Page 1

DZIELNICA I MIASTO I POWIAT I REGION

niezb@dnik

piszemy o tym, o czym mówi się w regionie

Tygodnik regionalny I numer 22 I 01 luty 2013

Plac im. Lecha Kaczyńskiego.

?

Radna jest wicedyrektorem

Przychodnia w szpitalu ZAKSA zdobyła Puchar Polski

s.4 s.5 s.6


T

emat z okładki:

Plac im. Lecha Kaczyńskiego. „Za” - pół tysiąca imiennych podpisów, przeciwko - anonimowi internauci. Pomysł nadania imienia Lecha Kaczyńskiego placowi na os. Pogorzelec w Kędzierzynie-Koźlu nabiera tempa i od realizacji dzieli go tylko głosowanie rady miejskiej. Co na to mieszkańcy?

?

Gwardia Ludowa dawno poszła – usłyszałam na Pogorzelcu. Mieszkańcy nie widzą nic złego w zmianie nazwy placu. Sprzeciw pojawia się, gdy słyszą o propozycji, by na tabliczce zagościł Lech Kaczyński. - Przede wszystkim powinni się spytać mieszkańców. Pan Lech Kaczyński zapewne nie wiedział, gdzie jest Kędzierzyn-Koźle. Nam Gwardii Ludowej w ogóle nie przeszkadza. Te opinie nie zrażają inicjatorów projektu – a jednym z nich jest miejski radny Prawa i Sprawiedliwości, Adam Sadłowski. - To nie jest na siłę. Plac Gwardii Ludowej kojarzy się dwuznacznie. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć. Tam jest tylko kilka lokali z działalnoscią gospodarczą, więc koszt nie będzie zbyt duży. Mimo wszystko – szefowa rady miasta Elżbieta Czeczot chce poddać pomysł ocenie rady osiedla.

- Opinia jest niewiążąca, ale myślę, że mieszkańcy tego osiedla powinni swoją opinię wyrazić. Póki co, krytyka płynie głównie z forów internetowych. Anonimowi komentatorzy chcą, by pomysł trafił do kosza. Jednak pod protestem na Facebooku „Nie dla Placu Kaczyńskiego” z imienia i nazwiska podpisały się zaledwie 3 osoby. KM

niezb@REKLAMA dnik


ONI Fakt, że na Alei Róż nie rosną róże, a ulica Główna jest w Rogach, nie ma znaczenia. Śp. Lech Kaczyński dla miasta nic nie zrobił. Za to zachowajmy dla potomnych: 9 Maja, Gwardii Ludowej, Przodowników Pracy, Józefa Wieczorka, Lucjana Szenwalda i Dąbrowszczaków. To są nazwy ulic, na które zasługują mieszkańcy miasta. NIELEON Super pomysł. Teraz Mechaniczna Pomarańcza nie będzie się kojarzyć z Anthonym Burgessem tylko z Lechem. Już teraz mi się kojarzy z Żywcem, Łomżą i Lechem, ale po tej zmianie będzie jeszcze lepiej: Mówiąc : idziemy na Lecha będziemy szli do pomarańczy. Super panie Peczkis-Sadłowski. Wy to macie wyczucie. CAROL Proszę, nie....:( To już przesada. Dlaczego nie może się ten plac nazywać np. Placem Przyjaźni lub jakoś tak (jeśli już trzeba koniecznie zmieniać nazwę), tylko Lecha Kaczyńskiego..?? Nie dla wszystkich był bohaterem, nie wszyscy chcą go w ten sposób upamiętniać. Warto to wziąć pod uwagę Kochani Radni i może rozważyć nazwę całkowicie neutralną?? Chociaż pewnie tym komentarzem i tak nikt tam na górze się nie przejmie... Masz propozycję nazwy?

KOMENTUJ NA PORTALU

RADIOPARK.COM.PL

R

EFKA popieram pomysł zapytania mieszkańców, bo to nie radni tam mieszkają, tylko my. Z całym szacunkiem, co ma Lech Kaczyński wspólnego z naszym miastem, dzielnicą, życiem mieszkańców. Na placu mieści się przychodnia lekarska, klub fitness, to lokalny, osiedlowy plac, może nazwa też powinna bardziej Lokalna” bliża sercu mieszkańców. Nooo , chyba że radni PIS-u oprócz zmiany nazwy zagospodarują też kawał bezużytecznego pseudo trawnika, bo to chyba głupio, żeby na placu Kaczyńskiego sikały psy.

ozmowa tygodnia: Ośrodek Przygotowań Olimpijskich oraz Klub Jeździecki „Lewada” w Zakrzowie mają jedną z dwóch najważniejszych osób w polskim jeździectwie. Andrzej Sałacki został przewodniczącym Rady Polskiego Związku Jeździeckiego. Prezesa Lewady zdecydowaną większością głosów wybrała dziewięcioosobowa rada.

