Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E MARTË, 14.08.2012, NR-50 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Workshop: Pse të rinjtë shqiptarë shpenzojnë kaq shumë kohe ne kafene?

Fondacioni Banka e Ideve, organizoi workshopin e rradhës me temë: Cila është arsyeja që të rinjtë shqiptarë shpenzojnë kaq shumë kohë në kafene? Ja disa prej mendimeve te tyre, të cilat i përzgjodhëm në stendën e workshopit të sotëm: - Arsyet janë të shumta e të ndryshme, por ndër më kryesorët mbetet papunësia dhe mungesa e konceptit të drejtë ndaj punës. Le të marrim shembull nga vendet e zhvilluara perëndimore, ku kafeja rrufitet në këmbë e me shpejtësi, kurse tek ne kalohet me orë të tëra para finxhanit të kafesë. Ndaj duhet minimizuar ky fenomen i kthyer tashmë në ves dhe të mendohet më tepër për të punuar se sa për të pushuar. - Dembelizmi është arsyeja kryesore që mjaft të rinj dhe të tjerë kalojnë një kohë të gjatë nëpër kafene. - Nuk janë aq sa duhet të zënë me punë. - Sepse nuk e kuptojnë që e vetmja gjë që nuk u kthehet është koha. - Disa nga arsyet janë shkolla e puna, të cilat kur nuk i frekuentojnë, e kalojnë kohën nëpër kafene, pa e llogaritur që e ardhmja e tyre nuk është kafeneja. - Mbase është mungesa e vullnetit për të punuar dhe për të bërë diçka tjetër më të mirë. - Një studim i ambasadës amerikane thotë që kafenetë në Shqipëri janë kthyer në institucione…

Për më tepër: www.banka-ideve.com

“Robinsonët” e Sh.L.P “Vitrina” ngrejnë banesë në Qeparo - Si duket dita me diell në planetin Pluto?? - Shkencëtarët e SHBA : Pritet mot ekstrem në botë

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E MARTË, 14 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

JA SEKRETI I VERTETE I JETEGJATESISE

Më kot njerëzit e kërkojne jetëgjatësinë tek regjimi ushqimor pasi jane parë plot raste te njerëzve që kanë qenë ndër më të kequshqyerit dhe jane mbajtur mend gjithmone për jetën e tyre te gjatë. Me kot e kërkojne tek nderhyrjët qe mund te bëje shkenca ne trupin e njeriut. Shkencetaret kane studiuar dhe jane munduar ta gjejne kete sekret. Disa kane thene se sekreti eshte tek ushqyerja me kos, pasi kosi kontrrollonte sasine e disa baktereve ne zorren e trashe te cilet ata i mendonin si shkak te plakjes. Te tjere kane vene re qe njerez qe kane jetuar shume gjate nuk kane qene perdorues te alkolit, keshtu kane menduar se sekreti ka qene tek moskonsumimi i alkolit.Disa te tjere kane nxjerre orizin dhe veren si ushqimet qe te sigurojne jetegjatesine. Kane arritur deri dhe ne idiotsira te tjera si sekreti i jetegjatesise eshte nje jete pa seks, meqe kane rastisur dike qe ka jetuar shume gjate por qe nuk ka bere seks asnjeherë ne jete. Te gjitha keto fakte qe ata kane vene re tek personat qe kane jetuar gjate jane munduar ti zbatojne, ose tja sugjerojne te tjer-

