Page 1

polityka:

„Niech radni tworzą budżet, a nie prezydent” s.3

niezb@dnik

piszemy o tym, o czym mówi się w regionie

Tygodnik regionalny I numer 2 I 14 września 2012

T Afera SMS w prokuraturze emat z okładki:

Teresa Koczubik ujawniła treści SMS od szefowej gabinetu prezydenta. Jednoznacznie nie wynika z nich, by wywierano nacisk na zatrudnienie konkretnych osób. Dyrektorka MOPS twierdzi jednak, że pojawiły się pewne instrukcje co do styczniowego konkursu. s.2

Oświata: „13” pod lupę śledczych s.5 Inwestycje: Informatyzacja SP ZOZ s.4


T

emat z okładki:

Afera SMS w prokuraturze Całe zamieszanie dotyczy wiadomości SMS wysłanych Teresie Koczubik przez Halinę Damas-Łazowską i rzekomego wskazania dyrektorce MOPS-u konkretnych osób do zatrudnienia w ośrodku. Pada też zarzut w kierunku prezydenta, że ten bagatelizuje temat. – Ta sprawa wymaga ostatecznego wyjaśnienia. Mielenie tego tematu w mediach już nic nie da – zaznacza Andrzej Kopeć. Zawiadomienie dotyczy uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefową gabinetu prezydenta Kędzierzyna-Koźla, jak i samego włodarza.

- Paragrafy, na które powołuję się w tym zawiadomieniu mówią w przypadku pani doradcy prezydenta - o możliwym przekroczeniu uprawnień. A jeśli chodzi o zarzuty, które dotyczą prezydenta miasta - mówi się, że wiedząc o tym, nie podjął wymaganych prawem działań - tłumaczy Kopeć. Pierwsze sygnały dotyczące tej sprawy pojawiły się w maju. Teresa Koczubik wystosowała list otwarty do prezydenta ze wzmianką o SMS-ach. Odczytywał go na sesji rady powiatu przewodniczący Piotr Jahn. Wówczas – jak mówi – nie miał

M ogłosił upadłość

Aferą SMS ma zająć się prokuratura. Doniesienie złożył miejski radny, Andrzej Kopeć z PO. Platforma Obywatelska go poparła.

podejrzeń. - Teraz pojawiły się konkretne dowody. Wtedy radna nie dawała mi powodów. Prezydent miasta Tomasz Wantuła zdawkowo odniósł się pytań o SMS-y podczas ostatniej sesji. Z kolei na naszej antenie zaprzeczał, jakoby ktokolwiek mógł tym sposobem „załatwiać” pracę.

- Jedyny system SMS, jaki mamy to system ostrzegania mieszkańców i tylko w tym kontekście możemy rozmawiać o wiadomościach SMS w mieście - żartuje Tomasz Wantuła.

Andrzej Kopeć zwraca tu uwagę na – jego zdaniem – dysproporcje w traktowaniu swoich współpracowników, przywołując zwolnienie wiceprezydent Ewy Dudzińskiej. - Podczas, gdy prezydent reaguje w pierwszym przypadku odwołaniem takiego pracownika, to w tym drugim - sprawa jest zbagatelizowana. Żadne działania wyjaśniające nie sotały podjęte. Nie było nawet prób wyjaśnienia całej sytuacji. Dodajmy, że uruchomienie śledczych następuje po tym, jak ujawniona została jedna z osób występująca w wiadomości. „Jola” to żona byłego prezydenta Wiesława Fąfary. Przypomnijmy, Teresa Koczubik ujawniła treści SMS od szefowej gabinetu prezydenta. Jednoznacznie nie wynika z nich, by wywierano nacisk na zatrudnienie konkretnych osób. Dyrektorka MOPS twierdzi jednak, że pojawiły się pewne instrukcje co do styczniowego konkursu.

- Mówiła mi, że ja dostanę dwa stanowiska dotyczące asystentów rodzinnych i dwa stanowiska doświadczeń rodzinnych, ale to będą konkretne osoby, które wskaże mi do przyjęcia relacjonuje Teresa Koczubik. Halina Damas-Łazowska zaraz po ujawnieniu wiadomości oświadczyła, że nigdy nie nakazywała kogo i na jakim stanowisku ma zatrudniać szefowa MOPS-u. - Są to moje SMS-y, ale z ich treści nic nie wynika.

