Page 1

№ 10 (160) грудень 2012

виходить з 1 вересня 1995 року

Із Новим роком і Різдвом Христовим!

2–3 стор.

«Фінансово грамотна молодь – майбутнє України!»

4–7 стор.

Новини міжнародної співпраці.

8–11 стор.

Науково-пошукова робота студентів.

12–13 стор.

Профорієнтаційна робота.


 країна УБС НБУ

Стартує VII «Аукціон надій»: «Фінансово грамотна молодь – майбутнє України!» 27 грудня всьоме проходитиме масштабна студентська благодійна акція Університету банківської справи НБУ – «Аукціон надій». Мета VII благодійного «Аукціону надій», який проходитиме під гаслом «Фінансово грамотна молодь – майбутнє України!» – допомогти дітям-сиротам отримати елементарні знання у сфері фінансів. За словами організаторів, питання фінансової грамотності – це питання власної національної безпеки. Тисячі українців щороку стають жертвами непоінформованості у фінансових питаннях, досі продовжують вкладати кошти у фінансові піраміди, є маріонетками в руках фінансових махінаторів і не вміють ефективно користуватися власними ресурсами для збагачення. «Даючи людям фінансові знання, ми даємо їм ключі до заможного життя та захищаємо їхні права», – переконана голова Студентської дорадчої ради ІМПО Ольга Лактіонова. – Особливо це важливо для тих, хто зростає без батьків». На переконання студентів УБС НБУ, проект VII «Аукціону надій» може кардинально змінити ситуацію в Україні не лише на фінансовому ринку, а й у соціальній галузі. На зібрані під час Аукціону кошти будуть видані комплекти підручни-

ЛІБС УБС НБУ взяв участь у благодійній акції «Українські книжки – сільським бібліотекам», організованій громадською організацією «Форум видавців». Упродовж акції, що тривала до 1 грудня, студенти і працівники інституту зібрали 200 українських книжок для наповнення фондів сільських бібліотек. Книги було передано організаторам акції 6 грудня. Акції, які ініціює громадська організація «Форум видавців», успішно реалізовуються в ЛІБСі за активної координації Студентської ради.

2 

ків і робочих зошитів із дисципліни «Фінансова грамотність» для учнів 10-х класів шкіл-інтернатів і сиротинців, яких в Україні є 321 та в яких навчається понад 10 000 учнів цієї вікової групи. Колективом Університету будуть проведені відкриті лекції – вступ до курсу «Фінансова грамотність» і передані комплекти навчально-методичної літератури для використання в навчальному процесі. Організатори сподіваються, що найбільше коштів їм вдасться виручити від продажу квитків на виставу «Містер Х», що розпочнеться 27 грудня о 18 годині у приміщенні Київського національного академічного театру оперети і збере учасників Аукціону. У холі театру відбудеться тихий аукціон продажу лотів і безпрограшна лотерея. Нагадаємо, що за шість років «Аук­ ціон надій» зібрав рекордну суму – близько 1,2 млн грн – і здійснив шість вагомих добрих справ, серед яких відновлення дерев’яної церкви в селі Кутах на Львівщині, відкриття реабілітаційного кабінету в Харківському обласному спеціальному загально­освіт­ ньому навчально-виховному закладі

для дітей із вадами слуху, облаштовано перший в Україні Центр соціокультурної реабілітації незрячих у Львові, розпочато очищення русла ріки Вільшанки на Черкащині. Торік проект став переможцем у номінації «Благодійник року – Громада, колектив і неформалізована група» V Національного конкурсу «Благодійник року – 2011».

Прес-служба УБС НБУ. Конт. тел.: 0676726128.

Кожен бажаючий може пожертвувати кошти на благодійний рахунок акції Студентський профспілковий комітет Львівського банківського інституту: Львівське обласне управління АТ «Ощадбанк» ЄДРПОУ 20805384 МФО 325796 Рахунок № 26002300205785 Призначення платежу – благодійний внесок на VII «Аукціон надій»

Колектив – переможець конкурсу «Голос молодого серця» гурт ЛІБС УБС НБУ «Ба-Банк» узяв участь у презентації дебютного альбому «Мені треба» рок-гурту «Третє чуття», яка пройшла 4 грудня в клубі «Пікассо». Одна з пісень, включених до альбому, є спільним творчим доробком обох гуртів. Колектив «Ва-Банку» вважає цей факт дуже важливим, адже це свідчить про визнання творчості наших виконавців і їхню популярність серед виконавців схожих музичних напрямів.

№ 10 (160) грудень 2012


освітянський простір 

У Львові відбулася нарада-семінар щодо впровадження курсу з фінансової грамотності в навчальний процес 15 листопада ЛІБС УБС НБУ зібрав у своїх стінах півсотні директорів шкіл м. Львова та області на спільну робочу нараду. Захід пройшов під патронатом Головного управління освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

10 (160) грудень 2012

Освітяни обгов орили проек т «Програми розвитку освіти Львівщина на 2013–2017 роки» і взяли участь в обміні досвідом щодо дослідно-експериментальної роботи на базі загальноосвітніх навчальних закладів і вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації з упровадження в навчальновиховний процес курсу «Фінансова грамотність». У вступному слові директор ЛІБС УБС НБУ, к. е. н., доцент Микола Вознюк наголосив на тому, що людей, котрі зібралися того дня в актовій залі інституту, об’єднала спільна мета і взаємо­ спорідненість у реалізації освітянських процесів. Микола Андрійович розповів про ЛІБС УБС НБУ та можливості, які виш надає своїм студентам, і висловив сподівання побачити серед них і випуск­ ників шкіл, директори яких того дня взяли участь у нараді-семінарі. Презентація з фінансової грамотності у викладі д. е. н., професора Тамари Смовженко викликала бурю емоцій і запитань. Під час дискусії досягнуто згоди щодо впровадження читання лекцій про фінансову грамотність, навчання вчителів, а також підготовки тренерів силами магістрів Університету, які у своїх програмах вивчають педагогіку. Під овації залу Тамара Степанівна передала начальникові Головного управління освіти і науки ЛОДА Михайлові Брегіну комплект підручників із фінансової грамотності. Михайло Григорович, у свою чергу, дав високу оцінку проектові і запропонував ввести дисципліну «Фінансова грамотність» у навчальні плани освітніх закладів І–ІІ рівнів акредитації як обов’язкову. Представники шкіл-пілотів із упровадження проекту з фінансової грамотності позитивно відгукнулися про проект і ще раз наголосили на доцільності його впровадження, а також розповіли про те, яких результатів досягнули за рік.

3


 міжнародна співпраця

Вроцлав: нові грані співпраці З 14 до 18 листопада заступник директора з навчальнометодичної роботи ЛІБС УБС НБУ Ганна Григорівна Голуб і декан фінансово-економічного факультету ЛІБС УБС НБУ Віталій Васильович Рисін перебували з діловим візитом в Економічному університеті у Вроцлаві (Республіка Польща). Делегати взяли участь в урочистому засіданні сенату університету «Вроцлавська політехніка», присвячене наданню звання почесного доктора ректорові НУ «Львівська політехніка» Юрієві Бобалу; у відкритому засіданні Колегії ректорів Вроцлава, Ополя і Зеленої Гури, що відбулася у Вроцлавському університеті. Вроцлав є потужним студентським центром у Польщі. Його населення нараховує 630 тисяч мешканців, у вишах міста навчається близько 150 тисяч студентів, серед яких багато іноземців, у тому числі й українців. На засіданні Колегії ректорів було відзначено кращих молодих науковців і студентів, які здобули право на отримання стипендії Президента міста Вроцлава і Колегії ректорів. Проведено зустріч із ректором Економічного університету у Вроцлаві (ЕУВ) професором Анджеєм Господаровичем і проректором із міжнародної співпраці професором Богуславом Фьодором. На зустрічі обговорено перспективи співпраці у сфері студентських обмінів і можливостей навчання студентів інституту в ЕУВ, участі в науково-практичних конференціях, проведення спільних наукових досліджень. З польського боку було висловлено велике зацікавлення стосовно налагодження тісних контактів у навчально-науковій сфері, особливо стосовно перспектив запровадження навчання за програмою подвійного диплома. Обговорено й особливості підготовки та працевлаштування магістрів у ЕУВ. Слід зазначити, що з метою забезпечення своїх випускників роботою влада ЕУВ іде на широке використання індивідуальних графіків навчання, складання іспитів і продовження терміну екзаменаційних сесій. Це дає можливість студентам випускних курсів знаходити своє перше місце роботи за фахом ще в період навчання і забезпечує практично стовідсоткове працевлаштування випускників. Сприяє цьому і стабільний економічний розвиток ДольноШлонського воєводства, центром якого є Вроцлав. Там від-

