Andrzej S. Grabowski, polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych, WYBRANE DOKONANIA

Page 1

Andrzej S. Grabowski polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych, scenograf, kurator, edukator

WYBRANE DOKONANIA


Andrzej S. Grabowski pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_S._Grabowski Polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator i edukator. Absolwent PLSP w Tarnowie (1969) Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jonasza Sterna (1976), a także Podyplomowe Studium Scenografii ASP w Krakowie (1977), oraz Hunter College, Graphic Design & Photography, NY, USA (1993-1995). Członek OW ZPAP, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART (http://fundacja-andart.pl/). Brał udział w 10 wystawach indywidualnych i 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. 55 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Berlin (DE), Caskills (USA), Poświętne, Kołobrzeg, Łazienki Królewskie w Warszawie, itp. Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do USA, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc. Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, "Academy andART" (wcześniej "Królewska Akademia Sztuki"). Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną.


WYSTAWY, PLENERY, PUBLIKACJE


"Wernisaż-Finisaż" wystawa malarstwa, Warszawa (2018) Nowa forma wystawy "Wernisaż-Finisaż". "Na większości odwiedzanych przeze mnie w ostatnich latach wystaw indywidualnych dotyczących sztuk wizualnych zaobserwowałem, że tylko na wernisażu i finisażu jest sporo ludzi, natomiast pomiędzy tymi wydarzeniami są dni, kiedy nie przychodzi nikt albo tylko mocno zainteresowane jednostki. W związku z powyższym wpadłem na pomysł, aby wernisaż i finisaż odbyły się podczas jednego wieczoru. Tak będę teraz realizował swoje wystawy indywidualne." 30 listopada 2018 r. w Galerii Metamorfozy w Warszawie, odbyła się wystawa malarstwa właśnie wg powyższego pomysłu. Podczas wydarzenia Sylwia Lorenc wykonała specjalnie dobrane do kompozycji malarskich utwory europejskich kompozytorów.


Wystawa "AKT" grafika komputerowa, fotografia, Warszawa (2018) Z Księgi Pamiątkowej: "Gratulacje, dziękujemy za możliwość przeżycia wspaniałych emocji, oglądając pełne pasji prace. Życzymy dalszego rozwoju i sukcesów." "Dziękujemy za smakowitą ucztę erotyczną. Gratulacje." "Grafiki komputerowe doskonałe, ale mi najbardziej podobają się analogowe zdjęcia w sepii..." "Ars longa vita brevi. Andrzeju - gratuluję pomysłu i realizacji." "Dziękuję za wiele znakomitych wydarzeń artystycznych, które jak zawsze podziwiam." "Grafiki bardzo dopracowane. Bardzo mi się podobają. Gratuluję pracy włożonej." "Jestem zauroczona. Dziękuję."


Wystawa "Malować przede wszystkim" Warszawa (2018) "Autoportret po obejrzeniu wiadomości TVP" zaprezentowany na wystawie zbiorowej "Malować przede wszystkim", przygotowanej z okazji 45-lecia Nagrody im. Jana Cybisa. W wystawie wzięło udział 120 artystów, członków OW ZPAP. Warszawa, 2018-05-19 do 2018-06-14; Galeria 022, Galeria Lufcik. Więcej na: http://owzpap.org/wystawy/malowac-przede-wszystkim-wystawazbiorowa-z-okazji-45-lecia-nagrody-im-jana-cybisa/


Plener "Otwarcie 2017" & wystawa poplenerowa w Galerii Metamorfozy Inicjatorem pleneru "Otwarcie 2017" był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a kuratorem sekcji malarskiej Andrzej S. Grabowski. Celem pleneru było wyrażenie wolnej myśli artystycznej uczestników poprzez tworzenie dzieł sztuki oraz umiejętności dialogu podczas wspólnego (miejsce - Kołobrzeg) procesu tworzenia. Wystawa poplenerowa odbyła się w Warszawie, w Galerii Fundacji Metamorfozy. Swoje obrazy zaprezentowali: Aga Pietrzykowska, Anna Kuchniak, Bożena Konikowska, Edyta Dzierż, Katarzyna Kowalska, Katarzyna Środowska, Andrzej S. Grabowski (poniżej), Leszek Kuchniak, Maciej Sęczawa, Roman T. Stachera.


