Page 1

KULTURË

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE, 09.11.2012, NR-105 I BOTIMIT

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Një shqiptarë siguron një vend në parlamentin e Will

Arber Bullakaj ka arritur që nga raundi i dytë i zgjedhjeve parlamentare e qytetin Will të St.Gallenit, të sigurojë një vend në parlamentin e këtij qyteti. Në këtë qytet jetojnë një numër i madh i mërgimtarëve shqiptarë dhe kjo me siguri ka ndikuar në zgjedhjen e tij. Po ashtu dje festë ka qenë edhe për Partin SP por edhe për shumë shqiptarë, pasi simpatizuesi i tyre Dario Sulzer u zgjodhe me shumicë votash në këshillin vendimmarrës të qytetit. Presidente e këtij qyteti është zgjodh Susanne Hartmann nga partia CVP, partia e së cilës ishte në koalicion me partin SP. Politikani me prejardhje nga Kosova tha se nëse zgjedhet deputet i qytetit të Willit do të angazhohet për të avancuar pozitën e komunitetit shqiptar. Arber Bullakaj, 26-vjeçar nga Prizreni, jeton në qytetin e Willit që nga mosha 9-vjeçare. Ai ka të kryer shkollën ekonomike. Aktualisht vepron dhe jeton në po të njëjtin qytet së bashku me familje. Elona Gjelaj

Zbulohet qyteti më i vjetër në Europë - Revista e njohur Newsweek nuk do të dalë më në print - Arkeologët gjermanë zbuluan një karficë me moshë 3.400 vjeçare! - Skoci - hidhen hipoteza në lidhje me skeletet e formuar nga pjesë të njerëzve të ndryshëm - Son Doong, shpella 5 milionë vjeçare që ka një xhungël dhe ujëvarë brenda saj

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E PREMTE, 09 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

Revista e njohur Newsweek nuk do të dalë më në print Revista Newsweek, në qarkullim prej 80 vitesh në SHBA, nuk do të dalë më në versionin print. Edicioni i fundit i saj do të jetë ai i 31 dhjetorit të këtij viti, duke reflektuar kështu tendencën e re të revistave dhe gazetave për të kaluar vetëm online pasi reklamat kanë rënë. Newsweek u shkri me grupin e lajmeve në internet Daily Beast dy vjet më parë. Themeluesja e Daily Beast, Tina Brown, thotë se faqja tani ka më shumë se 15 milion vizitorë unikë në muaj, një rritje me 70 përqind në krahasim me një vit më parë. Newsweek u bë revista javore e dytë më e madhe në SHBA, pas TIME. Por rënia e tirazhit dhe reklamave bëri që ajo të zhytej në humbje. Elona Gjelaj

Arkeologët gjermanë zbuluan një karficë me moshë 3.400 vjeçare! Arkeologë gjermanë, zbuluan një karficë flokësh prej bronci, që daton 3.400 vjeçare! Zbulimi, u krye gjatë ekspeditës së gërmimeve që po zhvillohet në varret e munds, në qarkun federal të Sachsen-Anhalt. Maja e karficës, me gjatësi 17 cm, ishte e rrumbullakët ashtu siç dhe maja e një gjilpëre. “Zbulimi vërteton se që nga epoka e broncit

1600-1200 para erës së re, femrat i kushtonin një interes të madh flokëve të tyre. Sigurisht që karfica, e cila i bashkohej sendeve të luksit, është një nga më të lashtat që është zbuluar ndonjëherë”, deklaroi arkeologu Christian-Heinrich Wunderlich. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E PREMTE, 09 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Skoci - hidhen hipoteza në lidhje me skeletet e formuar nga pjesë të njerëzve të ndryshëm

Eshtë nje prej mistereve arkeologjike me intriguese ne historine e Britanise. Kur dy skelete 3000 vjecare te ruajtur pothuajse ne menyre perfekte u germuan ne nje ishull te larget te Skocise, u zbulua edhe qe britaniket i ruanin te vdekurit e tyre duke perdorur teknika te mumifikimit. Shkencetaret zbuluan gjithashtu qe nje prej skeleteve nuk ishte i nje individi te vetem, por ne fakt ishte formuar nga pjese trupi te disa njerezve te ndryshem. Tani, nje studim i ri qe perdor teknologjine me te fundit te ADNse eshte zbuluar qe dy skeletet se bashku jane te perbere nga mbetjet e te pakten 6 individeve te ndryshem, te cilet kane vdekur me qindra vjet distance prej njeri tjetrit. Kerkuesit besojne qe familjet e zgjeruara qe jetonin nen nje cati, mund t'i kene ndare shtepite e tyre me mbetjet e mumifikuara te paraardhesve te tyre te vdekur, dhe me pas me qellim i kave vendosur trupat se bashku qe te dukeshin si kufoma te vetme; ndoshta ne nje perpjekje per te treguar bashkimin e familjeve te ndryshme. Profesori Mike Pearson, nje arkeBANKA E IDEVE

