Page 1

niezb@dnik

Do galerii autobusem. Z osiedla piechotÄ… Tygodnik regionalny I numer 46 I 09 sierpnia 2013


spis treści: 03. Od redakcji 04. Do galerii autobusem

06. 997 07. W skrócie 08. Cytat tygodnia GOŚĆ DNIA: Sabina Nowosielska

Radio Park FM ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Redaktor wydania: Bartosz Walat Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Piotr Pękala

10. „Deadline” coraz bliżej 11. Zlot motocyklowy 12. U 17 Kobiet 12. Podium bez zmian

02


od redakcji: Szanowni Państwo! Wiadomo już, że powrót do pracy i szkoły po wakacjach nie obędzie się bez problemów. Od 12 sierpnia rozpocznie się remont strategicznego mostu w Sławięcicach. To odetnie połączenie Kędzierzyna-Koźla z autostradą. W dodatku - rozkłady jazdy wylądują w koszu na śmieci, bo użytkownicy wszystkich linii autobusowych będą się musieli dostosować do nowych rozkładów. Opracowany system ma być korzystny dla niektórych dzielnic, ale nie wyobrażamy sobie, aby wszyscy byli zadowoleni.

Śmieci też trzeba wystawiać częściej. Wyśpijcie się zawczasu.

niezb@dnik 03


Do galerii autobusem

Autobusy dosłownie wożą jedynie powietrze, część kursów pokrywa się, a wydostanie się w weekend z Żabieńca graniczy z cudem.

Kurs do galerii handlowej, ‚13” do przyspieszenia, podział weekendów, skrócenie części linii - wiemy, jakie zmiany w miejskiej komunikacji szykują się w Kędzierzynie-Koźlu. Dla pasażerów MZK jesień będzie rewolucyjna.

dzone w 2011 roku oraz w bieżącym (w kwietniu), wskazują, które kursy nie cieszą się zainteresowaniem. Ilości osób zainteresowanych są w kilku przypadkach bardzo małe. To sprawia, że utrzymanie kursów jest nieopłacalne.

PKS Koźle - PKP Kędzierzyn - to główna linia migracji pasażerów czerwonych autobusów. Tu gruntownej przebudowy nie trzeba. Gorzej jest na pozostałych trasach. Autobusy dosłownie wożą jedynie powietrze, część kursów pokrywa się, a wydostanie się w weekend z Żabieńca graniczy z cudem. To ma się zmienić. Miasto na nowo układa plan transportu autobusowego.

Powstały już pierwsze szkice rozkładów jazdy, które miałyby zawisnąć na przystankach po wakacjach. Urzędnicy wciąż pracują nad ostateczną wersją.

- Zmiana rozkładu jazdy jednej lini ma wpływ na pozostałe. Trzeba synchronizować linie tak, aby umożliwić przesiadki. Na chwilę obecną - po korektach, które obowiązują od czerwca - linia nr 9 i 1 nie będą zmieniane. Pozostałe są - Można powiedzieć, że przede w jakiś tam sposób korygowane. wszystkim ekonomia, ale nie do - wyjaśnia Maciej Barć, kierowkońca. Badania, które były prowa- nik wydziału działalności gospo-

darczej urzędu miasta. W planie jest przede wszystkim skrócenie linii tzw. szkolno-pracowniczych. Wśród pozytywnych aspektów poprawa komunikacji w trzech dzielnicach. - Od września na pewno zacznie funkcjonować nowa linia. „Szóstka” będzie obsługiwać osiedle Rogi, Zachód, Stare Miasto i Południe. Sytuacja powinna się diametralnie zmienić dla osiedli Lenartowice i Żabieniec. Przede wszystkim będą obsługiwane w dni wolne. Do października zapaść mają decyzje odnośnie pozostałych linii. Równolegle w rozkład wplatane będą przystanki w rejonie galerii handlowej. Inwestor właśnie otrzymał zgodę na przejazd autobusów ‚łącznikiem”. - Przystanków będzie cztery. Po dwa w każdym kierun-

