośników USB 3.0 przez technologię bezprzewodową był około 25% wolniejszy. Nie jest to jednak duża strata w porównaniu do wygody z korzystania.

Kusi wygodą, odstrasza ceną Trend na łączność bezprzewodową

i-tec travel

Dwa złącza USB 3.0 i pełnowymiarowe porty wideo HDMI oraz DVI-I.

Lenovo WiGig Dock

Bezprzewodowa stacja dokująca Lenovo WiGig Dock do laptopów ThinkPad. Ma trzy porty USB 3.0, dwa USB 2.0 (np.: dla myszy i klawiatury), pełnowymiarowe złącze HDMI i DisplayPort, gniazdo sieci LAN, mini jack audio, oraz zabezpieczenie typu Kensington Lock.

Jednak prawdziwie nowoczesny trend w tej dziedzinie oferują stacje i porty w technologii bezprzewodowej. Zrezygnować ze wszystkich możliwych kabli, uwolnić się od ograniczających i przestarzałych technologii. Dell zaproponował w swoich laptopach technologię Intel Tri-Wireless-AC 17265, czyli uwolnienie biurka od przewodów. Wystarczy, że podłączysz urządzenia peryferyjne, myszkę, klawiaturę lub monitor do stacji i postawisz ją w pobliżu Twojego miejsca pracy. Laptop łączy się z nią bezprzewodowo, bez konieczności fizycznego podpinania i odpinania. Pliki, które przesyłasz, są zabezpieczone przez zaszyfrowanie i protokoły uwierzytelniania. Prędkość przesyłania danych jest przy tym imponująca i pozwala np.: odtworzyć film o rozdzielczości 4K na jednym monitorze lub rozdzielczości FullHD na dwóch zewnętrznych monitorach. Ta technologia, choć inaczej nazwana, jest również stosowana przez Lenovo. Sceptycy nowych bezprzewodowych stacji uważali, że oprogramowanie generuje duże obciążenie procesora oraz opóźnienia w pracy. To oczywiście może być prawdą, szczególnie gdy do takiej stacji podłączony będzie monitor, a już

Lenovo ThinkPad WiGig Dock może być stosowana z każdym laptopem Lenovo wyposażonym w kartę typu WiGig. Aktualna cena takiej stacji wynosi obecnie około 1500 pln, a ceny laptopów Lenovo z taką kartą zaczynają się od 7000 pln. Bardziej przystępną cenę ma stacja Dell D5000, jest niemalże o połowę tańsza, około 800 pln. Można jej używać z laptopami z serii Latitude, wyposażonymi w kartę WiGig, lecz tych, niestety, ceny również zaczynają się od 8000 zł. Jest to więc trend i technologia zdecydowanie dla osób z grubszym portfelem. A przynajmniej w tym roku. 

[ 15 ]

TOP 3 TRENDY

Ultra smukłe laptopy, kluczowe złącza w dodatkowej stacji

Łączność ze stacją bezprzewodowa

Stacja jako urządzenie do bezprzewodowej transmisji obrazu do TV lub monitora

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Maciej Polak,

4P Sr. Product Engineer & Evangelist Lenovo Firma Lenovo prezentuje nowy wymiar dokowania ThinkPadów wykorzystujących transmisję radiową wysokiej częstotliwości 60 GHz. Bezprzewodowa stacja dokująca pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność notebooków firmy Lenovo zapewnia bezproblemowe i wygodne zadokowanie wszystkich urządzeń bez kabli plączących się na biurku. Dzięki Lenovo WiGig możesz połączyć swojego ThinkPada z zewnętrznymi monitorami, myszką, klawiaturą lub pen drive’em zupełnie bezprzewodowo, zwiększając komfort oraz wydajność swojej pracy.

Pierwsze wzmianki o technologii WiGig pojawiły się już w 2011 roku, kiedy to intel podjął próbę uczynienia jej standardem w ultrabookach. Dopiero po pięciu latach jest szerzej stosowana na rynku.


[ 16 ]


[ LAPTOPY ]

Lekkie, poręczne, dotykowe Najlepszych laptopów nie produkuje już Apple, teraz na czele rankingu znajdują się Lenovo, ASUS i Dell. Najnowszy ranking, zaprezentowany przez znany serwis Laptop Mag, pomimo całkiem poważnych zmian w trendach, zaskoczył chyba niewiele osób. Firma Apple, która przez ostatnie sześć lat zajmowała pozycję lidera w profesjonalnych laptopach, poleciała ostro w dół, aż na piąte miejsce. Jakie trendy przegapiła i kto ją zastąpi? Powodem spadków są przede wszystkim wysokie ceny, przeciętna innowacyjność, nieudany pomysł z eliminacją podstawowych portów w MacBookach Pro, a przy tym kilka pomniejszych problemów z przejściówkami. Zamieszanie wokół czasu pracy na baterii, oraz przegrzewanie się po uruchomieniu nieco bardziej wymagających aplikacji. Sporo, jak na sprzęt za grubo powyżej 5000 pln

Lekkie laptopy konwertowane w tablet Istotą urządzeń 2-w-1 jest ich styl, mobilność i poręczność, co w biznesie odgrywa znaczącą rolę. [ 17 ]

Mogą być tabletem, lub po dołączeniu klawiatury, pełnić rolę niezwykle lekkiego i poręcznego laptopa. W zestawie możemy spodziewać się piórka, który potrafi rozpoznać 1024 poziomy nacisku. W tym roku takie urządzenia będą charakteryzować się grubością nie przekraczającą 10 mm i wagą poniżej 800 gramów. Urządzenia tej klasy dostępne były już od kilku lat, ale dopiero w tym roku, za sprawą wydajniejszych i bardziej energooszczędnych komponentów, potrafią zaoferować

TOP 3 TRENDY

Smukłe laptopy konwertowane w tablet

Klasyczne laptopy poniżej 1.8 kg

Ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości


[ LAPTOPY ]

Samsung Galaxy Book

moc porównywalną z dużymi, mocnymi laptopami. A wszystko to w kompaktowej i bardzo smukłej obudowie. Trend na 2017 w tej klasie sprzętu, to wydajny procesor Intel Core i5 lub Core i7 z generacji Skylake, nawet do 16 GB pamięci RAM, oraz bardzo wydajny dysk SSD, o pojemności nawet do 1 TB.

Samsung Galaxy Book W dwóch wersjach - 10.6” oraz 12”. Pierwszy ma ekran TFT, procesor Intel Core M3 siódmej generacji i 4 GB RAM. Drugi ma ekran Super AMOLED, procesor Intel Core i5 siódmej generacji i 6 GB RAM. ASUS Transformer 3

Huawei Matebook 2

Transformer 3 Pro firmy ASUS Wyposażony w ekran 12.6” o rozdzielczości 2880 x 1920 pikseli. Technologia ASUS TruVivid zwiększa jasność i ogranicza odbicia, zapewniając lepszy odbiór na zewnątrz w świetle dziennym. Solidna obudowa wykonana ze stopu magnezowo-aluminiowego. Jest wytrzymała i sztywna, a jednocześnie smukła i lekka. Odporna na zadrapania i zarysowania. Niepowtarzalnego stylu dodają mu drobno piaskowane wykończenie oraz połyskujące akcenty.

HP EliteBook 700 G4

Lekkie laptopy dla profesjonalistów Drugą grupę urządzeń stanowią klasyczne laptopy biznesowe, zapewniające dużą funkcjonalność i bogate wyposażenie w złącza, między innymi opcje stacji dokujących. Od tego typu komputerów niezmiennie możemy spodziewać się przede wszystkim wyższej wydajności i jeszcze dłuższego czasu działania na baterii. W trendach na 2017 można wymienić między innymi 13 calowy ekran FullHD, wagę do 1,3 kg, grubość nie przekraczającą 16 mm, nowoczesny procesor Intel z siódmej generacji i dysk SSD o pojemności 250GB lub większy.

Lenovo ThinkPad 13

HP EliteBook 700 G4 Nowa seria o eleganckiej stylistyce i smukłej konstrukcji, aluminiowa obudowa, waga w zależności od wielkości ekranu od 1,2 do 1,8 kg.

Lenovo ThinkPad 13 Huawei Matebook 2 Nowa hybryda od Huawei wyglądem zbliżona do iPad Pro, ma być dostępna w dwóch rozmiarach, a w środku znajdziemy nowsze i wydajniejsze podzespoły.

Microsoft Surface Pro 5 Microsoft Surface Pro 5

dziej zaawansowany i bardziej atrakcyjny. Nowości to między innymi ekran o jeszcze wyższej rozdzielczości - 3840 x 2160 pikseli, piórko ładowane magnetycznie.

Z generacji na generację staje się coraz bar-

W kompaktowej i jednocześnie wytrzymałej konstrukcji, która spełnia wymogi certyfikatu MIL-SPEC.

ThinkPad X1 Carbon Wydajniejsze i energooszczędne komponenty, pozwolą najnowszej wersji 2017 tego laptopa, na 15 godzinny czas działania z baterii.

[ 18 ]

ThinkPad X1 Carbon


[ LAPTOPY ]

Mobilne stacje robocze Te laptopy mogą pochwalić się jeszcze wyższą wydajnością i lepszą funkcjonalnością. W 2017 roku będzie to na przykład pełna obsługa aplikacji VR. Trendy na rok 2017 to między innymi nowoczesny procesor Intel Core i7 z serii „Kaby Lake”, co najmniej 16 GB pamięci RAM typu DDR4, bardzo szybki dysk SSD. Choć w porównaniu do dwóch poprzednich grup są znacznie cięższe i większe, to największy krok do przodu poczyniły właśnie pod względem wagi i rozmiarów. Mobilne stacje robocze w 2017 roku mogą mieć zaledwie 18 mm grubości i wagę do 1,8 kg. Do tego lekka aluminiowa obudowa, o eleganckiej i zwiewnej konstrukcji sprawią, że taki bardzo wydajny

i funkcjonalny laptop jest jednocześnie łatwy do noszenia.

HP ZBook 15u G4 Ekran 15,6” z powłoką antyrefleksyjną, o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli. Najnowszy procesor Intel Core i5 lub i7, do 32 GB pamięci operacyjnej, profesjonalna karta graficzna AMD FirePro, dysk twardy 2 TB.

Seria MSI WT73VR, WS63, WE72 i WE62 To wydajne komputery do tworzenia treści i projektów w wirtualnej rzeczywistości (VR). Wyposażone w najnowsze procesory Intel Kaby Lake oraz profesjonalne karty graficzne Nvidia Quadro. 

HP ZBook 15u G4

Główne cechy laptopa biznesowego 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Minimum 8 GB pamięci RAM Dysk typu SSD Rozdzielczość ekranu FullHD lub wyższa Złącze USB 3.0 Złącze wideo HDMI Bluetooth 4.0 lub 4.1 Karta WiFi w standardzie „n” lub „ac” Gwarancja 3 lata

MSI WT73VR

[ 19 ]


[ LAPTOPY ]

Wytrzymały laptop i tablet w jednym Główny trend nie omija także laptopów wzmocnionych. W tym roku zobaczymy więcej modeli hybrydowych, czyli połączenie laptopa z tabletem dotykowym. Dzięki swoim cechom powinien jeszcze lepiej sprawdzić się w pracy w terenie. Gama super odpornych laptopów jest szersza, choć w porównaniu do klasycznych laptopów, sprawy toczą się tu na pewno znacznie wolniej. Najbardziej zauważalny trend to laptop hybrydowy, czyli taki, którego ekran może zostać odłączony od klawiatury i pełnić tym samym rolę tabletu. Jest wytrzymały, a jednocześnie jeszcze bardziej mobilny. Cały laptop może ważyć około 3 kg, a sam ekran w trybie tabletu o połowę mniej. To idealne rozwiązanie przeznaczone dla pracowników technicznych i serwisowych, służb mundurowych i administracji publicznej. Jeśli śledzisz z roku na rok trendy w tym segmencie, zapewne niewiele może Cię zaskoczyć.

Jeśli dopiero w tym roku Twoje zainteresowanie wzbudził sprzęt wzmocniony, lub chcesz porównać swojego dotychczasowego laptopa, oto kilka najważniejszych faktów w pigułce.

Wydajność Pod tym względem w laptopach wzmocnionych zmienia się najwięcej i najszybciej, a dzięki temu wydajnością dorównują one zwykłym laptopom. Producenci najczęściej oferują odświeżone wersje swoich sprawdzonych modeli, wymieniając w nich procesory na mocniejsze, bardziej energooszczędne, dodając więcej pamięci RAM, szybsze i pojemniejsze dyski SSD, nowoczesne złącza USB 3.0,

a czasami nawet relatywnie mocne karty graficzne. Przykładowa specyfikacja nowoczesnego laptopa konwertowalnego Semi Rugged – Panasonic Toughbook CF-33: • Intel Core i5-7300U (najnowsza, siódma generacja Kaby Lake, technologia 14 nm), • Pamięć RAM: 8 GB, • Dysk twardy SSD 256 GB, • Dotykowy wyświetlacz 12” 2160 x 1440 px, • Waga: 2,7 kg (lub 1,5 kg tablet), • Moduły: 4G LTE, GPS.

Odporność Odporność na zalanie to niezmiennie norma

[ 20 ]

TOP 3 TRENDY

Laptop konwertowalny Semi Rugged

Łączność 5G

Certyfikat MIL-STD-810G dla laptopów Full Rugged


[ LAPTOPY ] IP65. Laptopa z tą normą można używać nawet w trakcie deszczu, bez obaw o uszkodzenie. Najnowsze laptopy mogą pracować w temperaturze w przedziale od - 20 stopni do + 60 stopni Celsjusza. Ochronę dysku przed wstrząsami zapewnił nowy trend półprzewodnikowych dysków SSD i całkowicie wyeliminował dyski mechaniczne. SSD są praktycznie niewrażliwe na wstrząsy, upadki i drgania. W zabezpieczaniu danych najpopularniejszą formą nadal jest skaner linii papilarnych. Nowością jest np.: system zastosowany w laptopach Panasonic Toughbook. Klasyczny login i hasło mogą zastąpić tokeny (kody jednorazowe), inteligentne karty oraz USB. Do odblokowania laptopa może także posłużyć smartfon lub smartwatch posiadany przez użytkownika. Gdy właściciel oddala się od laptopa, automatycznie się blokuje, a gdy powróci do komputera, uwierzytelnianie go odblokuje.

TOUGHBOOK CF-33 typu 2w1 z odłączaną klawiaturą

konwertowalny laptop-tablet klasy fully rugged.

Laptopy Fully rugged

są zaprojektowane i zdolne pracować w każdych warunkach. Ich odporność potwierdza i gwarantuje 28 specjalnie opracowanych militarnych testów, przeprowadzanych w dedykowanych laboratoriach.

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Anna Mazur,

Key Account Manager w Panasonic Computer Product Solutions BU

Gwarancja MIL-STD-810G Możemy spodziewać się nowych norm w testach odporności. Wraz z rozwojem technologii militarnej dużą rolę zacznie odgrywać odporność na wybuch o określonej mocy i wskazanej odległości minimalnej, czy też całkowite zalanie urządzenia. W 2017 roku, w specyfikacji technicznej wśród wytrzymałych laptopów Full Rugged, najbardziej pożądany będzie certyfikat MIL-STD-810G. Jest to jeden z niezwykle rygorystycznych testów odporności stosowany przez Armię Stanów Zjednoczonych, a gwarantujący do tej pory najwyższą skrupulatność przy sprawdzaniu urządzenia.

