Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E MARTË, 09.10.2012, NR-90 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Eshtë 104 vjec, por ka një profil në facebook

Eshtë 104 vjec, dhe duhet të jetë përdoruesi më i vjetër i rrjetit social facebook. "E vërteta është se unë kam lindur në 1908, por nuk i fsheh vitet e mia, megjithëse Facebook nuk më lejon për disa arsye, të vendos kohën e lindjes në vitin 1908. Përse? Moshat e vjetra nuk kanë të drejtën e pjesëmarrjes në rrjete sociale? Siç mund ta merrni me mend, është e pamundur që unë të shkruaj vetë në këtë sistem. Për këtë arsye, nipërit e mi më informojnë dhe më ndihmojnë dhe nëpërmjet tyre unë jam në gjendje për të marrë pjesë." Këto fjalë shkruan 104 vjecari në profilin e tij, ku ka postuar edhe një foto të kohëve të fundit. Sipas informacionit në fb, Leonidas Panoutsopoulos, jeton në Sopoton, Akhaia, është i ve, ka fëmijë, nipër e mbesa dhe nëntë stërnipër e stërmbesa, më i madhi nga të cilët e ka kaluar moshën 30 vjeç. Nga ajo që duket, 104 vjecari është shumë popullor dhe ka më shumë se 270 "miq" virtualë, të cilët bëjnë “like” për të gjitha postimet e tij. Për më tepër: www.banka-ideve.com

Shkencëtarët zbulohet një kod sekret i fshehur i Michelangelo-s në Kupolën Sistine

- Anglezja që është alergjike edhe nga lotët e saj - Biçikleta më e vogël në botë - Macja me krahë 15 cm të gjatë por që nuk fluturon - Nga operat e Bethovenit, një analizë për shurdhërinë e tij - Sfera enigmatike e ardhur nga hapësira

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E MARTË, 09 TETOR 2012

BANKA E IDEVE

Anglezja që është alergjike edhe nga lotët e saj

Tmerri që përjeton një grua e re sa herë që ndodhet në situata prekëse, pasi edhe një pikë nga lotët e saj, mund t’i shkaktojë shok alergjik mjaft serioz.Bëhet fjalë për 26-vjeçaren Kate Nettle, e

cila është një nga 35 personat në të gjithë botën, e cila pas ekzaminimit, është konstatuar se vuan nga një alergji shumë e rrallë me emrin mjekësor aquagenic urtikaria. Kjo do të thotë se nuk mund të

bëjë banjo (vetëm pak minuta), të shkojë për të notuar, madje as të qajë, pasi lëkura e saj skuqet menjëherë, pëson djegie dhe plagë serioze.Madje jo vetëm kaq, por ajo nuk guxon të dalë as nga shtëpia gjatë dimrit, nga frika se mos fillon shiu.Tragjedia e Kate, nga veriu i Wellsit, nuk mbetet me kaq, pasi ajo u detyrua të braktisë punën e saj si mësuese kërcimi, pasi djersa që dilte gjatë provave e dëmtonte jashtë mase.Mjekët i kanë ndaluar të tronditet dhe të qajë me gjithë këto që i kanë ndodhur, pasi lotët mund t’i shkaktojnë dëmtime serioze edhe në fytyrë. Elona Gjelaj

Biçikleta më e vogël në botë Yike Bike është biçikleta elektrike më e vogël në botë. Biçikleta ka një timon, dy rrota dhe një motor. Për të karikuar baterinë duhet rreth gjysmë ore dhe shpejtësia maksimale e saj është 20km/h. Grant Ryan, nga Zelanda e Re, është shpikësi i kësaj biçiklete që timonin e ka më poshtë se biçikletat e tjera dhe peshon vetëm 10 kg.Me këtë biçikletë mund të zbriten shkallët dhe mund të hipësh në metro duke e pasur me vete. Çmimi i saj është 1 mijë e 700 euro. Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MARTË, 09 TETOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Macja me krahë 15 cm të gjatë por që nuk fluturon Një Mace në Xianyang, provincën Shanxi në Kinë i kane mbirë një palë krahë secili prej kraheve te maces eshte rreth 15 cm i gjatë. Sipas pronarit të saj, gjyshe Feng tha se ajo filloi të verej gungat pasi macja ishte ngacmuar nga një bandë e me mace femra. Dhe vetëm pas rreth nje muaji ato krahë I jane zhvilluar plotesisht por ajo thote fatkeqsisht qe macja nuk mund te fluturoj. Elona Gjelaj

