Page 1

Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №28 Миколаївської міської ради Миколаївської області

Конспект уроку в 6 класі на тему:

«Тарас Шевченко. «Тарасова ніч». Специфіка ліричних і ліро-епічних творів»

Вчитель: Герасименко С.В., спеціаліст

Миколаїв-2014


Дата: Клас: Тема: Тарас Шевченко. «Тарасова ніч». Специфіка ліричних і ліро-епічних творів Мета: поглибити знання учнів про творчість поета; з'ясувати історичну основу та ознайомити учнів зі змістом поеми "Тарасова ніч"; формувати навички аналізу поеми як ліро-епічного твору; розвивати логічне та образне мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, увагу; виховувати любов до рідного краю, інтерес до історичного минулого, повагу до творчості Т. Шевченка. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: портрети Т. Шевченка, Кобзар, ілюстрації до творів Т. Шевченка, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал (картки). Епіграф до уроку: Не поет, хто забуває Про страшні народні рани... Леся Українка Хід уроку І. Організаційний момент - Привітання - Перевірка присутніх У нас сьогодні незвичайний урок. Спробуємо розшифрувати кожну літеру слова УРОК. Він принесе нам Успіх і Радість, а показати ми на ньому повинні Обдарованість і Кмітливість. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка д/з. Обов’язкове: міні-твір на тему «Чи потрібно пам’ятати історію свого народу?» («Слід історії в моєму житті») За бажанням: ілюстрації до творів Т. Шевченка на історичну тематику. 2. Робота з епіграфом - Чи можна Т. Шевченка назвати справжнім «поетом», спираючись на слова Лесі Українки? 3. Фронтальне опитування - Чому Т. Шевченко у своїх творах звертався до історії свого краю? - Який твір ми розглядали на минулому уроці? - Хто такий Іван Підкова? - Хто такі козаки?


- Чи можна вважати козаків справжніми патріотами? 4. Робота з картками (індивідуально декілька учнів)

1. 2. 3. 4.

Картка № 1 Напишіть, що вам відомо про дитинство Т. Шевченка. Зазначте відомі вам твори Т. Шевченка. Хто такий Іван Підкова? Коли відбуваються події, описані в поемі «Іван Підкова»?

1. 2. 3. 4.

Картка № 2 Напишіть, що вам відомо про перебування Т. Шевченка в Петербурзі. Зазначте відомі вам твори Т. Шевченка. Скільки частин у поемі «Іван Підкова»? Про що в них розповідається? Яким Шевченко змальовує Івана Підкову?

ІІІ. Мотивація навчання. Слово вчителя На сьогоднішньому уроці ми перегорнемо ще одну сторінку творчості Тараса Шевченка та познайомимося з поемою «Тарасова ніч», що була написана в листопаді 1838 році, в Санкт - Петербурзі. Будемо аналізувати вчинки героїв , визначати художні особливості твору. Помандруємо в далекі історичні часи, дізнаємося, про яку історичну подію розповідає поет, хто такий Тарас Трясило, з якими історичними подіями пов’язана ця постать. Отже, запишіть тему уроку: «Тарас Шевченко. «Тарасова ніч». Специфіка ліричних і ліро-епічних творів» Ще раз уважно прочитайте тему уроку. Подумайте, які цілі ви поставите перед собою на сьогоднішній урок На цьому уроці Ми дізнаємося… Ми навчимося… Ми будемо розвивати Ми будемо виховувати… Проблемне запитання Чи можна Тараса Трясила вважати патріотом? В кінці уроку ви дасте відповідь на це питання, проілюструвавши свої думки прикладами з твору.


ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 1. Сторінка теорії літератури. - Пригадайте, що таке поема? (Поема – це великий віршовий, переважно ліро-епічний твір, у якому зображено вважливі, яскраві події, виражено їх сприйняття та оцінку) 2. Вибірковий диктант Виберіть ті ознаки, що є специфічними для ліро-епічних творів. Специфіка ліро-епічних творів Віршована мова, прозова мова, малий обсяг, великий обсяг, стислість викладу, висока образність і емоційність, вираження почуттів і роздумів, наявність ліричного героя. 3. Метод «Прес» Зважаючи на специфічні ознаки ліро-епічних творів, доведіть, що твір «Тарасова ніч» є поемою: 1) я вважаю, що... (учень пояснює, у чому полягає його точка зору; 2) обґрунтування - тому, що... (наводить докази на підтримку власної позиції); 3) приклад - на прикладі, ... (наводить факти, які демонструють його докази) 4) висновки - тому... (узагальнює свою думку, робить висновок про те, що необхідно робити). 4. Слово вчителя За жанром твір «Тарас Трясило» - це історична поема. В основу згаданого твору покладено історичну подію - перемога козаків над військом польської шляхти у 1630 р. під Переяславом. 5. Робота над композицією твору Питання до учнів - Пригадайте та знайдіть, чим починається і закінчується поема? (Поема „Тарасова ніч” має обрамлення: на початку і в кінці твору йдеться про кобзаря – народного співця, який піснями розповідає молоді про славне минуле). Слово вчителя Козацьких отаманів завжди супроводжували співці -кобзарі, їх нарівні з усіма утримували на Січі. Ця традиція корінням сягає в часи


