Page 1

İnovasyon (Yenilik) Nedir? İnovasyon, yeni fikirlerin, olasılıkların değişik bir bakış açısı ile tanınması ve üretilmesidir. İnovasyon, yeni veya iyileştirilmiş hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar. Ayakta kalmak yani rekabet etmek için firmaların inovasyon yapmaları şarttır. Ampul, elektrikle çalışan araba, dokunmatik ekranlı telefon, iphone, tablet bilgisayar en çok beğenilen inovasyonlardır. İnovatif olmak için; ileriyi gören, gözlemci, duyarlı, öğrenmeye açık, meraklı, hayalperest, çözüm odaklı, cesur, araştırmayı seven bir ruha sahip olmamız gerekir. İnovasyon, topluma fayda sağlamak yani pozitif değer sağlamak için yapılır. Girişimcilik Nedir? Girişimcilik; Etrafımıza farklı bir bakış açısıyla bakma ve bakarken görüp tespit ettiğimiz fırsatları değerlendirme sürecidir. Girişimci, risk alarak yenilik veya geliştirme yapan kişidir. Diğer bir deyişle, girişimci fırsatları gözleyen ve onları bulduğunda her tür riski alarak fikrini gerçekleştirmeye çalışandır. Girişimcilik için fikir üretmek, Ar-Ge yapmak şarttır. Girişimcinin özellikleri; hızlı düşünme, doğru ve hızlı karar alma, kararlı ve azimli olma, güçlü sezgi sahibi, iyi gözlemci, hayal gücü yüksek, kaynaklara ulaşabilecek ilişkiler ağına sahip bireylerden olunmasıdır. Kaynaklar arasında özellikle insan kaynaklarını iyi yönetebilen, düşünme ve muhakeme yetenekleri güçlü, çok yönlü düşünebilen, yeninin kabul edilmesini sağlayacak ikna gücüne sahip olan, iyi iletişim kuran, bağımsız düşünebilen, esnek, yaratıcı, kendine güvenen, dayanıklı ve ısrarcı, başarılı olma isteği yüksektir. Girişimcilik Yarışmaları: 1- TOBB. - Özyeğin Üniversitesi “Bir fikrin mi var” Girişimcilik Yarışması 2- TEB - İcatçıkar Finansal Fikir Proje Yarışması 3- Yıldız Teknik Üniversitesi - Yıldızlı Projeler Yarışması 4- MÜSİAD. - Biltronik Girişimcilik Proje Yarışması 5- İBB. - İstanbul İçin Bir Projem Var Yarışması 6- İTÜ - G3P Girişimcilik Proje Yarışması 7- Boğaziçi Üniversitesi - Yd2yd Yenilikçi İş Fikirleri Yarışması 8- Doğuş Üniversitesi - Projistör Girişimcilik Yarışması 9- TURKCELL - Teknofikir Mobil Proje Yarışması


İnternet Kullanım Alanları Dosya paylaşımı, anket, uzaktan eğitim, e-devlet işleri, haber, bilgi, sosyal ağ, alışveriş, banka işlemleri, rezervasyonlar, reklam Yurttaş Gazetecilik Yurttaş gazeteciliği dediğimizde, fotoğraf, video ve internet özellikli telefonlar yardımıyla artık herkesin potansiyel olarak gazeteci olduğu bir süreçten bahsediyoruz. Yurttaş Gazeteciliği 2000’li yılların başından bu yana yaşadığımız iletişim devrimi ile birlikte gelişen bir kavram. Profesyonel mesleği gazetecilik olmayan bireylerin, dijital araçlar yardımıyla bir gazeteci gibi haber üretip, paylaşmasına verilen ad. İngilizce orjinali ‘citizen journalism’ olan bu kavram dün pasif bir şekilde okuyan ve izleyen bireylerin bugün aktif olarak dijital mecralarda içerik üretebildiği süreci tanımlıyor. Nefret Söylemi Nefret söyleminin temelinde önyargılar, ırkçılık, yabancı korkusu/düşmanlığı, tarafgirlik, ayrımcılık, cinsiyetçilik ve homofobi yatar. Kültürel kimlikler ve grup özellikleri gibi unsurlar nefret söyleminin kullanılmasını etkiler, ancak özellikle de, yükselen milliyetçilik ve farklı olana tahammülsüzlük gibi koşullarda, nefret dili yükselir ve etkisini arttırır. Birçok farklı nedenden dolayı Türkiye bir süredir toplumun farklı kesimleri arasında kutuplaşmalara sahne oluyor; kendisinden farklı olana, “öteki”ne yönelik tahammülsüzlük giderek yaygınlaşıyor.

Güneydoğu'da uzun yıllardır süren çatışmalar ve bu çatışmaların yol açtığı zorla yerinden etmeler sonucu yaşanan ani demografik değişim; ekonomik, sosyal ve kültürel çatışmalar, topluluklar arası gerginliğin artmasına neden oldu.

İnovasyon  

Yenilikçilik ile ilgili bilgiler vardır.