Page 1

KULTURË

GJISTRIMET

K FILLUAR!

GAZETË E PËRDITSHME E MËRKURË, 07.11.2012, NR-103 I BOTIMIT

Tel: +355 42 42 09 90 Cel: +355 68 20 61 561, Sms: +355 68 20 67 991 E-mail: info@vitrina.edu.al: Website: www.vitrina.edu.al Adresa 2: Kampusi Universitar “Vitrina” Autostrada Tirane-Durres, prane City-Park, Tiranë.

RE

E AN

Sh.L.P Vitrina zhvillon për të dytin vit rradhazi praktikat mësimore në Turqi. (Edirne, Stamboll, Samsun) Praktika do të zgjasë 21 ditë me një tarifë 500 Euro. Grupi i pare do të niset më 05.Korrik.2012 Regjistrimet kanë filluar! Për më shumë informacion: Adresa 1: Tiranë, Bulevardi Dëshmorët e Kombit pas Kryesisë së Kuvendit.

SHKOLLA E LARTE PRIV ATE

Sh.L.U.P “Vitrina” organizon “Festivalin Folklorik Mbarëkombëtar”

Përfundoi me sukses “Festivali Folklorik Mbarëkombëtar” i cili u mbajt në ambjentet e Sh.L.U.P “Vitrina”. Në këtë festival të organizuar nga Sh.L.U.P "Vitrina" në bashkëpunim me Sh.K.A "Ahmet Zogu", morën pjesë shumë ansamble, shoqëri dhe grupe kulturo-artistike nga trevat e ndryshme shqiptare, si Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, si dhe disa shoqëri kulturo-artistike nga Malësia. Në këtë eveniment kaq të rëndësishëm që u organizua në kuadër të 100-vjetorit të pavarsisë së clirimit të Shqipërisë nuk mungoi dhe Lart Madhëria e tij Princi Leka Zogu i Dytë. Prezent në këtë festival ishin të ftuar nga fusha e artit, miq e dashamirës. Në fjalën e tij përshëndetëse Zv.Rektori i Sh.L.U.P “Vitrina” Z. Teki Kurti iu uroi mirëseardhjen të gjithë të pranishmëve në këtë ambjent festiv dhe u shpreh se nuk ka evenimet më të madh se të presim nga trevat shqiptare këto grupe tradicinale që do të performojnë më profesionalizëm. Gjithashtu, Princi Leka i Dytë i uroi suksese grupeve artistike, të pranishmëve u uroi një natë sa më të këndshme dhe në vecanti Sh.L.U.P “Vitrina” për organizimin e këtij festivali. Nuk duhet lënë pa përmendur dy moderatorët e këtij festivali me përmasa madhore, Hëna Paja dhe Sebastian Tinaj. Festivali kishte karakter garues dhe ishte i konceptuar në atë mënyrë që grupet pjesëmarrëse të prezentohen me këngë dhe valle autoktone nga eposi i vlerave folklorike nga trevat e tyre. Në këtë natë të Festivalit u prezantuan: - Ansambli i Këngëve dhe i valleve “Kemajl Azizi”, Vitia, - Shoqata Kulturore- Artistike “Ahmet Zogu” Mat, - Ansambli “Drenica” Skënderaj, - Shoqëria Kulturore Artistike “Zëri i Luginës”Bujanoc, - Ansambli “Dukagjini” Shkodër, - Grupi Artistik “Vitrira” ,- Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Trepca”, - Shoqëria Kulturore-

Nuk e njeh kamarierja, Cameron në radhë si të gjithë - Një qytet fantazmë në Afrikë - Mogli, qeni më i shëmtuar në botë! - Një fshat i tërë në kërkime masive për thesare të humbura - SHBA, ikje me kayak, peshkaqeni po e ndjek - Një peshk që jeton në tokë! - Luleshtrydhe blu sipas studimit, ngjyrat janë subjektive

Adresa: Autostrada: Tiranë - Durrës, Prane: “City-Park” Kampusi Universitar “Vitrina”, e-mail: banka_ideve@yahoo.com, web: www.banka-ideve.com


2

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E MËRKURË, 07 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

Një qytet fantazmë në Afrikë Një nga dukurit më të rralla të epokës moderne! Kështu dhe rasti në fjalë, ku Kinezët vendosën të investojnë në Angola. Investimi përfshinte ndërtimin e një qyteti të tërë me pallate shumëkatëshe dhe komplekse ndërtesash moderne në Luanda. Kinezët, pa humbur kohë filluan të ndërtonin dhe në një kohë rekord çdo gjë përfundoi me sukses. Qyteti i ri, disponon shkolla, am-

biente argëtimi, stadiume, dyqane etj, por vetëm se të gjitha këto janë bosh dhe askush nu jeton në këtë qytet! Kjo për vetë faktin se askush në Angola nuk ka mundësin ekonomike të blejë një hyrje, dyqan apo çdo subjekt tjetër, i cili kushtin jo pak por plot 12.000 dollarë. Elona Gjelaj