4 

крито логістичні центри крупних європейських компаній, які потребують великої кількості кваліфікованих працівників. Проведено зустріч у Природничому університеті Вроцлава, на якій були присутні ректор університету професор Роман Колач (очолює Колегію ректорів Вроцлава, Ополя та Зеленої Гури), проректори та канцлер цього вишу, ректор і проректор Економічного університету у Вроцлаві, а також ректор і проректор Львівського національного аграрного університету. Узято участь в урочистій зустрічі на запрошення Президента міста Вроцлава Рафала Дуткевича, де були присутні всі ректори університетів Вроцлава і представники львівських вишів. На зустрічі обговорено позитивні приклади співпраці львівських і вроцлавських університетів, наголошено на необхідності поширення такого досвіду в майбутньому. В Економічному університеті у Вроцлаві проведено також зустріч із деканом факультету менеджменту, інформатики і фінансів професором Янушем Ликом і продеканом факультету др. Гражиною Вознецькою. Обговорено технічні аспекти процедури запровадження програми подвійного диплома. Др. Вознецька представила зміст навчальних планів підготовки магістрів за напрямом «Фінанси і бухгалтерський облік». Навчання магістрів триває не менше ніж чотири семестри, а кількість аудиторних годин не має бути меншою ніж 800 (120 кредитів ECTS). З них мінімум 240 годин відведено на вивчення обов’язкових нормативних дисциплін (вони поділяються на дві групи – загальноосвітні і фахово орієнтовані). За напрямом «Фінанси і бухгалтерський облік» до обов’язкових дисциплін належать «Грошова політика», «Управлінський облік», «Інвестиційний портфель», «Фінансове право», «Менеджмент витрат», «Стандарти фінансової звітності» та «Управління кредитними установами». Перелічені дисципліни викладаються для всіх восьми спеціальностей напряму. Додатково студенти мають можливість обирати інші дисципліни, які пропонує випускова кафедра. За спеціальністю «Фінансовий консультант» (що найбільш близька до української спеціальності «Банківська справа») студентам пропонують чотири основні дисципліни – «Банківські послуги», «Страхові послуги», «Нерухомість», «Ризик фінансових інвестицій» (мінімум 120 год.) і вісім додаткових дисциплін, на які також має бути відведено як мінімум 120 годин. У найближчому майбутньому можливі певні зміни в переліку обов’язкових дисциплін, тому після їх урахування доцільно вивчити питання єдиного навчального плану для запровадження програми подвійного диплома з ЕУВ. Досягнуто домовленості про участь представників ЛІБС у міжнародній науково-практичній конференції, яку проводитиме факультет менеджменту, інформатики і фінансів ЕУВ у квітні 2013 року.

№ 10 (160) грудень 2012


міжнародна співпраця 

Німецький тиждень: студенти УБС НБУ в Гахенбурзі 9–17 листопада делегація студентів та аспірантів УБС НБУ (м. Київ) та УАБС НБУ (м. Суми) узяла участь у Міжнародному тижні в м. Гахенбурзі, Німеччина. Окрім українців, учасниками заходу стали студенти Поліського національного університету (м. Пінськ, Білорусь). Приймала гостей Вища школа Університету прикладних наук Федерального банку Німеччини. Щодня студенти слухали лекції англійською мовою в рамках теми «From financial crisis to the Euro crises – causes, course and consequences» («Від фінансової кризи до кризи євро – причини, перебіг і наслідки»), які проводили ректор Університету прикладних наук Еріх Келлер і професор Олівер Крузе. Останньою лекцією курсу стала розповідь завідувача сектору міжнародних зв’язків УБС НБУ Віталія Джулая і представника УАБС НБУ Богдана Сюркала про банківську систему України та представників Поліського національного університету – про банківську систему Білорусі. Обмінятися досвідом з німецькими колегами і взяти участь у лекціях приїхала також директор ІМПО Тетяна Гірченко. Окрім позанавчального дозвілля в м. Гахенбурзі, студенти встигли відвідати з екскурсіями міста Кобленц, Франкфуртна-Майні, Лімбург і Кельн. Зокрема, у Франкфурті, фінансовій столиці Євросоюзу, час було присвячено екскурсії в Музей грошей та офіційному обіду в Бундесбанку із представниками відділу технічного співробітництва. Програма завершилася святковою вечерею в Гахенбурзькому замку і врученням сертифікатів про проходження курсу лекцій. Марія Сушко, група 501-БСм: «Що мені сподобалось? Та перш за все, німецька гостинність і дружелюбність, а також цікавість викладення матеріалу (уміння донести інформацію до студента, залучити його до дискусії). Вразило те, що вище керівництво може прийти на дискотеку, танцювати разом зі студентами, причому студенти почуваються комфортно, так само як і керівництво, тобто немає бар’єру між викладачем і студентом, вони – на одному рівні. Це дуже демократично і поліпшує відносини в колективі університету». Ольга Клименко, група 301-УП: «Дуже цікаво було приміряти на себе роль німецької студентки, побачити, як вони навчаються і проводять вільний час, а також поспілкуватись із білоруськими студентами та «підтягнути» економічну англійську мову. Із системи організації студентського життя в Гахенбурзі можна було б немало корисного перенести до нас! І, звичайно, подивитися міста Західної Німеччини – велике задоволення та море вражень! А також спілкування з представниками славнозвісного Бундесбанку – досвід, що випадає не кожному студентові-економісту. Тому я дуже рада, що отримала можливість узяти участь у Міжнародному тижні. До слова, наступної осені його планують провести в Києві!»

Ольга КЛИМЕНКО.

10 (160) грудень 2012

5


 «Подвійний диплом»

У ЛІБС УБС НБУ пройшли «Міжнародні дні» На початку листопада з метою належного інформування студентів щодо можливостей участі в різноманітних міжнародних навчальних і наукових заходах у ЛІБС УБС НБУ проведено «Міжнародні дні», де відбулися зустрічі заступника директора з наукової та міжнародної роботи Олексія Олександровича Другова, декана фінансово-економічного факультету Віталія Васильовича Рисіна і заві­ дувача кафедри банківської справи Ростислава Анатолійовича Слав’юка зі студентами. У рамках цих зустрічей було висвітлено перелік заходів (навчання за подвійним дипломом, семестрове навчання, міжнародні студентські семінари, навчальна практика в банку, літні школи і т. п.), навчальні заклади, спільно з якими організовують ці заходи. Найбільшу зацікавленість студентів викликали такі міжнародні заходи, як семестрове навчання, програми магістерського навчання за подвійним дипломом і літні школи. Зокрема, прозвучали запитання, що стосувалися процедури оформлення документів, мови, якою проводять навчання і семінари, термінів проведення та основних вимог до кандидатів. Щоб спростити процес підбору кандидатів, для студентів розроблено анкету, що міститиме необхідну інформацію про них. Анкету студенти можуть отримати в деканатах і туди ж подати вже заповнену. Слід зазначити, що Львівський інститут банківської справи УБС НБУ активно підтримує вже діючі і запроваджує

нові форми співпраці з іноземними навчальними закладами-партнерами, а також налагоджує міжнародні зв’язки з новими освітніми установами. Зокрема, 2012/2013 навчального року досягнуто домовленостей про обміни на семестрове навчання з Латвійським університетом (м. Рига, Республіка Латвія), де вже цього осіннього семестру навчаються двоє студентів ЛІБС УБС НБУ; проведення двосторонніх міжнародних семінарів за спеціальностями в Краківському економічному університеті (м. Краків, Республіка Польща) та у Вищій державній технічно-економічній школі імені Броніслава Маркевича (м. Ярослав, Республіка Польща); спільну програму магістерсько-

го навчання за подвійним дипломом із Краківським економічним університетом (з початку цього навчального року семеро студентів ЛІБС УБС НБУ подали документи на заочну форму навчання і паралельно навчаються в КЕУ для здобуття диплома європейського зразка). Окрім того, до нових міжнародних заходів, де наші студенти можуть брати участь, додано семестрове навчання в Економічному університеті у Вроцлаві (м. Вроцлав, Республіка Польща); чотиристоронній студентський науковий семінар спільно з такими іноземними установами, як Поліський державний університет (м. Пінськ, Республіка Білорусь) і Вища школа – Університет прикладних наук Федерального банку Німеччини (м. Гахенбург, ФРН); Літня школа в Інституті банківської справи (м. Прага, Чеська Республіка) тощо. Співпраця інституту із зарубіжними навчальними закладами сприяє інтеграції в європейський освітній і науковий простір, а також підвищенню рівня власного розвитку і, відповідно, дає можливість займати високі рейтингові позиції на ринку освітніх послуг.

Нагорода за успіхи За рішенням Львівської обласної ради та згідно з листом Головного управління освіти і науки ЛОДА за успіхи в навчанні та активну участь у громадському житті навчального закладу студентам ЛІБС УБС НБУ Наталії Борщевській (група 6 ­ 04-БСм) та Ользі Андрощук (група ­601-Фм) призначено обласні премії облдержадміністрації та облради в розмірі 2 900 грн, а Ірині Бондар (604-БСм) і Назарові Морозу (601-Фм) – обласну іменну премію імені В. Чорновола в розмірі 2 733 грн. Урочисте вручення нагород відбулося 20 листопада.

