Page 1

niezb@dnik Tygodnik regionalny I numer 60 I

I 6 grudnia 2013 03 > K-Koźle

06 > Rożniątów

12> Gościęcin

300 tysięcy złotych zapłonie na ulicach miasta


Numer 60

Niezbędnik Informacyjny

Radio Park FM ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie

Redaktor wydania: Bartosz Walat

Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Piotr Pękala Bartosz Walat

SPIS TREŚCI:

ZDJĘCIE TYGODNIA:

02. Od redakcji 03. Cytat tygodnia 04. Budżet obietnic? 05. Rozmowa tygodnia: Marian Wojciechowski, wójt Reńskiej Wsi 06. Do Strzelec bez objazdu 07. Będzie nowy chodnik 08. Temat z okładki: 300 tysięcy złotych zapłonie na ulicach miasta 10. Stanisław maluje nogami 11. Zimowe mistrzostwa w pływaniu 12. Bryksy Cross 2013


Głosować może każdy wysyłając SMS o treści 8 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS) lub za pośrednictwem strony internetowej zwyklybohater.pl.

Myśli były drastyczne, ale nie żałowałem

CYTAT TYGODNIA

Karol Sztucki

Kędzierzyn-Koźle

W tym roku w ścisłym finale konkursu „Zwykły Bohater” znalazł się Karol Sztucki z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna wracał do domu, gdy po drodze spostrzegł kobietę wybiegającą w panice z oddziału banku. Jego reakcja była natychmiastowa - wbiegł do środka, starając się zatrzymać uciekającego złodzieja, który chwilę wcześniej ukradł z kasy 13 tysięcy złotych. W trakcie szamotaniny Karol został trzykrotnie ugodzony nożem. Doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ma niedowład ręki.


Budżet obietnic?

Kędzierzyn-Koźle

Katarzyna Martyniak

- To nierealne. 200 mln zł nam nie wystarczy - tak plany budżetowe prezydenta Kędzierzyna-Koźla ocenia opozycja. Krytyka spadła na przyszłoroczny plan wydatków, szczególnie inwestycji. Część miejskich radnych negatywna ocenia mnogość zadań, szczególnie projektów technicznych.

- Może lepiej wybrać trzy zadania i naprawdę je zrealizować od początku do końca, niż mydlić oczy nam i mieszkańcom: zrobimy wam wszystkie ulice na każdym osiedlu.

W obronie krytykowanego włodarza miasta stanęła Elżbieta Czeczot. - Nie wiem, kto już sobie robi tę kampanię wyborczą, bo kwestia absolutorium w ostatnim roku kadencji prezydenta już nie ma większego znaczenia. Popatrzmy na - Tylko w drogach planujemy 27 dokumen- to bardzo merytorycznie. tacji różnych ulic - wylicza Grzegorz Mankiewicz. - Są 64 dokumentacje, niektóre są Dyskusja na ostatniej sesji rady miasta wyniknęła m.in. z wykonaniem. To nie jest realne do zrobie- w kontekście konieczności usunięcia z tegorocznego bunia w roku przyszłym. A robić dokumen- dżetu kilkunastu zadań inwestycyjnych, których nie da się tacje tylko po to, aby odłożyć je na półki zrealizować. i sięgnąć po nie za trzy, cztery, pięć lat? To już przerabialiśmy. I wszyscy uważamy, że Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale także estetyka i odzyto są błędy i nie należy tak postępować. skanie terenu. W Kędzierzynie-Koźlu wyburzane są rozsypujące się kamienice, zrujnowane budynki i zdewastowane Radny chce odpowiedzi, ile ma kosztować obiekty. Na liście do rozbiórki są m.in. zapomniane budynki realizacja tych planów. w kozielskim porcie. Więcej na www.radiopark.com.pl


Kliknij na zdjęcie, aby posłuchać rozmowy

ROZMOWA

Marian Wojciechowski

Reńśka Wieś

Zameczek i park mają trafić w prywatne ręce. To recepta samorządu na ratunek dla zabytku. Urokliwe miejsca podkozielskiego Komorna trafią pod młotek. Niegdyś szkoła wraz z otoczeniem była pod kuratelą kędzierzyńskiego starostwa. Powiat nie miał pieniędzy na remonty, placówce groziła też likwidacja. Wtedy przejęła ją gmina. Teraz zamierza wyodrębnić część terenu.


Do Strzelec Opolskich bez objazdu

Bartosz Walat

Rożniątów

Przez osiem miesięcy nieczynna była droga wojewódzka 409, która łączy Gogolin ze Strzelcami Opolskimi. Odcinek został otwarty w piątek, ale dziś znów przyblokowano przejazd. Dlaczego?

