Page 1

Haber

FESTiVAL BASLIYOR

10 MAYIS 2013 CUMA

A SAYF

2

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de örneği olmayan kültürel faaliyetlerinden Liselerarası Tiyatro Festivali, 13 Mayıs Pazartesi günü yapılacak olan açılış töreni ile başlayacak. Bu yıl 8’incisi gerçekleştirilecek olan uluslararası festivale 34 grup katılacak.

Engellileri unutmamalıyız

n Uluslararası 8. Liselerarası Tiyatro Festivali’ne 28’i Kayseri’den olmak üzere Ankara, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Trabzon ve Türkmenistan’dan toplam 34 okul katılacak. 13 Mayıs Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından katılımcı 34 grubun Büyükşehir Belediyesi’ne kortej halinde yürümesiyle başlayacak olan festival, 31 Mayıs’a kadar sürecek ve 19 Mayıs tarihi dışında her gün iki oyun sahnelenecek. Kayseri Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki, tiyatronun belki de en güzel tarifinin; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olduğunu hatırlattı ve bu denli insani bir sanatın, 34 ayrı oyunla Kayserililerle buluşacak olmasının önemini vurguladı. Geleceğimiz olan gençlerin her zaman yanlarında olmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Özhaseki, “Kültürel faaliyetlerle uğraşan, hele hele

tiyatro gibi bir sanatı icra eden gençlerin kendilerini çok daha iyi ifade ettiği bir gerçek. Bu sebeple tüm gençlerimizin herhangi bir sanat dalıyla ilgilenmesini tavsiye ediyorum. Onların yapacakları faaliyetlere bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Amacımız gençlerimizi kültür ve sanat platformunda buluşturmak” dedi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan da 13 Mayıs’ta açılış töreni ile başlayacak olan festival süresince 31 Mayıs’a kadar her gün 14.00 ve 20.00 saatlerinde iki oyun sahneleneceğini belirterek Şehir Tiyatrosundaki bu oyunların ücretsiz olarak izlenebileceğini söyledi. Geçmiş 7 yılda 188 okulun tiyatro festivaline katıldığını ifade eden Oktay Durukan, 4 bin gencin sahneye çıkarak oyunlarda rol aldığını ve bu oyunları yaklaşık 120 bin izleyicinin takip ettiğini kaydetti. (Kurum Haberi)

AK Parti köyleri geziyor AK Parti İncesi Teşkilatı, köyleri gezerek vatandaşların sorunlarını bire bir yerinde görüp çözüm yolları arıyor. n İncesi Teşkilat Başkanları Mustafa Ekizoğlu ve Tahir Parlak, Kadın Kolları Başkanı Hikmet İncesu, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Aysun Şahin ile birlikte Şeyhşaban ve Subaşı köylerine çıkarma yaptılar. Samimi bir ortamda köylülerle bir araya gelen partililer, köylülerin sıkıntı ve isteklerini tek tek not aldılar. Hükümetten çok memnun olmalarına rağmen, köylülerin bir takım sıkıntıları dile getiren Hukuki İşler Başkanı Aysun Şahin, “sağ olsunlar bizi çok güzel şekilde karşıladılar ve evlerinde misafir ettiler. Yol sorunları var, otobüs istiyorlar. İçme suyu, hayvanları ve bahçeleri için su sıkıntısı çektiklerini dile getirdiler. Köylerdeki en büyük sorunlardan biride haşere. Temel geçim kaynakları hayvancılık olduğu için ilaçlama istiyorlar. Hepsi çok makul ve olması gereken istekler.

Trafikte can güvenliği protokolü imzalandı

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan “Trafikte Duyarlıyım” projesi çerçevesinde ‘Trafikte Can Güvenliği Protokolü’ imzalandı. Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, proje kapsamında hedef kitle olarak seçilen ilin kurum yöneticileri, ileri gelenleri, seçilen okullarda görevli öğretmenler ve Trafik gönüllüsü olan öğrencilerin duyarlılığı ile vatandaşlara trafik kurallarının ve trafik eğitiminin önemini hatırlatmak ve farkındalık oluşturmanın amaçlandığı bildirildi. Trafikte Duyarlıyım projesi’nin Valilik tarafından onaylandığı, il protokolü ve ileri gelenlerinin, proje ortağı olduğu belirtilen açıklamada, “Sümer Anadolu Lisesi, Besime Özderici Orta Okulu, Kadir Has Orta Okulu ve Hayriye Dabanoğlu İlk Okulu’ndan seçilen