Laptopy Semi rugged

są wytrzymałe, odporniejsze niż zwykłe laptopy, ale nie zaprojektowane do używania w każdych warunkach. Najczęściej nie są odporne na ekstremalne temperatury i skokowe zmiany temperatur. Na przykład, przy bardzo niskiej temperaturze szron na ekranie może zmniejszyć jego czytelność. [ 21 ]

Laptopy i tablety klasy rugged będą ewoluować w węższą specjalizację, a ponieważ są wykorzystywane przez profesjonalistów różnych branż, muszą być dostosowane do specyficznych wymagań nie tylko konkretnego sektora, ale także konkretnej firmy. Rośnie popularność urządzeń hybrydowych, które mogą pełnić rolę komputera biurkowego i przenośnego tabletu. Spodziewam się, że trzecim kierunkiem ewolucji urządzeń wzmocnionych może być dążenie w stronę rozwiązań „wearable”. Będą coraz mniejsze, zintegrowane z użytkownikiem i umożliwią komunikację między ludźmi, między urządzeniami - w czasie rzeczywistym, przy minimalnym udziale samego użytkownika.


[ LAPTOPY ] Jeśli producent laptopa Full Rugged chwali się takim certyfikatem, to testowe egzemplarze na pewno zostały poddane takim testom jak: • ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, • skokowe zmiany temperatur, • deszcz, deszcz marznący, • zalania i wilgoć • odporność na grzyby • pył i burze piaskowe, • wstrząsy, uderzenia i upadki z dużej wysokości. Certyfikat MIL-STD-810G ma jednak kilka wariantów, dlatego warto baczniej przyjrzeć się, czy oferowany przez producenta laptop nie posiada jedynie odporności na upadki w jednej z metod testowych MIL-STD 810G. Wówczas taki laptop najpewniej będzie jedynie klasy Semi Rugged

z odpornością na upadki w klasie MIL-STD 810G.

Wzmocniony biznes Osobną kategorią są smukłe, lekkie eleganckie biznesowe laptopy, o wzmocnionej obudowie, jak np.: Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Wykonane z użyciem włókien węglowych, to nadal najtrwalsze wśród laptopów o tej wielkości i wadze. W stopniu większym niż zwykłe laptopy, są odporne na obecność pyłu, wibracji, ciepła, zimna, różnicy ciśnień na dużej wysokości, działanie wody i wilgoci, promieniowanie słoneczne, zalania, upadki, narażenie na ciepło. W tym roku klienci otrzymają najnowszą edycje 2017, o 6% lżejszą i o 8% cieńszą, wyposażoną w najnowsze procesory intel siódmej gene-

racji. Carbon to jeden z niewielu ultrabooków poddawanych testom wytrzymałościowym MIL, lecz trzeba wiedzieć, że ich wytrzymałość nie jest potwierdzona realnym certyfikatem.

Łączność 5G Niewątpliwą rewolucję zagwarantuje sieć 5G. Przyniesie ona ogromną prędkość przesyłu danych nawet podczas podróży w szybkim pojeździe. Dzięki temu ilość transferowanych danych zwiększy się kilkukrotnie, co jest niezwykle ważne w przypadku plików o dużej pojemności. Sieć 5G jest już testowana przez firmę Ericsson w Szwecji i Japonii, a już w 2018 roku ma zostać oficjalnie wprowadzona w tych krajach do użytku publicznego. 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5-generacji ultramocny i ultralekki

konstrukcja wzmocniona włóknem węglowym to najlżejszy i najcieńszy dotychczas X1 Carbon (1,14 kg)

Certyfikaty w ramach standardu

MIL-STD-810G które mogą być używane niezależnie, aby podkreślić odporność sprzętu tylko w jednym zakresie badań: Test 501.5 – tylko wysoka temperatura. Wydajność komputera jest oceniana w warunkach podwyższonej temperatury otoczenia. Test 502.5 – tylko niska temperatura. Wydajność komputera jest oceniana w warunkach niskiej temperatury otoczenia. Test 503.5 – tylko zmiana temperatura. Czy nagłe zmiany temperatury i nie powodują uszkodzeń komputera lub pogorszenia jego pracy. Test 504.5 – tylko deszcz. Odporności na deszcz i wiatr z deszczem. Test 516.6 – tylko upadek i wstrząs.

[ 22 ]


[ TABLETY ]

TOP 3 TRENDY

Laptop jako tablet dotykowy ekran i odpinana klawiatura

Wydajniejsze procesory, więcej pamięci na dane

Tablety z Windows 10

W pewnym okresie historii po naszej planecie biegały ogromne, 6-tonowe Tyranozaury, które potrafiły rozwinąć prędkość aż 70 km/h. I wiecie co z nich pozostało? Kury. A jedna z nich może rocznie znieść aż 300 jaj rocznie! I trochę jest tak z elektroniką. Wszystko dąży do miniaturyzacji i optymalizacji. Nie potrzebujemy wielkich laptopów ponieważ są nieporęczne, ciężkie i zużywają za dużo energii. Zależy nam na sprzęcie mobilnym, ale wytrzymałym. Szybkim ale i energooszczędnym. Nie za dużym, lecz nie za małym…

To jest laptop, a to już tablet Okazuje się, że na pewnym etapie miniaturyzacji laptopa, zaczyna on przypominać tablet. Najlepszym tego przykładem może być Microsoft Surface Pro 4, który ma parametry laptopa, ale trudno powiedzieć, czy to bardziej laptop czy już tylko tablet. Jeszcze inne przykłady, z nieco bardziej przystępnymi cenami, to Lenovo MIIX 300 lub ASUS Transformer Book. To już klasyczny przykład laptopa konwertowalnego w tablet. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku pojawi się jeszcze więcej tego typu urządzeń.

Tablet vs. ultra-laptop

Laptopa można

zastąpić tabletem [ 23 ]

W 2017 roku urządzenia te będzie różnić przede wszystkim wydajność, rozmiary i waga, oraz typ złączy. Zarówno tablet jak i laptop mogą mieć ekran o przekątnej 11 lub 12 cali, ale już tylko tablety oferują jeszcze mniejsze rozmiary, np.: 8 lub 9 cali. 9 calowy tablet, z dodatkową klawiaturą, może ważyć mniej niż 400 g, co pozwala spakować go do torebki czy aktówki, czyniąc urządzenie wybitnie mobilnym. Wydajność zależy od podzespołów, ale ostatecznie wydajność określają zastosowania i potrzeby. Do użytku biurowego, odczytywania poczty, kalendarza, notatek, przeglądania stron


[ TABLETY ]

Przykładowe modele i przegląd cech

www, konferencji wideo, czy nawet korzystania z podstawowych aplikacji Office, może wystarczyć mały tablet. Tablet, podobnie jak laptop biznesowy, może być wyposażony we wbudowany Modem LTE, a po wpięciu do niego karty SIM pozwala na łączność z internetem w dowolnym miejscu. O ile ceny biznesowych laptopów z takimi możliwościami zaczynają się od 3000 zł, to tablet LTE łatwo znajdziemy już w kwocie do 1000zł.

Tablet jest lepszy od laptopa Na pewno dobrodziejstwo tabletów docenią osoby, których praca nie jest przywiązana do jednego miejsca. Idealnie sprawdzą się w podróży służbowej umilając czas lub pozwolą skutecznie prowadzić biuro poza jego placówką. Z racji niewielkich rozmiarów i wagi mogą być łatwo transportowane w torebce czy aktówce. Z tabletem przyjemniej i wygodniej będzie usiąść w kafejce lub miejscu publicznym, wykonując swoje codzienne obowiązki. Będzie przy tym z pewnością znacznie wygodniejszy, niż praca na ekranie 5-calowego smartfona. Jeśli masz już w swoim telefonie usługę pakiet danych, możesz go wykorzystać jako przenośny hot-spot dla tabletu, czyli zrezygnować z modułu LTE w tablecie. To nieco obniży cenę urządzenia. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę, najlepszym rozwiązaniem jest wybór tabletu z funkcją LTE. Tablet o wiele łatwiej doładować z przenośnego powerbank, wydłużając czas działania nawet do 24 godzin. Do podładowania baterii w laptopie potrzebujemy już gniazda elektrycznego.

Warto wspomnieć, że ceny najnowszych modeli na ten moment są wysokie, lecz w przeciągu kilku miesięcy wyraźnie stanieją.

Kruger&Matz Edge 1161

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

W kwocie około 1 650 zł oferuje wydajny, dwurdzeniowy procesor Intel Core M, 64 GB wbudowanej pamięci oraz 4 GB pamięci RAM – co pozwoli np swobodnie przeglądać strony internetowe. Dodatkowo posiada dedykowaną klawiaturę ułatwiającą przygotowywanie dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych, baterię o pojemności 9 500 mAh, ekran o przekątnej 11,6’’ cala i rozdzielczości FullHD oraz regulowaną podstawkę.

Head of Marketing, Huawei Consumer Business Group Polska

Lenovo Yoga TAB 3 Plus

Jak wynika z badań SW Research przeprowadzonych w 2016 roku na zlecenie Huawei, wśród przedstawicieli świata biznesu tylko 32% pracuje wyłącznie stacjonarnie. Niemal połowa biznesmenów łączy pracę w biurze z pracą mobilną. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są komputery konwertowalne, np. Huawei MateBook E, wyposażony w odpinaną klawiaturę. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą trzymać rękę na pulsie w każdej sytuacji.

Ipad 9.7”

Dariusz Marnic,

Lekki (643 g), wydajny, oszczędny w zużyciu energii (18 godzin na jednym ładowaniu) tablet, o przekątnej 10,1’’ cala idealnie sprawdzi się w pracy, w której potrzebny jest sprzęt mobilny, wytrzymały, ze stałym dostępem do internetu (modem LTE). Aparatem o matrycy 13 Mpix zrobimy wyraźne oraz szczegółowe zdjęcia i z łatwością prześlemy je do odbiorcy.

Jeśli szukasz sprzętu do pracy w biurze, najlepszy będzie model z doczepianą klawiaturą oraz przekątną ekranu minimum 8 – 9 cali. Tablety 7 i 8’’ calowe sprawdzają się na przykład jako wirtualne przewodniki dla Klientów w sklepie lub jako urządzenie wyświetlające reklamy przy kasie. Ekran jest na tyle duży, że oferuje czytelne treści, a przy tym zużywa niewiele energii.  [ 24 ]

Nie ukrywajmy, jak bardzo byśmy od tego uciekali marka Apple kojarzy się z prestiżem. Taki ma też być Ipad Air 3 przede wszystkim dlatego, że wszystko ma „naj”. Najlepszy wyświetlacz generujący obraz 4K o przekątnej 9,7’’ cala, matryca LCD, najlepsza obudowa wykonana z aluminium stosowanego w przemyśle lotniczym czy najlepszy dźwięk stereo z 4 głośnikami. Biorąc pod uwagę model Air 2 jesteśmy pewni, że jest na co czekać.


[ AKCESORIA ]

KOMPAKTOWY BANK ENERGII

TP-Link TL-PBG6700

Przydatne akcesoria dla mobilnego eksperta Możliwości rosną, tak samo jak ilość akcesoriów które mamy do dyspozycji. Rzućmy okiem na najciekawsze akcesoria, trendy i kierunki w jakich zmierzają. Niedawno usłyszałem od przyjaciela, że nie powinniśmy się bać technologii, ale tego, że może jej zabraknąć. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komputery i elektronika zajmowały powierzchnię pięter budynków. Rewolucja trwa, a jej reprezentantem jest dla mnie moja pierwsza karta SD o pojemności 256 MB. W tym roku kupię kolejną, jeszcze pojemniejszą, tym razem 512 GB. Łatwo policzyć, że to 2000 razy więcej miejsca na dane.

Powerbank jak szwajcarski scyzoryk Powerbanki nie należą do akcesoriów niezbęd-

TOP 3 TRENDY

Powerbank jako urządzenie wielofunkcyjne

Okulary multimedialne

Szyfrowane pendrive i małe dyski SSD

nych, jednak wartych posiadania, a już na pewno gdy wybieramy się w podróż lub miejsce gdzie możemy mieć problem z zasilaniem. W 2017 roku dobry powerbank to nie tylko duża pojemność baterii, ale zestaw kilku cech: • Pojemność • Szybkość ładowania – funkcja Quick Charge • Rodzaje portów lub przejściówki • Dodatkowe funkcje, jak np. czytnik kart flash, latarka • Kompaktowy rozmiar, wytrzymała obudowa. Osobno warto rozpatrywać powerbanki dla telefonów i przenośnych konsoli, czy lampek nocnych, a osobno do zadań specjalnych. Baterię o nazwie „Drive Power Pack & Car starter” zaproponowała firma Goclever. Jest to powerbank [ 25 ]

Pojemność 6700 mAh, akumulator marki LG o zwiększonej żywotności i wolniejszym procesie wyczerpywania się. Oryginalna pojemność banku utrzymuje się aż do 500 pełnych cykli ładowań. TP-Link zastosował technologię inteligentnego ładowania oraz zwiększył moc wyjściową do 5 V/2,4 A Aby w pełni naładować bank wystarczy tylko 2 i pół godziny. Jest lekki i kompaktowy, obudowa jest pokryta miękką powłoką polimerową, a czarno-złote wykończenia nadają mu elegancki wygląd.

BANK ENERGII O DUŻEJ POJEMNOŚCI

TP-Link TL-PB15600

Pojemność 15.600 mAh, ogniwa marki LG o zwiększonej żywotności i wolniejszym procesie wyczerpywania się wystarczają na kilkukrotne naładowanie Twoich urządzeń. Dwa porty USB mogą ładować jednocześnie dwa urządzenia. Taki bank może stać się nieodłącznym towarzyszem podróży, a wbudowana latarka przyda się w wielu sytuacjach.


[ AKCESORIA ] o standardowych funkcjach, ale to ważące 230 g urządzenie o pojemności 8000 mAh korzysta z ogniw Litowo-Kobaltowych i może podać nam szczytowy prąd rozruchu na trzy sekundy, wynoszący odpowiednio 200 i 300A. To pozwala na uruchomienie silnika spalinowego do pojemności 3 l i diesla do pojemności 2 l. Według producenta urządzenie potrafi pomóc przy rozruchu nawet przy całkowitym rozładowaniu akumulatora.

zycznym współrozmówcą, ponieważ w tym czasie może mieć łączność np. z technikiem. Same okulary nie zwracają na siebie uwagi, a komunikacja nakierowana na odbiór tylko i wyłącznie przez noszącego. Miałem przyjemność sprawdzić ten przedmiot w działaniu, naprawdę robi wrażenie. Zmiana szkła z progresywnego na przeciwsłoneczne to kwestia jednego kliknięcia.

Nosimy dane Okulary multimedialne

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Technologia Qualcomm Quick Charge 3.0 jest 40% wydajniejsza od rozwiązania poprzedniej generacji. Dzięki temu umożliwia ładowanie urządzeń do 4 razy szybciej. Typowy smartfon z ekranem o przekątnej 5 cali może zostać naładowany od zera do 80% w zaledwie 30 minut.

