Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E ENJTE, 20.09.2012, NR-81 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Workshop: Cilat janë disa nga shkaqet që fëmijët braktisin shkollën?

Intervistë me Pedagogen Msc. Irena Papa Fakulteti i Shkencave te Edukimit. Sh.L.P "Vitrina". Cilat janë disa nga shkaqet që fëmijët braktisin shkollën?Shkaqet që lidhen me braktisjen e shkollës nga fëmijët janë të shumta dhe këta varijojnë nga zonat e banimit (qytet apo zonat rurale ).Një nga shkaqet kryesore është varfëria , si pasojë e së cilës detyrohen të braktisin shkollën për të punuar që t’u vijnë në ndihmë familjes , apo më keq akoma të lypin.Në zonat rurale shkaqet e braktisjes së shkollës janë të ndryshme . Shumë mësues refuzojnë të punojnë në zona të thella malore si pasojë e kushteve të vështira që ofrojne këto shkola dhe e pagave të ulëta. Shumë fëmijë të tjerë e sidomos djemtë, detyrohen të braktisin bankat e shkollës për shkak të gjakmarrjes , ndërsa vajzat në këto zona , pas kalimit në periudhën e adoleshencës për shkak të mentalitetit mbizotërues .

Për më tepër: www.banka-ideve.com

Udhetim ne Dajt - Tingujt rreth tokës - Del me krokodilin për pije - Workshop: Cilat janë disa nga shkaqet që fëmijët braktisin shkollën? - Nxjerrin 100 tonë mbeturina nga shtëpia e pensionistit - Ruani lëkurën e bebeve në ditët e ftohta

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E ENJTE, 20 SHTATOR 2012

Tingujt rreth tokës

BANKA E IDEVE

quajnë prej kohësh “kori”. Në fakt bëhet fjalë për tingujt e lëshuar nga lëvizjet me shpejtësi marramendëse të mikrotrupave që rrethojnë planetin tonë. Tingujt kanë ngjashmëri me “këngët e zogjve” dhe është hera e parë që regjistrohen në një format të tillë. Nuk janë zogj që këndojnë cdo mëngjes nëpër pemë, as balena që lëshojnë tingujt dhjetra metra në thellësitë e oqeaneve. Bëhet fjalë për tinguj të pakapshëm nga veshi

njerëzor. Sonda RBSP e NASA-s e hedhur në hapësirë për të studiuar fushën elektro-magnetike të Tokës, regjistroi tingujt e asaj që shkencëtarët e

Sonda RBSP (Radiation Belt Storm Probes) u hodh në hapësirë më 30 gusht me synimin për të studiuar fushat radioaktive që rrethojnë planetin tonë. Amazona Kadriu

Del me krokodilin për pije

Pronari dhe mysafirët e lokalit "Johnny’s Saloon" në Misisipi janë shokuar kur në dyert e barit ka hyrë një njeri, i cili me vete po mbante një kafshë të pazakontë shtëpiake - krokodilin. Edhe pse bëhej fjalë për një aligator relativisht të ri, të gjatë gjithsejë një metër, pronari i barit nuk BANKA E IDEVE

ka pasur shumë mirëkuptim dhe menjëherë ka thirrur policinë si dhe shërbimin veterinar. Mysafirët e “Johnny’s Saloon” pas një grindje të ashpër kanë shtyrë mysafirin që kafshën e tij të dashur ta kthejë në automjet, e pak kohë më pas ka arritur edhe policia. Mashkulli është arrestuar, e më pas BANKA E IDEVE

në shtëpinë e tij është gjetur edhe një krokodil më i madh. Duke marrë parasysh se në Misisipi është e ndaluar që të mbahen krokodilët si kafshë shtëpiake, mashkulli është paditur dhe do të përgjigjet për shkelje të ligjit dhe rrezikimit të njerëzve tjerë. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E ENJTE, 20 SHTATOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Udhetim ne Dajt

Nqs shkoni ne Tirane nje nga vendet ku duhet shkuar eshte Dajti. Me perpara nuk ishte shume i preferuar sepse ishte larg por tani teleferiku zgjat afersisht 14 minuta dhe bileta vatje ardhje eshte 500 leke. Dajti eshte bere nje pike turistike mjaft e vizituar. Per te shkuar deri te teleferiku mund te merrni nje taksi nga qendra, 500 – 600 leke ose mund te merrni autobuzin e Porcelanit. Ka pastaj furgon falas nga stacioni I Porcelanit te teleferiku por nuk e di se sa shpesh. Teleferiku eshte I ri dhe I lezetshem. Heren e pare qe shkova ishte fringo fare, kesaj rradhe vura re me keqardhje qe ca “drunj” kishin gervishtur xhamat. Por jo ndonje gje serioze. Udhetimi sic e thashe zgjat gati cerek ore dhe pastaj je ne Dajt. Te stacionet e teleferikut poshte dhe lart gjenden 2 kafe nqs ju duhet ndonje gje shpejt e shpejt. Kur del nga teleferiku ke nje kafe/pasticeri te vogel dhe nja dy restorante shume afer. Ata qe kane qene ne Dajt para viteve ’90 do vejne re qe fusha e ka ndryshuar.