olog qe drejtoi kerkimin tha :"Duket sikur keto individe jane prere dhe me pas jane bashkuar per tu dukur si nje person." Vendi kishte qene nje vendbanim ne Epoken e Bronzit dhe kishte qene i banuar per me shume se 1000 vjet. Nderkohe qe germonin ne themelet e nje prej shtepive, arkeologet gjeten skeletet e nje gruaje dhe nje burri te rritur qe ata mendonin te ishin rreth 40 vjec. Mbas analizave te bera u zbulua se ato ishin mumifikuar. Perpara ketij zbulimi mendohej qe ne ate kohe te historise mumifikimi ishte nje privilegj vetem i Egjiptit dhe Amerikes se Jugut. Duke u bere analiza me te detajuara skeleteve u mesua qe pjeset e ketyre skeleteve vinin nga trupa te ndryshem njerezish qe kishin vdekur ne nje distance kohore prej qindra vjetesh nga njeri tjetri. Gjithashtu analiza fizike e skeletit femer sugjeron qe nofulla dhe kafka ne fakt i perkisnin nje mashkulli. Mendohet qe pak pas vdekjes dy nga dhembet e tij jane shkulur dhe jane vendosur ne duart e tij. Kush eshte arsyeja pas kesaj nuk eshte e qarte ende. BANKA E IDEVE

Edhe pse ka hipoteza te shumta, se cfare u ka ndodhur vertet ketyre trupave mbetet ende nje mister. Megjithate dicka eshte e sigurte. Zbulimi i ketyre skeleteve, megjithese nuk eshte zbuluar ende arsyeja e perzierjes se pjeseve nga njerez te ndryshem per te formuar nje skelet, eshte dicka qe i ka ndihmuar arkeologet te kuptojne shume nga stili i jeteses i asaj kohe ne ate vend. Analizat e metejshme sugjerojne qe njerezit ne ate kohe ushqeheshin shume pak me ushqime deti edhe pse jetonin ne nje ishull. Ndertesa nen te cilen u gjeten skeletet mendohet qe te kete qene nje si shtepi te vdekurish duke qene se perpara se te bashkoheshin pjese te ndryshme nga njerez te ndryshem qe kane vdekur ne kohe te ndryshme duhet te jene ruajtur aty. "Kjo ben te mendohet qe ose keta trupa ndanin bashkejetesen me njerezit e gjalle per nje kohe shume te gjate, ose mbaheshin mes tyre, megjithese akoma nuk eshte zbuluar se ku." - tha profesori. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

E PREMTE, 09 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Son Doong, shpella 5 milionë vjeçare që ka një xhungël dhe ujëvarë brenda saj

Son Doong, është emri i shpellës më të madhe në botë. Ajo nuk thjesht e madhe, është tmerrësisht e bukur, saqë i ngjan një vendi të mbushur plotë mrekulli. Doong, është një botë e mrekul-

lueshme jashtëtokësore brenda botës tonë. Është mbresëlënëse, impresionuese, pasi brenda saj ka një ujëvarë dhe një xhungël që të lenë pa mend. Nuk zë asnjë dyshim, është vendi më i bukur në

Varri i sundimtarit suprem të popullsisë Maya, i cili daton midis viteve 770 dhe 510 p.l.k., u gjet në Guatemala. Ky varr është një i vjetër i gjetur në territorin e Amerikës Qendrore - rajoni historiko-kulturor, i cili shtrihet nga

qendra e Meksikës deri në Honduras dhe Nikaragua. Në varr nuk u gjetën eshtrat e njeriut të ruajtura. Megjithatë, atje ndodheshin bizhuteri me gurë gjysmë të çmuar nga lodh, vendndodhja e të cilave tregon për faktin se ato

botë. Shpella Doong, ka një gjerësi prej 200 metrash, lartësi 150 metra dhe 9 kilometra gjatësi. Madje, brenda saj mund të sistemohet lirshëm një qytetet i tëre me gjithë rrugët dhe ndërtesat e tij.Shpella, ndodhet në Son Trach, Bo Trach District, Quang Binh, periferi në Vietnam. Doong, u zbulua nga një burrë i quajtur Ho Khanh, në 1991-in dhe para pak kohësh, ajo u eksplorua nga specialist shpellash Britanik, me në krye Howard Limbert. Shpella, u krijua para 2.000.000 – 5.000.000 milionë vjetëve nga ujërat e lumit, i cili gërreu shtresat gëlqerore të tokës nën mal, e më pas u shembë dhe çatia duke krijuar “dritare” të mëdha. Elona Gjelaj

