Page 1

Školní časopis žáků ZŠ U Školek 1117, Litomyšl

3. ročník

4.2.2014

2. číslo


OBSAH:

-

SOUTĚŽ:

Přání do nového roku Co se děje ve škole Rozhovor Anketa Školní akademie a oslavy 20 ti let školy Naše literární pokusy Dějepis a počítače Rady pro školáky a školačky Zasoutěž si s Dvojkou! Omalovánky

Také v našem čísle najdete tři soutěžní otázky. Odpovědi na ně vám jistě nebudou dělat problém. Tak neváhejte a nalistuje a vyplňujte. ..Těšíme se na vaše odpovědi a některé z vás opět potěšíme dárkem.

Gratulujeme naší hlavní výherkyni z minulého čísla Adélce Karáskové ze 3.A

Milí čtenáři. Nastal nám nový rok a s ním pro mnohé z nás nová očekávání a předsevzetí… Přejeme Vám, ať se Vám v roce 2014 daří co nejlépe, ať jste zdraví, spokojení, ať se Vám zkrátka plní všechna přání. Našim prvňáčkům přejeme co nejvíce radosti z prvního vysvědčení a deváťákům úspěch v přijímacích zkouškách. Vaše redakce Dvojka2


Napsali jste nám….aneb přání trochu jinak… Nový rok V minulém roce se někomu dařilo a jiným to šlo hůř. Věřím, že každý usiloval o nejlepší známky ve škole. Ale je nový rok a ten bude určitě ještě lepší než minulý. Nastává rok 2014 a za celou redakci Dvojky2 Vám přeji všechno nejlepší do tohoto nového roku.

Přejeme ze srdce, aby Vám Vánoce co nejlépe vyšly a s novým rokem rychlým krokem ještě lepší dny přišly.

Zeptali jsme se paní ředitelky Miroslavy Jirečkové: C Co byste popřála našim čtenářům do roku 2014? Čtenářům bych popřála především pevné zdraví, hodně štěstí a úspěchů. Aby si každý den naplno užili a měli se z čeho radovat. Také šikovné a bystré redaktory, které bude bavit vymýšlet a tvořit Dvojku 2, protože pak bude počtení Vašeho časopisu určitě patřit k těm příjemným chvílím v roce 2014.

1. Dala jste si do roku 2014 nějaké předsevzetí? 2. V minulosti jsem si s příchodem nového roku dávala vždy několik předsevzetí, například že budu jíst zdravě, budu pravidelně cvičit, každý den se naučím několik slovíček z angličtiny a podobně. Bohužel jsem je často velmi brzy porušila, což mě rozladilo, proto si už novoroční předsevzetí nedávám.


CO SE DĚJE VE ŠKOLE Vánoční koncert ve škole Na poslední školní den v kalendářním roce máme už tradičně připravený nějaký kulturní program. Tentokrát ho zajistil Míra Koupil s Dádou, kteří nás svými písničkami nejen rozezpívali, ale také příjemně naladili na Vánoce. K tradičním školním vánočním dárkům patří i sladkost, kterou dostal každý žák pro štěstí. Pak už následovaly vánoční besídky v jednotlivých třídách, rozdávaní dárků a rozloučení.

Pohádkové odpoledne Ve čtvrtek 9. ledna se konal na naší škole Den otevřených dveří. Dopoledne zájemci mohli nahlédnout do výuky, odpoledne patřilo především předškolákům, kteří v hojném počtu využili možnosti vyzkoušet si úkoly podobné těm zápisovým. Společníkem jim při tom byl krteček. Ten bude děti provázet také při zápisu konaném 6. února a během celé první třídy.


Dravci V závěru loňského roku se žáci naší školy zúčastnili zajímavé besedy. Sešli jsme se v tělocvičně a obdivovali jsme dravé ptáky. Dozvěděli jsme se zajímavosti o jejich životě a různé příhody, které jen tak v učebnicích nenajdete. Většina z nás viděla poprvé zblízka sovu, poštolku nebo orla. Někteří je dokonce drželi na ruce ve speciální rukavici stejně tak, jak vidíte na obrázku.