Inwestycja pochłonęła ponad 37 milionów złotych. Między innymi dlatego, że oprócz nawierzchni, poprawiono jakość poboczy i chodników. - Mamy wyremontowane 14 kilomentrów drogi. Przechodzimy przez siedem miejscowości. W każdej są nowe chodniki, nowe bariery, nowe odwodnienia, nowe przepusty. Powstały także zatoczki autobusowe i wysepki, które poprawią bezpieczeństwo - wymienia Dariusz Gajda, dyrektor działu technicznego w firmie „DROG-BUD”.

Ponad pięćdziesiąt osób: samorządowców, wykonawców i mieszkańców uczestniczyło w uroczystości przecięcia wstęgi. Wszyscy pojawili się w Rożniątowie, gdzie 11 marca rozpoczęto prace. - To była największa inwestycja tego roku - tłumaczył Bogdan Zdanie o inwestycji zabiera także Inspekcja Transportu DroPaliwoda, dyrektor Zarządu Dróg Woje- gowego, bo jak zaznacza jej przedstawiciel, powstały punkt wódzkich w Opolu. kontroli pojazdów ma być gwarancją, że nawierzchnia nie zostanie szybko zniszczona. - Droga ma wyjątkowe znaczenie, bo jest równoległa to autostrady. Zazwyczaj śred- Podczas realizacji budowy nie natrafiono na trudności. Wynie natężenie ruchu to pięć tysięcy pojaz- konawca zauważył jedynie, że w miejscowości Niwki był dów, ale gdy na A4 jest jakieś zdarzenie, problem z podmokłym terenem, dlatego na tym odcinku natężenie wrasta do 15 tysięcy. konieczna była dodatkowa aparatura odwadniająca.


Powstanie chodnik

W ostatnich pięciu latach mieszkańcy doliczyli się aż czte- jednym z ostatnich, które zostaną wykonarech śmiertelnych potrąceń. Taki jest bilans zdarzeń na dro- ne z funduszy unijnych na lata 2007-2013. dze wojewódzkiej 416, która przebiega przez Pietną. To spory sukces, bo do tej pory próbowano przesunąć tę inwestycję na kolejne rozdaGłównym problemem jest brak chodnika, co wydaje się nie unijne. Zadanie ma kosztować około 15 wyjątkowo niebezpieczne podczas masowych imprez w lo- milionów złotych. kalnej dyskotece. Dziś już wiadomo, że kilkunastokrotne interwencje mieszkańców przyniosą efekt, bo Zarząd Dróg Policja przeszukuje bazy danych z osobaWojewódzkich już szykuje się do przebudowy tego odcin- mi zaginionymi, ponieważ wciąż nie wiaka. - Budowa uwzględni powstanie chodnika oraz zatoczek domo, kim była osoba, którą znaleziono autobusowych - zapowiada Bogdan Paliwoda, dyrektor Za- w okolicach Pietnej koło Krapkowic. We rządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. wtorek (3.12) leśnicy natrafili tam na ciało wisielca. Do śmierci człowieka musiało - Bezpieczeństwo tych niechronionych uczestników ruchu dojść około dwóch lat temu. Tak przynajjest dla nas priorytetem, ale potrzeb w tym zakresie jest mniej ocenili kryminalni, którzy wstępnie mnóstwo. Zawsze bierzemy pod uwagę natężenie ruchu, zbadali znalezione zwłoki. - Ciało znajilość korzystających oraz szanse na uzyskanie współfinan- dowało się w miejscu bardzo zakamuflosowania z budżetu gminy. wanym - informuje Jarosław Waligóra, rzecznik policji w Krapkowicach. Wciąż Zadanie ma zostać wykonane w przyszłym roku. Będzie nieznana jest płeć ofiary.

Pietna

Bartosz Walat


300 tysięcy złotych zapłonie na ulicach

Temat z okładki

Katarzyna Martyniak

Mikołaj na gałązce, anioł, dzwonki z kokardą i choinka z prezentami - ozdobionych zostanie około 200 latarni, kilka ulic, drzew i rynek. Co może zapierać dech w piersiach, kiedy mowa o świątecznej iluminacji Kędzierzyna-Koźla? Na pewno kwota prawie 300 tys. zł. - Po co ta cała dekoracja, skoro nie jest włączana - takie głosy płynęły w ubiegłym roku pod adresem bożonarodzeniowych dekoracji. Jak będzie teraz i dlaczego na dokumentach widnieje kwota prawie 300 tys. zł za rozświetlenie ulic? - Jest to umowa kilkuletnia - tłumaczy rzecznik magistratu Jarosław Jurkowski i dodaje, że w tym roku kończyła się poprzednia umowa na montaż, obsługę i konserwację iluminacji. Do 2017 roku usługę wykonywać ma ta sama firma, ale za wyższą cenę. - Poprzednie zle-

