Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E MËRKURË, 29.08.2012, NR-63 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Workshop: Media e shkruar apo vizive e paraqet lajmin më të saktë ?

Fondacioni Banka e Ideve, organizoi workshopin e rradhës me temë: Cilat nga mediat mendoni se e paraqet lajmin më të saktë, ajo e shkruar apo vizive? Ja disa prej mendimeve, të cilat i përzgjodhëm në workshopin e sotëm: • Mendoj se të gjitha njëlloj e paraqisin lajmin, por secila sipas menyrës dhe leverdisë së vet. • Mendoj se ajo vizive, sepse paraqitet edhe me pamje, që ndoshta janë më të besueshme për publikun, se sa disa lajme me fjalë boshe. • Në media qëndron konkurrenca në atë, se kush e jep lajmin më shpejt dhe me më shumë bujë, jo se kush e jep më mirë. • Sigurisht media vizive, pasi ajo ndodhet më pranë lajmit dhe e interpreton atë. Këto dhe mendime të tjera shkëputëm nga workshopi i sotëm.

Për më tepër: www.banka-ideve.com

Kepi i

Treportit - Babilonia kjo humbje e madhe - Zbulohen thesare në Izrael - Workshop: Media e shkruar apo vizive e paraqet lajmin më të saktë ?

- Liqeni në formë.... - Niveli deteve në rritje - Venecia po fundoset?? - Blen makinë me monedha metalike

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Kepi i Treportit

E MËRKURË, 29 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

Kepi I Treportit ndodhet në lagunën e Nartës, në rrethin e Vlorës. Gërmime pranë kepit të Treportit kanë gjetur gjurmë që datojnë që nga shekulli VII para Kr. Përgjatë shekujve vendbanimi u zgjerua dhe muri i ri u ndërtua rreth shek IV para Kr. Shekujt IV - II para Kr. janë periudha kur qyteti pati një zhvillim të mëtejshëm ekonomik ndërkohë që ka spekulime rreth emrit të tij me të dhëna që çojnë drejt emrit antik Daulia. Nga ana tjetër është ende e panjohur pse qyteti është braktisur pas shekullit II para Kr. por kjo mund të jetë e lidhur me luftërat Ilire - Romake, si dhe me paqen relative që u vendos.

Babilonia kjo humbje e madhe

Babilonia është qyteti i lashtë më i famshëm në botë, një qytet legjendar, dikur kryeqytet për 10 dinasti në Mesopotami. Qyteti e arriti kulmin e shkëlqimit në dinastinë e mbretit Nebukadnezar, periudhë kur u ndërtuan ndërtesat në qytet, BANKA E IDEVE

dhe tashmë vendi njihet për fortesat, tempujt dhe pallatet e larta. Në Babiloni gjenden edhe Kopshtet e Varur, një nga shtatë mrekullitë e botës antike, të cilat u ndërtuan nga mbreti Nebukadnezar për gruan e tij, Amytas. Rrënojat e kopBANKA E IDEVE

shteve gjenden në brigjet lindore të Lumit Eufrat, rreth 90 km nga Bagdati dhe 10 km në veri të Hillas dhe zënë një hapësirë prej 302 km. Ndër monumentet më të rëndësishme të Babilonisë janë Luani i Babilonisë, Rrugët e Procesionit, pallatet dimërore dhe verore të mbretit Nebukadnezar i dytë, dhe Porta Ishtar. Në vitin 2350 para k. Babilonia ka qënë thjesht një fshat i vogël që është zhvilluar gradualisht dhe rëndësi të madhe mori në shek e 5-6. Qyteti përshkohet nga lumi Eufrat nga veriu në jug dhe rrethohet nga një mur i dyfishtë dhe rrugët janë të gjera e të shtruara me pllaka. Luani i Babilonisë është një simbol i perëndeshës Ishtar, dhe është skalitur në bronz dhe në shpinën e tij ka shenja që tregojnë se është ndërtuar që perëndesha të ulet mbi të. Një tjetër tempull është Nabushcari, i zbuluar kohët e fundit nga arkeologët dhe mendohet të jetë tempulli më i madh i llojit të tij që daton nga ajo periudhë. Amazona Kadriu Banka Ideve Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E MËRKURË, 29 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Zbulohen thesare në Izrael

Edhe pse të ndarë për mijëra vjet, dy grumbuj me objekte të jashtëzakonshme janë gjetur së fundmi në Izrael. Në gjetjet përfshiheshin bizhuteri të argjendta dhe monedha të cilat mendohen të jenë fshehur nga familjet e lashta në arratisje nga një rrezik ende i panjohur. Të bëra të ditura muajin e shkuar unazat 3000 vjecare dhe vathët nga grumbulli më i vjetër u gjetën në enë qeramike midis rrënojave të një shtëpie. Edhe pse gërmimet u mbajtën në 2010, pjesa më e madhe e sendeve u mbajtën të fshehura deri sot sa shkencëtarët kryen

analizat molekulare të tyre. Përfaqësues të Universitetit ‘Israel Finkelstein’ të Tel Avivit thonë se ka shumë mundësi që këto objekte t'i përkisnin familjes së pasur të Kananitëve, një popullsi hebraike që jetonte në Palestinën antike rreth 5 mijë vjet më parë. Thesari i zbuluar në Megido, vendi biblik i Armageton, përfaqëson për ministrinë e Jashtme Izraelite "një nga gjetjet më të vlefshme të periudhës biblike". Amazona Kadriu Banka Ideve Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Liqeni në formë....

