Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E ENJTE, 23.08.2012, NR-58 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Workshop: Fëmijët që braktisin shkollat vijnë nga familje me nivel të ulët?

Fondacioni Banka e Ideve, organizoi workshopin e rradhës me temë: Mendoni se fëmijët që braktisin shkollat vijnë nga familje me nivel të ulët? Ja disa prej mendimeve, të cilat i përzgjodhëm në stendën e workshopit të sotëm: • Niveli i familjes ndikon shumë, sepse një familje e krijuar nga prindër të mirëedukuar, do të rrisin fëmijë me frymët për të dashur studimet. • Familjet me nivel të ulët arsimor, janë një factor, por gjithçka e ka në dorë fëmija. • Besoj se po, sepse familja me një nivel të lartë arsimor, sado vështirësi ekonomike të ketë, do të sakrifikojë për të derguar fëmijët në shkollë. • Fëmijët që braktisin shkollën nuk janë edukuar më frymën e dashurisë për arsimin, nsaj është e vërtetë që pjesa më e madhe e fëmijve që braktisin shkollën, janë nga familje me nivel të ulët arsimor. • Për mendimin tim nuk ka të bëjë niveli arsimor i familjeve, por situate e keqe që është krijuar në Shqipëri. • Në të shumtën e rasteve besoj se –po, por kjo varet në vartësi të vendit ku jeton. • Nuk mendoj se niveli arsimor i një familje është shkaku kryesor për braktisjen e shkollës, pasi një fjalë e urtë thotë “Nga ferra del edhe trëndafili” Keto ishin disa nga mendimet qe morem sot, ne workshopin e radhes. Për më tepër: www.banka-ideve.com

Mozaiku

“Bukuroshja e Durrsit” - Pema e çuditshme - Zbulohet lagja mbreterore e kleopatres - Workshop: Fëmijët që braktisin

shkollat vijnë nga familje me nivel të ulët?

- Kripa e re e guzhinës - Keni menduar të shihni si janë kokrrizat e rërës - Kuazikristalet kane origjine jashtetokesore

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E ENJTE, 23 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Pema e cuditshme.... Në NALGONDA të Indisë gjendet një pemë tepër misterioze, trupi i së cilës është skalitur në mënyrë të mahnitshme dhe njëkohësishtë edhe të pabesueshme me kafshë të ndryshme, si: Gjarpër, Krokodil, Majmun, Merimangë, Flutur etj, etj… Fakti që e bën këtë pemë si të pabesushme nga shumë njerëz është se: Trupat e kafshëve që gjenden të skalitur aq bukur në trupin dhe degët e kësaj peme, nuk janë gdhendur nga dora e njeriut, por janë të krijuara nga vete Mrekullia e Natyrës!!! Amazona Kadriu Banka Ideve

Zbulohet lagja mbretërore e Kleopatrës në.... E humbur per 1600 vjet, lagja mbreterore e Kleopatres u zbulua ne brigjet e Aleksandrise. Nje ekip arkeologesh detare, udhehequr nga francezi Franck Goddio, e filluan germimin e qytetit te lashte ne vitin 1998. Historianet besojne se vendi eshte permbytur nga termetet dhe valet e batices, por, cuditerisht disa objekte kane mbetur te paprekura. Amazona Kadriu Banka Ideve

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E ENJTE, 23 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Kripa e re e guzhinës

Shkencëtarët amerikanë janë duke punuar në drejtim të krijimit të një kripe të re të kuzhinës, e cila do ta zëvendësojë klorurin e natriumit. Në të vërtetë ata kanë arritur të krijojnë një kripë që është derivat i dy kripërave nga Mesdheu, një nga Deti i Vdekur dhe një nga Deti i Kuq, të cilët kanë një përqindje dukshëm të zvogëluar të natriumit, madje 66%. Në vend të deri tash dominuesit, natriumit, në kripën e re në përqendrim të lartë do të jetë kaliumi dhe mineralet e tjera. Deri tash është i njohur fakti se

konsumi i tepruar i kripës çon në një varg sëmundjesh, veçanërisht ato kardiovaskulare. Derisa konsumimi i kripës së natriumit kufizohet nga ekspertët deri në 2300 mg në ditë, respektivisht 1500 te të sëmurit, konsumi i preferuar i kaliumit është 4700 mg. Kaliumi ndikon edhe pozitivisht në normalizimin e ritmeve të zemrës, parandalimin e gurëve në veshkë dhe në parandalimin e dobësimit të eshtrave. Amazona Kadriu Banka Ideve

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Mozaiku

“Bukuroshja e Durrësit”

Eshtë mozaiku më i vjetër i zbuluar në Shqipëri deri më sot. Ka permasat 5.1 X 3m dhe është realizuar me gurë zalli shumëngjyrësh. Ne qendër është koka e zmadhuar e një gruaje, të cilën e rrethojnë bisqe me lule zambaku, lule këmbane e rozeta, që mbushin njëkohësisht gjithë sipërfaqen eliptike të mozaikut. Të gjitha janë vizatuar me gurë ngjyrash të ndryshme kurse sfondi është i zi. Motive zbukurimi të ngjashme me këtë mozaik, kanë mozaikët bashkëkohës të Pelas (Maqedoni e Lashtë). Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E ENJTE, 23 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Endacaku që u kthye ne milioner