- Jedyny system SMS, jaki mamy, to system ostrzegania mieszkańców - Katarzyna Martyniak mówi prezydent Tomasz Wantuła.

niezb@dnik 02


W

skrócie:

Pierwszy mecz turnieju w Krośnie zwycięski dla kędzierzyńskiej ZAKSY. Trójkolorowi pokonali Lotos Trefl Gdańsk 3:1. Dwie pierwsze partie były zwycięskie dla ZAKSY, trzeci set kędzierzynianie oddali drużynie z pomorza, a w czwartym pewnie zakończyli spotkanie. Od połowy meczu na parkiecie występowali zmiennicy i zawodnicy z Młodej ZAKSY: Pilarz, Zapłacki, Koziura i Witczak a także Ruciak, Możdżonek i Wiśniewski. Kolejna turniejowa potyczka ZAKSY w sobotę (15.09) o godz. 18.00. Rywalem będzie Resovia Rzeszów.

Truciciela nie poznamy, ale mamy zyskać fachową wiedzę. O faktach i mitach na temat benzenu oraz o innych zanieczyszczeń, z którymi boryka się miasto, wypowiedzą się specjaliści. Truciciela nie poznamy, ale mamy zyskać fachową wiedzę. Kędzierzyn-Koźle plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o niechlubne statystyki dotyczące stężenia benzenu w powietrzu. O faktach i mitach na jego temat oraz o innych zanieczyszczeń, z którymi

P

boryka się miasto, wypowiedzą się specjaliści. - Pojawią się nie tylko autorytety chemiczne, ale także medyczne, żybyśmy pewne mity rozwiali. Mamy powody żeby się bać, więc nie bójmy się czegoś, czego nie musimy się bać - zaznacza posłanka Brygida Kolenda-Łabuś, inicjatorka konferencji naukowej na temat benzenu. Ta zaplanowana została na 20 września w Hotelu Centralny na os. Azoty. Katarzyna Martyniak

Urząd miasta w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje wnioski kandydatów do Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Rada będzie organem konsultacyjnym i opiniodawczym w sprawach związanych z działalnością organizacji pozarządowych. - W jej skład ma wejść 9 osób - informuje Michał Kuś z urzędu miasta.

- Będzie to Zbigniew Barszcz i Grzegorz Chudomięt jako przedstawiciele Rady Miasta. Dwóch członków wybierze prezydent Tomasz Wantuła. Wciąż poszukiwane jest pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. nazwę i siedzibę organizacji, numer KRS oraz imię i nazwisko kandydata. Do głównych zadań ma należeć opiniowanie strategii miasta, poszczególnych uchwał i decyzji, a także bieżąca ocena sytuacji, jaka panuje wśród organizacji z trzeciego sektora. Tomasz Maciejewicz

olityka:

- Weźmy sprawy w swoje ręce – apeluje do kędzierzyńsko-kozielskich rajców Grzegorz Mankiewicz, radny miejski z SLD. Lewica chce, by zmarginalizować rolę prezydenta w opracowywaniu przyszłorocznego planu wydatków gminy.

03 niezb

dnik

@

SLD: niech radni tworzą budżet, a nie prezydent

\ Katarzyna Martyniak – Nie chodzi o przewrót w radzie, czy zmianę układu sił – zaznacza Mankiewicz. - Chcemy po prostu usiąść i kontruktywnie rozmawiać o tym, jak mają wyglądać kolejne dwa lata. Bo, jak twierdzi rajca, ostatnie dwa - zostały zmarnowane. - Miasto jest w gorszym stanie niż przed objęciem urzędu przez prezydenta Wantułę i co gorsze - nie ma rokowań, że będzie lepiej - podkreśla. Dowodem na to ma być sytuacja w wydziale inżynierii miejskiej. Tam aż połowa pracowników złożyła wypowiedzenia i odeszła z pracy. Ponadto – zdaniem Grzegorza Mankiewicza – prezydent, po odejściu 4 radnych z jego klubu, traci możliwość skutecznego zarządzania miastem. Do rozmów na temat wspólnego tworzenia budżetu przez radnych mają zostać zaproszeni szefowie klubów w radzie.