Княжої доби України. Тоді князі виступали в похід зі своїми співцями боянами, які водночас були зв'язковими між військом і нар одом. До нас дійшли й імена давніх співців — Бояна і Митуси. Кобзарі завжди були з народом. Своїм сильним і полум'яним словом вони закликали до боротьби, а у вирішальну хвилину йшли в бій. Дійшли до нас й імена співців-кобзарів. Це Остап Вересай, Самійло Яшний, Федір Холодний та багато інших талановитих українців. Улюбленим персонажем українських народ них художників був козак Мамай (демонстрація ілюстрацій, на яких зображено кобзарів) А про що ж співає кобзар у нашому творі? Робота в групах за рядами 1 ряд – про що співає кобзар на початку твору? Який настрій пісні? 2 ряд - перекажіть розповідь про битву козаків з поляками. Як і коли вона почалась? Чим закінчилась? 3 ряд – чому в кінці твору кобзар плаче? 4.

Фізкультхвилинка Трава низенька-низенька, ( Всі присіли) Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору) Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються) То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво) То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад) То вниз нагинає. (Нагинаються вперед) Птахи летять – відлітають, (Махають руками) А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають). 5.

Визначення теми, ідеї твору Тема: зображення боротьби українського козацтва з польськими загарбниками; змалювання ночі розгрому армії польського воєначальника Конецпольського під час антишляхетського повстання 1630 р., очоленого гетьманом Тарасом Федоровичем (Трясилом). Ідея: возвеличення мужності, героїзму, цілеспрямованості, наполегливої віри в перемогу козаків на чолі з гетьманом Трясилом; засудження жорстокості, жадібності ляхів, які полонили український народ, позбавляючи його навіть віри християнської. Бесіда - Чому поема має назву «Тарасова ніч»? - Коли відбуваються події у творі? - Хто такий Тарас Трясило? 6.


Гронування Характеристика Тараса Трисяла Знайдіть, будь ласка, у творі рядки, які описують Тараса Трясило? З ким його порівнює поет? V. Закріплення матеріалу 7.

1. Тестування. 1. Де сидить і грає кобзар? А) на розпутті; б) біля величезного дуба; в) на майдані. 2. Про що співав, граючи, кобзар? А) про нещасну власну долю і долю народну; Б) про те, як козаки билися з москалями, ордою, ляхами; В) про красу природи рідного краю. 3. Твір «Тарасова ніч» має таку назву: А) через власне ім’я письменника; Б) особливості назви дня у церковному календарі на честь імені Тарас; В) повстанські події, очолені гетьманом Тарасом Трясилом. 4. Журба України порівнюється: а) з горем матері-кріпачки; б) нещастям простого люду; в) малою дитиною. 5. Художній засіб, який автор використав у назві «Зажурилась Україна», називається: А) епітетом; б) Метафорою; в) порівнянням. 6. Слава батьківщини гине: А) бо ляхи заполонили українські землі; Б) народ відмовився від святкування перемог козаків; В) не вшановуються народні звичаї та обряди. 7. Про якого борця за народні інтереси не згадується у творі? А) І. Богуна; б) С. Наливайка; в) Т. Трясила. 8. Україна у творі названа: а) голубонькою; б) сестронькою; в) ненькою. 9. Козаки обступили ворога, наче: а) зграя птахів; б) хмара; в) ліс дрімучий. 10. Гетьман, звертаючись до козаків, називає їх: а) друзями; б) синами; в) братами. 11. Де кров тепла козацькая над річкою, в чистім полі, там: А) оборонцям країни збудовано пам’ятник; б) посаджено кілька верб; в) чорніє могила. 12. Від чого заплаче козак? А) бо згадає Гетьманщину; б) від співів кобзаря; в) через власну нещасну долю. Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. Взаємоперевірка. 2. Відповідь на проблемне запитання (міні-твір або сенкан)


Чи можна Тараса Трясила вважати патріотом? Доведіть свою думку, проілюструвавши прикладами з твору. Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків. 1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно це іменник) 2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника) 3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова). 4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного. 5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок. VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання. 1. Мікрофон - Що тебе зацікавило? - Що здивувало тебе? - Що схвилювало? - Що найбільше тобі запам’яталося? 2. Рефлексія - Чи справдилися ваші очікування? – Чим духовно збагатила нас твір «Тарасова ніч»? VІІ. Диференційоване домашнє завдання. Обов’язкове: підготуватись до ТКР за темами «Микола Вороний. Тарас Шевченко», дати відповідь на питання І варіант - Простежте, як у творі протиставляються ватажки двох протилежних таборів — Т. Трясило і Конецпольський. Особисті спостереження обґрунтуйте, посилаючись на зміст твору. ІІ варіант - Хто у поемі слухав кобзаря? Чому саме вони? За бажанням: скласти кросворд (вікторину, ребус) за творчістю Т. Шевченка.

Тарас шевченко «тарасова ніч» специфіка ліричних і ліро епічних творів  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you