Andrzej Sałacki, Klub Jeździecki „Lewada” Chcesz posłuchać rozmowy? Kliknij na zdjęcie.

03 niezb dnik @

- Funkcję przewodniczącego będę pełnić przez cztery lata - informuje Andrzej Sałacki.


S

amorząd:

Jeździsz MZK? Nagrają, co mówisz Radna wicedyrektorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji doczekał się wicedyrektora. Została nim Olga Pokorska-Młodzińska, radna powiatowa PiS. Jak obsługują pasażerów? Czy rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy? Jakiego radia słuchają w kabinie? Jest wiele tajemnic, które dotyczą kierowców MZK. Wkrótce poznamy wszystkie odpowiedzi. System monitoringu obejmuje nową funkcję. - Wymienialiśmy uszkodzone rejestratory. Nowe urządzenia mają już możliwość zapisu audio. W większości autobusów takiego zapisu jeszcze nie ma. Ale rotacja kierowców jest tak duża, że każdy będzie miał okazję poczuć się, jak w programie typu reality show. Ze względu na to, wszyscy kierowcy musieli podpisać odpowiednią deklarację. - Pasażerowie są informowani, że autobus jest monitorowany. Jeżeli chodzi o kierowców, jest to ich miejsce pracy, więc zwróciliśmy im na to uwagę, żeby nie było do nas pretensji, że o czymś nie wiedzą. Jacek Król z zarządu MZK w Kędzierzynie-Koźlu zapewnia, że system jest pomocny tylko w wypadku aktów wandalizmu, kradzieży lub zaginięć. Co tydzień dochodzi do kilkunastu przypadków, kiedy to służby zwracają się z prośbą o udostępnienie nagrań. - Wpływają skargi na zachowanie kierowców. Często zdarza się też tak, że zgłasza się do nas policja lub sąd. Nowe rozwiązanie ułatwi dochodzenie swoich praw w przypadku, gdy kierowca okaże się opryskliwy. Jacek Król dementuje jednak informację, że rejestratory będą wykorzystywane jako podsłuch. BW

Na stanowisko został ogłoszony konkurs. Kandydaci musieli pochwalić się wyższym wykształceniem i co najmniej 3-letnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym – mówi dyrektor Zenona Kuś. - Zgłosiło się sześciu kandydatów. Dwóch nie spełniało warunków formalnych. Cztery zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Jedna się nie zgłosiła. Z trzech, jakie zostały przedstawione komisji musiała zostać wybrana jedna. W strukturach MOSiR-u nie było wcześniej takiego stanowiska. Teraz Olga Pokorska-Modzińska odpowiedzialna ma być m.in. za działania marketingowe. - Zakres działania będzie dość duży. Pomoc w marketingu firmy, opieka nad obiektami pływalni i hali „Śródmieście”, a także realizowanie zamówień publicznych. Umowa z wicedyrektorem podpisana została na czas określony. PP

niezb@dnik

04


Pomieszczenia zostały przygotowane i odebrane przez sanepid. Teraz czas na zgodę NFZ i w kozielskim szpitalu powstanie druga przychodnia lekarska. To oznacza, że w niedzielę i święta nie będzie trzeba już jeździć na osiedle Azoty.

Rodzinne Domy Dziecka Jeszcze w zeszłym roku - niepewny był los jednego. Obecnie powstały cztery. Mowa o rodzinnych domach dziecka w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Burza wokół placówek wywołana była proponowaną wysokością stawek za opiekę nad dziećmi. Wiadomo jednak, że w ostateczności rodziny zastępcze zaakceptowały warunki przedstawione przez powiat. - Ustawa mówi, że to jest najniższa z możliwych kwot, jakie można zaproponować. 2000 dotyczyłoprowadzeniarodzinnegodomu dziecka. 2600 w przypadku rodzin o charakterze pogotowia.

Przychodnia w szpitalu Przeniesienie punktu z Kłodnicy do budynku szpitala cieszy obecnego zarządcę SP ZOZ. Andrzej Mazur: - Ulokowanie tej pomocy w jednym obiekcie razem ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym ułatwi pacjentom dostęp do opieki specjalistycznej, która będzie za ścianą.

czekam na oddanie podpisanego dokumentu przez NFZ. Następnie podpiszę umowę ze szpitalem i zarejestruję tę komórkę w odpowienim rejestrze.

Dyrektor opolskiego biura firmy Falck nie precyzuje konkretnej W takiej sytuacji, rodziny będące daty otwarcia obiektu. Zapewnia wcześniej pogotowiem, muszą się jednak, że wszystkie formalności liczyć z mniejszymi wpływami. powinny zostać uregulowane w luElżbieta Czeczot tłumaczy to zało- tym. Piotr Kalociński: - Zakładam, że to będzie połowa lutego. Teraz żeniami nowej ustawy.

