Page 1

DZIELNICA I MIASTO I POWIAT I REGION

niezb@dnik

piszemy o tym, o czym mówi się w regionie

Tygodnik regionalny I numer 25 I 22 luty 2013

Miasto przeniesie się w wirtualny świat? Za 6 milionów złotych

Jakie auto dla prezydenta? Typujemy modele s.2 Znamy skład komisji konkursowej

s.4

Bezdomny sąsiad prezydenta Wantuły s.5 Ostatni bastion kultury jest zagrożony

s.6


T

emat z okładki:

Jakie auto dla prezydenta? Typujemy modele Wysłużona Honda idzie w odstawkę. Czas na nowy, elegancki wóz. Czym na służbowe spotkania będzie jeździł prezydent Kędzierzyna-Koźla? Dowiemy się niebawem. Tymczasem już teraz można wytypować kilka modeli. Poprosiliśmy właściciela jednego z miejscowych komisów, by zerknął na specyfikację zamówienia. Jak ocenił, w grę może wchodzić niemieckie auto.

Skąd konieczność kupna nowego samochodu? – Licznik pokazuje 321 tysięcy km, całe zawieszenie tłucze, popękana jest też tapicerka – słyszymy w urzędzie od tych, którzy mieli okazję korzystać z auta. - Samochód jest w dyspozycji nie tylko prezydenta, ale i całego urzędu – dodaje Jurkowski.

- Jest to generalnie auto do użytku służbowego. Najczęściej korzysta z niego prezydent, ale jeśli jest pilna potrzeba, korzystają z niego - Skoda albo któryś z volkswagenów. Najprawdopodobniej passat sedan lub pas- także szeregowi pracownicy. O ile jest powód sat cc. Świadczy o tym fakt, że jest tutaj sys- merytoryczny. tem ESP/ASR. ESP jest kojarzony wyłącznie z tą marką. Inne mają swoje oznaczenia - zaznacza.

Na nowy wóz w miejskiej kasie zabukowano 100 tysięcy złotych. - Nie ma tu jakichś specjalnych szaleństw – podkreśla rzecznik prezydenta Jarosław Jurkowski dodając, że największy nacisk został położony na bezpieczeństwo. - Auto określonej wartości, ale bez klimatyzacji? To już musiałoby być produkowane na specjalne zamówienie. Pewne rzeczy są już w pakiecie. I w cenie.

Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu osobową Hondę nabył 11 lat temu, płacąc wówczas 65 tysięcy złotych. Ile będzie kosztowało nowe auto? To się okaże po otwarciu ofert zgłoszonych do przetargu. Najczęściej wygrywa najniższa, ale jeśli pułap 100 tysięcy złotych okaże się niewystarczający urząd może przetarg unieważnić lub zdecydować się na dołożenie brakującej kwoty. KM, TM

niezb@REKLAMA dnik


Samochód ma być wyprodukowany w 2012 roku. Musi mieć nadwozie typu sedan. Kolor, który wchodzi w grę to srebrny metalik. Moc silnika określono na co najmniej 150 koni. Pojazd musi mieć felgi aluminiowe o rozmiarze nie mniejszym niż 16 cali. Auto musi być wyposażone w dwustrefową klimatyzację, komputer pokładowy, system audio CD/MP3 z nawigacją.

R

ozmowa tygodnia: W poniedziałek naszym gościem była Janina Okrągły. Wizyta w dobie zmian w kędzierzyńsko-kozielskim SP ZOZ - miała szczególny charakter. Posłanka należy bowiem do sejmowej komisji zdrowia.

Janina Okrągły, posłanka Platformy Obywatelskiej. Chcesz posłuchać rozmowy? Kliknij na zdjęcie.

03 niezb dnik @

Podczas styczniowej wizyty zaznaczała, że szpital w Kędzierzynie-Koźlu doczeka dobrych czasów. Nie braknie pieniędzy na zabiegi, a pacjenci nie będą odsyłani z kwitkiem. Czy zmieniła zdanie?


S

amorząd:

Znamy skład komisji konkursowej Burzę wokół wyboru nowego dyrektora SP ZOZ rozpętało poniedziałkowe spotkanie zarządu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Dlaczego? Marek Piasecki opuścił zebranie. Zrobił to w momencie, gdy starosta Artur Widłak chciał wprowadzić punkt dotyczący wybrania formuły konkursowej.

W kędzierzyńsko-kozielskim starostwie odbyło się spotkanie zarządu powiatu. Wiadomo, że pojawił się na nim Marek Piasecki, który zbagatelizował dwa ostatnie zebrania. Z poniedziałkowego - wyszedł. Na środowym był nieobecny, więc musiało zostać odwołane.

Starosta Artur Widłak postawił sprawę na ostrzu noża. - Sytuację odczytuję jako celowe blokowanie sprawy - mówił we wtorek. - Jeśli nie zmieni się postępowanie pana Piaseckiego, będę się zastanawiał czy nie zweryfikować składu zarządu o jego osobę.

