Page 1

niezb@dnik

informacyjny

Delegacja za granicę. Koniec oszustw ”

Gogolin, s. 4

Reńska Wieś, s. 6

Sklejone karty

Nowy parking

Brzeg, s. 13

Praca dla niań

Policjanci zatrzymali 37-latka, któ- W sezonie letnim na Dębowej robi się tłocz- Każdy na tym zyskuje. Mamy mogą ry pod koniec marca zaatakował no. Z miejscem na leżak nie ma problemu, na szybciej wrócić do pracy zaś bezromężczyznę i zostawił kontakt. samochód już tak. Gdzie zaparkować? botni mają zatrudnienie.

Tygodnik regionalny I numer 78 I

18 kwietnia 2014


2

Niezbędnik Informacyjny

Numer 78

Redaktor wydania:

Bartosz Walat

Dziennikarze:

Waldemar Lankauf

Od dwudziestu lat zajmuje się teatrem. Nie miał jeszcze czasu, aby zliczyć liczbę premier, ale obiecuje, że zrobi to podczas najbliższych wakacji. Okazuje się, że również od dwudziestu lat biega, bo obie pasje są dla niego równie ważne.

Katarzyna Martyniak Iwona Krasicka Piotr Pękala Piotr Mrówka

Adres:

Radio Park FM 47-200 Kędzierzyn-Koźle ul. Piastowska 1 49-300 Brzeg ul. Plac Zamkowy 5

woj. opolskie

Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Jako maratończyk nigdy nie schodzę z trasy, nie można się poddawać. I tak samo jest w teatrze

Kedzierzyn-Kozle


CYTAT ZDJĘCIE TYGODNIA TYGODNIA We wtorek, na ulicy Piastowskiej w Koźlu pojawił się sprzęt ciężki straży pożarnej. Około godziny 14:00 droga została zablokowana dla ruchu samochodowego i pieszego. Co się stało? - Na ulicy Konopnickiej i Piastowskiej pojawiła się plama oleju, który najprawdopodobniej wyciekł z jednego z pojazdów – poinformował dyżurny. Strażacy użyli specjalistycznych środków chemicznych, którymi spryskali asfalt.

3


4

Stanisław Węgrzyn

W centrum Kędzierzyna-Koźla powstaną skwery z zielenią. - To zmienia oblicze dzielnic - mówi Stanisław Węgrzyn. Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych odnosi się do planu wyburzeń. Pierwsze efekty widać przy ulicy Grunwaldzkiej. Wiadomo, że jak na razie nie ma pomysłu na zagospodarowanie nowych terenów.

Kliknij, aby posłuchać

Policjanci z Gogolina zatrzymali 37-latka, który pod koniec marca zaatakował mężczyznę wychodzącego ze sklepu. Napastnik obezwładnił go i zabrał mu artykuły spożywcze i kartę bankomatową. Całe zdarzenie obserwował przypadkowy świadek. Napastnik widząc to, podszedł do niego i zaczął tłumaczyć, że pomiędzy nim, a pokrzywdzonym doszło jedynie do niewinnej sprzeczki. Na dowód tego przekazał świadkowi wcześniej skradzioną kartę bankomatową, mówiąc, że znalazł ją na chodniku. Nie miał przy tym świadomości, że do skradzionej karty przykleiła się jego własna. Teraz grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Kedzierzyn-Kozle


powiat krapkowicki 5

Chcesz w przyszłości znaleźć pracę w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach? Wybierz Zespół Szkół im. Jana Pawła II. Szkoła daje przepustkę dla swoich uczniów. Placówka uczestniczy w programie „Zainstaluj się”. - Podczas warsztatów prowadzonych przez zewnętrznych ekspertów uczniowie nabywają tzw. umiejętności miękkich. Ta młodzież ma pierwszeństwo przy zatrudnianiu do firmy. Jest uczona, jak wygląda rekrutacja i rozmowa – tłumaczy dyrektor Małgorzata Nogalska. Ponadto maturzyści mogą korzystać z darmowych korepetycji przed egzaminem dojrzałości.