BANKA E IDEVE

Asnjehere nuk ka patur shume bar por tani nuk ka fare, ka vetem gura e dhe dhe ca kuaj qe mundojne te gjejne ndonje fije bari tek-tuk. Edhe humnera ka ndryshuar, aq sa nuk po e njihja vendin fare. Ngjitur me humneren po ndertohej nje restorant dhe per te pare Tiranen duhet te shkoje te tarraca e ketij restorantit. Kampi I pionereve eshte shkaterruar komplet. Ka qene shume shume bukur por tani shprehja e duhur eshte “na ishte njehere”. Kthememi ne kohen e tashme.

Tirana nga siper Tani pervec restoranteve ngjitur me teleferikun ka edhe restorante te tjera qe jane edhe hotele.Panorama ka shume pamje te bukur por nuk di cte them per sherbimin. Ata kane dhe nje shkolle per fushen e turizmit prandaj nqs shkoni aty ju lutem dergoni pershtypjet tuaja. Filluam te ecnim pak por restorantet jane larg nga njeri tjetri. Nqs doni te ecni ne kembe llogaritni te pakten nja 10-15 minuta. Rruges erdhi nje furgon dhe na morri deri te King Park (ish kampi i punetoreve). Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

Teleferiku ne perendim Sapo hyme thame qe te kishim ardhur ketu qe ne fillim. Dukej qe ishte bere nje investim jo dosido, me te vertete shume bukur.Pamja nuk eshte njesoj si siper por personalisht u kenaqa. Nqs ndonjeri ka ndonje sugjerim tjeter eshte I mirepritur ta dergoje dhe ta perfshijme si artikull ose si teme te forumi. Cmimet jane pak a shume gjithandej njesoj, per dike qe vjen nga jashte shume pranueshem.

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E ENJTE, 20 SHTATOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Ruani lëkurën e bebeve në ditët e ftohta

prandaj per kete, gjasat jane me te medha qe gjate diteve te ftohta te vie deri tek pelcitja apo tharja e tyre. Vendosni nje shtrese te holle balsami per buze i cili nuk permban ngjyra artificiale dhe konservanse, ne menyre qe te mbroni buzet e foshnjes gjate qendrimit jashte.

Gjate diteve te ftohta, para se te dilni jashte, fytyren e foshnjes lyejeni me krem. Ajri i ftohte dhe i thate, era, temperaturat e uleta, iritojne lekuren e ndjeshme te foshnjes suaj. Ndryshimet e papritura te temperaturave (ne shtepi dhe jashte) nuk i bejne mire lekures se foshnjes suaj, prandaj ne kete periudhe shpesh shfaqen keto probleme, duhet ti kushtoni vemendje vecanerisht lekures se fytyres, duarve dhe buzeve te foshnjes. Kjo natyrisht nuk do te thote qe nuk duhet te dilni nga shtepia, por te beni krejt cka eshte e mundur qe foshnja mos ta kete shume te ftohte por as shume te nxehte. Per kete foshnjen vishni me disa pale rrobesh, ashtu qe ta keni me te lehte ti hiqni palet ne rast se e ka te nxehte, dhe keni kujdes qe materialet e rrobeve te jene natyrale, qe te mos djersitet apo mos te vie deri tek iritimi i lekures. Gjithashtu, gjate dimrit, gjate qendrimit jashte, foshnja duhet te kete kapele, doreza, shall dhe kepuce te nxehta, ndersa nese po shetiteni me karroce mbulojeni me batanije, sepse nese foshnja nuk eshte ne levizje duart dhe kembet ftohen me shpejt. BANKA E IDEVE