6 

№ 10 (160) грудень 2012


освіта за кордоном 

МОЖЛИВОСТІ УЧАСТІ СТУДЕНТІВ ЛІБС УБС НБУ В МІЖНАРОДНИХ ЗАХОДАХ у 2012/2013 навчальному році Місце проведення заходу м. Краків, Республіка Польща, Краківський економічний університет м. Вроцлав, Республіка Польща, Вроцлавський економічний університет

Захід

1

Навчання за подвійним дипломом

2

Семестрове навчання

3

Семестрове навчання

м. Рига, Латвія, Латвійський університет

4

Семестрове навчання

м. Краків, Республіка Польща, Краківський економічний університет

5

6

7

Міжнародний студентський науково-практичний семінар «Фінансове забезпечення посткризового розвитку економіки» Міжнародний семінар «Розвиток євроінтеграційних процесів у фінансовій сфері» Міжнародний студентський науково-практичний семінар «Організація менеджменту та управління персоналом»

м. Краків, Республіка Польща, Краківський економічний університет м. Рига, Латвія, Латвійський університет м. Краків, Республіка Польща, Краківський економічний університет м. Ярослав, Республіка Польща, Вища державна техніко-економічна школа імені Броніслава Маркевича м. Гахенбург, Федеративна Республіка Німеччина, Вища школа – Університет прикладних наук Федерального банку Німеччини

Кількість студентів

Терміни проведення Протягом необмежено двох років, 5–6 курси ІІ семестр 2 лютий – червень І семестр 3 вересень – січень І семестр 3 жовтень – лютий

Вимоги диплом бакалавра, знання польської мови знання польської мови

знання англійської мови

знання польської мови

10

Грудень 7 днів

знання польської мови (спеціальності «Фінанси і кредит», «Банківська справа»)

5–7

Березень 7 днів

знання англійської мови

5–7

Травень 7 днів

знання польської мови (спеціальність «Управління персоналом та економіка праці»)

5–7

Травень 7 днів

знання польської мови (спеціальність «Облік і аудит»)

3

Травень 14 днів

знання англійської мови

8

Міжнародний студентський семінар «Особливості інвестиційної діяльності»

9

Міжнародні тижні «Центральний банк і грошово-кредитна політика»

10

Міжнародний студентський науково-практичний семінар «Методи та інтелектуально-­ інформаційні системи в економіці»

м. Краків, Республіка Польща, Краківський економічний університет

10

Листопад 7 днів

знання польської мови

11

Міжнародний семінар «Фінансові ринки у глобалізованій економіці»

м. Гахенбург, Федеративна Республіка Німеччина, Вища школа – Університет прикладних наук Федерального банку Німеччини

2

Листопад 12 днів

знання англійської мови

м. Люблін, Республіка Польща, Банк PKO BP SA

5

Березень 7 днів

знання польської мови

м. Познань, Республіка Польща, Банк PKO BP SA

5

Жовтень 7 днів

знання польської мови

2

Червень

знання англійської мови

10

Червень

знання польської мови

12

13

Практика «Сучасні світові тенденції розвитку ринку банківських послуг» Практика «Сучасні світові тенденції розвитку ринку банківських послуг»

14

Літня школа

15

Літня школа

м. Прага, Чеська Республіка, Інститут банківської справи м. Ярослав, Республіка Польща, Вища державна техніко-­економічна школа ім. Броніслава Маркевича

10 (160) грудень 2012

7


 студентські конференції

Проблеми обліку, аналізу і аудиту в умовах інтеграційних і глобалізаційних процесів 22–23 листопада відбулась V Міжнародна студентська наукова конференція «Проблеми обліку, аналізу і аудиту в умовах інтеграційних і глобалізаційних процесів», яку організовувала кафедра обліку і аудиту інституту. Участь у конференції взяли 100 делегатів з 11-ти вищих навчальних закладів України та Польщі (Краківський економічний університет, Вища школа банківництва і фінансів у Катовіцах, Вища державна техніко-економічна школа ім. Броніслава Маркевича в Ярославі). Загалом, подано 205 статей від 192 учасників, які опубліковано у збірнику тез конференції на 489 сторінках, який ви­йшов загальним тиражем 120 примірників до початку роботи конференції. З вітальним словом до учаників звернулися члени президії: директор ЛІБСу М. А. Вознюк, заступник директора з наукової та міжнародної роботи О. О. Другов, декан фінансово-економічного факультету В.В. Рисін, професор Вищої школи банківництва і фінансів у Катовіцах (Республіка Польща) Krystian Pera, доктор Вищї державної техніко-економічної школи ім. Броніслава Маркевича в Ярославі (Республіка Польща) dr Tatianą Kożak-Siarą. Конференція проходила в невимушеній дружній робочій атмосфері. Працювало три секції за проблематикою обліку, аналізу та аудиту. За результатами роботи конференції відзначено переможців, які отримали грамоти і нагороди. Перше місце – Ірина Бабіч (СІБС Української академії банківської справи НБУ), Богдан Шимків (ЛІБС УБС НБУ).

Друге місце – Wojciech Poniewierski (University of Economics in Katowice), Олег Кундря (ЛІБС УБС НБУ). Третє місце – Олена Дорохіна (ЧІБС УБС НБУ), Віолета Котенко (ЛІБС УБС НБУ). За активну участь – Роман Дяків (ЛІБС УБС НБУ), Микола Захарко (Львівська державна фінансова академія), Людмила Ривак (ЛІБС УБС НБУ). Гостям провели екскурсію музеями міста Львова, яку організували працівники кафедри обліку і аудиту спільно з представниками студентського профкому ЛІБСу і студентами групи 401-ОА.

Переможець – Богдан Шимків

Перше місце на конференції здобув Богдан Шимків, представивши доповідь «Особливості відображення операцій із похідними фінансовими інструментами у звітності банків України» (науковий керівник – к. е. н., доцент

8 

О. М. Сарахман). У статті студент охарактеризував операції з похідними фінансовими інструментами як об’єкт фінансового обліку, навів класифікаційні ознаки фінансових інструментів у взаємозв’язку з показниками фінансової звітності, визначив перспективи використання похідних фінансових документів в Україні. Богдан поділився з нами секретами успіху: «Я вважаю, що отримав перше місце за те, що моя стаття виявилася найбільш вагомим науковим дослідженням на фоні статей, які були представлені на конференції. Нині на фінансовому ринку практично не використовують-

ся поширені у світі похідні фінансові інструменти, що пояснюється цілою низкою чинників. Це і недоліки в законодавстві щодо регулювання механізмів використання сучасних фінансових інструментів, недостатня поінформованість потенційних учасників ринку щодо можливостей похідних фінансових інструментів, відсутність чітких правил обігу. Тож є цілком об’єктивна необхідність дослідження проблем, що стосуються організації обліку, а також розкриття інформації щодо них у звітності вітчизняних банків». Власне, усі ці проблеми розглянуто в доповіді, а також наведено дієві шляхи підвищення ефективності функціонування ринку похідних фінансових інструментів.

№ 10 (160) грудень 2012


наукові проекти 

Міжнародний студентський семінар спеціальності «Облік і аудит» Кафедра обліку і аудиту ЛІБС УБС НБУ і Вища державна техніко-економічна школа ім. Броніслава Маркевича в Ярославі (Республіка Польща) 19–24 листопада провели семінар на тему «Сучасні проблеми розвитку обліку, аналізу та аудиту на прикордонних територіях».

ковому семінарі в Ярославі (Польща), де спільно з польськими студентами вже готують наукові дослідження щодо особливостей обліку, аналізу та аудиту фінансової звітності підприємств України і Польщі.

Р. К. ШУРПЕНКОВА, доцент кафедри обліку і аудиту.

Завдання випало не із простих. Такого напруженого графіка роботи годі було й чекати. Робота секцій семінару проводилась за такими напрямами: Секція 1. Дослідження проблем формування облікової системи в рамках міжнародних і національних стандартів та напрями її вдосконалення Секція 2. Здійснення аналізу виробничо-фінансової діяльності підприємств у контексті ринкової трансформації економіки на транскордонних територіях Секція 3. Проведення аудиту в умовах сучасного бізнесу в прикордонних регіонах Секція 4. Обліково-аналітичне забезпечення оцінки ефективності банківської діяльності Дні пройшли швидко, усього відбулося дуже багато… Ми набули неоціненного досвіду. Участь у семінарі дала можливість представити результати наукових досліджень, обмінятися досвідом, обговорити перспективи співпраці в напрямі організації студентських наукових конференцій, проведення спільних наукових заходів. Результатом проведення семінару стало формування пропозицій щодо уніфікації методик обліку, аналізу і аудиту в рамках транскордонного співробітництва. Набуті студентами знання і досвід мають важливе значення у світлі сучасних євроінтеграційних процесів, зокрема трансформації вітчизняної системи економічних наук до міжнародних стандартів. Тому є потреба у вивченні досвіду різних країн світу та налагодженні співпраці. Семінар дав можливість поліпшити свої знання англійської та польської мов, дізнатися про досягнення і проблеми розвитку країн у світлі сучасних підходів до розвитку економічних наук. Наша співпраця тільки починається, адже група студентів із шести чоловік і керівник уже незабаром візьмуть участь у нау-