04


ku. Sugerowane linie to „dwójka” i „dziewiątka”. Wnioskodawca proponował, aby połącznie działało od godziny 9:00. Pozostaje pytanie, czy to będą jedyne linie. Przy obecnie proponowanym założeniu, najtrudniej tym autobusem w rejon marketów będzie się dostać mieszkańcom właśnie osiedla Pogorzelec. Kursy „2” i „9” biegną tak, że w grę wchodzić będzie tylko alternatywny transport. Najbardziej interesująca wydaje się propozycja, by ‚trzynastka” była najszybszą linią w Kędzierzynie-Koźlu, kursującą między dwoma najbardziej obłożonymi przystankami. Wówczas autobusy odjeżdżałyby o stałych porach, np. co 20 minut. To jedno z rozwiązań podyktowanych wynikami badań. Nie wiadomo, czy uda się przeforsować ten pilotażowy projekt. KM


997 Pobicie, nieodpowiedzialny rodzic, gwałt?

W centrum Kędzierzyna-Koźla 29-latek miał dźgnąć kobietę, a potem podduszać ją poduszką. - Działanie w celu pozbawienia życia drugiej osoby – tak to, co wydarzyło się w niedzielę nad ranem w jednym z mieszkań ocenia prokuratura i stawia zarzut usiłowania zabójstwa. Należy obecnie sądzić, że zdarzenie miało charakter osobisty. Na wniosek śledczych mężczyzna został aresztowany. - Przyznaje się, choć we fragmentach przedstawia inną wersję sytuacji.

W upalny dzień zabrała dzieci nad wodę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 39-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla była totalnie pijana, a dwójka chłopców 4kąpała się w rzece. O zdarzeniu policjantów zaalarmowali świadkowie.

Gdy na miejscu pojawili się funkcjonariusze kobieta zaprzeczała, że ma pod opieką dzieci - relacjonuje Hubert Adamek z kędzierzyńsko-kozielskiej policji. - Podczas tej rozmowy podszedł 7-latek, który – Mamy mocne dowody – powie- okazał się jej synem. Starszy kąpał dział Radiu Park szef Prokuratury się w tym czasie w rzece. Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu Eugeniusz Węgrzyk. Nieoficjal- Po zbadaniu alkomatem okazanie wiadomo, że mieszkaniec Kę- ło się, że kobieta była nietrzeźwa. dzierzyna-Koźla i ranna kobieta Miała 3,3 promila. Sprawa znajdzie w przeszłości byli parą. KM swój finał w Sądzie Rodzinnym. PP

Aresztem dla 17-latka i pobytem w szpitalu dla jego rówieśniczki zakończyła się wspólna zabawa w Pokrzywnicy. O to, co działo się w rejonie dyskoteki w nocy z 2 na 3 sierpnia, dopytywała Katarzyna Martyniak. - Śledczy zbyt wiele o sprawie nie mówią. Jak tłumaczą - ze względu na dobro dziewczyny. Nastolatkowie są mieszkańcami powiatu kędzierzyńśko-kozielskiego.. Bawili się na jednej z lokalnych dyskotek. Po ich wyjściu - interweniowała policja - relacjonuje. - Pokrzywdzona była hospitalizowana, a nastolatek jest oskarżony o gwałt. Przyznaje się do kontaktu seksualnego, ale bez porzemocy mówi Eugeniusz Węgrzyk. KM

06


W skrócie:

Niebezpieczny pożar na skraju lasu w Kędzierzynie-Koźlu. Płonęła sucha trawa. Mało brakowało, a ogień przeniósłby się na pobliski las. Trzeba było uruchomić zrzuty wody z powietrza.

Wydłuży się czas podróży koleją ze Strzelec Opolskich do Opola. Ale tylko chwilowo. Docelowo podróż do stolicy województwa skróci się o 15 minut. W powiecie strzeleckim i krapkowickim ruszył remont linii kolejowej nr 132. Wymiana Strażacy przyjęli zgłoszenie w piątek torowiska już się rozpoczęła, a to tuż po godz. 14.00. Ogień pojawił się oznacza, że już teraz pociągi będą w obrębie byłej stacji kolejowej na się poruszać wahadłowo, tylko po osiedlu Azoty. - Przy takiej pogo- jednym torze. dzie ten pożar mógł się przerodzić w bardzo niebezpieczną sytuację Prace remontowe na trasie Błotni- przyznaje Leszek Morkis z PSP ca Strzelecka - Opole Groszowice w Kędzierzynie-Koźlu. - Trawa obejmują linię o długości 35 km paliła się na odcinku 200 metrów. wraz z siecią trakcyjną, remontem Podstawowe zastępy często natra- wiaduktów, przepustów oraz bufiają na bariery terenowe. Stąd wy- dową urządzeń diagnostycznych korzystanie samolotów typu Dro- wykrywających awarię wagonów. mader - dodaje. W efekcie prac, podróż pociągiem z Wrocławia do Katowic skróci się Zagrożenia już nie ma. KM do około 1 godziny i 50 minut. BW

