Page 1

niezb@dnik

informacyjny

Kierowco, przygotuj się na paraliż Krapkowice, s. 5

Nysa, s. 6

Brzeg, s. 12

Marina inwestuje Powstanie obwodnica Rusza projekt „Odrzański zakątek”. To nazwa jed- Jest wykonawca na budowę obwodnicy Nysy. Przez najbliższe kilka miesięcy senego z dwóch projektów, jakie reali- Wygrała oferta opolsko-krakowskiego kon- niorzy z powiatu brzeskiego nie zuje Stowarzyszenie Port Jachtowy. sorcjum. Inwestycja ma kosztować 307 mln zł. będą mieli okazji się nudzić.

Tygodnik regionalny I numer 82 I

23 maj 2014


2

Niezbędnik Informacyjny

Numer 82

Redaktor wydania:

Bartosz Walat

Dziennikarze:

Gerard Kurzaj

- Każdy daje coś od siebie – na tym, zdaniem organizatorów, polega sukces imprezy pod nazwą Sławięcicki Festyn Kiermaszowy. Wydarzenie organizowane jest co dwa lata. Gerard Kurzaj z Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic zaznacza, że to nie tylko niedzielna biesiada.

Katarzyna Martyniak Iwona Krasicka Piotr Pękala Piotr Mrówka

Adres:

Radio Park FM 47-200 Kędzierzyn-Koźle ul. Piastowska 1 49-300 Brzeg ul. Plac Zamkowy 5

woj. opolskie

Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Za tym golonkiem, za tym bigosem, kryje się coś, co jest ważniejsze.

Kedzierzyn-Kozle


CYTAT ZDJĘCIE TYGODNIA TYGODNIA - Traktujemy to jako ćwiczenia przeciwpowodziowe – tak o sytuacji na Odrze mówiła starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W poniedziałek, o godz. 9.00 odwołano pogotowie przeciwpowodziowe. Na taką decyzję wpłynął systematycznie obniżający się stan wód w Odrze, a także korzystne prognozy synoptyków. Pogotowie obowiązywało od piątku dla czterech gmin: Cisku, Bierawy, Kędzierzyna-Koźla i Reńskiej Wsi.

3


4

Kliknij na zdjęcie, aby posłuchać Otwarcie na młodych, a także tworzenie otoczki wokół promocji czytelnictwa. W tym zdaniu można streścić program na rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Są już pierwsze pomysły, które mają przyspieszyć realizację nowej strategii. Pierwsze zmiany w czerwcu. - Chcemy zaangażować do obcowania z kulturą - mówi dyrektor Izabela Migocz.

W poniedziałek (19.05), na ranczu zamordowanego burmistrza Dietera Przewdzinga, od rana trwały intensywne działania z udziałem policjantów, strażaków i prokuratury. Jak ustalił Tygodnik Krapkowicki, strażacy wypompowywali wodę ze stawu. - Działania związane były z poszukiwaniem dowodów - potwierdziła Lidia Sieradzka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Były to zaplanowane w toku śledztwa czynności i nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć - mówiła. Wiadomo, że śledztwo w sprawie morderstwa zostało przedłużone do 18 sierpnia. Wcześniej wyznaczone było na trzy miesiące.

Kedzierzyn-Kozle


powiat krapkowicki 5

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o energooszczędnym systemie ogniw fotowoltaicznych, który został zamontowany na krytej pływalni w Krapkowicach. Okazuje się, że gmina planuje także zaoszczędzić na ogrzewaniu hali sportowej w Otmęcie. - Do końca czerwca zakończymy remont i przebudowę obiektu - tłumaczy burmistrz Andrzej Kasiura i dodaje, że pompy głębinowe powinny rozwiązać problem z dogrzaniem budynku.