Po okularach do VR spodziewamy się bardzo dużo. Kilka lat temu, gdy pojawiły się zwiastuny przewidywanych możliwości HoloLens, wyobraźnia poszybowała w górę. Istnieje klasa okularów multimedialnych, które nie wprowadzają nas do VR, jednak w znaczny sposób umożliwiają pracę mobilnego eksperta. Wielka kamera w okularach lub ich kosmiczny kształt, nie skłoni naszego współrozmówcy do szczerej rozmowy, a zestaw słuchawkowy czy „ślimak” również nie budzą zaufania. Nie chodzi bynajmniej o okulary szpiegowskie z wbudowaną kamerą, a produkt, który już teraz, pomimo że jest dopiero startupem w przedsprzedaży, wywołuje niemałe zainteresowanie. A potwierdza to ilość środków na profilu firmy Vue na serwisie kickstarter. Dzięki wbudowanym głośnikom kondukcyjnym jak i wbudowanemu mikrofonowi, stanowią zarówno zestaw słuchawkowy jak i słuchawki do delektowania się muzyką. Co ciekawe, nikt oprócz noszącego nie słyszy ani muzyki, ani rozmówcy na linii. Daje to właścicielowi przewagę nad fi-

Tym, co charakteryzuje człowieka w XXI wieku jest fakt, że nosi ze sobą dane elektroniczne. A nosimy ich coraz więcej. W jednej z części przygód Harego Pottera, jedna z bohaterek, Hermiona Granger miała torebkę w której mieściło się naprawdę wiele rzeczy, od zapasowych ubrań, regału z książkami czy namiotem. Taką „torebkę” dla dorosłych zaprezentowała firma Kingston. Pendrive o pojemności 2TB to model DataTraveler Ultimate GT, jest następcą HyperX z 2013 roku. Wyposażony w masywne jak na pendrive gabaryty i port usb 3.0, może być ciekawą alternatywną dla 2.5” dysków zewnętrznych. Pomimo imponującej pojemności, nadal ma dwie wady. Rozmiar fizyczny i bryła, która kojarzy się z małą cegiełką, a nie z nowoczesnym pendrive. Taki pen raczej nie przypniemy do kluczy. Druga to cena. Wersja 1TB kosztuje niecałe 1000 dolarów! Natomiast wśród małych, kompaktowych pendrive’ów, najbardziej zauważalnym trendem jest wyposażenie jednocześnie w dwa typy złącz: klasyczne duże USB do komputera i micro-USB do smartfona.

[ 26 ]

PRZENOŚNY HOTSPOT LTE

TP-Link M7310

Niewielkie rozmiary, nowoczesny wygląd oraz mocna specyfikacja. Osiągane prędkości pozwalają na oglądanie filmów w jakości HD i prowadzenie rozmów wideo bez zakłóceń. Bateria pozwala na pracę do 10 godzin na pełnej mocy. Dodatkową zaletą jest gniazdo micro SD z obsługą kart do 32 GB. Za jego pomocą możemy bezprzewodowo udostępniać zdjęcia, muzykę czy pliki wideo.

Tym, co charakteryzuje człowieka w XXI wieku jest fakt, że nosi ze sobą dane elektroniczne. A nosimy ich coraz więcej.


[ AKCESORIA ]

Pendrive szyfrowany

stęp do swoich zasobów. Kompatybilny z niemal każdym systemem. Co ważne jednak, zabezpieczony jest programowalnym hasłem lub PIN, a za bezpieczeństwo odpowiada szyfrowanie sprzętowe 256 bitowe AES XTS. Dzięki temu urządzenie posiada klasę sprzętu wojskowego. Secure Key 3Z można zamówić bezpośrednio ze strony producenta, gdzie otrzymujemy urządzenie wraz z deklaracjami i certyfikatami bezpieczeństwa.

Duże firmy chronią swoje dane przez zatrudnione rzesze ekspertów w tej dziedzinie. Osobie prowadzącej samodzielną działalność czy freelancerowi, nikt takiej ochrony danych nie zapewni. W szyfrowanym pendrive zabezpieczenie odbywa się na poziomie sprzętowym, a nie jak to tej pory tylko programem z hasłem. Za zabezpieczenia odpowiada umieszczony wewnątrz procesor, który przejmuje na siebie całą część związaną z bezpieczeństwem. Nie potrzeba instalować żadnych programów do zapisu czy odczytu. Raz ustalonym hasłem otwieramy ścieżkę dostępu do danych. Zabezpieczeniem jest ilość nieudanych prób, co uniemożliwia odgadnięcie hasła metodami hakerskimi. Gdy jedenasty raz wpiszemy błędne hasło, pendrive formatuje swoją pamięć. Krok dalej, to urządzenie wyposażone w klawiaturę, na której zewnętrznie wpisujemy hasło, a procesor walczący w obronie danych daje do-

Mobilny router W wielu branżach praca jest mobilna i wymaga podróży, z jednoczesnym dostępem do internetu. Elementem wyposażenia ułatwiającym łączność z internetem jest router mobilny, z własną kartą SIM i pakietem danych. Funkcję tę może pełnić smartfon, ale czasami nie jest to optymalne rozwiązanie, szczególnie gdy jednocześnie chcemy rozmawiać, lub gdy do sieci chcemy podłączyć więcej niż jedno urządzenie. Standardem jest urządzenie obsługujące sieć 4G lub LTE z prędkością pobierania do 300Mb/s. Najlepsze routery mogą obsługiwać nawet do dziesięciu urządzeń jednocześnie. Najmocniejsze, a co za tym idzie droższe modele, zostały wyposażone w baterię o pojemności 5000 mAh. Jednocześnie, jak wspominaliśmy na początku, mobilny router może pełnić funkcję powerbank. Technologia otworzyła nam oczy, pokazując jak wiele jeszcze nie wiemy i jak długa droga jeszcze przed nami. Panuje opinia, że w przeciągu kilku lat większość ludzi pracująca przez Internet będzie pracowała tylko mobilnie. Nie bojąc się zmian i nowych technologii można pracować w każdym miejscu, w każdych warunkach, bez dłuższego dostępu do zasilania oraz Internetu z kabla.

Kingston Ironkey D300

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Technologia INOV (Intelligent Negotiation of Optimum Voltage), odpowiada za automatyczne regulowanie wyjściowego napięcia ładowania w zakresie od 5 do 12 V.

Apricorn Secure Key 3Z

Przykładowa cena modelu o pojemności 30GB wynosi 149 USD.

[ 27 ]


[ MONITORY ]

Ultrapanoramiczny, zakrzywiony, nie męczący oczu Jednym z najbardziej zauważalnych trendów są monitory z zakrzywionym ekranem o ultra-panoramicznej przekątnej 21:9. Producenci stawiają także na zdrowie. W ekranach eliminuje się męczące migotanie podświetlania oraz stosuje funkcje pozwalające zredukować ilość emitowanego światła w niebieskiej barwie.

nitorów są względnie przystępne i zaczynają się już od około 800 zł. Natomiast dzięki bardzo przystępnej cenie, około 350 zł – zależnie od wielkości przekątnej, monitory o rozdzielczości Full HD będą nadal optymalnym i ekonomicznym rozwiązaniem w zastosowaniach biurowych.

Typ matrycy

LG 25UM58-P

przekątna 25 cali UltraPanoramiczny ekran 21:9 FHD, rozdzielczość 2560 x 1080 piksele.

Rozdzielczość W tym roku monitory z matrycą UHD/4K (3840 x 2160 i 4096 × 3112 pikseli) będą sukcesywnie nadal zdobywać serca użytkowników. Nowe modele pojawiają się w nieco niższych cenach niż w roku ubiegłym, dzięki czemu taki zakup może okazać się nie lada gratką dla kogoś, kto potrzebuje bardzo dużej przestrzeni roboczej. Wydaje się jednak, że lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem do biura są monitory z ekranem o przekątnej ultra-panoramicznej 21:9, z rozdzielczością np.: 2560 x 1080 pikseli. Na takiej szerokiej powierzchni łatwo umieścić obok siebie dwa, lub nawet trzy dokumenty. Ceny takich mo-

Najlepszym typem matrycy w roku 2017 będzie z pewnością IPS. W pracy, gdzie nie potrzeba bardzo szybkich czasów reakcji, czy bardzo dużego kontrastu, sprawdzają się one znakomicie. Matryce TN w monitorach biurowych znajdą zastosowanie jedynie jako najtańsze konstrukcje. Z kolei matryce w technologii VA oraz ich pochodne, również stają się coraz popularniejsze i bardzo możliwe, że w roku 2017 będą najciekawszą technologią. Łączą w sobie zalety IPS (świetne odwzorowanie kolorów, bardzo szerokie kąty widzenia) i zalety TN (kontrast, szybkość).

Czas reakcji, czyli szybkość Monitory z matrycą TN są najszybsze, oferują czas reakcji piksela od 6 do 1 ms. Matryce IPS i VA są odrobinę wolniejsze od 9 do 4 ms. W kwestii szybkości matryc, w roku 2017 nie należy spodziewać się już żadnych nowości.

[ 28 ]


[ MONITORY ]

Cale i proporcje

Dell U2414H Krótszy czas reakcji to mniejsze efekty smużenia w dynamicznych scenach, a więc głównie na filmach, w grach itp. W zastosowaniach biurowych w zupełności wystarczy szybkość od 9 do 5 ms.

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Blue light settings w Windows 10 W 2017 roku funkcji regulacji światła niebieskiego dokonamy już z poziomu systemowego panelu sterowania Windows 10. Najnowsza aktualizacja przewiduje funkcję o nazwie Blue light settings, czyli korekcje światła niebieskiego w monitorach LCD.

(dla IPS), oraz 12 000 000:1 (dla AMVA i TN).

Wielkość przekątnej monitora nabrała innego znaczenia w chwili pojawienia się na rynku monitorów UltraPanoramiczych w proporcjach 21:9. Takie monitory z reguły cechuje większa przekątna, choć rzeczywista powierzchnia jest mniejsza niż w monitorze o tej samej przekątnej w proporcjach 16:10. W zastosowaniach biurowych ciekawszą cechą monitora jest jednak ultra-panoramiczność, czyli proporcja ekranu. Trendem w takich monitorach są modele 25” i 27”. Większe ekrany przy takich proporcjach raczej nie mają aktualnie sensu. W najbliższym czasie nie zapowiadają się zmiany, które mogą ponownie zrewolucjonizować znaczenie cali i przekątnej.

Kontrast Parametr kontrastu to kolejna cecha w monitorach, która przy obecnej technologii matryc osiągnęła pułap swoich możliwości. Niewiele zmieni się w tym zakresie w tym roku, a optymalne wartości kontrastu statycznego wynoszą 1000:1 (dla matryc TN i IPS) oraz 3000:1 (dla matryc typu AMVA). Wartości kontrastu dynamicznego coraz częściej są już tylko numerkami marketingowymi i osiągają zawrotne wielkości, np.: 2 000 000:1

Złącza Standardem w monitorach o proporcjach 16:10 i 16:9, jest złącze HDMI. Wszystkie nowoczesne monitory powinny być wyposażone w taki interfejs. Z kolei w monitorach Ultra-panoramicznych i 4K, z uwagi na bardzo wysoką rozdzielczość ekranu, wymagane jest nowocześniejsze złącze DisplayPort. Trendem jest także wyposażanie monitora w USB, a konkretnie wbudowany hub USB, umożliwiający podłączenie poprzez monitor myszki, klawiatury lub pendrive.

Ekran matowy a nie szklany W zastosowaniach biurowych zdecydowanie utrzymuje się trend ekranów z powłoką matową. Na takim ekranie nie odbija się wszystko wkoło niczym w lustrze. Zdecydowanie wygodniej na takim monitorze pracować w dobrze oświetlonym biurze, a zależnie od ustawienia, nawet w słoneczny dzień. Powłoki błyszczące stosuje się głównie w monitorach dotykowych, oraz wielkoformatowych.

Podświetlenie matrycy Aktualnie technologia LED jest standardem podświetlania w monitorach, do zastosowań które tu omawiamy. W tym roku nie zapowiada się na jakiekolwiek zmiany. Dell już w 2016 roku prezentował na targach CES konstrukcję z matrycą OLED. Pierwsze monitory pojawią się w sprzedaży w drugiej połowie

[ 29 ]

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Wojciech Kosek,

Field Sales Engineer Central South East Europe, NEC Display Solutions Bardzo widoczne są trendy polegające na obniżaniu temperatury barwowej, w celu wygodniejszej pracy z monitorem w nocy – tak zwana technologia Low Blue Light – oraz ograniczanie migotania podświetlenia LED. Coraz częściej pojawiają się monitory z wąską ramką ekranu lub praktycznie jej pozbawione. Formę ramki przyjmuje nieaktywna powierzchnia ekranu monitora. Tego typu stylistyka będzie na pewno modna, podobnie zresztą jak zakrzywione ekrany, pozwalające osiągnąć lepszą perspektywę i skutecznie poprawić komfort korzystania z dużego ekranu w biurze.

roku 2017, jednak ich ceny będą ponad dwukrotnie droższe, a skierowane przede wszystkim do profesjonalistów lub graczy. Główne atuty to czas reakcji 0,1ms oraz świetne odwzorowanie barw – dla palety Adobe RGB jest to 100%.


[ MONITORY ]

Wygoda W kwestii mechanicznych cech regulacji, czyli, wysokość ekranu, nachylenie i odchylenie, obrót w pionie o 90° (pivot), obrót w poziomie (obrotowa podstawka), niewiele już można dokonać nowego. Co najwyżej można usprawnić ich działanie, aby przyjemniej i łatwiej się z nich korzystało. Od każdego z producentów można oczekiwać drobnych innowacji poprawiających wygodę lub ergonomię, jak np.: uchwyty spinające lub maskujące przewody zasilające i wideo, wygodniejsze przyciski sterowania oraz menu monitora. itp.

Technologia Flicker Free eliminuje migotanie podświetlania i jest szczególnie wskazana dla osób, które wiele godzin dziennie pracują przed monitorem.

Praktycznie ten sam efekt można uzyskać na każdym monitorze przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, np.: instalując w systemie oprogramowanie f.lux.

Estetyka

Zdrowie

Ważnym trendem na rok 2017 w temacie ergonomii będą natomiast technologię Flicker Free, oraz funkcja redukująca niebieskie światło. Są szczególnie wskazane dla osób, które wiele godzin dziennie pracują przed monitorem, a więc często głównie przy pracach biurowych. Standardowe monitory LED charakterystycznie migoczą – jest to w większości przypadków niezauważalne, jednak po kilkugodzinnej pracy przy komputerze, można odczuć tego skutki. Flicker Free zupełnie eliminuje migotanie podświetlania. Niebieskie światło emitowane przez matrycę monitora również wpływa znacząco na zmęczenie oczu. Wielu producentów decyduje się zastosować w swoich monitorach sprzętowe funkcje, które w łatwy sposób (za pomocą profili) pozwalają zredukować ilość emitowanego światła w niebieskiej barwie. Aplikacja f.lux Warto jednak dodać, że „funkcja” repotrafi automatycznie dostosować jasność oraz temperaturę barwną ekranu do określonej pory dnia. Redukuje natężenie dukcji niebieskiego światła jest zabieniebieskiego światła i zmniejsza zmęczenie oczu. Przydatne zwłaszcza dla osób pracujących w nocy. giem o charakterze marketingowym.

Z punktu widzenia estetyki, lub komfortu pracy, szczególnie w trybie wielomonitorowym, istotną cechą może być grubość ramek ekranu. W tej dziedzinie duże emocje wzbudził monitor LG, którego monitory miały ramki matrycy o grubości 2 mm. Okazało się jednak, że do tych 2 mm ramki należało jeszcze dodać dość spore martwe pole matrycy, które pojawiało się po włączeniu monitora. Podobny zabieg w kilku swoich konstrukcjach stosuje AOC oraz iiyama. Obecnie jedne z najcieńszych ramek (wliczając w to martwe pole matrycy) oferuje Dell w modelu U2414H. Czy w 2017 roku można spodziewać się ekranów bezramkowych? Cieńsze stają się nie tylko ramki ale i same monitory. Niestety dzieje się to kosztem zasilacza, który w takim bardzo smukłym monitorze musi być już osobnym elementem. Ma to swoje zalety i wady. Trendem w 2017 z pewnością będą także monitory z zakrzywionym ekranem. Jest to szczególnie mile widziane w monitorach ultrapanoramicznych. 

[ 30 ]

Samsung Curved 32” CF391

TOP 3 TRENDY

Ultraponoramiczny, zakrzywiony ekran

Technologia redukująca migotanie

Matowy ekran - antiglare


[ MONITORY ]

Podobnie jak w „zwykłych” monitorach, również w domenie urządzeń specjalnych i profesjonalnych, w tym roku nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian. Większość trendów opartych będzie na technologiach z ubiegłego roku, poddanych pewnym ulepszeniom, ale przede wszystkim, jak to z technologiami bywa, dostępnych w przystępniejszej cenie.