Foshnjes sime i skuqen faqet shpesh gjate dimrit. A mund ta parandaloj kete? Faqet e foshnjes me se shumti jane te ekspozuara ne te ftohte dhe ne ere, dhe per kete arsye shfaqet e skuqura ne kete pjese. Lekura rreth hundes, sidomos nese rrjedh, mund te pelcase dhe te behet e thate, per kete me se miri lyejeni me kreme tere fytyren, le te jete kjo ndonje kreme e dedikuar per lekura te foshnjeve gjate dimrit per te parandaluar tharjen. Ne cfare duhet te jem e vemendshme gjate perzgjedhjes kozmetike per foshnjen? Para se gjithash kontrollojeni ne menyre qe preparati te mos permbaje parfeme, ngjyra artificiale, qe te jene te testuara dermatologjikisht, hipoalergjikisht dhe me e rendesishmja te mos permbaje konzervanse. Gjithashtu, gjithmone zgjidhni kozmetiken e provuar natyrale e cila dedikohet per lekura te njoma te foshnjeve. Si te kujdesem per buzet e foshnjes sime gjate diteve te ftohta? Buzet e foshnjes jane zakonisht te lagura shkaku i lepierjes me gjuhe, rrjedhjes se hundes dhe ngjashem, BANKA E IDEVE

Si ta mbroj foshnjen nga ekzema gjate dimrit? Nese foshnja juaj ka ekzeme, gjendja mund ti perkeqsohet gjate dimrit, shkaku i ndryshimeve te temperaturave, lekura e ekspozuar thahet, dhe mund te paraqitet kruajtja e forte. Gjate diteve te ftohta, foshnjen duhet veshur nga materialet natyrale, sepse kur lekura eshte ne kontakt direkt me sintetiken mund te shkaktohet iritimi. Poashtu, vemendje te vecante kushtoni kujdesit. Duhet ti shmangeni sapuneve te parfemosur dhe antibakterial, sepse jane shume agresive ndaj lekurave te foshnjeve, me mire perdorni vajra per foshnja dhe sapune hidratante, losione, krema etj. Mund te konsultoheni me mjekun qe te ju udhezoje se cfare krema speciale preferohen per te sheruar ekzemen. A eshte me mire qe gjate dimrit ta laj foshnjen me uje me te nxehte? Pas shetitjes neper kohe te ftohte, me siguri mendoni qe foshnjes do ti pelqeje nje banje me uje te ngrohte. Megjithate, duhet te jeni te kujdesshem sepse uji i nxehte dukshem e thane lekuren. Menyra dhe kohezgjatja e banjos nuk duhet te ndryshohet gjate dimrit. Uji duhet te jete i vaket si zakonisht, dhe asesi i nxehte. Pas larjes gjithsesi lyeni foshnjen me ndonje kreme lehtesisht. Amazona Kadriu Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E ENJTE, 20 SHTATOR 2012

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Nxjerrin 100 tonë mbeturina nga shtëpia e pensionistit

Shtëpinë e britanikut 73-vjeçar Merv Johns është dashur ta pastrojnë punëtorët e higjienës komunale të cilët kanë nxjerrë prej saj më pak se 100 tonë mbeturina. Pensionisti, gjatë viteve, të gjitha hapësirat e shtëpisë nga dyshemeja

në tavan i ka mbushur me gjëra të ndryshme të hedhura, kryesisht të nxjerra nga kontejnerët. Në kodrat e mbeturinave, të mbledhura me dekada, pastruesit kanë gjetur edhe disa gjëra të pabesueshme, si gjashte skelete të

qenve, disa pushkë të vjetra gjahu dhe municion. Aty ka pasur edhe lodra të panumërta, kryesisht lodra, aparate të prishura elektrike dhe shishe të zbrazëta. Shumica e gjësendeve kanë qenë në gjendje shumë të keqe, të ndotura me jashtëqitje të pëllumbave. Dritaret kanë qenë të thyera, e gjithandej janë gjetur kurthe për minj. "Kam dashur që ta pastroj të tërën. Kam tentuar ta rregulloj shtëpinë”, ka thënë Johns. Higjena komunale pas ankesave të fqinjëve ka dërguar një grup të punëtorëve për të pastruar shtëpinë e pensionistit, e tani kërkon që këtë punë gjigante ai ta paguaj. Derisa ka zgjatur pastrimi trejavësh i shtëpisë së Johns, ai ka qenë i vendosur në një dhomë hoteli. Elona Gjelaj

E dalloni dot njeriun?? Nëse do të shihni me vëmendje këto foto do të vëreni që në to ka disa njerëz të kamufluar shumë mirë me ambientin. “Kamuflazhi urban” është një ekspozitë e Carolyn Roper e cila është një artiste që ka gjetur një mënyrë shumë origjinale për të paraqitur artin e saj tek publiku. Ajo ka vizatuar njerëz në autobus, pranë një taksie në Londër apo në mes të një marketi fruta-perimesh duke i bërë njësh me mjedisin përreth. Amazona Kadriu Banka Ideve

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Gazeta 81  

e perditshme

Gazeta 81  

e perditshme

Advertisement