Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE, 24.08.2012, NR-59 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Workshop: Kush duhet të jetë iniciatori i lëvizjeve qytetare?

Fondacioni Banka e Ideve, organizoi workshopin e rradhës me temë: Levizja qytetare pa qytetare! Kush duhet të jetë iniciatori i lëvizjeve qytetare? Ja disa prej mendimeve, të cilat i përzgjodhëm në workshopin e sotëm: • Duhet të jenë vetë qytetarët ata, që duhet të ndërmarrin inisiativa të tilla, të dobishme. • Qytetarët nuk afrohen në protesta, sepse duke parë cfarë ka ndodhur në protesta civile, që janë kthyer në përleshje vrastare, nuk është cudi që ata të mos angazhohen me. • Duhet të jetë shoqëria civile inisiatore e lëvizjeve qytetare. • Intelektualët nga shoqëri të ndryshme civile duhet të jenë inisiatorë, patjetër. Puna e tyre nuk duhet të ngelet vetëm në kuadrin e bërjes së posterave, por të zgjidhin çështje të ditës. • Inisiatorë të lëvizjes qytetare, duhet të jenë patjetër vetë qytetarët. Keto edhe mendime te tjera morem nga workshopi i sotem.

Për më tepër: www.banka-ideve.com

Mozaiku i bazilikës së Arapajt - Motorola, Apple në rivalitet me njëra- tjetrën për patenta. - Workshop: Kush duhet të jetë iniciatori i lëvizjeve qytetare?

- Thënie të mencura - Çfarë shkakton mungesa e vitaminës B- 12 në trupin e njeriut - Tango, e vjetër, e re, pasionante dhe plot me histori!

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E PREMTE, 24 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

Mozaiku i bazilikës së Arapajt Ky mozaik që i përket periudhës paleokristiane është zbuluar nga arkeologu dhe historian Sali Hidri, së bashku me bazilikën përkatëse. I përket periudhës së perandorit Justinian( ky perandor bëri një kompleks ndërtimesh për qytetin e Durrësit). Mozaiku është ndërtuar nga tri plane të caktuara, duke ndjekur kështu parimet e artit të antikitetit. Por nga ana tjetër më nyrën e tij të kompozimit mozaiku sjell dicka të re që përfaqësohet nga figurat e barinjëve dhe skenat e gjuetisë . Ndërsa kafshët e zbutura që rrethojnë barinjtë nënkuptojnë në më nyrë alegorike konceptin e ri kishtar dhe kujdesin e kishës ndaj të gjithë besimtarëve.

Çfarë shkakton mungesa e vitaminës B- 12 në trupin e njeriut

Mangësia e Vitaminës B-12 mund të shkaktojë aneminë të rëndë. Kur nivelet e B-12 janë të ulëta, trupi juaj nuk mund të prodhojë sasinë e duhur të qelizave të kuqe të gjakut. Anemia është shpesh rezultat i pamundësisë për të absorbuar B-12 për shkak të një sëmundje autoimune, megjithatë, ajo gjithashtu mund të zhvillohen nga mos ngrënia e mjaftueshme e vitaminës B-12 përmes burimeve ushqimore. Mjeku juaj mund të ju rekomandojmë që të merrni shtesa B-12. Përveç kësaj, ju mund të pini ose hani vitaminë B-12 nga burimet ushqimore. Drithëra të fortifikuara mëngjes të përmbajë të paktën 25 për qind ose më shumë vitamina B-12, sipas Zyrës së shtojcave ushqimore. Ju mund të shtoni këtë drithëra me një mjaltë ose blerjen B-12 pluhur apo B-kompleks pluhur t’i pini me një lugë mjaltë apo lëng frutash. Përgatiti: Elona Gjelaj BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E PREMTE, 24 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Sallatë me mjaltë

Për salcë mjalti: 1 e 1/2 luge caji mjaltë 1 filxhan kafe uthull balsamic 3 1/2 luge caji vaj ulliri Për sallaten: 1 tufe sallatë jeshile 1 qepë 2 qepë të njoma 1 tufë rukola pak djathë të grirë

kripë Lani dhe prisni perimet në një pjatë sallate. Rrahim gjithë përbërësit e salces derisa të bëhen një masë homogjene dhe e hedhim sipër sallates që kemi prerë. Shtojmë pak kripë e pak djathë të grirë. Përgatiti: Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Thënie të mencura