Przez nadgorliwość urzędników dzieci z podstawówki w Krapkowicach nie mogą korzystać ze szkolnego boiska po godzinie 16:00. Wszystko wskazuje na to, że urzędnicy źle zinterpretowali wyrok sądu. Jedna z sąsiadek szkoły domagała się ciszy i wygrała. W orzeczeniu sądu jest zapis, że boisko powinno być zamknięte dla osób trzecich. Dyrektorka szkoły Krystyna Nowak przyznaje, że z tym jest problem. Do czasu opinii prawnej, boisko będzie zamknięte do 16:00. Kobieta, która skierowała sprawę do sądu utrzymuje jednak, że nie chodziło jej o dzieci tylko dorosłych, którzy wieczorami piją alkohol i zachowują się głośno.

Strażnicy miejscy z Krapkowic pożyczyli sprzęt od policji. Gminie nie udało się uzyskać dofinansowania na zakup nowych kamer monitoringu, ale to nie zmienia faktu, że jeszcze w tym tygodniu nowy sprzęt trafi na ulice. - Musimy wiedzieć, kto niszczy mienie miasta - zaznacza burmistrz Andrzej Kasiura. W najbliższym czasie, to co dzieje się na ulicach nie będzie obserwowane na bieżąco, a tylko odtwarzane. Niewykluczone jednak, że straż zatrudni kolejnego pracownika, który będzie odpowiadał za bieżącą obsługę kamer. Przypomnijmy, że decyzja o udziale gminy w programie „Bezpieczne miasto” została podjęta w grudniu.


6

Powstało obserwatorium

Piotr Mrówka 16 milionów złotych. O takiej kwocie mowa, gdy myślimy o dwóch dużych inwestycjach planowanych przez Kędzierzyn-Koźle.

Obserwacja gwieździstego nieba w samo południe? W czasie lekcji? Takie kosmiczne możliwości mają uczniowie szkół w naszym województwie. W Niwkach pod Opolem powstało obserwatorium astronomiczne.

Gmina jest już po przetargach. Nie oznacza to jednak końca procedury. Pojawiły się zastrzeżenia. Urzędnicy wybrali najkorzystniejsze oferty na dozbrojenie Pola Południowego i remont krytej pływalni. Pierwsze zadanie ma kosztować 10 milionów złotych, kolejne ponad 6.

Oprócz nowoczesnych teleskopów, w szkołach podstawowych pojawi się mobilny punkt oglądania gwiazd.

Do obu przetargów zostały wniesione jednak odwołania. - Obecnie trwa procedura odwoławcza. Zależnie od jej przebiegu możliwe są różne rozstrzygnięcia - czytamy w informacji przesłanej przez urząd.

- Dzieciaki mocno przeżywają zajęcia. Wychodzą zachwyceni po seansie, który się odbywa. Prezentowane są filmy z powstania wszechświata, jak pracują gwiazdy, jak pracują planety, dlaczego wyginęły dinozaury i mnóstwo innych historii. Bardziej lub mniej fantastycznych - wyjaśnia Stanisław Rożniatowski, wicedyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Wiceminister edukacji Joanna Berdzik chwaliła pomysł interaktywnych zajęć, które rozwijają kreatywność dzieci. - To absolutnie wpisuje się w podstawę programową, a w szczególności zalecenia do podstawy programowej, gdzie jest napisane, aby ucznio-

Opole


powiat kędzierzyńsko-kozielski

doświadczali, aby robili doświadczenia, aby nabywali wiedzę w praktyce. Z zajęć w nowym obserwatorium mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych z całego województwa. Stworzenie pracowni kosztowało 210 tysięcy złotych. Stacjonarne obserwatorium zlokalizowane zostało w ogrodzie otaczającym ośrodek szkoleniowy Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach. Ma rozsuwany dach, składa się z jedenastocalowego teleskopu oraz dwóch mniejszych i jednego teleskopu większego, za pomocą którego można oglądać m.in. mgławice.