I

nwestycje:

Informatyzacja SP ZOZ

W kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu trwają prace związane z wdrażaniem nowoczesnego systemu informatycznego. Pacjenci z nowoczesnych e-usług będą mogli skorzystać za kilka miesięcy. - Termin ten został przesunięty ponieważ w szpitalu w ramach informatyzacji jest wdrażane najnowsze w Polsce oprogramowanie do obsługi sektora zdrowia - tłumaczy Adrianna Nurzyńska, rzecznik prasowy SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. - Testy nowego systemu muszą trochę potrwać. Jest u nas wiele budynków, które trzeba ze soba połączyć. Obecnie trwają także szkolenia informatyków odpowiedzialnych za realizację projektu. - Oni nie mogą być szkoleni i jednocześnie wdrażać programu, a to także wymaga dodatkowego czasu.

Nowy sternik ma dać nową szansę na inwestora. Wiesław Skwarko stanął na czele Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. Do niedawna wiceprezes ZAK, a wcześniej prezes Nafty Polskiej, zastąpił krytykowanego od dłuższego czasu Marka Gogołowicza. Gdy dobiegła końca kadencja byłego już szefa parku, prezydent Kędzierzyna-Koźla zapowiedział, że szuka osoby, która uzyska poparcie lokalnego biznesu. - To nie może być wskazanie prezydenta, urzędnika. Bo to nie chodzi o administrowanie czy zarządzanie spółką. To musi być coś nowego - zapowiadał Tomasz Wantuła. Parku Przemysłowy ma przygotowane tereny pod inwestycje – ponad 70 hektarów Pola Południowego w specjalnej strefie ekonomicznej. Do tej pory jednak nie udało się wykorzystać tego potencjału. Stąd zmiana prezesa. Katarzyna Martyniak

Nowe kolumbarium na cmentarzu Kuźniczka

Wiadomo, że najważniejszą funkcją tego systemu dla pacjenta będzie możliwość e-rejestracji. To oznacza, że w kolejkę do lekarza będzie można się zapisać nie wychodząc z domu.

Na kędzierzyńsko - kozielskim cmentarzu „Kuźniczka” powstaje czwarte kolumbarium, które pomieści 240 urn. - W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok - tłumaczy dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu, Piotr Pabisz.

Nowoczesny system kosztował 6 milionów złotych. Jego możliwości dostępne będą od stycznia. Tomasz Maciejewicz

- Ważną rolę spełnia tutaj czynnik ekonomiczny. Wydatki są o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnego pochówku. To jednak nie wszystko. Pochówki urnowe zna-

cząco ograniczają kurczenie się nekropoli miejskich - dodaje dyrektor Pabisz. Warto zaznaczyć, że do 2000 roku taka forma była mniej popularna. Rosnące zainteresowanie wynika także z rosnącej liczby krematoriów, jakie powstają w regionie. Tomasz Maciejewicz

niezb@dnik

04


Katarzyna Martyniak

Śledczy mają wziąć pod lupę „trzynastkę” Narastają kontrowersje wokół funkcjonowania szkoły w Koźlu Rogach. Część dzieci nie znalazła się liście uczniów, teraz z udziału w życiu szkoły wykluczeni zostali ich rodzice. Sprawę badało kuratorium, ale na wyniki kontroli trzeba jeszcze zaczekać. Tymczasem wyjaśnieniem sytuacji mają się zająć śledczy. Radny miejski, Grzegorz Peczkis postanowił zawiadomić organy ścigania.

- Dostałem od rodziców informację takiej wagi, że nie było najmniejszego wahania - zaznacza. Zwłoka działa bowiem na niekorzyść rodziców, którzy domagają się równych szans dla swoich dzieci w dwujęzycznej szkole. Daje bowiem urzędnikom możliwość wyciągnięcia poważnych konsekwencji.

- Jeżeli dzieci tych rodziców rzeczywiście nie są objęte programem nauczania, nie są objęte prawami ucznia, to za chwilę może się okazać, że rodzice nie dopełniają obowiązku kształcenia dzieci. W efekcie - będzie im można odebrać prawa rodzicielskie. Stąd przekazanie sprawy organom ścigania i prośba radnego o ustalenie legalności działań dyrekcji i stowarzyszenia, które prowadzi teraz szkołę. Rodzice, którzy nie podpisali deklaracji o nauczaniu języka nie-

05 niezb

dnik

@

mieckiego jako języka ojczystego podnoszą, że ich dzieciom nie są wystawiane oceny, a oni sami nie zostali uwzględnieni w wyborach do Rady Rodzicielskiej. Szefowa stowarzyszenia miała zaś oświadczyć, że dzieci przebywają na terenie szkoły na odpowiedzialność rodziców i dyrekcja nie gwarantuje im bezpieczeństwa. Przypomnijmy, iż opolskie kuratorium zastrzegło, że nauczanie w szkole publicznej nie może być warunkowane podpisaniem jakiejkolwiek deklaracji.