Uczestnik aukcji dzieł sztuki "Polscy Artyści dla Syrii" (2017) Andrzej S. Grabowski przekazał swoją pracę "Freedom" na aukcję dzieł sztuki "Polscy Artyści dla Syrii". 5 dzieł sztuki (w tym "Freedom") zostało sprzedanych na aukcji, która odbyła się 1 grudnia 2017 r., w Warszawie, podczas gali z okazji 70-lecia UNICEF, a pozostałe 22 obrazy można było kupić podczas aukcji internetowej. Dochód ze sprzedaży dzieł został przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku trwającej od ponad 6 lat wojny w Syrii. Katalog można zobaczyć tutaj: http://bit.ly/KatalogAucyjnyUNICEF


Twórca i kurator cyklu warsztatów artystycznych "Radość Tworzenia" (2016-17) Autorski program artystyczno-edukacyjny artysty malarza Andrzeja S. Grabowskiego, realizowany w Muzuem Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Do udziału w warsztatach z cyklu "Radość Tworzenia" zapraszane były wszystkie osoby kreatywne i pasjonaci sztuki, chcący odkryć artystyczną siłę poznania. Każda edycja była inna, bo na każdym spotkaniu był poruszany inny problem/temat twórczy. Andrzej S. Grabowski uczył jak zamieniać dźwięki na barwy, aby powstawały obrazy inspirowane muzyką, jak malować oko czy odbicie krajobrazu w wodzie. Uczestnicy poznawali tajniki tworzenia rzeźb inspirowanych barokiem, czy malowania na szkle. Najciekawsze prace były udokumentowane i prezentowane na Facebooku, a twórca najlepszej pracy otrzymywał nagrodę-niespodziankę.


Kurator wystawy malarstwa Juliana Grabowskiego, Tarnów (2016) Andrzej S. Grabowski był kuratorem wystawy malarstwa swojego ojca - Juliana Grabowskiego, której towarzyszyła promocja monografii "Julian Grabowski Malarz z Tarnowa", wydanej przez Fundację andART. Wernisaż odbył się 5 lutego 2016 r. w Tarnowie. Wystawę zorganizowało: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Fundacja artystyczno-edukacyjna andART. Partner: Miasto Tarnów https://youtu.be/uUOCAJbz6M8!


Twórca i prowadzący wieczór pamięci Juliana Grabowskiego, Tarnów (2016) 29 lutego 2016 r., w BWA w Parku Strzeleckim w Tarnowie, odbył się wieczór pamięci Juliana Grabowskiego, towarzyszący wystawie prac artysty. Wieczór poprowadził Andrzej S. Grabowski. Wystąpili: Iwona Tober (sopran), Sylwia Lorenc (flet), Mariusz Lorenc (pianino). Galeria zdjęć: http://bit.ly/216DhPA Wcześniej odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artyście malarzowi Julianowi Grabowskiemu na budynku, w którym Julian Grabowski mieszkał i tworzył.


Twórca, kurator i moderator spotkań z cyklu „Zmysły Sztuki” (2010-2016) Cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych, połączonych z wernisażem wystawy dzieł sztuki współczesnej, odbywających się w Muzeum Pałacu Muzeum Króla Jana III w Wilanowie (http://zmyslysztuki.blogspot.com). Celem spotkań było przybliżenie odbiorcom dzieła sztuki, jego twórców, źródeł inspiracji, warsztatu oraz procesu tworzenia, stworzenie możliwości bezpośredniej, partnerskiej rozmowy z twórcami o tym, jak i gdzie współcześni artyści poszukują inspiracji oraz jak wygląda proces twórczy, rozbudzenie w odbiorcach chęci poszukiwania i uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych. To, co różniło „Zmysły sztuki” od typowego wernisażu, to możliwość rozmowy z twórcami. Artyści występowali parami - jeden zawsze był przedstawicielem sztuk plastycznych (malarstwo, grafika, fotografia artystyczna, itp.), a drugi reprezentował inne dziedziny twórczości, takie jak film, literatura, muzyka, taniec, śpiew. Odmienność ta stwarzała różne odniesienia i relacje, występujące w złożonym i czasami trudnym do wytłumaczenia akcie twórczym. Z inicjatywy Andrzeja S. Grabowskiego powstawały wówczas jedyne na świecie ciastka , które kreowali artyści bohaterowie spotkań, a przygotowywał mistrz sztuki cukierniczej. Sponsorami wydarzenia były firmy Savel i Aarsleff.