eve ti zbatojne. Dhe eksperimeti i tyre ka dale plotesiht i deshtuar. Jane thjesht gjera pa asnje lidhje me sekretin e vertete. Para se te flas per kte sekret me lejoni me pare qe per demostrim tju shkruaj disa nga fjalet e fundit te disa njerzve te famshem. Fjalet e fundit te njerzëve te famshem Faleminderit Zotit qe djelli iku brenda e une skam pse te dal jashte qe ta shijoj. (Logan Smith) E di qe nje dite te gjithe do te vdesim, por mendoja qe ne rastin tim mund te behej nje perjashtim, po tani cfare? (Uilliam Sorayan) Dhe ja ku erdhi me ne fund gjeja me e shpifur. (Henry James) Nuk ndej asgje, pervec nje ndjenje te veshtire per te jetuar. (Bernard de Fontenelle) Ja ku jam, duke vdekur nga 100 simptoma te mira. (Alexander Pope) Po vdes me shpejt sesa uronin armiqte e mi dhe madje me i qeshur nga sa miqte e mi do te deshironin. (David Huwe) Do te doja te isha duke bere ski e jo kete. (Stan Lawel) Cfare artisti po humbet bota me mua. (Nero) Gruaja ime e dashur me puth dhe pastaj une do te fle pak… (Charles Stevart Parnel) Ja mori fund. (Jezu Krishti) Nese me keni ndjekur deri ketu mbase e vute re qe te gjithe keta ne momentet e fundit te jetes e kane kuptuar se po vdesin, ose me mire jane dorezuar ndaj vdekjes. Porsa jane dorezuar, e kane humbur ate.

Njeriu jeton aq sa do te jetoje Jo ne kuptimin thjesht te nje deshire momentale, por ne kuptimin e nje deshire te forte per te jetuar e cila eshte forcuar gjate gjithe jetes. Te gjithe kemi degjuar raste kur ne disa semundje shpresa dhe mosdorezimi ndaj semundjes eshte faktori kryesor, ndersa njerzit me nje deshire te dobet per te jetuar, qe dorezohen kollaj dhe qe thone tani jam i mbaruar, kane vdekur edhe nga nje operacion i thjeshte. Pasioni per jeten nuk ju ben thjesht qe te ngriheni gjithe qejf ne mengjes, dhe ta shijoni tere diten, por ai gjithashtu ju ben qe ju te luftoni me tere energjite tuaja psikologjike per te qene gjalle, jua forcon ate instikt dhe ne momentet me te veshtira kur shume te tjere do te vdisnin. Ka pasur raste kur njerez ne pragun e vdekjes u ka ardhur nje i afert dhe i ka kerkuar te ngrihet dhe te shkojne te bejne dicka qe ata e kane pasur shume pasion ta bejne gjate tere jetes. Dhe kta njerez megjithese ne prag te vdekjes jane ngritur per cudi dhe kane jetuar dhe shume kohe, vetem se ju eshte dhene perseri mundesia ta duan shume fort jeten, dhe te luftojne me te gjitha instiktet per te. Keto nuk jane thjesht fjale, por nje e vertete e madhe e cila dihet prej shume pak njerezve. Eshte e kote ta gjeni sekretin e jetegjatesise tek regjimet ushqimore apo ne dicka tjeter jashte vetes tuaj, sepse ai ndodhet pikerisht ne vullnetin tuaj, ne kurajon dhe deshiren tuaj te madhe per ta jetuar jeten. Përgatiti: Estela Xhafa Për më tepër: www.banka-ideve.com

“Robinsonët” e Sh.L.P “Vitrina” ngrejnë banesë në Qeparo

Robinsonët e Universitetit “Vitrina” Prof.As.Dr Sazan Guri,Dr.proc Bledar Kryemadhi,Dr.proc Ervin Kujtila,Msc Eglantina Mirashi,Estela Xhafa dhe Ardit Balaj luftojnë me natyrën për të mbijetuar. Së pari duke ngritur një banesë më mjete rrethanore si ,dru,kashtë dhe gjethe pranë bregdetit të Qeparosë . Me anë të një guri të latuar me dy tehe në formen e sopatës gatiten degë,dru,ristela që shërbyen pët të ngritur në këmbë tenden. Ku pas një ditë të gjatë dhe të lodhshme arriten ta ngrinin në këmbë tenden e cila do sherbejë për mbijetesen e tyre dhe për pushuesit e tjerë që do vijnë për të shijuar bregdetin e Qeparosë. Tani robinsonët janë në kërkim të gjetjes së amorfeas ku rrotull duken gjurmë ballshit. Duket që mbijetesa do të bazohet në boçe frutëngrënës ,fiq të egër ku fiqte e detit gjenden më shumë. BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MARTË, 14 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Shkencëtarët e SHBA : Pritet mot ekstrem në botë Shkencëtarët e Kombeve të Bashkuara thanë se ngrohja globale e shkatuar nga njeriu ka gjasa të shkaktojë një mot ekstrem në botë përgjatë këtij shekulli. Fituesi i çmimit Nobel-Paneli Ndërqevritar mbi Ndryshimet Klimatike, theksoi në një raport të publikuar gjatë ditës se mund të pritet rritja e valëve të nxehtësisë gjatë këtij shekulli, ndërsa do të rriten gjithashtu mundësitë për më

