Page 1

Klasyczna książka czy e-book?

26. Kamil Surosz


Zwykła papierowa książka czy e-book? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy człowiek ma swoje preferencje na podstawie których wybiera to co bardziej mu pasuje. Każda osoba również poda inne argumenty za i przeciw obydwu stronom. I e-booki i książki mają swoje wady i zalety które sprawiają że zdania są podzielone. Nie kurzą się, nie niszczeją. Cyfrowe publikacje podbijają rynek. Czytelnicy coraz częściej decydują się na zakup e-booka, niż tradycyjnej książki… E-booki, to w najprostszej definicji pliki komputerowe, zawierające treść książki. Do niedawna nie wzbudzały większego zainteresowania, ostatnimi czasy ich popularność wzrosła. Z jednej strony powód do radości, bo to oznacza, że jednak czytamy, a z drugiej…? Wyobraźmy sobie, że mamy wszystkie lektury w jednym małym urządzeniu. Zawsze przy sobie. Oszczędzamy czas, nie musimy stać w kolejkach w bibliotekach ani kserować stosów papieru. Nie małą rolę odgrywają tutaj pieniądze. Już samo to, że nie musimy płacić za druk, okładkę, kolportaż. Książki w Polsce wciąż są bardzo drogie. Biblioteki oferują dostępność na miejscu, a te do wypożyczenia, zwykle są trudno dostępne. Internetowe wydania rozwiązują te problemy. Główny zarzut w kierunku e-booków to niewygoda. Książkę z „krwi i kości” możemy potrzymać w ręce, poprzesuwać kartki. Przeczytanie komputerowej wersji do niedawna wiązało się z wielogodzinnym ślęczeniem przed monitorem, teraz są czytniki. Jednak nie wszystkich na nie stać i nie wszyscy maja czas zastanawiać się, szukać ich itd. jak widać, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi w tej materii jest a wykonalne... oto spis różnic (wady i zalety) między książką a ebookiem:


Mobilność: Rozmiar:

Niezawodność:

Wygoda czytania: Cena:

Dostępność:

Książka Można zabrać praktycznie wszędzie Różne książki mają różną wielkość zdarzają się wielkie i ciężkie ,,cegły'' Strony mogą powypadać ale wciąż są ponumerowane Zależy od preferencji Wyższa od ceny ebooka gdyż wlicza się cenę papieru, okładki i farby. Setki sklepów i bibliotek.

Wypożyczanie

Możliwe

Rozwój

Raczej nic nowego nas nie czeka

E-book Wymaga dostępu do źródła prądu Stosunkowo niewielki.

E-book się popsuje i koniec czytania Zależy od preferencji Wysoka cena czytników

Nie wszystkie dzieła sztuki pisanej są dostępne Nie możliwe? (trudno na 100% powiedzieć co nadejdzie w najbliższej przyszłości) Przemysł e-bookowy dopiero zaczyna się rozwijać, więc możemy się spodziewać wielu nowości


Koniec

ID_Surosz_Kamil_e-podrecznik  

my homework xD

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you