Të jesh vetvetja është gjëja më e lehtë në botë. Gjëja më e vështirë është të jesh çka të tjerët të duan të jesh. Mos lër askënd të ta ..bëjë këtë I qënit thellësisht i dashuruar nga dikush të jep forcë… ndërsa të dashurosh dikë thellësisht të jep kurajo.. Mendja jonë është si ujë i pastër. Nëse ne vendosim mendimet negative kjo është sikur ta përzienim atë me baltë, duke e bërë të errët. Ajo që duhet të bëjmë është, që të ndajmë ujin nga balta për të ruajtur pastërtinë. Dashuria është e vetmja lule që lulëzon pa pasur nevojë për ndihmën e stinëve. Preferoj të pendohem për gabimet e bëra, sesa të më vij keq për mundësitë e humbura. Mosha s’ju mbron nga dashuria, por dashuria, deri diku, ju mbron nga mosha. Përtacia mund të duket tërheqëse, por është puna ajo që të jep kënaqësi. Zemra e nje nene eshte nje humnere e thelle ne pjesen e poshtme te se ciles ju do te gjeni gjithmone falje. Tragjedia më e madhe në jetë është të kesh gjithçka, dhe të mos kesh atë që do. Përgatiti: Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E PREMTE, 24 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Shkencetaret zbulojne qytetin legjendar te humbur; “Qytetin e Bardhe” te arit

Nje ekip shkencetaresh qe perdor teknologji te reja dhe te avancuara kane pare nje rajon te larget ne Hounduras qe mund te kete zbuluar qytetin legjendar te humbur te Ciudad Blanca, i njohur edhe si "Qyteti i Bardhe" i arit. Kerkuesit nga Universiteti i Hjuston dhe National Center for Airborne Laser Mapping (NCALM) fluturuan mbi rajonin e Mosquitia me nje aeroplan te vogel duke leshuar biliona pulse lazer ne toke per te krijuar nje harte dixhitale 3D te topografise nen xhungel. Duke plotesuar te dhenat e tyre, analiza shfaqi ate qe dukej nje ndryshim, si ngritje e bere nga dora e njeriut qe mendohet se tregon nje qender qyteti te rrethuar me piramida te mbuluara nga xhungla. Sipas nje legjende, Ciudad Blanca apo "Qyteti i Bardhe" eshte plot me ar dhe eshte kerkuar nga ekploratoret dhe nga gjueBANKA E IDEVE

taret e thesareve qe kur eshte permendur per here te pare nga konkuistadori Hernando Cortes ne nje leter qe i ka derguar mbretit Karli i V i Spanjes ne vitin 1526. I frymezuar nga kjo legjende, kinematografi dhe entuziasti Steven Elkins pagoi per ekipin ne NCLAM per te perdorur teknologjine e tyre te hartimit me lazer per te pare cfare kishte ne Mosquita. Ai zbuloi te dhenat e pare te asaj qe dukej te ishin struktura te ndertuara nga dora e njeriut ne xhungel. "Une jam i vetmi person ne planet qe tani e di qe jane keto rrenoja." - tha Carter kur sjell ne mendje mendimet e tij kur pa ate qe u shfaq ne harten dixhitale 3D. "Gruaja ime u afrua dhe pa mbas shpines time dhe keshtu ajo u be personi i dyte qe e dinte." Kjo eshte nje prej hereve te para qe kjo lloj menyre eshte perBANKA E IDEVE