10 (160) грудень 2012

9


 ярмарок працевлаштування

Президенти компаній, дослідники економічного становища, «космонавти» у бізнесі 22 листопада ЛІБС УБС НБУ в черговий раз зібрав студентів-старшокурсників і представників в особах начальників кадрів фінансово-кредитних установ, державних і приватних підприємств на традиційний «Ярмарок працевлаштування». Як і завжди, захід пройшов у формі діалогу, цікаво та насичено. Працедавці висловили свої побажання щодо якостей своїх майбутніх працівників, ознайомили присутніх із новими програмами стажування і працевлаштування, критеріями відбору кандидатів на посади; студенти взяли до уваги їхні зауваження та отримали вичерпні відповіді на поставлені запитання. Червоною ниткою через весь захід пройшли слова про те, що якщо людина націлена на успіх, то вона його досягне, адже успіх приходить до тих, хто його прагне. Звичайно, студентів хвилювало питання про те, де взяти досвід роботи, якщо банкіри переконують не полишати навчання і отримати якісну повну вищу освіту. Тому кожен із запрошених гостей розповідав про програми стажувань і навчання, запроваджені в їхніх установах. Так, «Укрсоцбанк» пропонує програму «Навчайся і працюй разом з “Укрсоцбанком”», діє програма стажування від «УкрСиббанку», таку саму можливість дає й «ПриватБанк», на сайті якого в режимі «он-лайн» можна записатися на співбесіду. Так, Валентина Іванівна Шулевська – керуюча Західним комерційним макрорегіоном (м. Львів) ПАТ «Укрсоцбанк» зазначила, що в банку завжди бракує кадрів. Кожна співбесіда – школа і для роботодавця, який хоче досягти прибутку, поліпшити якість обслуговування клієнтів і збільшити їхню кількість, і для пошуковця роботи, який хоче свої знання і на­вички ­продати дорожче.

Юнетка з групи 501-УП: «На “Ярмарок працевлаштування” я йшла не для того, щоб знайти роботу, а поцікавитися про відділ управління персоналом. У мене була низка питань, а саме про те, які люди там працюють, старші чи молодші, чи беруть узагалі молодих на роботу, яка ймовірність потрапити туди ззовні, без того, щоб працювати в тій компанії 10 років, і що для них означає ця робота. Я спілкувалася з усіма представниками банків, крім «Кредобанку» і «Укрсоцбанку», уже обійшла всіх. Казали, що вакансії як такої для випускників «УП» немає, проте приймають на посаду касира чи менедже-

10 

Кожен із виступаючих націлював студентів на те, щоб вони не боялися розпочинати кар’єру із самого низу. Тобто не ставилися упереджено до посади звичайного касира, якого в банку вважають менеджером. Кожен банк зацікавлений у кар’єрному зростанні своїх працівників. Наприклад, за твердженням Павла Романовича Майка, керівника групи відділень Західного комерційного макрорегіону (м. Львів), 50% працівників банку почали тут працювати зразу після закінчення вишу, а 70% керівників – вирощені саме тут і які розпочали свою кар’єру саме з посади касира. Усе залежить від мотивації та бажання працювати, адже професіоналом можна СТАТИ, а позитивно мотивованим треба БУТИ – резюмували банкіри.

ра, та й загалом беруть усіх охочих, без досвіду, тільки було би бажання. Ще хочуть, щоб людина «виросла» в них у компанії, тому беруть спочатку на касира, а вже далі ти можеш вирости до менеджера, до керівника відділу тощо. Усе залежить від того, як ти працюватимеш, як ти хотітимеш працювати. Найбільша черга була до представника «ІДЕА-банку»: вони зацікавили всіх своїм виступом, бо сказали, що в них молодий колектив, і вони надають перевагу молодим (може тому, що то був гарний мужчина, туди йшло багато дівчат). Загалом, враження в мене склалося позитивне і мені все сподобалося».

Божена з групи 406-ФКБС: «На Ярмарок я прийшла для того, щоб поспілкуватися з досвідченими людьми, дізнатися, чи важко працювати в банківській сфері, як ставляться банкіри до молодих працівників. Я спілкувалася з роботодавцями «ІДЕА-банку», «Укрексімбанку», «Платінум-Банку», «УкрСиббанку». Вони були дуже приємні в розмові. Їх дійсно цікавили студенти, щоб запропонувати їм роботу для початку трудового шляху, хоч у них ще немає практики… Думаю, що вже наступного року піду на Ярмарок для того, щоб справді знайти собі місце праці».

№ 10 (160) грудень 2012


випробування знань 

Олімпіада з банківської справи Вітаємо переможців першого туру першого етапу Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності «Банківська справа» Марію Сушко (501-БСм) за здобуте перше місце, Назара Михлича (503-БСм) – за друге місце, Віру Рідкодим (506-БСм) – за третє місце. Марія Сушко – студентка магістратури, бакалаврат закінчила з відзнакою (отримала «червоний» диплом). «Я дуже активна людина і беру участь у різних заходах, – розповіла Марія. – Так, торік я проходила практику в Польщі в PKO Bank Polski, цього року побувала в Німеччині на Міжнародному семінарі з банківської справи. Загалом, мене дуже цікавить банківська справа і все, що з нею пов’язано. Торік я посіла друге місце на інститутській олімпіаді. На університетській не отримала перемоги, тож вирішила здобути її цього року. Щодо оцінювання своїх шансів, то можу сказати, що я була впевнена у своїй перемозі».

Олімпіада складається з трьох частин: бліц-турніру, тестів і практичної частини. Найкраще переможниця впоралась із практичною частиною, де отримала максимум із можливих балів – подібні задачі розв’язували на парах. Практична частина включала дві задачі: одна з банківської справи, а друга – з аналізу банківської діяльності. Також не важким етапом видалися Марії й тести. «Тести були середньої важкості, тож впоратись із ними було не надто складно, якщо орієнтуватися в матеріалі, – зазначила Марія. – Найважчим для мене був бліцтурнір, оскільки справді були дуже важкі питання. Перемога в першому етапі дала

мені можливість спробувати себе цього року в університетській олімпіаді і шанс отримати перемогу як на університетському рівні, так і на всеукраїнському». Упевнені, що все в Марії вийде. А ви?

Лариса КОЗАНКЕВИЧ, Наталія КОВБ.

У ЛІБС УБС НБУ відбулася олімпіада з іноземної мови Загальні результати І–ІІ турів І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з іноземної мови (англійська): Любов Юрчишин (302-ФК) – І місце Людмила Комарницька (206-ФК) – ІІ місце, Юркевич Мар’яна (306-ФКБС) – ІІІ місце. Загальні результати І–ІІ турів І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з іноземної мови (німецька): Катерина Буяр (401-УП) – І місце, Уляна Михаць (301-ФК) – ІІ місце, Оксана Трач (102-ФК) – ІІІ місце. Загальні результати І–ІІ турів І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з іноземної мови (французька): Андрій Савка (401-ФК) – І місце, Софія Базарник (301-ФК) – ІІ місце, Ярослав Василів (306-ФКБС) – ІІІ місце. Любов Юрчишин, переможниця олімпіади: «Олімпіади, конференції, форуми – це завжди цікаво. Цікаво випробувати себе, вислухати думки інших щодо різних питань, їхні ідеї, погляд на перебіг речей. Це завжди чудовий спосіб обміну знаннями і досвідом. До того ж конкурси і змагання для мене – завжди стимул прагнути кращого, переверши-

10 (160) грудень 2012

ти себе, самоствердитися. Мабуть, тому я і взяла участь в олімпіаді. Відверто кажучи, свої шанси я оцінювала досить критично, адже знала про високий рівень підготовки учасників. Але, як виявилося, було не так страшно і складно. Я маю хороші знання англійської мови, які мені заклали ще у школі, потім – в інституті. Доволі корисною виявилася моя практика з англійської мови за кордоном, а саме у США. Там я мала можливість практикувати свої знання мови впродовж кількох місяців за програмою «Work & Travel USA». Думаю, це й привело мене до першого місця. Перемога на олімпіаді дала ще більше впевненості у своїх силах. Мені приємно буде представляти наш інститут на університетській олімпіаді в Харкові. Сподіваюся, і там мені усміхнеться доля».

 11


 профорієнтаційна робота

Якби я був банкіром Щойно розпочався навчальний рік, а в ЛІБС УБС НБУ відновилася профорієнтаційна робота. Дуже велику популярність серед майбутніх абітурієнтів має конкурс «Якби я був банкіром», яку започаткували два роки тому викладачі кафедри банківської справи. Тож, натхнені торішнім успіхом (під час вступної кампанії 45 учасників такого заходу вступили саме до ЛІБС УБС НБУ), викладачі кафедри Віра Другова, Віра Фостяк, Наталія Дунас та Ірина Дзедзик ретельно готуються до проведення конкурсу, розширюючи географію залучених учасників. Так, у жовтні – листопаді вже проведено три таких конкурси. У них узяли участь більше ніж сотня учнів 9–11 класів п’яти шкіл Львова і Львівської області (СЗШ № 3, 7, 22, 78 і Судововишнянська середня школа Мостиського району). Конкурс проводять у формі вікторини. Відповідаючи на питання, учні мають змогу ознайомитись із банківською системою України, її структурою, а також з тими послугами, які надають банки своїм клієнтам. Дуже цікавими для всіх учасників конкурсу є питання, що стосуються фаху банкіра і рис характеру, якими повинні володіти люди цієї професії. Як не раз зізнавалися учасники вікторини, дуже подобається їм стиль проведення конкурсу, можливість зіграти в команді та отримати багато цікавої інформації з перших рук від фахівців своєї справи. Адже банк асоціюється у школярів із грошима, грошовими опе-

раціями і необмеженими фінансовими можливостями, а уявний банкір – це поєднання трьох якостей: стабільності, порядності та довіри, а фах банкіра – дуже ризикований, бо пов’язаний із великими грошима. Усе це стає відомо з відповідей учнів на запитання ведучих. Дискусії захоплюють щораз більше охочих, ніхто не залишився байдужим. Віра Другова переконана, що такі інтелектуальні ігри сприяють формуванню мислення школярів, їхній згуртованості, виокремлюють лідерів, котрі беруть на себе відповідальність за правильність відповіді. Такі заняття сприяють і розширенню знань із банківськоекономічного профілю, профорієнтують учнів. А загалом, дають багато позитивних емоцій! Учасників конкурсу нагороджують грамотами, а також заохочувальними призами. Тож старшокласники отримують подвійне задоволення.