Wystawa w ramach 35. "Zmysłów Sztuki" (2015) Andrzej S. Grabowski na spotkaniu pokazał, że jest nie tylko kuratorem "Zmysłów Sztuki", nie tylko twórcą mocnych kolorystycznie prac malarskich, czy zmuszających do refleksji, pełnych odniesień do współczesnego świata, portretów trumiennych, nie tylko kreatorem recycled art, ale także twórcą grafik, fotografii, logotypów, plakatów, broszur, katalogów, reklam... Pokazał, że zajmuje się edukacją artystyczną, odkrywa młode talenty, opiekuje się uzdolnionymi amatorami (kurator Królewskiej Akademii Sztuki), ale również wymyśla, organizuje i prowadzi plenery i wydarzenia malarskie ("Malować każdy może"). Pisze scenariusze i reżyseruje artystyczne filmy („Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś”, „Kalendarze Wilanowskie”). Zajmował się scenografią, choreografią, teatrem, poezją, tańcem... Więcej na: http://bit.ly/35ZmyslySztuki


Kurator Królewskiej Akademii Sztuki (2012 - 2017) & Academy andART (od 2018 r.) Andrzej S. Grabowski, we współpracy z Działem Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w latach 2010-2017 prowadził zajęcia warsztatowe z zakresu malarstwa i rysunku, dedykowane wszystkim, którzy chcieli nauczyć się rysować i malować w różnych technikach (http://bit.ly/GaleriaZdjecKAS). W latach 2005-2010, prowadził kursy malarstwa w Akademii Wilanowskiej. Wielu adeptów kończących warsztaty dostało się na wyższe uczelnie artystyczne. W 2018 roku w związku z zakończeniem współpracy z Muzeum, Królewska Akademia Sztuki została przemianowna na "Akademy andART". Więcej o Academii: https:// www.facebook.com/academiaandart/.


Kurator otwartych plenerowych warsztatów „Malować każdy może” (2007 - 2017) Celem tego projektu jest zainteresowanie mieszkańców Warszawy oraz turystów pięknem krajobrazu i architektury historycznej oraz umożliwienie darmowej nauki malowania wszystkim tym, którzy mają potrzebę tworzenia. Warsztaty odbywały się dwukrotnie na Pl. Konstytucji w Warszawie, dwukrotnie w Centrum Praskim Koneser i wielokrotnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Kurator i opiekun artystyczny pleneru malarskiego „Światło w pejzażu” (2015) W lipcu 2015 roku w Studziannie - Poświętnem nad Pilicą odbył się, zorganizowany przez Fundację andART, wakacyjny plener malarski, podczas którego uczestnicy poznawali techniki akwarelowe i olejne oraz m.in. zagadnienia z zakresu kompozycji, perspektywy, budowania palety kolorów. Opiekunami artystycznymi byli Andrzej S. Grabowski, kurator i pomysłodawca pleneru, oraz prof. dr hab. Jerzy Nowosielski z warszawskiej ASP. W sierpniu 2015 r. w Oficynie Kuchennej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbyła się wystawa poplenerowa.


Organizator i uczestnik artystycznej akcji społecznej „Malarze dla Rudego” (2013) 20 lipca 2013 r., podczas artystycznej akcji społecznej, która odbyła się w Gaju Akademosa w ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, znani artyści tworzyli kolaż malarski inspirowany historią pałacu w Wilanowie. Niebanalne były zarówno okoliczności powstawania dzieła, jak i jego forma oraz wymiary - ponad cztery metry kwadratowe! Wielki obraz przez 3 tygodnie był wystawiony na widok publiczny przy wejściu do wilanowskich ogrodów, a równocześnie prowadzona była aukcja na wortalu muzeum: www.wilanow-palac.pl. Dochód ze sprzedaży tego wyjątkowego dzieła zbiorowego został przeznaczony na restaurację portretu Jana Konrada III Rudego Mazowieckiego, znajdującego się w kolekcji wilanowskiej. Artyści malujący dla Rudego: Agata CzeremuszkinChrut, Alicja Pismenko, Anna Pszonka, Andrzej S. Grabowski, Grzegorz Śmigielski, prof. Jerzy Nowosielski, Maciej Sęczawa, Janusz Wojnarowski, Przemysław Krall. Do twórczej pracy zachęcali: poeta Juliusz Erazm Bolek i muzyk Mariusz Żółkiewka. http://youtu.be/nAcuhAR9Neg


Kurator organizacyjny wystawy „Uśpiony Kapitał” (2012) Wystawa z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich to trzecia propozycja cyklicznego programu realizowanego przez Fundację Profile (http://fundacjaprofile.pl) i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod hasłem „Uśpiony kapitał”, którego założeniem jest prezentacja najbardziej znaczących prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. Na wystawie zaprezentowane zostały zbiory, które różnicują bądź dopełniają obraz sztuki znany z kolekcji muzealnych i zbiorów publicznych.


