Page 1

KSIĄŻKI JANUSZA KORCZAKA - CZY MOGĄ COŚ DAĆ WSPÓŁCZESNEMU NASTOLATKOWI? Basia Jagusztyn – temat nr 4


Czy w dzisiejszych czasach młode osoby mogą zainteresować dzieła Korczaka? Czy książki traktujące o tradycyjnych wartościach jak miłość, szacunek i czynienie dobra są w stanie przetrwać w odrzucającym moralność świecie? Nie można odpowiedzieć na to jednoznacznego ,,tak’’. Myślę jednak, że obwinianie za to ,,dzisiejszej młodzieży’’ jest dużym błędem. To nie tak, że nastolatki zmieniły się przez kilkadziesiąt lat. Raczej, że dostosowały się do pozbawionego autorytetów świata upadających wartości. Trudno przypuszczać by młodzi ludzie namiętnie zajmowali się literaturą mówiącą o prawach dziecka. Nie przypuszczam, by było to możliwe. Jestem pewna, że Doktor Korczak zrozumiałby to. Ale najważniejsze, by spróbować zrozumieć dlaczego tak jest i nie traktować z tego powodu młodzieży z pogardą. ,,Nie ma dzieci – są ludzie’’. A ten cytat można również zastosować do nastolatków.


Spopularyzowanie twórczości Korczaka wśród młodych osób jest bardzo trudnym zadaniem. Najpierw jednak nasuwa się pytanie, co ma to na celu? Przede wszystkim myśli i pomysły Starego Doktora mogą ukazać to, co naprawdę jest ważne w życiu. Potrzebujemy kogoś, kto wskaże nam co jest dobre a co złe, nawet jeśli to niemodne i przestarzałe.

Dzieło Korczaka, z którym powinni zapoznać się moi rówieśnicy to ,,Dzieci ulicy’’. Tematyką książki jest życie ubogich najmłodszych z warszawskich ulic. Autor dotyka tu problemów dzieciństwa i dorastania, a te zagadnienia są ponadczasowe. W tej książce H.Goldszmit okazuje wielką troskę i zainteresowanie problemami dzieci. To powinno otworzyć nam oczy i skierować na drugiego człowieka. Źródło obrazka: http://biblioteka-lo-zgc.blogspot.com/


Kolejną książką, którą warto przeczytać jest ,,Dziecko salonu’’. Tak samo jak wszystkie inne, to dzieło Korczaka mówi o problemach najmłodszych. Opierając to na własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach ukazuje wady mieszczańskiej rodziny i otwarcie krytykuje takie metody wychowawcze.

Źródło obrazka: http://biblioteka-lozgc.blogspot.com/

Bardzo wartościowym utworem jest także ,,Sława’’. Opowiada ona o trójce dzieci, która osadzona w dziwnym, nieprzychylnym świecie dorosłych dąży do sławy. W tej książce autor podkreśla, jak istotne są dla dzieci marzenia. Daje im prawo i zachęca do fantazji.

Źródło obrazka: http://bibliotekalozgc.blogspot.com /


Następnym ważnym dziełem Starego Doktora jest ,,Bankructwo Małego Dżeka’’. Jest to jedna z jego najpopularniejsztch książek. Opowiada historię chłopca, który pragnie założyć w swojej szkole spółdzielnię uczniowską. Autor przybliża w niej dzieciom prawa handlowe i ekonomiczne.

Źródło obrazka: http://biblioteka-lozgc.blogspot.com/

Ostatnią z polecanych przeze mnie książek jest ,,Pamiętnik i inne pisma z getta’’. Jest to zbiór zapisaków, pamiętników i przemyśleń Korczaka z ostatniego okresu jego życia. To najbardziej osobisty utwór pisarza, dzięki którymu można lepiej go poznać.

Źródło obrazka: http://ksiazkizbojeckie .blox.pl/2012/07/Stary -Doktor-pamietamytworczosc-cz-IV.html

korczak.prezentacja.ksiazki  
korczak.prezentacja.ksiazki  

janusz korczak books

Advertisement