Після закінчення конкурсу для учнів проводять екскурсію навчальним корпусом, що на просп. В. Чорновола, 61. Учні відвідують навчальні та комп’ютерні аудиторії, їдальню, бібліотеку, а також студентську кредитну спілку «Галичина». Завдяки тому, що всі учасники конкурсу реєструються, записуючи свої контактні дані, на кафедрі створено реєстр потенційних абітурієнтів і через електронні повідомлення учням надсилають додаткову інформацію про Львівський інститут банківської справи УБС НБУ. А цього навчального року кафедра банківської справи розпочала розповсюдження інформації про інститут через соціальні мережі. Практично кожна сучасна школа має в соціальній мережі власну Інтернет-сторінку. Таким чином, через Інтернет-сторінку ЛІБСу кафед­ ра систематично розсилає у 85 шкіл Львова і Львівської області в соціальних мережах інформацію про умови вступу, організовані та проведені заходи.

Лариса КОЗАНКЕВИЧ.

P. S. Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу Вірі ДРУГОВІЙ, кандидату економічних наук, асистентові кафедри банківської справи.

Український за духом, європейський – за суттю 24 листопада ЛІБС УБС НБУ гостинно відчинив двері майбутнім абітурієнтам – учням 9–10 класів та їхнім батькам і рідним на заході «День відкритих дверей». Родзинкою свята стало те, що кожну спеціальність, яку можна обрати для навчання в ЛІБСі, представляли успішні випускники інституту. Спеціальність «Банківська справа» – випускник 2005 року, кандидат економічних наук, начальник відділення філії АТ «Укрексімбанк» у місті Львові Олег Князь. Спеціальність «Фінанси» – випуск­ ник 2005 року, генеральний директор «Укренерго» Дмитро Бродик. Спеціальність «Облік і аудит» – випускник 2006 року, кандидат економічних наук, старший менеджер корпоративного бізнесу управління кор-

12 

поративного бізнесу Львівського регіонального управління ПТ КБ «Надра» Микола Маркевич і випускниця 2009 року, директор ТзОВ «Львів-ЕКCПЕРТ», експерт-бухгалтер Аудиторської фірми «ІІІ тисячоліття – Аудит» Лариса Вегор. Спеціальність «Економічна кібернетика» – випускник 2009 року, працівник Automation QA Engineer Lohika Systems Назар Іватьо. І наймолодшу, але не менш актуальну і потрібну спеціальність «Управління персоналом» представила випускниця 2003 року, начальник відділу управління персоналом ПАТ АКБ «Львів» Лідія Братків.

Захід пройшов дуже неординарно, емоційно насичено і вишукано. Гостям надали потрібну та вичерпну інформацію. Гуртом вшанували хвилиною мовчання жертв Голодомору, подивилися концерт у виконанні гурту «Ва-Банк» Молодіжного центру, почастувалися запашною львівською кавою, із захоп­ ленням вивчили експозицію музею інституту, залишили записи у книзі відгуків тощо.

№ 10 (160) грудень 2012


профорієнтаційна робота 

ЛІБС відчиняє двері новим абітурієнтам У рамках угоди про співпрацю ЛІБС УБС НБУ і Рівненського коледжу економіки та бізнесу проведено зустріч із випускниками коледжу з метою налагодження співпраці між вишами та професійною орієнтацією випускників. Гості прибули на запрошення декана факультету банківської справи та інформаційних технологій Марії Львівни Лапішко. До організації та проведення активно долучилися викладачі кафедри банківської справи інституту. Студенти групи 202-ФКБС (деякі з них закінчували цей коледж) і викладач кафедри обліку та аудиту Тетяна Дмитрівна Шевченко провели для гостей інституту екскурсію історичним центром нашого міста. Після оглядової екскурсії містом група автобусом поїхала в корпус № 3, що на просп. В. Чорновола, 61, де гостям провели ознайомлювальну лекцію про інститут, показали фото- та відеоматеріали, відповіли на їхні запитання. Звичайно ж, студенти не могли не поділитися своїми враженнями про наш інститут. І. ЮРЧУК, студентка групи ФК-15 РКЕБ: «Відвідавши Львівський інститут банківської справи УБС НБУ, я була вражена. Мені дуже сподобалося! Перше, що впало в очі, це саме приміщення, воно дуже велике і просторе. Також сподобалися аудиторії, в яких проводять пари. В інституті – хороші висококваліфіковані

викладачі, які з розумінням ставляться до студентів та абітурієнтів. Вразило мене й активне громадське, соціально-культурне життя в ЛІБСі. Спогади залишилися найкращі. Сподіваюся, що і я згодом стану частинкою цієї великої та дружньої сім’ї». В. МОЙСЕЄЦЬ, студент групи ФК-13 РКЕБ: «Львів – дуже старовинне місто, яке вражає своєю красою та оригінальністю оздоблення будинків і вулиць. А ще більше враження на мене справив Львівський інститут банківської справи. Під час екскурсії інститутом мені дуже сподобалася все, що я побачив. Під час розповіді Марії Львівни про інститут мені сподобалися деякі спеціальності, за якими можна навчатися в інституті, а ще тут діє велика кількість спортивних секцій, де студенти розвивають свої фізичні якості. Загалом, мене інститут вразив, тож я намагатимуся вступити сюди на навчання». В. МАРКОВИЧ, студент групи ФК-13 РКЕБ: «Поїздка в ЛІБС залишила тільки позитивні емоції та приємні враження. Викладачі інституту з люб’язністю показали нам інститут, розповіли про діяльність студентів в інституті та поза ним. Інститут зацікавив мене тим, що він входить до системи НБУ, те, що педагоги є висококваліфікованими спеціалістами у своїх галузях, завдяки яким студенти можуть отримати хорошу освіту і влаштуватися на престижну роботу. Зацікавила й можливість продовжити навчання за кордоном і отримати диплом європейського зразка та працювати в будь-якій країні Європи. Особисто мене зацікавило життя студентів поза навчанням. Тут ЛІБС також зміг порадувати, адже на базі інституту діє танцювальний колектив, що дає можливість мені реалізувати свою потребу в

10 (160) грудень 2012

танцюванні та навчитися чогось нового, а ще, можливо, принести свої вміння на благо розвитку інститутського танцювального колективу. Отже, зрозумілим є факт, що для мене ЛІБС – уже зараз найкращий. Сподіваюсь продовжити своє майбутнє навчання саме тут». М. ОСІЙЧУК, студент групи ФК-13 РКЕБ: «ЛІБС справив на мене хороше враження. По-перше, це державний виш. Має довгу історію і популярний серед абітурієнтів. Про це свідчить кількість бажаючих навчаться в цьому закладі. По-друге, ЛІБС активно займається міжнародним співробітництвом, тобто має зв’язки із закордонними закладами. ЛІБС дає змогу кращим студентам проходити міжнародну практику. По-третє, приємно вразили працівники закладу своєю професійністю, ввічливістю, доброзичливістю, пунктуальністю. Я вважаю, що ЛІБС – один із кращих в Україні серед закладів такого спрямування. Тому я рекомендую ЛІБС усім. Тут створено всі умови для отримання якісної освіти».

Матеріал підготував Роман СЕГІН.

 13


 спільні проекти

Харків приймає гостей: Сковородинівські читання 29 листопада – 1 грудня у ХІБС УБС НБУ пройшли п’яті Сковородинівські читання, присвячені 290-й річниці від дня народження Григорія Сковороди. Читання традиційно зібрали учасників зі всіх інститутів УБС НБУ. Перший день відзначився покладанням квітів до пам’ятника Григорію Сковороді біля СвятоПокровського монастиря під час екскурсії вечірнім Харковом. Наступного дня учасники покинули першу столицю України і вирушили в с. Сковородинівка (у минулому – с. Іванівка), де помер відомий філософ-мандрівник. Там студентів чекала екскурсія Національним літературно-меморіальним музеєм і квест від музейних працівників «Слідами Г. С. Сковороди».