Mogli, qeni më i shëmtuar në botë! Nëse do të kuptonte se çfarë po ndodhte, nuk do të ishte kaq krenar! Por gjithsesi, kjo fitore i ka gëzuar jashtë mase pronarët e tij, ndërsa vetë atë e ka bërë të famshëm! Nuk e dimë se çfarë kuptuat deri tani, por në këtë shkrim e kemi fjalën për Moglin, qenin më të shëmtuar në botë. Ai fitoi këtë titull pas konkursit të zhvilluar në Kaliforni. Qeni 8-vjeçar i racës Chinese crested, është me të vërtetë i shëmtuar, fakt ky që e bën akoma më të dashur. Jeta e Moglit, deri dje nuk kishte ndonjë gjë interesante,

nuk ka qenë e mbushur me gëzime apo lavdi. Ai ka pësuar një aksident në rrugë, ka ndërruar shumë pronarë, të cilët nuk e simpatizonin pasi ishte i shëmtuar. Por edhe është keqtrajtuar nga njerëzit gjatë këtyre 8 viteve të jetës së tij. Por tashmë fati i buzëqeshi. Shëmtia e tij u dhuroi pronarëve të sotshëm 1.000 dollarë, ndërsa ai e nxori “bukën e gojës” për plot një vit. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, Fondacioni "Banka e Ideve" në bashkëpunim me Fondacionin "Tradita Popullore", organizojnë së shpejti në ambjentet e Kampusit Universitar "Vitrina", Ekspozitën e Fotografisë dhe të Veshjeve Popullore me temë “100 Vjet Shtet, Mijëra Vite Identitet“

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MËRKURË, 07 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 3

BANKA E IDEVE

Një fshat i tërë në kërkime masive për thesare të humbura Ndërkohë fenomeni i gërmimeve ka ngjallur një interes shumë të madh, pasi të gjithë banorët e fshatit dhe shumë të tjerë të ardhur nga zona përreth, janë vënë në “gjuetinë” e thesareve, ose të paktën sillen rreth gropave gjigande që kanë hapur ekskavatorët. Sipas gojëdhënave dhe hartave që disponojnë disa nga kërkuesit, në pl-

lajat e maleve dhe të fshatit, të cilat janë pasuara me shenja siç, simbole, gur, pemë shekullore, fshihen thesare me vlerë të paçmuar, thesare këto të groposura aty nga turqit të cilët qëndruan më shumë se 600-vjet në zonë. Elona Gjelaj

SHBA, ikje me kayak, peshkaqeni po e ndjek Ishte duke lundruar me kayak në një plazh të Nauset Beach, në Massachussets, kur dikush i ulëret:‘lëviz,lëviz më shpejt’. Kështu Walter Szulc ndjen të bërtiturën dhe kthen kokën mbrapa, kur sheh një peshkaqen të bardhë, rreth 4

metra, të cilit i dukej vetëm kurrizi. Szulc fillon të lëviz me shpejtësi për tu afruar sa më pranë bregut. Plazhi është mbyllur menjëherë pas njoftimit se një peshkaqen ishte para pranë bregut. Elona Gjelaj

Një peshk që jeton në tokë!

Natyra gjen gjithmonë disa mënyra për të na surprizuar. Asnjëherë njohuritë që kemi fituar nuk janë të mjaftueshme për të thënë se i dimë të gjitha. Edhe ato që kujtojmë që janë të vërteta absolute, jo gjithmonë dalin të tilla, pasi gjithçka është relative. Për të qenë më konkretë, deri më sot të gjithë BANKA E IDEVE

besonim se “Peshku nuk jeton dot pa ujë”. Por këtë të vërtetë të sigurt na e rrëzon një lloj peshku që e ndeshim në Amerikë, nga Florida deri në Brazil. Është një peshk i veçantë me gjatësi 75 mm. Edhe pse mikroskopik, mund të quhet pa frikë super-peshk, pasi mbijeton pa ujë plot 66 ditë! Emri i tij BANKA E IDEVE

biologjik është mangrave rivulus. Kur largohet nga uji dhe “shkon me pushime” në tokë, preferon trungjet e pemëve. Aty i pëlqen të fshihet, ndërsa merr frymë me lëkurën e tij të hollë. Por veç të tjerash, ky super – peshk riprodhohet pasi është hermafrodit. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE


4

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

E MËRKURË, 07 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Luleshtrydhe blu sipas studimit, ngjyrat janë subjektive