shumë shira, vërshime por edhe thatësira. I publikuar dhjetë ditë para bisedimeve ndërkombëtare për ndryshimet klimatike në Durban, raporti paraqet analizën e parë të madhe të Kombeve të Bashkuara rreth ndikimit të ngrohjes globale mbi ekstremet e motit dhe mënyrat për t`i menaxhuar ato më së miri. Amazona Kadriu

NË DASËM CIFTI VESH RROBAT E NJËRI TJETRIT Një çift në Kinë ka habitur të gjithë kur për setin fotografik të dasmës kanë vendosur të veshin rrobat e njëri-tjetrit. Në këtë mënyrë dhëndrri veshi fustanin e bardhë me vello, ndërsa nusja u fut në kostumin e zi. Fotot u shfaqёn njё vit pas dasmёs. “Pasi i mbajtëm sekret këto foto për një vit, vendosëm që t’i

ndanim me shoqërinë. Fotot e dasmës bëhen vetëm një herë në jetë dhe donim të bënim diçka të veçantë. Bashkëshortin e kam shumë të përkushtuar dhe pranon çdo kërkesë timen. Kur i tregova se çfarë kisha ndërmend, ai pranoi menjëherë”, deklaron nusja. Amazona Kadriu

Si duket dita me diell në planetin Pluto??

Bazuar në të dhënat e Observatorit Evropiane Jugore (ESO),shkenctaret e kanë imagjinuar se si mund të duket sipërfaqja e Plutoni duke përdorur kompjuterë të krijojë një animacion

interesant në një ditë me diell në planet. Plutoni është 40 herë më larg nga Diellit se sa Toka , a dielli per to eshte i errët 1.000 her se ajo që ne shohim nga Toka, shkruan dnevnik.hr Plutoni, i cili është aq i madh sa një e pesta e planetit tonë është e përbërë kryesisht nga shkëmbi dhe akullit. Temperatura e saj sipërfaqe është rreth minus 220 gradë Celsius , por atmosfera është shumë më e nxehtë në disa vende, sipase matjeve Obser-

vatoriane. "Me shumë metanit në atmosferë, bëhet e qartë se atmosfera e plutonit esht e ngrohtë,tha Emmanuel Lellouche, autori kryesor i raportit të Plutonit. Në mënyrë të veçantë, atmosfera e sakte është rreth 50 gradë e ngrohta në sipërfaqe. (ndiqe) http://www.youtube.com/watch?v= oFnKaiBzURc&feature=player_embedded Për më tepër: Amazona Kadriu www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

E MARTË, 14 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

TË JETOSH NË QELQ

Nëse ju e vlerësoni privatësinë, kjo nuk mund të jetë shtëpia juaj. Shtëpia është madhështore por sa prej nesh mund ta imagjinojnë se sa kohë duhet për ta pastruar atë. Përshtypjet se si do të duket do të na i shuaj artisti që projektoi këtë shtëpi xhami, arkitekti Karlo Santambrogio. Në kuzhinën e shtëpisë prej xhamit të Santambrogios, prapa mund të shihet një shkallë që të çon deri në katin e parë, e gjitha bërë tërësisht prej qelqi 7mm të trashë.