Цікаві факти із цьогорічних читань ZZ Григорій Сковорода, на відміну від багатьох мудреців, не протиставляє душу і тіло, усвідомлюючи, що людина – їх гармонійне поєднання. Часто він прирівнює властивості душі до функцій тіла: «обов’язково і саме щоденно підкидай у душу, як у шлунок, слово або вислів».

ZZ Сковорода про спілкування з різними людьми та фізіологію: «Їжа добра, але що з того, якщо вона не подобається твоєму шлун­ кові». ZZ Сковорода про психологічний вплив оточення: «Дуже важливе значення має те, з ким щоденно спілкуєшся і кого слухаєш. Бо поки ми слухаємо, ми їх дух у себе вбираємо». ZZ Коли треба було в ті часи (кінець XVIII ст.) знайти в Україні ідейну, чесну та чисту людину, шукали її між «сковородинцями», тобто учнями цього дивного чоловіка і прихильниками його науки. ZZ Під час викладацької діяльності Григорій Сковорода оцінював знання спудеїв за власною шкалою. У ній було більше ніж 20 оцінок, серед яких такі, як «не годен», «годен», «не понят», «туповат», «остр», «весьма остр». ZZ На честь філософа названо астероїд 2 431 «Сковорода».

Ольга КЛИМЕНКО.

Українській повстанській армії – 70 У листопаді відбулася відкрита виховна година, присвячена 70-й річниці створення Української повстанської армії за участі студентів групи 304-ФКБС (куратор – Н. М. Христич). До заходу долучилися також студенти груп 301-ФК і ­303-ФКБС. Ярослав Сух (301-ФК), до слова, створив дуже гарну мультимедійну презентацію, яка супроводжувала захід і надзвичайно вразила глядачів. «У сценарії відкритої виховної години я намагалася розкрити ідею боротьби Повстанської армії від її зародження до середини 50-х років минулого століття і перехід цієї боротьби в дисидентський рух, – розповіла Наталія Миколаївна. – Студентам вдалося донести ідею заходу – учасники визвольних змагань не були і не будуть ніколи забуті. Студенти Юлія Політило, Марія Косторниченко, Марія Телепко, Роман Шаблюк, Андрій Ладанай найкраще донесли емоції та від-

14 

творили дух доби Української повстанської армії, а також ідею, яку сповідували учасники повстанських змагань. Хочу подякувати учасникам з інших груп, котрі долучилися до заходу, – Ярославові Суху, Назарові Воробцю, Марті Гулик і Соломії Распоповій».

№ 10 (160) грудень 2012


ми – студенти! 

День кібернетика: усі свої 14 листопада у ЛІБС УБС НБУ вдруге пройшов День кібернетика. Традицією стало проведення свята в листопаді, напередодні Міжнародного дня студентів. Цьогоріч організаторами події стала група 401-ЕК і її куратор Павло Романович Ткаченко. Як розповів староста четвертокурсників Юрій Смолинець, програма цьогорічного Дня кібернетика складалась із квесту містом та урочистої частини в аудиторії. Квест складався із семи точок, на кожній команда з п’яти студентів мала виконати завдання, щоб отримати підказку про місцезнаходження наступної точки, і в результаті розшифрувати головний секретний код. «Щоб до команди підійшов ведучий із завданням, ми поставили спеціальні вимоги: один учасник повинен був одягнути мантію і святковий ковпак, а команда мала стати під парасолю і дути в дудку. Завдання були не з нудних, – розповідає Юрій. – На одній точці члена команди треба було обмотати туалетним папером і сфотографувати з ним перехожих, на іншій – заспівати пісню і зібрати 10 гривень, на ще одній – за ці гроші купити кульки і роздати їх дітям, а потім зібрати клавіатуру… Усі були задоволені!» Головним кодом змагань було запрошення на святкування у третій корпус, і першими його розгадали учасники з групи 301-ЕК. На урочистій частині всі курси спеціальності ЕК представили свої відео про життя студентів-кібернетиків. Гостей з інших кафедр і деканату чекали конкурси із солодкими призами, а групи-організатори показали відеоогляд своєї улюбленої ка­федри економічної кібернетики.

Святковий квест Проводять День кібернетика студенти четвертого курсу і в кінці свята передають естафету майбутнім четвертокурсникам. Цього року основною подією свята був квест, в якому брали участь не тільки студенти-кібернетики, а й команда старост спеціальності «Банківської справи». Ідея квестів в останні роки дуже популярна серед студентів – можна показати всі свої якості: хто найшвидший, найрозумніший, найгарніший тошо… Завдання змагань були, водночас, і веселими, і такими, що треба було добре подумати, перш ніж правильно їх розв’язати. Переможцями квесту виявилися студенти-третьокурсники, які наступного року готуватимуть День кібернетика. Але ніхто з учасників не залишився без солодких призів! Для того, щоб гостям свята було зрозуміло, хто такі кібернетики і як важко ними стати, показали фільм – історія про вступ і труднощі навчання на цій спеціальності, героями якого були персонажі мультфільму, що говорили голосами наших студентів. На представленні груп кожен курс показав власноруч зроблений фільм – своє бачення студентського життя. Якщо перший курс усе ще перебував у стані ейфорії від факту вступу, то старші курси вже більш реально ставилися до життя – як прожити на стипендію, як не «завалити» сесію. Із задоволенням усі переглянули ролик другокурсників, серед яких навчається найстарший студент інституту. Звичайно, усі чекали, що ж підготували самі господарі заходу, і не помилились у своїх очікуваннях. Фільм про викладачів кафедри викликав позитивні емоції не тільки у студентів, а й, насамперед, у самих викладачів. Кібернетики знов показали, що можуть не тільки гарно вчитись, а й гарно відпочивати.

Ольга КЛИМЕНКО.

Вітаємо переможців І туру конкурсу «Кращий студент УБС НБУ»! У номінації «Професійна підготовка»: Олег Саїк; Роман Михалевич; Віра Рідкодим; Вікторія Шульга; Іванна Фаєк. У номінації «Науково-дослідна робота»: Катерина Буяр; Христина Мельник; Оксана Хархаліс; Олександр Цяпа; Назар Мороз; Наталія Вакиряк.

У номінації «Культурно-масова ­робота»: Христина Гнідишин; Павло Карліц; Соломія Маланчук; Андрій Шептицький. У номінації «Навчальна робота»: Наталія Ковб; Соломія Михалик; Христина Райхерт. У номінації «Громадська робота»: Яніна Малюта; Галина Тарапата;

10 (160) грудень 2012

Олена НЄМКОВА, старший викладач кафедри економічної кібернетики.

Ірина Оліярник; Ольга Клименко; Олена Хміль. До слова, Галину Тарапату та Олену Хміль відзначено не тільки нашим інститутом, а й обласною державною адміністрацією в номінації «Громадська робота». Галина Тарапата – також переможниця конкурсу на отримання іменної стипендії директора ЛІБСу. У номінації «Універсальний студент»: Ольга Демчунь. Кращий спортсмен інституту – Ярослав Сух.

 15


 спортивна сторінка

Перший відкритий кубок із футзалу серед банкірів 12–13 листопада на спортивній базі ЛІБС УБС НБУ уперше проведено відкритий кубок ЛІБС УБС НБУ з футзалу «Осінь – 2012». Ідею подав директор інституту Микола Андрійович Вознюк; кафедра фізичного виховання її підтримала – адже в залі ЛІБСу вже довший час займаються банківські працівники. То чому б не влаштувати серед футболістів змагання? Банкіри охоче відгукнулися на пропозицію взяти учать у випробуваннях сили, спритності та витривалості і поборотися за кубок. У змаганнях узяли участь збірні команди: ZZ Львівського інституту банківської справи УБС НБУ; ZZ Управління НБУ у Львівській області; ZZ ПАТ «ФОЛЬКСБАНК»; ZZ ПАТ АКБ «Львів» ; ZZ ПАТ «УКРСОЦБАНК»; ZZ АТ «Ощадбанк»; ZZ ПАТ «КРЕДОБАНК»; ZZ АТ «Укрексімбанк»; ZZ ПАТ «Райффайзен Банк Аваль». Головним рефері змагань був старший викладач кафедри фізичної культури П. О. Фірцак. Як зазначив Петро Омелянович, експеримент з проведенням таких змагань – дуже вдала ідея, адже відбувається обмін досвідом, відточуються майстерність і клас, а ще учасники отримують масу позитивних емоцій від командної гри. Високі рівень підготовки і техніка гравців дали підстави тре-

нерові в черговий раз гордитися своїми вихованцями і отримати насолоду від суддівства матчу такого високого рівня. Петро Омелянович висловив сподівання, що такі змагання стануть традиційними, власне саме з цією метою кафедра ухвалила рішення про вручення переможцям саме перехідного кубка. Результатом змагань став такий розподіл місць: І місце – АТ «Укрексімбанк» (капітан – Тарас Швець); ІІ місце – ЛІБС УБС НБУ (капітан – Михайло Мацюпа, студент групи 101-Ф); ІІІ місце – ПАТ «ФОЛЬКСБАНК» (капітан команди – Андрій Уршуляк. До слова,

Кубок ЛІБС із міні-футболу Цієї осені, як завжди, Студентська рада організувала змагання, які мають назву «Кубок ЛІБС УБС НБУ з міні-футболу». Учасниками кубка були команди І–V курсів, які сформувалися з навчальних груп чи потоків. Шляхом жеребкування та напружених матчів до півфіналу дійшли команди групи 501-ЕКм і 301-302 ФК, 501-502 Фм і 303-304 ФКБС. Півфінали видалися важкими для всіх команд, адже переможці в підсумку мали перевагу над суперником лише в один гол. У фіналі зустрілися «ветерани-чемпіони» ЛІБСу група 501-502 Фм і молода енергійна команда групи 301-302-ФК. У першій половині гри ініціативу взяла

16 

на себе команда з третього курсу і під час зустрічі вела в рахунку, проте потім магістри змогли зрівняти рахунок і перевели гру в «овертайм». У додатко-

серед гравців цієї команди теж є випуск­ ники інституту – Юрій Ревич і Тарас Ключник). Перемога команди АТ «Укрексімбанк» – цілком заслужена, адже в її складі – колишні випускники ЛІБСу Тарас Швець, Денис Бутрин, Ярослав Дунько, Ростислав Бек, Олег Чернецький, які були гравцями однієї з кращих збірних закладу за останні 10 років. Тож своє захоплення футболом хлопці не полишили, а ще й розвивають. Виграний кубок – підтвердження того, що вони підтримують високий фаховий рівень не тільки в повсякденній роботі в банку, а й у хобі.