Nga operat e Bethovenit, një analizë për shurdhërinë e tij

Një studim interesant retrospektivë i kryer falë partiturave të operave të Bethoven, ka nxjerrë në pah fakte që theksojnë lidhjen e çrregullimit akustik dhe veprave të kompozitorit të famshëm. Nga analiza që i është bërë veprave të Bethovenit është zbuluar se ai në veprat e tij ka preferuar nota me BANKA E IDEVE

një gjatësi vale të caktuar deri në momentin që shurdhimi i tij nuk ishte absolut. Kështu është zbuluar se deri në masën që ai mund të dëgjonte muzikën që prodhonte edhe pse në realitet ai e kishte pothuajse të pamundur, Bethoven përdorte nota që ishte në gjendje ti dëgjonte, madje edhe kur dukej BANKA E IDEVE

e pamundur ai përdorte të gjitha notat e mundshme me gjatësi dhe lartësinë maksimale. Një fakt i tillë është zbuluar nga një studim i kryer nga një grup studiuesish hollandez, rezultatetet e të cilit janë publikuar në British Medical Journal. Muzika e Bethoven është studiuar duke ndjekur një hark kohor të caktuar që përfshin veprat nga vitit 1778 deri në 1826. Studiuesit kanë vënë në dukje ndryshimet në përqindjen e pranisë së notave të larta gjatë gjithë periudhës. Kështu, nga analiza e parë u vu re një përqindje mesatare rreth 18% e prezencës së notave të larta që shpjegohet me fazën e parë të humbjes së dëgjimit të kompozitorit, e cila erdhi në rritje deri në momentin e shurdhimit të tij të plotë, kur ai mund të dëgjonte muzikë vetëm në nivelin intelektual dhe emocional. Studiuesit nënvizojnë faktin se me humbjen e shkallës së dëgjimit, kompozitori i famshëm tentonte të zgjaste sa më shumë të ishte e mundur notat muzikore dhe ti përdorte me frekuencë të mesme në mënyrë që të ndiente muzikën dhe tingujt e instrumenteve . Elona Gjelaj BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E MARTË, 09 TETOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Qyteza e fatit, 1800 banorë bëhen milionerë

Numri 58268 përgjithmonë do të mbetet i shkruar me germa të arta në analet e qytezës spanjolle Grañén. Kjo për arsye se pikërisht ky numër është numri i fatit, numri fitues që gjendej në 1 800 fletëza të lotarisë spanjolle El Gordo, e që ishin blerë nga banorët e kësaj qyteze të vogël në jug të Spanjës, e cila ka gjithsej 2 000 banorë.

“Nuk mund të besonim. Blloku i lotarive me këtë numër serik ishte në shitje në dyqanin lokal dhe nuk kishte shumë mundësi për zgjedhje. Nëse ke dashur të blesh lotari, ke mundur të zgjedhësh vetëm nga ai bllok. Askush nuk ka mundur të ëndërrojë se pikërisht ai bllok do të tërhiqet si kryeshërblim”, tha njëri nga pasanikët e rinj. Për secilën lo-

tari që qytetarët e kanë blerë nga 20 euro copën, tashti kanë fituar nga 400 mijë euro, kurse në përgjithësi banorët e kësaj qyteze kanë fituar mbi 720 milionë euro. Vetëm dhjetëra minuta pas tërheqjes së numrave të lotarisë, rrugicat e fshatit u mbushën me njerëz që kishin dalë të kremtonin. “Njerëzit këndonin e vallëzonin, përqafoheshin mes vete. Nuk mund të besonim fatin që na kishte gjetur”, tha Pilar Azgara, pronarja e dyqanit ku ishin shitur lotaritë. Ajo tregoi se edhe vet i kishte blerë katër lotari, ndërsa kur këtij numri t’i shtohen edhe lotaritë që i kanë blerë fëmijët e saj, bashkëshorti dhe kushërinjtë, familja është pasuruar për disa milionë euro. “pothuaj si çdo familje në fshatin tonë. Nuk brengosemi më për krizën financiare në Spanjë apo Evropë”, tha Pilar. Elona Gjelaj