Kurator wystawy malarstwa Juliana Grabowskiego (2010) Kurator wystawy prac malarskich Juliana Grabowskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Grabowski_(malarz)), która odbyła się z okazji 100-lecia powstania wodociągów w Tarnowie. W budynku Tarnowskich Wodociągów, gdzie ojciec Juliana, a dziadek Andrzeja, od 1911 roku był kierownikiem, w dniu wernisażu wystawy została odsłonięta tablica upamiętniająca Juliana Grabowskiego oraz odbyła się prezentacja jego prac malarskich, pochodzących z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz ze zbiorów rodzinnych i wypożyczonych przez prywatnych kolekcjonerów.


Kurator wystawy 5-ciu edycji Kalendarzy Wilanowskich (2009) Dwójka wybitnych warszawskich artystów, fotografik Tomasz Sikora i artysta grafik Maciej Buszewicz, profesor warszawskiej ASP, postanowiła stworzyć dzieło sztuki wydawniczej, którego motywem i inspiracją już po raz piąty było Muzeum Pałacu w Wilanowie. Kalendarze Wilanowskie są połączeniem dwóch osobnych wizji artystycznych. Ekspresyjne fotografie elementów Pałacu w Wilanowie autorstwa Tomasza Sikory stanowią punkt wyjściowy dla artysty grafika Macieja Buszewicza, który na materiale poprzednika tworzy własne dzieło. Efekt końcowy daje rodzaj kolażu plastycznego, który bazuje na obrazach zatrzymanych w czasie. Takim kolażem plastycznym była również sama ekspozycja. Sposób prezentacji dzieł był odrębną, nietypową wizją, która zaskoczyła widownię.


Kurator międzynarodowych warsztatów i wystawy „Droga Zapisu” (2008) „Droga Zapisu” to coś więcej niż tylko warsztaty malarskie, to również coś znacznie wykraczającego poza zwykły performance. Jest to pewien rodzaj laboratorium twórczego, gdzie słowa, wspomnienia i obraz odtwarzają niepowtarzalną historię każdego z uczestników. Podsumowaniem projektu były wystawy prac malarskich: pierwsza w Berlińskiej Galerii "Der Ort" ("Miejsce") www.derortart.de w drugiej połowie roku 2008 i druga - w grudniu 2008 roku - w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Sfinansowana z środków Fundacji Współpracy PolskoNiemieckiej.


Kurator plenerów malarskich i wystawy poplenerowej „Barwy Traktu Królewskiego (2008)

CJY[J\cJVb WJ *^TLSÂŚ Y[JL VJUJ[\TRLQ ` [JVJLQ 8PĂ­UWXYXU\TRNS @b\]J`b 6JUJ[\]`J 6ÂŤXMbLQ m+J[`b =[JT]^ 4[Ă­UN`\TRNPXp ` 8[JWĹ N[RR 6^cN^V 9JÂŤJL^ ` @RUJWX`RN ^U <] 4 9X]XLTRNPX " UR\]XYJMJ X PXMc #

=>4ÂĽ c < ` 3 > = < . @ 27

-XLQĂ­M ^cb\TJWb cN \Y[cNMJĹ b Y[JL Y[cNcWJLcXWb SN\] WJ \]bYNWMRJ MUJ VÂŤXMbLQ JMNY]Ă­` \c]^TR *WM[cNS 0[JKX`\TR ,NWb Y[JL VJUJ[\TRLQ S^Ĺ XM 957 4^[J]X[ @b\]J`b *T`J[NUN YJ\]NUN P`J\cN X[Jc XK[Jcb XUNSWN ``` JTJMNVRJ`RUJWX`\TJ YU