Prvňáčci a jejich první vysvědčení Jak se těšíš na své první vysvědčení a co budeš mít za známky?

Anička Samková

1.A Eliška- Moc se těším a myslím si, že budu mít samé jedničky. Kačenka- Dobře se těším a budu mít samé jedničky. Davídek- Těším se hodně a budu mít asi jedničky. 1.B Kája- Těším se velice, rodiče mě pochválí a budu mít samé jedničky. Tomášek- Těším se moc, rodiče mě moc pochválí, že mám všude napsané jedničky. Zuzanka- Strašně moc! Doma mi řeknou, že jsem pilná a čekám samé jedničky.

ROZHOVOR Naši mladí redaktoři si pro toto číslo připravili rozhovor s paní zástupkyní Ilonou Krejbychovou a paní učitelkou Drobnou:

1.

1. Jak se cítíte ve své nové funkci zástupkyně školy?

2.

Každá změna je v životě dobrá a něco přináší. Mně přinesla možnost rozvíjet se v nových oblastech, což

2.

vnímám pozitivně. 2. Je něco, co vás mile nebo naopak nemile překvapilo? Nevím, zda se dá říci „překvapilo“, ale spíš jsem si uvědomila mnoho nového, např. kolik důležitých kroků je zapotřebí pro zdárný chod celé školy.

3. 3. Co byste popřála našim čtenářům do nového roku? Všem čtenářům bych ráda popřála jen samé dobré a potěšující zprávy na stránkách časopisu Dvojka a stále stejně šikovné redaktory jako má tento časopis doposud.


Rozhovor s paní učitelkou Drobnou: 1. Co vás přimělo uspořádat sbírku na pomoc Sýrii? Impulsem ke všemu byla jako vždy paní Běla Gran Jensen, prezidentka hnutí Na vlastních nohou Stonožka. Těsně před Vánocemi mi v neděli v jedenáct hodin v noci zavolala a po úvodním: " Ahoj, co děláš? Nespíš?" na mě všechno vychrlila. No, nespala jsem a popravdě ani potom moc ne, jak jsem o všem přemýšlela. Za těch dvacet let, co trvá naše přátelství, vím dobře, že žádá - li paní Běla někoho o pomoc, je to opravdu potřeba. Vůbec jsem neváhala a pomoc slíbila. Vlastně nejen za sebe, ale hlavně za vás za všechny. Prostě jsem věřila, že mě v tom nenecháte samotnou. 2. Koho jste oslovila a jak sbírka dopadla? Nejprve jsem musela požádat o svolení naši paní ředitelku. Ta mi vyšla velmi ochotně vstříc a nabídla mi i svou pomoc, a hlavně naši školu, ve které jsme vyhlásili sběrné místo pro všechny ty, kteří naši sbírku podpořili. A jak sbírka dopadla? To všechno je v tomto článku, který jsem napsala pro litomyšlskou LILII: Poděkování ze ZŠ U Školek V předvánočním čase požádalo Ministerstvo vnitra ČR hnutí Na vlastních nohou Stonožku o pomoc pro syrské uprchlíky v jordánském uprchlickém táboře v Zaatarí. Nastalá zima zhoršila jejich už tak těžké životní podmínky. Hlavně pro děti v táboře bylo nutné sehnat teplé zimní oblečení. Naše děti ze ZŠ U Školek spolupracují se Stonožkou již dvacátým rokem, proto neváhaly ani tentokrát pomoci potřebným. Výsledek předvánoční sbírky zimního šatstva pro syrské uprchlíky v Jordánsku byl velkolepý. Na výzvu Ministerstva vnitra ČR zareagovaly kromě naší školy i ostatní stonožkové školy našeho regionu - ZŠ Opatov, ZŠ Janov a ZŠ Damníkov, sbírku podpořila i Farní charita Litomyšl a ZŠ Morašice, přidalo se i mnoho občanů našeho města. Všem patří veliké poděkování, protože i díky nim poletí letadlo do Jordánska zcela plné! Celkově se v naší škole, která všem zmíněným posloužila jako sběrné místo, shromáždily 162 pytle s oblečením. Z tohoto množství naplnili žáci naší školy 82 pytle a dokázali tak, že jim osud jejich vrstevníků v daleké zemi není lhostejný. Ještě jednou všem děkujeme. Za hnutí Na vlastních nohou - Stonožka při ZŠ U Školek Mgr. Ludmila Drobná 3.Můžete nám říci, kdy bylo letadlo vypraveno a jestli už naše oblečení pomáhá? Dnes už mohu odpovědět i na tuto otázku. Letadlo s oblečením odletělo do Jordánska 20. ledna 2014 a paní Běla vaši pomoc osobně předala. Dnes už je zpět v Praze a "vstřebává" všechno to, co v uprchlickém táboře viděla. Podívejte se na naše stonožkové stránky a prohlédněte si reportáž z této cesty. www.stonozka.org