Ndryshe i quajtur Yueyaquan në gjuhën kineze ‘Crescent Lake’ ka një formë të mrekullueshme gjysmëhëne dhe gjendet 6 km në jug të qytetit Dunhuang pranë dunave të rërës. Uji i liqenit Gjysmëhënë është aq i pastër dhe i kthjellët sa duket si një xhevahir i smeraldë në mes të rërës. Shumë pranë liqenit është një faltore e ndërtuar sipas arkitekturës Han tradicionale kineze. Amazona Kadriu Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

E MËRKURË, 29 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Niveli deteve në rritje

Niveli në rritje i detit nuk do të mund të ndalet për disa qindra vjet edhe nëse temperaturat mesatare globale do të jenë në rënie. Ky është paralajmërimi i bërë së fundmi nga shkencëtarët të cilët thek-

sojnë se niveli në zhvillim i detit kërcënon rreth një të 10 e popullsisë në botë të cilët jetojnë në zonat me nivel të ulët. Ndër vendet më të prekura nga kjo do të jenë Karaibet, Maldivet si dhe grupi i ishujve

BANKA E IDEVE

në Paqësorin Aziatik. Masat për të kufizuar rritjen e nivelit të deteve janë fokusuar në uljen e temperaturave por kjo nuk mund të jetë e mjaftueshme. Edhe nëse temperaturat mesatare globale bien dhe shtresat sipërfaqësore të detit ftohen, ngrohja do të vazhdojë përsëri të përzihet me shtresat e thella të oqeanit duke shkaktuar rritje të vazhdueshme në nivelin e detit. Më tepër se 180 vende po negociojnë një pakt të ri të klimës globale që pritet të hyjë në fuqi në 2020 dhe do të detyrojë të gjitha kombet të ulë emetimet për të kufizuar ngrohjen nën 2 gradë celcius gjatë këtij shekulli. Amazona Kadriu Banka Ideve

Venecia po fundoset?? Venecia e njohur për kanalet e saj të shumtë së shpejti mund të marrë pseudonimin e Qytetit pluskues, pasi ajo po zhytet nën ujë më shpejt se ajo që ishte parashikuar më parë nga shkencëtarët. Këta të fundit theksojnë se qyteti po anohet në lindje dhe drejtohet nga deti Adriatik, pasi ajo është goditur nga përmbytjet më shumë se ajo që ishte parashikuar vite më parë. Studime të mëparshme tregonin se niveli i ujit në qytet ishte stabilizuar por studimi i fundit pohon se ajo në fakt po zhytet, madje edhe po anohet më në lindje. Hapësirat e tokës në 117 lagunat ishullore të Venecias gjithashtu po fundosen, ku në seksionin veror vërehet animi me 2-3mm në vit ndërsa në jug pak më tepër, 4-5 mm në vit. Shkencëtarët theksojnë se fundosja aktuale ishte për shkak të shkaqeve natyrore, sic është pllaka tektonike e quajtur Pllaka e Adriatikut, e vendosur poshtë maleve të BANKA E IDEVE

Apenineve, gjë që shkakton edhe pjerrtësinë e qytetit. Brenda 100 viteve të ardhshëm Venecia mund të jetë fundosur rreth 20 cm, por BANKA E IDEVE

kjo mbetet për tu parë e për tu vërtetuar deri atëherë. Amazona Kadriu Për më tepër: www.banka-ideve.com Banka Ideve BANKA E IDEVE


E MËRKURË, 29 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Kinezi blen makinë me monedha metalike

Zao, i cili ka biznes të vetin në qytetin Xhining në pjesë perëndimore

të vendit, makinën do ta përdorë për punë. Është e pazakontë për

njerëz të cilët blejnë makina, por Zao e bëri këtë me thasë të mbushur me më shumë se 100 mijë juan metalikë. Për të nuk ishte e lehtë të gjejë një auto sallon i cili do të pranonte këtë lloj pagese. I mbaja paratë me vete që të shihja se kush do të pranojë në këtë mënyrë ma bëjë të mundur blerjen e makinës. Udhëheqësi i një salloni vendosi të pranojë dhe me të vërtetë më ndihmoi shumë”, tregon Zao, blerës i makinës. Zao në fund u largua i lumtur me makinën e re dhe më i lehtë për 100 mijë monedha. Elona Gjelaj

Simbolet figurative por që përdoren sot si simbole matematikore

Syri i Horus është një nga simbolet më të njohura në Egjiptin e lashtë, i cili përdoret ende në stolitë apo BANKA E IDEVE

edhe veprat e artit pavarësisht faktit se është 3000 vjecar. Ajo që është më pak e njohur është BANKA E IDEVE

pikërisht se sa i rëndësishëm ka qënë ky symbol në jetën e përditshme në ditët e para të qytetërimit dhe në një vështrim më të afërt syri zbulon një sistem matematikor të ndërlikuar i cili është përdorur aq shpesh sa ne përdorim numrat sot. Cdo vijë vizatimi përfaqëson një thyesë(fraksion), kështu që në vend që Egjiptianët të përdornin thyesën ¼ ata vizatonin irisin e syrit të Horusit. Nëse Egjiptianët kishin nevojë të blenin gjysmë mase gruri, ata tërhiqnin pjesën e jashtme të syrit dhe nëse dëshironin një të tetën ata vizatonin vetullën. Përshkrimi interesant se si Syri i Horusit përdorej matematikisht, hap një perspektivë në sistemin tonë numerik me bazë decimale. Në termat e një përdorimi të përditshëm modeli i shkrimeve është përdorur rregullisht për llogaritjet e shitjeve dhe në masat e drithërave. Simbolet deri më tani ishin besuar se kishin fuqi mbrojtëse dhe shpesh përdoreshin në krijimin e stolive. Amazona Kadriu, Banka Ideve

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 63  

e perditshme

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you