Sharp zaprezentował monitor z ekranem OLED, który cechuje 100% pokrycia palety Adobe RGB i 97,8% palety DCI-P3. Jego cena wynosi 3500 dolarów. Monitory wytrzymałe

Aż chce się dotykać... Na targach ISE 2017 w Amsterdamie, które odbyły się na początku roku, producenci monitorów zaprezentowali wiele nowinek technologicznych, które jeszcze w tym roku będą lub mogą stać się trendami. [ 31 ]

Mają cechy i parametry klasycznego monitora, ale są zaprojektowane tak, aby sprostać trudnym warunkom pracy, np.: w punktach handlowych, interaktywnych kioskach, szkołach, przestrzeni publicznej czy digital signage. Trendem w tej klasie urządzeń będzie matryca IPS o rozdzielczości Full HD 1080p. Ekran w technologii IPS gwarantuje dobre odwzorowanie kolorów oraz bardzo szerokie kąty widzenia we wszystkich płaszczyznach, co jest szczególnie ważne w monitorach do użytku publicznego. Zależnie od przeznaczenia, formy wyświetlanej treści i miejsca działania (np.: z intensywnym światłem zewnętrznym lub słonecznym), ich ja-


[ MONITORY ]

sność może wynosić od 250 do 1000 cd/m². Najczęściej są to monitory z ekranem dotykowym, a obecna technologia oferuje 10 punktów dotykowych. Potrafi rozpoznać dotyk wykonywany palcem, również w rękawiczce, a specjalna wzmocniona szklana powłoka chroni wyświetlacz przed zarysowaniem.

Podobnie jak w przypadku zwykłych monitorów biurowych, również ta grupa specjalistów doceni funkcje redukujące zmęczenie przy dłuższej pracy przed ekranem, czyli Flicker-free oraz LowBlue. (Więcej o tych funkcjach piszemy w sekcji Monitory).

8K do prac CAD i edycji video 4K Monitor z wbudowanym komputerem

iiyama T2252MSC-B1

21 calowy, dotykowy, ekran w technologii IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Stabilna podstawa, oferująca szeroki wachlarz regulacji położenia ekranu, oraz standard mocowania VESA pozwalający na zamontowania na uchwycie lub ramieniu.

Do monitorów do zadań specjalnych w pewnym sensie trzeba zaliczyć komputery klasy All in One (AiO), czyli cały komputer zamknięty w obudowie monitora. Najlepiej w tej roli sprawdzą się modele w ekranem dotykowym. Podobnie jak monitory, AiO mogą pełnić swoją rolę w punktach handlowych, interaktywnych kioskach, szkołach i przestrzeni publicznej, z tą różnicą, że są już kompletnym, niezależnym urządzeniem. Niemal wszystkie komputery AiO są zbudowane w oparciu o podzespoły z laptopów i mniej więcej takiej wydajności można od nich oczekiwać.

Monitory 8K mają rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli. Jest 4-krotnie większa niż 4K i 16-krotnie większa niż Full HD. Na ekranie o przekątnej 32 cale daje zagęszczenie pikseli aż 280 ppi. Takie monitory spodobają się i przydadzą głównie projektantom CAD i specjalistom od edycji wideo 4K. 

matryca IPS, rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (QHD), bogata przestrzeń barw (132% sRGB) i szerokie kąty widzenia. Współczynnik kontrastu 1000:1, a maksymalna jasność 350 cd/m².

TOP 3 TRENDY

Profesjonalne monitory dla grafika

Philips 276E8FJAB

MSI All In One Pro

19.5 calowy ekran dotykowy. Procesor Celeron N3160 1.6 GHz, 4GB pamięci RAM, dysk twardy 1TB i wszystkie niezbędne złącza. Parametry i wydajność tego AiO jest porównywalna do laptopa kosztującego około 1300 zł.

Grafikom i twórcom treści wideo niezmiennie potrzebne jest jak najlepsze odwzorowanie kolorów i szeroka przestrzeń barw. W tym roku zapewnią im to monitory z nowymi, ulepszonymi matrycami klasy VA lub IPS, oferujące wysoką rozdzielczość QHD, UHD lub 4K Matryce te mogą wyświetlić jeszcze szerszy zakres przestrzeni barw, zależnie do technologii producenta i zaawansowania ekranu, będzie to 132% sRGB. [ 32 ]

Dotykowy ekran (10 punktowy), matryca klasy IPS

Monitor-komputer dotykowy

W zastosowaniach profesjonalnych: ekran w technologii IPS lub VA z rozdzielczością 4K

UltraSharp UP3218K

monitor 32 calowy 8K. Matryca AH-IPS oferuje 100% pokrycia palety barw Adobe RGB i sRGB. W tym roku cena takiego monitora to niebagatelne 4999 dolarów.


[ PROJEKTORY ]

To jasne, że może być jaśniej Zwykłe lampy już nie wystarczą aby zaoferować wyższą jasność, wyższą rozdzielczość, lepszy kontrast i cichsze działanie. Producenci muszą sięgać po nowocześniejsze technologie laserowe. Ale jakość obrazu w nowoczesnym projektorze to nie wszystko.

65 calowy telewizor FullHD, można kupić już za mniej niż 4000 zł, a 55 cali 2500 zł. Do wyświetlania prezentacji w małej firmie może nadać się w sam. Spadające ceny telewizorów o dużej przekątnej stają się alternatywą dla projektorów. Domeną projektorów nadal pozostanie wyświetlanie obrazu o bardzo dużej przekątnej, oraz mobilność. W roku 2017 możemy oczekiwać niższych cen i technologii dostępnych do tej pory w droższych modelach, a przede wszystkim tańszych w eksploatacji przenośnych projektorów. Nie wymagają one super mocnych i jasnym lamp, w przeciwieństwie do projektorów instalacyjnych.

3LCD rządzi w biznesie W zastosowaniach biznesowych, w tym przedziale cenowym, nadal najlepsze możliwości oferują projektory z technologią 3LCD. Zapew-

nią skalowalny obraz od 30-300 cali, który będzie doskonale widoczny nawet w jasnych pomieszczeniach. Obecnie nawet najtańsze projektory z technologią 3LCD Epson (ceny zaczynają się od około

TOP 3 TRENDY

Bezprzewodowa transmisja obrazu (WiFi, Miracast i DLNA)

Funkcje interaktywne

Małe projektory bezlampowe

1700 zł brutto) oferują lampy z żywotnością do 10 000 h, a koszt nowego podzespołu nie przekracza 350 zł brutto. Co więcej, użytkownik może ją wymienić samodzielnie bez płacenia za serwis. Projektory instalacyjne 3LCD Epson oferują żywotność źródła światła nawet do 56 000 h.

Obecnie nawet najtańsze projektory z technologią 3LCD Epson oferują lampy z żywotnością do 10 000 godzin.

Projektory z trybem 4K Rok 2017 zaowocuje większą liczbą projektorów z rozdzielczością 4K, ale emocje, które budzi tak wysoka rozdzielczość, niekoniecznie przekładają się na zastosowania w prezentacjach. Poza tym, projektor 4K to relatywnie kosztowne urządzenie dla micro lub małej firmy. Firma Epson w części swoich produktów oferuje optymalizację 4K, która daje możliwość wyświetlania materiału 4K, jak również materiałów o niższej rozdzielczości. Dzięki temu są zarówno dopasowane do obecnie popularnych treści, oraz [ 33 ]

doskonałą inwestycją na lata (gdy dostęp do materiałów 4K będzie powszechniejszy) Korzyści z trybu 4K mogą uzyskać projektory instalacyjne do wyświetlania obrazu z odległości ponad 10 metrów i o bardzo dużej przekątnej. Bardzo wysoka jasność (czyli moc lampy), w połączeniu z 4K, z pewnością da świetne efekty. Projektory instalacyjne Epson, z optymalizacją 4K, oferują szeroki wachlarz wymiennej optyki, umożliwiającej na przykład z odległości 1,5 metra rzucić obraz o przekątnej 200 cali (500 metrów).


[ PROJEKTORY ]

Wydajne lampy

Tańsze HD, duża jasność i lepsze kolory

W 2017 roku będzie kontynuowany trend oszczędniejszych projektorów z tradycyjnymi lampami. Mają co prawda znacznie krótszą żywotność od projektorów laserowych czy lamp typu LED, ale przy relatywnie niższej cenie, zapewnią teraz dłuższy niż w zeszłych latach czas pracy – nawet do 8 czy 10 tysięcy godzin w trybie Eco.

Ceny spadają, aczkolwiek kompromis pomiędzy niską ceną (poniżej 2 000 zł), a wysoką jasnością, nadal oznacza wybór projektora z niższą rozdzielczością – nawet XGA (1024 x 768). Możemy być gotowi na tańsze projektory oferujące rozdzielczość HD i jasność na poziomie 3 000 lumenów.

Małe projektory bezlampowe Hybrydowe lub laserowe, jako urządzenia całkowicie bezobsługowe, pomimo wyższych początkowych kosztów, spełniają doskonale rolę sprzętu na długie lata, oferując przez cały czas obraz wysokiej jakości. Średni czas eksploatacji to około 30 tysięcy godzin. Laserowa technologia trafia zarówno do bardzo jasnych projektorów (np. 20.000 lumenów), jaki i tych z dolnej półki cenowej. Najczęściej są to projektory typu LED. To będzie owocowało większą liczbą miniaturowych, ale też dość jasnych urządzeń. Nie spodziewamy się eksplozji popularności niewielkich projektorów wbudowanych w urządzenia mobilne.

Ceny spadają, aczkolwiek kompromis pomiędzy niską ceną (poniżej 2000 zł), a wysoką jasnością, nadal oznacza wybór projektora z niższą rozdzielczością. Kolory to ważny element projektora biznesowego, a w tym roku możemy spodziewać się poprawy tego parametru. Coraz więcej projektorów bez czasochłonnych kalibracji dobrze radzi sobie z wyświetlaniem szerokiej gamy kolorów. Zwłaszcza, gdy obraz jest rzucany na ścianę w kolorze innym niż biały. W segmencie projektorów biznesowych, eduka-

cyjnych i kina domowego, przewaga nadal leży po stronie technologii Epson. Równe natężenie światła białego i kolorowego (CLO) powoduje, że kolory są wyraźne, nasycone i realistyczne. Projektory z technologią pojedynczego układu DLP pozostają pod tym względem w tyle.

Ergonomia W temacie nowinek oferujących lepszą ergonomię, w tym roku raczej obejdzie się bez większych zmian na poziomie oprogramowania czy wbudowanych funkcji. Pod tym względem wyrównają się możliwości droższych i tańszych urządzeń. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji, szczególnie w projektorach przenośnych – nadal będzie cyfrowa korekcja geometrii obrazu, w poziomie i pionie (± 30°), ręczna lub automatyczna. W obydwu płaszczyznach jednocześnie niezmienne potrafią to tylko projektory w technologii 3LCD. W projektorach z klasycznymi lampami dostępne są opcje korekty keystone tylko w pionie (maksymalnie do ± 40°). W bardziej zaawansowanych modelach narzędzia do zmiany położenia każdego narożnika obrazu.

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Jakub Łapiński,

Business Account Manager, Epson W projekcji dla biznesu istotne są nie tylko parametry obrazu, takie jak jego wielkość, jasność i rozdzielczość (obecnie niewiele różnią się od tych z urządzeń do zastosowań multimedialnych), ale w równym stopniu kluczowa jest możliwość uniwersalnego, błyskawicznego podłączenia do sieci firmowej via WiFi czy NFC. Coraz bardziej doceniane są też funkcje interaktywne, pozwalające na intuicyjną pracę i nanoszenie notek na wyświetlany obraz – dzięki temu współczesne projektory stają się narzędziami pracy grupowej i komunikacji.

Epson EB-1795F - projektor, który udowadnia, że mobilność i profesjonalizm mogą iść w parze! Mimo małego rozmiaru (zmieści się w jednej torbie z laptopem) i wagi, dzięki technologii 3LCD oferuje wysoką jasność 3200 lumenów, tak dla kolorów, jak i bieli. Rozdzielczość Full HD 1080p pozwala cieszyć się multimediami bez kompromisów, a inteligentna funkcja sterowania za pomocą gestów wykonywanych rękami radykalnie zwiększa komfort prowadzenia spotkań czy prezentacji. Łączność WiFi, MHL, NFC, korekcja obrazu i ultrakrótki rzut – to wszystko skraca czas uruchomienia sprzętu, czy to u klienta, w firmie lub domu. [ 34 ]


[ PROJEKTORY ]

Cichsze działanie Cechą projektorów, która mogła odstraszyć niektórych użytkowników, była ich głośność. W porównaniu z telewizorami nadal są to głośniejsze urządzenia, szczególnie te najmocniejsze. Jednak adaptacja laserowej i LEDowej technologii wyświetlania może oznaczać cichszą pracę nowych modeli. Podobnie wydajniejsze lampy, zapewniające większą jasność przy mniejszym poborze mocy, pozwolą na cichszą pracę.

Mobilność Na uwagę zasługują pikoprojektory, które mogą być zasilane bateryjnie, redefiniując pojęcie mobilności. Mobilność to nie tylko rozmiary, ale też funkcje szybkiego startu, prawie natychmiastowego wyłączania projektora, czy cichego działania. Funkcja naturalna w konstrukcjach laserowych trafia coraz częściej do urządzeń lampowych – szczególnie tych

w technologii DLP. Projektory z serii Epson EB-1700 zapewniają doskonałą jakość obrazu i jasność gwarantując przeprowadzenie perfekcyjnej prezentacji w każdych warunkach. Dodatkowo pojawienie się modelu 1795F z rozdzielczością Full HD pozwala na wykorzystanie projektora po pracy w domu do obejrzenia filmu lub meczu w rozmiarze do 300”. Dodatkową cechą może być wbudowany odtwarzacz multimedialny, który umożliwia odtwarzanie prezentacji bez użycia komputera, bezpośrednio z pendrive.

Na uwagę zasługują pikoprojektory, które mogą być zasilane bateryjnie, redefiniując pojęcie mobilności.

Projektory interaktywne i ultrakrótkiego rzutu Grupą projektorów o rosnącym znaczeniu w zastosowaniach edukacyjno-szkoleniowych, mogą być urządzenia interaktywne, które pozwalają na wprowadzanie informacji i manipulowanie wyświetlanym obrazem za pomocą specjalnych pisaków lub dotykowo. Wśród nich szczególną grupę stanowią projektory z technologią ultrakrótkiego rzutu.

Złącza Nowoczesnym trendem jest złącze cyfrowe HDMI z obsługą MHL. Standard MHL pozwala wyświetlać na projektorze obraz ze smartfona lub tabletu, działającego na systemie Android. Kolejny trend w projektorach ultramobilnych, to złącze USB i funkcja odtwarzania prezentacji z pendrive. Złącze USB przyda się także do obsługi transmiterów bezprzewodowego obrazu, np.: Microsoft Wireless Adapter. Udział Epson w projektorach interaktywnych to 70-80% (i stale rośnie). Epson dostarcza projektor z najpopularniejszym oprogramowaniem edukacyjnym SMART Notebook Software.

Bezprzewodowo

Optoma ML750ST

to projektor ważący niecałe 0,5kg. Oferuje jasność 800 lumenów i rozdzielczość obrazu 1280 x 800 pikseli.

Wbudowane funkcje bezprzewodowe, oparte na technologiach Wi-Fi, DLNA, Miracast, są popularne przede wszystkim w przenośnych projektorach. W przypadku modeli stacjonarnych wszystko zależy od producenta i jego strategii. Mogą być dostępne jako opcje, w formie zewnętrznego modułu.