ANKETA Zeptali jsme se našich spolužáků: 1. Dáváš si předsevzetí do nového roku? 2. Jaké? 3. Co si v novém roce nejvíc přeješ?

1.A - Honzík Radimecký - nemám žádné předsevzetí, přeji si hodně peněz. 1.B - Lída Horáková - nemám žádné předsevzetí , přeji si samé jedničky na vysvědčení. 2.B - Stellinka Janderová - nemám žádné předsevzetí, přeji si samé jedničky a hodně kamarádů. 3.A - Ondra Pohorský - nemám žádné předsevzetí, přeji si mít hodně peněz. 4.A - Matěj Sádovský - nemám žádné předsevzetí, přeji si mít hodně peněz. 5.A - Tereza Benešová - nemám žádné předsevzetí, přeji si, aby zrušily povinnou školní docházku. 6.A - Eliška Vodehnalová - nemám žádné předsevzetí, přeji si úspěchy ve volejbale.

7.A - Matyáš Kočí –chtěl bych si polepšit známky a přeji si aby byli všichni zdraví a šťastní 8.A –Radim Šulc - nemám žádné předsevzetí, přeji si, abychom se všichni měli dobře. 9.A - Pavel Zvěřina –přeji si úspěchy ve florbale a abych měl zase celou rodinu. Fíla a Dan


OSLAVY 20 LET NAŠÍ ŠKOLY Naše škola každé dva roky v červnu připravuje školní akademii. Letos to ale bylo jinak. Školní akademie proběhla 29.11. a hned druhý den 30.11. v sobotu se konal den otevřených dveří v naší krásné červené budově. V těchto dvou dnech jste mohli zahlédnout svoje ratolesti, vnoučata, spolužáky a kamarády na pódiu, kde Vám ukázali to nejlepší, co umějí. Každá třída si připravila své vystoupení, které předvedla ve Smetanově domě. Jelikož je naše škola plná talentovaných dětí, viděli jsme např. tělovýchovné vystoupení, bublinkovou show od dětí ze družinky a velkým a krásným překvapením bylo vystoupení našich učitelů, u kterého se celý sál pobavil. V sobotu byly dveře v naší škole všem otevřené. Ten, kdo naši školu navštívil, mohl se těšit na pestrý program, který škola připravila. Mohli jste zahlédnout vystoupení hudební kapely One life, divadelní hru školního divadla ŠMRNC, taneční vystoupení Hýbeme se s hudbou, muzicírování 6.A a besedu se známými herci R. Vávrou a T. Lněničkou. Každý, kdo chtěl, mohl se také projít po škole a prohlédnout si výzdobu, kterou žáci i učitelé s radostí připravili. Děkujeme všem, kteří se na přípravě oslav podíleli a hlavně: „Všechno nejlepší, DVOJKO! ♥“

AKADEMIE

Barbora Horáčková


SOBOTNÍ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ


Naše literární pokusy.. Zacinkaly rolničky, zacinkaly podkovy, krajina se obalila do cukrové polevy.