toplam 28 Trafik Gönüllüsü öğrenciler ile proje ortağı olan Erciyes Üniversitesi Kampüs Tv’de görevli bir kameramanın çekimleri yapması suretiyle ‘Trafik Can Güvenliği Protokolü’ imzalatılarak projenin faaliyetleri sürdürülmektedir” ifadesinde bulunuldu. Proje çerçevesinde Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ile Hayriye Dabanoğlu İlk Okulu öğrencilerinden Rukiye Ceylan arasında ‘Trafikte Can Güvenliği Protokolü’nün imzalandığı bildirildi. (İHA)

n MHP Kayseri İl Başkanı Mete Eke, Engelliler Haftası münasebeti ile bir açıklama yaptı. Mete Eke yaptığı açıklamada şu görüşlere yer ver di; “Bedensel, Fiziksel ve Görme Engeli olan yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımız hayatını çok zor şartlarda idame ettirmektedir. Her gün otobüs durağında, sokakta, cadde de, pazarda ve mahallemizin çeşitli yerlerinde arşılaştığımız engelli vatandaşlarımız içinde bulunduğu haleti ruhiye münasebetiyle gönül dünyalarını dışa vurmasalar da içimizden biri olduklarını her vesile ile haykırmakta sıkıntılı durumlarını dile getirmektedirler. Gerek doğuştan, gerekse çeşitli kazalar sebebi ile engelli vatandaşlarımız arasına karışan insanlarımız Allah’ın vermiş olduğu ömrü en güzel bir şekilde idame ettirme hakkına sahiptirler. Yılda bir defa kutladığımız engelliler haftası, şeklen olmaktan ziyade, onların devlet kadrolarındaki istihdamları, vergi muafiyetleri, toplu taşıma araçlarından istifadeleri ve diğer hizmetleri alırken alış veriş merkezleri, camii ve diğer toplumun gideceği yerlere kolaylıkla gitmelerini sağlamak olmalıdır. Kısmen saymış olduğumuz bu sıkıntıları göz ardı ederek bunları en kısa zamanda halletme cihetine gitmek varken, yılda bir defa onların gönlünü alıyormuş gibi davranmak doğru olmayacağı kanaatindeyim. Engellilerimizin sıkıntılarını giderecek olan siyasi hükümetler ve yerel yönetimlerdir. Devlet, tüccar değil sosyal devlet anlayışı ile hareket etmeli, onları kucaklamalı, onların her ne ihtiyacı var ise en kısa zamanda yerine getirmelidir. Bütün bunlara rağmen karanlık gönülleri, mecalsiz ve takatsiz kalmış vücut azaları ile bizlerin arasında dimdik durmaları bizleri sevindirmekte onların her sıkıntısını kendimize dert edinmekteyiz. Bu vesile ile 1016 Mayıs tarihleri arasında kutladığımız Engelliler Haftası’nın sağlık sıhhat ve mutluluğa vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)

Bizlerde bu sorunların biran önce çözüme kavuşması için gerekli yerlere köylülerin isteklerini ilettik. Dün ilk adım atıldı ve haşere ile mücadele konusunda ilaçlama yapıldı. İçme suyu konusunun da en kısa sürede çözüleceği sözünü aldık” diye konuştu. Yıllardır tekerli sandalyede hayatımı idame ettiren köy halkından birinin tekerlekli sandalye isteğini görmezden gelemediklerini söyleyen Aysun Şahin, “partimize konuyu ilettik ve en kısa zamanda bu isteğini yerine getirerek amcamızın bu sıkıntısını bir nebzede olsun çözmüş olacağız” dedi. Köy ziyaretlerinin devam edeceğini belirten Kadın Kolları Başkanı Hikmet İncesu’da bugün yine köylerimize giderek vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde inceleyip, dertlerine ortak olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Hiçyılmaz Gesiad’ta açıkladı

Kayseri Ticaret Odası Başkan Adayı Mahmut Hiçyılmaz, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) üyeleriyle kahvaltılı toplantıda biraraya geldi. n Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (GESİAD) ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltıda işadamlarıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunan KTO Başkan Adayı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’deki sivil toplum örgütlerinin büyük bölümünün desteğini aldığını hatırlattı. Özellikle sanayi ve ticaret alanlarında faaliyet gösteren kuruluşların açıkça kendisini ve ekibini desteklediğini ifade eden Hiçyılmaz, “İnşallah hiç kimseyi mahcup etmeyecek bir yönetime sahibiz. Hep beraber el ele vererek odamızı en iyi noktalara taşıyacağız” dedi. GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş da, “Gesiad olarak 1091 üyemizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sayın Mahmut Hiçyılmaz ile beraber bir ekip oluşturdu. KTO yönetimini ve başkanı seçmek için gayret ediyoruz. Seçimin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ak parti köyleri geziyor.  
ak parti köyleri geziyor.  

ak parti incesi teşkilatı köy ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor

Advertisement