Page 1

Kookaburra WYSTAWA

Barbara Kubska i Daria Malicka kurator: Lesław Tetla 17.01. 2011-10.02.2011 GALERIA + Rondo Sztuki, Katowice


fot. Piotr Muschalik


fot. Piotr Muschalik


fot. Piotr Muschalik


fot. Piotr Muschalik


Barbara Kubska

Tableau


Barbara Kubska

Nic takiego nie miało miejsca


Daria Malicka

Conquista


Daria Malicka

Kookaburra


Kookaburra to ptak, który zamieszkuje Australię. Jego tryl do złudzenia przypomina ludzki, złowieszczy śmiech i z tej przyczyny często bywa wykorzystywany w ścieżkach dźwiękowych filmów grozy. Odzywa się głównie o świcie i zmierzchu.


Rodzimy się z krzykiem. W podobny sposób budzimy się z koszmarnego snu. Taka jest nasza pierwsza reakcja na otaczający nas świat – krzyk przerażenia. Strach jest jedną z podstawowych, pierwotnych cech człowieka, mających swe źródło w instynkcie przetrwania. Autorki przybliżają nam ten stan analizując własne lęki. Operując światłem i cieniem, półmrokiem, niedopowiedzeniami oddają atmosferę grozy.


Mrok jest sprzymierzeńcem strachu. Ciemność powoduje, że dobrze nam znane formy, w porozumieniu z innymi, nabierają nowych kształtów, wychodzą z wcześniej narzuconych im ról i rozpoczynają swe prawdziwe życie. I tak drzewo nie jest już drzewem, ale osłoną za którą czai się… Znane nam dobrze zakamarki domu skrywają tajemnice, które się tam wydarzyły, albo dopiero się wydarzą. Ludzie zamieniają się w ptakoludy i rozpoczynają swój rytualny taniec do śpiewu Kookaburry.

Kookaburra, 2011  

Kookaburra,wystawa w Rondzie Sztuki 2011, Barbara Kubska, Daria Malicka, kurator: Lesław Tetla