Všechno už je připravené, večeře je na stole, děti už jsou nastrojené k té vánoční pohodě.

Vánoce tu zavoněly, táta přines jedličku, ozdoby jsme navěšeli na každičkou větvičku.

Vánoce k nám letos přišly jako každý jiný rok, sníh a mráz však nepřivedly, snad přivedou napřesrok.

Na stromečku svíčky září, zvoneček se rozcinkal. Ježíšek už nemá stání, pod stromeček dárky dal.

Lukáš Tmej 6.A

Vánoce

U babičky na zahradě

Ráno jsme se probudili, nedočkaví už jsme byli, kdy už přijde Ježíšek a přinese nám kožíšek.

U babičky na zahradě je to jako v malém sadě. Všechny rostliny tam voní a kvetou, nedokážu je popsat jednou větou.

Odpoledne přišli k nám teta, strejda s bratránkem, povídali jsme si spolu a hráli si s Adámkem.

Na zahradě roste kvítí, na které sluníčko svítí. Také tam rostou veliké stromy, jsou ale menší než sousední domy.

Večer jsme se najedli, pak čekali na zvoneček, když Ježíšek přines dárky, byl tam z dárků kopeček.

Potajmu tam mlsáme slaďounké bobule, skoro všechny vypadají jako malinké bambule.

Dárky se mi líbily celé Vánoce ještě víc, jak jsem si je užila.

U babičky na zahradě je všecičko krásné, že se mi tam líbí nejvíc, je nad slunce jasné.

Eliška Vodehnalová 6.A


NA VODĚ

ŠTĚDRÝ VEČER

Na vodě je krásně, a to mě inspirovalo k vytvoření této básně. Všude krásná příroda kolem, to jako kdyby modelka procházela molem.

Štědrý večer Vánoční stromeček, provoní domeček.

Na louce se pasou ovce, vprostřed louky strom tam roste. Pod stromem je pasák se psem rychle ovce, pojďte sem. Chráníme se před sluncem, ale stejně se na lodích a raftech připalujem. Když je,,hnusně", zatnem pěst, pádlujeme o sto šest. Ať jsme brzo v táboře a večeříme úhoře. Je to krásný zážitek, mám z toho vždy požitek.

Světýlka barevná v oknech jsou kouzelná. A když se sešeří, máme už večeři.

Dáme si rybu, nemá to chybu. Štědrý večer vrcholí , všichni s rybou zápolí. Honem, honem, zvonek zvoní, zvědavost od stolu nás honí. Ke stromečku spěcháme , rozsvíceno necháme. Hurá, já mám běžky, už nemusím chodit pěšky.

MAHDIA Jasné slunce svítí krásně, mě to láká skládat básně. Rozbouřené moře hodně šumí, kdo v něm asi plavat umí? Teplý větřík lehce vane, jedna zmrzka , prosím pane. Se zmrzkou v ruce krajem moře chodím , krásné mušle ze dna lovím . V jemném písku místo hledám , již jsem našel ,již si lehám . Z palmy stín mi tělo chrání , zdřímnutí mi nic nebrání. Lukáš Kurka 6.A


Zajímavosti o zvířatech

Víte že: -

Když velký žralok přestane plavat, přestane i zároveň dýchat a utopí se.

-

Ježovky spásají potravu silným speciálním žvýkacím ústrojím.

-

Sloni jsou tak velcí, protože nepřestávají růst.

-

Chřestýši chřestí ocasem, aby varovali ostatní zvířata.

-

Ptáci zpívají proto, aby ostatním oznámili, co jsou zač.

VTIPY Do firmy přijmou nového zaměstnance, vezme si ho do parády mistr: „Tak tady máš, mladej, koště a půjdeš zamést halu." „Ale já jsem inženýr!" „Aha...," škrábe se mistr na hlavě, „tak já ti to ukážu."