U gjet varri më i vjetër Maya në Amerikën Qendrore

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

ishin qëndisur në rrobat e të varrosurit. Në dhomën e nëndheshme u gjetën gjithashtu edhe gjashtë figura femrash të gdhendura në gur. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


E PREMTE, 09 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Shihet për të parën herë balena misterioze

Lloji më i vjetër i balenave në botë është parë për herë të parë pasi që u gjetën të ngordhur trupi i nënës me këlyshin e saj në një plazh në Zelandën e Re. Mesoplodon traversii – e njohur jo sa duhet lloji i balenës me sqep, për herë të parë është zbuluar në vitin

1872, kur u gjetën mbetje eshtrash në një ishull të largët në Paqësor të cilën deri më tash askush nuk e ka parë. Gjatë 140 vjetëve, kur për herë të parë u zbulua kjo krijesë më misterioze, të vetmet shenja të gjetura ende janë mbetjet nga kafka e këtij lloji balenash në Zelandën e Re në vitet e 50 shekullit të shkuar dhe në Kili në vitin 1986. Konsiderohet se ky peshkaqen pjesën më të madhe të jetës e kalon në thellësitë e Paqësorit dhe se shumë rrallë del në sipërfaqe. Nëna me këlyshin u gjetën pas përplasjes në plazhin Opape, në veri t Zelandës së Re, që në dhjetorin e shkuar, porse atëherë mendohej se ajo i përkiste llojit Mesoplodon grayi të balenave. Me analizën rutinore ADN u verifikua identiteti

vërtetë i tyre. “Është hera e parë që po shihet ky lloj balene e gjatë pesë metra dhe e parë e gjitha. Patëm fatin të gjenim dy nga këto balena”, tha dr Roschel Constantin nga Universiteti Okland. Shkencëtarët nuk dinë pse ky lloj balene “u ikën” aq shumë për t’u studiuar. - Ndoshta këto balena janë kafshë thjeshta që jetojnë dhe ngordhin në thellësitë e oqeanit dhe ato shumë rrallë përplasen me brigje. Zelanda e re është e rrethuar me oqeane në të cilat ka shumë botë detare të panjohura, ka thënë Constantin. Elona Gjelaj

Zbulohet qyteti më i vjetër në Europë

Arkeologët në Bullgari zbuluan qytetin më të vjetër parahistorik të gjetur deri më sot në Europë. Një qytezë i fortifikuar me mure guri, i ndodhur pranë qytetit modern të Provadias, besohet se qendra e zbuluar ishte shtëpi e rreth 350 BANKA E IDEVE

personave, të cilët jetuan rreth 4 700 vjet përpara Lindjes së Krishtit ose rreth 6 500-7 000 vjet më parë. Qyteza ishte e specializuar në prodhimin e kripës dhe kjo shpjegon edhe një sasi të madhe ari të gjetur nëntokë disa kohë më parë BANKA E IDEVE

në këtë zonë. Qyteti është rreth 1 500 vjet më i vjetër se shenjat e para të qytetërimit helen ose ilir në Ballkan. Arkeologët kanë arritur të besojnë se banorët parahistorikë përdornin një minierë kripe brenda qytetit për ta tregëtuar dhe për të konservuar ushqimet e tyre. Në kohën që ata jetuan, kripa ishte një material me shumë vlerë, i krahasueshëm me arin e kohëve moderne dhe kjo shpjegon arsyet e mureve të larta mbrojtëse të gjetura. Gërmimet e para nisën në vitin 2005 dhe deri më sot janë gjetur disa shtëpi dy-katëshe, një varrezë, një seri objektesh shtëpiake, copëza të mureve, të strukturave të tjera mbrojtëse dhe një tempull i rrënuar. Megjithatë, eksperitazat e detuajuara dhe krahasimi i të dhënave historike ofruan një datë të saktë për periudhën e ekzistencës së qytezes së groposur nëntokë vetëm gjatë kësaj jave. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 105  
Gazeta 105  

e perditshme

Advertisement