Page 1

Novinky z Vaší knihovny


Březen 2012 v Městské knihovně Kutná Hora 1.-2.3. Hřbitov knih Akce na zahradě knihovny: „Těmto knihám druhou šanci“ 5.3. Maraton čtení Kutná Hora čte Poláčka 6.3. Oxford University Seminář pro učitele angličtiny 7.3. Nej čtenář Vyhodnocení nejvěrnějšího čtenáře naší knihovny 23.3. Listování s Lukášem Hejlíkem a Pavlem Oubramem Beseda s Petrou Braunovou (pro žáky 7.tříd) 23.3.-24.3. „Ten verš si tiše říkám“ Krajský festival uměleckého přednesu 30.3. Noc s Andersenem a Jiřím Trnkou Odpolední a noční program pro děti v dětském oddělení 31.3. Beseda s Michalem Dlouhým Beseda s autorem knihy Četnické humoresky

Souběžně probíhá výstava „Do Anglie s Karlem Čapkem“ a kurz seniorů s prací na PC


Hřbitov knih aneb Těmto knihám druhou šanci Na zahradě kutnohorské knihovny vzniklo na dva dny pietní místo rozloučení s knihami , které se v Kutné Hoře dříve hodně četly, půjčovaly, kradly. Každá z knih byla umístěna ve vlastním hrobě spolu s úmrtním listem, který shrnul její „život“.

Na našem hřbitově leželi např. Zapadlí vlastenci, Manželé a milenci, Barunka, Kluci holky a Stodůlky,Malovaný děti, Moll Flandersová, Tři kamarádi, Fešák a blondýna, Absoloventka nultého ročníku, Divoký pes Dingo, Honorární konzul doktor Fischer aj. Všechny knihy ale dostaly druhou šanci – čtenáři je mohli přijít zachránit a odnést si jich domů tolik, kolik jen chtěli. A protože se akce setkala s příznivým ohlasem a lidí přišlo dost, zůstalo jen pár titulů, které budou využity v dalším projektu.


Maraton čtení V pondělí 5. března se v naší knihovně nepřetržitě od 8.30 do 18 hodin četlo z knih Karla Poláčka „Bylo nás pět“ a „Hostinec u Kamenného stolu“. U knížek se vystřídalo 39 lidí po 15i minutách (2 děti se o svojí čtvrthodinku podělily). V dětském oddělení to bylo rovných 60 mladých čtenářů. K projektu, který připomínal celý den nutnost, potřebu a krásu čtení se připojili i další partneři: • Gymnázium Jiřího Ortena • ZŠ Kremnická • ZŠ T.G.Masaryka • ZŠ Kamenná stezka • ZŠ Malín • MŠ Sedmikráska • MŠ Malín

Do křesla usedli a pár stránek přečetli: Gabriela Jarkulišová, Jiří Bohuněk, Anna Osičková, Michaela Bažantová, Ludmila Štefková, Lenka Kocourková, Jarmila Jílková, Naděžda Finstrová, Barbora Nováková, Ivo Šanc, Karel Koubský, Jiří Franc, Martina Bičíková, Miroslav Žďárský, Zuzana Klofáčová, Lenka Frankovicová, Jitka Koděrová, Jana Růžičková, Vítězslav Hospes, Libuše Opatrná, Renata Váňová, Jitka Pospíšilová, Miroslav Štrobl, Ivana Šmejkalová, Václav Vančura, Krista Balková, Iveta Vince, Veronika Lebedová, Alex Jarkuliš, Václav Veselý, Zuzana Trnková, Slávka Tyrkasová, Veronika Bičíková, Martin Starý, Jana Kozáková, Hana Vaníčková, Ivana Vopálková, Dagmar Strbíková, Jitka Dušková


Nej čtenář Ve středu 7.3.2012 byli vyhodnoceni v kategorii dospělých čtenářů: Nejvěrnější čtenáři: Jarmila Dytrychová, Věra Jelínková, Rudolf Ulrich Nejpilnější čtenáři: Jaroslava Hejdánková, Michaela Bažantová Nikolová Dětské oddělení vyhodnotilo tři nejpilnější čtenářky, které si rok 2011 půjčily nejvíce knižních titulů a knihovnu navštěvují pravidelně. Jsou to: Barborka Doležalová, Karolína Pavlová a Barbora Srbová.