Přijde vlk do porodnice podívat se na syna. Prohlíží ho a celej se rozplývá: „Jaký má krásný očíčka a ten čumáček. A jaký má malinký zoubky a ty ouška. Ty ouška? Ty uši!!! No počkej, zajíci!!!" Letí blázni v letadle. Letadlo se chvílemi naklání vpravo a chvílemi vlevo. Pilot říká druhému: „Jdi se tam podívat, co ti blázni dělají.“ Za chvilku se druhý pilot vrátí a říká: „Oni tam hrají fotbal." „Tak jim něco řekni." Letadlo se uklidní. Druhý pilot se vrátí. První se ptá: „Co jsi jim řekl?" „Ať jdou hrát ven.“

Fíla a Dan


Chvilka dějepisu Mistr Jan Hus Narodil se roku 1371 v Husinci. Zemřel 6.července 1415 v Kostnici. Od roku 1396 byl mistr svobodných umění na pražské univerzitě. Od roku 1401 děkan a od roku 1409 rektor. Od roku 1402 kazatel v Betlémské kapli. Napsal: Dcerka ,O církvi, Knížka o svatokupectví. V roce 1414 postaven před církevní koncil. Vězněn a upálen jako kacíř v Kostnici.

Prezidenti Československé republiky a České republiky 1.Tomáš Garrigue Masaryk 2. Edvard Beneš

4. Edvard Beneš 5. Klement Gottwald 6. Antonín Zápotocký 7. Antonín Novotný 8. Ludvík Svoboda 9. Gustáv Husák 10. Václav Havel 11. Václav Klaus 12. Miloš Zeman

ZOPAKUJTE SI S NÁMI!

3. Emil Hácha

Na obrázku Tomáš Garrigue Masaryk

Vacík

Vývoj počítačů Počítače se pořád vyvíjejí. Za nejstaršího prapradědečka prvních počítačů je považován abakus, počítací pomůcka založená na systému korálků, které na tyčkách či žlábcích kloužou nahoru a dolů. Nejdříve se počítače vyvíjely jako velmi obrovské a těžké stroje, které se v 2. světové válce uplatňovaly hlavně jako šifrovací nebo dešifrovací stroj. Poslední čtvrtá generace je od roku 1981, kdy nastává rozvoj osobních počítačů a mikroprocesorů. V této době vzniká internet.

Maty


SPORT U NÁS VE ŠKOLE Kin-ball Je míčová hra původem z Kanady, kterou hrají 3 družstva po 4 hráčích. Úkolem jednotlivých týmů je nasbírat co nejvíce bodů. Body získávají ty týmy, které míč rozehrají, zakřičí barvu týmu, který má balon chytat, a pokud se to týmu, který má míč chytat nepovede, tak rozehrávající tým obdrží bod a tým, kterému míč spadl, rozehrává novou hru. Tuto zajímavou hru si naši žáci, jak z prvního, tak i z druhého stupně, rádi vyzkoušeli a pobavili se při tom.

Lakros Druhou novou zajímavou hrou je lakros. Naše škola obdržela od České lakrosové asociace 24 nových holí, sadu míčků a výstroj pro brankáře. Verzi lakrosu hraného na naší škole se říká Interlakros, je na rozdíl od tvrdší verze, Boxlakrosu, zcela bezkontaktní, a proto vhodná pro všechny hráče různého věku.

Florbal Dne 15. ledna se konalo krajské kolo ve florbalu žáků 8.a 9. tříd. Naši kluci ve složení Patrik Petr, Štěpán Švec, Jiří Žák, Jan Kašpar, Dominik Voříšek, Pavel Kovář, Pavel Tmej, Vojtěch Havlík a Pavel Zvěřina se do krajského finále kvalifikovali díky výhrám v předchozích dvou kolech konaných v Litomyšli a ve Svitavách. Postupně naši hoši porazili Choceň, Skuteč, Pardubice a probojovali se do další části soutěže, kvalifikace o účast na MČR, která se koná 4. února v Brně. Našim reprezentantům budeme nadále držet palce a věřit v další skvělé výsledky. Vybíjená Naši nejmenší spolužáci z 1. až 3. tříd hráli turnaj ve vybíjené na naší škole. Po 2 těsných porážkách naši kluci a dívka obsadili 5. místo, ale za jejich bojovný výkon a snahu se poprat o medaile si zaslouží velkou pochvalu. A 25. ledna se uskuteční další turnaj ve vybíjené, tentokrát dívek stejné věkové kategorie. Barča a Pája