[ 35 ]

Projektor 2017 będzie lepszy Wiele zależy od kategorii sprzętu i zastosowań. Największe zmiany niezmiennie do kilku lat dzieją się w obszarze lampy, jej mocy, żywotności, zużycia energii. Gdy projektor z którym często podróżujemy jest lżejszy, ma większą moc, jest cichszy, poprawi to jego funkcjonalność. Nie oczekujemy jednak, że ten rok przyniesie nam w segmencie projektorów jakieś rewolucje. Będą to przede wszystkim przystępniejsze ceny na urządzenia o lepszych cechach.  Wymianę firmowego projektora na nowszy model jest względnie łatwo przeprowadzić, porównując najważniejsze cechy i specyfikację obecnego, z nowszymi urządzeniami. Dla lepszego zorientowania się w najważniejszych cechach projektorów w 2017 roku, przygotowaliśmy na koniec małą ściągawkę:

Cecha

Zalecane

Rozdzielczość

min. HD, najlepiej FullHD lub 1920 × 1200

Jasność

min. 3000 lumenów. w ultramobilnych 1000 lumenów

Kontrast

im wyższy, tym lepiej

min. 15 000:1

Głośność

max 34 dB

im wyższa, tym lepiej

im wyższa, tym lepiej

im niższa tym lepiej

Gwarancja na lampę min. 12mcy

im dłuższa tym lepiej


[ 36 ]


[ SMARTFONY ]

„Smartfon do firmy”

nie istnieje

Każdy nowoczesny telefon musi spisywać się dobrze zarówno w czasie prywatnym, jak i służbowym. Różnica polega tylko na tym, że niektóre smartfony robią to lepiej, a inne gorzej. Na co więc zwracać uwagę jeśli planujemy wkrótce wymienić smartfony w firmie? Uniwersalny, kieszonkowy komputer – tak w skrócie można opisać każdy smartfon. Jest to esencja każdego współczesnego smartfona, który z zasady ma łączyć w sobie cechy wielu innych urządzeń – aparatu, telefonu, tabletu, a nawet konsoli lub laptopa. Są jednak pewne cechy szczególnie pożądane w smartfonach, które będą wykorzystywane w zastosowaniach biznesowych. Jakie są trendy na rok 2017?

Bezpieczeństwo Jednym z najnowszych trendów jest umieszczanie funkcji zabezpieczających nawet w tanich smartfonach. Przykładem może być Xiaomi Redmi 4A kosztujący niecałe 600 zł. Podstawowy smartfon do firmy wcale nie musi być drogi. Taki smartfon ma funkcję blokowania dostępu do wybranych aplikacji za pomocą hasła. Oznacza to, że jeśli wrócimy z pracy do domu,

to możemy być spokojni o newralgiczne dane, gdy dziecko „uprowadzi” nasz telefon. To dość proste, ale wystarczająco skuteczne zabezpieczenie. Jeśli potrzebujemy znacznie bardziej zaawansowanego systemu szyfrowania, też nie wydamy fortuny, np.: Samsung Galaxy A3 (2017) za mniej niż 1400 zł. Oferuje bezpieczny katalog, który w praktyce jest zupełnie niezależną strefą wydzieloną w pamięci smartfona i zaszyfrowaną przy wykorzystaniu Samsung Knox. To jedna z najskuteczniejszych i najłatwiejszych w użyciu technologii szyfrowania na smartfony. Jednym z ważniejszych trendów na rok 2017 jest stosowanie systemów szyfrowania pamięci w coraz tańszych telefonach. Skorzystać może z nich każdy, ale największe znaczenie mają dla użytkowników biznesowych, którzy trzymają w swoich kieszonkowych maleństwach bardzo istotne dokumenty.

[ 37 ]

Skaner tęczówki oka Służy do weryfikacji użytkownika i stanowi alternatywę dla czytnika linii papilarnych. Umożliwia

TOP 3 TRENDY

Rozwój płatności zbliżeniowych w Polsce (Android Pay, Samsung Pay, Apple Pay)

Skanery tęczówki oka (lepsze zabezpieczenia smartfonów)

Rozpoczęcie wdrożenia łączności 5G


[ SMARTFONY ] szybkie i bezpieczne odblokowanie (i odszyfrowanie) smartfona. Oko oświetlane jest niewidzialnym światłem podczerwonym, dzięki czemu skaner tęczówki działa nawet w zupełnej ciemności. Jest to metoda bardzo szybka i w wielu przypadkach wygodniejsza od czytnika odcisków palców.

Na razie próżno go szukać w tanich, popularnych telefonach, ale jest to tylko kwestia czasu.

Smartfon z modułami Swój pomysł takiego rozwiązania pokazała firma Lenovo, tworząc smartfony modułowe Motorola Z. Moduły przyczepiane są magnetycznie z tyłu obudowy i komunikują się ze smartfonem za pomocą specjalnych styków. Jednym z dostępnych w polskich sklepach modułów jest miniaturowy projektor. Korzysta on z własnego akumulatora, a następnie z baterii w smartfonie. Może wyświetlać obraz nawet do 70 cali, ale najlepiej spisze się podczas małych, kilkuosobowych spotkań biznesowych. Teoretycznie możliwe jest stworzenie modułów niestandardowych, dostosowanych idealnie do potrzeb danej firmy. Przykładem mogą być skanery kodów kreskowych lub biletów, z bezpośrednią łącznością bezprzewodową z bazą danych.

Płatność smartfonem Należy oczekiwać dalszego rozwoju i popularyzacji łączności NFC oraz płatności zbliżeniowych. Już dziś możemy smartfonami płacić za pośrednictwem aplikacji poszczególnych banków, ale najszybciej rozwijają się systemy uniwersalne, takie jak Android Pay, który wkroczył już do Polski. W nieodległej przyszłości należy też oczekiwać pełnego wejścia na nasz rynek technologii Samsung Pay oraz Apple Pay.

Łączność 5G Na horyzoncie widać już smartfony obsługujące komunikację 5G. Mówimy zatem o szybkościach transmisji komórkowej nawet na poziomie jednego gigabita na sekundę. Na niedawnych targach MWC 2017, takiego smartfona zaprezentowała firma ZTE. Tempo rozwoju jest ogromne. Na szczęście technologia staje się coraz bardziej przystępna, więc jest szansa, że skorzystają z niej nie tylko firmy, ale po prostu wszyscy. 

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Zaawansowane szyfrowanie danych Szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze systemy odblokowywania smartfona Bluetooth 5.0 [ 38 ]

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Dariusz Marnic,

Head of Marketing, Huawei Consumer Business Group Polska W wielu przypadkach smartfon może z powodzeniem zastąpić komputer stacjonarny – zarówno w pracy, jak i w domu. Dla współczesnego biznesmena staje się mobilnym centrum zarządzania firmą, dlatego też oprócz pojemnej baterii, niezwykle ważna jest możliwość szybkiego jej naładowania. W domowym zaciszu smartfon służy nam głównie do relaksu, dlatego warto zwrócić uwagę również na jego funkcje multimedialne, jak na przykłady ekrany o rozdzielczości 2K, idealne do oglądania filmów.


[ SMARTFONY ]

Cała firma

na smartfonie Jakiś czas temu wpadliśmy na pomysł otwarcia swojej własnej firmy. Dziś nasza knajpka, Para z Gara, ma już prawie dwa lata. Otwierając własna działalność spadają na nas dodatkowe obowiązki. Oprócz gotowania i obsługi klientów, ważnym elementem jest prężne działanie w reklamie, załatwianie szeroko pojętej roboty papierkowej, płacenie rachunków, rozliczanie faktur oraz załatwianie wszelkiej maści pozwoleń i badań. W takich działaniach niezbędnym narzędziem, jakie towarzyszy mi każdego dnia jest oczywiście smartfon.

Planowanie

Całe biuro w smartfonie

Płatności

Nasza knajpka jest bardzo mała. Upychając wszystko na małej powierzchni zaplecza, ostatnia rzeczą jaką chciałbym jeszcze tam wpychać, jest biurko na laptop. Dlatego właśnie kieszonkowy komputer to podstawa mojej codziennej pracy. Z racji tego, że oprócz zarządzania całą firmą, gotujemy i mamy styczność z parą i wodą, na moje główne narzędzie pracy wybrałem wodoodpornego Sony Xperia Z3, któremu nie groźnie są mokre ręce.

Dzięki funkcji NFC za każdy zakup mogę zapłacić zbliżeniowo smartfonem. Mobilne płatności są w ofercie prawie wszystkich większych banków i wydaje mi się, że w nadchodzącym roku ciężko będzie znaleźć bank, który takiej usługi nie oferuje.

[ 39 ]

W Parze z Gara nie mamy stałego menu więc każdego dnia nabywamy towar na bieżąco. Dzięki temu nasze potrawy są zawsze świeże. Każdego ranka przeglądamy więc ulotki i oferty pobliskich sklepów za pomocą aplikacji Qpony. To gwarantuje, że każdy produkt kupię w dobrej cenie, mogę zaplanować trasę zakupów tak, aby była efektywna, bo wiadomo, czas to pieniądz.

Wodoodporność Wodoodporność bardzo się przydaje, gdyż mając styczność z wodą, bardzo łatwo uszko-


[ SMARTFONY ]

dzić zwykły smartfon. Nawet te kilka sekund robi różnicę, gdy musimy przestawić się z trybu kucharskiego na biznesowy. Chwytam swoją Xperię mokrą dłonią i nie przejmuje się, czy przy następnym połączeniu telefon będzie jeszcze działał. Tak zakończył swój żywot mój poprzedni Galaxy S3 – właśnie w zlewie, gdy przez nieuwagę wypadł mi z mokrej dłoni. Mój następny kieszonkowy komputer musi być wodoszczelny, a zważywszy ze jest to trend, który podchwytują obecnie wszyscy producenci telefonów, od Apple poprzez Samsunga, na Sony kończąc, będę miał w czym wybierać.

Wszystko mam w jednym urządzeniu, nie muszę biegać do biura. Smartfon przypomina mi też o spotkaniach, terminach płatności oraz zbliżających się imprezach. Nie wyobrażam sobie dziś prowadzić działalności bez niego.

abym codziennie musiał przepisywać nasze menu ręcznie na stronę, lub robił to zwykłym aparatem cyfrowym.

Kontakty, kalendarz, rezerwacje Sparowanie smartfonu z dyskiem i aplikacjami Google daje mi łatwy dostęp do danych, w których przechowujemy oferty, bazę klientów oraz kalendarz z rezerwacjami. Już podczas rozmowy z klientem można zapisać rezerwację lokalu na imprezę, szybko sprawdzić wolne terminy oraz podesłać naszą propozycję menu. Wszystko mam w jednym urządzeniu, nie muszę biegać do biura. Telefon przypomina mi też o spotkaniach, terminach płatności oraz zbliżających się imprezach i nie wyobrażam sobie, że w moim zabieganiu, musiałbym kiedyś polegać na swojej pamięci.

Mój kolejny smartfon?

Marketing i reklama

Para z Gara nie ma strony www i nasza reklama opiera się głównie na social mediach. Dzięki temu, że mam wszystko w swoim smartfonie, mogę w każdej chwili zlecić nową kampanię reklamową lub zmodyfikować istniejącą. Nie muFotografowanie i edytowanie szę nigdzie iść ani dzwonić, a wszystko załatwiam paroma Aparat również pełni ważną rolę w naszej działalności, kliknięciami na dotykowym ekranie. gdyż nasze propozycje dań zapisujemy kredą na dużej tablicy umieszczonej przed lokalem. Robimy zdjęcie i wrzu- Biznes bez smartfona? camy na Facebooka, aby nasi klienci mogli zapoznać się To może zabrzmi jak banał, ale bez smartfona nie mógłbym z nasza bieżącą ofertą. prowadzić działalności, lub byłoby to bardzo utrudnione. Fotografujemy dania, obrabiamy w edytorze Snapseed i za W czasach, gdy każdy jest i tak mocno przytwierdzony do pomocą jednego kliknięcia umieszczamy na portalu spo- ekranu telefonu przeglądając zdjęcia kotków, wiele osób załecznościowym. Aparaty w telefonach z roku na rok stają pomina, że to bardzo potężne narzędzie biznesowe. Polegając się mądrzejsze, robią coraz ładniejsze fotki, które nierzadko na zapisywaniu wszystkiego na papierze, bardzo szybko zgusame kadrują i poddają obróbce, aby kolory jak najlepiej biłbym się w stercie notatek i rachunków, a za sprawą smarteksponowały fotografowany obiekt. Nie wyobrażam sobie, fona, praca mikroprzedsiębiorcy staje się o wiele łatwiejsza.  [ 40 ]

Jednym z kandydatów na mój następny telefon jest z pewnością nadchodzący model Xperia XZ. Jest ona wodoszczelna, ma spory ekran, a jej nakładka jest prosta i piekielnie szybka. Dodatkowo bardzo leży mi styl serii Xperia, który jest elegancki i pasuje zarówno do marynarki jak i do t-shirta. Dużym plusem jest także nowy aparat pozwalający robić świetnej jakości zdjęcia oraz nagrywać filmy w 900 klatkach na sekundę. Jako iż raz na jakiś czas umieszczamy na stronie także filmy, są to naprawdę mocne atuty Z drugiej strony kusząco wygląda też Samsung Galaxy S8. Urody na pewno nie można temu urządzeniu odmówić, a na dodatek spełnia wszystkie warunki mojego następnego telefonu. Lekka niepewnością napawa mnie tylko zaginęły ekran i ewentualny koszt jego wymiany. Niestety mam opinie delikatnego pechowca i często moje telefony lądują na ziemi. No ale od czego jest ubezpieczenie. Trzecim kandydatem jest LG G6. Podobnie jak reszta telefonów, także i ten jest w pełni wodo i kurzo odporny oraz posiadają bardzo dobry aparat oraz duży i czytelny wyświetlacz. Trochę szkoda, że w G6 LG odeszło od modułów, które były wizytówka G5, ale dodana w stosunku do poprzednika wodoszczelność, w pełni rekompensuje mi ten brak.


[ SMARTFONY ]

Jeśli oczekujesz sprzętu, z którym nie trzeba obchodzić się delikatnie, niezawodnego, szybkiego, a czasami w pewnym sensie „niezniszczalnego”. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od takich telefonów w 2017 roku.

Smartfony

dla twardzieli

Topowe smartfony jakie są każdy widzi. Ultra cienkie, ultra szybkie oraz ponoć ultra wytrzymałe. O ile z pierwszymi dwoma hasłami trzeba się zgodzić, tak kwestia wytrzymałości budzi wiele wątpliwości. W serwisie Youtube aż roi się od testów wytrzymałości nowoczesnych smartfonów, a są one wyjątkowo brutalne i czasami przypominają sytuacje, które zdarzają się posiadaczom. Wtedy szybko okazuje się, że aluminiowa obudowa nie chroni przed upadkiem z 50cm na chodnik, ekran wykonany w najnowszej technologii może być zarysowany kluczami, a po wyłowieniu telefonu z nawet niewielkiej kałuży możemy się z nim już pożegnać.

Odporność na płyny i pył Pod tym względem nie czeka nas w tym roku nic rewolucyjnego. Najlepszym rozwiązaniem nadal będzie standard IP68, który gwarantuje pyłoszczelność oraz zabezpiecza sprzęt przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie, na warunkach uzgodnionych według standardów. W praktyce oznacza to odporność na zanurzenie nawet do 60 minut na głębokości maksymalnej do 5 metrów.