Za účasti pana starosty Ivo Šance jsme oceněným předali květiny, drobné dárky a symbolickou sladkou pozornost.

Oceněnou Věru Jelínkovou jsme navštívili v nemocnici


Kurz – „Základy práce s počítačem“

V úterý 20.března jsme uspořádali další kurz práce na PC pro seniory. Účastníci se naučili základní kroky pro práci s Internetem.


Beseda s Petrou Braunovou V pátek 23.3. zavítala do dětského oddělení naší knihovny spisovatelka Petra Braunová, autorka několika knih, které píše pro ty nejmenší až po dospěláky. Na besedu s ní přišly sedmé ročníky ZŠ T.G.Masaryka a sedmý a osmý ročník ZŠ Kamenná stezka. Petra Braunová není jen výbornou autorkou, ale i skvělou vypravěčkou. Přiblížila žákům proces vzniku knihy včetně jejího vydání. Také nám prozradila, co všechno podnítilo vznik jednotlivých knih.


Listování V rámci předvečera festivalu "Ten verš si tiše říkám" proběhlo Listování – scénické čtení s Lukášem Hejlíkem a Pavlem Oubramem „Básníci cestující autobusem“

Jazz - sex - debaty - alkohol - vize - drogy - knihy - homosexualita – stopování Beatníci - někdo nostalgicky vzpomínal na svá rebelská léta, někdo možná nechápavě koukal, někdo je právě objevil :-))))))


„Ten verš si tiše říkám“ 2.ročník krajského festivalu uměleckého přednesu dospělých (krajské předkolo Wolkerova Prostějova), který pořádala naše knihovna, se konal v GASKu 23.3.-24.3.

Postup do celostátního kola v Prostějově I.kategorie: Martin Řehák Kolín Uznání lektorského sboru obdržely: Andrea Buchtová Čáslav Barbora Ješutová Sedlčany II.kategorie: Anna Vacková Kolín Kateřina Rusková Kolín Barbora Winterová Mladá Boleslav (doporučený postup) Uznání lektorského sboru obdrželi:Jiří Sedlák Čáslav Barbora Prchalová Kutná Hora Veronika Benešová Mělník


Noc s Andersenem V pátek 30.března jsme se připojili k mezinárodní akci k podpoře dětského čtení Noc s Andersenem. Do naší knihovny přišlo 35 dětí, aby zde prožily noc plnou her a zábavy. Nejprve jsme jim vysvětlili význam této akce a představili knihu Zahrada od Jiřího Trnky. Po zahřívacích a seznamovacích hrách se děti rozdělily do pěti týmů a plnily u pohádkových postav nejrůznější úkoly. Za své schopnosti byly oceněny drobnými dárky. Před spaním si ještě všechny děti nechaly vyrobit masky ze sádrových obvazů.


Beseda s Michalem Dlouhým o četnících a Četnických humoreskách Březnový Sladký život s knihovnou jsme zakončili v sobotu 31.3. se spisovatelem Michalem Dlouhým. Beseda byla zaměřená i na četníky z kutnohorské pátračky, kterým je věnována i opětovně vydaná kniha Četnické příběhy aneb Kutnohorská pátračka na stopě.


Březen 2012

Městská knihovna Kutná Hora Tel.:327 512 079 E-mail: knihovna@knihovna-kh.cz www.knihovna-kh.cz

Březnové akce v knihovně  
Březnové akce v knihovně  

Březen v knihovně