Rady pro školáky a školačky V minulém díle jste se dočetli, jak se lépe učit. Teď bude úplně jiné téma. Určitě skoro každý z nás má doma nějaké zvířátko. Já mám doma dva osmáky, dvě morčata, psa, andulku a měla jsem kocoura. Dnes se dozvíme- Jak se starat o zvířata (psy, kočky apod.) Nikdy nesmíte to zvíře bít jen tak. Musíte mu ukázat pravou lásku, mazlit se s ním, vyčesávat ho, krmit ho, dávat mu pití, chodit s ním ke zvěrolékaři a venčit ho(v případě psa), ale to není všechno, musíte s ním mít trpělivost. Když chcete, aby váš mazlíček něco uměl, (seděl, poslouchal na jméno atd.) snažte se nebýt na něj přísní. Natyfra

Opět máme nejúspěšnějšího žáka v kraji! O úspěchu deváťáků v testování Stonožka od společnosti SCIO už jsme tu psali. Velkou radost ale máme z nové informace, kterou nám nyní společnost SCIO zaslala. Stejně jako loni i letos se podařilo obsadit první místo v kraji! Tentokrát je to v českém jazyce a na první příčce se umístila Helena Pokorná. Gratulujeme!


ZASOUTĚŽ SI S DVOJKOU!

Hitparáda

Soutěž

1. Kryštov a Tomáš Klus-Cesta 2. Ylvis-The Fox 3. Adele - Someone Like You 4. Avicii - wake me up 5. Chinaski – Hlavolam 6.Katy Perry – Roar 7. Ellie Goulding - Goodness Gracious 8. Olly Murs feat. Flo Rida – Troublemaker 9. Jackyl - Favorite Sin 10. EGO ft. Robert Burian - Žijeme len raz

Správné odpovědi zapište do odpovědního lístku a vhoďte do naší schránky v přízemí u hlavního vchodu. Nezapomeňte, na šťastlivce čeká odměna! 1.Kdy nám začínají jarní prázdniny??

2. Jakou má emailovou adresu náš školní časopis? 3. Kdy začíná jaro?

Odpovědní lístek Jméno: Příjmení: Třída: Odpovědi na soutěž: 12-

3Tajenka: Osmisměrka:


Redakce Dvojka2: Barbora Horáčková – Bára Pavel Kovář – Pája Dan Klusoň - Dan Žaneta Belfi - Žany Anežka Beníšková - Agouš Filip Špinka - Fíla Natálie Francová - Natyfra Petra Vacková - Vacík Matyáš Kočí - Maty Pavel Holomek- Pavel Nikola Šplíchalová – Niky Miky Gábinka Paullusová – Gábi Miky Tina Štyndlová – Tiny Miky Tereza Jaklová - Terajzlík Grafické zpracování: Barbora Horáčková Pedagogický dozor: Dalena Beníšková Korekce: Ivana Ptáčková, Ludmila Drobná, Miroslava Jirečková

Vaše nápady zasílejte na email, který je stejný jako v loňském roce: casopis.dvojka2@seznam.cz (nejlepší varianta), nebo vhazujte do schránky časopisu v přízemí školy, případně je předejte paní učitelce Beníškové do 2.B. Děkujeme za spolupráci všem, kteří se podíleli na vydání tohoto čísla.

Profile for Baruška Horáčková

Školní časopis Dvojka2, 3. ročník - 2. číslo  

Školní časopis Dvojka2, 3. ročník - 2. číslo  

Advertisement