Współpraca trwa już 10 lat. Polegała głównie na wymianie kulturalnej, wizytach młodzieży, seniorów i organizowaniu zawodów sportowych. Czas poszerzyć formę działania. Gogolin i słowackie Kysucké Nové Mesto podpisują umowę partnerską. - Do tej pory realizowaliśmy zadania miękkie. Dzięki sformalizowaniu współpracy, możemy pokusić się o większe zadania. Poprawimy infratrukturę, mamy plany współpracy między jednostkami OSP, dlatego ten projekt jest taki ważny - tłumaczy Joachim Wojtala.

Hala ma być także przydatna dla środowiska artystycznego. Mają się tam odbywać występy lokalnych zespołów, a także większe koncerty.

Gogolin od Kysuckégo Novégo Mesta dzieli 215 kilometrów. - Żadna to dzisiaj odległość - dodaje włodarz.

„Odrzański zakątek”. To nazwa jednego z dwóch projektów, jakie nad Osobłogą realizuje Stowarzyszenie Port Jachtowy w Krapkowicach wraz z samorządem gminnym. Wszystko jest możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie pochodzi ze środków Stowarzyszenia Kraina św. Anny. - Ruszają prace nad budową trzech altanek, a także pomieszczenia sanitarnego z toaletami, natryskami i umywalkami - wylicza burmistrz Andrzej Kasiura. Większość rozpoczętych prac ma się zakończyć w lipcu. Powstanie plac zabaw, teren będzie oświetlony, a w kalendarzu imprez kulturalnych pojawiło się już kilka wydarzeń.


6

Nysa ma mieć obwodnicę

Katarzyna Martyniak

Darmowe badania, dietetyk, chirurg, laryngolog i psycholog na wyciągnięcie ręki oraz próba z gazem rozweselającym na porodówce. - Akcja „Zadbaj z nami o zdrowie” nie jest pierwsza i na pewno nie ostatnią w kozielskim szpitalu – zaznaczała naczelna pielęgniarka szpitala Danuta Szeliga. Jak zwykle, sporym zainteresowaniem cieszył się oddział ginekologiczno-położniczy. – Pokazujemy, jak wygląda sala porodowa, opowiadamy, jak może przebiegać poród – tłumaczy Gabriela Masztalerz. Pacjenci bardzo sobie chwalili możliwość kompleksowego sprawdzenia swojego zdrowia. – Tu nie czeka się kilku godzin w kolejce.

Jest wykonawca na budowę obwodnicy Nysy. Wygrała oferta opolsko-krakowskiego konsorcjum. Inwestycja ma kosztować GDDKiA 307 mln zł. To najniższa spośród ośmiu propozycji złożonych w przetargu. Różnica w cenie ofert jest spora, bo dochodząca nawet do 180 mln zł. Generalna dyrekcja zaznacza, że wybrany wykonawca daje 10 lat gwarancji. Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA: - Zarządaliśmy odpowiednich kwalifikacji, gwarancji i doświadczenia, a także zaplecza technicznego, więc pod tym względem nie mamy obaw. Chodzi o budowę 16 km odcinka w ciągu dróg krajowych nr 41 i 46, w tym ponad 360 metrowego mostu nad Nysą Kłodzką, którego przęsło ma mieć 100 metrów. - Blisko 7,5 kilometra drogi krajowej nr 46 to droga dwujezdniowa, natomiast ponad 9 kilometrów, w ciągu drogi 41, będzie to droga jednojezdniowa, ale na odcinku ponad 4 kilometrów pojawią się pasy do wyprzedzania. W sumie wybudowanych zostanie 14 obiektów mostowych, 2 wiadukty, 5 skrzyżowań, z czego 4 to ronda, a także węzeł drogowy. Zanim

Nysa


powiat kędzierzyńsko-kozielski

GDDKiA podpisze umowę z wybranym wykonawcą, musi dać czas na ewentualne odwołania. Cały przetarg zostanie też skontrolowany. - Firmy, które startowały w tym przetargu - do 29 maja - mogą składać ewentualne odwołania. Następnie wszystkie dokumenty trafią do prezesa zamówień publicznych w celu kontroli. Firma nie przystąpi od razu do budowy. Najpierw musi zaktualizować dokumentację i uzyskać pozwolenie. Pierwsze prace w terenie ruszą na przełomie I i II kwartału 2015 roku. Budowa potrwa 32 miesiące.