W sezonie letnim na Dębowej robi się tłoczno. Z miejscem na leżak nie ma problemu, na samochód już tak. Co roku pojawia się ten sam problem. Gdzie zaparkować. W tym sezonie ma był łatwiej. Do tej pory droga prowadząca do akwenu była zastawiana przez sznur samochodów, dlatego w planie jest przebudowa istniejącego już parkingu. - Większa część osób, które korzystają ze ścieżki pieszo-rowerowej parkuje na początku drogi, przy zjeździe z drogi wojewódzkiej - tłumaczy wójt Marian Wojciechowski.

Przeprowadzka straży gminnej z Polskiej Cerekwi. Teraz interwencje należy zgłaszać pod inny adres. Funkcjonariusze zameldowali się w komisariacie. Tam mają lepsze warunki do pracy oraz bezpośredni kontakt z policją. W dzieleniu jednego budynku wraz z mundurowymi komendant straży widzi same plusy. - To zacieśni naszą współpracę. Będziemy mogli razem prowadzić czynności. To i tak się zdarza, choćby przy zabezpieczaniu lokalnych imprez - uważa Piotr Bandurski.

Przypomnijmy, że parking został Straż gminna z Polskiej Cerekwi zniszczony podczas ostatniej powo- swoją siedzibę zmieniła na początdzi w 2010 roku. ku kwietnia.

7


Temat z okładki: Katarzyna Martyniak

Delegacja za granicę. Koniec oszustw

Zakorkowane autostrady aż po samą granicę. Polskie rozmowy na stacjach benzynowych w Belgii, Austrii, Holandii, czy Niemczech. Kolejki w kantorach. To przedświąteczna gorączka doskonale znana mieszkańcom regionu. Na święta na Opolszczyznę wracają emigranci. Rynek pracy w Europie będzie sprzyjał Polakom chcącym zarabiać w euro. W tym tygodniu ustalono nowe zapisy w unijnym prawie. - Rezolucja została przyjęta - oznajmił w środę (16.04) tuż przed godz. 13.00 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz. Na sali plenarnej rozległy się brawa. Oklaski i gratulacje odbierała opolska europosłanka Danuta Jazłowiecka. To pod jej skrzydłami przez ostatnie dwa lata pilotowany był projekt dyrektywy - dokumentu, który dla Polski i jej pracowników oznacza jeszcze lepszy start na zachodnich rynkach pracy.


Mrowisko i ul

Puszka Pandory

Tysiące walizek, wykupionych biletów na tramwaj, autobus i pociąg - to jeszcze nie powroty na święta, a ulice Strasburga w połowie kwietnia, gdzie na ostatnie posiedzenie w pięcioletniej kadencji Parlamentu Europejskiego zjechało 751 posłów, ich asystenci i cały sztab ludzi z administracji. Miasto, podobnie jak podczas każdych czterech dni w miesiącu, kiedy obrady przenoszą się z Brukseli, zapełniło się ludźmi w garniturach i garsonkach. W tym czasie Radio Park także pojawiło się w Parlamencie. Obserwowaliśmy ostatnie głosowania, debaty (m.in. o wnioskach, jakie Europa powinna wyciągnąć w 100 lat po wybuchu I Wojny Światowej) oraz konferencje prasowe (w tym podsumowanie dokonań grupy EPL, czyli PO i PSL). Miejscem najczęściej odwiedzanym był ul. Tak właśnie wygląda z zewnątrz sala plenarna. Tempo prac było podwójne, by zdążyć ze wszystkimi planowanymi regulacjami. W tym tą, która przez ponad ostatnie dwa lata spędzała z powiek opolskiej europoseł Danucie Jazłowieckiej.

Tak w kuluarach nazywano dyrektywę o delegowaniu pracowników. Poprawki miały dotyczyć dokumentu z 1996 roku, więc było wiele zmian. - Walka toczyła się o każdy przecinek mówili o negocjacjach asystenci. - Do ostatniej sekundy nie było pewności, czy się uda - powiedziała po głosowaniu Jazłowiecka, dodając: - Udało nam się nie rozmontować Puszki Pandory. Nikt nie wierzył, że jest możliwe. Sprawa dotyczy miliona pracowników w Europie, ale największej liczby właśnie z Polski, bo mowa o jednej czwartej tej liczby. Spora część to także mieszkańcy Opolszczyzny, wyjeżdżający w ramach kontraktu na budowy i do fabryk. Z myślą o nich również te poprawki dotyczące dostępu do podstawowej informacji na temat tego, na jakich zasadach są zatrudniani. - Stwo-