Sfera enigmatike e ardhur nga hapësira Një top metalik ra nga qielli e u përplas më parë gjatë muajit në shkretëtirën e Namibisë (në Afrikë), ndërsa asnjë ekspert nuk është në gjendje të kuptojë se çfarë është. Sfera enigmatike peshon rreth katër kilogramë, është ndërtuar me një metal të panjohur dhe duket sikur në të vërtetë, është formuar nga bashkimi i dy pjesëve. Në momentin e impaktit me tokën, topi metalik formoi një krater prej katër metrash të gjerë dhe 40 centimetrash të thellë. Fakti që nuk u shpërbë në kontakt me atmosferën provon se sfera është e përbërë nga një metal tepër rezistent. Sipas banorëve vendas, përpara se sfera të përpasej në shkretëtirë, ishin dëgjuar një seri shpërthimesh enigmatike. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MARTË, 09 TETOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Shkencëtarët zbulohet një kod sekret i fshehur i Michelangelo-s në Kupolën Sistine

Itali: Michelangelo, njihet botërisht si njëri prej piktorëve dhe skulptorëve më korifenj në historinë artit! Por, ajo çka nuk është bërë e ditur për shumë dekada rresht, është fakti se ai ishte dhe një studiues i përkushtuar i anatomisë së trupit të njeriut. Deri më sot, mbizotëronte teoria se artistët të cilët ishin marrë me anatominë e trupit të njeriut, më shumë i kishin sjell dëme sesa kishin ndihmuar mjekësin. Thuajse çdo dorëshkrim i Michelangelo-s, konsideroheshin si të zhdukur, me përjashtim të disa prej tyre të cilat ndodhen nën kujdesin e disa prej muzeve me sigurinë më të lartë në botë.“Sekreti” i Kapela Sitine. Dy shkencëtar amerikanë, vijnë tashmë të përmbysin çdo ide negative mbi Michelangelon. Sipas një raporti të tyre të botuar në revistat shkencore, ata besojnë:“Vërtet ne nuk mund të disponojmë BANKA E IDEVE

ndenje nga dorëshkrimet e tij rreth anatomisë së njeriut, apo ndonjë skicë, por ai u kujdes që të fshehë më së miri një ikonë anatomike brenda njërës prej veprave të tij të artit më të suksesshëm; Kapela Sitine”. Artisti, e pikturoi kryeveprën e tij rreth 1508 dhe 1512 në Romë, në një kishë të vogël të Vatikanit. Vepra e ti përbën majën/piedestalin më të larët të artit perëndimor. Një vepër e komplikuar dhe shumë domethënëse, e cila i ngjallë frikë/frymëzimi dhe e trondit vizitorit! Brenda kupolës së kishës, Michelangelo ia arriti të rikrijojë imazhe historish të nxjerra nga bibla, duke mundur të aplikojë pamje të pa arritshme e të pa imagjinueshme! 500-vjet fshihej sekreti i Michelanglo-s! Me miliona palë sy kanë parë, kanë shijuar dhe janë magjepsur nga vepra e tij, por duhej të kalonin mbi 500-vjet që Ian Suk dhe Rafael Tamango, të UniverBANKA E IDEVE

sitetit John Hopkins, të mundin të zbulojnë se brenda veprës së tij është ilustruar me saktësi kirurgjikale një pjesë e trurit të njeriut! Duke e studiuar me më shumë kujdes ilustrimin e “Zotit”, i cili ndanë dritën nga errësira me duart e tij. Shkencëtarët zbuluan se në fytin dhe gjoksin e “Zotit” ekzistonin parregullsi anatomike, të cilat nuk ishin të pranishme në asnjë pjesë tjetër të portretit. Shumë shpejtë ata arritën në konkluzionin se ajo çka ngjanë me “parregullsi” e artistit, është krijuar qëllimisht prej tij, duke shpalosur e demonstruar kështu edhe një herë gjenialitetin e tij!Sipas shkencëtarëve, fiks pak mbi fytin e “Zotit”, është pikturuar truri i njeriut. Fill mposhtë saj, ekziston një copë ‘leckë’ në formë ruli, e cila mblidhet rreth trupit me qëllimin që të udhëheqë për në palcën e kurrizit! Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 90  

e perditshme

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you