[ 41 ]

Wytrzymałość na upadki Najbardziej wytrzymałe telefony wytrzymają upadek nawet z 2 metrów na twardą posadzkę i nie doznają żadnych uszkodzeń. W tym celu producenci stosują rozmaite rozwiązania, jak aluminiowa obudowa, gumowa ramka absorbująca uderzenia czy też pogrubione szkło ekranu w technologii Gorilla Glass. W tym roku to właśnie Gorilla Glass 5 jako najnowszy produkt firmy Corning, ma za zadanie uchronić ekran np.: przed upadkiem z wysokości 1,5 m. Jednak nawet te rozwiązania, nie w każdym smart-

TOP 3 TRENDY

Odporność w standardzie IP68

Gorilla Glass 5

Szybkie ładowanie akumulatora


[ SMARTFONY ] fonie dają 100% pewności co do trwałości urządzenia. Dlatego niezmiennie, również w roku 2017, trendem będzie „ubranie” swojego smartfona w dodatkową, wzmocnioną zewnętrzną obudowę. Ta przybliży nas do magicznych stu procent ochrony sprzętu przed niespodziewanymi sytuacjami.

Bateria Nowoczesne, super wydajne smartfony, potrafią rozładować baterię w trybie czuwania nawet w dwa/trzy dni. Z pomocą przybyły nam powerbanki, które mogą naładować lub podtrzymać funkcje telefonu w pilnej potrzebie. Od smartfonów do zadań specjalnych oczekiwalibyśmy więcej. Przy ogólnej tendencji, zależnie od parametrów, w telefonach do zadań specjalnych optymalna pojemność baterii to około 3500 mAh. Niektórzy producenci oferują nawet 5000 mAh.

Wszystko wskazuje jednak na to, że dla większości telefonów wzmocnionych, trendem będzie również dodatkowy, pojemny powerbank. Być może bardziej interesującym i przydatnym trendem w 2017 roku, będzie funkcja szybkiego ładowania, umożliwiająca napełnienie baterii w urządzeniu, choćby do połowy, np. w 15 minut.

Ekran, wydajność, pamięć Smartfony wzmocnione nie będą ustępować wydajnością i możliwościami, zwykłym modelom. Najlepsze z nich, jak np.: CAT S60 czy Hammer AXE Pro, oferują świetny ekran o wysokiej rozdzielczości HD lub FullHD, wydajny ośmiordzeniowy procesor, bardzo dużo pamięci RAM i pamięci na dane. Bluetooth w wersji 4.1, funkcję NFC, nowoczesny system operacyjny Android 6.

Innowacje Wśród telefonów do zadań specjalnych dynamika trendów jest z pewnością mniejsza niż w nowoczesnych smartfonach, co nie oznacza, że nie mamy się czym ekscytować. Najciekawszym rozwiązaniem do tej pory okazała się być kamera termowizyjna w modelu CAT S60, umożliwiająca w stopniu podstawowym np. zbadanie izolacji w budynku. Jeśli chodzi o przyszłość – niewątpliwą rewolucją w świecie smartfonów będzie sieć 5G. Jednak zastosowanie komercyjne tej technologii będzie możliwe najpewniej nie wcześniej niż w 2018 roku. Mimo to, mając na względzie tak szybki rozwój technologii, chcielibyśmy spodziewać się w telefonach „specjalnych” takich funkcji jak połączenia satelitarne, miernik danych atmosferycznych, a może nawet rozwój mini-projektorów, co próbowano już stworzyć np.: w Samsung Galaxy Beam. 

Technologia Qualcomm Quick Charge 3.0 ma ładować akumulator do 80% w około 35 minut. Technologia Pump Express 3 do 70% w zaledwie 20 minut. Do korzystania z szybkiego ładowania konieczne jest posiadanie kompatybilnej ładowarki i smartfona wspierającego tę technologię

Główne cechy smartfonów wzmocnionych - na przykładowych modelach Cat S60 (cena około 2 600 pln)

Ma wszystkie funkcje, o których wspomnieliśmy w artykule. Norma IP68, Gorilla Glass 4, oraz specjalnie wzmocniona obudowa z bardzo wytrzymałych materiałów. Aluminiową ramkę otoczono gumowym plastikiem, który dodatkowo amortyzuje telefon przy upadku. Bateria o pojemności 3 800 mAh zapewnia do 43 dni w trybie czuwania, a można ją naładować do pełna w niecałe 1,5 h. W telefonie są gniazda na dwie karty sim. Cechą specjalną tego modelu jest kamera termowizyjna, marki Flir. Z obsługą CAT S60 nie będzie też problemów nawet gdy mamy na dłoniach rękawiczki. To za sprawą rozpoznawania gestów.

MyPhone Hammer AXE Pro

(cena około 1 700 pln) Spełnia normę IP68, ma szkło ochronne Gorilla Glass 3, solidną obudowę oraz bardzo pojemną baterię 5 000 mAh. Funkcja Express Charging zapewnia szybkie naładowanie akumulatora. Telefon jest przy tym bardzo wydajny , ma ośmiordzeniowy procesor i aż 4 GB RAM. Obowiązkowo Dual Sim. W Hammer AXE Pro usprawniono GPS oraz dodano przycisk SOS, umożliwiający wezwanie pomocy w kryzysowych sytuacjach. Można z niego korzystać w rękawiczkach, oraz mokrymi dłońmi. [ 42 ]

Telefunken Outdoor LTE

(cena około 550 pln) Zrezygnowano z potężnych podzespołów na rzecz niezawodności w bardzo przystępnej cenie. Wzmocniona obudowa, oraz norma IP68, gwarantują wodoszczelność, odporność na pył i upadek z niewielkich wysokości. Również wykorzystamy dwie karty Sim.


[ AKCESORIA DO SMARTFONÓW ]

Smartfon zamiast laptopa Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby do smartfona podłączyć klawiaturę, myszkę, duży monitor i zewnętrzny dysk twardy. Tegoroczne, topowe modele dysponują mocą porównywalną z niektórymi miniPC, a to oznacza, że można je potraktować jak biurkowy komputer.

Wydajny smartfon to przecież nic innego jak mini komputer, który może posłużyć do stworzenia mobilnego mini stanowiska pracy. Lecz aby praca była komfortowa i przyjemna, warto wykorzystać kilka dodatkowych akcesoriów.

klawiatury oferuje idealne połączenie kompaktowych wymiarów i zadowalającej ergonomii. Universal Foldable Keyboard po złożeniu jest niewiele większa od 5 calowych smartfonów, idealnie mieści się w kieszeni, a jednocześnie po rozłożeniu jest na tyle duża, że pisanie na Klawiatura w kieszeni marynarki niej jest przyjemne. Przez naszą redakcję przewinęło się wiele cieka- Niezwykle ciekawie i futurystycznie prezentował wych urządzeń, ale jak dotąd tylko jeden projekt się projekt Epic firmy Celluon. Wiązka lasera wy-

[ 43 ]

TOP 3 TRENDY

Stacja dokująca zmieniająca smartfon w miniPC

Zewnętrzny dysk WiFi na dane

Małe klawiatury do smartfona

świetla klawiaturę na płaskiej powierzchni, rozpoznając położenie palca, przenosi na ekran wybraną literę. Niestety urządzenie bywa mało dokładne, co skutkowało irytacją, a w efekcie pisanie jest mniej wygodne niż na ekranie smartfona. Dopóki producenci nie poprawią kilku mankamentów, nie spodziewajmy się laserowego szaleństwa w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że w tej kategorii


[ AKCESORIA DO SMARTFONÓW ]

TECHNOLOGIE WARTE UWAGI

Samsung Dex skrót od słów Desktop Experience. To mała stacja dokująca wyposażona w złącze wideo HDMI, dwa porty USB i port sieciowy LAN. sprzętu trendem nadal pozostaną klasyczne technologie, jedynie ze szczyptą pomysłowości.

Stacje dokujące Projekty Microsoft Continuum i Samsung Dex, podejmują próbę stworzenia nowego trendu, stacji dokującej zamieniającej smartfon w mini komputer i tworzącej z jego udziałem klasyczne stanowisko do pracy. Stacja taka pozwala podłączyć klawiaturę, myszkę oraz monitor i wygodnie pracować na dużym ekranie. Odpowiednio wysoka wydajność, a taką bez wątpienia oferują nowe smartfony Galaxy S8, zapewnią płynność i szybkość odpowiednią do

przyjemnego korzystania z aplikacji biurowych. Można zatem używać edytora tekstu, edytora prezentacji, arkusza kalkulacyjnego, poczty email, przeglądać strony internetowe, prowa-

Niewielki, zewnętrzny dysk twardy, z łącznością bezprzewodową WiFi, może być idealnym rozwiązaniem na udostępnianie dużej ilości danych dla smartfona.

dzić konferencje telefoniczne lub wideo. Całość działa porównywalnie z klasycznym komputerem o standardowej wydajności.

Miejsce na dodatkowe dane Smartfon jako komputer biurowy, wyposażony jedynie w 16~20 GB miejsca na dane, wydaje się średnim pomysłem (tyle miejsca realnie zostaje nam z fabrycznych 32 GB, po zainstalowaniu wszystkich aplikacji). Producenci smartfonów pozbawiają swoje urządzenia złącza dla kart microSD, odbierając nam w ten sposób najprostszą z możliwości rozszerzenia pamięci na dane. Trendy skłaniają do trzymania danych w chmu[ 44 ]

rze, ale przeszukiwanie i przesyłanie większej ilości danych z chmury, nawet przy relatywnie szybkim połączeniu 4G, może być niewystarczająco szybkie, a już na pewno dość kosztowne. W tej sytuacji najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest użycie dodatkowego, zewnętrznego dysku twardego z łącznością bezprzewodową WiFi. Niewielki, 2.5 calowy dysk oferuje pojemność nawet do 2 TB, a wbudowany akumulator zapewni do 10 godzin ciągłego działania. Taki dysk może nawet pozostawać bezpiecznie zamknięty w torbie, a i tak będziemy mieć szybki i łatwy dostęp do przechowywanych na nim danych. 


TOP 3

[ SMARTWATCH W FIRMIE ]

TRENDY

Łączność 4G (własna karta SIM/eSIM)

Asystent Google (w systemie Android Wear 2.0)

Rozwój płatności zbliżeniowych – płatność smartwatchem

Asystent

niowej wielokrotnie przewyższającej ten wykorzystany w wyprawie na księżyc, dziś jest dla nas po prostu kolejnym gadżetem.

Powiadomienia

zawsze pod ręką Czy smartwatch jest tylko nowoczesnym gadżetem? Być może te sprytne zegarki rozwinęły się już tak bardzo, że mogą odegrać ważną rolę w funkcjonowaniu firmy? Sprawdźmy zatem co zaoferują w tym roku. Od pierwszych filmów Sci-Fi, w których ludzie starali sobie wyobrazić jak będzie wyglądała komunikacja w przyszłości, minęły już lata, a my

przyzwyczailiśmy się do noszenia elektroniki przy sobie. Cud technologii w postaci maleńkiego komputera na nadgarstku, o mocy oblicze-

Stanowią one podstawową i najważniejszą funkcję każdego smartwatcha. Gdy wyjęcie smartfona z kieszeni, odblokowanie go i sprawdzenie e-maila, wysłanie wiadomości lub sporządzenie notatki trwa dla nas za długo, smartwatch jest idealnym rozwiązaniem. Dostajemy powiadomienia wprost na nasz nadgarstek. Wystarczy podnieść ramię, a zegarek odblokuje się i otrzymamy dostęp do listy najnowszych informacji z programów pocztowych, komunikatorów, kalendarza itp. To wygoda

[ 45 ]

i oszczędność czasu. Inną formą powiadomień są przypomnienia z kalendarza lub notatek, np. o zbliżającym się spotkaniu czy konieczności wykonania przelewu. Wydarzenia te możemy wygodnie wprowadzić na komputerze lub smartfonie, a przypomnienie dostaniemy wprost na naszego smartwatcha. Wszystko to dzięki synchronizacji z chmurą np. przez konto Google.

Polecenia wydawane głosem Podnosimy rękę, mówimy „OK Google” i… w zasadzie świat stoi przed nami otworem. Możemy podyktować SMS’a o wiele szybciej niż zrobilibyśmy to na telefonie, wyznaczyć głosowo cel nawigacji GPS, ustawić przypomnienie, włączyć


[ SMARTWATCH W FIRMIE ] aplikację, stworzyć notatkę i wiele, wiele więcej. Takie ułatwienia idealnie wpisują się w zabieganą codzienność większości firm. Przybywa też przydatnych aplikacji i funkcji na smartwatche. Możesz zamówić Ubera bezpośrednio z tarczy Twojego zegarka, a następnie monitorować przejazd i obliczyć koszt. Program Uber na smartwatch jest samodzielny, czyli nie wymaga obecności podobnej aplikacji na sparowanym z nim smartfonie.

Język angielski obowiązkowy Większość zaawansowanych smartwatchów oferuje obsługę głosową, ale nawet najnowszy system Android Wear 2.0 jeszcze nie oferuje pełnego Asystenta Google w języku polskim. Ta sytuacja w ciągu roku może się zmienić, ale na razie musimy o niej zapomnieć. Niektóre aplikacje i funkcje też bywają w pełni aktywne tylko na wybranych rynkach. Z kartami polskich banków mogą nie współpracować niektóre formy płatności zbliżeniowych (np. Apple Pay i Samsung Pay).

Nowy Android Wear 2.0 rozumie już wiele komend w polskim języku, ale pełne możliwości asystenta i obsługę głosową wykorzystamy głównie w języku angielskim.

Firma to jednak nie tylko biuro

Huawei TalkBand B3

Huawei TalkBand B3 to opaska fitness i słuchawka Bluetooth w jednym urządzeniu. Wyświetlacz jest wypinany z paska, a po jego odłączeniu możemy umieścić go w uchu i używać jak zestawu słuchawkowego Bluetooth. Producent zadbał o wyższą głośność i skuteczniejszą redukcję szumów. Całość jest też odporna na zachlapania (IP57).

Wiele osób spędza większość służbowego czasu w samochodzie i to właśnie ich może zainteresować smartwatch. Godny polecenia jest Huawei Watch 2, który oferuje wsparcie dla klasycznych kart nano SIM, albo wbudowanych eSIM. Ma modem 4G LTE dzięki któremu można nie tylko dzwonić, ale też korzystać z internetu (np. wyszukiwanie głosowe Google), a także w połączeniu z odbiornikiem GPS używać go do nawigacji w trasie.

Może zastąpić telefon służbowy Po włożeniu karty SIM i połączeniu słuchawek Bluetooth z zegarkiem, dostajemy możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Niektóre smartwatche mają własny, wbudowany głośnik, więc nawet nie wymagają podłączenia słuchawek. Jest to opcja doskonała dla kierowców, którzy nie muszą sięgać po telefon i przykładać go do ucha. Wystarczy dotknąć tarczy zegarka by błyskawicznie odebrać połączenie i rozpocząć rozmowę.

Biznesmen sportowiec

Samsung Gear S3 Frontier

Bez wątpienia jeden z najlepszych smartwatchy, jakie znaleźć można w polskich sklepach. Gear S3 Frontier cechuje bardzo bogaty zestaw łączności bezprzewodowej: Bluetooth, Wi-Fi, NFC, a nawet LTE. Oferuje też wiele przydatnych czujników: GPS, miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop czy barometr. Ekran Super AMOLED zapewnia bardzo czytelny obraz, cała konstrukcja jest wodoszczelna (IP68).

Mogłoby się wydawać, że smartwatch to zbędny gadżet, a już na pewno zbędny w firmie. Prawda jest jednak taka, że dwiema grupami ludzi, którzy mogą wyciągnąć z nich największe korzyści są sportowcy oraz biznesmeni. Pierwsi skorzystają z sensorów, funkcji społecznościowych i odtwarzacza muzyki. Drudzy natomiast zaoszczędzą sporo czasu korzystając z komend głosowych, rozmów telefonicznych i przede wszystkim otrzymując powiadomienia bezpośrednio na nadgarstek.  [ 46 ]

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Dariusz Marnic,

Head of Marketing, Huawei Consumer Business Group Polska Dzięki zastosowaniu łączności NFC i funkcjonalności Android Pay, możliwe jest już płacenie zegarkiem – bez konieczności wyciągania z kieszeni telefonu czy karty płatniczej. Niektóre z inteligentnych zegarków, np. Huawei Watch 2, posiadają opcję użycia karty SIM, co pozwala na wysyłanie wiadomości SMS czy łączność z internetem. Smartwatch to również możliwość dyskretnego sterowania funkcjami telefonu, nawet na ważnym spotkaniu biznesowym.