07

We wtorek kilkanaście minut po godzinie 15:00 doszło do rozszczelnienia instalacji amoniaku na terenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Do akcji przy ulicy Mostowej wezwano kilkanaście wozów straży pożarnej. Wśród zadysponowanych jednostek był m.in. pojazd chemiczny i nośnik kontenerowy. Rzecznik ZAK Alicja Górska potwierdza, że doszło do zapalenia reaktora na instalacji amoniaku. - Zadziałały wszystkie procedury bezpieczeństwa. Nikomu nic się nie stało. Sytuacja została już opanowana - relacjonowała o 15:40. Przyczynę awarii zbada zakładowa komisja. KM


cytat tygodnia: „Inicjatorzy referendum przepraszają Tomasza Wantułę” Fragment treści ulotek, jakie rozdali inicjatorzy referendum w Kędzierzynie-Koźlu.

08


rozmowa tygodnia: Po minionym pozostał niedosyt. Tymczasem teraz ruszają przygotowania do kolejnego sezonu siatkarskiego. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła treningi. Równocześnie trwają końcowe prace nad ustaleniem kwestii organizacyjnych. Wiadomo już, że hala będzie mogła pomieścić o 300 kibiców więcej. Sabina Nowosielska, prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Kliknij na zdjęcie, aby posłuchać rozmowy.

09


„Deadline” coraz bliżej Co dalej z obwodnicą? Nysa dostała pieniądze.

Coraz bliżej terminu, który znacząco oddali budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Wciąż nie ma deklaracji rządu, co do możliwości finansowania, ale - zdaniem posłanki Brygidy Kolendy-Łabuś nastąpiła zmiana priorytetów. Niegdyś na pierwszym miejscu w województwie były obwodnice Nysy oraz Niemodlina. - Szanse Kędzierzyna na obwodnicę wzrosły – uważa parlamentarzystka z Kędzierzyna-Koźla.

skala zagrożeń przedstawione na spotkaniu z premierem miały rzucić nowe światło na sprawę północnej nitki.

Tymczasem poseł PO Leszek Korzeniowski ma dobrą wiadomość dla mieszkańców Nysy. Wiceminister transportu zapewnił go, że obwodnica miasta, będąca jedną - Chciałam żeby ten materiał una- z najbardziej wyczekiwanych inocznił pewne fakty. Niepodwarzal- westycji drogowych w regionie, bęne fakty. No i zrobił wrażenie. dzie budowana.

Jeśli procedura budowy obwodnicy nie ruszy do 16 kwietnia 2014 r., trzeba będzie powtórzyć cały proces uzyskiwania potrzebnych pozwoleń, a to oddali inwestycję. Rozpoczęcie tego proseu od nowa - Dzisiaj mi się zarzuca, że to ja to jest co najmniej rok. To jest inspowodowałam zmianę tych prio- westycja liniowa, która ciągnie za rytetów. Ale przecież nie na zasa- sobą korowody proceduralne. dzie tupania nogami, ale na zasadzie argumentów. Póki co, żadne deklaracje nie padły. Sytuację komplikuje rekonstrukcja To skrupulatne wyliczenia oraz budżetu.

W piątek Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak spotka się w Nysie z władzami samorządowymi i parlamentarzystami z woj. opolskiego. Tematem rozmów będzie budowa obwodnicy Nysy. Relację z konferencji oraz opinię ministra na temat obwodnicy Kędzierzyna-Koźla można znaleźć na portalu: www.radiopark.com.pl KM

10


Z o b a c z n aj c i e k aw s z ą re l a c j ę w i d e o. K l i k n ij n a z dj ę c i e :

Słuchaj nas, wybierz i zagłosuj O s t at n i e n ot ow a n i e Int e r n e t ow e j L i s t y P r z e b oj ów :

1

2

3

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you