cenie pochodzi sprzed kilku lat i ceny się zmieniły - wyjaśnia Jurkowski. Rocznie Kędzierzyn-Koźle chce przeznaczać na dekorację ulic ok. 70 tys. zł. Mimo, że miasto wyda więcej pieniędzy, rewolucji nie będzie. Jedyna nowość pojawi się w Śródmieściu. - Ustrojenie drzewa lub drzew w pobliżu hali sportowej „Śródmieście” w okolicy skrzyżowania ulicy Wojska Polskiego oraz al. Jana Pawła II. Pozostałe miejsca to te, do których kędzierzynianie już przywykli. Będą to główne ciągi komunikacyjne na największych miejskich osiedlach. Tradycyjnie świąteczny nastrój zagości m.in. na ul. Piastowskiej, Kozielskiej, Jana Pawła II, Tuwima, Waryńskiego, a także kozielskim rynku. Przystrajana jest fontanna, ale także latarnie, a między budynkami na kilku ulicach rozwieszane świetlne ozdoby. Część z nich jest własnością miasta, pozostałe są wypożyczane. Wszystkie nieco już wysłużone , nie pojawia się tez żaden element zaskoczenia. Czy to


się może zmienić? - Część ozdób świątecznych będzie nowa, co wynika z faktu, że te używane dotychczas się niszczą. W umowach z wykonawcami zawierami taki zapis, że jeżeli coś się zużyje to wykonawca ma obowiązek to uzupełnić. Firma, która będzie przez kolejne lata rozświetlać świątecznie Kędzierzyn-Koźle nie miała konkurencji. Nikt inny nie wystartował w przetargu. Świąteczna iluminacja ma być montowana w najbliższych dniach. Elementem wystroju Kędzierzyna-Koźle będzie nie dłużej niż do 15 stycznia.


Stanisław maluje nogami. Uczy, jak żyć

Bartosz Walat

Krapkowice

Stanisław urodził się bez rąk. Od dzieciństwa maluje ustami i nogami. Kiedyś pewien dziennikarz spytał go, co by się stało, gdyby medycyna dała możliwość odbudowania pełnoprawności. Odpowiedział, że wtedy straciłby pracę. Obecnie maluje osiem prac na trzy miesiące. Pracuje bez przerwy. W dodatku podróżuje po całym kraju, aby dawać przykład. Jak sam mówi: - Jestem pełnosprawny w tym, co robię. - Większość prac, które na przykład tutaj są, to prace komercyjne, bo żyję z własnego talentu, z własnej pracy i sprzedaję te obrazy, jako kartki kalendarzowe. Troszeczkę trzeba na to patrzeć biznesowo. Ale posiadam prace, które zupełnie nie są na sprzedaż. Je chowam na sam dół szały.

Żona Stanisława Kmiecika podkreśla, że mąż odrzucił protezy: – Urodził się bez rąk, więc dla niego jest to naturalne. Wyobraźmy sobie, że nam teraz doczepią jakąś rękę na plecach. - Nie wierzę, że nie ma pan takich oporów żeby porozmawiać. Jest taki wewnętrzy niepokój, że można kogoś obrazić. Tymczasem każdego trzeba traktować tam samo, normalnie rozmawiać i w normalny sposób się zachowywać. My zachowujemy się bardzo naturalnie i zazwyczaj po pierwszej minucie ta bariera znika. Spotkanie ze Stanisławem i Moniką zorganizowano w Krapkowicach przy okazji III Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. - To ludzie małych sukcesów – tłumaczy starosta Maciej Sonik. Podczas wydarzenia swoje stanowisko zaprezentował między innymi Powiatowy Urząd Pracy, który obecnie oferuje płatne staże dla osób niepełnosprawnych. W samym starostwie zatrudnienie tych osób przekroczyło już 6% całego personelu.


Medaliści Mistrzostw Polski. Zawodnicy, którzy z powodzeniem startują na imprezach rangi europejskiej. Z drugiej strony młodzi sportowcy, dla których udział w zawodach tego typu to stresujący debiut. Pływacy z całej Opolszczyzny rywalizowali w Kędzierzynie-Koźlu. Na krytej pływalni przez dwa dni odbywały się Zimowe Mistrzostwa Okręgu Opolskiego w pływaniu.

VIDEO TYGODNIA

Kędzierzyn-Koźle

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć materiał filmowy:


Gościęcin

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  
Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

60. numer

Advertisement