S

PORT: Katarzyna Martyniak

Kędzierzyńscy siatkarze w nowym sezonie nie tylko z nowym logo na koszulkach, ale i w nowych strojach. Klub postanowił nieco zmienić dotychczasowy image zawodników. Powstały dwie wersje strojów, a libero występować będzie w innych barwach niż dotychczas.

+ Nowe stroje podobają się zawodnikom, bo są inne niż dotychczas. A to oznacza, że spodobają się także kibicom - podkreśla Sabina Nowosielska, prezes ZAKSY. Oprócz zestawów dla zawodników, klub postanowił ubrać także wiernych kibiców. Przygotowane zostały dwie wersje kolorystyczne zawierające niebieskie lub białe koszulki. Libero grać będzie w zielonej koszulce z pseudonimem „Gato” zamiast nazwiska.


S

połeczeństwo:

Poszukiwani aktywiści

R

Kędzierzyn-Koźle może poszczycić się ponad setką organizacji pozarządowych. Poprzez swoją aktywność działają na rzecz innych. Jednak mieszkańcy nie zawsze wiedzą o ich istnieniu. Dlatego III sektor sam postanowił pochwalić się swoimi osiągnięciami. - W takim pikniku chodzi oto, żeby organizacje pozarządowe mogły się pokazać. Mogły zyskać nowych członków. Po to by mieszkańcy zauważyli, że istnieją organizacje, które bardzo dobrze funkcjonują, promują sport, kulturę i promują miasto - zaznacza Michał Kuś, koordyna-

tor współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi.

do świadomości samych mieszkańców

Tego typu promocja nie jest pomysłem nowym. Podobne akcje odbywały się z sukcesami w Opolu. Przemysław Parkitny z UKS „Trolik” zaznacza, że korzyści z takich inicjatyw są bardzo wymierne. Dla organizacji - najważniejsze jest bowiem dotarcie

Piknik miał nakłonić, aby młodzież, ale także osoby starsze jeszcze bardziej zaangażowały się w życie miasta. Chętni mogli zgłosić swoją chęć przystąpienia do wybranej organizacji. Piotr Pękala

ekreacja:

Miniaturowy świat wodny Tydzień temu stawy przy ul. Gliwickiej w Kędzierzynie-Koźlu zarezerwowane były dla miniaturowych łodzi mknących z ogromną prędkością. Odbyły się tam mistrzostwa modeli pływających.

W imprezie wzięli udział najlepsi modelarze z Polski, jak i z Czech, Słowacji oraz Węgier. - Jest to wysoka półka. Połączyliśmy finały krajowe z finałami czterech narodów - dodaje.

Zasady zawodów były dość proste. - Zawodnicy mają na konkretnej trasie, w określonym czasie wykonać maksymalną liczbę okrążeń - tłumaczy sędzia Maciej Kozłowski z Warszawy.

O zwycięstwie w zawodach decyduje wiele czynników. Najważniejsze są jednak umiejętności w sterowaniu miniaturową łodzią – podkreślają uczestnicy.

Piotr Pękala

niezb@dnik 06


W

spółpraca:

Inny kraj, obyczaje, problemy, język i do tego ta odległość – ponad 800 km. Ale doczekały w końcu dnia, by przy świadkach sformalizować związek. Ten był nieprzeciętny, bo Kędzierzyn-Koźle i Öhringen mają wspólnego księcia. Gminy zawarły właśnie oficjalne partnerstwo.

Książę przypieczętował ten związek - Urodziełem się we Wrocławiu, pierwsze lata życia spędziłem jednak w Sławięcicach. W momencie wybuchu II wojny światowej, gdy niemieckie wojska maszerowały już przed naszymi drzwiami, rodzice postanowili się przesiedlić na Węgry - wspominał Książe. Książę Kraft Fürst zu Hohenlohe-Öhringen Sławięcice odwiedził dopiero po 62 latach. Wcześniej jednak przekazywał pomoc i m.in. za to otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kędzierzyna-Koźla. To przypieczętowało współpracę miasta z niemieckim Öhringen.