Duket se fati i ka trokitur më në fund një të pastrehi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i cili ka gjetur 77 mijë dollar me prerje 100 dollarëshe

fare rastësisht. 46 vjeçari Timothy Yost ishte duke larë këmbët e tij në bregun e lumit Kolorado, në Teksas, kur pa një çantë të fshehur në anë të lu-

mit. Ai e mori dhe kur e hapi nuk ju besonte syve, pasi çanta e vjetër ishte e mbushur me dollarë madje në të kishte edhe me disa monedha ari. Edhe pse i pastrehë, Yost bëri denoncimin në polici, por kjo e fundit e arrestoi duke dyshuar se mos paratë kishin lidhje me ndonjë krim. Pas hetimeve, u verifikua se 46 vjeçarit i kishte ardhur “dhuratë nga Zoti” kjo shumë e majme. Gjithashtu edhe pronari i çantës nuk u zbulua edhe pse policia bëri njoftime të shumta nëpërt media. Tashmë, paratë do ti kthehen endacakut, i cili ka dalë nga burgu dhe është shprehur se kurrë nuk e kishte menduar se do kishte ndonjëherë kaq shumë para. Amazona Kadriu Për më tepër: Banka Ideve www.banka-ideve.com

Keni menduar të shihni si janë kokrrizat e rërës Në stinën e verës të gjithë vrapojmë drejt bregdetit. Nëse ai është me rërë, aq më mirë. Por, e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë forme kanë kokrrizat mikroskopike të rërës? Sigurisht nëse e shikoni me sy të zhveshur rërën, nuk ju bën përshtypje. Por nëse këto kokrriza zmadhohen 250 herë, do të hapet para jush një botë e mrekullueshme ngjyrash dhe formash, një mozaik mjaft i veçantë. Profesori Gary Greenberg i UCL të Anglisë, thotë në mënyrë karakteristike: “Është e paimagjinueshme të mendosh se kur shkon të plazh, shkel mbi mijëra thesare mikroskopike”. Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E ENJTE, 23 GUSHT 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Zbulohen varre vampirësh në Bullgari?? Më shumë se 100 kufoma “vampirësh” janë zhvarrosur në të gjithë Bullgarinë gjatë gërmimeve arkeologjike. Dy skelete nga Mesjeta u gjetën të shpuara në gjoks me shufra çeliku për të parandaluar shndërrimin e tyre në vampirë. Arkeologu Bozhidar Dimitrov u shpreh: “Këto skelete tregojnë praktikat që ndiqeshin në fshatrat bullgare deri në fillim të shekullit XX. Shufra lihej në trupat e të vdekurve në mënyrë që të parandalohej shndërrimi në vampir pas varrosjes.” Duke iu referuar besimeve pagane, njerëzit që konsideroheshin të këqinj gjatë jetës mund të ktheheshin në vampirë pas vdekje. Njerëzit mendonin se nëse do i ngulnin një shufër çeliku kufomat nuk do të “zgjoheshin” nga varri në mesnatë për të terrorizuar banorët e fshatit. Amazona Kadriu Banka Ideve

Kuazikristalet kane origjine jashtetokesore

Rezultatet nga një ekspeditë në pjesën e largët të Rusisë Lindore me qëllimin për të përcaktuar origjinën e kuazikristaleve për të cilat është folur mjaft këto kohët BANKA E IDEVE

e fundit, kanë treguar të dhëna të mjaftueshme për tu bindur që ato kanë ardhur në Tokë nga hapësira. Paul J Steinhardt dhe Luca Bindi tregojnë që mostrat e kuazikristaleve janë gjetur në një mjedis që nuk i ploteson kushtet e nevojshme të duhura për të prodhuar këto kuazikristale, në këtë mënyrë duke shtuar besimin që në fakt keto janë sjelle në Tokë nga ndonjë meteor. Për më tepër, zbulimet e tyre tregojnë që mostrat e kuazikristaleve janë sjellë në atë zonë gjatë epokës së fundit të akullnajave, duke sugjeruar që meteori ka mundësi ta ketë goditur Tokën rreth 15 000 vite më parë. Fakti që ekspedita gjeti më shumë materiale në të njëjtën vendndodhje se sa kishte kaluar vite për të gjetur, BANKA E IDEVE

dhe ky është një konfirmim i historisë," - tha Steinhardt. Koncepti i kuazikristaleve është prezantuar për herë të parë nga Steinhardt dhe studenti i tij Dov Levine. Deri në punën e tyre është besuar se të gjithë të ngurtët, sintetikët apo natyrorët, formojnë kristale të zakonshme - materiale struktura e të cilëve është e bërë nga një kapje e vetme atomesh që përsëriten në intervale të rregullta, duke u bashkuar së bashku në një mënyrë të ngjashme si pllakat e banjës.Që nga zbulimi i kuazikristaleve në laborator, kërkuesit kanë krijuar më shumë se njëqind kuazikristale artificiale që janë përdorur në raste të ndryshme, që nga tiganët që nuk ngjisin dhe deri tek brisqet e rrojes. Përgatiti: Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 58  

e perditshme

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you