Një kërkim i ri shkencor tregoi se jo të gjithë njerëzit shohin të njëjtën ngjyrë tek i njëjti objekt. Edhe pse ekziston një konsensus ipërgjithshëm se e kuqja është ajo ngjyrë që shohim tek gjaku, luleshtrydhet apo planeti Mars, disa njerëz e përceptojnë të kuqen ashtu siç disa njerëz shohin blunë.Përfundimi erdhi pas një eksperimenti me majmunët, që sugjeroi se ndonëse

objektet kanë një ngjyrë të përcaktuar, mënyra se si disa njerëz i shikojnë ndryshon nga përceptimi i zakonshëm. Studimi u bë tek disa majmunë, të cilvëve iu injektua në sy një virus që i lejonte të shihnin ngjyrën e kuqe për herë të parë. Majmunët nuk arrijnë ta dallojnë këtë ngjyrë normalisht, por pas modifikimit, rezultatet e testimeve treguan se ishin në gjendje të sh-

quanin të kuqen, ndonëse truri i tyre nuk eshte i programuar për këtë. Një rezultat i tillë, konfirmoi se përceptimi i ngjyrave nuk është i lidhur direkt me funksionet e trurit dhe ai mund të jetë i ndryshëm, siç dëshmoi një grup njerëzish të marrë në studim më parë, të cilët e shihnin luleshtydhen me ngjyrë blu. Elona Gjelaj

Akullorja më e madhe në botë peshon 1 ton

Akullorja, më e preferuara e verës! Një restorant në Britaninë e Madhe, vendosi të ëmbëlsojë klientët e tij me një akullore

gjigande falas. Kështu, administratorët e restorantit, së bashku me pronarët e tij patën idenë e madhe që ata të ëmbëlso-

jnë klientët e tyre me një super akullore të freskët, të shijshme e gjigande falas, që të kënaqen të gjithë. Ata përgatitën akulloren më të madhe në botë me 4 metra lartësi dhe peshë 1 ton. Por, që ajo të ngrinte u desh një muaj i tërë. Rekordi i mëparshëm, ishte me një akullore e cila ishte 2.5 metra e lartë, por ky rekord është thyer tashmë. Me dhjetëra ishin klientët të cilët nxituan të shikonin dhe të shijonin këtë super akullore. Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE


E MËRKURË, 07 NËNTOR 2012

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE 5

BANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Mbaroi studimet në kohë rekord, universiteti padit të riun Një student brilant është paditur nga univeristeti ku studionte pasi arriti të diplomohej dhe të merrte edhe masterin vetëm për 3 semestra. Bëhet fjalë për gjermanin Marcel Pohl, 22 vjeç, i cili studioi në shkollën e lartë për ekonomi dhe menaxhim në Univeristetin e Essenit dhe arriti të marrë 60 provime për 20 muaj me nota të shkëlqyera. Por në vend që të marrë vlerësim dhe nderim, ndaj tij u ngrit një padi nga Universiteti në fjalë dhe shkaku ishte koha e shkurtër dhe lekët e pakta që kishte paguar. Sipas padisë ai

mbaroi diplomën dhe masterin në 3 semestra, ndërkohë që koha e studimit duhej të ishte 11 semestra ndaj duhet të paguante edhe një pjesë të tarifave të shkollimit. Edhe pse Pohl është eksmatrikuluar zyrtarisht në gusht të vitit të shkuar, Universiteti i kërkon që të paguajë tarifat deri në fund të vitit, rreth 3 mijë euro. Pra kur bëhet fjalë për financat e univeristetit, studentët e shkëlqyer edhe mund të paditen duke marrë një leksion të fundit.

nistri Cameron ndaloi në një bar të rastësishëm, për të kërkuar një kafe të shpejtë. Megjithatë, përgjigja që ai mori ishte shtangëse: “Po shërbej dikë tjetër në këtë moment, ju lutem prisni”. Kamarierja, e cila më pas dëshmoi se nuk merrej me politikë pasi nuk besonte se politika mund të ndryshonte jetën e saj, nuk e njohu Cameron dhe rrjedhimisht e la të priste dhjetë

minuta, pa e kuptuar se cilit i shërbente. Në një moment krize, gjatë së cilës antipatia për politikanët në Britani është e theksuar, papritmas kamarierja u shndërrua në një heroinë kombëtare kur përfundoi në faqen e parë të gazetave.

Elona Gjelaj

Nuk e njeh kamarierja, Cameron në radhë si të gjithë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, qëndroi në radhë dhjetë minuta për të marrë një kafe në një bar të rastësishëm, pasi kamarierja e trajtoi si të gjithë klientët e tjerë pasi nuk e njohu. Ngjarja ndodhi në qytetin e ndodhur në skajin perëndimor të vendit, në Plimuth. Në rrugën drejt një parade ushtarake në ditën e Forcave të Armatosura, kryemiBANKA E IDEVE

BANKA E IDEVE

Elona Gjelaj Për më tepër: www.banka-ideve.com

BANKA E IDEVE

Gazeta 103  

e perditshme