Page 1


Gorzuchowo – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko


Spotkanie przy kawie i domowych wypiekach upłynęło w miłej atmosferze z pieśnią na ustach. Było to szczególne wydarzenie dla wszystkich Pań z Gorzuchowaa.

5 maj 2011 r.- Udzia w Para alnym Festynie Rodzinnym Podczas Parafialnego Festynu mieszkanki Gorzuchowa wystawiły stoisko ze swoimi domowymi wypiekami. Dużym powodzeniem wśród gości cieszył się również świeży chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami.

26 maj 2011 r. - 45- lecie KGW, W tym dniu wznowiono w Gorzuchowie działalności KGW, które swoje fukncjonowanie rozpoczęło 45 lat temu. Jego założycielkami były seniorki z Gorzuchowa obecne podczas uroczystości, które nadal z dużym zaangażowaniem działają na rzecz mieszkańców swojego sołectwa. Po oficjalnej części odbyła się biesiada połączona z obchodami Dnia Matki.


1.06.2011r. - Festyn z okazji Podczas obchodów Dnia Dziecka zorganizowano wiele gier i zabaw dla dzieci. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy strażackie oraz niespodzianka, przyjazd zabytkowych motorów. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły sie przejazdy motocyklami. W prezencie każde dziecko otrzymało drobny upominek.

Dożynki wiejskie rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym w Kłecku. Po eucharystii odbyło się spotkanie wraz z poczęstunkiem w wiejskiej świetlicy w Gorzuchowie.

Mieszkańcy Gorzuchowa włączyli się w przygotowania do uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed 250 lat. W miejscu spalenia kobiet na stosie, ustawiony został krzyż oraz dziesięć kamieni symbolizujących spalone kobiety.


Delegacja naszego sołectwa udała sie do Częstochowy na ogólnopolskie obchody święta plonów, na które przygotowany został specjalny wieniec dożynkowy.

Mieszkańcy Gorzuchowa udali sie do Lichenia gdzie wzięli udział w procesji Światła.

Spotkanie przy ognisku odbyło się w otoczeniu świeżo ustawionej figury zielarki. Na wszystkich uczestników czekały kiełbaski,a atmosferę umilał śpiew i gra na akordeonie.


Na wiejskie wigilijne spotkanie każdy z mieszkańców Gorzuchowa przyniósł jedną z tradycyjnych potraw, które zostały ustawione na "szwedzkim stole". Wigilijne spotkanie rozpoczęło się od modlitwy oraz życzeń złożonych przez ks. proboszcza. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zaczęli kosztować przyniesione potrawy.

Po pierwszej bardzo udanej zabawie tanecznej mieszkańcy Gorzuchowa postanowili zorganizować kolejną zabawę wiejską w sali Stodoła.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzuchowa, przygotowały poczęstunek dla uczestników | festiwalu obok słodkości znalazło się również tradycyjne wiejskie jadło.


Na drugim pikniku z okazji Dnia Dziecka przygotowano dla dzieci wiele atrakcji m.in. jazda na kładach , przejażdżki na kucyku, karaoke dla dzieci i dorosłych oraz rowerki wodne na Jeziorze Gorzuchowskim pod czujnym okiem ratowników. Festyn zakończył się degustacją potraw i zabawą taneczną .

Dożynki wiejskie rozpoczęły się Mszą św. polową na boisku wiejskim. Po zakończonej Eucharystii została poświęcona figura św.Wawrzyńca, która stanęła na odnowiony cokole z inicjatywy mieszkańców. Po zakończeniu części oficjalnej przybyli goście mogli spróbować m.in. grochówkę, bigos , kiełbaski oraz oczywiście ciasto swojskiego wypieku. W godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna.

We wrześniu odbył się kolejny wyjazd integracyjny tym razem do Torunia. W programie było zwiedzanie starego miasta oraz uczestnictwo w festynie rodzinny. Festyn umilił występ zespołu „Śląsk”.


Ponadto nasze Sołectwo brało udział w następujących przedsięwzięciach:

11.06.2011 r. - Zabawa taneczna Mieszkańcy Gorzuchowa przynieśli do wiejskiej świetlicy wypełnione po brzegi koszyczki z tradycyjnymi potrawami na stół wielkanocny.

W świetlicy wiejskiej z udziałem mieszkanek Gorzuchowa i Wilkowyji odbyło się szkolenie BHP zorganizowane przez Krus. Podczas szkolenia rozlosowano wśród uczestniczek cenne upominki.

Była to pierwsza zabawa taneczna zorganizowana w sali - Stodoła dla mieszkańców Gorzuchowa.

Zorganizowane zostało spotkanie dla naszych milusińskich. Wieczór wigilijny został urozmaicony grami, zabawami oraz wspólnym śpiewem. Zostały również rozdane prezenty przez gwiazdora.


Podczas ferii zimowych został zorganizowany wyjazd do Gniezna dzieci i młodzież z naszej wioski. Młodzież spędziła czas w kinie, a dzieci w parku fantazji.

Tradycyjnie świętowałyśmy Dzień Kobiet. Panie w prezencie otrzymały od panów butelki szampanów. Nie obyło się również bez smacznych wypieków.

,

na Misterium Meki Panskiej , Mimo przenikliwego zimna mieszkańcy Gorzuchowa uczestniczyli w Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, które było wspaniałym widowiskiem.

Z okazji letnich wakacji, zorganizowane zostało ognisko przy którym rodziny piekły kiełbaski, zajadały się słodyczami, brały udział w zabawach i grach na boisku wiejskim.


Opracowanie graďŹ czne: Bartosz Borowiak

Sołectwo Gorzuchowo  

Sołectwo Gorzuchowo