Skreślona inwestycja, a mimo to – unijne dofinansowanie. Gmina Kędzierzyn-Koźle ma na koncie pierwsze pieniądze, jako rozliczenie projektu parku edukacyjnego w Kłodnicy. Problem w tym, że tej inwestycji nie ma już w miejskim budżecie. Decyzją większości radnych zadanie wykreślono, zarówno z tegorocznego planu wydatków, jak i dokumentu z wieloletnimi inwestycjami. To oznacza utratę unijnej dotacji. Prezydent Tomasz Wantuła pytany, co miasto zrobi z przelewem, mówi o ostatniej próbie przekonania rajców. Na konto gminy Kędzierzyn-Koźle trafiło ok. 12 tys. zł, jako pierwsze środki w ramach dotacji.

Spokojnie, To Tylko Ja - to tytuł filmu, którego autorem jest Sylwia Rosak z Kędzierzyna-Koźla. Studentka reżyserii w Katowicach pracuje nad swoją najnowszą produkcją. Pierwszy klaps już padł. W trakcie pojawił się problem - pieniądze. Reżyserka szuka funduszy na kontynuację zdjęć. Założyła konto na portalu polakpotrafi.pl. Tam wszyscy, którzy chcą wesprzeć dzieło młodej artystki, mogą wpłacać drobne kwoty. Bohaterką filmu jest inna mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Powstaje dokument na temat kobiety, która jednocześnie jest żołnierzem i tancerką.

7


Temat z okładki: Katarzyna Martyniak

Kierowco, przygotuj się na paraliż

Ciężarówki kręcą się między domami na osiedlowych uliczkach. Obwodnica staje się miejscem postoju. Na rondzie z czterech stron jest tak tłoczno, że nie wiadomo, kto pojedzie pierwszy. Światła na skrzyżowaniach przestają spełniać swoją funkcję. Łącznik staje się autostradą, gdzie pieszy lub rowerzysta nie ma prawa wstępu. To możliwe scenariusze dla Kędzierzyna-Koźla. Każdy z osobna i wszystkie naraz. Miasto na kilka miesięcy pogrąży się w korkach. - 26 maja nastąpi przekazanie placu budowy u zbiegu ulic Gliwickiej i Kozielskiej - w tym miejscu powstanie rondo. Tak rozpocznie się przebudowa ul. Kozielskiej na odcinku do łącznika z al. Armii Krajowej (obwodnicą miasta) – ten niepozornie brzmiący komunikat na stronie urzędu miasta zwiastować może istne piekło dla zmotoryzowanych. W jaki sposób? Wystarczy wziąć pod uwagę chociażby to, że dziennie od strony Gliwic trasą nr 408 w kierunku miasta porusza się około 7 tysięcy pojazdów. W dużej części jest to ciężki transport. Do tego należy dodać cały ruch przeniesiony na obwodnicę i ul. Gliwicką z nieczynnego mostu między Bierawą a Ciskiem. To kolejne setki samochodów każdego dnia.


- Spodziewamy się znacznego wzrostu natężenia ruchu na os. Pogorzelec, szczególnie w tych dwóch miejscach – potwierdza Magdalena Kowalska z kędzierzyńskiej komendy policji. Mundurowi już teraz zakładają, że ten rejon Kędzierzyna-Koźla lepiej będzie omijać, a z czasem kierowcy znajdą własne objazdy. Póki co, istnieje jedna trasa wyznaczona przez zarządcę, czyli miasto: - Objazdy zostały zaplanowane w dość prosty sposób. Kierowcy jadący od strony Kłodnicy, Reńskiej Wsi i Gliwic mogą ominąć roboty obwodnicą miasta i łącznikiem obok galerii handlowej dojechać na ul. Kozielską. Wyjeżdżający z Pogorzelca ul. Kozielską korzystają z kolei z ul. Starej, którą docierają do ul. Gliwickiej, omijając w ten sposób teren budowy ronda – podają urzędnicy, którzy chętnie dzielą się także mapą objazdu, z dokładnym oznaczeniem lokalizacji swojej inwestycji. Ta będzie miała kilka etapów. Trudno na ten moment określić, czy utrudnienia wywołane pracami, w każdym z nich będą miały taki sam oddźwięk.