rzona zostanie jedna strona internetowa. Pracownicy będą mogli sami sprawdzić, co musi zapewnić im pracodawca. Będą mogli też szybko reagować, gdy coś będzie nie tak, a także domagać się nie wypłaconego wynagrodzenia - tłumaczy europoseł. Druga strona medalu dotyczy pracodawców. Ustalone zostały jasne zasady ich kontrolowania. - Likwidujemy tzw. skrzynki pocztowe, czyli firmy które nielegalnie zatrudniały i oszukiwały, często polskich pracowników - wyjaśnia Jazłowiecka.

przepisów i zawężenia możliwości zarabiania za granicą. Tak się nie stało. - Zauważamy, że kraje Europy zachodniej zachowują się w sposób protekcjonistyczny, ponieważ nie chcą dopuścić polskich pracowników na ich rynek pracy - zwraca uwagę opolska MEP. To tłumaczy zachowawczą lub nawet negatywną postawę polskich socjalistów, ale także członków z grupy parlamentarnej Jazłowieckiej, wywodzących się z Niemiec czy Francji. - Tylko w trzech procentach korzystamy z formy przepływu pracowników i usług. Europa powinna ten wskaźnik zwiększać - przekonywała. - Udało nam się sprawić, by ‚Mission impossible” stała się poMission completed ssible - kwituje Jazłowiecka. Pracownicy delegowani do pracy w Unii mogą spodziewać się Łatwo o przegłosowanie nowej dyrek- pierwszych zmian za około 2 lata. To czas dla tywy nie było. Kilka krajów chciało poszczególnych krajów na dostosowanie się do odwrotnej sytuacji, czyli zaostrzenia nowych przepisów.


12

WIDEO

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć materiał wideo Nieużywana wieża ciśnień w centrum Olszanki niszczeje. Wkrótce to się zmieni. Władze gminy mają pomysł na wykorzystanie zabytku. Wójt Aneta Rabczewska zauważa, że w ramach rozbudowy kanalizacji wieża ciśnień będzie potrzebna. Dzięki dotacji niebawem ruszy gruntowny remont. Zostanie naprawiony dach, elewacja i wymienione okna. Wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. - Wymaga remontu i sporych nakładów finansowych. Nam udało się uzyskać dofinansowanie. To dzięki Lokalnej Grupie Działania - mówi wójt. Koszt remontu wieży to blisko 60 tysięcy złotych.


powiat brzeski 13

RADIO PARK w obiektywie dziennikarzy telewizji TVS

Dzieci z Grodkowa będą dojeżdżać do szkoły nowym autobusem. Na drogi gminy wyjedzie świeżo zakupiony pojazd. Jest wyposażony w system ABS i kontrolę trakcji ASR. Autobus, który został zastąpiony miał około 30 lat. Trzeba było go wymienić ze względów bezpieczeństwa. Ten nowy to Autosan z 2004 roku. - Jest to taki nowy starszy autobus, bo nie stać nas na większy wydatek - tłumaczy Zdzisław Pałka, dyrektor grodkowskiego Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli.

Każdy na tym zyskuje. Mamy mogą szybciej wrócić do pracy zaś bezrobotni mają zatrudnienie. Władze Brzegu poszukują opiekunów dla dzieci do lat trzech. O tym, ile osób będzie nianiami zależy od zainteresowania rodziców. - Na razie kilkanaście rodzin jest zainteresowanych - zauważa Iwona Ziobrowska-Kowalik, kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Brzegu.

Opiekunem może zostać każdy, kto przeszedł szkolenie organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy. Swój pierwszy kurs będzie miał na W Brzegu zatrudnienie w ten spopoczątku maja. Ten zużyty trafi na sób może znaleźć kilkanaście osób złom. - dodaje Ziobrowska-Kowalik.


Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

Numer 78.

Advertisement