Cykl plenerĂłw malarskich „Barwy Traktu KrĂłlewskiego“ to warsztaty z wiedzy o sztuce oraz wystawa dla uzdolnionej plastycznie mĹ‚odzieĹźy LiceĂłw Plastycznych z caĹ‚ej Polski w Warszawie. Celem cyklu ogĂłlnopolskich plenerĂłw malarskich dla uzdolnionej plastycznie mĹ‚odzieĹźy, jest uzyskanie ciekawych prac malarskich architektury i krajobrazu Traktu KrĂłlewskiego w Warszawie. Na wystawie moĹźna byĹ‚o zobaczyć prace malarskie w róşnych technikach takich jak: akwarela, rysunek, pastel, gwasz oraz akryl i olej. Prace powstaĹ‚y na przestrzeni roku 2008 na terenie Warszawy m.in. w: Muzeum PaĹ‚acu w Wilanowie, PaĹ‚acu w Ĺ azienkach i Zamku KrĂłlewskim. W tej zbiorowej wystawie wzięło udziaĹ‚ 50 mĹ‚odych artystĂłw z ZespoĹ‚u Szkół Plastycznych Tarnowa, Rzeszowa, Bydgoszczy oraz z Akademii Sztuk PiÄ™knych z Krakowa, Poznania i Warszawy oraz artyĹ›ci z Niemiec i Argentyny.


Wystawa „Ulica Bankowa” (2008) Współtwórca projektu scenografii wystawy „Ulica Bankowa”, poświęconej bankowości. Odpowiedzialny także za część jej realizacji. Wystawa, prezentowana w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w październiku 2008 roku, miała na celu ukazanie zagadnień związanych z finansami i bankowością poprzez pryzmat życia codziennego i historii. Wystawa pobudzała wyobraźnię, pozwalała zrozumieć historyczną i współczesną funkcję i rolę banku. Na wystawie zaprezentowana została historia bankowości - zbiory pamiątek, dokumentów, pocztówek, zdjęć itp. z XIX, a nawet XVIII wieku.


Autor scenariusza i kurator pleneru multimedialnego oraz wystawy poplenerowej „Noc na Trakcie Królewskim” (2007) Plener multimedialny Noc na Trakcie Królewskim to próba zapisu artystycznego różnymi środkami wyrazu malarstwo, fotografia, film - atmosfery i klimatu panującego podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Plener miał miejsce w trzech obiektach muzealnych: Zamek Królewski, CSW Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w nocy z 19/20 maja 2007 roku, w godz. 19:00-01:00. W plenerze, organizowanym przez Akademię Wilanowską, ze środków Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy oraz sponsorowanym przez Plus GSM i Winsor&Newton, brało udział 12 młodych artystów wybranych drogą konkursu spośród uczniów Liceów Plastycznych z Bydgoszczy, Supraśla i Zamościa. Obrazy z tych trzech obiektów, zapisane podczas tej akcji artystycznej za pomocą kamer video, przekazywane były w czasie rzeczywistym do sieci i prezentowane na stronie internetowej TV www.poloniaitv.pl. Wystawy z pełnego zapisu artystycznego tego pleneru odbyły się na Zamku Królewskim, w CSW na Zamku Ujazdowskim oraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Inne wystawy & publikacje (1988 - 2007) 2007: „Akt w winiarni” - wystawa fotografii artystycznej w Bydgoszczy 2003: „3x Grabowski” - wystawa Grafiki i Malarstwa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie 1999-2001: Cykl obrazów i grafik "Life‘s incredible", NY, USA oraz Nicea, Francja 1992-1994: Publikacja poezji w „Anthology National Library of Poetry”, Waszyngton, USA 1988-1989: Wystawa „Rzeźba Roku", Kraków 1986: Fresk - 16 m wizerunek papieża Jana Pawła II na frontonie kościoła w Borkach k/Mielca


Kurator ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw (1977 - 2008) 2003-2008: Kurator ogólnopolskich plenerów i wystaw, m.in.: cyklu „Cztery Pory Roku w Wilanowie”, „Wakacyjne Malowanie z Talensem”, „Lato z Koneserem”, „Droga Zapisu” 1977-1988: Kurator i uczestnik 50 ogólnopolskich i międzynarodowych Wystaw Malarstwa oraz Plenerów interdyscyplinarnych - Tarnów, Krynica, Jaworze, Ciężkowice, Lipnica, Kraków, Warszawa etc.