Podczas piątkowego (22.02) spotkania wybrano skład komisji konkursowej dla wyboru dyrektora SP ZOZ. - Zrezygnowaliśmy z klucza klubowego. Wywołało to zbyt wiele kontrowersji. Zdecydowaliśmy się na wybór przedstawicielstwa organu - informuje starosta Artur Widłak:

Jaki był powód opuszczenia zarządu? - Fakt, że radni mieli się zapoznać z opiniami prawnymi dopiero na wtorkowej (26.02) sesji. To jednak nie wszystko.

- Przewodniczącym komisji jestem ja, czyli starosta powiatu, członkowie z ramienia organu: Henryk Chromik i Dorota Tomala, lekarzem: Jacek Wierzyński - wylicza.

- Poprosiłem o przesunięcie terminu głosowania, bo zaraz po odwołaniu dyrektora z panią wicestarostą - poprosiliśmy wojewodę o to, aby stwierdził czy uchwała odwołująca pana Anatola Majchera i powierzająca stanowiska panu Andrzejowi Mazurowi jest zgodna z prawem. Otrzymałem odpowiedż, że postępowanie wyjaśniające jest w trakcie i zakończy się do 21 lutego - mówił Marek Piasecki.

Wiadomo, że w poniedziałek wybrany zostanie nowy przedstawiciel rady społecznej SP ZOZ. Dlaczego?

We wtorek starosta pokazał dokument, który wyjaśnia tę sprawę. - O wpisie do KRS nikt wczoraj nie wspomniał - zaznaczył Piasecki.

- Ponieważ ja byłem przedstawicielem. W obecnej sytuacji rezygnuję z tej funkcji. Piąty członek zostanie wybrany w poniedziałek, podczas najbliższego posiedzenia rady. Komisja konkursowa spotka się w przeciągu dwóch tygodni. Ustalone zostaną procedury, regulamin, a także wykaz mediów, w których ogłoszony zostanie nabór na fotel dyrektora. BW

niezb@dnik

04


I

nterwencja:

”Sąsiad prezydenta” rozpocznie dyskusję?

- Ten bezdomny będzie dzisiaj sprawdzony – obiecuje Straż Miejska. Na drugi dzień od umieszczenia w sieci filmu z bezdomnym z Kłodnicy, służby postanowiły zainterweniować.

Pozostała część tych bezdomnych przebywała na ogródkach działkowych.

Danuta Ceglarek, szefowa MOPS:

- Większość bezdomnych odmawia pomocy, a najczęściej powodem jest uzależnienie - Ja już rozmawiałem z MOPS-em w tej sprawie. My błyskawicznie od alkoholu – mówi Grzesik. przekazujemy informację - zapewnia zastępca kędzierzyńsko-kozielskiej straży, Grzegorz Grzesik. To reakcja na materiał video pod tytułem „Bezdomny sąsiad prezydenta Wantuły”, który ukazuje warunki życia, jakie dalekie są od jakichkolwiek standardów.

- Jest człowiekiem wolnym, dokonuje takiego wyboru, że nie chce takiej pomocy. Takiej osobie nie można na siłę pomagać. Ja rozumiem, że my mu współczujemy, ale zawsze ma takie prawo, żeby udać się do MOPS-u i otrzymać pomoc.

- Ja już byłem u prezydenta. Ja jestem budowlaniec, niech dadzą mi jakoś pokój z kuchnią, a ja sobie wyremontuję, bo potrafię to robić. Temat nabiera wyjątkowego wydźwięku w kontekście raportu, jaki stworzyli strażnicy miejscy. Według ich wiedzy - w Kędzierzynie-Koźlu dachu nad głową nie ma ponad setka osób, z czego tylko jedna trzecia znalazła schronienie w sławięcickim Monarze.

05 niezb dnik @

Strażnicy deklarują, że reagują na każdy sygnał, informują bezdomnych o formach pomocy, jednak nie są w stanie działać wbrew ich woli. KM

Bohater filmu jest nam znany i korzysta ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ma przyznany zasiłek – przyp. red.). Nie wyraża zgody na pobyt w placówce dla bezdomnych w Sławięcicach.

Jak się dowiedzieliśmy, mężczyzna pojawił się dzisiaj w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ale był nietrzeźwy. Polecono mu, by po pobranie świadczeń zgłosił się, gdy wytrzeźwieje.


S

połeczeństwo Zbliża się termin zapisów dzieci do miejskich przedszkoli w Kędzierzynie-Koźlu. Zainteresowani rodzice odpowiednie wnioski powinni składać od 1 do 15 marca.

Wkrótce ruszają zapisy do przedszkoli Ostatni bastion kultury zagrożony? Lech na os. Blachownia do zamknięcia? Brakuje pieniędzy na utrzymanie budynku. Pojawiła się więc propozycja, by działalność kulturalną przenieść się w inne miejsce. Mieszkańcy obawiają się likwidacji placówki. - Nie wyobrażam sobie, by takie miejsce zostało zamknięte – mówi radny miejski z Blachowni, Łukasz Szostak.