TECHNOLOGIE NA KTÓRE CZEKAMY Asystent głosowy w języku polskim Dłuższe działanie na baterii


[ ROUTERY I SIECI WIFI ]

Taka prędkość otwiera

oczy niedowiarkom Trend w 2017 to WiFi 1GB/s, czyli równie szybko jak przewodowa sieć LAN 1 GB/s. Tymczasem nowe technologie przyspieszyły WiFi, we wszystkich pasmach oferując dla najbardziej wymagających użytkowników prędkości do 5.3 Gb/s. Wielu użytkowników jeszcze nie zdaje sobie sprawy, jak szybkie i wydajne mogą być nowoczesne routery. Producenci routerów stosują do transmisji wiele pasm, technologie zapewniające maksymalne prędkości, mocniejsze dwurdzeniowe procesory, procesory pomocnicze, oraz więcej anten. Co ważniejsze, możliwe jest również stworzenie wiele stabilnych połączeń i z dużą szybkością obsługiwać większą liczbę urządzeń bezprzewodowych.

Standard „ac”, szybkość 1Gb/s lub wyższa Trendy zmierzają do bezprzewodowej transmisja o szybkości 1000 Mb/s (czyli 1Gb/s). Najnowszym standardem w routerach WiFi jest technologia o oznaczeniu „ac”. Ale standard „ac” oferuje wiele klas, które różnią się prędkościami, do tego w dwóch pasmach – 2.4 GHz i 5 GHz. Prędkość [ 47 ]

1 Gb/s mogą zaoferują nam tylko routery w klasie AC3100 i AC5300 dla pasma 2.4 GHz lub AC1750 i wyższe, dla pasma 5 GHz. Szybkość pracy routera „ac” można zidentyfikować po jego oznaczeniu: Klasa routera AC580 AC750 AC1200 AC1300 AC1750 AC1900 AC2200 AC2350 AC2600 AC3100 AC3200 AC5300

Szybkość w paśmie 2,4 GHz [Mb/s] 150 300 300 450 450 600 450 600 800 1000 600 1000

Szybkość w paśmie 5 GHz [Mb/s] 433 433 867 867 1300 1300 1733 1733 1733 2167 2 x 1300 2 x 2166


[ ROUTERY I SIECI WIFI ]

Technologia MU-MIMO - router może wysyłać dane jednocześnie na tym samym kanale od wielu urządzeń i to w tym samym czasie. Trzy pasma, sześć lub osiem anten Najwydajniejsze routery, wyposażone w sześć lub osiem anten, potrafią przesyłać dane równocześnie w dwóch, lub nawet trzech pasmach, np.: w paśmie 2.4 GHz i w dwóch pasmach 5 GHz. Wykorzystanie trzech pasm sieci bezprzewodowej umożliwia uzyskanie łącznej prędkości aż 5 334 Mb/s (czyli 5.3 Gb/s). Takie routery mogą być szczególnie mile widziane np.: do współpracy z firmowym serwe-

TOP 3 TRENDY

Transmisja bezprzewodowa min. 1 GB/s

Praca w dwóch pasmach 2.4 i 5 GHz

Zarządzanie poprzez dedykowaną aplikację mobilną

rem NAS, dyskiem zewnętrznym, lub chmurą. Bardzo wysoki transfer znacznie skróci czas przesyłania lub pobierania dużych plików przez WiFi, np.: wykonywania kopii zapasowej z laptopa bezpośrednio nas serwer NAS, lub na dysk twardy podłączony bezpośrednio do routera przez złącze USB 3.0.

Jednocześnie dwa pasma 2.4 i 5 GHz Trendy i możliwości najnowszych routerów, laptopów oraz smartfonów, coraz częściej skłaniają do pracy jednocześnie w dwóch pasmach. Pasmo 5 GHz najlepiej sprawdza się w miejscu lub firmie, w której działa już bardzo dużo innych sieci WiFi - szczególnie tych 2.4 GHz. Zakłócenia w paśmie 5 GHz są dużo mniejsze niż w 2.4 GHz. To z kolei pozwala uzyskać stabilniejsze i wyższe transfery. Wiele nowych laptopów i smartfonów potrafi łączyć się z routerem w paśmie 5 GHz. Natomiast 2.4 GHz oferuje większy zasięg i lepiej „przebija się” przez ściany biura. Może być więc wykorzystane do odbioru w dalszych pomieszczeniach w firmie, ale przy znacznie mniejszej prędkości. Te dwa pasma mogą działać jednocześnie, a zależnie od potrzeb użytkownika mogą być skonfigurowane w routerze jako dwie osobne sieci, z różnymi nazwami i różnymi hasłami, lub z identycznymi parametrami logowania.

Bezpieczeństwo W tej materii w roku 2017 nie wydarzy się nic wyjątkowego. Za bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej niezmiennie odpowiadają dotychczasowe standardy szyfrowania WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2. Producenci mogą jednak poczynić pewne usprawnienia w uszczelnieniu luk w oprogramowaniu firmware, które w ubiegłym roku wzbudziły wiele niepewności o bezpieczeństwo naszych sieci. Luki takie umożliwiają dokonanie zmian w ustawieniach routera. Ich celem najczęściej może być przekierowanie użytkownika na fałszywa stronę, np.: banku, nawet gdy użytkownik w przeglądarce www wpisze poprawny adres. Standardem w routerach o zastosowaniu biznesowym jest też bogatszy w funkcje firewall, oferujący między innymi: dynamiczne filtrowanie pakietów (SPI), filtr połączeń, filtr danych, ochrona przed atakami DoS/DDoS, filtr IM/P2P, filtr zawartości URL, filtr treści Web.  [ 48 ]

ROUTER MU-MIMO DLA WYMAGAJĄCYCH

TP-Link Archer C5400

Trzy pasma sieci bezprzewodowej o łącznej prędkości 5 334 Mb/s dają możliwość wykorzystania jednego z nich np. do streamingu multimediów w wysokiej jakości bez spowalniania reszty sieci. Za pomocą portów USB 2.0 oraz 3.0 można udostępniać w sieci wewnętrznej drukarki oraz dane na zewnętrznych dyskach, a przy użyciu funkcji serwera FTP przez Internet. Intuicyjny interfejs zarządzania routerem i aplikacja Tether sprawiają, że konfiguracja routera jest szybka i przyjemna.

WIELE MOŻLIWOŚCI W JEDNYM URZĄDZENIU

TP-Link Archer VR900

Router posiada modem ADSL, port EWAN oraz porty USB obsługujące modemy 3G/4G, dzięki czemu nie ogranicza Twoich możliwości w wyborze najlepszego dostawcy Internetu i jego ewentualnej zmiany. Wykorzystuje pełny potencjał połączeń VDSL i osiąga łączne prędkości sieci bezprzewodowej do 1 900 Mb/s. Gigabitowe porty Ethernet sprawdzą się dla zastosowań wymagających stabilnego, szybkiego połączenia. Intuicyjny interfejs zarządzania routerem i aplikacja Tether sprawiają, że konfiguracja jest szybka i przyjemna.


[ OUTSOURCING IT ]

TO nieuniknione IT Dla jednych pomysł na dobry biznes, monetyzowanie swoich umiejętności i pasji, dla drugich konieczność w prowadzeniu nowoczesnej firmy, korzystającej z dobrodziejstw nowych technologii.

Rób tylko to, co potrafisz najlepiej Obsługa serwisowa komputerów, systemu i aplikacji, sprzętu sieciowego, sprzętu drukującego, infrastruktury teleinformatycznej, rozwój aplikacji niezbędnych do funkcjonowania firmy lub sprzedaży, zapewnienie bezpieczeństwa IT, zdalne serwery. Analiza problemów i poszukiwanie rozwiązania. 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, również podczas dni wolnych od pracy. Technologie IT są coraz bardziej skomplikowane i wymagają wysoko wykwalifikowanej grupy specjalistów, której towarzyszą odpowiednie zasoby sprzę-

TOP 3 TRENDY

Systemy zdalnego dostępu do komputera

Kontrakty rozliczane na podstawie przerw w pracy infrastruktury IT

Usługi w chmurze sposobem na mniej problemów

towo-systemowe. W wielu przypadkach właściciel małej firmy nie jest w stanie wykonać obsługi IT samodzielnie, ewentualnie zajmie mu to dwa – w najlepszym przypadku – lub trzy razy więcej czasu, niż specjaliście. Budowa zespołu ludzi i infrastruktury IT nie wchodzi w grę, gdy działają prawa ekonomii. Outsourcing IT, zresztą jak każdy outsourcing, daje możliwość skupienia się wyłącznie na podstawowej działalności firmy.

jest wykorzystania usług komunikacji wideo w kontakcie z klientem. Inne kanały kontaktu to z pewnością email, czat, komunikatory – każda konwersacja powinna być zapisywana, a historia zlecenia dostępna dla klienta w kwestiach spornych. Z punktu widzenia klienta, istotna jest informacja zwrotna. Na każdym etapie rozwiązywania problemu powinna istnieć możliwość uzyskania danych o realizacji zgłoszenia.

Zdalna praca to podstawa

Chmura to dobre prognozy

Każda szanująca się firma wsparcia IT, posiada system obsługi klientów i zleceń (ServiceDesk). System obsługi pozwala na zarejestrowanie zgłoszenia, przydzielenie numeru zadania, śledzenie stanu wykonania zlecenia, czy rozliczenie czasu pracy po zakończeniu działania. Nie wszystkie problemy wymagają fizycznej obsługi, a zatrudnianie specjalisty nie musi wiązać się z przyjazdem do naszej firmy. Niektóre problemy mają głównie charakter programowy, a dysponując odpowiednią wiedzą, da się je rozwiązywać zdalnie. Obecnie powszechne są systemy zdalnego dostępu z całkowitym lub częściowym dostępem do komputera klienta. Nie płacimy za dojazd, a realizacja zgłoszenia zostanie podjęta szybciej. Trendem

Trendy jednoznacznie wskazują, że coraz więcej aplikacji czy usług jest dostępnych z chmury, co przenosi odpowiedzialność za sprawne działanie na usługodawcę. Komputer (też tablet czy smartfon) staje się tylko prostym narzędziem wyświetlającym informacje przychodzące z Internetu, więc i problemów na poziomie użytkownika powinno być coraz mniej. Aktualne trendy wskazują, że w małych i mikro firmach wsparcie IT może okazać się coraz mniej istotne w niedalekiej przyszłości. Dzięki wykorzystaniu chmury, liczba problemów dotykających użytkowników powinna być coraz mniejsza.

[ 49 ]


[ OUTSOURCING IT ]

9 argumentów Case Study na przykładzie usług outsourcingu IT dla Berlitz Poland przez Komputronik Biznes

 Nowoczesna firma korzystająca z usług outsourcingu IT to organizacja skupiona na realizacji swoich głównych celów biznesowych. IT przestaje być źródłem potencjalnych problemów oraz generatorem trudnych do przewidzenia ryzyk. Ten wzrost jakości pracy może być połączony z redukcją kosztów stałych.

ści bardzo nikłe szanse na zadośćuczynienie, które pokryje straty i pozwoli uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości (chyba, że firma jest ubezpieczona od utraty dany)

 Bardzo często wiedza o środowisku IT organizacji nie jest sformalizowana i znajduje się w głowach pracowników IT, którzy z powodu braku czasu, rutyny bądź umiejętności nie tworzą dokumentacji technicznej. To niesie ze sobą bardzo poważne ryzyko, które pojawia się w sytuacji, gdy dany pracownik odchodzi z organizacji. Może się wówczas okazać, że nie możemy szybko zadbać o bezpieczeństwo informacji w firmie. Nie mamy po prostu wystarczającej wiedzy o konfiguracjach urządzeń, miejscach przechowywania i przetwarzania danych, nie znamy wszystkich metod dostępu do systemów informatycznych, haseł i osób, które mają da nich dostęp. Właściwa dokumentacja tworzona przez firmę zewnętrzną w połączenia z właściwie opisanymi procedurami zagwarantuje zniesienie tego ryzyka niemal do zera.

 Outsourcing IT znajduje zastosowanie wszę-  Firma zewnętrzna, z racji swoich kompetendzie tam, gdzie nie mamy do czynienia z rozwiązaniami daleko wykraczającymi poza standardowe rozwiązania stosowane w biznesie. Znacząca większość firm i organizacji korzysta jednak z rozwiązań powszechnie stosowanych i sprawdzonych na rynku.

 Zatrudnienie właściwego zespołu pod względem ilości osób i kompetencji to ogromny wysiłek kosztowy dla organizacji. Zwłaszcza, że ciężko znaleźć specjalistów, którzy będą profesjonalistami w szerokim zakresie, np. systemów serwerowych, sieci informatycznych, baz danych, bezpieczeństwa a do tego będą znakomitymi pracownikami pierwszej linii pomocy ze zdolnościami interpersonalnymi.

cji i wiedzy, będzie w stanie na pewno szerzej spojrzeć na aspekty bezpieczeństwa w szeroko rozumianym obszarze IT. Mając doświadczenie w budowaniu polityk bezpieczeństwa, mając wiedzę na temat najnowszych rozwiązań informatycznych, ale też będąc na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami, właściwie zadba o bezpieczeństwo informatyczne danej organizacji.

 Ryzyko w zakresie obsługi informatycznej jest zawsze, ale firmy specjalizujące się w takich usługach mogą i potrafią je minimalizować, zwłaszcza gdy działają zgodnie z wymaganiami norm (np: ISO 27001) oraz z najlepszymi praktykami w branży IT. To realnie przekłada się na minimalizację ryzyk jakie mogą się pojawić u Klientów w trakcie obsługi informatycznej.

 Problem dotyczący rozwoju środowiska IT.

 Pracownicy z firmy zewnętrznej opiekują się różnymi systemami i środowiskami w wielu organizacjach a co za tym idzie spotykają się z szerokim spektrum problemów, które skutecznie usuwają. Poziom ich doświadczenia rośnie szybciej niż pracowników etatowych, a to przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu usuwania problemów.

 W przypadku pracowników etatowych, w hipotetycznej sytuacji, w której z powodu zamierzonych bądź nie, działań naszego pracownika, dojdzie do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego bądź skrajnie do utraty danych, mamy w rzeczywisto[ 50 ]

Niewielki dział IT, zajęty bieżącą pracą nad usuwaniem problemów, może nie mieć czasu i wystarczających kompetencji, aby w sposób skuteczny zaplanować rozwój infrastruktury zgodnie z najnowszymi technologiami i trendami rynkowymi. W pewnej perspektywie czasowej może to być poważne ograniczenie dla rozwoju organizacji.

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Rafał Kochnowicz, Key Account Manager, Komputronik Biznes

Niemal nieograniczona ilość modeli, w jakich można realizować usługi outsourcingu IT daje niemal pewność, że zawsze uda się dobrać ten właściwy, który zapewni organizacji maksimum korzyści. Bardzo częstym działaniem jest przeprowadzenie audytu środowiska informatycznego. Po takiej analizie będzie gotowa odpowiedź na pytanie „jaki obszar mojego IT mogę oddać wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej?”, a także równie ważne „jakie będą koszty takiej usługi?”


[ SERWERY PLIKÓW NAS ]

kilku kont e-mail, m.in. z Gmaila, Yahoo i Outlook, oraz sprawne przełączanie się pomiędzy nimi. Duże nadzieje można wiązać z zaawansowaną wyszukiwarką plików, która ma pomóc w szybkim i sprawnym odnalezieniu dokumentów.