Nga dhoma e ndërrimit tek banjoja, dhoma e gjumit dhe e ngrënies, kubi blu do t’i lërë shumë pak imagjinatës. Cila është arsyeja pse arkitekti ka zgjedhur për të përdorur imazhe të kompjuterit për të konceptuar shtëpinë prej xhami të imagjinuar në një vend me pyje shumë larg nga sytë e komshinjve? Shtëpia është në dispozicion në dhomën e shfaqjes nga arkitektet e London Portland Street, dhe imazhet janë duke u përdorur për të

shfaqur shtëpinë e Santambrogios prej xhami, të cilën ai e ka quajtur Thjeshtësi. “Pasi klienti ta kërkojë atë”, tha Santambrogio - Unë do të vazhdoj më tej për projekt idenë. “Qëllimi i projektit ishte që të jap formë transparente në mënyrë precize dhe thelbësore e konceptimit dhe të jetuarit me hapësirën”, tha ai. Nëse pamja dimërore duket pak a shumë e ftohtë për ty, mos kini frikë, sepse xhami prej 7 milimetrash është bërë enkas për tju mbrojtur nga faktorët e jashtëm. Shtëpia kushton 4,000 stërlina për metër katror, një shtëpi tipike me tre dhoma gjumi do të kushtojë rreth 400,000 stërlina për ta ndërtuar. Nëse ju keni fonde, arkitekti dhe dizenjuesi i xhamit janë të gatshëm të projektojnë çdo strukturë xhami që ju dëshironi. Pothuajse çdo aspekt i shtëpisë është bërë prej qelqi, nga tabela ngrënies, deri tek shkallët, por duket qartë se rehatia vjen e para. Vetëm shtrati nuk është i bërë prej xhami. Për më tepër: Amazona Kadriu www.banka-ideve.com

Tingujt e heshtjes: Shkencëtarët kapën britmat e një ylli në çastin e thithjes nga një vrimë e zezë Në hapësirë, askush nuk mund të dёgjojë britmën tuaj. Por në tokë 'britmat "e një ylli që vdes janë regjistruar nga shkencëtarët për herë të parë. Studiuesit në Universitetin e Miçiganit kapёn njё gjysmё gjurme drite nё radarёt e tyre, të cilën e krahasuan me britmën e vdekjes, të yllit 3.9 billion vite dritë larg në drejtim të yllit Draco në konstelacionin orbital X-ray. Pulsimi I dritёs, i njohur shkencërisht si 'kuazi-periodik’

ndodhi mënyrë të vazhdueshme çdo 200 sekonda derisa u zhduk plotësisht. Besohet që kёto pulsime të jenë të lidhura me materjalet që përpihen nga vrima e zezë. Shkencëtarët e krahasuan pulsimin me një zë, sepse ai u përsërit në një frekuencë e ata thonë se do të tingëllojë si një rreze ultra D e ulët dhe e mprehtë. Amazona Kadriu

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MARTË, 14 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Parfumi që pihet..... Një kompani e re në Amsterdam po përgatit një formulë të re që do të sjellë revolucion në fushën e parfumeve. Aroma e re nuk do të jetë në formë spray, por do të jetë si pilulë mjekёsore. Pronarët e kompanisë, Lucy McRae dhe Sheref Mansy janë krijuesit e kapsulës së re të tretshme, e cila përmban brenda aromën. Pilula gëlltitet dhe aroma shpërndahet në lëkurën e trupit. Kështu, aroma do të përhapet edhe nëpërmjet

frymëmarrjes sonë dhe jo vetëm nga lëkura. Era e parfumit do të çlirohet pasi pilula të tretet në organizëm, ndërkohë që sa më shpejt të rrahë zemra, aq më e fortë do të jetë aroma. Siç ndodh edhe me parfumet klasikë në shishe, intensiteti dhe kohëzgjatja e parfumeve varen edhe nga lëkura, që ndryshon nga një njeri në tjetrin. Amazona Kadriu Për më tepër: www.banka-ideve.com