- Dom Kultury Lech to chyba ostatni bastion kultury na takim peryferyjnym osiedlu, jakim jest Blachownia. Odbieram takie wrażenie, że z każdym rokiem coś tracimy. Miasto nie pokazuje, że pamieta o tych mieszkańcach. MOK twierdzi, że o likwidacji nie ma mowy, ale potwierdza, że rozważa rezygnację z dotychczasowej siedziby. Borykamy się z wysokimi kosztami utrzymania obiektu – przyznaje dyrektor Beata Malajka. - Przykręciliśmy nieco kurki ogrzewania i w związku z tym, część dzieci jest przeniesiona do Domu Kultury „Chemik”. Zajęcia odbywają się w ograniczonym zakresie, ale liczę na to, że tylko w tyn okresie zimowym, a na wiosnę ruszymy pełną para, tak jak do tej pory. By jednak temat nie powrócił kolejnej zimy, konieczne jest rozwiązanie. W grę wchodzą dwa wyjścia – osobne ogrzewanie dla budynku lub zwiększona dotacja miasta dla MOK-u na pokrycie wysokich rachunków. KM

- Rekrutacja odbywa się wciąż w systemie tradycyjnym. Należy pobrać karty ze stron internetowych miejskiego zarządu oświaty bądź ze stron przedszkolnych. Możliwe jest to też w sekretariatach poszczególnych oddziałów - mówi Katarzyna Dysarz. W placówkach na pewno znajdzie się miejsce dla 5 i 6-latków, które podlegają obowiązkowi przedszkolnemu. O tym czy młodsze dziecko zostanie zapisane decydować będzie regulamin naboru. - Preferujemy rodziców obojga pracujących, matki samotnie wychowujące i pracujące. Ogólnie mówiąc: osoby, które są naszymi mieszkańcami i nie mają co zrobić ze swoim dzieckiem, bo pracują. Wiadomo już, że wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 3 kwietnia. PP

niezb@dnik

06


Kliknij na zdjęcie. Zobacz relację

07 niezb dnik @


K

ultura:

23 luty SPOTKANIE O godzinie 16.15 MBP zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach rodzinnych czytanek, tym razem pt. ‚Żółta żaba żarła żur...’ . Spotkanie poświęcone będzie odchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji uczestnicy zastanowią się nad wartością języka ojczystego, będą także konkursy językowe: na najlepszego opowiadacza, mistrza wymowy najtrudniejszych słów oraz pięknego czytania, które poprowadzi Joanna Pakuła. KONCERT W Hali Widowiskowo-Sportowej „Azoty” nie lada wydarzenie. Na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej zaprasza Prezydent Miasta Tomasz Wantuła. Muzycy wystąpią pod batutą Bartosza Żurakowskiego. Start o godzinie 17:00.

KONCERT Klub Wokalisty, prowadzony przez Żanety Plotnik, zaprasza na recital utalentowanych wokalistek Adelaide Di Maggio i Jadwigi Koziołek. W programie nastrojowe utwory jazzowe w języku polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim. Wydarzenie odbędzie się w Krapkowickim Domu Kultury o godzinie 17:00.

GADETH, BRUCE`A DICKINSONA, SEPULTURY, PARADISE LOST, SLAYERA a na ich płytach wśród gości znaleźć można Edytę Bartosiewicz, Kazika Staszewskiego, Tomka Lipnickiego z Illusion, Patrycję Kosiarkiewicz. Start o godzinie 20:00.

Wydawca:

24 luty KABARET Każdy występ Jerzego Kryszaka jest wydarzeniem nadzwyczajnym i niepowtarzalnym. Siła jego satyry bierze się stąd, że spotyka się bezpośrednio z publicznością i angażuje ją w swoje skecze,czym buduje niepowtarzalną atmosferę. Aktor umiejętnie wciela się w postać którą naśladuje. Gestykuluje, zmienia głos, akcentuje np. krzycząc - po prostu stwarza niepowtarzalne widowisko, na którą publiczność reaguje śmiechem i brawami. Tak też będzie w Krapkowickim Domu Kultury o godzinie 16:00.

WARSZTATY

KONCERT

Kawiarenka „Sztukateria” zaprasza na Jam Session. Jest to propozycja dla wszystkich miłośników muzyki wszelakiej, którzy uwielbiają spędzać czas we własnym gronie, uczyć się od siebie i wymieniać doświadczeniem. Start o 18:00 w Domu Kultury „Koźle”.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na koncert grupy Acid Drinkers. Jego popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. W swojej historii zagrali ponad 1000 koncertów. Poprzedzali w naszym kraju występy m.in. DEEP PURPLE, ME-

ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24 Redaktor naczelny: Marek Wojciechowski Redaktor wydania: Bartosz Walat Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Tomasz Maciejewicz Piotr Pękala

REKLAMA

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

25. numer gazety Radia Park.

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

25. numer gazety Radia Park.