Bardziej przyjazny interfejs

W biurze zastaniesz

tylko NAS

diów, rejestratora nagrań z monitoringu, synchronizowania danych z chmurą, czy obsługi oprogramowania księgowego, systemu CRM, lub ERP.

Nowe funkcje i aplikacje

Trendy mogą uczynić serwer NAS jednym z podstawowych urządzeń biurowych. Umożliwia przechowywanie wszystkich firmowych plików w jednym miejscu i uzyskiwanie do nich dostępu niezależnie od tego, z jakiego urządzenia się korzysta. Z roku na rok serwery NAS są urządzeniem coraz bardziej wszechstronnym, a ich rola mocno wykracza poza zwykły „sieciowy magazyn plików”.

Pomimo, że serwery NAS charakteryzuje system z relatywnie prostym i przyjaznym interfejsem graficznym, nadal nie wszyscy użytkownicy uważali NAS za urządzenie łatwe w konfiguracji. Producenci obiecują jeszcze bardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikowi interfejs. Być może już wkrótce łatwiej będzie skonfigurować i używać system w NAS niż Windows 10 na laptopie.

W 2017 roku to bardzo wydajne, energooszczędne, funkcjonalne komputery, z zapleczem ciekawych aplikacji, pełniące rolę serwera www i multime-

Zobaczymy nowe, lepsze aplikacje do kompleksowego monitoringu zasobów i prezentowania wyników w formie wizualnej. Ulepszone aplikacje do zarządzania plikami, oraz możliwość przeglądania i przesyłania plików między NASem a usługami chmurowymi, a także możliwość montowania folderów ze zdalnego NASa. Lepsze zarządzanie kontami e-mail, listą kontaktów, oraz synchronizacji plików. Np: najnowsze oprogramowanie firmy QNAP umożliwia zintegrowanie

[ 51 ]

TOP 3 TRENDY

NAS ułatwia synchronizację danych z chmurą i usługami e-mail

Superszybkie złącze Thunderbolt 3

Bardziej intuicyjny i przyjazny interfejs


[ SERWERY PLIKÓW NAS ]

Więcej mocy W wydajnych serwerach NAS coraz częściej mamy do czynienia z tymi samymi procesorami, co w wydajnych ultralekkich laptopach. Mocniejsze procesory, w nowocześniejszej technologii, zapewnią wyższą wydajność i jednocześnie mniejszy pobór energii. Czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub i7, do tego 16 lub nawet 64 GB RAM typu DDR4. W połączeniu z szybkim transferem danych i dużą pojemnością, zestaw może oferować wydajność wystarczającą nawet do edycji filmów 4K.

Bardzo szybkie porty LAN Porty 10GBase-T LAN oferujące prędkość do 10 Gb/s, a więc teoretycznie są 10-krotnie wydajniejsze od standardowych portów LAN 1 GbE. Są stosowane

głównie w bardzo wydajnych serwerach NAS, gdy praca wymaga pobierania i zapisywania dużej ilości danych, np.: materiały wideo 4K, lub z serwera NAS intensywnie korzysta dużo stanowisk komputerowych.

Coś jeszcze szybszego od USB 3.0 Ultraszybki interfejs Thunderbolt 3 może zaoferować transfer danych do 40 Gb/s. Jest ośmiokrotnie szybszy od USB 3.0 i czterokrotnie szybszy od klasycznego portu LAN 10 GBase-T. Dodatkowym ciekawym rozwiązaniem jest T2E (Thunderbolt-to-Ethernet), możliwość połączenia komputera bez portu Ethernet z siecią 10 GbE za pomocą złącza Thunderbolt.

Złącze M.2 na super wydajne dyski Bardzo szybkie złącza na niewiele się zdają, gdy

będzie ograniczać je szybkość zapisu na dyskach HDD. Najwydajniejsze serwery NAS będą wyposażone w gniazda dla dysków SSD w standardzie SATA M.2 6 Gb/s. Dyski SSD oferujące najwyższą wydajność, to obecnie wyłącznie modele klasy M.2 (interfejs PCI-Express 3.0 x4), jak np.: Samsung SSD 950 PRO 512GB. Cechuje je szybkość zapisu aż 1500 MB/s i szybkość odczytu 2500 MB/s (dla porównania zwykły dysk SSD około 500MB/s). Taki dysk może pełnić rolę bardzo szybkiego bufora, do dalszego przeniesienia danych na standardowe dyski HDD o dużej pojemności. Uzupełnieniem tego jest technologia optymalizacji procesu przechowywania danych na nośnikach różnego typu w czasie rzeczywistym, np.: Qtier w serwerach QNAP. 

ZASILACZ UPS

Eaton Ellipse PRO Seria zasilaczy UPS Ellipse PRO ma kilka interesujących cech, które czynią te modele bardzo interesującą propozycją. Najważniejsza to 3-letnia gwarancja włącznie z bateriami akumulatorów. Nieograniczona gwarancja na podłączone urządzenia komputerowe (tylko kraje członkowskie EU). Do interesujących warto też zaliczyć funkcję EcoControl, która może zmniejszyć zużycie energii do 15%. Płaska obudowa zasilacza ułatwia ulokowanie w biurze - ustawienie pionowe lub poziome, oraz montaż naścienny. [ 52 ]

ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY

Grzegorz Bielawski, Country Manager QNAP

Słowem kluczowym wydaje się „wszechstronność”. Nowoczesny NAS jest urządzeniem prawdziwie wielofunkcyjnym i może być wykorzystany nie tylko do przechowywania danych. Widać to doskonale na przykładzie rozwiązań QNAP – użytkownicy chętnie sięgają po narzędzia pozwalające na wykorzystanie NAS-ów jako platformy do uruchamiania maszyn wirtualnych (Windows/Linux/Android), jako centrum monitoringu, prywatną chmurę dla aplikacji Internetu Rzeczy, czy domowe centrum multimediów. Ostatnio, w dobie zagrożenia ze strony oprogramowania ransomware, ogromny zainteresowaniem cieszy się np. funkcja backupu w oparciu o migawki - to rozwiązanie pozwala skutecznie chronić się przed skutkami ataku „szyfrujących” programów.


[ SYSTEMY MONITOROWANIA IP ]

W 2017 roku systemy monitorowania będą rozwijane pod kątem inteligentnych funkcji bezpieczeństwa, wspieranych przez nowoczesne czujniki. Kamery oferują większe funkcjonalności, a szczególnie rozbudowana została analiza obrazu, wbudowana bezpośrednio w urządzenia. Inteligencję nowych urządzeń można w łatwy sposób przedstawić na przykładzie kamery zainstalowanej w sklepie. W tym roku pojawiły się niedrogie kamery, które potrafią zliczać ilość osób wchodzących i wychodzących w okresie czasu, a następnie wysyłać podsumowanie na e-mail. Kamera potrafi również zliczać ilość klientów zatrzymujących się przy półce z promocyjnymi produktami, czy wysłać na telefon powiadomienie, gdy klient czeka przy kasie.

Analogowe kamery do lamusa

Podejrzyjmy, co się

będzie działo Kamery, które potrafią zliczać ilość osób wchodzących i wychodzących ze sklepu w okresie czasu. Szybsza i bardziej zaawansowana analiza danych dzięki usługom w chmurze. Podgląd z kamer przez aplikację na smartfonie.

Pomimo, że kamery IP są z reguły droższe, całkowity koszt systemu monitorowania IP może być aktualnie niższy, niż porównywalnego systemu analogowego. Stosując kamery IP wystarczy, że podłączymy kamerę jednym kablem do przełącznika sieciowego oferującego zasilanie. Nie ogranicza nas odległość, tak jak w systemach analogowych. Szczególną popularność w 2017 roku będą zdobywały kamery IP wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi, umożliwiające realizację transmisji wideo bezprzewodowo, bez użycia kabli.

[ 53 ]

Wyższa jakość obrazu Nowa generacja kamer IP oferuje rozdzielczość FullHD przy nagrywaniu 30 klatek na sekundę. Rozdzielczość to ważny parametr dla każdej kamery, gdy chodzi o uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Ale warto pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym większe łącze internetowe będzie wymagane do płynnego przesłania obrazu. Wymaganą przepływność łącza ogranicza się wykorzystując odpowiednie mechanizmy kompresji obrazu, np.: H.264, MPEG-4, MJPEG.

Nowe funkcje i możliwości kamer Kamery różnią się formą obudowy, wodoszczelnością, możliwością ustawienia trasy przemieszczania dla kamer obrotowych. Wiele kamer posiada zintegrowane źródło podczerwieni LED z filtrami,

TOP 3 TRENDY

Inteligentne funkcje w kamerach

Monitoring bezprzewodowy

Nagrania z kamer w chmurze


[ SYSTEMY MONITOROWANIA IP ]

Praktycznie każda kamera IP udostępnia zintegrowany system zarządzania, dostępny przez przeglądarkę internetową.

które pozwala na rejestrację obrazu w nocy. W 2017 roku kamery IP potrafią nagrywać dźwięk, ale posiadają również głośnik, który umożliwia przekazywanie informacji głosowych zdalnie z poziomu operatora. W pewnych zastosowaniach przydadzą się możliwości przybliżania i oddalania obrazu, dostępnego w wielu kamerach w postaci optycznej oraz cyfrowej. Zaawansowaną funkcjonalnością, która w 2017 roku powinna pojawiać się w wielu profesjonalnych urządzeniach, może być rozpoznawanie twarzy na poziomie kamer, co pozwoli zwiększyć poziom bezpieczeństwa szczególnie chronionych obiektów.

Wystarczy przeglądarka internetowa

Kamera 360° z ciekawymi akcesoriami Do kamery o nazwie 360cam firmy GIROPTIC, można dokupić uchwyt umożliwiający wkręcenie kamerki w oprawkę żarówki.

Praktycznie każda kamera IP udostępnia zintegrowany system zarządzania, dostępny przez przeglądarkę internetową. Wielu producentów oferuje mobilną aplikację do łatwego zarządzania kamerami oraz oglądania transmisji wideo na żywo, dostępną dla systemów operacyjnych Android, Windows, iOS. Kamera IP może być urządzeniem działającym niezależnie. Wystarczy podłączyć ją do sieci – bezprzewodowo lub przewodowo – aby kontrolować obraz i parametry, z poziomu ekranu komputera lub smartfona. Zapis małych ilości obrazu – przykładowo zdjęć wykonywanych po wykryciu ruchu – jest możliwy gdy kamera będzie wyposażona we własne gniazdo karty pamięci SD. Nie jest to możliwe w przypadku kamer analogowych, które wymagają dodatkowego wideo-serwera.

Rejestratory Starsze rejestratory (VCR oraz DVR) są wypierane przez rozwiązania NVR (Network Video Recorder). Kamery IP mogą być podłączone do NVR z dowolnego miejsca, przy użyciu sieci IP. Rolę NVR może pełnić dedykowany komputer lub serwer NAS, wyposażony w odpowiednią ilość dysków, pozwalających przechowywać zapis z kamer. Oprogramowanie zarządzające NVR jest dostępne dla użytkownika przez przeglądarkę internetową, co znacząco upraszcza obsługę i czyni go bardziej uniwersalnym. Oprogramowanie NVR coraz częściej staje się rozwiązaniem hybrydowym, które stanowi połączenie najlepszych cech zdalnego i lokalnego zarządzania. W rezultacie dane są zapisywane na NVR lokalnie, natomiast dostęp do nich jest możliwy z każdego miejsca. W wielu przypadkach nie potrzebujemy dedykowanego rejestratora NVR, ale wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie na komputerze, który będzie wskazane funkcje realizował.

Monitorowanie jako usługa w chmurze Przechowywanie obrazów i analiza danych pochodzących z kamer może zostać zrealizowana w formie usługi. Dane z sieci nie większej niż kilka kamer, przechowywane są na serwerach usługodawcy w Internecie. Obecnie dostawcy oferują w takim modelu usługi, które pozwalają na bardzo szybkie i zaawansowane przetwarzanie danych pochodzących z monitoringu. Warto jednak pamiętać, że wysyłanie danych monitorowania do Internetu,

[ 54 ]

wymaga stabilnego i szybkiego łącza.

Czy monitoring w 2017 roku będzie lepszy Wymiana starych kamer, sprzed kilku, na obecnie dostępne, nowoczesne modele, na pewno przyniesie znaczące korzyści. Funkcje, które oferują, umożliwiają umieszczenie rejestratora w innej lokalizacji niż kamery, lub wysyłanie danych monitorowania do chmury. Taki model z pewnością podnosi bezpieczeństwo danych, ułatwi dostęp do zapisów lub przyspieszy ich analizę. 

STANDARD

ONVIF

DLACZEGO JEST WAŻNY? www.onvif.org - to organizacja, która zapewnienia kompatybilność urządzeń monitorujących dla systemów monitoringu IP oraz systemów kontroli dostępu IP. ONVIF aktualnie zrzesza prawie 500 firm, które oferują ponad 3200 produktów zgodnych ze standardem. Specyfikacja ONVIF obejmuje: konfigurację urządzeń IP, ich wykrywanie, zarządzanie, sterowani. W planach jest także analityka obrazu.


[ ZASILACZE AWARYJNE UPS ]

1. Symulowana lub czysta sinusoida

4. Głośność systemu chłodzącego

Zasilacze z tak zwaną symulowaną sinusoidą, są tańsze i z większości przypadków nadają się do każdego sprzętu komputerowego. UPS line-in oferujące na wyjściu czystą sinusoidę, nadają się nie tylko do sprzętu komputerowego, mają szersze zastosowanie, są bardziej uniwersalne, ale również droższe. Jeśli nie wiesz, jaki typ urządzenia będziesz podłączać do UPS, wybierz czystą sinusoidę.

Niektóre zasilacze, szczególnie te o mocy powyżej 1000 W, wyposażone są w aktywny system chłodzący - aktywowany automatycznie wentylator. Czasami system ten działa bezgłośnie lub bardzo cicho, a niekiedy może okazać się za bardzo uciążliwy, zwłaszcza, gdy pracujemy w małym i cichym biurze.

2. Moc wyjściowa i moc czynna Większość zasilaczy w swoim oznaczeniu lub nazwie posiada cyfrę określającą ich moc wyjściowa (VA), podczas gdy ważna jest moc czynna zasilacza podawana w Watach (W). Szczególnie przy podłączaniu komputerów PC z nowoczesnymi zasilaczami, aby uniknąć ewentualnych problemów, zalecamy wybranie UPS o mocy czynnej przynajmniej takiej samej, jak moc zasilacza komputera - np: dla PC z zasilaczem mocy 300 W, najlepiej wybrać UPS o mocy czynnej 300 W (moc wyjściowa UPS 500 VA).

5 najważniejszych cech zasilacza UPS

3. Gniazdka standardowe E lub gniazdka IEC

Zasilacz awaryjny ma wiele cech, które mogą być istotne zależnie od jego przeznaczenia, ale te pięć warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, wybierając UPS do małej firmy.

UPSy mają klasyczne gniazdka E, do których można podłączyć każde urządzenie, lub specyficzne gniazda IEC, które wymagają dedykowanych przewodów zasilających.

[ 55 ]

5. Możliwość wyciszenia alarmu dźwiękowego Większość zasilaczy awaryjnych podczas pracy na akumulatorach wydaje z siebie mniej lub bardziej przyjemne dźwięki, mające informować nas o braku zasilania i stanie baterii. Jeśli wybierasz zasilacz, który ma pracować dłużej bez prądu, przydatną cechą może okazać się wyciszenie alarmu dźwiękowego.

TOP 3 TRENDY

Wysoka efektywność działania - powyżej 95%

Lepsza energooszczędność

Mniejsze wymiary (efektywniejsze akumulatory)Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.