Të vërtetat interesante rreth ëndrrave

Ju paralizoheni kur flini: nëse doni besojeni e nëse doni jo por njeriu është pothuajse i paralizuar gjatë gjumit. Kur flini shihni shumë ëndrra. Në ëndërr mund të fluturoni, të notoni e të tjera, transmeton ‘Start’ shkrimin për to. Shkaku i mosbërjes së këtyre veprimeve fizikisht është një hormon. Kur flemë truri e lëshon këtë hormon duke ju paralizuar. Në rast të lëshimit të pakët të këtij hormoni mund të ndodhë që personi t’i realizojë veprimet e ëndrrës me muskujt fizikë. Nxitësit e jashtëm ndikojnë në ëndr-

rat tona: këtë do ishte më mirë ta shpjegonim me një shembull. Nëse fizikisht keni etje atëherë mundësia më e madhe është të shihni ujë apo gjëra të ngjashme me të në ëndërr. Efekti i lënies së cigares: sipas një studimi të një reviste 33 % e duhanpirësve shohin të paktën 1 ëndërr. Dhe këto ëndrra zakonisht përmbajnë ndjenja negative dhe keqardhjeje. Edhe kafshët shohin ëndrra: në një studim të realizuar mbi kafshë të ndryshme është pare se edhe në trurin e kafshëve krijohen dallgë të trurit gjatë gjumit ashtu si tek njeriu. Kur shihni një qen do të vini re se do të lëshojë zëra të ndryshëm gjatë ëndrrës në të cilën i është vërsulur diçkaje. Ëndrrat nuk janë të gjitha me ngjyra: 12 % e ëndrrave të personave që cilët mund të shohin janë bardh e zi. Ndërsa pjesa tjetër janë ëndrra me ngjyra. Ëndrrat janë pasqyrim i gjërave që dimë: truri ynë nuk krijon fytyra të reja. Në ëndrra shohim fytyrat e para

Ishull në Paqësor..... Ishulli prej llave poroze vullkanike në Paqësor Marinarët neozelandezë gjetën në Oqeanin Paqësor një ishull të madh lundrues prej shkume deti të ngurtësuar, njoftoi të premten gazeta britanike "The Daily Mail". Presupozohet se ky masiv me sipërfaqe prej rreth 26.000 kilometra katrorë është formuar si rezultat i ngurtësimit të skorjeve vullkanike. BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

më parë por nuk mund t’i mbajmë mend. Ëndrrat mund të përsëriten: edhe pse mund të shihen disa herë shumica e ëndrrave mund të përsëriten disa here. 70 % e femrave dhe 65 % e meshkujve pohojnë se e kanë parë disa here të njëjtën ëndërr. Të gjithë shohin ëndërr: të gjithë personat të cilët nuk kanë ndonjë problem serioz psikologjik shohin ëndrra. Ato që thonë se nuk shohin ëndrra në të vërtetë nuk i mbajnë mend. Nuk mbani mend 90 % të ëndrrave: pas zgjimit njerëzit harrojnë gjysmën e ëndrrës brenda 5 minutave dhe 90 % të saj brenda 10 minutave. Edhe të verbrit shohin ëndrra: personat të cilët kanë lindur të verbër në ëndërr shohin pamje të ndryshme. Nëse personi ka lindur i verbër atëherë përdor shqisat e zërit, prekjes, nuhatjes dhe të tjera. Ai sheh ëndrra duke përdorur këta ndjenja. Pregatiti:Estela Xhafa Për më tepër: www.banka-ideve.com

Ishulli lundrues u zbulua rreth 157 kilometra në jug-perëndim të ishullit Raoul të Zelandës së Re. Sipas fjalëve të dëshmitarëve okularë, ata nuk kanë parë ndonjë gjë të ngjashme me këtë në jetën e tyre. Shkencëtarët besojnë se"ishulli" gjigand prej llave poroze të ngurtësuar nuk është i rrezikshëm për navigacionin detar, njofton BBC. Amazona Kadriu. Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 50  

e perditshme

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you