Лариса КОЗАНКЕВИЧ.

вий час, знову ж таки, жодна команда не хотіла поступатися, і лише на останніх хвилинах п’ятикурсники змогли вирвати перемогу, завдяки точному удару Віталія Суровецького з центра поля. Після завершення матчу відбулося нагородження команд. 501-502 Фм – І місце, 301-302 ФК – ІІ місце та 501-ЕКм – ІІІ місце. Склад команди-переможця: Олег Пиріжок, Андрій Британ, Віталій Суровецький, Вадим Гамза, Андрій Шквірко, Назар Бермес, Тарас Луць.

Назар БЕРМЕС.

№ 10 (160) грудень 2012


день студента 

Квест для першокурсників 23 листопада Студентська рада ЛІБСу за підтримки студентської профспілки організувала квест для першокурсників із нагоди Міжнародного дня студентів. Участь у грі взяли групи: 104-ФК, 105-ФК, 101-ЕК і 101-УП. Завдання квесту були не з легких – і рівняння, і ребуси, і фотозавдання, і все за обмежений час і в умовах біганини по третьому корпусу. Їх на високому інтелектуальному рівні склали активісти СР Олена Лашкевич, Володимир Романиця, Андріана Беля, Любомир Федоришин, Назарій Ортинський і Марія Петрушко. Захід відбувався під час великої перерви, тож часу було обмаль! Але всі успішно впоралися! Команди виявили згуртованість, дружність і неабияку наполегливість. Як зазначила заступник директора з виховної роботи Ірина Владиславівна Жеребило, метою квесту було ознайомлення першокурсників з особливостями вишу, його історією, принципами побудови навчально-виховного процесу, діяльністю самоврядування, а також мотивування студентів і стимулювання їх до саморозвитку і пізнання. Перемогу отримала група 105-ФК. Із зовсім невеликим відривом друге місце посіла група 101-УП, третє – група ­101-ЕК, і четверте – група 104-ФК. Усіх учасників нагородили медалями. А що ж думають про квест самі першокурсники? Звичайно, ми в них спитали і ось що дізналися. Марта від імені команди групи ­104-ФК: «Коли всі зібралися, провели жеребкування. Ми отримали свій «щасливий» номер «1» (на конкурсі «Будьмо знайомі!» наша група теж виступала першою). Потім нам дали перше завдання – кожна група отримала конверт із номером, який витягла. Кожні наступні завдання ми отримували тоді, коли розгадали попереднє завдання. Найбільше мені сподобався пошук книги в бібліотеці. Це завдання було цікавим тому, що серед кілька десятків книг ми якнайшвидше повинні були знайти свою – «Наукознавство». Як на мене, квест був дуже цікавий. Але така загадка, як знайти місце, яке було зображене на фото, була трішки важкуватою, оскільки ми ще не зовсім досконало знаємо навчальний корпус. Це завдання забрало в нас багато часу. Хоч ми і не прийшли до фінішу першими, та не впали духом, бо попереду нас чекає ще багато перемог». Анастасія з групи 105-ФК: «Квест був дуже цікавий. Особливо сподобався під-

бір конкурсних завдань. У нас завдання були під номером «4». Найважче було останнє вирішальне питання: «Якого кольору була перша людина?». Правильна відповідь – червона. Ми цього не знали, але після обговорення вирішили, що це найкращий варіант. Тому дуже зраділи, коли почули, що ім’я Адам у перекладі означає «червона глина». Я, звичайно, задоволена тим, що ми впорались із завданнями і не підвели групу. Нагорода була смачною – коробка цукерок, яку ми розділили між усією групою».

10 (160) грудень 2012

 17


 навчання

Майстерня громадської активності З третього до дев’ятого листопада в м. Судаку (АР Крим) відбулася підсумкова зустріч у рамках програми громадської освіти молоді «Майстерня громадської активності». Цьогоріч у Криму зібралося близько 60 учасників з одинадцяти регіонів України, а також Польщі та Білорусі, щоб представити громадськості свої проекти і разом відсвяткувати 5-річчя «Майстерні громадської активності». Дуже часто студенти українських вишів проводять свої студентські роки за стандартною схемою «виш – дім – виш». Багато з них і хотіли б займатися чимось цікавим і корисним, витрачати свій час не лише на посиденьки в Інтернеті, а й робити суспільно корисні речі. Проте для того потрібні певні знання, яких дуже часто бракує. Новачкам, які хочуть займатися громадською діяльністю, дуже важко, адже більшість семінарів, тренінгів, навчань потребують певного досвіду роботи у громадській сфері. Я колись також був одним із таких студентів, хотів займатися громадською діяльністю, але не знав із чого почати, не мав досвіду. Не хотів жити за стандартною схемою більшості, а мав бажання зробити щось корисне для свого оточення. Одного разу отримав Інтернетрозсилку з інформацією про «Майстерню громадської активності» і вирішив спробувати. І скажу чесно: жодного разу не пошкодував про те, що взяв участь у «Майстерні», адже саме вона дала мені

потрібні знання, саме вона стала плацдармом для подальших дій. Зараз із приємністю хочу ознайомити всіх студентів і працівників нашого інституту з програмою неформальної громадської освіти молоді «Майстерня громадської активності».

Що таке «Майстерня громадської активності» «Майстерня громадської активності» – це програма неформальної громадської освіти молоді та підтримки її громадських, соціальних і культурних ініціатив в Україні, Польщі та Білорусі. Це унікальна міжнародна молодіжна програма, яка дає можливість небайдужим молодим людям стати активними у своєму оточенні, зробити невеликі, але важливі проекти у своїх громадах, отримати навички проектного менеджменту і зав’язати цікаві знайомства зі своїми однодумцями з різних регіонів України.

«Майстерня громадської активності» включає освітню програму, регіональний і всеукраїнський модулі: семінар на важливу суспільну тему з включеними міні-акціями, розроблення власного проекту для своєї громади та формулювання проектної ідеї, воркшоп із проектного менеджменту, заходи і проекти учасників, підсумковий семінар і діяльність у мережі. Ця програма релізується «Укра­ їнською мережею освіти дорослих і розвитку інновацій» (Україна) та спілкою «Genius Loci» (Польща) за підтримки Колегіуму ім. Теодора Гойсса Фонду ім. Роберта Боша та Спілки МітОст (Німеччина), Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля.

Як проходить навчання в рамках «Майстерні» «Майстерня громадської активності» – це однорічна програма, яка проходить у три етапи: ZZ вступний семінар, який проходить навесні; ZZ проектний семінар, який відбувається влітку; ZZ підсумкова зустріч, яка збирає всіх учасників восени. Учасники обирають проблему, над якою вони хочуть працювати в майбутньому, яка стане основою для їхнього проекту, і це дає основу для їхньої подальшої участі в «Майстерні». На вступному семінарі учасники дискутують навколо якоїсь суспільно важливої проблеми, діляться на команди і разом розробляють міні-акцію. Проектна зустріч – найважливіша частина програми, адже на цьому етапі учасники отримують знання із проект­ ного менеджменту, удосконалюють свої навички роботи в команді, конкретизують проектні ідеї. Після того учасники їдуть додому і там реалізують свої проекти. Упродовж цього часу «Майстерня» надає всебічну підтримку в реалізації проекту. Жоден із учасників не буде залишений сам-на-сам

18 

№ 10 (160) грудень 2012


поза навчанням  із проблемою, є люди, які завжди підтримають і допоможуть. «Майстерня громадської активності» завершує свій однорічний цикл восени, коли учасники всіх попередніх семінарів збираються разом і презентують свої проекти. Це хороший ґрунт для обміну досвідом та ідеями, а також для вироб­ лення спільних дій у майбутньому.