- To nie jest tylko podpisanie dokumentu. To jest plan na szeroką współpracę - zapowiada prezydent Tomasz Wantuła. I – jak zaznacza - nie chodzi tylko o wymianę kulturalną czy sferę edukacji. - Mamy nadzieję na rozwój gospodarczy miasta. Być może takie partnerstwo będzie jedną z dróg do poszukiwania inwestora na teren gminy - dodaje. Podobne oczekiwania ma burmistrz Öhringen, Tilo Michler. - W pierwszej kolejności, punktem stycznosci są szkoły i wymiana młodzieży. To widzę jako priorytet. W dalszej kolejności - wymiana informacji gospodarczych. Z czasem tych obaszarów może być jeszcze więcej. Obie gminy nie kryją, że zbliżyły się do siebie dzięki współpracy swoich powiatów, ale od zawsze łączyła je historia rodu Hohenlohe. Katarzyna Martyniak

07 niezb

dnik

@


K

ultura:

14 września

weekend 14-16.09

15 września

HISTORIA

KONCERT

Ponad 300 żołnierzy zjedzie do Kędzierzyna-Koźla, by wystrzelić 150 kg prochu - w weekend miasto ponownie przeniesie się do czasów Napoleona. Strzelnica nad Odrą stanie się polem bitwy a kozielski rynek zapełni rękodziełem. Wszystko za sprawą VI Dni Twierdzy Koźle.

W sobotę w Zawadzkiem kolejny koncert w ramach IX Festiwalu GAUDE MATER POLONIA Wincenty z Kielczy in memoriam. O godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa koncert Męskiego Zespołu Wokalnego CALVI CANTORES.

DOŻYNKI

WYSTAWA „Voice in my head” – to tytuł wystawy autorstwa Piotra Chrobaka, którą będzie można zobaczyć od piątku, 14 września . Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 18.00 w Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu. Piotr Chrobak fotografią zajmuje się od kilku lat. Fotografia pejzażowa, portretowa i artystyczna – to specjalność artysty. Również na wernisażu będziemy mogli podziwiać zarówno portrety jak i krajobrazy i grafiki. Jego dzieła będziemy mogli zobaczyć w Galerii Sztuk Wszelakich do niedzieli, 7 października. Wstęp bezpłatny.

W ten weekend świętować będą rolnicy z Lubieszowa. Mieszkańcy rozpoczną obchody na sportowo. O godzinie 10.00 w sobotę na boisku w Lubieszowie odbędzie się I Memoriał Haliny Brylant i Jewhena Torochtija – ofiar zeszłorocznego wypadku na Ukrainie. W niedzielę natomiast obchody rozpocznie Msza święta o godzinie 14.00. programie również występ Orkiestry Konopiska z zespołem „Karlik”, Kabaretowa Grupa Biesiadna „KGB”, recital Magdy Kaszta oraz występy Bawarczyka Georga Wnd. Święto zakończą zabawy taneczne o godzinie 21.00.

16września SPORT I edycja „Biegu Koziołków” okazała się sukcesem. W zeszłym roku w imprezie udział wzięło ponad 200 zawodników. Na starcie zameldowali się amatorzy biegania z Polski, Czech i Niemiec. Dlatego postanowiono zorganizować zawody także w tym roku. 16 września odbędzie się II edycja biegu. UWAGA:

”Bieg Koziołków” na kilka godzin sparaliżuje ruch w Koźlu. Między 9.00 a 14.00 dla samochodów całkowicie wyłączony będzie Rynek oraz uliczki wokół niego.

KULINARIA W ten weekend w Opolu na ul. Krakowskiej odbywa się III Śląski Turniej Kulinarny. Motywem przewodnim będzie współistnieje kuchni śląskiej i kresowej. Impreza przybliża rodowód regionalnych dań i tradycje kulinarne. Równolegle z turnieje odbywać się będzie festiwal nalewek. Wydawca:

ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie Telefon: 77 482 12 12 (antena) Faks: 77 482 28 24 (newsroom)

Redaktor naczelny: Marek Wojciechowski Redaktor wydania: Bartosz Walat Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Tomasz Maciejewicz Piotr Pękala redakcja@radiopark.com.pl www.radiopark.com.pl

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

Drugi numer internetowej gazety regionalnej.

Advertisement