skrzyżowanie Gliwickiej z Kozielską, co wymusza zaplanowana budowa ronda w tym miejscu. Prezydent miasta przekonuje, że nie oznacza to całkowitego pozbawienia kierowców dostępu dojazdu do Ronda Milenijnego. - Postaramy się zbudować bajpas, czyli drogę, która będzie pozwalała na przemieszczanie się obok przebudowywanego skrzyżowania – tłumaczył na naszej antenie Tomasz Wantuła. Zaznaczył również, że w następnym etapie – remontu samej ulicy Kozielskiej do łącznika, nie można już wpuszczać tam aut. – Ten odcinek trzeba będzie zamknąć, bo nie możemy remontować jednego pasa – wyjaśnia. W obu przypadkach utrudnienia są spore, ale dopiero najbliższe dni pokażą, jak faktycznie zachowywać się będą kierowcy i czy spełnią się te najczarniejsze scenariusze. Drogówka już teraz radzi, by stosować zasadę ograniczonego W pierwszej kolejności przyblokowany zostanie ruch przez zaufania i nie jechać „na pamięć”.


- Przed uruchomieniem objazdu, w niedzielę popołudniu policjanci sprawdzą, czy oznakowanie jest prawidłowe – zapowiada rzecznik komendy w Kędzierzynie-Koźlu. Ze strony funkcjonariuszy pada też zapewnienie, że w pierwszych dniach będzie dokładnie obserwować to co ,dzieje się na ulicach i w razie potrzeby – interweniować. – Policjanci będą sprawdzali natężenie ruchu, czy występują utrudnienia, a także to, jak kierowcy sobie radzą i czy stosują się do znaków – wyjaśnia Magdalena Kowalska. Radzić będą sobie musieli także rowerzyści, przeciskając się na skrzyżowaniach obok czekających na przejazd samochodów, piesi próbujący bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni oraz pasażerowie miejskich autobusów. Jak poinformowało MZK, od 26 maja zmienione zostają trasy przejazdu dla linii nr 2, 4, 12 i 13. - Zmieniona trasa przejazdu wymienionych linii będzie przebiegała na odcinku pomiędzy rondem Milenijnym, a skrzyżowaniem łącznika z ulicą Kozielską. Przystanki usytuowane przy ulicy Kozielskiej oznaczone nr 116 i 117 (Kozielska II) dla wymienionych linii zostają wyłączone do czasu zakończenia przebudowy – czytamy w komunikacie na stronie internetowej przewoźnika. Do wszystkich katastroficznych założeń należy dodać jeszcze jeden element – planowany na ten rok, dokładnie w epicentrum całego zamieszania, remont wiaduktu na ul. Kozielskiej. Ta inwestycja jest niezależna od miasta, bo prowadzić ją będzie kolej. Zniszczony wiadukt po latach doczeka się liftingu, ale termin rozpoczęcia prac przypadnie dokładnie na mo-

