Page 1

Zalety i wady e-booków i Biografie Keplera, Newtona i Kopernika

Autorzy: Barbara Poppe Natalia Poręba


ZALETY I WADY E-BOOKÓW

Zalety e-booków: są „lekkie” – czytane książki ważą tyle, co urządzenie, na którym je czytamy. W przypadku czytnika e-booków będzie to 200-300 gramów, E-czytnik, jest mały i poręczny, wszędzie się zmieści i wszędzie można go zabrać. można zabrać kilkaset e-książek za jednym razem – urządzenia mają pamięć, która daje możliwość przechowywania wielu książek. Przydaje się to zwłaszcza podczas podróży, część e-booków dostępna jest legalnie i za darmo. Darmowe ebooki dostępne są między innymi w serwisie Wolne Lektury i Project Gutenberg, jedną z zalet e-booków jest możliwość przeszukiwania treści – w przypadku książki tradycyjnej trzeba czasem przerzucać kilkaset stron w celu znalezienia chcianego fragmentu. Zaletą e-booków jest to, że wystarczy wpisać szukane słowo i zostanie ono wyszukane i zaznaczone, e-booki są łatwo i szybko dostępne – można mieć to, co nas interesuje bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem księgarni ebooków. Po kilku minutach od zakupu można cieszyć się lekturą.


Wady e-booków: są jeszcze dość drogie, jednak coraz więcej dystrybutorów zauważa różnicę między nimi i książkami drukowanymi, obniżając cenę, wiele e-booków wciąż wydawana jest w formacie PDF, z którym niektóre czytniki mają problem, ten typ książki wciąż ma wielu przeciwników – e-booki nie pachną, kartki nie szeleszczą, nie są rzeczą namacalną,jak książka tradycyjna. Po wyczerpaniu baterii, kończy się nasza przyjemność czytania i musimy poczekać aż się naładuje bateria. Przy dłuższym korzystaniu z tego urządzenia męczą się oczy. W księgarniach e-booków znajdziemy wiele tytułów książek, ale w zwykłych księgarniach jest większy wybór książek.


JOHANNES KEPLER (1571 – 1630) Johanes Kepler to niemiecki astronom i matematyk. Urodził się w 1571 roku w miasteczku Weil der Stadr. W 1601 roku odziedziczył stanowisko matematyka na dworze w Pradze po innym wielkim uczonym, Tychonie de Brahe. Kepler zyskał dostęp do bardzo cennych obserwacji, które Tychon poczynił gołym okiem w ciągu kilku dziesięcioleci. Przez lata analizował on uzyskane pomiary, aby ostatecznie potwierdzić słuszność modelu heliocentrycznego. W szczególności próbował on wyznaczyć orbitę Marsa, ale kołowy kształt toru tej planety nie pasował do pomiarów Brahego. Kepler doszedł do wniosku, ze znacznie lepiej pasuje do tego celu inna geometryczna figura - elipsa. Planeta w ruchu po orbicie eliptycznej zbliża się do Słońca, to znów od niego oddala. Będąc bliżej Słońca planeta porusza się szybciej. Jej owalny kontur można ściśle opisać za pomocą wzorów matematycznych. Definiują ją dwa wewnętrzne punkty, zwane ogniskami, charakteryzujące się tym, że suma odległości od nich do dowolnego punktu elipsy jest wielkością stałą. Wkrótce powstał model układu, w którym wszystkie znane planety krążą po orbitach eliptycznych wokół Słońca, położonego w ich wspólnym ognisku. To odkrycie obaliło pogląd o kołowych torach ciał niebieskich. Sformułował prawa Keplera na podstawie analizy obserwacji ruchu planet.


IZAAK NEWTON (1642 – 1727) Izaak Newton urodził się w 1642 roku w angielskim miasteczku Woolsthorpe. Podczas swojej kariery naukowej dokonał wielu ważnych odkryć z dziedziny matematyki, fizyki i astronomii. Stworzył teorię, która formułowała prawa fizyki rządzące zarówno Układem Słonecznym, jak i otaczającym nas światem. Według tej teorii planety, w tym również Ziemia są utrzymywane na swych orbitach przez siłę grawitacji Słońca. Zainteresował się on teorią grawitacji obserwując jabłka spadające z drzewa. Nurtowało go pytanie jaka jest natura siły przyciągającej jedne ciała do drugich. Doszedł do wniosku, że ta sama siła, która powoduje spadanie jabłka na ziemię, utrzymuje Księżyc na orbicie wokół Ziemi, a Ziemię na orbicie wokół Słońca. Teorię grawitacji wraz z innymi zasadami dynamiki Newton opisał w traktacie "Zasady matematyczne filozofii naturalnej". Zawarł w nim między innymi jedno proste równanie matematyczne, pozwalające przewidzieć eliptyczny kształt orbit planetarnych. Grawitacyjna siła działająca między dwoma dowolnymi ciałami jest proporcjonalna do ich masy i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Oznacza to, że im bliżej siebie znajdują się ciała, tym większa jest siła ich wzajemnego przyciągania. Będąc dorosłym człowiekiem stworzył teorie matematyczne, przedstawiające Wszechświat jako ogromną machinę, której wszelkie ruchy można przewidzieć. Izaak zaprojektował nowy typ teleskopów, który wykorzystywał zwierciadła zamiast soczewek, dając tym samym wyraźniejszy obraz. Jego wynalazek jest stosowany do dziś.


MIKOŁAJ KOPERNIK (1473 –1543) Mikołaj Kopernik to polski astronom, matematyk, ekonomista i lekarz, urodzony w 1473 r. w Toruniu. Wszechstronnie wykształcony, studiował nauki przyrodnicze, w tym metody obserwacji astronomicznych, na Akademii Krakowskiej, prawo w Bolonii i medycynę w Padwie. W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie (1520–1521), w czasie wojny polsko - krzyżackiej). Tam też przeprowadzał obserwacje astronomiczne i pisał swoje dzieła. Doszedł do wniosku, że teoria Ptolemeusza nie wyjaśnia drogi ruchu planet. Odkrył, że to Słońce, a nie Ziemia, jest środkiem Wszechświata, a wszystkie planety, w tym także Ziemia, poruszają się wokół Słońca po kolistych orbitach. Kopernik był twórcą systemu heliocentrycznego. Wiedząc, że jego odkrycia nie zyskają aprobaty Kościoła, który uważał Ziemię za najważniejsze miejsce we Wszechświecie, powstrzymał się z opublikowaniem swego dzieła. Książka "O obrotach ciał niebieskich" ukazała się drukiem dopiero w 1543 roku, czyli w roku śmierci Kopernika.

Wady i zalety e-booków i biografie Keplera, Newtona i Kopernika  
Wady i zalety e-booków i biografie Keplera, Newtona i Kopernika  

W tym dokumencie opisane są wady i zalety e-booków oraz przedstawione są biografie słynnych ludzi: Johannesa Keplera, Izaaka Newtona i Mikoł...

Advertisement