Wybrane dokonania SCENARIUSZ I REŻYSERIA FILMY


50-lecie Kwartetu Wilanów (2016) Scenariusz i reżyseria impresji filmowej "50 lat Kwartetu Wilanów". Premiera odbyła się podczas Koncertu Jubileuszowego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. http://bit.ly/50LecieKwartetuWilanow


Cykl filmów artystycznych „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” (2011-2013) Scenariusz i reżyseria cyklu filmów artystycznych "Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś", w wersji polskiej i angielskiej, zrealizowanych dla Muzeum Pałacu w Wilanowie. Filmy można obejrzeć na: https:// www.youtube.com/user/BMaciazek/videos. Znajdują się także w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA. Motywem przewodnim każdego z filmów są wybrane dzieła z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie - obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium czy dzieło literackie. Stanowią one pretekst do rozmowy z wybitnymi współczesnymi artystami o analogiach i odniesieniach do sztuki dawnej.


Film artystyczny „Kalendarze Wilanowskie 2006-2015” (2014) Scenariusz i reżyseria filmu artystycznego "Kalendarze Wilanowskie 2006-2015”, który w malarski sposób podsumowuje wyjątkowy, trwający dziesięć lat projekt, który zrodził się z partnerstwa biznesu oraz kultury i sztuki. Film można obejrzeć na: https://youtu.be/ IWIwuP4LYKU. Znajduje się także na stronie Muzeum. Pomysł na połączenie kalendarza, czyli narzędzia do planowania czasu, ważnego z punktu widzenia biznesu, oraz piękna i sztuki – elementów wszechobecnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, powstał z inicjatywy Arkadiusza Bachana dyrektora firmy Per Aarsleff Polska Sp. z o.o., który jest fundatorem „Kalendarzy Wilanowskich”, oraz Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wybitnym artystom zaangażowanym w ten projekt Tomkowi Sikorze, znakomitemu fotografowi oraz prof. Maciejowi Buszewiczowi, jednemu z najbardziej znanych polskich grafików, zawdzięczamy niezwykły dialog z historią zaklętą w zabytkach wilanowskich.


Film artystyczny „Zatrzymaj się! - Prowokacja Tomka Sikory” (2013) Scenariusz i reżyseria filmu artystycznego "Zatrzymaj się! - Prowokacja Tomka Sikory w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie". Film można obejrzeć na: http://youtu.be/mxn1pL3DFlQ . Znajduje się także na stronie Muzeum oraz w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA. Prowokacja Tomka Sikory, prezentowana w formie 11 kompozycji fotograficznych oprawionych w historyczne ramy, powieszonych w ciągu malarskiej kolekcji obrazów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stanowi swoisty happening. Twórca próbuje zatrzymać zwiedzających w swoistym biegu przez muzeum. Ta próba zatrzymania jest świadomym działaniem artysty. Tomek Sikora chce sprawić, aby odwiedzający Pałac przystanęli i zastanowili się, czy jego propozycja jest prawdą, czy fikcją. Dopiero zatrzymując się zwiedzający mogą w pełni zobaczyć otaczające ich dzieła i spróbować połączyć się z nimi emocjonalnie.


Cykl filmów edukacyjnych „Techniki malarskie” (2009-2012) Scenariusz i reżyseria cyklu filmów edukacyjnych „Techniki malarskie" dla Instytutu Adama Mickiewicza (https://vimeo.com/user5014799). Zostało zrealizowanych 14 filmów (4-7 minutowych), które prezentują techniki malarskie i rysunkowe. Artysta pokazuje, w jaki sposób stosuje się różne narzędzia w technikach malarskich i rysunkowych, aby stworzyć obraz swoich marzeń. Wszystkie odcinki zostały nakręcone na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który jest perłą polskiego baroku. Filmy ukażą się wkrótce na stronie Narodowego Centrum Kultury. Każdemu odcinkowi towarzyszy artykuł przygotowany przez reżysera, uzupełniający przekaz filmowy.


Scenariusz i reżyseria filmu dla Per Aarsleff Polska (2009) Film dla Per Aarseff Polska, polskoduńskiej firmy będącej mecenasem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (http://www.aarsleff.pl/ dziedzictwo/).