ment największych utrudnień. Tu budowlańcy zameldować się mają w lipcu, więc tuż po zakończeniu budowy ronda na styku Gliwickiej z Kozielską, ale jednocześnie wraz z zamknięciem całej Kozielskiej od tego skrzyżowania aż po łącznik do obwodnicy. Obie inwestycje mają potrwać do listopada. W przypadku Kozielskiej, mowa o wprowadzeniu lewoskrętów, budowie chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, ulicznego oświetlenia i przebudowie kanalizacji deszczowej. Wiadukt , zgodnie z planami PKP, ma zostać odmalowany i wzmocniony konstrukcyjnie. Na razie miasto nie mówi o modyfikacjach swojej mapy objazdów w związku z tym, ale wydaje się to koniecznością. Najbliższy poniedziałek, 26 maja będzie zatem dniem próby dla kierowców, a dla służb drogowych - sprawdzianem kompetencji. Należy założyć, że wydłuży się czas podróży i będzie trudniej o bezpieczne poruszanie się w centrum miasta. W godzinach szczytu korki mogą się ciągnąć aż po Stare Koźle, wylot z Kłodnicy na Januszkowice, czy wiadukt oraz most na obwodnicy. Stanąć może również cała Wyspiańskiego i Dunikowskiego w Koźlu. Pytanie, jakie założenia i ewentualne rozwiązania dla hipotetycznych sytuacji założyli urzędnicy. Radio Park na ten moment zadało kilka pytań, prosząc o szczegółowe wyjaśnienie. M.in.: Czy była konieczność zmiany synchronizacji sygnalizacji świetlnych na ulicach, którymi prowadzi objazd, w związku z planowanym wzrostem natężenia ruchu? Czy wszystkie kierowane od strony ul. Gliwickiej samochody, będą mogły dojechać do ul. Starej oraz czy są jakieś szczególne wytyczne, chociażby dla ciężarówek? Czy na głównych drogach prowadzących do miasta pojawi się informacja o wyłączeniu z ruchu odcinka drogi? Jaką częstotliwość ruchu pojazdów przewiduje zarządca, w związku ze skierowanym na poszczególne miejskie ulice, ruchu z trasy wojewódzkiej 408, a także objazdu, który do tej pory obowiązywał dla zamkniętego mostu między Bierawą a Ciskiem?


12

WIDEO

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć materiał wideo Przez najbliższe kilka miesięcy seniorzy ze Skarbimierza, Lewina Brzeskiego i Olszanki nie będą mieli okazji się nudzić. „Seniorzy na Start” - tak nazywa się cykl zajęć organizowanych przez stowarzyszenie Brzeska Wieś Historyczna. - W ramach akcji będą mogli nauczyć się między innymi obsługi komputerów - mówi Marta Mokrzyczak-Chudy, kierownik stowarzyszenia. Program realizowany jest ze środków rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych. W ramach zajęć nie zabraknie też ćwiczeń fizycznych czy wycieczki do Opola.


powiat brzeski 13

Enej na Dniach Lewina Brzeskiego

Władze Brzegu walczą z wandalami. Bezskutecznie. Niedawno otwarte szalety przy Kilińskiego, Małym Rynku i 6 lutego zostały zdewastowane. - Wandale wymalowali graffiti, powyrywali rury i zniszczyli krany i spłuczki - wylicza Tomasz Dragan, rzecznik prasowy urzędu miasta. Walka z osobami dewastującymi publiczne toalety jest bardzo trudna. - Są dwa wyjścia. Albo zamknąć szalety, albo uruchomić je i sukcesywnie je remontować - wyjaśnia Dragan. Miesiąc temu, zaraz po uruchomieniu, toaleta przy Piastowskiej też została zniszczona. Utrzymanie i naprawa obiektów kosztuje miasto 50 tysięcy złotych.

Brzeska młodzież debiutuje na deskach teatralnych. Jedenaście przedstawień przygotowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w ramach XXIII Spotkań Teatrów Szkolnych Klakier 2014. - Repertuar jest różnorodny. Nie jest to sam kabaret - mówi Dorota Herman, organizatorka. Tegoroczna edycja spotkań cieszy się dużym zainteresowaniem. - Występy na scenie to potrzeba człowieka. Wynika ona z zabawy, a młodzi ludzie chcą się bawić - zauważa. Oprócz przedstawień, zaprezentowano występ grupy z Brzeskiego Centrum Kultury zatytułowany „Zamieszanie na Planie”.


Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

Numer 82.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you