dorur per te percaktuar vendndodhjen e rrenojave antike. Universiteti ne Hjuston dhe ekipi i NCALM e mbushen Mosquitia me 25-50 pulse lazer ne cdo meter katror me nje total prej me shume se kater bilion goditje gjate gjithe projektit. Si nje version me teknologji te larte te sonar-it, rrezet e drites godasin token dhe kthehen tek avioni dhe me ane te kohes qe ju duhet, kerkuesit mund te arrijne te krijojne nje harte dixhitale 3D te topologjise rrethuese. Ciudad Blanca ka luajtur nje rol vertet te rendesishem ne mitologjine e Amerikes Qendrore. Megjithese gjate viteve ka patur plot njerez qe deklaronin se kishin hasur idhuj te arte apo gure te bardhe te punuar me kujdes, apo kane pretenduar qe kane pare qytetin e humbur, askush nuk ka sjelle dot prova te mjaftueshme per te mbeshtetur fjalet e tij. Nese konfirmohet qe eshte e vertete, zbulimi i Ciudad Blanca do te ishte e krahasueshme me popullarizimin e vendeve te tjera te harruara si Macchu Picchu, i cili qendroi i fshehur per qindra vjet deri sa u rizbulua ne vitin 1911 nga historiani amerikan Hiram Bingham. Nderkohe qe lajmi i rezultateve shume inkurajuese kete jave, arkeologeve do ju duhet te shkojne ne Mosquitia per te vizituar vendin dhe per te bere kerkime me te detajuara ne menyre qe te sjellin dicka me te studiuar dhe rezultate te tjera. E.Xhafa Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E PREMTE, 24 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Motorola, Apple në rivalitet me njëra- tjetrën për patenta.

Motorola Mobility, e cila së fundmi është blerë nga Google, ka bërë një padi kundër rivalit të saj Apple.

Padia lidhet me asistenten e zërit të iPhone, Siri, e cila është e bazuar në teknologjinë e Motorola-së.

Dy rivalët kanë ngecur në një mosmarrëveshje për një numër patentash për vende të ndryshme të botës. Gjithsej, Motorola është në mosmarrëveshje me Apple për më shumë se 7 patenta, të cilat përfshijnë njoftimet për emaila, kthimin e përmbajtjes mediale, etj. Me sa duket, Apple ka hapur shumë fronte me rivalët e saj në treg, prej të cilëve, rasti më i famshëm është beteja e ashpër me Samsung, e cila ka ndikuar shumë që sistemi operativ Android të jetë lider i tregut të telefonave të mençur. Përgatiti: Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

Tango, e vjetër, e re, pasionante dhe plot me histori!

Kërcimi i tangos e ka origjinën në zonën e Rio de la Plata, që ndodhet mes Argjentinës dhe Uruguajit, dhe shumë shpejt u përhap në të gjithë botën. Tangoja e hershme njihej si tango criollo ose thjesht tango. Sot, ka shumë lloje stilesh të tangosh, përfshirë tangon Argjentinase, tangon Uruguajane, tango e ballos (stilet amerikane dhe ndërkombëtare), tango Finlandeze dhe tango e vjetёr tipike. Tango është një kërcim I influencuar nga kulturat Afrikane dhe EuBANKA E IDEVE

ropiane. Kërcimi e ka origjinën nga shtresat e ulëta të Buenos Aires dhe Montevideo. Muzika rrjedh nga bashkimi i formave të ndryshme muzikore europiane. Fjala ‘Tango’ duket se është përdorur më parë në lidhje me këtë muzikë në vitin 1890. Në fillim të shekullit të 20, tango udhëtoi drejt Europës dhe tango e parë europiane u kërcye në Paris, shumë shpejt ndoqi Londra, Berlini dhe kryeqytetet e tjera. Në 1913 u kërcye në New York dhe në Finlandë. Në Kampionatin Botëror të FIFA BANKA E IDEVE

në vitin 1978, ADIDAS dizenjoi një top të cilit ia vuri emrin Tango, në nder të vendit mikpritës. I njëjti dizajn u përdor në 1982, në Spanjë, në 1984 dhe 1988 në Kampionatin Europian të Futbollit të UEFA në Francë dhe Gjermani. Në 2009 tango u deklarua si pjesë e trashëgimisë kulturore botërore nga ‘UNESCO’. Tango e rajonit të Rio de la Plata është konsideruar nga një studim si një ndihmesë në shërimin e çrregullimeve neurologjike si për shembull sëmundja e Parkinsonit, sepse është më shumë se një ushtrim I zakonshëm. Pacientë të cilët iu përkushtuan tangos treguan më shumë përmirësim se pacientët të cilët ishim marrë me ushtrime të zakonshme, sidomos në balancë dhe ruajtkjen e ekuilibrit. Gjithashtu studimi tregon se tangoja I bën njerëzit të ndihen më të relaksuar, më pak depresiv, ndihen mirë me vetveten dhe ngre nivelet e testosteronit. Për më tepër: I.Hazizi www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 59  
Gazeta 59  

e perditshme

Advertisement