Wybrane dokonania HAPPENINGI, SPEKTAKLE, SCENOGRAFIE, KOSTIUMY


Happening „Zagraj z muzyką miasta” (2009) Scenariusz i reżyseria happeningu oraz projekt plakatu „Zagraj z muzyką miasta”, Warszawa (https://youtu.be/xiiqBTXQvs) . 1 października 2009 r., w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w między godziną 12.00 a 19.00, każdy mógł przyjść do InfoQultury przy pl. Konstytucji w Warszawie i spróbować swoich sił przy perkusji, czyli mógł zagrać swoją muzykę wraz z otaczającymi go dźwiękami ulicy.


Happeningi na Przystankach PaT (2008 2010) Scenariusz i reżyseria 3 happeningów na Przystankach PaT (Profilaktyka a Teatr) w Płocku, Garwolinie i Karolinie (https://youtu.be/-xiiqBTXQvs & https://youtu.be/ ZpwndGtjoLE https://vimeo.com/13730404 ) „Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!” to hasło największej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT”. Akcja organizowana jest od 2006 roku z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. Każdy, kto chce zrobić coś dla drugiego człowieka, znajdzie tu miejsce dla siebie. (źródło: http://pat.policja.gov.pl)


Wcześniejsze dokonania scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy 2011: Scenariusz, reżyseria i scenografia spektaklu „Podróże Arlekina”, Królewski Teatr w Wilanowie 1997: Scenariusz i scenografia – East European Music Festival, Lincoln Center, NY, USA 1995: Reżyseria TV „Metamorphosies” libretto C. Britten New York Dance Art Group, NY, USA 1993: Scenografia i kostiumy do „Tango" S. Mrożka, The Polish and Slavic Center for the Arts 1991: Kostiumy i reżyseria świateł do spektakli w trakcie New Vocal Music from Eastern Europe, Washington Square Church, NY, USA 1991: Scenografia i kostiumy do "Ancestral Rites of a Forgotten Culture" I. Rossi, Whitman Theatre, NY, USA. 1990: Scenariusz oraz scenografia do "Chopin in the Pub", New Dance Group, NY, USA 1988: Scenografia i kostiumy do filmu TVP "Płaczące Eurydyki" o Annie German, "Exodus" do muzyki W. Kilara, "Muzeum Człowieka" do muzyki K. Pendereckiego 1978-1988: Cykliczne projekty scenografii, kostiumów i libretta m.in. dla Teatru "Silva Rerum" w Krakowie i Katowicach oraz telewizji w Krakowie i w Warszawie, do muzyki m.in. Wojciecha Killara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Claude Debussy’ego


Wybrane dokonania PROJEKTY GRAFICZNE


Projekt plakatów na spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki” (2010 - 2016)


Projekt zaproszeń na spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki” (2010 - 2016)


Projekt strony internetowej wydawnictwa Maar www.maar.com.pl


Projekt strony internetowej firmy Per Aarsleff Polska http://www.aarsleff.pl/dziedzictwo/ (2011)


Projekty plakatów do wystaw 2009: Projekt plakatu i katalogu na wystawę malarstwa G. Morvaya, Muzeum Okręgowe w Tarnowie

2010: Projekt plakatu na wystawę malarstwa J. Grabowskiego, w Tarnowie


Wybrane projekty plakatรณw i zaproszeล


Projekt serii okładek zeszytów „Impresje polskie” dla Shorewood Poland


Projekty logotypรณw dla Hotelu Intercontinental w Warszawie (2004 - 2005)


Wybrane projekty logotypรณw


Reklamy, katalogi, foldery Reklamy dla LOT w USA Reklamy CraftMaster dla Masonite Foldery m.in. dla Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie Reklamy dla Chanel, Palomy Picasso, itp.


NAGRODY


Nagrody (1985 - 2010) 2010: „Uskrzydlony” w kategorii Kultura, Tarnów 2006: Miesięcznik „Fotografia Cyfrowa”- Galeria Mistrzów Fotografii, Polska 1994: „Nowy Dziennik”- artykuł o działalności artystycznej w NY, USA 1991: Biografia w "Five Thousand Personalities of the World" American Biographic Institute 1990: Biografia w 5 edycji "International Who’s Who" International Biographic Center, UK 1986: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za działalność artystyczną w Polsce 1986: Medal za Zasługi dla Miasta Tarnowa 1985: Medal za scenografię dla Teatru "Silva Rerum" na Festiwalu 200-lecia Baletu w Polsce, Łódź


Andrzej S. Grabowski tel.: +48 531 544 899 e-mail: grabowski21@gmail.com grabowski-art.com Warszawa, dn. 01.12.2018 r.