Підсумки «Майстерні» – 2012 «Майстерня громадської активності» – 2012 була особливою, адже цьогоріч вона святкувала свій перший ювілей – 5-річчя! Підсумковий семінар проходив у сонячному Судаку. Програма, як завжди, була насиченою і цікавою. Усі учасники презентували свої проекти і ділилися досвідом одне з одним. «Майстерня громадської активності» – це завжди щось цікаве і оригінальне. Ось і того разу ми відзначилися оригінальністю. Ми не просто презентували свої проекти громадськості, ми зробили тролейбус громадської активності, який курсував вулицями Сімферополя і на зупинках кожен міг ознайомитись із проектами учасників. А закінчилося все мега-презентацією в Сімферопольському будинку офіцерів. Тематика проектів була дуже різною. Умовно їх можна поділити на такі групи: ZZ культура; ZZ сім’я, цінності та дитячий світ; ZZ екологія і здоров’я; ZZ освіта; ZZ активізація молоді; ZZ міський простір. Кожен учасник зробив невеликий, але потрібний громаді соціальний проект. Спілкуючись із майстрами і майстринями, я зрозумів одну важливу річ: із такими людьми нашу країну чекає велике майбутнє, адже це люди, які не сидять удома і скаржаться на погане життя, а конкретними справами змінюють життя свого регіону на краще. У програмі підсумкового семінару також було чимало цікавих майстер-класів. Це і уроки польської та білоруської мов, майстер-класи на тему блогування, дискусії про атомну енергетику, форумтеатр, ефективна комунікація, майстерклас із масажу та багато іншого. Родзинкою нашого перебування в Судаку був флеш-моб «Український цвіт». Молодь із різних регіонів України, а також гості з Білорусі та Польщі зібралися на центральній площі Судака й у вишиванках співали українські пісні.

Майстри і майстрині своїм прикладом показали, що нам потрібно єднатися на благо України.

Мої соціальні проекти Завдяки «Майстерні громадської активності», я вперше реалізував власний соціальний проект (і точно не останній), який проходив у моєму рідному місті Новому Роздолі. Проект був на екологічну тематику і полягав у прибиранні міського озера та проведенні конкурсу дитячих малюнків. До проекту були залучені мешканці всіх вікових категорій. Участь у прибиранні брала як команда організаторів, так і звичайні новороздільці, які дуже часто долучалися до прибирання зі словами «Як не ми, то хто?». Дуже важливо, що вони із власної волі долучилися до проекту, адже хочуть жити в чистому місті. У цей час діти демонстрували свою творчість у конкурсі малюнків на екологічну тематику. Приємним сюрпризом для всіх учасників було те, що кожен, хто взяв участь у проекті, отримав грамоту зі званням «Почесний мешканець Нового Роздолу» за активну участь у громадському житті міста. Цим варто пишатися, адже таких грамот – близько ста. Завдяки цьому проекту я навчився залучати людей, вести переговори із владою, спонсорами, партнерами, учасниками, адже спілкування із громадськістю – надзвичайно потрібна складова будьякого проекту. Важливо знайти підхід до кожного із них, щоб досягти поставленої мети. Я навчився ставити перед собою цілі, шукати конкретні засоби для їх досягнення. Навчився складати

№ 10 (160) грудень 2012

проектні заявки та писати звітність за ними. А найважливіше, чого я і всі учасники навчилися, – це роботі в команді. У сучасному світі завжди доводиться спілкуватись із різними людьми, тому досвід командної роботи, уміння уникати конфліктних ситуацій, уміння домовлятися і відступати від своїх ідей заради успіху справи знадобляться в подальшому житті кожному. «Майстерня громадської активності» дала мені поштовх до саморозвитку і подальших дій. Я визначив свої життєві пріоритети, провів ще декілька важливих проектів і на обласному, і на місцевому рівнях. Для себе я визначив, що добробут країни залежить від добробуту громади, тому, спочатку потрібно навести лад у своїй голові, у своєму домі, щоб потім не жалітися на владу, на країну, які нібито для тебе нічого не роблять. Спочатку треба поставити собі питання: «А що ти зробив для своєї країни?» Це дає мені стимул для того, щоб і далі займатися громадською діяльністю, реалізовувати соціальні проекти та розв’язувати конкретні місцеві проблеми громади. На закінчення наведу слова Т. Хойса: «Зовнішня свобода більшості залежить від внутрішньої свободи кожного». Тому із власного досвіду раджу кожному: постійно навчайтеся, самовдосконалюйтеся, долайте стереотипи, будьте толерантними та вільними душею, і тоді ми зможемо жити достойно, жити в такій країні, де кожному з нас буде комфортно.

Володимир КРИЖАНІВСЬКИЙ, студент групи 401-ФК.

 19


 наостанок

Будьмо знайомі: я – першокурсниця Христина Строгуш Коріння мого роду – у селищі Дубляни на Самбірщині. Саме туди, де батьківська оселя, поспішаю після пар щоп’ятниці, щоб набратися сил і наснаги на новий навчальний тиждень. Назад до Львова везу не лише свіжий заряд внутрішньої енергії, а й знамениту «студентську торбу» з маминими смаколиками.

кощі своєї справи. Ці дві умови, переконана, – неодмінна запорука успіху. Моя мама любить повторювати: «Щаслива людина та, якій уранці хочеться йти на роботу, а після роботи – додому…» Мрію і прошу Господа, щоб у моєму житті все склалося саме так! Представляю увазі читачів Різдвяний цикл своїх віршів.

Вертеп Наприкінці навчання в рідній Дублянській середній школі якийсь час сушила собі голову проблемою вибору майбутнього фаху. Серед моїх думок і почуттів змагалися замріяний романтик і розважливий реаліст. Що обрати: виш гуманітарний (люблю літературу і сама пробую писати) чи точних наук, «мамин» (моя мама навчалася у Львівському інституті банківської справи). Батьки переконали піти маминими слідами, а літературною справою займатися паралельно з навчанням. Поки що не дуже вдається, бо ж перший курс, коли з головою занурюєшся у студентське життя. Майбутню професію добре уявляю, бо не раз і не два бувала в банку, де працює мама. Знаю, що це, насамперед, – спілкування з людьми, тому треба запастися неабиякими увагою і терпінням. Та понад усе – просто любити людей, учитися вникати в їхні проблеми і допомагати розв’язувати їх. Без сумніву, слід бездоганно знати всі тон-

Я знов думками в день вчорашній лину: Іде селом вертеп – несе новину, Що в яслах народилося Дитя – Провісник Божий нового життя. …Йдуть пастушки Дитятко привітати, Схилилась над Маленьким Божа Мати, І три царі несуть Йому дари – Присвічує зоря усім згори. Цар Ірод чванькувато вслід ступає, Лукавий Жид долоню простягає, І білий Ангел змахує крильми Над усіма стражденними людьми. Найвеселіший Чорт, хоч вигляд грізний: Гострезні роги, вила, хвіст залізний – Він висолопив страшно язика – Гарчить – і всяк від нього утіка. …Я згадую Різдвяну гарну днину: Іде селом вертеп – несе новину: У світ до нас прийшло нове життя – Ісус Маленький, Господа Дитя. Христос ся Рождає!

Святвечір Приходить в кожну хату мить ота, Коли пора всім до молитви стати, Бо в небі вийшла зірка золота І кличе за святковий стіл сідати. А на столі – пісних дванадцять страв На білій, мов лілея, скатертині… Відкладемо буденну купу справ І будемо радіти купно нині. Внесе дідусь до хати дідуха… За вікнами промчать кудись завії… Не можу дочекатись пампуха, Який ще плаває собі в олії. Ще – борщик «з вушками» і тертий мак, Якого оддалік кутя чекає, Гриби, вареники на всякий смак, Що кожен за дві щоки наминає… Радіємо й чекаємо Різдва. У хаті пахне свіжа хвоя, сіно… У серце радість стукає нова: Христос родився! Тож його Славімо!

Коляда Дзвінка і вічно молода Іде по світу коляда – Несе добро у кожний дім, Дарує світло нам усім. Життя велике торжество – Ісуса Нашого Різдво! Я з друзями також піду – Вітайте, люди, Коляду! Віншую жити всім без бід Не рік, не два, а сотню літ! Хай Україна процвіта На многа-многая літа!

Засновник: Університет банківської справи Національного банку України. Реєстраційне свідоцтво: серія ЛВ № 905/158 від 19 березня 2009 року. Керівник проекту: І. Жеребило. Головний редактор: Л. Козанкевич. Cтудентські головні редактори: О. Клименко, Н. Ковб. Редактори відділів: репортерського О. Кручик; «Студент і наука» І. Гасюк; інформаційного В. Осіна, Л. Нискогуз; «Особистість – соціум» Р. Сегін; фотозабезпечення І. Берегівський. Дизайн, верстка: Д. Іщенко. Коректор: О. Яремчук. Адреса редакції: м. Львів, просп. В. Чорновола, 61, навчальний корпус № 3, к. 219, тел.:  297-72-37, e-mail: larisa@lbi.wubn.net. Від­по­ві­даль­ність за досто­вірність фак­тів, ци­тат, прізвищ та інших ві­до­мостей не­суть ав­то­ри публі­кацій.

20 

№ 10 (160) грудень 2012

Банко 10 (160)  

Студентська газета «Банко» ЛІБС УБС НБУ

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you