- Mamy informację, że remont się zakończy i od 15 lutego to miejsce będzie już czynne. Cieszy nas, że w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim będą dwa miejsca udzielania świadczeń. BW

Dyrektor PCPR zauważa, że forma rodzinnego domu dziecka zakłada także budżet na zatrudnienie dodatkowej pomocy. Dwanaście godzin prac gospodarskich i dziesięć w zadaniach wychowawczych ma zrekompensować mniejsze wynagrodzenia jednego z rodziców Opłacane będą także media. BW

05 niezb dnik @

Rzecznik opolskiego oddziału NFZ informuje, że otwarcie nastąpi 15 lutego. Beata Cyganiuk:


S

port:

ZAKSA zdobyła Puchar Polski Trójkolorowi rozpoczęli to spotkanie dość nerwowo, pozwalając Asseco rozwnąć skrzydła. Słaba gra w obronie oraz braki w wykorzystywniu kontr spowodowały, iż pierwszego seta na swoją korzyść zapisała drużyna ze stolicy województwa podkarpackiego.

W meczu finałowym rozgrywanym w Częstochowie nasi siatkarze pokonali Asseco Resovię Rzeszów 3:1. Po jedenastu latach przerwy Puchar Polski wraca do Kędzierzyna-Koźla. Chcesz posłuchać komentarzy trenera lub zawodników? Kliknij, na zdjęcie poniżej.

Od pierwszych akcji kolejnej partii na parkiecie kibice w Częstochowie mogli oglądać Antonin Rouziera, który zastąpił Dominika Witczaka. Trener Kowal próbował rotować składem, jednakże niewiele to zmieniło. Drugi set padł łupem siatkarzy z Kędzierzyna. Po 10 minutowej przerwie zawodnicy wrócili na parkiet. Końcówka trzeciej odsłony należała do ZAKSY, która popełniała zdecydowanie mniej błędów w ataku. Świetnie dysponowany był cały zespół, jendakże najjaśniejszą postacią w tym spotkaniu okazał się Felipe Fonteles. Brazylijczyk co chwilę popisywał się atomowymi atakami. W czwartym, jak się potem okazało ostatnim secie, wojnę nerwów w końcówce wygrali podopieczni Daniela Castellaniego. Przy stanie 23:23 serwis zepsuł Piort Nowakowski, a autowy atak Grzegorza Kosoka zakończył mecz. MP

niezb@dnik

06


Kliknij na zdjęcie. Zobacz relację

07 niezb dnik @


K

ultura:

01 luty KONCERT

02 luty

KONCERT

Filharmonia Opolska zaprasza na występ projektu Julii Sawickiej. Koncert, będący częścią trasy KONCERT koncertowej „Fields of Soul - Live W hali „Azoty” w Kędzierzynie- Experience” . Start o 19:00. -Koźlu wystąpi grupa Myslovitz i Enej. Koncert pod nazwą: „Bo Wydawca: jeszcze jest karnawał” odbędzie o godzinie 20.00.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zaprasza na koncert grupy GOORAL. Start o 20:00. Projekt ma w dorobku m.in „Machinera” za najlepszy debiut, nominacje do Fryderyków i wygraną na Radio RAJD Waves Festiwal.

Na sobotę zaplanowano Zimowy Rajd szlakiem Gaszynów. Trasa będzie wiodła przez Zdzieszowice, Żyrową i Górę św. Anny. Celem imprezy jest popularyzacja pieszej turystyki zimowej, a także poznanie walorów krajoznawczych Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. KONCERT Filharmonia Opolska zaprasza na karnawałowy wieczór symfoniczny. Wystąpią Filharmonicy Opolscy pod batutą Ewy Strusińskiej. Start o 19:00. KONCERT Wszystkie osoby lubiące brzmienia z gatunku Hip-Hopu powinny wybrać się na koncert w wykonaniu artystów takich jak: Czeski, Hajduk, Dikej & Twenty, Poligon Records. Wszyscy wystąpią na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury o 18:00.

KONCERT Grupa Cool Kids of Death pojawi się w Opolu. Występ odbędzie się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Cool Kids Of Death pochodzi z Łodzi, istnieje od początku 2001 roku. Do tej pory C.K.O.D. wydali cztery płyty, entuzjastycznie przyjęte przez media i fanów dzięki oryginalności i melodyjności muzyki oraz dojrzałości tekstów. W połączeniu z felietonem Kuby Wandachowicza „Generacja Nic” opublikowanym w Gazecie Wyborczej, przyniosło to grupie opinię „głosu zbuntowanego młodego pokolenia”.

ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24 Redaktor naczelny: Marek Wojciechowski Redaktor wydania: Bartosz Walat Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Tomasz Maciejewicz Piotr Pękala

REKLAMA

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

22. numer gazety Radia Park FM.

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

22. numer gazety Radia Park FM.

Advertisement